„Wondermobiel" gewoon te gek Man met gouden handen deed het Pony Pretpark goed voor één miljoen bezoekers per jaar Slagharen „Ik ben nog net zo'n nuchtere vent als toen ik als 13-jarige jongen op de markt stond. En ik ben altijd koopman gebleven. Dat wil leggen: ik probeer de mensen altijd meer te geven dan ze verwachten. Dat moet je je zelf altijd afvragen: wat kan ik de mensen geven voor hun geld. Niet wat kan ik er aan verdienen". Johannes Hendrikus Be ro boom (55) grijnst van oor tot oor. zoals hij het hele gesprek door lacht. Zijn stopwoordje is „begrijpt u wel" en bet valt dan ook tientallen malen. Ter wijl aehter hem de kermis-at- tracties rondwervelen, vertelt hij het verhaal over het ont staan van het Shetland Pony park, dat van het onbeduiden de Slagharen in het uiterste puntje van Overijssel, een pel grimsoord voor de dagjes mens maakte. „Na de oorlog dachten zé hier aan meer bedrijvigheid", zegt Bemboom, „maar ja, welke in dustrie wil hier nu naar toe. Toen dacht ik aan toerisme. Maar d'r was niks. Geen na tuur, geen ontspanningsmoge lijkheden. geen zwembad. He lemaal niks. Ik had een oude boerderij met een eenvoudig zomerhuisje en een pony. Die had ik gekocht voor 500 gul den en dat was zoveel dat ik mijn familie niet durfde te vertellen hoeveel dat beest ge kost had. Maar. als ik met dat dier aan de teugel door het dorp hep, dan stopten de auto mobilisten om hun kinderen dat beest te laten aaien. Zo is het begonnen: ik verhuurde het zomerhuisje en de mensen kregen de hele dag de beschik king over die pony. Ze dach ten hier dat ik gek was". Het idee van Bemboom bleek een schot in de roos. Allengs breidde hij het aantal zomer huisjes uit en thans heeft hij de beschikking over 300 stuks, die hij in het hoogseizoen ver huurt voor 495 gulden (inclu sief pony-voor-de-kinderen) in de week. „Achttienhonderd bedden", lacht Bemboom, ter wijl hij zijn stationcar tussen de bomen door laveert. Bij de huisjes gaan bijna overal de handen omhoog als hij voorbij komt. „Kijk", zegt hij, „daarom ben ik hier de hele dag. Voor het contact met de mensen, die wanneer er iets rottigs zou ge beuren ïemand/noeten hebben waar ze tegenaan kunnen leu nen". En dan wijzend naar een man, wiens buik een zittend Johannes Hendrikus Bemboom met zijn eerste pony. leven verraadt en die een pony aan de teugel voert met zijn zoontje erop. „Is dat nou niet prachtig? Kijk, dat jochie heeft nog nooit op een paard gezeten. En die vader heeft meteen een functie. Die heeft- misschien ook nog nooit eer der een paard gezien". Voor Johannes Hendrikus Bemboom is de wereld het Shetland Ponypark, dat straks een miljoen bezoekers gaat tel len. Opnieuw die brede grijns wanneer dat getal op tafel komt. „We zijn steeds bezig dé zaak kwalitatief te verbeteren", zegt hij. Dit jaar hebben we de Apollo-14, dat is een soort maanlandschap met er om heen draaiende capsules. Dat geeft de mensen het gevoel dat ze een landing op de maan maken. Dat ding was in We nen en stond op het punt naar Rusland verkocht te worden. Maar dat duurde zolang, met al die formaliteiten en zo. Ik kon het ding ineens kopen. Met 20 trailers hebben ze het naar Slagharen vervoerd. Ons uitgangspunt is de men sen een gezellige dag te bezor gen. Wij zoeken het in de grote volksmassa, dat heeft de toe komst. We hebben geen educa tieve functie. Daar zijn ande ren voor. We willen gepaste ontspanning brengen. We zul len ook nooit in de dikke da mes vervallen 'en we zullen hier ook nooit sterke drank gaan verkopen, uitgezonderd dan een biertje. Want we wil len hier geen dronken toe stand. Ik maak de mensen niets wijs, ik beloof ze alleen gezelligheid. Dat hebben ze 't meest nodig, de mensen kun nen er niet buiten. In het begin probeerde ik het wel met foto wedstrijden en - tentoonstellin gen, maar dat werd niets. Men besteedde er nauwelijks aan dacht aan. Als ze nu de kassa zijn gepasseerd kunnen ze zich uitleven, de hele dag lang, kin deren en volwassenen. Alles door mekaar". Tweeënveertig hectare telt het Shetland Ponypark in Slagha ren. Meer dan 500 ponies lo pen er rond, maar de aan dacht wordt opgeëist door de kermisattracties. Heel Europa wordt door Bemboom afge stroopt om op deze manier het nieuwste van het nieuwste en liefst uniek voor Nederland aan te kopen. „Als je merkt dat het niet gaat, moet je on middellijk kunnen switchen", voegt hij er aan toe. „Op dit ogenblik wordt in München aan een speciale zweefbaan voor ons gewerkt, want we willen nog spectaculairdere at tracties. Je moet altijd luiste ren naar wat de mensen zeg gen. Soms ga ik op zo'n grote steen bij de ingang zitten en sla de mensen gade. Ziet u daar die twee vrouwtjes? Kijk ze staren naar die Apollo. Ze zullen er nooit van z'n leven in gaan zitten, maar straks als ze thuiskomen zullen ze zeggen dat ze in het ponypark van Slagharen een ding hebben ge zienWe zijn ook bezig met een Texas-dorp te bouwen. Dat moet ook groot worden". Hoewel Bemboom lijkt over te stromen van de plannen om de kennis van het park nog at tractiever en nog grootser te maken, blijft hij met de benen op de grond staan. je moet je niet laten opjut ten", zegt hij, „en er geen Walt Disneyzaak van willen maken. Daar heb je vijf miljoen bezoe kers voor nodig en die zijn er doodeenvoudig niet. Zoals wij het brengen, zal er altijd be hoefte aan bestaan. Ik heb de zaak stap voor stap opge bouwd, niet te groot in een keer, anders kun je niets meer corrigeren. Ik heb veel geloof in mezelf en ik heb heel goed personeel - 80 man in vaste dienst plus de nodige vakan tiehulpen - dat hart voor de zaak heeft. Want liefde voor het bedrijf, maakt het bedrijf groot, niet de centen. De cen ten zijn een noodzakelijk kwaad". Opnieuw dat lachje van Bem boom. Ontspannen achterover leunend in een luie stoel maakt hij zich op om omstan dig uit te leggen, waarom hij zelf een rol speelt in de recla mespot, die via de televisie wordt uitgezonden. „Ik had Johnny Kraaykamp kunnen nemen", zegt hij, „maar nou ben ik het zelf. Laatst werd ik door een vrouw opgebeld en die zei: „Mijnheer Bemboom, ik wil u alleen maar even zeggen dat mijn kinderen op dit ogenblik door de kamer dansen, want ze heb ben u gezien op de televisie". Begrijpt u wel? Die hebben mij gezien op de televisie. Die hebben het ponypark in Slag haren op de tv gezien. En als ik nou Johnny Kraaykamp had genomen, zouden ze alleen maar Johnny Kraaykamp heb ben gezien. Want bij de spot heb ik een groot aantal folders laten drukken in een oplage van 1,7 miljoen. Die hebben we in een groot aantal delen van het land huis-aan-huis ver spreid, terwijl we op dit ogen blik ook veel reclame maken in Duitsland. En er komen al veel Duitsers in het ponypark. Verder staan we in het dag- „Texas in Holland" is het nieuwste spektakelstuk van J. H. Bemboom tochtenprogramma van de Ne derlandse Spoorwegen, dag tocht 35 geloof ik. In het begin zagen die er niks in. Toen heb ik ze uitgedaagd. Ik heb gezegd: ik betaal de propaganda en ik garandeer ook de bussen, die van Hooge- veen naar Slagharen moeten rijden. In het begin heb ik voor heel wat bussen moeten tekenen, maar ik heb nooit hoeven te betalen. Nu krijgen we zeker 100 bussen (4000 be zoekers) van de NS. Vorig jaar kwamen we na Madurodam en de Efteling als nummer drie naar voren van de best be zochte attracties. Of ik num mer een wilde worden? Ik wil niks. Ik doe alleen mijn best. Als het publiek mij er als nummer een uithaalt vind ik dat prachtig. We willen het zo maken dat de mensen nergens anders beter naar toe kunnen gaan dan naar hier. Ja ik weet het, het ponypark wordt wel verweten dat het een kermis is, een platvloers vermaak. Maar is het minderwaardig? Als pa en ma zich eens hele maal kunnen uitleven? Heel veel mensen, die redeneren dat het hier een kermis is, durven zich niet uit te leven, tenminste niet tussen mensen die hen kennen. Iedereen die hier komt is vol lof, van de vroegere minister Witteveen tot aan Ed van Thijn, de frac tievoorzitter van de socialisten in de Tweede Kamer toe". ,JHet ponypark is niet meer weg te denken uit Slagharen", gaat Bemboom opgeruimd verder. „We vertegenwoordi gen een enorm economisch be lang voor het dop. We hebben heel veel fans in Nederland. Een groepje meisjes uit Den Bosch reisde met de tienertoer van de NS vier keer in een week naar Slagharen om hier te zijn, ha, ha, ha. Men hoeft hier niks, maar mag hier veel. We hebben hier bijvoorbeeld geen consumptieverplichting. Als moeder de vrouw bijvoor beeld de limonadesiroop mee zou nemen en hier een glaasje water zou vragen, zou ze zelf limonade kunnen maken. Dat mag hier allemaal, begrijpt u wel. Hier is een ongedwongen aanbod. Want als je eenmaal zes gulden aan de kassa hebt betaald, mag je overal ip. In het begin toen ik nog niet met die all-in-prijzen werkte, gin gen de mensen na een paar uur al weg. Ik zag dat en vroeg me af waarom ze dat deden. Op een gegeven ogen blik zag ik het: na een paar uur begonnen de kinderen te zeuren. Ze moesten daar nog in en daar nog en ze wilden dit en dan nog dat. Die ouders werden er gek van en kwaad. Toen heb ik het all-in-systeem bedacht en in het naseizoen ingevoerd. Het bleek meteen een succes en dat is zo geble ven. Ondanks de voorspelling, dat het een chaos zou worden. Als je nooit wat durft, bereik je ook nooit wat. Nu gaan de ouders zelf ook in die attrac ties. Niemand zeurt meer en iedereen is tevreden. Sommige ouders zijn hun kin deren de hele dag kwijt, die zien ze pas weer terug als het half zes is en het park dicht gaat. Pas dan gaan we ook kinderen omroepen. Niet eer der - behalve dan voor groe pen, die op bepaalde tijden moeten vertrekken - omdat we dan wel aan de gang kunnen blijven". Klaas Goinga De gigantische kermis: onweerstaanbaar voor de jeugd, die op bezoek komt in het ponypark. DRUNEN Twee uitersten: auto's en trimmers. Zij raken elkaar, zijn al thans op ingenieuze wijze samenge bracht door toedoen van knutselgrage leden van een Brabantse personeels vereniging. Hun vernuft en handvaar digheid culmineerde in een spektakel stuk van een trim-auto. Twaalf men sen kunnen zich daarin het vuur uit de sloffen lopen, terwijl een zelfde aantal zich erachter uit de naad kan fietsen. Deze zeer milieuvriendelijke „proto" prijkt op de zomerexpositie „Wondermobiel" die deze maand en in augustus stellig duizenden naar het Nederlands automuseum Lips Auto- tron in Drunen lokt Carnavaleske creaties zijn trouwens troef op deze internationale tentoon stelling, die vandaag officieel geopend is door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Tj. Westerterp. „Won dermobiel" is het resultaat van een door het Drunense museum uitge schreven wedstrijd voor bouwers van nieuwe en/of verbouwers van bestaan de auto's. In de categorie „Carnavalesk" horen thuis de Volksmercedes van de 29-jari- ge Henk Kalkwarf uit Roermond en de Mercedaf van de 22-jarige Anton van Zon uit Tilburg. De eerste is een VW-kever met een Mercedes-front, de tweede een ouderwetse Daf met een1 Mercedesgezicht Een goede grap is ook de éénpersoons „toerist" van de 46-jarige stempelma- ker Leo Rombouts uit Waalwijk. Hij bouwde een tachtig centimeter breed autootje, waarmee hij door de voor deur zijn rijtjeshuis binnenrijdt, om er via de keukendeur weer uit de „ra cen". Op die manier kan de Waalwij- ker zijn wagentje stallen in het tuin- schuurtje. Bepaald indrukwekkend is de maho niehouten „Frantasia" van de Nuenen- Curieus oudje: deels kitsch, deels antiek. Maar de trots van de maker Mooi-weer-auto voor de war mere werelddelen Een van de „zware jongens", ook al het produkt van veel knutsel-vernuft se knutselaar Frans van Dijk. Een VW-kever was de basis voor dit uiter mate sterke staaltje van schrijnwer kerskunst, waaraan ruim vijftienhon derd uren is gewerkt. Tijdens dit werk heeft Frans zeshonderdvijftig flessen bier genuttigd. Hij weet het precies, want hij gooide de kroonkurken in een emmer en telde deze na. Welhaast indrukwekkend is de Se dan van garagehouder Simon Kielstra uit Drachten. Hij bouwde op een be staand chassis een juweel van een open-kap-auto. Het geheel kreeg een motor met zeer grote trekkracht en portieren, die op afstand geopend en gesloten kunnen worden. Een ander pronkstuk op „Wondermo biel" is een oude auto boordevol ac cu's. Er is alleen (nauwelijks) plaats voor de bestuurder. Verder is elk plek je benut, om er op en naast elkaar zoveel mogelijk batterijen in te prop pen. Met die elektrische auto heeft een Belgische arts tot heel ver in de vrij wel benzineloze bezettingsjaren in de Ardennen zijn patiënten bezocht De 8Ci-jarige Hilversumse kunstschil der C. M. Kuypers sleutelde vijf jaren aan zijn „Dreyfus". Het is een leuk autootje met bromfietsmotor gewor den. Als het aan de zeer creatieve schepper lag, was hij er al het hele land mee doorgetuft. De Rijksver keersinspectie ziet het echter tot groot verdriet van de hoogbejaarde Hilversummer in „Dreyfus" niet zitten. „Wondermobiel" doet dat wel. Men zal op die Drunense tentoonstel ling ook tot auto verboiiwde motorfiet sen kunnen zien. Zoals bijvoorbeeld de „Trike" van de 34-jarige Rob Stokking uit Gouda, die vier jaar lang al zijn vrije tijd gaf aan zijn vehikel. De 25-jarige meubelmaker Cor Over- meer uit Berkel-Rodenrijs toont in Lips autotron een puntgaaf houten carrosserie op een stokoud VW-chassis en de Antwerpse advokaat Frank Francken (29) zal er een goed bestuur bare surfboot-op-wieltjes demonstre ren, die wordt aangedreven door een bromfietsmotor. Het snelheidsmonster van de tentoon stelling: een Volkswagen, waarin een Jaguar 3.5 liter-motor. Dit door de 21-jarige John Pallaert en de 26-jarige Arnold Verstege, beiden uit Roer mond, vervaardigde geheel is goed voor een vaartje van zo'n 240 kilome ter per uur. Nog een carnavaleske „Proto": een Packerd anno 1930, waarop een eigen- bouw-carrosserie met zeer vreemd soortige maten. Het geheel werd dan ook een angstaanjagend gedrocht, dat terecht „Dracula" werd gedoopt. Tot besluit het „Dubbelding" van de 32-jarige Arnold Graauw en de 29-jari- ge Walter Jansen, beiden uit Waspik. Zij zaagden twee Renaults 4L midden- - door en lasten de voorste gedeelten aan elkaar. Resultaat een aan beide zijden bestuurbare tweerichtingen-au to. Er is vooral veel zots te zien op „Won dermobiel", waaraan ook zeer jeugdi ge ontwerpers (de jongste was zes) malle gevallen bijdroegen. Het publiek gaat mee-jureren en de uiteindelijke prijswinnaars gaan zeer waarschijn lijk met hun scheppingen naar het beroemde Britse automuseum van lord Montagu of Beauliev. DRIES SCHEEPS RA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15