Vindingrijke voorlichting redde huwelijk van zwarte predikant DAMRAK BEURSOVERZICHT Vriendelijk Twee priesters in Den Haag gewijd door kardinaal Alfrink ZATERDAG 3 JULI 1976 LEIDSE COURANT pagina 6 Ivaj^weeJ^cj^weekJ (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM Beleggers beleven niet veel plezier van de beurs. In plaats van een opleving staan de beurskoersen voortdurend onder druk. Deze week bereikte het algemene ANP-indexcijfer met 94 zelfs het laagste punt van het jaar. Het beursklimaat is dan ook hopeloos in de war. Enerzijds spectaculaire stijging van de kapitaalrente (in amper twee maanden een stijging van acht procent tot negeneneenhalf procent) die langs omwegen ook een druk op de aandelenkoersen uitoefent. Door lagere koersen stijgt namelijk het rendement op aandelen, waardoor aandelen en obligatierenderaenten dezelfde ontwikkeling laten zien en niet uit elkaar lopen. Anderzijds wordt die kooplust voor aandelen bedorven door voort durende tegenslagen op economisch terrein, door dreigende loon- conflicten, door de zwakker wordende positie van onze gulden in het buitenland. En dit laatste is weer een gevolg van een gebrek aan vertrouwen bij buitenlandse beleggers in het herstel van onze economie. De problemen zijn dan ook levensgroot. De werknemersvakbonden eisen een volledige prijscompensatie, de werkgeversorganisaties willen en kunnen die niet geven. De regering tracht de tegenstellin gen te overbruggen door een verlaging van de sociale verzekering spremies waardoor werkgevers meer armslag krijgen en het loon van werknemers kan stijgen. Maar dit kost de schatkist geld. omdat het premiebedrag toch geheel op tafel moet komen. Het tekort van het rijk wordt hierdoor groter en de minister van financiën voelt er dus niet zo veel voor om nog meer geld op tafel te leggen teneinde de premies nog verder te kunnen verlagen. Er moet dan nog meer geleend worden en daar die enorme bedragen (nu al is er voor dit jaar circa 15,5 miljard gulden nodig om alles te kunnen betalen) bij lange na niet uit gespaard geld kunnen komen, zou inflatoir gefinancierd moeten worden. Er wordt dan geld in de economie gepompt dat niet eerst gespaard was. waardoor de inflatie weer versterkt wordt. En dus ook de prijsstijging hetgeen de regering nu juist met man en macht probeert te voorkomen. De beleggers zien die ontwikkeling over zich heen komen zonder dat zij er iets aan kunnen veranderen. Ze zien ook dat de greep van de overheid op het Ifcdrijfsleven groter dreigt te worden (meer invloed op de investeringen vermogensaanwasdeling uitbrei ding bevoegdheden ondernemingsraden). En dat alles leidt er toe dat aandelen voor belegging er niet aantrekkelijker op worden Grote beleggers kunnen buitenlandse fondsen gaan kopen. Kleine beleggers wagen zich daar minder aan. Maar zij kopen ook niet meer zo gemakkelijk Nederlandse stukken. Zij aarzelen en kijken de kat uit de boom. Hun geld kunnen zij tijdelijk elders beleggen met de bedoeling in de markt te stappen als de vooruitzichten en de beleggingsmogelijkheden beter worden. De koersen zijn inmiddels behoorlijk gezakt, zodat op dinsdag 29 juni niet alleen het algemene koersniveau maar ook het koersni- veau voor de groepen industrie, banken en verzekeringen op het laagste punt van het jaar kwam. We kunnen het ook nog anders zeggen: het koersniveau van de groep industrie zakte dit jaar van 105,3 (het hoogste punt) naar 89,8, dat is met 14,7 procent. De groep banken daalde van 216,4 naar 185,1, dat is met 14,4 procent en de groep verzekeringen van 117,1 naar 105,2, dat is met 10,1 procent. J En het algemene koersniveau zakte van hoog naar laag met 11 procent. Naarmate het koersniveau verder zakt, wordt wel de kans op weerstand groter. Er zijn namelijk altijd beleggers, vaak voorafge gaan door de beroepshandel, die op een gegeven ogenblik menen dat de koersen zo laag zijn geworden, dat aankoop aantrekkelijk wordt. Zij gokken er daarbij op dat het niveau eens weer omhoog zal gaan. Zo'n technisch herstel hebben we afgelopen woensdag en voor enkele groepen ook op donderdag gezien. In een dunne markt met weinig aanbod trekken de koersen dan al gauw aan. Overigens zegt dit technische herstel nog helemaal niet dat 94 voor het algemene ANP-indexcijfer de grens is waar beneden het koersniveau niet meer komt. We staan voor een vakantieperiode, waarin de kooplust toch al niet groot pleegt te zijn. Bovendien hangt de kooplust nauw samen met een herstel van onze economie en met de rust op het aanvalsfront. Pas in augustus komen de eerste tussentijdse berichten van het bedrijfsleven los en die zijn voor het klimaat op onze beurs uiteraard belangrijk, De minister van financiën heeft de beurs eind vorige week verrast met zijn kortlopende lening (10 jaar, gemiddelde looptijd vijfeneen- half jaar) met een rente van 9 1/2 pet. en een koers van 100. Zoals het er nu naar uitziet, zal de belangstelling voor deze lening groot worden. In mei kwam er voor een staatslening nog een rente van 8 pet. uit de bus. Geen wonder dat die rentestijging ook in de koersen is terug te vinden. Genoemde 8 pets-lening, uitgegeven tegen 100, noteerde afgelopen donderdag, plusminus 93 1/2 (een verlies van circa 65 gulden op elk stuk van duizend gulden). Overigens zijn alle obligatiekoersen de laatste maanden gevoelig gedaald. De rentestijging die de banken, gezien de grote advertenties in de bladen, gevolgd hebben om geld te kunnen aantrekken, is een logisch gevolg van het krapper worden van dat geld. Het buitenland begint zijn vertrouwen in de gulden te verliezen en trekt zijn beleggingen terug. Dit wil uiteindelijk zeggen, dat de Nederlandsche Bank buitenlandse deviezen moet afstoten om de zwakker worden de guldens te kunnen steunen. Hierdoor vloeien er guldens naar de centrale bank terug en wordt de circulatie kleiner. Dit past in de politiek van de Nederlandsche Bank, die de inflatie op verschillende manieren probeert te bestrijden. De keerzijde van de medaille is, dat het bedrijfsleven meer rente voor zijn krediet moet betalen. De banken hebben deze week voor debetgelden zelfs een toeslag ingevoerd om een redelijke marge tussen ontvangen en betaalde rente te behouden. Dit is voor de inkomsten van de banken en voor de koersen van diezelfde banken een steun. Maar dit doet uiteraard niets af aan het feit dat de kosten voor het bedrijfsleven verder stijgen (naast de loonkosten nu ook de rentekosten) en een druk op de winsten uitoefenen. En ook dat is voor beleggers bij de beoordeling van aandelen van groot belang. Premielening Den Haag '52-II DEN HAAG (ANP) - Bij de- jaarlijkse uitloting van 500 obli gaties van de 2,5 pet premiele ning Den Haag 1952-11 is obliga tie nr 151993 UITGELOOT MET 7 50.000. De twee prijzen van 10.000 vielen op de nrs. 138384.. Met 1.000 worden tien obliga ties afgelost: de nrs. 100859. 122888, 137781. 145775, 149490, 150512, 158456, 162638, 191971 en 192291. Met 500 lootten vijf obligaties uit: de nrs. 115001, 147743, 166635, 167369 en 199582. Voorts worden 482 obligaties af gelost met 150. DAF - trucks: bescheiden winst verwacht EINDHOVEN —„De situatie waarin DAF Trucks nu ver keert is heel wat rooskleuriger dan een jaar geleden. Ik durf nu te stellen dat 1976 een be scheiden positief resultaat te zien zal geven", aldus heeft drs. P. J. G. van Doorne, voorzitter van de raad van bestuur, ver klaard. Drs. Van Doorne gaat er bij deze verwachting van uit dat de huidige gang van zaken niet door negatieve invloeden van buitenaf zal worden ver stoord. Er zijn nog onopgeloste problemen en ongetwijfeld zul len er nog genoeg nieuwe bijko men. „Desondanks ben ik er trots op dit positieve geluid te kunnen laten horen", aldus de DAF-topman. Hypotheken zeer sterk toegenomen I DEN HAAG (ANP) in de eerste vier maanden van dit I jaar zijn voor 5.555 miljoen i gulden hypotheken ingeschre- Dat is ruim zeventig procent meer dan in de overeenkomstige j periode van 1975., toen werden I voor 3263 miljoen gulden hy- potheken ingeschreven. Het cen- traal bureau voor de statistiek heeft dat berekend. Op woonhuizen, zo heeft het ministerie van economische za- i ken donderdag bekend ge maakt, zijn in de eerste vier maanden van 1976 49774 lenin gen verstrekt voor een bedrag van 4371 mijoen gulden. Het gemiddelde bedrag per woon- i huishypotheek was 85.800,- tegen 70.000,- in de eerste vier maanden van 1975. Amsterdam Na de terugval op donderdag als gevolg van de snel inzakkende koers van de dollar heeft de Amsterdamse effectenbeurs vrijdag bij ope ning een vriendelijke stemming te zien gegeven. Door hoofdza kelijk enige binnenlandse vraag stabiliseerden de koersen zich over het algemeen over de ge hele linie rond de officiële slot- prijzen van donderdag. De han del was echter uiterst kalm. Veel belangstelling trok op deze. volgens het KNMI warmste dag tot nu toe, de in de beurszaal opgehangen mededeling van het beursbestuur, die de bezoe kers eraan herinnert dat het is toegestaan om het colbertjasje uit te laten, mits „een overhemd met een normaal boord en een das worden gedragen". De internationale waarden wer den kalm verhandeld, waarbij Kon. Olie 0,20 onder de slót- prijs van donderdag bleef op 127,20. Akzo was 0,50 in reactie op f 40, Hoogovens 0,20 op 51,50, Philips 0,10 op 30 en unilever 0,30 op 121,80. Bij de bankaandelen werd Amro Bank gevraagd door het pu bliek en opende 0,70 hoger op 70,20. ABN daarentegen ver loor 1 op/ 300. De scheep vaartsector gaf bij kalme han del een verdeelde stemming te zien. NSU trok 0,50 aan tot 106, medë beïnvloed doorhet bericht dat een Amerikaanse oliemaatschappij. waarin NSUM een belang van 20 pel heeft, gas heeft gevonden op de Noordzee. KNSM en Van Om meren daalden ieder met 0.50 tot ï'espectieveijk 122 en 226,50. HAL wa. 0,30 in reactie op 88,20. Hemeken herstelde 1,10 tot 149,90. terwijl KLM 0,30 in reactie was op 107,90. vraag op, waardoor de koersen bij kleine omzetten daalden. De handel was uiterst rustig. Dat het zogenoemde „regeltjes aanbod" verdwenen is was op de lokale markt te merken. Vol gens handelaren komt de vraag, zij het nog bescheiden, opzetten van beleggers die hun portefeuilles nu aanvullen met iets grotere pakketten van één fonds. Hierdoor konden de meeste koersen op de lokale markt stijgen. Met name in de uitgeverijsector was de stemming vast. Audet trok 2 aan tot 246,50, Druk kerij de Boer 2,30 tot 171 en de Telegraaf 1 tot 85. Met een verlies van 1,50 op 85,50 viel Kluwer hierbij uit de toon. Het donderdag ingezette herstel voor RSV zette zich voort met f 2,20 op 107. Verto trok de aandacht met een koerswinst van 1,80 op 36,30. Vast ren verder o.m. KBB, Braat Bouwstoffen, Norit, Stevin, 1 Kalis, Oeé-van der Grinten Na de forse koersstijging op don derdag voor Krasnapolsky, oorzaakt door het gesprek dat het hotelconcern voert over een mogelijk aanbod op haar aan delen, was er nu sptake van lichte winstnemingen. Het hote laandeel werd 4 goedkoper op 177. Vmf was 1,30 in reactie op 145,20. Flauw waren verder Macintosh. Leidsche Wol, Ballast-Nedam en KSH. Gedurende beurstijd ontwikkelde zich een vaste stemming in de scheepvaartsector door wat binnenlandse vraag. Ook de ABN en KLM trokken fors aan. Vrijwel de hele rest van de fondsen kon eveneens aantrek ken. Op de obligatiemarkt brokkelden de koersen verder af. Paulus de Boskabouter-Het beest van Ploemanac ben, zullen we je dat meteen laten W-23 'Ik zal heus braaf binnenblij- allerminst te vertrouwen.' 'Gelijk heb weten.' 'Fijn hoor, zei Paulus. ven,' beloofde Paulus, 'daar kunnen je.' beaamde Paulus. 'Ik ben blij dat warmte wamrte drukte hij de vleugels jullie van op aan.' 'Uitstekend, 'El jullie me gewaarschuwd hebben.' Wij van zijn vrienden, die er daarna op Oehoeboeroe tevreden. 'Want zo'n zullen haar wel in de aten houden,' wegvlogen, rakelings langs de boom heks met zo'n bezem, nietwaar, dat verzekerde Salomo nog, 'en als we waarachter Gregorius stond te kij- is heiendal nogal wel zo tamelijk iets van haar plannen ontdekt heb- ken. Suske en Wiske De Blinkende Boemerang LUCKY LUKE - DE WITTE RIDDER (c) Dargaud 1 De zwarte dominee John Mis- hibishi heeft het aan de gelo vigen van het bij Keulen gele gen Pulheim te dat hij nu eindelijk kan gaan trouwen. Zijn trouwplannen liepen spaak, omdat aan het huis met een dak van golfplaten, dat zijn bruid aan het Victoria- meer in Oeganda verlangde, nog de traditionele bruids schat van vier koeien ontbrak. De gemeenteleden van de pro testantse gemeente in Pulheim hoorden van Mishibishi's moeilijkheden toen hij daar enige tijd kwam assisteren. Spontaan drongen zij er bij hun 'pfarrer' Dieter Manecke op aan een actie op touw te zetten om het nodige geld bij een te brengen. Deze ging op het voorstel in, maar wegens gebrek aan publiciteit liep het met de inzameling niet al te best. De voorzichtige Manecke was namelijk beducht voor te veel opzien omdat hij de vooroor delen tegen "het primitieve Afrika" niet in de hand wilde werken. Vooral wilde hij het niet-publiek maken, dat zelfs een protestantse geestelijke vier koeien aan zijn schoonva der moest offeren. De gemeenteleden verschaften echter uitkomst. Vooroordelen tegen Afrika, zo oordeelde men. bestaan er toch al en men vond dat men de trouw plannen van dominee Mishi- bishi mooi aanleiding kon ma ken om de gemeenteleden voor te lichten. Het besluit om een zomerfeest te organiseren, waarvan de op brengst voor de bruidschat be stemd was, stond hiermee vast en de voorlichting was doel treffend. "In Afrika", aldus kregen de bezoekers te horen, "bestaan er nauwelijks sociale verzekeringen en daarom ga randeert men er zijn levenson derhoud door koeien in te brengen". Een ander doorslaggevend ar gument luid: "Bij ons koopt men zich in een bejaardente huis in en in Afrika in een familie". Zo werd op het zomerfeest niet alleen de eer van Afrika gered, maar ook het huwelijk van de zwarte dominee: over gelukkig mocht hij na aflop de benodigde 2500 mark in ont vangst nemen. JOODS THEOLOOG: GEEF ELKE RELIGIE IN JERUZALEM EIGEN „VATICAAN" De bekende joodse theoloog prof. Pinchas Lapide heeft óch in een interview met het Oostenrijkse katholieke week blad JPrksent" uitgesproken voor een „oecumeniseren" van Jeruzalem in plaats van de stad te internationaliseren. Hij stelt voor de heilige plaat sen in Jerusalem in beheer te geven aan hen die deze „als als heilig vereren". Op die ma nier zou bijvoorbeeld aan het Vaticaan meer gebied in Jeru salem worden toebedeeld dan het in Rome ter beschikking heeft. Voor de paus zou dat betekenen, dat hij in Jerusa lem over een „groter Vati caan" beschikt, waarbij uite raard volledige exterritoriali teit en diplomatieke onschend baarheid gewaarborgd zouden moeten zijn. Dergelijke „Vaticanen" zou den ook aan de moslims en de andere christelijke gemeen schappen moeten worden toe gewezen, waarvoor geen enkel stuk grond van eigenaar zou behoeven te wisselen. „We zouden niets anders be hoeven te doen", aldus prof. Lapide, „dan de al sinds acht jaar bestaande feitelijke situa tie in het internationale recht vastleggen. Dat zou eindelijk de wind uit de zeilen nemen van hen, die beweren, dat we Jeruzalem met geweld willen verjoodsen". Prof. Lapide meende, dat door een nauwe samenwerking tussen de lei ders van de religieuze gemeen schappen veel problemen zou den kunpen worden opgelost, zoals al eerder door bisschop pen, rabbijnen en imams be wezen is KORTE METTEN De gezamenlijke werkgroep van de rooms-katholieke kerk en de Wereldraad van Kerken, die- sinds 1965 bestaat heeft een nieuwe samenstelling ge kregen. Onder anderen heb ben zitting mgr. Ramon Tor- rella Cascante, vice-president en pater Pierre Duprey. twee de secretaris van het secreta riaat voor de eenheid. Na mens de wereldraad hebben onder anderen zitting dr. Lu- kas Vischer en de grieks-ort- hodoxe metropoliet van Myra, Constantinidis Chrysostomos, als vertegenwoordiger van de oecumenische patriarch van Konstantinopel. De Franse aartsbisschop Mar cel Lefebre heeft van de Zwit serse bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg, mgr. Pierre Mamie, een preekver bod gekregen. Aanleiding is de wijding van dertien priesters en dertien diakens in het semi narie in Econe. De pas gewijde Dennis Roche, die had aange kondigd morgen zijn eerste plechtige heilige mis op te dra gen is dit verboden, evenals •het biechthoren en het doen van welke geestelijke hande ling ook, sacramenteel of niet. Het aantal gezinnen dat mee werkt aan de Novib-actie „Gast aan tafel" is sinds be gin mei toegenomen van 38.000 tot ruim 70.000. Begin mei is de twaalf en een half jaar geleden begonnen actie opnieuw in de publiciteit ge bracht. Als gevolg daarvan komen zich volgens Novib nog dagelijks honderden ge zinnen melden. Sinds 3 mei Kardinaal Alfrink zal op zaterdag 28 augus tus in de kerk van Christus Koning te Den Haag twee leden van de Nederlandse provin cie van de Sociëteit van Jezus tot priester wijden. Het gaat om de jezuieten G Verschuuren (30). afkomstig uit Venray en nu leraar biologie aan het Aloysiuscollege te Den Haag, alsmede M. Chappin (33), afkomstig uit Nijmegen, die zijn theologigiestudie in Rome heeft voltooid. Kardinaal Alfrink, die ook de predikatie z?l houden, zal worden geassisteerd door dr. J. van Leeuwen, provinciaal van de jezuieten en pater L. ter Morshuizen van het Aloysiuscolle ge Uit het gehele land worden meer dan honderd jezuieten verwacht, die tijdens de plechtigheid van de wijding, mede zullen deel nemen aan de handoplegging heeft de actie 1,7 miljoen gul den opgebracht, bestemd voor projecten en opbouworganisa- ties in ontwikkelingslanden. J. A. J. M. Verspaandonk, ar chivaris van het bisdom Haar lem, is met ingang van 1 juli benoemd tot bibliothecaris-do cumentalist voor het rijksmu seum Het Catharijneconvent te Utrecht. Het moderamen van de her vormde synode heeft zich ge steld achter de actie van de Stichting Hulp Noord-Ierland, die van 13 tot en met 17 sep tember gevoerd gaat worden onder het motto „Uw gift te gengift". De actie heeft tot doel een meerjarenprogram ma mogelijk te maken van ontmoetingsweken van kath olieke en protestantse Noord- ierse kinderen in Nederland en daarop aansluitend ge- meenschapswerk vooral voor de jeugd in Noord-Ier- Iand zelf. De bedoeling is, dat op vrijdagavond 17 september kerkgebouwen open zijn voor het ontvangen van gemeen schappelijke of individuele giften. Twintigtal priesters in Columbia geschorst De aartsbisschop van Bogota, kardinaal Munoz Duque, heeft twintig priesters geschorst in het uitoefenen van hun pries terlijke functies, omdat zij zich solidair hebben getoond met stakende bankbedienden. In mei, toen de politie in verschillende steden in Columbia heeft opgetreden tegen stakende bankbedienden, hebben vele stakqrs hun toevlucht gezocht in kerken. Met de maatregel van kardinaal Duque is ook een conflikt binnen de bisschoppenconferentie van Columbia aan het licht, gekomen. Tijdens de acties van de stakende bankbedienden heeft de bisschop van Bucaramango, mgr Hector Rueda, de katholieken van zijn bisdom opgeroepen de stakers te steu nen De aartsbisschop van Medellin, mgr Botero Salazar, heeft de stakers asiel verleend. De meerderheid van de Columbiaanse bisschoppen heeft de bezetting van kerken echter veroordeeld. Volgens hen zijn kerken huizen van gebed en geen toevluchtsoorden voor onruststokers Verschillende prieste: groeperingen hebben met verontwaar-, diging gereageerd op het feit dat aan kardinaal Duque de eretitel „generaal van het leger" is verleend. In open brieven beschuldigen de priesters de kardinaal van samenwerking met een onrechtvaardig regiem. Het is de taak van dq kardinaal, zo menen de priesters, het volk niet teleur te stellen en op te komen voor zijn gerechtvaardigde eisen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6