Sensationele zege op Brazilië WÊ Negen dagen Tour en maar twee stunts Zieke Hordijk nog leider BASKETBALTEAM NOG MINISCULE KANS Zoetemelk blijft het eeuwige vraagteken Uitzege Esclassan ETAPPEWINST VOOR GOMPEN IN IWAZ ZATEKDAÜ 3 JU Li wio ul.ILJo£. UUunAiv 1/ PAGI.NA lü HAMILTON - Het Ne derlands basketbalteam heeft op de tweede dag van de finaleronde van het voor-Olympisch toernooi in Hamilton voor een enorme verras sing gezorgd. De ploeg van Bill Sheridan ver sloeg Brazilië met 95-90, na een ruststand van 45- 42. Herman Pluim maakte maar twee veldpunten, maar hij be wees van de vrije worplijn hoe ongekend geconcentreeerd Ne derland in deze eerste con frontatie met de Brazilianen was. Van veertien vrije wor pen gooide hij er twaalf in Nederland scoorde er trou wens 21 op een totaal van 24. Van Vliet zal m een basketbal- toernooi nooit de stijlprijs win nen. Die gaat eerder naar de pas 19-jarige Brziliaan Gilson Jesus Maar hij scoorde tegen de ijzersterke Nederlandse verdediging slechts vier pun ten in zijn kwartier speeltijd. John van Vliet kreeg van Sheridan slechts dertien minu ten. Langer kon ook nauwe lijks want in die periode had hij al vier persoonlijke fouten geoogst. Hij droeg echter wel zestien punten aan de Neder landse score bij. Een kwestie van inzet en overgave. Doordat voortdurend op de toppen van de tenen gespeeld moest worden - de marge was voor de rust minimaal en be droeg pas over de helft van de tweede periode acht punten - werden er foutjes gemaakt. Er werden kansen gemist (Ombre en Pluim), ballen weggegeven en fout geplaatst, maar Brazi lië bleef ook niet zonder fou ten. Dat zou trouwens een on mogelijkheid zijn geweest. Ne derland verdedigde tot vier minuten voor tijd (90-76 zo at tent en bleek zo agressief dat de Brazilianen- nauwelijks voordeel konden halen uit hun wat grotere speelsheid, hun gemakkelijker wendbaarheid en hun schotkracht. Twaalf punten maakten zowel Garcia als De Souza in de eerste helft. Samen produceer den zij er in de tweede periode nog maar acht. Nederland voelde intuïtief waar het ge vaar lag, zoals Woudstra en Van Vhet als het ware steeds de basket roken als er ges coord moest worden, zodat beiden, uit soms zeer moeilijke positie, tot een schotpercenta ge van ruim 75 kwamen Wonder Theoretisch heeft Nederland nog een heel klein kansje de Spelen van Montreal te halen Daarvoor zal dan wel een wonder moeten gebeuren en in de sport zijn mirakels zeld zaam. Een daarvan was dat Brazilië in dit toernooi voor alle ploegen een moeilijke te genstander is geweest en dat dit team gisteravond door Ne derland is verslagen. Scores: Nederland: Dekker 4, Ombre 7, Van Vliet 16, Aker boom 22, Woudstra 28, Van Helfteren 4. Pluim 14. Brazilië: Gianecheru 9, Setrini 8. Garcia 14, Leite 16, Jesus 4, De Souza 18. Esteves 7. Corea 14. Tourelantijnen Als laatste kwam gisteren in Divonne opnieuw de Frans man Fin over de fi nish. Fin (in het Nederlands: einde stond al een dag eerder allerlaatste in het klassement. Hij is dus de drager van de rode lan taarn en doet zijn naam alle eer aan. Henry-Paul Fin verklaarde dat hij de ronde wil uitrij- Protcst Een dag na de pro- testdem onstra tie van stakende arbei ders van Le Pari- sien Libéré. die in Nancy pakken kranten voor de wielen van de ren ners gooiden, werd de Tourkaravaan opnieuw belaagd door ontevreden ar beiders. Ditmaal door die van de rij- wielfabrieken Peu geot. welke in de startplaats van de etappe van gisteren. Valentigny, zijn ge vestigd. De arbei ders reikten stencils uit waarin stond dat zij door hun di rectie verplicht werden een vrije dag te nemen om dat de Tour in Va lentign.v vertrok. Voor deze dag werd geen loon uitbe taald. wat natuur lijk niet correct is. „Peugeot besteedt honderden miljoe nen francs aan een wielerploeg en aan de Tourorganisaties en wij krijgen niets," aldus de ar beiders: „We zijn te gen onnodige ver spilling van gelden die ons eigenlijk toekomen" Achtervolging Freddy Maertens heeft de Belgische wielerbond ge dreigd niet naar het wereldkampioen schap op de weg in Zuid-Italië te gaan. als hij niet ten min ste drie helpers krijgt. Bovendien zouden op zijn ver zoek bepaalde ren nets (onder wie Go- defroot) niet mogen worden gekozen omdat zij Freddy niet welgezind zijn. Als de Belgische wielerbond, waar Eddy Merckx nog altijd veel invloed heeft, niet aan het verzoek van Maer tens voldoet, zal hij weigeren in de strijd om de regen boogtrui op de weg te starten. Hij gaat dan de wielerbaan 'op om te proberen wereldkampioen achtervolging le worden. Om er ze ker van te zijn dat hij aan deze titel strijd mag deelne men. start Maertens in het Belgisch ach- tervolgingskam - pioenschap, dat hij gemakkelijk zal gaan winnen. Reclame Eddy Merckx heeft van de brouwerij Stella Artois 75.000 Belgische francs (ongeveer 5000 gul- j|. den) ontvangen om f even zijn gezicht te g_ laien zien bij de gS£ start van de vijfde etappe in Leuven, die op het emplace ment van de brou werij plaatsvond. De brouwerij had voor die gelegen heid ook bierglazen van één liter laten maken, met daarop een gouden stempel ter herinnering aan de Tour. Toen men deze fraaie glazen aan diverse perso naliteiten wilde uit reiken, bleken ze gestolen te zijn. Tot overmaat van ramp heeft de publiciteit- schef van de brou werij Albert Le- com te, van Tourdi recteur Felix Levi- tan een verbod ge kregen om vlak achter de eerste renners met zijn au to de eindstreep te passeren. Op die manier kwam de naam van de brou werij meestal voor op de finishfoto's. Lecomte heeft ge dreigd naar huis te gaan en het con tract met de Tou rorganisaties te ver breken. VISIE EX-VEDETTE SJEFKE JANSSEN Sjefke Janssen kan niet delen in de me ning dat Heimie Kuiper als een se rieuze kandidaat voor de eindzege in de Tour gezien moet worden. Hoe wel Sjefke Janssen zich bijzonder goed herinnert hoe Kui per vorig jaar re gelmatig maar onopvallend naar een elfde plaats in de eindrangschik king fietste, staat het voor hem vast dat de wereldkam pioen andere aspi rates koestert. „Volgens mij rijdt Kuiper niet om te winnen. Daarvoor zie je hem te gekke dingen doen. Neem nou die etappe die hij gewonnen heeft. Prachtig natuurlijk, maar ook bijzonder veel krachten ver gend. Twintig kilo meter lang voor een jagend peloton fiet sen waarin alle Bel gen azen op een rit- zege, dat moet zich wreken. Ook giste ren zag ik dat Kui per sprintte voor punten op de berg toppen. Dat alles' wekt bij mij het vermoeden dat Kui per aast op het bergklassement. Wint hij dat, dan is zijn Tour geslaagd, zeker met die etap pezege erbij". Een favoriet voor de eindzege noemen vindt Sjefke Jans sen moeilijk. „De Ronde is volledig open', zegt hij. „Toch heb ik nog het meeste vertrou wen m Thevenet. Hij rijdt slim", en Joop Zoetemelk dan? „Hij is en blijft het eeuwige vraagteken", aldus Janssen, die in 1947, 1948. 1950 en 1953 de Rónde van Frankrijk reed. „Persoonlijk heb ik het idee dat Zoete melk na die val in Valras, twee jaar geleden, nooit meer de oude is gewor- Manzaneque slikte DIVONNE LES BAINS De medische controle na afloop van de derde etappe heeft aange toond, dat de Spanjaard Jesus Manzaneque in die etappe, waarin hij als vierde eindigde, ge bruik heeft gemaakt van niet toegestane sti mulerende middelen. Manzaneque krijgt vol gens de reglementen een boete van 1000 Zwitser se francs (ongeveer 1000 gulden). Hij kreeg een voorwaardelijke schor sing van een maand. In het algemeen klasse ment van de Tour werd de Spanjaard tien minu ten achteruit gezet. Hij komt in de uitslag van de derde etappe op de laatste plaats. Alle an dere controles tot en met de vijfde etappe zijn negatief uitgeval- VAN KILOMETER TOT KILOMETER De valpartij in de achtste etappe. Op de voorgrond de Fransman Ovion. links (met bril) I Genet doet pogingen zijn fiets uit de wirwar te sjorren. Onder die fiets ligt Gerard Vianen. DIVONNE LES BAINS - In BeaulieuValentigney start ten 121 renners voor de acht ste etappe over 220 kilometer naar Divonne les Bains. 9 lun: aanval van Corbeau, Van Springel gaat mee. Pelo ton komt terug na 12 km. 29 km: Portugees Martins ont- 41 km: Martins heeft 45 secon den voorsprong. 42 km: doorkomst op de Cote de Maiche, vierde categorie 1. Martins, 2. Grande, 3 Romero. 51 km.: Martins heeft 1.40 voorsprong 64 km: Martins ingelopien 92 km: valpartij in peloton met onder andere Pronk, Vianen, Van den Hoek en Raas. Alleen Vianen is gewond. 125 km: Aanval van Perret. 137 km: Perret heeft twee mi nuten voorsprong. Hij bezoekt zijn familie en wordt ingelo pen door peloton. Doorkomst op de Cóte du Ma- rechet, derde categorie: l.'Co- nati, 2. Bellini, 3. Kuiper, 4. CHassang. 165 km: Qualazzini wint sprint voor sprintklassement voor Mintkiwicz, Le Quilloux, He- zard en Mesiet. 181 km: doorkomst op de Cóte De uitslag van de achtste etappe over 220,5 kilometer van Valen tigney naar Divonne les Bains is: I. Esclassan (Fra-De Muer) 5.54.11; 2. Maertens (Bel-Dries- sens); 3. Gavazzi (Ita-Fontana); 4. Paolini (Ita-Chiappano); 5. Lasa (Spa-Chiappano); 6. Mint- kiewicz (Fra-Quimard); 7. Her- zard (Fa-Caput); 8. Borgognoni (Ita-Cribiori); 9. De Witte (Belg- Cribiori); 10. Van der Slagmolen (Bel-Cribiori); 11. Bergam (Ita- Fontana); 12. Mathis (Fra-V. Vaerenbergh); 13. Talbourdet (Fr-Caput); 14. Le Guilloux (Fra- Caput); 15. Danguillaume (Fra- De Muer); 16. Martinez(Fra-An- glade); 17. Martinez-Heredia (Spa-Velez); 18. Mesiet (Fra- Guimard); 19- Riccomi (Ita- Chiappano); 20. Kuiper (Ned- Post) allen dezelfde tijd 5.54.11; 35. Knetemann (Ned-Post) z.t.; 38. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t.; 64. Pronk (Ned-P09t) z.t; 66. Vianen (Ned-Caput) z.L; 79. Schuiten (Ned-Anglade) 5.54.37; 90. Raas (Ned-Post) 5.59.07; 92. Karstens (Ned-Post) z.t.; 94. Jan van Katwijk (Ned-Post) 6.02.34; 95. Piet van Katwijk (Ned-Post) z.L; 113. Van den Hoek (Ned-Post) z.L Na de achtste etappe ziet het algemene klassement er als volgt uit: I. Maertens (Bel-Driessens) 40.51.46; 2. Pollentier (Bel- Driessens) op 2.04; 3. Kuiper (Ned-Post op 3.16; 4. Danguil laume (Fra-De Muer) op 3.23; 5. Poulldor (Fra-Caput) op 3.31; 6. Pronk (Ned-Post) op 3-32; 7. De Witte (Bel-Cribiori) op 3.45; 8. Bellini (Ita-Cribiori) op 3.48; 9. Baronchelli (Ita-Chiappano) op 3.51; 10. Van Impe {Bel^uë mard) op 3.54; 11. Thevenet (Fra-De Muer) op 3.55; 12. Zoe temelk (Ned-Caputen Bertoglio (Ita-Fontana) op 4.05; 14. Lo- pez-Carril (Spa-Velez) op 4.08; 15. Knetemann (Ned-Post) op 4.25; 16. Ocana (Spa-Saura) op 4.31; 17.Battaglin (Ita-Fontana) op 4.49; 18. Delisle; 19. Galdos (Spa-Velez) op 4.54; 20. Perret (Fra-Van Vaerenberg) op 4.55; 30. Schuiten (Ned-Anglade) op 6.15; 38. Vianen (Ned-Caput) op 7.28; 70. Piet van Katwijk (Ned- Post) op 08.56; 95. Karstens (Ned-Post) op 31.38; 97. Van den Hoek (Ned-Post) op 33.40; 99. Raas (Ned-Post) op 34.07; 102. Jan van Katwijk (Ned-Post) cp 36.26; 113. Tabak (Ned- Driessens) op 48.36. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel) 131 punten; 2. Esclassan (Fra) 78; 3. Gavazzi (Ita) 77; 4. Kuiper 42; 5. Paolini (Ita) 40; 6. Gualazzini (Ita) 38; 7. Mlntkiewicz (Fra) 37; 8. Dele- pine (Fra) 31; 9. Battaglin (Ita) 29; 10. Lasa (Spa) 27. Ploegenklassement va de achtste etappe: 1. Cribiori (Borgognoni, De Witte en Van der Slagmolen) 17.42.33; 2. Chiappano z.t.; 3. De Maer z.t; 4. Fontana z.L; 5. Caput z.L; 6. Guimard z.L; 11. Post z.L Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 123.11.16; 2. Caput 1.42; 3. De Muer op 1.58; 4. Cribiori op 2.00; 5. Post op 2.21; 6. Anglade op 3.31. Bergklassement: 1. Bellini (Ita) 27 punten; 2. Kuiper 24; 3. Conati (Ita) 11; 4. Caver- zasl (Ita) 9; 5. Martins (Por) en Bergamo (Ita) 8. De Italiaan Aldo Parecchini is uit gevallen. Met Jean L Nelissen ■lip? in de Tour yy des Rousses, vierde categorie: 1. Bellini, 2. Baronchelli, 3. Bergamo, 4. Kuiper. 5. Van Impe, Peloton in stukken ge- 185 kito: Maertens valt terug in tweede peloton door lekke band maar groepen komen sa- 186 km: aanval van Labour- dette. 200 km: Labourdette heeft 50 seconden voorsprong. 210 km: Labourdette ingelo pen door lekke achterband. 220 km: Esclassan verslaat Maertens in eindsprint en wint achtste rit. DIVONNE LES BAINS Aan de vooravond van de eerste rustdag in de Tour past de overweging dat de ronde tot dusverre een weinig interessant verloop heeft gehad- In negen dagen drie mas sasprints, is wel tekenend voor het koersverloop. De lange vlucht van de Italiaan Parecchini in de etappe naar Nancy en natuurlijk de stunt van Hennie Kuiper op weg naar Bornem waren de enige lichtpunten. Bevreesd voor de hitte, voor het beulswerk dat er in de bergen te wachten staat, bevreesd wellicht dat reputaties zouden sneuvelen, bleven de renners de meeste dagen in kalm tempo bij elkaar. Alleen in de slotkilometers, waren de woorden van Gerrie Knetemann, uitgesproken nadat de Italiaan Parecchini zijn solorit van 180 km in Nancy succesvol had afgesloten: „Welke idioot doet nou zo iets?" Deze mentaliteit, geïnspireerd door de barre klimatologische omstandigheden, zorgde voor vervelende dagen in de ronde. Want de „idioten" die vroeger, ondanks de hitte toch demarreer- dën, worden zeldzaam. De enige waaghals was dus Parecchini. Maar hij ging gisteren al naar huis, slechts twee dagen na zijn lange solorit. Uitgeblust als hij was, kon hij niet meer herstellen. Iedereen, ook Freddy Maertens, heeft ge wacht op de Alpencols, die morgen be klommen moeten worden. De eerste echte obstakels vormen de cols Luitel en Alpe d'Huez, op welks top de aankomst is. Vooral de klim naar Alpe d'Huez, een van de bekendste wintersportplaatsen in Euro pa, zal veel waarheid brengen in hetgeen nu nog een gissing is. In de dertien kilome ters lange klim naar het eindpunt van de etappe van morgen, kan eindelijk iedereen naar waarde worden gschat. In die kilome ters mogt een hoogteverschil van twaalf honderd meter worden overbrugd. Waar mee deze col een der steilste in de ronde Klagi ;en De posities zijn ingenomen. Freddy Maer tens leidt, op 3 minuten en 16 seconden gevolgd door Kuiper, op 3.31 door Pouli- dor, op 3.32 door Pronk, op 3.51 door Baronchelli, op 3.54 door Van Impe, op 3.44 door Thevenet en op 4.05 door Zoete melk. De meeste van deze vedetten klagen steen en been. Van Impe over zijn rugpijn, waardoor hij niet kan slapen, Thevenet heeft ook al rugklachten, Baronchelli klaagt over zijn linkerknie en over pijn in de benen, waardoor de rondearts tot zes keer toe om assistentie werd gevraagd. En Joop Zoetemelk heeft maagklachten. Al leen Maertens, de oude Poulidor en Hennie Kuiper blaken van gezondheid. Iedereen had trouwens verwacht dat Fred dy Maertens gisteren in Divonne Les Bains in de hem op het lijf geschreven eindsprint langs het meer zijn vijfde etappezege zou hebben behaald. Tot veler verbazing won Jacques Ésclassan, die normaal een f iets lengte tegen Maertens tekort komt. Meer dan waarschijnlijk is de overwin ning van Esclassan een geschenk van Maertens aan de organisatoren om de ronde van Frankrijk wat op te peppen. Want het eentonige verloop en het feit dat de etappes tot dusverre werden gewonnen door Belgen, Italianen en een Nederlander, bekoelden aanzienlijk het enthousiasme van het Franse publiek. Een nationaal succes was dus hard nodig. Welnu, vlak voor de rustdag en aan de voet van de Alpien heeft het Franse volk zijn overwin ning dan toch gekregen. DEN HAAG Jan Hordijk ging in de rode leiderstrui van de IWAZ gisteravond van start. Hij draaide op de Ley- weg tweemaal rond en stapte toen af. „Ik ben doodziek, vannach,t heb ik geen oog dicht gedaan. Ik kon niet meer opbrengen dan hier even mijn gezicht te laten sjien". Hordijk die met de Duitser Ronald WeisSinger 28 punten heeft in het klassement, had er nooit op gerekend om van middag bij de laatste etappe (Strandweg Scheveningen) weer in het rood aan de start te mogen verschijnen. De andere avonden zo hard strijdende Ronald Weissinger deed er weinig aan en was zelfs niet in staat, om een punt in het algemeen klassement te pakken. De voorlaatste etappe bracht een verrassende overwinning voor de Batavusrenner Daan Gompen. Hij liet over de tach tig kilometer de tijd afdruk ken van 1.57.46 en won de sprint van de Duitser Werner Betz. Op 22 seconden volgde de broer van Werner, Heinz Betz, voor de strijdlustige Noordhollander Jos Kieften- burg, die elke avond voorin de uitslag is te vinden. Voor ploegleider Kouwenho- ven van Batavus kwam de overwinning van Daan Gom pen niet als een verrassing. „Deze jongen heeft erg veel talent, daar ben ik van over tuigd. Ik ben blij dat hij het hier op de Leyweg waar heeft gemaakt. Het is zijn eerste overwinning van dit seizoen. Met tegenzin van de fabriek mocht ik hem in de ploeg op nemen. Ik verwacht de komen de tijd veel meer van deze sportleraar uit Vught". Gerrit Pronk probeerde de eerste ronden weg te komen, de renners Compen en Werner Betz deden een poging bij half koers. Zij liepen zelfs een volle ronde uit. Achter deze twee renners vormden zich nog en kele kleine groepjes. Maar de twee man op kop werden niet meer benaderd. Immers, ze vormden geen enkel gevaar voor het algemeen klassement en favoriet Ronald Weissinger gunde zijn ploegmaats de ge broeders Betz, het succes aan de kop en remde het grote peloton af. De winnaar van donderdag avond in Hoofddorp, Jim Kruunenberg, kwam niet aan de start. Hij had de voorkeur gegeven aan de Grote Prijs van Wilhelm Teil in Zwitser land. Uitslag vijfde etappe 1. Daan Gompen (Batavus) 2. Werner Betz (Duitsland), 3. Heinz Betz (Duitsland) 4. Jos Kieftenburg (Hoornse wielerclub) 5. Henk van der Kooy (Ahoy), 6. Ge rard Molema (Avanti), 7. Jan Vos (Ahoy-Keyzer Motorolie), 8. Gerrit Looyenstein (De Bol lenstreek) 9. R. Onas (De Bol lenstreek) 10. P. v.d. Ley (Feyenoord). Individueel klassement 1. Hordijk 28 punten, 2. Weissin ger 28, 3. Kieftenburg 25, 4. Kettenis 23, 5. D. Gompen 22, 6. Mak 22, 7. G. Looyenstein 17, 8. H. Stodahl 17. 9. W. Betz 15, 10. W. Liebrechts 13, 11. G. Pronk 13. Dagploegenklassement 1. Duitsland 51 punten, 2. De Bollenstreek 35, 3. Batavus 25, 4. Hoomse Wielerclub 24, 5. Ahoy 19, 6. Avanti 15, 7. Feye noord 15, 8. Ahoy-Keyzer Mo torolie 14, 9. De Kampioen 9, 10. Spartaan-B. 8, 11. Bleu de Nil 7. 12. Hollandia 5 en 13. Schiedam 2. De winnaar en- nummer twee in de Ronde van de Leyweg. onderdeel van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse. Daan Gompen en de Duitser Werner Betz.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10