van nisoogst waart ioor Europa CeidócSouoont Navarro zwicht voor oppositie en treedt af Industriebond C.N.V. eist loonmaatregel L. Duys, terug uit Oeganda rcontrole in Athene waardeloos Zwitserse boeren slachten vee af Echtpaar voor tweede maal in ramptrein J RIJDAG 2 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 t!RN (Reuter-UPI-DPA) De Zwitserse boeren teten naar alle waarschijnlijkheid tussen de rtig- en vijftigduizend stuks vee slachten omdat door de aanhoudende droogte geen veevoeder moeg meer is. zo heeft het departement van ndbouw in Bern meegedeeld. Ipordvoerder Jean-Claude Piot zei dat de Zwit- tse veestapel 900.000. stuks omvat. Gewoonlijk prden hiervan per jaar 120.000 dieren geslacht tor de vleesvoorziening. Dit jaar zou dat aantal 0.000 stuks kunnen bedragen, et westen van Zwitserland heeft het sinds 106 ar met zo droog gehad. De aardappeloogst heeft het bijzonder te lijden en de suikerbietenoogst ui alleen nog wat wórden als er spoedig regen lit. e Italiaanse minister van Landbouw, Marcora, left bekendgemaakt dat zijn land aan zijn Euro- ise partners zal vragen om toestemming op teciale voorwaarden mals te importeren voor het lederen van het vee, dat door de droogte zonder voer is komen te zitten. De bedoeling is dat EG Ëg Italië toestaat de importaccijns op mais uit landen buiten de gemeenschap te verlagen. Door de droogte zijn irrigatiekanalen in het noorden van Italië bijna droog komen te staan, zodat de oogst aan mals, rijst en veevoer ernstig is geschaad. De watertoevoer van Palermo op Sicilië is bij wijze van voorzorg gereduceerd vanwege massale vis sterfte in een meer dat het voornaamste waterre servoir van de stad is. Aanvankelijk dacht men dat het meer werd gesaboteerd, maar later bleek dat de vissen werden gedood door schaaldiertjes. De voorjaarsoogst aan graan in West-Duitsland, aldus de Westduitse boerenbond, is waarschijnlijk zodanig door de droogte aangetast dat hij voor «60 procent is verknoeid. Ook de suikerbieten staan er slecht voor en zelfs als er nu een langdurige regenperiode kwam, zou men niet veel hoop op herstel mogen koesteren. De hittegolf heeft geleid tot een zodanige opwarming van het Oostzeewater dat de zuurstoftoevoer sterk is afgenomen. Dit kan tot massale vissterfte aanleiding geven. Ondanks de nu heersende tropi sche warmte zitten de mode-ontwer pers al weer met hun hoofd bij de sneeuw- en hagel buien. Maison Kui per showde giste- ren haar bontmode voor het komende seizoen. Om de mannequins nog enige verkoeling te verschaffen werd het een bont water- festijn op de Loosd- rechtse Plassen: Het meisje op de waterski's showde een warme nerts mantel. De lange mantel (foto rechts) is van Chinoor Sha dow mink. Eerste cao ziekenhuizen getekend UTRECHT (ANP) In Utrecht is gisteren de eerste collectieve arbeidsovereenkomst voor het particuliere ziekenhuiswezen getekend. Deze cao, waarover twee jaar is onderhandeld, regelt de recht spositie van 140.000 personeel sleden in de particuliere zieken huizen, psychiatrische zieken huizen, zwakzinnigeninrichtin gen en verpleegtehuizen. Zij is daarmee de op drie na grootste in Nederland. De cao wordt op 1 oktober van kracht, loopt tot 31 december 1977 en kan steeds met een ka lenderjaar worden verlengd. Lijk jongeman in Oude Maas gevonden DORDRECHT (ANP) De be manning van een patrouille vaartuig van de rijkspolitie heeft gisteren in de Oude Maas, ter hoogte van het schiereiland- je Krabbegors bij Dordrecht, het stoffelijk overschot gevon den van een ongeveer 20-jarige jongeman die met geweld om het leven moet zijn gebracht. Met een zwaar voorwerp was zijn schedel ingeslagen. Aan zijn voeten waren stenen gebonden en zijn lichaam was gewikkeld in een slaapzak. De politie weet niet hoe lang het lichaam in het water heeft gele gen. Dat kan variëren van twee tot tien dagen. De identiteit van de jongen is nog niet vastge steld. Ook is niet bekend of het lijk vanaf het schiereilandje in het water is gegooid of dat het vanaf een boot in het water is gelaten. Vakantie kan plezierig zijn VANDAAG IS DE GROTE VAKANTIE-UITTOCHT begon nen. Honderdduizenden Nederlanders gaan van een welver diende rust genieten. Het zij ze gegund. De grote tragiek achter deze vreugdevolle gebeurtenis is echter, dat voor een bijna statistisch te berekenen aantal Nederlanders deze vakantie ook de laatste zal zijn, terwijl een nog groter aantal in binnen- en buitenlandse ziekenhuizen tussen de witte lakens zal belanden. Geen bemoedigend vooruitzicht, maar het zou onrealistisch zijn de ogen voor deze harde feiten te sluiten. De al vele jaren lang bepleite vakantiespreiding zou de stijgende ongevalslijn kunnen ombuigen, maar zo ver zijn we helaas nog steeds niet. DE VAKANTIEGANGER STAAT ECHTER niet geheel machteloos tegenover het dreigende onheil. Goed uitgerust op vakantie gaan hoe tegenstrijdig dit op het eerste gehoor ook moge klinken onderweg voldoende rust nemen zeker op de lange, maar gevaarlijke zonroute naar het zuiden en het in acht nemen van de snelheidsbeper kingen kunnen ertoe bijdragen, dat de komende twee of drie weken ook werkelijk een plezierige aangelegenheid blijven. DE VAKANTIEGANGER DIE NAAR het buitenland gaat doet er tenslotte goed aan, maar voor een paar weken te vergeten dat de justitie in eigen land erg tolerant is ten aanzien van het gebruik van hasj en dergelijke. De ongeveer 400 Nederlanders veelal jongeren in buitenlandse gevangenissen weten daarover mee te praten. Stakingen 'remier Navarro MADRID, (Rtr/AP).- Vrij onver wacht heeft de Spaanse pre mier Carlos Arias Navarro gis teren zijn ontslag ingediend bij Koning Juan Carlos. In tegen stelling tot eerdere keren heeft de koning ditmaal het ontslag aanvaard. Een reden voor het ontslag van Navarro is niet be kend gemaakt, maar waarne mers -zijn van mening dat het te maken heeft met de opposi tie tegen zijn politiek, zowel van de aanliangers van het ou de Franco-bewind als van dege nen die aandringen op snellere en meer ingrijpende verande ringen. De eerste vice-premier, generaal Fernando Santiago y Diaz de Mendivil, is tot inte rim-premier benoemd. De koning heeft nu zes dagen de tijd om een nieuwe premier aan te wijzen. Hij heeft daarbij de keuze uit drie namen, die worden voorgedragen door de uiterst conservatieve Raad voor het Koninkrijk, het hoogste ad viesorgaan waarvan de meeste leden zijn aangewezen door wij len Franco. Er circuleren al verschillende namen voor de opvolging van Navarro. Genoemd worden Ma nuel Fraga Iribarne, de sterke man binnen het huidige kabinet, die de post van binnenlandse zaken bekleedt en voorstander is van uiterst gematigde hervor mingen: voorts José Maria Areilza, minister van buiten landse zaken, goede vriend van de koning en voorstander van meer politieke vrijheid; en ook luitenant-generaal Manuel Gu tierrez Mellado juist benoemd tot chef van de legerstaf, die bijzonder in achting staat bij de hervormingsgezinde officieren van het leger. Navarro, die tijdens Franco's leven een trouw maar gematigd aanhanger was van diens re giem, en na diens dood de her vormingsplannen van het nieu we bewind moest uitvoeren, heeft nooit zijn volledige steun willen geven aan het afbreken van instellingen van het Franco bewind. Hij slaagde erin het meerpartijenstelsel door de Cor tes te krijgen, maar nietom strafwetten tegen politieke acti viteiten te latenafgelasten. Na varro zag er verder vanaf deze kwestie aan de orde te stellen. DE REGERING-DEN UYL heeft in deze tijd van economi sche recessie maar één verdienste, zeggen tegenstanders van dit kabinet. De arbeidsonrust blijft tot een minimum be perkt. Sinds gisteren is deze stelling achterhaald. De eerste stakingen, in de Amsterdamse en Rotterdamse havens, zijn losgebarsten. Deze worden gesteund door de vervoersfede- ratie FNV (NW en NKV). En dat terwijl het loonoverleg tussen regering en bedrijfsleven nog voortduurt. Het CNV ziet in dat dit dubbelspel niet kan en heeft zich van de acties gedistancieerd. Terecht, want deze kunnen niet an ders worden gezien dan een wijze van druk uitoefenen op het overleg, die riekt naar chantage. Zo van: pas op hoor, dit staat jullie (regering en werkgevers) te wachten wanneer niet tegemoet wordt gekomen aan onze eisen. DE STAKINGEN tonen overigens wel aan dat het verzet binnen het FNV tegen dit kabinet sterker wordt. Van Industriebondvoorzitter Groenevelt was allang bekend dat wat hem betreft Den Uyl c.s. naar huis mogen. Onbegrijpe lijk, want meent men binnen dit deel van de vakbeweging nu echt dat een regering van een andere samenstelling toegeeflijker kan/zal zijn? Weeroverzicht ""Lieftinck ;%eg bij IMF >EN HAAG (ANP) Dr. P. Jeftinck zal tegen het eind van icenJit jaar aftreden als directeur pjgjan het Internationaal Mone tair Fonds. Dit heeft het minis- jjej?"6 van Fianciën in Den Haag 'isteren meegedeeld. Als zijn ipvolger is voorgedragen dr. H. C. R. Ruding, thans directeur niij de Amro-bank. heer Lieftinck was van 1945 "ebt 1952 minister van financiën, len^inds 1 oktober 1955 is hij direc- eur van het IMF en tot 31 naart 1971 combineerde hij de- e functie met de overeenkom- tige in de Wereldbankgroep, al- lus het ministerie van Finan- aën. De heer Lieftinck wordt in eptember van dit jaar 74 jaar »ud. Het is met bekend wat hij al gaan doen nadat hij zijn unctie bij het IMF in Washing- Dn heeft neergelegd. )r Rudmg is bereid de functie fan directeur van het IMF voor 'ier jaar te vervullen. 4r. Van der Stoel: ;rote EG-landen villen lakens ïitdelen IRUSSEL (DPAI In Brussel s gisteren het gebrek aan groot "Politiek denken in de G EG het fantrouwen van de kleine EG- §^|artners tegenover de grote tot liting gekomen bij de wisseling 'an het voorzitterschap van de }_v<£G-ministerraad tot eind van te |®t jaar tussen premier Gaston bjjThorn van Luxemburg en mi- ,g lister Max van der Stoel. neJhorn stelde in zijn „afscheids woord" vast dat de meeste rege- ^nêen geen sterkere gemeen- chap willen en alleen op haar ^Terugvallen wanneer zij haar tunnen gebruiken, ad De nieuwe voorzitter, mr. Van ssl3er Stoel, waarschuwde tegen I zien „laken-uitdelerij der groten" igsn de EG, want dat zou volgens sta&em haar einde betekenen. Viking landt "Ï7juli op Mars rPASADENA (AFP) - Het land- hgsdeel van de Amerikaanse diking-1 zal op 17 juli te 11 uur Onze tijd) kunnen landen op >hryse Phoenicia op Mars, zo ^leeft de vluchtleider, James ■partin meegedeeld. ■Pe nu gekozen landingsplaats igt in hetzelfde gebied Chryse, Wiaar ongeveer 480 km. ten Noordwesten van de eerst geko men plaats. Op basis van f44 per maand UTRECHT/DEN HAAG De Industriebond van het C.N.V. eist nog deze week van de rege ring een loonmaatregel, die neerkomt op 44 gulden netto per maand. Dat is het bedrag, waarmee het C.N.V. in de in middels stukgelopen onderhan delingen is gekomen, maar dat niet aan bod is geweest. De regering zou vandaag echter bekend maken of zij nog moge lijkheden ziet tot een centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers. Hiermee zou een nieuwe loonmaatregel (de eer ste, die liep van 1 januari tot 1 juli jj. is met een maand ver lengd) overbodig zijn. De Industriebond van het C.N.V. staat met zijn eis lijn recht tegenover de Federatie Nederlandse Vakbeweging (F.N.V.), die niets meer voelt voor verder praten. De F.N.V. wil nu per bedrijfstak loonon derhandelingen beginnen. De Industriebond C.N.V. is er daar entegen van overtuigd, dat ook de onderhandelingen in de be drijfstakken zullen stuklopen met alle gevolgen vandien. „Het kabinet moet daarop de verantwoordelijkheid voor de loonontwikkeling op zich ne men," aldus deze bond. De bond is zeer verontwaardigd, dat dit nog steeds niet gebeurd is. „Het beleid van het kabinet wordt gekenmerkt door een volstrekt gebrek aan daadkracht", aldus de Industriebond C.N.V. ONTVOERING IN GRENOBLE GRENÓBLE (AFP) Een „commando van de rode brigades" heeft op 22 juni in de buurt van Grendble een 24-jarige man en een 21-jarige vrouw ontvoerd. De ontvoerders hebben een losgeld van 400 miljoen fr. geëist bij wijze van „boete voor de toepassing van het kapitalistische sys teem". Gezien dit exhorbitant hoge bedrag meent men dat het hier om oude franken gaat. Omgerekend tegen de huidige koers komt dit bedrag neer op 4 miljoen nieuwe fr. (ruim 2,3 miljoen gulden). Om het onderzoek te vergemakkelijken heeft de politie aanvanke lijk verzocht de zaak geheim te houden. Inmiddels is ze een grote opsporingsactie begonnen. Arrestaties in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (DPA) De zwarte officiële vertegenwoordi ger van de katholieke bisschoppenconferentie van Zuid Afrika, Victor Gallingi, is vorige week gearresteerd. Zijn arrestatie werd gisteren pas bekend. De aanhouding van Gallingi houdt verband met de opstand in de Afrikaanse wijken, die volgens officiële zuidafrikaanse opgave aan 170 mensen het leven kostte. Het hoofd van de veiligheidspolitie, overste Broodryk, zei dat nog meer arrestaties kunnen volgen. Leergierig Een merel-moeder in Barneveld heeft een wel heel onge wone plaats gevon den om haar eieren uit te broeden en haar kroost groot te brengen zij maakte haar nest in een boekenrekje aan de muur van een klas lokaal. Voor de kin deren een doorlo pende biologieles zoals er maar wei nig te vinden zijn. Klapbrug voor gehandicapten op stations UTRECHT(ANP) De afgelopen weken zijn enkele tientallen klap- bruggen op stations neergezet waarmee in validewagens gemakke lijker in en uit de trei nen kunnen worden ge reden. Nadat de klap- bruggen geruime tijd bij de NS beproefd wa ren, is nu besloten er 110 aan te schaffen. Ze zullen zospoedig moge lijk op 74 stations wor den geplaatst, onder an dere op het station Den worden over de bereik- Haag Centraal, Delft en baarheid van de perrons Leiden. per rolstoel, aangepaste balkons en dergelijken.j De NS heeft tevens een nieuwe brochure uitge- De brochure is gratis bracht waarin gehandi- aan de stationsloketten! capten geinformeerd verkrijgbaar. De Bilt Het ziet er niet naar uit, dat er tot en met het komen de weekeinde veel verandering zal komen in het huidige weer type. In Frankrijk kwamen de afgelopen twee dagen versprei de onweersstoringen voor, maar deze kunnen niet tot onze omge ving doordringen. Het blijft dus droog met praktisch geen be wolking en maxima, die in het binnenland weer tropische waarden van 30 graden en meer zullen halen. Aan de kust kan de zeewind plaatselijk voor ver koeling zorgen. De afgelopen week handhaafde zich in onze omgeving een hoge- drukgebied, waardoor de door velen verlangde regen uitbleef. Dinsdag drong van het noorden uit een zwak koufront ons land binnen, zodat voor het eerst sinds enkele dagen de tempera tuur overal beneden de 30 gra den bleef. Ook de daarop vol- r gende nachten waren minder zwoel. Wel was de aangevoerde lucht droger en minder stoffig, waardoor de vanuit een strakke blauwe lucht stralende zon ex tra fel aanvoelde. Intussen trok ken oceaanstoringen over Ier land en Schotland naar Scandi navië en Finland. Ir. deze gebie den was het dan ook aanmerke lijk koeler met nu en dan regen. In de landen rond de Middel landse Zee en op de Balkan bleef het weliswaar warm, maar daar zorgden onweersbuien plaatselijk voor neerslag. Vooruitzichten voor zondag. Weinig verandering van het hui dige weertype. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 8 tot 16. Min. temp.: omstreeks 17 gra den. Max. temp.: omstreeks 29 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Tweede kamp van Palestijnen in Libanon gevallen BEIROET (AFP-UPI) Een rechts radiostation in Libanon heeft gemeld, dat christelijke troepen alle militaire stellingen hebben veroverd in het palestijnse kamp Al Zaatar. Het palestijnse kamp Jisr al Pasja, dat een enclave vormde in christelijk gebied, viel woensdag reeds. PARIJS (ANP) De heer L. Duys (38), administratief amb tenaar bij het ministerie van buitenlandse zaken, heeft zijn vakantie op een onplezierige manier moeten onderbreken. Hij was één van de drie Neder landse gijzelaars die in het Franse vliegtuig zaten, dat zon dag na vertrek uit Athene werd gekaapt. De andere twee waren zijn vrouw Nancy en zijn zoon tje Björn (12). Vrouw en zoon zijn inmiddels in Nederland aangekomen. Zij hoorden bij de groep van 47 mensen, voornamelijk bestaan de uit moeders met kinderen en ouderen, die woensdag werden vrijgelaten. Een dag later wer den nog ongeveer honderd men sen vrijgelaten onder wie de heer Duys. De 102 mensen met Israëlische of dubbele nationali teit plus de twaalf bemanning sleden moesten achterblijven. De gijzelaars werden pas na twee dagen gescheiden in Israë liërs en niet-Israëliers. .Als re den daarvoor werd gegeven dat de mensen zo meer ruimte zou den hebben, later bleek dat dit niet de werkelijke reden was. Het pro-Palestijnse commando bestond uit vier personen. Twee Arabieren en twee Duitsers, van wie één een vrouw. De leider van de groep, een Duitser, be vond zich tijdens de kaping in de cockpit. De drie anderen hielden met pistolen en hand granaten de passagiers in be dwang. Bovendien werden er explosieven bij de nooduitgan gen geplaatst. De heer Duys achtte het onwaarschijnlijk dat de wapens door de veiligheids controle heen waren gesmok keld; het waren er teveel vol gens hem. Over de controle in Athene was hij overigens niet erg tevreden. Nadat iedereen grondig was ge- gecontroleerd had men een uur de tijd om rond te lopen en inkopen te doen in de belasting vrije winkels. Het is volgens de heer Duys dan ook best moge lijk dat de wapens aan de ka pers zijn overhandigd na de vei ligheidscontrole. De kapers hebben hun gijze laars goed behandeld, zei de heer Duys, „Zij hadden de zaak goed onder controle en vertoon den geen spoor van nervositeit. De instructies waren duidelijk en werden gegeven in het En gels. Een van de passagiers ver taalde dat in het Frans voor Franse inzittenden". De heer Duys zegt het bangst te zijn geweest toen hij vernam dat het vliegtuig was gekaapt, ongeveer tien minuten na het vertrek van het vliegveld bij Athene. „Som mige mensen huilden, „zo ver telde hij. „Maar in het algemeen hield iedereen zich erg rustig". Het eerste half uur zaten alle passagiers met de handen om hoog. „De Israëliërs, die op het vliegveld van Oeganda moesten achterblijven, gedroegen zich erg moedig. Zij toonden allen blijdschap over de vrijlating van de niet-Israëliers. GRONINGEN (ANP) Het 51-jarig echtpaar Ter Veer uit Groningen is voor de tweede keer binnen een jaar betrokken bij een treinramp. Nadat zij eind vorig jaar behoorden tot de gijzelaars in de trein bij Wijster, zaten zij vorig week einde in de trein die verongelukte bij het Belgische Neufvil- le. Zij waren met hun vier kinderen op weg naar Parijs voor een vakantie. Het gezin liep bij de treinramp in België slechts wat bulten en schrammen op. Ze hebben na enig oponthoud hun reis voortgezet. Ook de kaping bij Wijster liep voor het echtpaar niet al te ernstig af. De heer Ter Veer raakte licht gewond door metaalsplinters toen een wapen van de kapers plotseling afging. Met zijn vrouw werd hij toen door de kapers vrijgela ten. Vandaag keert het Groningse gezin weer uit Frankrijk terug. Per vliegtuig... Amerikaans hooggerechtshof over abortus WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft bpaald dat in geen enkele staat mag worden geëist dat een vrouw die een abortus wil daarvoor toestemming moet hebben van haar echtgenoot, of in het geval van vrouwen onder de 18, van haar ouders. De beslissing heeft betrekking op een wet die in 1974 in de staat Missouri van kracht is geworden en op grond waarvan een vrouw in die staat toestemming van echtgenoot respectievelijk ouders rnoet hebben voor ze een abortus kan laten uitvoeren. Het hooggerechtshof had geen bezwaar tegen een artikel van diezelfde wet waarin wordt geëist dat de vrouw zelf schriftelijk toestemming geeft voor de operatie kan worden uitgevoerd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9