„Geef zeilers een tent en een band en zij zijn tevreden" Routiniers heersen op Leidse Hout-toernooi roeiers lljord kampioen Tour de Frats naar België Clubtitel „De Kaag" voor Greet Plantinga Competitie-indeling KNVB-zaterdag - Lemmer Eerste prijs voor STERKE RACE HARALD PUNT Tennis Van onze sportredactie LEIDEN „De Kaagweek"-oude stijl is in alle opzichten een reslaagd zeilfestijn geworden. Precies zoals het bestuur van de koninklijke Nederlandse Watersportvereniging „De Kaag" dit jroor ogen stond. Zeven jaar experimenteerde het bestuur om de Wedstrijden in technisch opzicht zo perfect mogelijk te organise- [en. In die periode lag het accent duidelijk op het pure wedstrijd- e seilen. De keerzijde van de medaille was echter, dat de bekende ifeer verloren ging. Dat bleek ook voor de deelnemers aan „De (taagweek" een doorslaggevende factor. die „sfeer-arme" zeven jaar sociëteitsgebouw. Dat laatste is laaide het deelnemersaantal ■van 700 naar 280, een absoluut ,k diepterecord. De afgelopen 3-Jveek mocht het bestuur van i,De Kaag" zich echter verheu- in een inschrijving van 500 3.ïeilers, waarmee de stijgende van vorig jaar (toen 320) jverd voortgezet. Voorzitter Hans Gaillard: „Het gezellig- (ïeidsaspect is weer helemaal te- fug en dat is vooral gelukt dank ■■(ij die hoge inschrijving". De (Caagweek moest weer een zeil festijn worden. Daarom was er lit jaar weer een feesttent op pet buitenterras aanwezig en r jverd er weer gestart voor het uit zeiltechnisch opzicht verre van ideaal, ook al werd die han dicapdoor de gunstige noord oostenwind dit jaar voorkomen. Hans Gaillard: „Zeilers willen graag dansen en een praatje met elkaar maken. Geef ze daarom een tent en een band en ze zijn tevreden. Dat geldt dan voor het sociale gedeelte van de „Kaagweek", want overdag zit ten ze niet aan die tent te den ken. Dan varen ze en dat doen ze bijzonder fel. In die zeven jaren van experimenteren wa ren er geen festiviteiten. Er wa ren nog slechts een paar men sen in de „Koepel", die natuur lijk best een gezellige avond ge had zullen hebben. Nu zie je echter iedereen weer genieten. Er wordt 's avonds weer ge danst op het buitenterrein". Hans Gaillard verder nver het karakter van de „Kaagweek". „De wedstrijden tijdens de Kaagweek behoeven voor wat de kwaliteit betreft niet opti maal te zijn. We organiseren ook wedstrijden op het IJssel- meer en de Grevelingen. Dan streven wij ernaar om de kwali teit van de wedstrijden zo opti maal mogelijk te maken. De Kaagweek moet een zeilfestijn zijn. Dat is het historisch gezien ook altijd geweest. Vandaar, dat we zondag wedstrijden voor toerzeilers en voor kinderen houden. Dat tekent het karakter van de Kaagweek. Vorig jaar hebben we voor het eerst de „Kaagweek" weer in oude stijl georganiseerd en dat is ontzettend gezellig geweest. In die zeven experimentele jaren was de sfeer helemaal verdwe nen en daardoor bleven de zei lers weg. De wedstrijden waren in technisch opzicht perfect, maar dat alleen sloeg bij de zeilers niet aan. Daarom zijn we terug gegaan naar het oude sys teem. Die sociale activiteiten zijn ook een goede uitlaatklep. Anders krijg je gewoon moei lijkheden. Er zijn veel jonge mensen en die willen wat ver tier, anders worden ze verve lend. Het is een combinatie van sportieve activiteit en feest. Het is overduidelijk dat dit aan spreekt. Je zoekt als bestuur een richting die aanspreekt. Die hebben we nu weer gevonden en daar wordt niet meer vanaf geweken". Tijdens de eerste dagen van de Kaagweek viel er een groot aan tal aanvaringen te noteren. Geen opmerkelijk gegeven vol gens voorzitter Hans Gaillard, ook al kreeg het bestuur van enkele deelnemers zware kritiek te verduren. Enkelen SDraken zelfs van een schade van zeven tig duizend gulden. Gaillard: „Die schade is zwaar overtrok ken. Er waren meer deelnemers en dan is het logisch dat er meer aanvaringen zijn. Maar dat heeft bij de deelnemers geen invloed om volgend jaar weer terug te komen. De insiders we ten dat. Er zijn enkele deelne mers, die klagen over de baan, maar dat doen zij ook voordat de wedstrijden nog moeten be ginnen. Het bestuur heeft echter als standpunt, dat als iemand die baan niet leuk vindt, dat hij dan niet moet varen. Als je die risico's niet prettig vindt, moet je deelnemen aan de andere wedstrijden, die wij organise-' ren. Als je besluit de Kaagweek te varen, dan calculeer je die risico's in. Je houdt echter altijd een minderheid over, die klaagt. Dat hoort nu eenmaal bij het verenigingsleven". Een ander opmerkelijk gegeven tijdens de afgelopen „Kaag week" was het grote aantal pro- .esten. Het bezorgde de twee protestcomité's handenvol werk, maar stelt Hans Gaillard „dat is kwalitatief gezien een goed te ken". „De zeilsport wijkt af van andere sporten doordat er geen scheidsrechter is. De zeilers zelf zijn de scheidsrechters. Wij vin den het vervelend als er weinig protesten zijn, want in dat geval kun je een vergelijking maken met een zwak leidende scheids rechter in de voetbalsport. Het is juist goed als er veel protes ten zijn. De zeilers gaan dan voorzichtiger varen, waardoor je kwalitatief betere wedstrijden krijgt. Voor de organisatie bete kent het natuurlijk wel veel ex tra werk. We hebben nu twee protestcomité's lopen, want an ders zouden we niet op tijd klaar zijn voor de prijsuitrei king". PIET VAN DAM „Het gezelligheidsaspect is weer helemaal terug' opslag om daarna Ronalds game op nul te pakken. Eindelijk kwam hij weer naar het net en scoorde enkele fraaie volleys. Hij hoefde slechts zijn eigen servicegame te behouden om de wedstrijd binnen te halen, maar tweemaal doken zijn volleys diep onder in het net en trok Blommendaal de stand gelijk (55). Opnieuw kreeg Van Leeuwen een uitgelezen kans op een voorsprong: 0-40, drie gamepoints. Maar weer vocht Ronald terug en won. Enigszins ontmoedigd begon Van Leeuwen zijn opslag en kwam met 1540 achter: twee matchpoints voor Blommendaal, die echter verloren gingen. Uiteindelijk had hij een netbal nodig om het zesde matchpoint te maken en daarmee de wedstrijd met 1—6, 6—3, 75 te winnen. Ook de dames enkelspelfinale werd een moeizaam gevecht, dat meer dan twee uur duurde. Anita Ham ming vorig jaar ook finaliste zette haar tegen standster Maureen Meyer meteen onder grote druk. Met 6—2 schreef zij deze set gemakkelijk op haar naam. Enigszins vermoeid door haar eigen hoge tempo, nam zij vervolgens enigszins gas terug. Het gevolg hiervan was, dat Maureen meer vat op het spel kreeg. Sloeg zij haar diepe forehands in de eerste set vaak luttele centimeters uit, nu bleven zij binnen de lijnen. Bovendien sloeg zij haar dropshots nu wel goed en deze tastten de conditie van Anita nog meer aan. Dit leverde haar de tweede reeks (6—2) en een 5—3 voor sprong in de laatste op. Een laatste krachtsinspanning bracht Anita op 54, maar tenslotte maakte Maureen de partij op de zevende matchpoint uit: 2—6, 62, 64. De slotwedstrijd van het toernooi, de herendubbelfina- le in B, bracht opnieuw Adri van Leeuwen en Ronald Blommendaal tegen elkaar, geflankeerd door resp. Eric de Groot en Gerard Pasma, Deze dubbel werd geken merkt door een groot aantal servicedoorbraken. Van de tien servicegames werden er maar liefst zeven verloren. Er werden dan ook weinig punten gescoord: men leefde van de fouten van de tegenstander. Aan vankelijk hadden De Groot en Van Leeuwen de beste kansen, maar op 43 verloor Eric zijn opslag, waarna het Noordwij kse duo Pasma en Blommendaal op van Leeuwens service doordrukten: 6—4. De tweede reeks had een even spannend verloop en ook nu werd bijna elke game 40 gelijk. Gerard en Ronald bouwden een 53 voorsprong op, maar Blom mendaal verloor zijn service, waarna Eric de stand gelijk trok. Op 6—6 moest de tie-break de beslissing brengen, welke met 7—3 in het voordeel van Pasma en Blommendaal werd beslist, hetgeen Blommendaal zijn tweede titel bracht: 64, 7—6. Uitslagen: DEC: M. TooleM. Smit 6—3 4—6 6—3. HEC: R. Simons—D. Graaff 6—1 6—1. HDC: P. van Straaten/R. Simons—D. Graaff/J. Roodenburg 6—1 6—1. GDC: M. Smit/B. Ploos van Amstel—C. ten Bosch/H. ten Bosch 6—4 61. HEV: J. de Groot—Mod derman 63 64. HDV: J. Roodenburg/P. van Parido- nModderman/v.d. Berg 64 6—1. GDV: M. Smit/J. v.d. Berg—C. de Beer/C. Koemans 64 61. Carl Adamse Van onze dammedewerker A LISSE De Lisser dam- I mer S. Lemmer is club- kampioen van de DC Lisse J geworden. Hij nam de be ll ker over van Van Rossen, die wegens omstandighe- den niet in staat was zijn titel te verdedigen. De tweeede prijs was voor F. jJ Reitsma. zj. De heren Boogerd, De Boer -te en Algera moesten genoe gt gen nemen met een gedeel de derde plaats. De topsco- re-prijs van de bondscom- jai petitie ging voor wat be- treft het eerste tiental naar A. Balkenende en voor het tweede tiental naar Nico Dekker. De Lisser damclub organiseert 20 augustus in het clubgebouw Het Baken (achter Rehoboth) een snel- damtoernooi. LEIDEN De enkelspeltitels van het open tennistoer nooi van de „Leidse Hout" zijn veroverd door Ronald Blommendaal en Maureen Meyer. Beiden moesten tot het uiterste gaan om na een slopende partij de zege binnen te halen. Blommendaal versloeg Adri van Leeuwen, die zonder geplaatst te zijn toch de finale bereikte, met 1—6 63 75. Ook Maureen had drie sets nodig tegen Anita Hamming 2—6 62 64. Adri van Leeuwen begon de partij in een zeer hoge versnelling, waar Blommendaal totaal niet tegen opge wassen was. Met goed geplaatste ballen, veelvuldig oplopen en briljante winners veegde hij zijn tegenstan der met 61 van het gravel. De tweede set verliep aanvankelijk even soepel, maar op 2—1 miste Van Leeuwen vele kansen op 3—1. Toen Blommendaal deze game pakte was het of er iets knapte bij van Leeuwen en Blommendaal opveerde. De laatste nam het initia tief over, liep uit tot 5—2 en won deze reeks met 6—3. In de beslissende derde set bood Van Leeuwen veel Weer tegenstand. Bijna elke game liep op tot 40 gelijk. Bovendien werden bij Ronald Bloemendaal af en toe enige tekenen van vermoeidheid zichtbaar, waardoor hij Adri minder onder druk kon zetten. De spanning vergoedde veel van wat deze reeks aan tenniskwaliteit miste. Bij de stand 3—2 brak Blommendaal door de service van zijn opponent, die geen enkele eerste service had ingeslagen. Op eigen service had hij vervol gens een gamepoint voor 5—2, maar toch verspeelde hij de game. Van Leeuwen rook een kans, won moeizaam zijn eigen eian onze roeimedewerkster ^ÉIDEN De kampioenschap en voor lichte roeiers hebben dÊ Leidse deelnemers veel suc- ifjlssen gebracht: de skiftitel ld>or Harald Punt, de eerste in de acht voor Njor- rsOrca, Punt met Brouwer in dubbel twee en Punt/B rou gher met Jan Klerks en Fred ijjn der Loo van Die Leythe in dubbelvier. Daarnaast wist Njord-acht een plaats te ver overen in de équipe voor de gJnioren-landenwedstrijd in het }anse Macón. p de gloeiendhete Bosbaan iek dat Harald Punt van ord zijn oude vorm weer aan terugvinden is. Na een matig orseizoen in het zware veld :k de oud-Hagenaar van slag. jn terugkeer iri het lichte veld (roeiers met een gemiddeld ge wicht van 70 kilo) heeft al snel succes gebracht. Al bij de start nam Punt een voorsprong op zijn naaste concurrent Dooren, die tijdens zijn eerste haal in aanraking kwam met een grote vis, die langs zijn riem schuur- de. De voorsprong van Punt nam tijdens het verloop van deze ra ce gigantische vormen aan, zo dat zijn overwinning een zeer overtuigende werd. Punt lijkt zeker van uitzending naar de lichte wereldkampioenschappen in Villach volgende maand. Als Punt blijft roeien zoals hij nu doet lijken zijn kansen in dit Van onze sportredactie LEIDEN De 41ste editie van de "Tour de Frats" zal dit jaar ook over Belgisch grondgebied leiden. "Dit toeristisch evenement met een romantisch verhaal voor jongens en meisjes tussen tien en veertien jaar", zoals mede-organisator Vervoorn het uitdrukte, zal in het Belgische Diest onthaald worden als betrof het de echte Tour de France. Tot de in totaal 96 deehiemertjes, die op 26 juli in Arnhem van start gaan behoren 24 Leidenaars. De grootste afvaardiging komt uit de provincie Utrecht. Een grote propaganda-actie in een groot Utrechts advertentieblad leverde binnen 24 uur 60 gegadigden op. De finish van de Tour de Frats is op 4 augustus in Leiden. Oostenrijkse vakantiegebied zo gek nog niet. Vermoedelijk is Punt niet de enige Leidse inwoner, die Ne derland mag vertegenwoordi gen. Na vorig weekend de favo riete acht beide malen te heb ben verslagen, wist de Njor- d/Orca-combinatie ook nu de concurrentie voor te blijven: de nationale titel werd daarmee een feit. Voor Leo Ebeling, Hans Klaassen, E\yout Schaafsma en Jan Willems Louwerens heeft dit roeijaar dan toch nog een goede draai genomen. De selec tie voor de Nederlandse acht vond namelijk in eerste aanleg in de vier zonder stuurman plaats. Njord redde het niet, evenals de vier van Orca. Beide ploegen besloten daarom te combineren en te proberen de door de technische commissie van de roeibond gevormde com binatie te kloppen. Dit is dus gelukt, al ging het roeien zater dag beslist niet optimaal. Ver moedelijk mag de Leids/Ut- rechtse formatie afreizen naar Villach, hetgeen ook een leuke afsluiting zou zijn van de coach- carrière van Frans van Rood. Morgen wordt bekend of de acht wordt uitgezonden. De andere twee titels werden door Punt gehaald in samen werking met respectievelijk zijn eeuwige concurrent George Brouwer in de dubbeltwee en met deze en Klerks en Van der Loo (van Die Leythe) in de dub belvier. Dit laatste nummer wordt eigenlijk alleen op kam pioenschappen verroeid, zodat het ook lang duurde, voordat een bestuurder van de roeibond de blikken kwam uitreiken. Voor de roeiers van Die Leythe was dat een aardige afsluiting voor een' wat wisselvallig sei zoen. Konden de lichte roeiers slechts in drie nummers een uitzending veroveren, omdat er internatio naal niet meer nummers wor den verroeid, voor de senior- roeiers vielen dit weekeinde meer reizen te veroveren. Sinds een jaar bestaat de zeslanden- wedstrijd, een toernooi dat door een aantal Westeuropese panden is opgezet om jongere roeiers kans te geven op internationaal contact. Van de Leidse vereni gingen verschenen de achten van Asopos/De Vliet en Njord op het water om te pogen een reisje naar het Franse Macón te veroveren. Op de wedstrijden van de Koninklijke bleek daat de Njord-acht een duidelijke kanshebber was. De acht beves tigden dit vermoeden en won ook nu. De meeste tegenstand kwam dit keer van Aegir. De Groningers werden na 500 me ter echter langzaam maar zeker op achterstand geroeid. Bij de finish bedroeg het verschil tus sen beide boten zes seconden. De coaches van Aegir hadden zichtbaar moeite met de neder laag, maar na lang wachten werd bekend, dat' Njord in de acht gaat naar de landenwed- strijd. Voor de roeiers Arie Bos, Jaap Dutry, Krijn van Gronin gen, Rolf Bloem, Maurits de Brauw, Jan Roorda, Paul van Tulder en Arjan van Walum betekent dit het eerste interna tionale optreden. De ploeg van Asopos kwam dui- I delijk ervaring te kort. Zaterdag wist deze formatie echter wel te winnen, zodat de roeiers toch een blik rijker werden. De helft van de acht roeide een overtui gende race in de vier zonder stuurman en wist dicht in de buurt van uiteindelijke winnaar Nereus te blijven. De andere Leidse ploegen red den het dit weekeinde niet; ook de jeugdploegen wisten geen na tionale titels te bemachtigen. Het dichtst daarbij in de buurt kwam de dubbelvier van Rijn land/Nautilus. De Voorschoten- se meisjes verloren maar op het nippertje van de als favoriet vertrokken combiantie van Het Spaarne/De Hoop/De Hunze. De meeste andere jeugdploegen uit de Leidse omgeving kwamen duidelijk techniek te kort. (Van onze sportredactie) LEIDEN Op de laatste dag van de „Kaagweek" werd er door dertien deelnemers gestre den om het clubkampioenschap van de Koninklijke Nederland se Watersportvereniging „De Kaag". Die deelnemers waren tijdens oefenwedstrijden en de wed strijden van 'de Voor-Kaag en Na-Kaag eerste in hun klassen geworden. Gisteren streden zij echter allen in een twaalfvoets- jol. Eerste in deze race werd de twaalfvoetsjol-zeilster mevrouw Plantinga. Sternzeiler Wilfred Nagel legde beslag op de tweede plaats. Verdere uitslag: 3. Eg- bert Jan Sweers (solo): 4. Peter Vrech (Pampus), 5. Peter Kem peniers (Regenboog). De uitslagen van de zogenaam de „pret-wedstrijden" zagen er als volgt uit: Regenbogeh-'een- mans: Hein de Goederen; Pam- pus-éénmans: Leo de Wit; 16 m2: éénmans Rob Breur; Span- ker-éénmans: Han van Veen; Jeugdboot-éénmans: Johan de Ruyter; twaalfvoetsjollen-lange afstand: Jan Willem Weezen- beek; Cadet-éénmans: Roderick van der Rest; Vrijheld-éénmans: R. J. Boog. Püzzeltocht: J. Verbern; Valk éénmans: K. de Goede; 470-een- mans: F. Ros; 420-éénmans: F. Langhorst; Schakel éénmans Ad Braam; Stern-éénmans: Ron van Eyk; Draken-éénmans: Ed Vrech; Laser-lange afstand: A. van Baarle; Olympiajollen-lange afstand: Paul Loogman; Shar- pye: P. van der Bos; Dames in de Regenbogen (om de Van der Velde-trofee): Mevrouw Middel burg; Flying Junior-éénmans: A. J. Mullaart; Vauriën: Rob Sepers; Randmeer-éénmans: W. van der Rijke; Solo-lange af stand: Cees van Grieken; Euro- pe-lange afstand: Maus de Wijs; Pampus-junior: Jacky van Goe- verden; 16 m2-junior: Wim'Kon- st; solo-Senioren: H. Hoek. Jeugdboot-senior: J. Mertens; Cadet-senior: O. Blok; Vossen jacht: L. Kulk; Roeien-kinderen: Maarten Paddenburg. (Van onze sportredactie) Vierde klasse B: ARC; DEVJO; Die Haghe; Her mandad; Holland Sport '32; Loosduinen; Maasdijk; Monster; MW27; RAS; Scheveningen; Semper Altius; Unicum. LEIDEN Voor de competitie van de KNVB-za terdag is de volgende indeling vastgesteld. Tweede klasse A: Actief Amstelveen; Barend- I#% recht; Dinteloord; De Geuzen; Jodan Boys; De AlOGling L6iQ6n/Ü0UQd Meeuwen; NEO '55. RIJNSBURGSE BOYS; TER LEEDE; Volendam; IJmuiden; ZCFC; De Zwer- Tweede klasse B: Arnemuiden; ASWH; DOSC; 's Gravenzandse SV; GVW; Katwijk; Lyra; Nieuw Lekkerland; PPSC; Rijsoord; SIZO; SSS; WHS. Derde klasse A: Be Fair; DSO; 's Gravenzande; Groot Ammers; HVO; Koudekerk; Schoonhoven; Spirit; SV35; Vlaardingen. Vierde klasse A: DSVP; Hoekse Boys; JAC; Lisser Boys; Naaldwijk; De Sleutels; SVOW; SV PTT; Randstad Sport; TAVV; Te Werve; WDS; Zeven hoven. De voorlopige indeling voor de geïntegreerde afde lingscompetitie Gouda/Leiden ziet er als volgt uit. Eerste klasse Ar Alphense Boys; Alphia; Ammers- tol; Bergambacht; Gouderak; KRV; Leidse Boys; Nieuwerkerk; Oranje Groen; Schoonhoven; Stol wijk; Stompwijkse Boys; VTL; Warmunda. Eerste klasse B: ESTO; Floreant; Kickers'69; Meerburg; Nicolaas Boys; RVC '33; SJZ; Soccer Boys; Unitas Leiden; VNA; VNL; WOA; Wete- ringse Boys; ZLC. De eerste competitiewedstrijd in deze afdeling zal verspeeld worden op zondag vijf september.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15