200 JAAR AMERIKA jgj Gasinstituut zit vooral met de doe-het-zelvers Het wonderlijke land - De gevolgen van een gas-explosie Nederland is een van de vei ligste gaslanden ter wereld, ondanks de vele kilometers gasbuis, die in zo weinig vier kante kilometers grond ligt. Sedert de aardgasvondsten bij Siochteren, groeide het gaslei- dingnet in Nederland tot 60.000 kilometer. Dat is ander half maal de omtrek van de aarde. Ondanks de bewering van de twee directieleden van het YEG-Gasinstituut, de he ren J. Kraak en G. Spee, dat Nederland een van de veilig ste gaslanden is, hebben veel mensen een heilige vrees voor gas. Zeker na recente gerucht makende ontploffingen in Ridderkerk en Vlaardingen en na de recente waarschuwin gen ook van het VEG-Gasin- stituut over ongelukken met gastoestellen Grote gasontploffingen vinden hun oorzaak vaak in kleine lekken van het leidingstelsel. Het ontsnapte gas hoopt zich op in de grond en kan door gaten in de funderingen ook in de zogenaamde kruipruimten onder de huizen komen. Als iemand dan met het beruchte lucifertje gaat kijken waar toch die nare lucht vandaan komt, staat er de volgende dag weer zo'n bericht in de kran ten van een in de luchtgevlo- gen huizenblok. Zo erg is het meestal niet en de gasongeval- lenstatistieken van de laatste jaren laten weinig indrukwek kends zien. In 1971: 11 doden, '72: 18 doden. '73 en '74 elk 15 doden en 1975: 12 doden. Alle maal ongevallen binnenshuis. „Maar uiteraard is elk ongeluk er één te veel", aldus de heren Kraak en Spee. Bad- en keukengeisers zijn de grote boosdoeners bij het ont staan van gasongelukken in huis. Het grote lek in de gas- veiligheid in ons land is dan ook het onderhoud. Want hoe wel het VEG-Gasinstituut het laatste woord inzake gas hier te lande heeft (en overigens blijkens zijn briefpapier „geen enkele aansprakelijkheid aan vaardt voor door het instituut gegeven adviezen, verrichte keuringen, inspecties of ande re werkzaamheden) heeft het tot grote spijt van zijn directie geen enkele greep op de kwali teit van het onderhoud en ook niet op doe-het-zelvers. Ir. Kraak: ..het is niet te ontken nen dat er fouten bij controle en herstelwerkzaamheden ge maakt worden". Ir. Kraak: „de doe-het-zelverij met gas is een levensgevaarlij ke zaak. We zitten te twijfelen over de aanpak. Zelfwerk zaamheid is een niet meer uit de samenleving te bannen deugd en je kan er over dis cussieren. of je de amateurs op gasgebied door goede vak kundige instruktie op hoger niveau moet brengen of dat je ze integraal de nek moet om draaien. Die discussie in gas- kringen is op het ogenblik in volle gang. Ook leeft in die zelfde kringen heel erg de ge dachte aan verplichte herkeu ring van zogenaamde gasbin- neninstallaties (de huisinstalla ties en keuken-apparatuur). Een gelijk aan die van auto's bijvoorbeeld. Maar al dat soort zaken komt moeizaam tot stand omdat in Nederland het wettelijk kader ontbreekt waarin ze zouden kunnen passen. Ons land kent namelijk geen gaswet. Alles wat er op gasgebied geregeld is, berust op tot niets verplich tende afspraken. Afspraken waaraan alle belanghebben den. gasproducenten en distri- butoren, fabrikanten en han delaren in apparatuur en de consumenten, zich vrij redelijk houden, getuige de lage onge- vallencijfers. Derde probleem inzake gasvei- ligheid zijn nieuwe produkten. Nu blijkt de vindingrijkheid op gasgebied niet zo groot te zijn als in het kamp van ener giecollega elektriciteit. Maar er komen toch regelmatig nieuwe produkten op de markt. Evenals alle andere gasapparatuur moeten nieuwe produkten het „Giveg"-merk verwerven. De strenge keu ringseisen voor dit merk zijn opgesteld door de Koninklijke Vereniging van Gasfabrikan- ten Nederland. Eisen, die re gelmatig herzien en verbeterd worden. Soms is nieuwe appa ratuur m de handel zonder Giveg-merk. In afwachting van nog op te stellen keurings eisen krijgt zo'n produkt een certificaat van voorlopige goedkeuring van het VEG mee. De consument kan han delaar of fabrikant naar dat certificaat vragen. Er zijn circa 300 fabrieken van gasapparatuur in binnen- en buitenland, die tot de zoge naamde contractanten van het Gasinstituut behoren. Dat be tekent dat alle apparatuur die in die fabrieken gemaakt wordt aan Giveg-keunngsei- sen moet voldoen. Het bete kent zelfs dat die fabrieken geen enkel ander produkt mo gen maken, dat niet aan die eisen zou voldoen. Zelfs voor kleurveranderingen bestaat een meldingsplicht. Ondanks alle zekerheden is het echter toch mogelijk dat Giveg-gekeurde apparaten fouten hebben. Het VEG-Gas- ïnstituut keurt namelijk al leen prototypes. Wel worden de „contractanten" driemaal per jaar bezocht en worden steekproeven genomen. Con sumenten met klachten over Giveg-gemerkte apparatuur kunnen met hun klachten bij het VEG in Apeldoorn terecht. Probleem bij dit alles is, dat er nog steeds geen Europese eenheid in de eisen bestaat. Eenheid waaraan wel gewerkt wordt, maar die in verband met concurrentie niet zonder meer door iedereen gewenst wordt. Omdat in Nederland de mees te kennis op het gebied van gasbuizen aanwezig geacht wordt, is er wel een internatio nale afspraak gemaakt, dat het VEG-Gasinstituut voor Eu ropa het onderzoek naar de deugdelijkheid van kunststof gasleidingen doet. Onder meer is aan hard-pvc-buizen het Gi veg-merk onttrokken. Want ook ten aanzien van gasbuizen geldt dat ze alleen toegepast mogen worden als ze Giveg-ge- keurd zijn. Van de hard-pvc- buizen is bij onderzoekingen komen vast te staan dat ze scheurtjes gaan vertonen. Het is duidelijk dat aan onder grondse gasbuizen, vooral wanneer ze toegepast worden in onze slappe en beweeglijke ondergrond, hoge eisen op het gebied van soepelheid, gas- dichtheid en duurzaamheid ge steld moeten worden. Op het ogenblik worden proe ven genomen met kunststof leidingen voor binnenshuisge- bruik. In de huizen worden tot nu toe uitsluitend metalen gas leidingen toegepast. Probleem daarbij is de aansluiting van de metalen binnenleiding op de in veel gevallen kunststof fen dienstleidingen naar de huizen toe. Wat de al verwerk te hard-pvc-buizen betreft ad viseert het VEG deze versneld af te schrijven, zodat ze des te eerder vervangen kunnen wor den. De kéuring van gasbuizen ver richt het VEG niet zelf. Daar toe is een overeenkomst met Kiwa (Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen) geslo ten. Waterleidingbuizen moe ten namelijk aan ongeveer de zelfde eisen voldoen als gas buizen. En omdat het Kiwa al over de nodige ervaring en apparatuur beschikte is het tot deze samenwerking gekomen. Voor gasgebruikers heeft de directie van het Gasinstituut een laatste goede raad. Als de vlampunten van gasgeisers en kooktoestellen voortdurend gele punten hebben, is er iets niet in orde. Vermoedelijk zijn de apparaten dan aan een schoonmaakbeurt toe. Onge lukken binnenshuis ontstaan doorgaans door de combinatie van vervuilde branders (gele vlampunten), gebrekkige of geheel ontbrekende ventilatie en langdurig gebruik Regel matige controle en onderhoud voorkomen vervuiling. Nor maal produceert aardgas ta melijk schone verbrandings gassen. Vervuilde apparaten kunnen echter wel het levens gevaarlijke koolmonoxyde doen ontstaan. Ventilatie is ook belangrijk. Bij verbranding van gas is zuurstof nodig. Bij onvoldoen de ventilatie kan zuurstofge brek ontstaan en daardoor weer koolmonoxyde, met alle soms tragische gevolgen van dien. GE TOL Het museum in Holland Michigan, dat veel herinneringen bevat aan de eerste kolonisten aan de oostoever van het Michiganmeer. „mensen-met-de-witte-boord". In de staat Israël wonen ongeveer 2,5 miljoen joden. De mythe van de meltingpot bléék tot nu toe een mythe. De meltingpot, dat wil zeggen de (Amerikaanse) smelt kroes, waarin alle burgers zouden wor den samengesmolten tot één gelijkvor mige bevolkingsgroep met dezelfde stijl en cultuur. Dit geldt met name voor de negers, die ruim 10% van de bevolking uitmaken. Om maar niet te spreken van de 800.000 Indianen, van wie er 350.000 leven in „reservaten", enclaves, in diepe armoe de vaak en slechte sociale omstandighe den. Het Nederlandse aandeel in de bevol king van Amerika is niet bijzonder groot en wordt in vele plaatsen nauwe lijks opgemerkt. Een uitzondering vormt vooral een gedeelte van Michigan aan het meer, met plaatsen als Holland, Vriesland, Groningen, Drenthe, Overijs sel, De Graafschap enz. Het is hier een kwestie van kolonisatie geweest. Elke plaats is gesticht door een groep immi granten, die bij elkaar hoorden, die een kerkelijke gemeenschap vormden. Terecht is er op gewezen, dat zij werden bijeengehouden door de drie F's: Fami ly, Faith and Farming. In het midden Faith (het geloof) geflankeerd door aan de ene kant the Family (het gezin) en aan de andere kant Farming, het boe renbedrijf. Wanneer hierboven sprake is van De Graafschap, dan moet allereerst ge dacht worden aan het Graafschap Bent- heim, tegen de Overijsselse grens, waar de Afscheiding haar invloed had, e-n waar verschillende families vandaan kwamen, die zich ook in Michigan bij de Afgescheidenen aansloten. Daaron der was Steven Lucas, die in de gevan genis had gezeten vanwege het organi seren van bijeenkomsten van Afge scheidenen. Hij was een van de grond leggers van de gemeente Graafschap in Michigan. Z'n zoon Henry Lucas trouw de met Femmigje Koert, ook afkomstig uit De Graafschap, en deze Femmigje heeft haar kleinzoon Henry Lucas, ge noemd naar haar man, veel van het Bentheimse verteld. En van wat die eerste families hadden doorgemaakt. Deze kleinzoon Henry Lucas is profes sor geworden aan de universiteit van de staat Washington in het Noordwes ten van de Verenigde Staten. Hij heeft het als zijn levenswerk gezien, de Ne derlandse immigranten te bestuderen. Met een staf van medewerkers onder- zocht hij alles, wat maar te vinden was, oude krantjes, brieven, dagboeken, vlugschriften en zo werd de stof bijeen gebracht voor een groot boek: Nether- landers in America, een werk van onge veer 750 dichtbedrukte bladzijden. Het gaat daarbij niet alleen om de oversteek naar Amerika en wat daar op volgt, maar we vinden er ook veel bijeen over de latere expansie. Als een aantal Nederlanders kolomen als Pella en Orange City in Iowa hebben gesticht, dan wordt ook daar ten slotte de honger naar land voor the farming niet meer gestild, en wordt er een dochterkolonie gesticht in Zuid-Dakota. Eerst wordt het land verkend. Jacob Muilenberg, T. T. Joustra en Arie Beukelman gaan met een paard en wagen op stap door de prairie, dagenlang al verder in de win ter, soms met een troep wolven achter zich aan. Prof. Lucas volstond niet met dit histo risch werk. Hij heeft ook het verhaal van de mensen zelf laten herdrukken en zo verschenen er bij Van Gorcum te Assen twee delen. Dutch Immigrant Memoirs and related writings, dagboe ken en gedenkschriften, aantekeningen van de eerste immigranten. Het is een ^tweetalig boek: alles wat in het Neder lands is geschreven wordt gevolgd door een Engelse vertaling en omgekeerd. Wie in deze tijd de Verenigde Staten bezoekt, wordt getroffen door een grote Morgen, 4 juli, vieren de Verenigde Staten de 200ste verjaardag van hun onafhankelijkheid. In een se rie korte artikelen stelden wij de ontwikkelingen rond die gebeurte nis aan de orde. Vandaag de laat ste aflevering: de „smeltkroes" der volkeren. eerbied voor de historie van dit betrek kelijk jonge land. Overal wordt met zorg in stand gehouden of gerestau reerd, wat nog uit die eerste tijd is bewaard gebleven. In Holland Michigan is een museum, waar piëteitvol wordt bewaard, wat nog over is uit die eerste tijd van omstreeks 1845. En in het voorjaar bloeien overal in de parken in die streek de tulpen. Maar er is meer aan de hand. Wij hebben nog de tijd gekend, dat de Amerikanen opvielen door hun zelfvertrouwen. Zij zouden het wel fiksen. En overal ter wereld zou men wat van hen kunnen leren, vooral ook in het hopeloos verdeelde Europa. Maar in de laatste jaren is dat zelfver trouwen verdwenen. Er is een soort twijfel en pessimisme gekomen. Een gevoel van onzekerheid, wat de toe komst betreft. Twijfel, of de nu op groeiende jeugd het zal kunnen maken. Twijfel ook, of de fundamenten van het Amerikaanse bestel nog wel betrouw baar zijn. Zo ligt er over de feesten ter herden king van de twee eeuwen onafhanke lijkheid soms een vage sluier. Van 1892 tot 1395 woonde de Tsjechi sche componist Antonin Dvorak in Amerika. Op 15 december 1893 werd in de Carnegy-hall te New York voor een geestdriftig publiek zijn nieuwe compo sitie uitgevoerd, de symfonie „Aus der Neuen Welt". Vol met Tsjechische mo tieven. Dvorak keerde trouwens twee jaar later naar zijn geboorteland terug, gedreven door heimwee. Maar toch, er spelen ook zwaarmoedige spirituals doorheen en er is een gedeelte, dat iets geheimzinnigs heeft, de glans van het maanlicht over de wijde prairie. En het gehele werk draagt niet voor niets de titel Uit de Nieuwe Wereld, want het is harder, directer, meer primair dan het andere werk van deze componist. Want niemand ontkomt aan de macht van de Amerikaanse geest en de soms beklem mende atmosfeer, niemand, die luiste ren kan en zien. maat kent heftiger, tegenstellingen dan in Europa, met name in het midden, tussen de twee bergketens, het Rotsge bergte in het Westen en de Appala chian Mountains in het Oosten. Daar tussen ligt de grote vlakte van de Mississippi met zijn zijrivieren. Een vlakte, open naar het Zuiden en naar het Noorden. Het Noorden, dat is het in de winter zo koude Centraal Canada, en het Zuiden, dat is de Golf van Mexico, het bekken met het warme water. En het klimaat van de grote centrale vlakte is het „slagveld" tussen die twee uitersten, met veel storm en onweer, waarbij het front in de winter ver naar het Zuiden ligt en in de zomer weggedrukt wordt over de grens van Canada. Aan de Westkant van het Rotsgebergte is het heel anders. Daar is het klimaat vergelijkbaar met dat van Europa, met dezelfde invloed van de Oceaan. In het Noorden van de VS lijkt het op Ierland, zuidelijker op Portugal, en helemaal in het Zuiden op Marokko en nog een stukje Sahara er bij. En iets heel aparts schijnt het uiterste Zuidoosten te zijn, Florida met zijn palmenkust. En dan laten we Alaska en Hawaii als verre buitenbuurten maar buiten beschouwing. De bevolking, dat moet men nooit ver geten, komt in hoofdzaak uit Europa. Tussen 1776, het jaar van de Onafhan kelijkheidsverklaring en het jaar 1921, toen de immigratie aan banden werd gelegd, zijn 35 miljoen Europeanen naar de Verenigde Staten verhuisd. Naar het land van hun dromen en wensen, het land met de onbegrensde mogelijkhe den. In hoofdzaak waren het de arm- sten des lands, die het grote avontuur tegemoet gingen. Hun nakomelingen vormen het leeuwedeel van de Ameri kaanse bevolking. En de verscheiden heid van de immigranten naar nationa liteit en godsdienst is voor een groot deel bewaard. Aanvankelijk kwam de stroom vooral uit Engeland, Duitsland, de Scandinavische landen en voor een betrekkelijk klein deel uit Neder land. De afstammelingen van deze im migranten worden wel aangeduid met de term Wasp. (White Anglo-Saxon Pro testant). De Wasps vormen ongeveer 45% van de bevolking en onder hen zijn vooral de leidende figuren op het ge bied zowel van de economie als van de cultuur. In New York is b.v. een heel deftige club van afstammelingen van eerste Nederlandse kolonisten uit de tijd van de West-Indische Compagnie. Ongeveer 40 miljoen Amerikanen wor den ethnics genoemd. Zij zijn nog maar voor een deel Amerikanen geworden. Een immigrant uit Italië wordt tot op zékere hoogte wel een Amerikaan, maar blijft tegelijk een Italiaan en heeft nau we contacten met andere Italianen. Met Polen, Tsjechen, Slowaken enz. valt het zelfde te constateren. En dan wonen er in Amerika zes miljoen joden, voor 75% De Verenigde Staten, dat is een wereld deel met een oppervlakte, bijna zo groot als Europa. En met al de ver scheidenheid, die men wat landschap en klimaat betreft, in een werelddeel kan verwachten. Wouden, waar het al tijd schijnt te regenen, woestijnen, bergketens, die aan de Alpen doen denken, en eindeloze vlakten, de pai- ries. Miljoenensteden als New York en Chicago en dunbevolkte gebieden met nog primitieve verbindingen. Het kli- Rondom Holland Michigan lig gen de dorpen, die nog in deze landelijke streek de namen dra gen, die zeggen, vanwaar de eer ste bewoners afkomstig waren, die hier met de drie F's zijn begonnen en daarin trachten te volharden. Eén vonk en de kamer werd een ruïne

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14