Heel West-Europa suddert onder enorme paraplu van hete lucht fieidóeSowo/nt UNCTAD AFSCHAFFEN, MINISTER OVERBODIG Verplichte melding aanvoer tong-schol Warme weer vereist lichte maaltijden Staatsgreep in Soedan mislukt ZATERDAG 3 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 illllllllll!l!!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllll Het blijft warm. Zwa re maaltijden worden steeds minder verdra gen en licht voedsel dient op tafel te ko men. Men kan echter niet volstaan met het eten van uitsluitend rauwkost daar dit te eenzijdig is en te weing voedingsstoffen en mineralen bevat. Zo moet in ieder geval het zoutgehalte van ons lichaam op peil gehouden worden. Dat kan met een lekkere, pittige bouillon bijv. met stokbrood Voor een wat vastere maagvulling kan sala de met brood zeer goed dienst doen. Ze ker wanneer daarin vlees (voor de nodige eiwitten) wordt ver- Voor vier personen een recept van vleessa- Benodigd: 100 gram gekookte ossetong 100 gram gekookte kalfsvlees klein blikje doperwten een paar gekookte aardappelen een paar gekookte peentjes een augurkje 2 dlmayonaise 1 dl room Snijdt alles in kleine stukjes. Roer de room door de mayonaise en vermeng deze mayo- naisse met de fijnges neden ingrediënten. Ook een kipsalade is bijzonder fris en voed- hiervoor is nodig: een gekookte koude mayonaise een beetje room 1 blik erwtjes. 2 ons champignons een paar mooie grote appels 1 of 2 schijven ananas 1 banaan 1 hardgekookt ei. tomaat augurk Verwijder van de kip alle botjes en velletjes. Snijd het vlees in klei ne stukjes. Hierbij de erwten voegen, plus de in stukjes gesneden champignons (rauw of gaar), appels ananas en banaan. De salades zijn met al lerlei te garneren: schijfjes tomaat, kom kommer, augurk, of hardgekookt ei Verder zeer licht ver teerbaar is gekookte Ook hiermee is een smakelijke salade te maken Neem 200 gr. rijst, snijd 8 augurken, een ons ham, een ui en een paprika aan stukjes en meng hierdoor de rijst. Daarover heen een sausje van 5 lepels azijn, 2 eetlepels olie, 1 eetlepel mosterd, pe per zout en peterselie. Een lichte warme maaltijd zou kunnen bestaan uit het volgen de. Hiervoor is nodig: 4 plakken ham van een ons, 4 schijven ananas, 40 gr. margarine, 30 gr. bloem, 2 1/2 dl. bouil lon, een stukje ui, cayennepeper, 1 theel epel paprikapoeder. Laat de ananas (uit blik) uitlekken. Ui schoonmaken en in kleine stukjes snijden. Margarine smelten en hierin de ui met het paprikapoeder licht bruin bakken. De bloem toevoegen en onder voortdurend roeren bruin laten worden. Eveneens roe rend de bouillon toe voegen en geheel nog steeds roerend aan de kook brengen, zodat een gladde saus ont staat. De saus op smaak afmaken met de cayennepeper, mos terd, worchestershire- saus en een beetje ana nassap. Leg de schij ven ananas op de ham en schep er wat saus overheen. Garneren met peterselie en de rest van de saus apart serveren. Hierbij kan gewone sla en rijst worden gegeten. Zeer rijk aan voe dingsstoffen is lever en ook dit is weer hcht verteerbaar. Nodig is een pond le ver in dunne plakken gesneden. Verder 2 eet lepels gesmolten boter, 1 eetlepel citroensap, 1/2 theelepel tijm, 1/4 theelepel marjolein, een mespunt zwarte peper, 1 theelepel zout. Meng de boter citroen sap, kruiden en zout. Haal het vlees door dit mengsel en rooster ze onder de grill. Druppel nu en dan iets van het resterende kruiden mengsel over het vlees. De lever niet langer dan 3 minuten aan el ke zijde roosteren. Bedenkelijke manier van zakendoen VREDESTEIN STAAT op het punt geliquideerd te worden, tenzij binnen niet al te lange tijd ingegrepen wordt. Goodri ch, de Amerikaanse maatschappij, die destijds Vredestein in handen gekregen heeft, is bereid ongeveer veertig miljoen te betalen aan hen, die de Nederlandse belangen willen overnemen. Destijds betaalde Goodrich zelf, na een hevige strijd met zijn grote Amerikaanse concurrent Goodyear, 80 miljoen voor de aandelen. In het gunstigste geval is Goo drich nu bereid een minderheidsbelang in Vredestein aan te houden. DE VAKBONDEN hebben dit typisch Amerikaanse spel fel bekritiseerd. Zij staan op het standpunt dat zo niet alle 4800 werknemers, dan toch een zo groot mogelijk aantal aan het werk moet blijven. Nu staat de Nederlandse overheid weer voor de taak in de bres te springen voor het behoud van een groot stuk werkgelegenheid. In feite heeft Goodrich de Nederlandse overheid met zijn onderhan- delingstaktiek voor het blok gezet. Dat zou nog tot daaraan toe zijn, wanneer niet het belang van enkele duizenden mensen op het spel zou staan. DAT IS EEN TAKTIEK, die in deze tijd nauwelijks te verteren is. Zeker wanneer men ervan uitgaat, dat Goodrich na de zege op Goodyear niet in staat gebleken is van het Vredesteinconcern een goed zakelijk geheel te maken, on danks alle adviezen ook van vakbondszijde. Het moederbe drijf heeft het er gewoon bij laten zitten. Men zou bijna moeten spreken van een soort kwade trouw van de Ameri kaanse moedermaatschappij met het vooropgezette doel destijds alleen maar concurrent Goodyear te hebben willen uitschakelen. SEE (Van onze correspondent Jan Drummen) EEE PARIJS Volgens de Franse metereologen zal het jaar 1976, zo meldt het blad Le Monde, een van de grote weerkundige merkwaardighe- den van de 20e eeuw uitmaken. I Een en ander uiteraard als gevolg van de grote droogte, die een groot deel van West-Europa teistert, maar in Frankrijk het meest drama- j= tisch is. De ongewone situatie is begonnen in =j= december 1975, toen een hardnekkige, maar beweeglijke anticycloon (hogedrukgebied) post I had gevat tussen Schotland en Noord-Duits- I Deze zeer krachtige hogedrukkern beweegt zich I e= met de regelmaat van de slinger van een klok I SE heen en weer tussen de genoemde geografische V uitersten. Wanneer hij boven Schotland Zigt, waaien kou- de noordelijke winden over West-Europa, als hij zich boven West Duitsland bevindt, trekt hij warme lucht uit het zuiden aan. Deze situatie vormt tevens een barricade tegen de neerslagstoringen, die van de Atlantische Oceaan haar het oosten trekken en die als ze op deze barricade stoten, ofwel naar het noord- en ofwel naar het zuiden moeten uitwijken.- Maar dit uitwijken naar het zuiden stuit dan EEjE weer op een traditioneel Middellandse Zee-ho- E= gedrukgebied, die eveneens een soort muur vormt en voor Frankrijk altijd een tekort aan I neerslag betekent. Dit jaar is het warme hoge- j EES drukgebied, dat uit droge tropische lucht be- SES staat en dat gewoonlijk in grote lijnen de Sahara en de Middellandsezee-landen overkoe pelt, ver naar het noorden kunnen opdringen en vormt een enorm centrum van stabiele hoge druk. Het gevolg is dat de neerslag in een groot gedeelte van West-Europa praktisch gelijk ge worden is aan die welke in de zomermaanden boven Noord-Afrika en het Middellandsezeege- bied valt, namelijk paktisch nul. De vraag is nu, hoe lang deze uitzonderlijke metereologi- sche toestand kan blijven voortduren. Jammer genoeg, zo zeggen Franse weerkundi gen, wordt de warme-luchtmassa stabieler, naarmate warme lucht tot in de hogere en hoogste lagen van de atmosfeer doordringt. En dit is momenteel het geval. En deze stabiliteit is bijzonder funest, omdat elke dag de kans vermindert, dat de Atlantische storingen naar onze gebieden kunnen doordringen. „Zelfs de meest aktieve worden meteen ver dampt, zodra zij in aanraking komen met deze monstrueuze kap van warme lucht, die als een koepel boven West-Europa staat. Om een einde aan deze situatie te maken, zal een kolossale koude druppel water van de poolstreken deze anticycloon op zeer grote hoogte moeten over koepelen. De kracht van het warmteverschil zou de aan leiding kunnen vormen van het wegpompen van de warme lucht naar boven en het hoge drukgebied zal dan meegezogen kunnen wor den. Maar koude waterdruppels van gangbare afmetingen kunnen tegen een dergelijke elasti sche koepel van hete'lucht niets uitrichten en ketsen daarop af als tennisballen tegen een Om aan de situatie een einde te maken, zou er zich een even uitzonderlijk afzuigverschijn- sel moeten voordoen als het anticyclonische fenomeen zelf is. Onweders, die hier en daar enige neerslag en tijdelijke verkoeling met zich mee hebben gebracht, kunnen vermoedelijk óók als zij in aantal toenemen, niet tot de afbraak van de anticycloon bijdragen. Droogtejaren als de tegenwoordige komen vol gens de Franse experts slechts eenmaal of hoogstens tweemaal per eeuw voor. Hoewel de Franse weerkundige dienst pas sinds 1874 nauwkeurige aantekeningen bij houdt, zijn de grote droogtejaren sedert de twaalfde eeuw niettemin in de historie bekend. De belangrijkste waren 1137: geen druppel regen tussen maart en september en „ver schrikkelijke hitte m juli en augustus", 1187: schrikbarende hitte en droogte, die een totaal afbranden van de stad Chartres veroorzaakten, 1277 uitzonderlijke hitte en droogte, bronnen met waterlopen droogden op; 1303: ongewone hitte, zomer zonder regen, rivieren kwamen droog te liggen en men kon op tal van plaatsen door de Rijn waden; 1658: geen druppel regen in Oost Frankrijk tussen april en half oktober; 1540: jaar, dat in tal van kronieken het hete jaar genoemd wordt, alle watermolens van de Garonne kwamen stil te liggen bij gebrek aan water en men kon door de droge beddingen van alle rivieren in het oosten van het land wandelen; 1652: in het noorden en oosten ver schrikkelijke droogte, op 9 juni werd in Amiens een grote processie gehouden om regenaf te smeken; 1691: in Parijs viel miner dan de helft van de normale neerslag; 1719: een van de droogste en heetste jaren uit de historie, geen regenval tussen 25 maart en 1 november, alleen de wijnoogst was goed, het peil van de Seine was lager dan ooit sedert mensenheugenis; 1731: in Parijs viel in maart maar een mm. regen en in november was het peil van de Seine nog 13 cm lager dan in 1719, maar in 1767 was dit zelfs 27 cm lager dan n 1719; 1785: grote droogte in heel Europa. In Bretagne viel tussen Allerheiligen (1 november) 1784 en het feest van Maria Magdalena (22 juli) 1785 geen regen en het vee werd gewoon weggegeven. Andere bij zondere droge en hete jaren waren 1842, 1921, 1845 en 1947, toen de geringste graanoogst binnengebracht werd sedert 1879 (met uitzon dering van het oorlogsjaar 1917), en tenslotte 1964, toen het met uitzondering van het zuid oosten tussen december 1963 en tot september 1964 vrijwel voortdurend droog was. Vorige week moest in Oost-Frankrijk een elek trische centrale deels stil gelegd worden, omdat het koelwater, dat uit de Moezel getapt wordt, een temperatuur van 37 graden Celsius bereikt had. De centrale zal nu alleen enkele uren per dag kunnen werken en men hoopt niettemin een stroomproduktie van 50 procent te kunnen handhaven. Ook het water van de Seine bereik te donderdag een temperatuur van 37 graden, bij de luchthaven Orly, stroomopwaarts van TOPADVISEUR VAN MINISTER PRONK: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verhoudingen tussen de rijke landen en de ontwikkelingslanden is -sedert enige tijd dermate veranderd, dat het beter is de Unctad en dergelijke onderhande- - lingsorganisaties van de Verenigde Naties af te schaffen. Tot deze slotsom komt een van de voornaamste adviseurs van minister Pronk, prof F. van Dam in een analyse van de ontwikkelingssamen werking. En passant zaagt de hoogleraar in de ontwikkelingseconomie ook de poten weg onder de zetel van zijn minister, door de vraag op te werpen of het, gezien de veranderde struc tuur binnen de ontwikkelingswereld nog wel zinvol is een minister van ontwikkelingssamen werking te hebben. Prof. Van Dam wijst erop, dat de ontwikke lingslanden zich thans gedifferentieerd tegen over de rijke landen opstellen en niet meer. zoals in het begin, alle om dezelfde vormen van hulp vragen (geld, technische hulp. hogere prij zen voor exportgrondstoffen en particuliere investeringen). üh de landen die thans geen hulp meer nodig of willen hebben, woont bijna de helft van de inwoners van alle minder-ontwikkelde staten bijeen Dit betekent, aldus prof Van Dam, dat wij, althans wat betreft de ontwikkelingssamen werking, voor de helft van het armoede-vraag- stuk zijn verlost. Daarnaast zijn er de landen, die weliswaar arm zijn. maar die sterke econo mische relaties met de rijke landen hebben ontwikkeld. Deze landen vragen niet meer in de eerste plaats om traditionele hulp, maar wel om mogelijkheden om van die relatie beter gebruik te kunnen maken. Deze landen willen afzetmogelijkheden voor eigen produkten, toe gang tot technologie en investeringen onder voorwaarden. Tenslotte zijn er dan nog de landen met de traditionele armoede-karakteris- tiek, zoals bijvoorbeeld de Sahel-landen, waar 20% van de bevolking van de ontwikkelingslan den woo.nt. Dit alles brengt volgens prof. Van Dam met zich mee, dat er een nieuwe politiek van samen werking zal moeten worden geformuleerd, dat niet meer, zoals thans nog gebeurd, alle minder- ontwikkelde staten in de onderhandelingsorga nisaties vertegenwoordigd moeten zijn, maar alleen de direct belanghebbende bij een be paald vraagstuk. Voor het voeren van concrete onderhandelingen zijn daarom instrumenten als Unctad en andere VN-organisaties onge schikt, aldus prof. Van Dam. Prof Van Dam constateert verder, dat in de rijke landen het beleid hoofdzakelijker gevoerd wordt door belangen-behartigende ministers, zoals die van Economische Zaken, Buitenlandse Zaken en Financiën. Onredelijk vindt hij het, dat die ministers op dit onderdeel van het ontwikkelingsbeleid politiek niet worden aange sproken en zich verschuilen achter de ministers voor ontwikkelingssamenwerking. Als deze ten dens zich voortzet, dient vólgens prof. Van Dam de politieke verantwoordelijkheid daaraan te worden aangepast. „Het is de vraag of dan voldoende overblijft voor een ministersfunctie voor ontwikkelingssamenwerking". ondergrondse beweging die actie voert tegen het verplicht vervoer van leerlingen naar scholen in andere stadswijken met het doel de rassenscheiding te bestrijden heeft gisteren in Boston bomaanslagen gepleegd, waarbij een vliegtuig van Eastern Airlines en een vrachtauto van de nationale garde werden verwoest. Doodstraf in Amerika niet ongrondwettig WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat de doodstraf grondwettig is en niet te zware straf in extreme gevallen. Het hof behandelde het beroep van zes ter dood veroordeelde moordenaars, die stelden dat de doodstraf in strijd was met het achtste amendement op de grondwet, dat „wrede en onge wone bestraffing" verbiedt ■llllllllllllllllllll Prins dankt voor medeleven tgv verjaardag DEN HAAG De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteravond de volgende mededeling van prins Bernhard gepubliceerd. „Ik wil graag uiting geven aan mijn diepe erkentelijkheid voor de vele blijken van warm medeleven die ik heb ontvangen ter gelegenheid van mijn 65ste verjaardag. Sommige waren grappig, vele ontroerend alle waren welkom. Ik had het liefst eenieder persoonlijk bedankt, maar dat bleek technisch binnen een redelijke termijn niet uitvoerbaar. Het spijt mij dat ik daarom al degenen die op de een of andere wijze mij hun goede wensen hebben doen toekomen slechts op deze wijze, maar van ganser harte, mijn grote dank kan betuigen". II1II1IIIIIIIIIIIIUIII1UIIIIIIIIIII1II1IIIIIIIIII1 NAIROBI (AP) Regeringsge trouwe Soedanese troepen heb ben gisteren een poging van op standige militairen om de rege ring van president Noemeiri omver te weipen doen misluk ken. Volgens het radiostation van Joeba was de president, die voor een bezoek in Frankrijk vertoefde, inderhaast terug ge keerd „om het commando op zich te nemen" en „hierop had den de strijdkrachten van de revolutie de rebellie de kop in gedrukt". Vice-president Abel Alier zou gisteravond samen met enige ministers en andere hoge per- j soonlijkheden op een in Joeba gehouden massabijeenkomst hun steun aan de president heb ben betuigd. De president kwam zeven jaar geleden aan de macht na een staatsgreep waarbij geen bloed vloeide. Sindsdien heeft men driemaal getracht hem af te zet ten. Den Haag Aan de reeds bestaande voor schriften betreffende de vangstbeperking tong en schol 1976 is een nieuw voorschrift toege voegd. Dit bepaalt, dat het niet langer is toegestaan tong en schol aan te voeren, tenzij ook voldaan is aan de door het Produktschap voor Vis en Visprodukten opgelegde verplich ting de aangevoerde hoeveelheden tong en schol op te geven. De verplichting tot het doen van opgave aan het produktschap voor vis en visprodukten strekt nu mede tot nakoming van de contingen teringsregeling tong en schol. De wijziging zal er toe bijdragen, de totale aanvoer van de vissers te controleren en te beperken tot het aan ons land toegewezen quotum. Daarnaast wordt voorkomen dat sommige vissers meer vis aanvoeren dan is toegestaan, zodat zij een economisch voordeel zouden behalen boven andere vissers, die de contingenteringsregeling nakomen. Een en ander heeft het ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld. Zoals bekend mogen door de gezamenlijke Nederlandse vissers op grond van internationa le afspraken in 1976 niet meer dan 9.200 ton tong en maximaal 35.600 ton schol worden aangevoerd. Oplossing taalkwestie Zuid-Afrika PRETORIA (Reuter) Van lingelichte zijde wordt in Pre toria vernomen, dat blank en zwart het eens zijn geworden over een manier waarop het verplichte lesgeven aan zwarte De Zuidafrikaanse regering heeft hierover nog niets bekend gemaakt De taalkwestie leidde vorige maand tot bloedige rel len. Ook van zwarte zijde wilde men nog niets over het akkoord zeggen. Men verklaarde dat be gin volgende week een medede ling zal worden gedaan Slaapzak-lijk van ontvluchte gedetineerde DORDRECHT (ANP) Het in een slaapzak gewikkelde en aan de voeten met stenen verzwaar de stoffelijk overschot dat don derdag nabij het eilandje Krab- bepolder in de Oude Maas bij Dordrecht werd gevonden, is dat van een ontvluchte gedeti neerde. De tatoeëring op de man zijn linkerarm, de herkomst van zijn broek en tenslotte de vingeraf drukken stelden de Dordtse re cherche in staat vast te stellen dat de man wiens schedel met een zwaar stomp voorwerp was ingeslagen, is geweest de 22-jari- ge Dordtenaar F.J. Hij was op 8 juni ontvlucht uit de strafin richting De Corridor in het dorp Zeeland (NB). Hij zat daar een straf uit wegens het plegen van een vermogensdelict. Nu men weet wie het slachtoffer is worden alle krachten gecon centreerd op het vinden van de Nieuw bestand in Libanon CAIRO/BEIROET iRtutr- r/AFP) Alle strijdende partij en in Libanon zijn volgens het officiële Egyptische persbureau Mena gisteren akkoord gegaan met een nieuw staakt-het-vu- ren, dat om middernacht zou zijn ingegaan. Mocht alles lopen zoals gewenst was, dan zouden onderdelen van een Arabische vredesmacht, die thans nog niet verder kon den komen dan het vliegveld van Beiroet, hier en daar in het land worden ingezet om toe te zien op het nakomen van het zoveelste bestand in de reeds 15 maanden durende burgeroorlog, die volgens de laatste schattin gen aan al meer dan 30.000 men sen het leven heeft gekost. Gisteren werd er nog verwoed gevochten om het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaa- tar. Over het lot van het kamp en zijn 40.000 bewoners (Libane- zen en Palestijnen) doen nog tegenstrijdige berichten de ron de. De linkse voorman Joem- blatt dreigde gisteren met een „totale volksoorlog" indien het in handen van rechts zou vallen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7