Vreugdetranen Israël over succes bevrijdingsactie Judy zoekt kennismaking Wachttijden van acht uur voor oversteek naar Texel Suarez nieuwe j J* premier Spanje £eidóc0cHuta/nt (orl Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacte- r J. Pllug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweg Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Ab lementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Maandag 5 juli 1976, 66e jaargang no. 20468 Desperados Western „The Desperados" in Ned. II om 20.25 uur. Aktua om 21.55 uur met actie in Oeganda. Om 22.40 uur Mitzi en honderd mannen. Ned. I om 20.00 uur Komm Zi- gane en om 21.50 uur „The col laborators". Weinig verandering. Zonnig en vooral in het van het land zeer warm weer met later mogelijk een locale onweersbui. Maxima van 26 graden aan zee tot 32 graden in het zuidoosten van het land. Morgen: Zon: 4.28—21.01. Schev. hoogw. 9.31—22.05. Maan: 15.29-00.30. Laagw.: 5.03—17.47. JERUZALEM (Rtr/UPI) - In de Kenia- se hoofdstad Nairobi hebben joden en Israëli's gisteren hun tranen de vrije loop gelaten uit vreugde over de be vrijding van de Israëlische gijzelaars op het Oegandese vliegveld Entebbe. De mensen omhelsden elkaar toen zij het nieuws hoorden. „Israël heeft een nieuwe zesdaagse oorlog gewonnen," zo riep een vrouw uit. In een zelfde blijd schap en overwinningsroes heeft Israël vervolgens de bevrijde gijzelaars ver welkomd. De bevrijding was het resultaat van een snelle commando-actie, op 4000 kilome ter afstand van hun bases, dbor spe ciaal opgeleide Israëlische troepen. De commando's streken in het nachtelijk duister neer in drie grote Hercules-tran sportvliegtuigen, stormden over de landingsbaan en doodden daarbij de Oegandese militairen die zich tegen hen verzetten. Vervolgens schoten zij de ze ven terroristen neer in een regen van kogels, en bevrijdden zij de gijzelaars in het stationsgebouw van de lqchtha- ven van Entebbe. „Kom mee ,naar huis, wij hebben vlieg tuigen voor jullie," riepen zij toen zij de gijzelaars, meest Israëli's, bereikten. Zij duwden hen in de wagens die be schermd werden door pantservoertui gen. Bij de actie vielen aan Israëlische kant vier doden; drie gijzelaars en een Israëlische legerofficier, de 30-jarige lui tenant-kolonel Yehonathan Nethaniya- hu. Elf Israëli's werden gewond. Aan Oegandese zijde vielen ongeveer twintig doden. De actie werd door premier Rabin van Israël later gerechtvaardigd met de be schuldiging aan het adres van de Oe gandese president Amin, dat deze met de vliegtuigkapers samenwerkte. Na een minuut stilte ter nagedachtenis van de vier doden, opende Rabin een specia le zitting van de Knesseth, het Israëli sche parlement, met de woorden: „Alle tekenen wijzen erop dat de heerser van Oeganda met de kapers bewust heeft samengewerkt, terwijl hij tegelijkertijd het deed voorkomen dat hij een vriend van de gijzelaars was." Hij prees de strijdkrachten om hun succesvolle actie. „Het optreden verdient de waardering van de wereld ën is een reden om trots te zijn. De actie was een Israëlische bijdrage tot de strijd van de mensheid tegen de toenemende terreur. Daarmee is aan de terreur geen einde gekomen," Record paalzitten gebroken Het wereldrecord paalzitten is gebro ken. Tien minuten langer dan de Roe- lofarendsvener Han nes de Jong het drie jaar geleden volhield, bleef de 26-jarige Aad van de Berg uit Wete- ringsbrug zitten op z'n paal in de Ka- gerplas. Na 91 uur en 30 minuten strompelde de win naar en nieuwe we reldrecordhouder zondagmiddag van zijn enge zitplaats om gehuldigd te worden. Zittend op een gemakkeli|ke stoel op de voor plaat van een rond vaart maakte hij een ererondje langs het Kaageiland om vervolgens ogen blikkelijk naar huis en naar bed te gaan. Sinds woens dagavond had hij immers geen oog meer dichtgedaan. TL Grootse zege Zoetemelk (Van onze verslaggever) ALPE D'HUEZ Joop Zoete- w' melk sloeg zijn slag. In de eer- W ste echte bergetappe trad de Franse Nederlander gisteren op imponerende wijze uit de „ano- nimiteit" door de zware rit van Divonne les Bains naar Alpe d'Huez op zijn naam te brengen. .Hij versloeg Lucien van Impe aan het eind van de etappe, waarmee de Belg evenwel Fred die Maertens van de gele trui beroofde. „Er zijn van die dagen dat ik toch nog wel wat kan", merkte Joop Zoetemelk wat sar castisch op, nadat hij zich had teruggevonden op de tweede plaats in het algemeen klasse ment. „Ik dacht: ik wacht maar tot de bergen", vervolgde de Nederlandse etappewinnaar, „maar het is wel te hopen dat ik geen slechte dag krijg." Andere onderwerpen in Sport- tribune: Jongensdroom Borg kwam uit Basketballers verdienstelijk Honkbalcoach Myers ontgoo- Joop Zoetemelk gaat juichend over cheld de finish. Diep geschokt sluit een zoon zijn moeder in zijn armen. Zij behoort tot passagiers van de gekaapte Franse Airbus, die door een Israëlische bliksemactie op het vliegveld Entebbe in Oeganda bevrijd werden. aldus Rabin,-maar hij dreigde dat „de terroristische groeperingen overal ver volgd zouden worden". President Idi Amin deelde voor radio- Oeganda mee dat zijn troepen de Israe li's zware verliezen hadden toegebracht. Hij deed ook een aanval op Kenia omdat dit de Israëlische vliegtuigen had toegestaan in Nairobi te landen. Hij eiste een spoedvergadering van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties en bracht zijn 20.000 man sterke leger in staat van alarm. Maar in Afrika heeft Amin een behoorlijk gezichtsverlies ge leden. Niet alleen heeft hij zich overdui delijk ingelaten met de kapingsactie, hij heeft ook geen kans gezien de Israëli sche bevrijdingsactie af te slaan, nadat hij jarenlang geroepen heeft aan het hoofd van de Afrikaanse- troepen te willen opmarcheren naar 'Kaapstad om de zwarte bevolking van Ziud-Afrika te bevrijden. Hoezeer hij betrokken was bij de actie is gisteren door de Britse zondagsbla den gemeld. De passagiers werden be waakt door Oegandese -militairen, die de kapers wapens en slaapgelegenheid boden, aldus de Sunday Times, en Amin kon nooit beschouwd worden als een echte onderhandelaar, aldus The Observer. Amin heeft -een Palestijnse lijfwacht, sinds hij enkele jaren geleden de Israëli's het land uitzette, die de Oegandese strijdkrachten hadden ge traind. (Van een onzer verslaggevers) ÖEN HAAG Op het Europese vasteland en in Engeland blijft de droogte aanhouden. De weersvoorspellingen zijn voor de boeren nog steeds somber. De locale onweersbui die vandaag voor het zuidoosten van Neder land wordt verwacht, zal hier ook weinig soelaas bieden. De bedreigde landbouw- en veeteeltgebieden in Nederland liggen in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland. Minister Van der Stee van Landbouw be zocht zaterdag enkele bedreigde veehoude rijbedrijven en zegde alle mogelijke hulp toe. Zoals gemeld zal indien nodig ook het leger worden ingezet bij de aanvoer van water. In Frankrijk wordt de schade aan oogst en veestapel al geraamd op 12 miljard gulden. Men denkt vijf jaar nodig te hebben om de veestapel weer op het oude peil te brengen. In bepaalde gebieden in Westduitsland wordt eveneens van een catastrofe gespro ken. De gevolgen van de hittegolf zullen straks uiteraard doorwerken in de prijzen. Honderdduizenden Nederlanders hebben het weekeinde weer verkoeling gezocht aan de stranden. Vaak was het echter niet mogelijk een duik in zee te nemen als gevolg van de vele kwallen. Zeker zes mensen zijn dit weekeinde in randmeren verdronken. Een van de slachtof fers was de 50-jarige N. Petersen uit Leiden die verdronk toen zijn zeilboot omsloeg. Bij verkeersongevallen kwamen zeker twaalf mensen om het leven. Vele mensen zochten wat verkoeling aan het Scheveningse strand. Op de achtergrond een gedeelte van het nieuwe silhouet van Scheveningen. De veerdienst naar Texel kreeg zaterdag een ging dit weekeinde meer dan tachtig hectare recorddrukte te verwerken. Wachttijden van natuurschoon door brand verloren, acht uur voor een overtocht waren geen Bij een cricketwedstrijd in Zwolle overleed zeldzaamheid. een bowler als gevolg van de hitte. Hij was Als gevolg van nonchalance van het publiek erg lang in actie geweest. HEDRAAL Een com- isie van deskundigen heeft srdag bij de autoriteiten in rence aangedrongen op het ir alle zware verkeer afslui- I van de wegen rondom de hedraal van Florence. In de koepel van de kathedraal, die in de 15de eeuw werd ge bouwd door de beroemde Ita liaanse architect Brunelleschi, zijn verscheidene scheuren ont dekt. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam adres woonplaats: Oogst valt niet tegen Dit is de oogst, die de Haagse politie de afgelo pen twee weken heeft bin nengehaald tijdens de lan delijke inleveraktie. waar bij men anoniem en zon der strafvervolging wa pens heeft kunnen inleve ren. De politie heeft de indruk, dat vooral oud strijders, maar criminelen niet tot inlevering zijn overgegaan. In deze veertien dagen zijn in totaal 20 geweren (zo wel militaire als jachtge weren), 24 pistolen, 4 ma chinepistolen. een sch- meisser, 4 stenguns, een twee meter lange mitrail leur en 9000 bijbehorende patronen ingeleverd. Vol gens de Haagse politie valt de hoeveelheid ingele verde wapens niet tegen. Bij de Leidse politie is de oogst wel tegengevallen. De landelijke inleveractie leverde daar slechts één handgranaat op. MADRID, (Rtr/UPI) Spanje heeft, deels met lichte instemming, deels met kritiek, gereageerd op de I benoeming van de 43-jarige Adolfo Suarez Gonzalez tot premier en opvolger van Carlos Arias Navarro. Als secretaris van de Nationale Beweging, de door i Franco opgerichte officiële Spaanse eenheidspartij, I bekleedde hij een ministerspost in het kabinet van Arias, maar drie weken geleden deed hij in de Cortes een duidelijke poging het oude verbod op de politie ke partijen en hun werk op te heffen. Suarez, die een goede vriend van koning Ju an Carlos wordt genoemd, is direct begonnen Snelrecht ARNHEM Een 37-jarige in Duitsland wonende Nederlan der, die met zijn auto op de rijksweg Arnhem-Utrecht met een snelheid van 190 km/uur reed, is door de politic na aan houding ter plaatse berecht. Omdat de man in Dusseldorp woont en bekeuringen in het buitenland moeilijk zijn te in nen, besloot de politie in overleg met de officier van justitie tot snelrecht. De man kreeg een boete van 400,-, betaalde vlot en stapte daarna weer in zijn wagen. F ile 100 km BONN Het bepn van de va kantie in sommige delen van Du itsland heeft zaterdag tot de grootste verkeersopstoppingen (100 km lang) in de geschiedenis va.u de auto geleid. In het noorden van het land raakten vakantiegangers op v/eg naar de Skandinavische landen en. weekeinders die aan Noord- -en Oostzee de gloedhete steden ontvluchtten, in elkaar vast. Het plan van vele honderdduizenden mensen door een vertrek in de vroege ochtend de eerste hitte van de dag te mijden, viel in duigen. Steekpartij EINDHOVEN (ANP) In een tehuis voor daklozen in Eindho ven heeft de 75-jarige G.v.d.R. gisteravond de 66-jarige mede bewoner J. van Stappen met een mes levensgevaarlijk ver wond. hadden ruzie omdat ieder naar een andere zender wilde kijken op de televisie in de kantine van het huis. De dader vluchtte na de aanslag naar zijn kamer. Van Stappen werd met diverse steekwonden in de borst naar het ziekenhuis gebracht, waar nog steeds voor zijn leven wordt gevreesd. Adolfo Suarez Gonzalez (43) die zaterdag door koning Juan Carlos tot premier van Spanje is benoemd als opvolger van Arias Navarro. met het vormen van een nieuwe I regering voor de volgende vijf jaar. Het lijkt waarschijnlijk dat hij de ministers van buitenland- se zaken en binnenlandse zaken, j Areilza en Fraga Iribarne, zal verzoeken aan te blijven. Beiden zijn voorstanders van een demo cratische ontwikkeling. Beiden waren ook kanshebbers voor de opvolging van premier Anas. Suarez heeft na een opleiding in de advocatuur een snelle carriè re doorlopen in de Spaanse Be weging. Hij was korte tijd gou verneur van Segovia en vier jaar lang directeur-generaal van radio en televisie. Toen hij werd opgenomen in het kabinet van Arias, na de dood van Franco, had hij het imago van „blauw"- gezind (naar de blauwe hemden van de falangisten) te zijn, maar hij heeft dit imago uitgewist door een toespraak in de Cortes, waarin hij zich uitsprak voor het legaliseren van politieke partijen. „Er kan g°en echte politieke vrijheid zijn als de rechten van vergadering, me ningsuiting, demonstratie en vereniging aan de Spanjaarden worden onthouden. Wij kunnen ons veroorloven de taal der wij heid te spreken", aldus Suarez bij die gelegenheid. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1