Vrachtwagen stortte bijna op spoorrails BESLUIT NIEUWBOUW AZL UITGESTELD TOT NAJAAR Drie paalzitters houden nog vol Samenwerking bollenhandel noodzakelijk' Laura ten einde PAGINA 3 ;,L!'.„i:,!".H'.ll'Ml'Hr :"Vs,,' PRE1MIER DEN UYL: ,,Nog onvoldoende adviezen" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Pas in het na jaar denkt het kabinet een nadere beslis sing te kunnen nemen over de omvang en de fasering van de bouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond mee gedeeld na de ministerraad. De premier voegde hieraan toe, dat voor wat de nieuwbouw betreft, nog adviezen wor den verwacht, onder meer van het colle ge van ziekenhuisvoorzieningen. pen. Het comité voert de actie om onmid dellijke nieuwbouw van het AZL te be pleiten. In het comité zijn onder meer Voorafgaande aan de uitspraaH vah de vertegenwoordigd personeelsleden van premier hebben leden van een actiecomi- het AZL, de ABVA en NW-joi té gisteren in Den Haag een lijst met tact. enige duizenden handtekeningen over- Ook stelt het comité dat in neel gewaarborgd zijn. Verder gebruiken de actievoerders de slechte werkgelegen heidssituatie in de bouw als argument voor een snel begin van de bouwactivitei ten. „Al met al reden genoeg om het oude ziekenhuis, waarin het noch voor de pa tiënten, noch voor het personeel, pretfig verblijven is, zo snel mogelijk door nieu we te vervangen", aldus het comité. De aanbieding van de petitie, vergezeld van de eerste duizenden handtekeningen OORZAAK ONGEVAL NOG NIET BEKEND Het hek van het spoorwegviaduct werd over vrijwel de gehele langte vernield. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/ZOETERWOUDE „Het is een wonder, dat dit ongeval zo is afgelo pen", zei de Leidse politie gistermiddag bij de vernielde Belgische vrachtwagencombi natie die om half drie de vangrails langs de rijksweg en het grootste deel van het hek langs het spoorwegviaduct in de rijks weg had vernield (zie voorpagina). De vrachtwagencombinatie van Frans Peetcrs uit lYfechelen had met de rechter wielen zelfs boven de spoorrails gebalanceerd, maar slechts door het gasgeven van de chauffeur, stortte de combinatie niet om laag. Honderd meter voorbij het spoorwegviaduct kwam de vrachtwagén in de vangrails tot stilstand. Inmiddels had de vrachtwagen nog een volkswagenbusje van Rijkswaterstaat geramd. De enige inzittende van het totaal vernielde personenenbusje, een 52-jarige in- ■woner van Nieuwe Wetering liep een hoofd wond op en moest worden opgenomen in het Elisabeth ziekenhuis in Leiden. Zijn vijf collega's, met wie hij werkzaamheden ver richtte langs de snelweg, waren niet in het busje. Deze personen wisten ook te ontko men aan de rondvliegende stukken staal van vangrail en bruggehek. Over de oorzaak van het ongeval lopen de lezingen nogal uiteen. Bestuurder en bijrij der die op weg waren van Beverwijkse groentenveiling naar het Belgische Mechelen wijten het aan een klapband, waardoor de bestuurder de macht over het stuur zou zijn kwijt geraakt. Inderdaad had de combinatie maar liefst drie min of meer vernielde ban- De Leidse verkeerspolitie houdt echter se rieus rekening met de mogelijkheid dat on vermoeidheid de werkelijke oorzaak van het ongeval is. Het koppel was gistermorgen al om vijf uur uit België vertrokken. Het kan zijn dat de bestuurder mede dankzij het warme weer achter het stuur in slaap is gevallen. De politie heeft een en ander nog in onderzoek. Dit wordt 'echter belemmerd door het feit dat de tachograaf in de vracht wagen, die de gang van zaken in de be- stuurscabine verklikt, defect was. Laat in de middag heeft het bestuurdersduo gisteren zonder hun combinatie öc reis naar België voortgezet. De Belgische vrachtwagencombinatie. De oplegger kantelde. Toonschaal '76 in teken paard VOORSCHOTEN - „Toon- schaal '76", de gemeentelijke tenstoonstellmg in het Cultureel Centrum staat dit jaar geheel in het teken van het paard. Het is geen kunsttentoonstelling, hoe wel er kunst te zien is, evenals kitsch. De samensteller, Tim Bonhof, heeft bewust gezocht naar alle vormen. Bij de ingang staat een levensgroot beeld van geperst papier en via dat paard krijgt de bezoeker een heel sca la van mogelijke paard-uitbeel dingen. Schilderij en musea en particulier bezit, tekeningen, beeldhouwwerken en spéelgoed. Te zien is ook een kamerscherm uit de nalatenschap van Koning Willem III, geschonken door een keizer van Japan. Veel speel goed uit Japan, en zelfs de plas- tic-paardjes, die thans in de winkel te koop zijn. Toonschaal '76 is dit jaar hele maal „paard". De opening werd verricht door wethouder L. L. Marsehs, die tijdens een korte toespraak opriep om allemaal mee te werken waardoor het Voorschotense culturele leven tot grote bloei kan komen. On der de aanwezigen waren oud burgemeester L. de Kool, ere-, burger G. Schrama en dr. M. van der Stoel, eveneens ere-bur ger van Voorschoten. De ten toonstelling in het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4, is de gehele maand geopend. LEIDEN De Burggravenlaan zal met ingang van vandaag ge durende twee weken weer in beide richtingen zijn openge steld voor alle verkeer. Deze worden gedurende de bouwvak vakantie stilgelegd, zodat de weggebruikers dan weer in twee richtingen van de Burggraven- laan gebruik kunnen maken. Uitstel besluit over verkeer in Steenstraat LEIDEN Het college van b en w heeft gisteren besloten het advies van de Verkeerscommis- sie inzake eenrichtingsverkeer in de Steenstraat eerst nader uit te werken en'■de probleem stelling te inventariseren alvo rens een beslissing te nemen. Die beslissing zal hierdoor nog wel enige weken op zich laten wachten hoewel het college de kwestie wel prioriteit geeft. Zoals bekend heeft de Verkeers- commissie afgelopen maandag besloten b w het advies te geven de verkeerssituatie in de Steenstraat te wijzigen1 om tege moet te komen aan de wensen van de winkeliers van de Steen straat die klagen over de dalen de omzetten als gevolg van de verkeersonveiligheid. In de hui dige situatie rijden bussen na melijk in twee richtingen door de Steenstraat, een in maart ingestelde verkeerswijzigmg die als proefperiode was bedoeld. De verkeerscommissie had de nieuwe situatie het liefst al per één juli verwezenlijkt willen zien maar dat werd als een on haalbare zaal beschouwd omdat van te voren een nauwkeurig onderzoek van de gevolgen van een verkeerswijzigmg en een kostenraming noodzakelijk wor den geacht. Positieve ontvangst structuurrapport (Van onze medewerker) LISSE De bond van bloembollenhandelaren wil samenwerking in de bollenhandel stimuleren en marktonderzoek laten houden. Dat maakte de bond gisteren bekend in een reactie op een positief ontvangen structuuronderzoek van het bureau Bosboom en Hege- ner opgesteld in opdracht van de Nederlandse Raad van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf. De onderzoekers hebben onder meer aanbevolen de groep kleine exporteurs onder te brengen in vier of vijf holdings. Maar volgens de bond van bloembollenhan delaren kan dat doel „slechts op zeer lange termijn" bereikt worden. Er zijn ruim 650 exporteurs van bloembollen, die samen 400 miljoen gulden per jaar omzetten. 25 bedrijven zetten meer dan vier miljoen om, de 180 kleinste exporteurs zetten ieder minder dan ƒ50.000 om. De bond zegt de min of meer groeiende ontwikkelingen in de branche te zullen stimuleren. De bond is met de onderzoekers van mening dat veel meer zal moeten worden gedaan aan marktonderzoek. Volgens de bond kunnen marktonderzoekers niet bij de exporteurs terecht voor het vergaren van gegevens, want naar zou zijn gebleken kennen de vakgenoten wel hun klanten, maar daarmee nog niet de markt. Het marktonderzoek moet zo worden uitgewerkt, dat de duizenden producenten er ook hun voordeel mee kunnen doen, vinden de exporteurs. De kwekers moeten hun produktstrategie op de wensen van het publiek kunnen baseren en het „achter de markt aantelen" moet worden voorkomen, aldus de bond van bloembollenhandela- Overladen met bloemen beëindigden gisteravond de deelne mers de wielervierdaagse Laura met een defilee langs bet gemeentehuis. De 29-ste Laura telde dit jaar slechts weinig uitvallers. Alle fietsers en fietssters hadden uiteraard over het weer niet te klagen, slechts de door muggebeten geteken de benen toonden, dat ook huidige warmte niet de aantrekke lijkste temperatuur is om vier dagen lang honderd kilometer te fietsen. Op de foto de met bloemen versierde fietsen van deelneemsters uit Ter Aar. KAAGEILAND Terwijl de bouwvakkers de ze week hun steigerpalen voor gezien lieten, om te gaan genieten van een Welverdiende vakan tie, hebben de drie overgebleven paalzitters ook vrijdagavond hun steigerpaal nog steeds niet verlaten. Gisteravond passeerde het overgeble ven drietal, Henk Steenbeek, Aad van de Berg en Dirk van de Berg de 50-uur grens. De Kaagse scholier Piet van Schie haalde die 50-uur grens net niet. Hij was er in geslaagd om nog een dag langer te blijven zitten dan de andere niet-ervaren paalzitters, die alle 7 binnen 24 uur Waren afgestapt. Kaagse Piet kon in het warme vrijdagmiddagzonnetje niet meer wakker blijven. Herhaaldelijk vielen de loodzware luiken voor zijn ogen en begon hij vervaarlijk tegen het parasolstókje te leunen. Door luidkeels „Hé Piet" te roepen voorkwa men de vier verzorgers, die de paalzitters terzij de staan, dat een plons in de Dieperpoel een voortijdig eind aan de paalzitcarrière van de Kagenaar zou maken. Om 8 uur 's avonds stapte hij, na eerst nog om half acht zijn galgemaal te hebben gegeten af, daarmee 310 gulden en een krat pils rijker. De gezeliigheid rond het Kaagse paalzitten neemt nog steeds toe. Kompaseigenaar Ben Ruis heeft na herhaaldelijke verzoeken van de paalzitteers luidsprekerboxen buiten gehangen, zodat de muziek nu over het terras schalt. Stoere supporters zwemmen van tijd tot tijd een rondje om de palen, deels om zelf wat verfrissing te vinden deels ook om de paalzit ters wat bezig te houden, want de verveling speelt het trio nog wel eens parten. Aad van de Berg heeft gistermiddag zelfs nog gepro beerd een vis te verschalken, maar het mocht hem niet lukken. „Op huwelijksreis naar het Kaagse paalzitten". Het zou de leus kunnen zijn van het Kaagse VW, want er blijkt animo voor te bestaan. Anton Ritsma kwam met zijn Neline na hun trouwpartij in Katwijk met rederij Triton even een kijkje bij de paalzitters nemen. De wit gekapte bruid nam haar bruidsboeketje overi gens weer mee, toen ze zag, dat de gebr. Van de Berg, bloemen in- en exporteurs al fraaie rozen en anjers onder de vier palen had laten steken. Spruitenplukker Henk Steenbeek met een beste tijd van 88 uur. Dirk van de Berg met 89 uur en Aad van de Berg, na Hannus de Jong de beste paalzitter aller tijden zijn nog steeds vast besloten de wereldrecordtijd van 91 uur en 20 minuten te. verbeteren. Dirk van de Berg keek in tegenstelling tot Steenbeek na meer dan 50 uur doodstil zitten op de harde staken niet zo erg fris meer uit zijn ogen. Aad viel gisteravond niet goed te peilen: hij zei zich nog steeds goed te voelen, maar dat ,voor het halen van de zaterdagavond bepalend zou zijn, of hij het record zou kunnen verbeteren. De warme zater dagmorgen en middag, waarbij de zon geduren de de ochtenduren recht in het gezicht schijnt, doen de gemiste uren slaap namelijk nog extra voelen. Ben Ruis, eigenaar van „*t Kompas" twijfelt niet of het record wordt gebroken. Hij gaat zelfs nog verder: „Ik ben er zelfs van overtuigd, dat ze ruim over het record heen gaan. Alle drie Rebben ze evenveel kans om te winnen en die concurrentiestrijd zal ze opzwepen. De loeiende drukte, die ik dit weekend verwacht zéil ook positief werken. Ik ga maar alvast drie kransen bestellen, die ik ze zondagmiddag om half vier (het record is dan gebroken) persoon lijk om de nek zal hangen". Een constante pendel van etenswaren en ver koelende drankjes zorgt er voor dat de paalzit ters het ip ieder geval niet door de honger moeten opgeven: saté, sorbet, schnitzel, groen ten, frisdranken, water en veel thee met citroen. Drievoudig wereldkampioen Hannus de Jong kreeg bij zijn bezoek aan de paalzitters honger toen hij al die lekkere hapjes zag. Geen won der, dat hij nu verklaarde dat hij er spijt van had dat hij niet mee deed. Hannus had zelfs graag meegedaan, want het valt ook niet mee om met lede ogen te moeten toezien hoe je wereldrecord naar de andere wereld wordt geholpen. Massage van de benen van Henk Steenbeek. Uiterst rechts de Kaagse scholier Piet van Schie, die enkele uren later zou afstappen. MICHAEL MURRAY IN DE MAREKERK I LEIDEN Gisteravond werd de serie zomerorgelconcerten 1976 I geopend met een concert van de Amerikaanse organist Michael j Murray, die het orgel van de Marekerk aan de Lange Mare I bespeelde. Deze jonge Amerikaanse organist, die een gigantisch orgel in Cleveland tot zijn beschikking heeft, moest voor deze I gelegenheid overschakelen op het veel kleinere barokorgel van de i Marekerk. Dat kostte hem heel wat moeite, maar de uitvoering j was daar niet minder interessant om. i Bovendien was Murray begonnen met zijn programma ingrijpend i te wijzigen. Het was namelijk aanvankelijk de bedoeling een groot I gedeelte van het concert te wijden aan de Parijse orgelcomponist j Marcel Dupré (1886—1971), de leermeester van Murray, en van j onder anderen Olivier Messiaen. Deze composities zijn bedoeld voor l een groot orgel en voor een grote ruimte, zoals Dupré in de Notre Dame in Parijs tot zijn beschikking heeft. Daarom werd van Dupré slechts één werk uitgevoerd, de zeer sobere en stemmige Elévation Op. 32. Het Adagio van Widor werd geschrapt, maar de finale uit de eerste symfonie voor orgel en orkest van Louis Vierne, eveneens een Parijse organist, een leerling van César Franck, werd als afsluiting van het concert gehandhaafd. Ook dit is een composi tie die eigenlijk meer ruimte nodig heeft dan gisteravond beschik baar was, maar door zeer subtiel en economisch met zijn registers om te springen wist Murray het stuk uitstekend te brengen. Verder bevatte het programma dat uitgevoerd werd naast werkep van Marcello en Mendelssohn een zestal composities van J.S. Bach, door Murray alle zeer vakbekwaam uitgevoerd. Aan de techniek en stijl van deze organist is zijn Franse opleiding zeer duidelijk te horen: steeds heeft hij een prettige, opgewekte toon. die heel anders klinkt dan de gedragen uitvoeringen van veel Nederlandse en Duitse organisten. Dergelijke concerten zouden een veel groter publiek verdienen dan gisteravond aanwezig was. TON HARMSEN Koemans wint ternauwernood van Har Meyer LËIDEN De favoriet voor de titel van het tennistoernooi Leidse Hout, Henny Koemans, verloor gisteren bijna van Har Meyer. Op een gegeven moment kreeg hij na een verloren eerste set, drie matchpunten achter elkaar te verwerken. Henny Koemans greep echter zijn kans en won de tweede set met 7—6 en de derde uiteindelijk met 6-4. Adri van Leeuwen had geen moeite met Jan Haasnoot (64, 6—1) en Jan de Groot werd uitgeschakeld met dezelfde sco re door Ronald Blommendaal. Bij de dames was er sprake van gelijkopgaande strijd tussen Anita Hamming en Helène van Paridon. Helène won de eerste en Anita de tweede set. Toen was het te donker om verder te spelen. Mia Smit won met 46. 7—5 en 6—4 van Evelien Wil helm en Nancy Toole bereikte de volgende ronde door te win nen van Truus Tönjann (46, 6-2, 6-3).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3