-ïlf verzekeraars natigen premies -oor ziektekosten Een klein pestvliegertje uit kinderjaren van luchtvaart Breda zet traditie Taptoe-Delft voort Ballonvaarder opgepikt door Russisch schip CARTER GAAT PRATEN MET „TWEEDE MAN" Windtunnel zoekt naar veiliger en goedkoper vliegen Examenorganisatie in Italië vol lekken 3IJDAG 2 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 rdQlet moet een slordige zestig jaar geleden Döijn, dat hij voor het laatst achter de eNtuurknuppel van een luchtmacht-„kist" (-^plaatsnam. Het was in de tijd, dat vliegen .-neerkwam op een voor moderne begrippen «oogst riskant gedoe in toestellen, die van bamboestokken en ijzerdraad aan elkaar bingen, die waren uitgerust met landings gestellen die tegenwoordig nog uitsluitend worden toegepast onder de betere kinder wagens, en die als enig instrumentarium ;en toerenteller en een hoogtemeter aan ^H>ord hadden. De tijd van in onze, aan jumbojet en straalmotor gewende ogen, onbegrijpelijk gehannes op tot landings baan gepromoveerde heivlakten, waarvan je je afvraagt hoe het mogelijk is dat het nog zo vaak goed afliep. De kinderjaren van de Nederlandse lucht vaart: de 83-jarige Voorburger K. C. A. 3ollette-Koen voor die paar luchtmachtof ficieren van het eerste duur die nog niet lefinitief hemelwaarts gegaan zijn kan ;r met vertedering naar terugblikken. Hij nag dan, zoals hij herhaaldelijk met ge jaste bescheidenheid laat weten, „maar jen heel klein pestvliegertje" geweest zijn, jat neemt niet weg dat hij wèl de oudste pog levende luchtmachtofficier in ons land is. Als oudstgediende is hij ook uitgeno digd om morgen naar Soesterberg, eens lijn thuishaven te komen, alwaar een monument onthuld zal worden ter nage dachtenis aan zijn vroegere luchtvaart- makker, de tot de hoogte van generaal-ma- joor gestegen W. C. J. Versteegh. Hij zal jat evenement, dat zal worden opgeluis- :erd door de aanwezigheid van de notoire .uchtvaart-fanaat Z.K.H. Prins Bernhard, leker niet aan zijn neus voorbij laten gaan. Dat wil zeggen: „Als het tenminste niet van jat belachelijk warme weer is. Als het boven de dertig graden is vertik ik het". Er dient ernstig rekening mee gehouden te worden, dat hij in dat geval inderdaad diet in Soesterberg zal opdraven, want de heer Collette is, ook op zijn 83ste, nog Immer voorzien van een uit gewapend peton opgetrokken eigen wil. De grijze Collette in een Farman met de door hem bewonderde latere generaal-ma- joor W. C. J. Versteegh (voor), om wie het vandaag in Soesterberg draait. Voorburger heeft zich er bijvoorbeeld ook niet toe laten bewegen om morgen „voor de aardigheid" nog eens in een luchtmacht vliegtuig te kruipen: „Dat is gekkigheid, jongen, op mijn leeftijd nog in zo'n ding, met zo'n zuurstofmasker voor je gezicht. Dat heb ik vertikt". Collette, een kleine, kortgeknipte man met olijke pretoogjes, een nog immer lineaal- rechte rug en het meer doelmatige dan gepolijste taalgebruik dat je vaker aantreft bij ijzervreters-oude stijl, zit boordevol smakelijke anecdotes uit zijn vliegersperio de. Ze borrelen spontaan op, wanneer hij bladert in het zorgvuldig geconserveerde fotoalbum uit die tijd, vol beelden van manhaftig ogende geüniformeerde jonge lieden en „vliegende kratten". Het verhaal bijvoorbeeld over de dag, dat zijn moeder in Dordrecht uitbundig met een beddela- ken heeft staan zwaaien, omdat ze gehoord had dat haar Koen over die stad zou komen vliegen („terwijl ik nooit over Dordt gevlogen heb"). Over de keer, dat de bemanning van één van de kisten in de lucht een hele lading roet over zich uitgestort kreeg omdat er iets misgegaan was met de roetinstallatie waarmee kogelgaten in het toestel werden aangegeven. Over hoe er, liggend op de buik, door een gat in de kist luchtfoto's werden gemaakt die nu, zes decennia later, nog altijd gezien mogen worden („Als je er nu even de loep bijpakt. dan kun je hier nog een militaire colonne zien lopen"). Over hoe hij geld overhield aan een we gens fietsen zonder licht uitgereikte bekeu ring: „Ik kwam natuurlijk met de smoor in op Soesterberg aan, maar één van de anderen wist wel raad. „Man, daar verdien je aan", riep-ie onmiddellijk. „Reken maar na: die boete, dat kost je een riks. Je moet daarvoor voorkomen in Arnhem. Nou, daar vliegen we dan naar toe, en ons vliegersloon is vijf gulden per uur". Of het verhaal over de luitenant, die onverwijld zijn biezen kon pakken nadat hij, op een feestje enigszins aangeschoten geraakt, te gen de toenmalige grootheid generaal Snij ders had geroepen: „Joh, jij moet wel verrekte hoog zijn, met al die strepen van je". Een schat aan glimlachend vertelde verha len uit een toch vrij korte periode. Want de heer Collette heeft in feite slechts acht jaar actief dienst gedaan bij de lucht macht, om vervolgens nog 26 jaar reserve- officier te blijven. „Echt waar", meldt hij ten overvloede maar weer eens, „ik ben maar een klein prulvliegertje geweest. Toen ik een .paar keer bijna mijn nek gebroken had ik heb bijvoorbeeld een keer met mijn toestel in de dennebomen gehangen ben ik ermee opgehouden. Je kunt mij niet vergelijken met een Ver steegh of een Van Heyst". Vooral Ver steegh, de vorig jaar op 88-jarige leeftijd overleden grote luchtvaartpionier, heeft zich altijd mogen verheugen in de grote waardering van de heer Collette. Dezelfde Versteegh figureert dan ook nadrukkelijk in zijn fotoverzameling. Een vlieger-pur sang, in tegenstelling tot de heer Collette, die zichzelf schetst als een mislukte land machtman. Hij stamt namelijk uit een geslacht van lieden, die het als militairen op de begane grond ver geschopt hebben, en leek voor bestemd om die fraaie familietraditie voort te zetten. „Maar ik kwam terecht in de troependienst, en dat vond ik zo verrekte vervelend. Ik vond het enig, toen ik de kans kreeg om bij de luchtmacht te komen. Dat leverde bovendien een lekker salaris op 350 gulden per maand, dat was niet niks in die tijd en een mooi uniform". Aanvankelijk was het de bedoeling, dat hij als waarnemer zou worden opgeleid, maar nadat hij een keer bijna was neergestort op het huis van de commandant Wallaardt- Sacré toen hij met een ander meevloog, besloot hij om in de toekomst zelf maar achter de stuurknuppel te kruipen. „Als ik dan toch kapot moet", dacht ik bij mezelf, „dan kan ik het beter zelf doen dan dat ik omkom door de stommiteit van een ander". Meen op grond van deze uitspraak overi gens niet, dat de jonge Colette rond 1916 diep doordrongen was van de gevaren waaraan hij in de vliegerij blootstond. „Nu snap je niet meer dat je er levend uit kwam, uit die kisten, maar in die tijd ervoer je dat helemaal niet zo. Het enige toestel waarvoor we echt bang waren was de „Spin", de enige eendekker die we op Soesterberg hadden. Verder maakte je je nooit zorgen. Wat ik achteraf niet begrijp, is dat we zo weinig onder de indruk waren als we hoorden dat er weer eentje doodgevallen was. Het zal de jeugd wel geweest zijn". Even later, als het gevaar van de vliegerij weer ter sprake komt, grinnikt hij: „Ik schijn nogal goed te vallen. Hoeveel keer ik ook niet van m'n paard geduveld ben. Maar in ernst: geknepen heb ik hem maar één keer in de lucht, en dat was toen ik eens in een helicopter zat. Toen keek ik zo 'ns omhoog naar die propellor, en ik dacht: „als die het begeeft, liggen we wel mooi meteen beneden". Moderne vliegtuigen? Die doen me hou helemaal niks, behalve als ik er twee of drie uur op moet wachten. Nou 3a, als je van de grond komt, dat blijf ik een mooi moment vinden. Dan kijk ik omlaag en dan denk ik: „Moet je dat hele stelletje ruziemakers zien, daar beneden". Maar verder vind ik er bar weinig aan, aan die vliegtuigen van tgenwoordig. En die jum bo-jets hadden ze helemaal nooit moeten maken". Na dergelijke ontboezemingen behoeft het nauwelijks nog enig betoog, dat de heer Collette de oude Farman LS-7, waarin je na een geslaagde landing een klap van de schuivende 60 pk motor kon verwachten, in zijn hart gesloten heeft. Zoals hij dierba re herinneringen bewaart aan Soesterberg, waar de ex-kok van de Belgische keuken Albert m de keuken stond, en waar bij tijd en wijle per motorfiets door de officiers mess gecrossed werd. Een geliefkoosde periode uit zijn leven, al was het achteraf, vindt hij. niet de meest indrukwekkende Dat was de tijd, dat hij het commando voerde over een ploeg soldaten bij de Grebbeberg, aan het begin van de tweede wereldoorlog. Als hij over die periode praat, verdwijnt het bijna jongensachtig martiale, dat hij anders ten toon spreidt. Hij is er ook trotser op dan de hele carrière, die hij later zou maken in het wegvervoer, een carrière, waarin hij o.m. werd onderscheiden met het Legion d'Hon- neur vanwege zijn verdiensten voor de economische verhoudingen tussen Neder land en Frankrijk. („Staat m'n legion van eer er goed op", zal hij grinnikend vragen als hij voor de fotograaf moet poseren). Terug nog even naar de luchtmacht, waar van Collette nu de nestor is. Dat doet hem overigens weinig: „Ik heb er zelf weinig voor gedaan", verklaart hij met een laco niek schouderophalen. „Dat is het werk van Onze Lieve Heer". Die luchtmacht is hem evenmin vergeten als hij de lucht macht: „Mijn leven lang zijn ze goed voor me gebleven, terwijl ik toch ik blijf dat herhalen maar een heel klein pestvlie gertje ben geweest". BERT VAN DOMMELEN RECHT (ANP) Elf niet stbeogende ziektekostenver eraars, waarbij ongeveer 40 cent van de particulier ver- ïrde Nederlanders is aange- en, gaan de stijging van hun mies blijvend met 2,8 pro- l beperken. Dit is mogelijk rdat zij bepaalde reserves, de Verzekeringskamer wen- naar die zij niet nodig vin- niet verder willen uitbou- >r de al gevormde reserves ebruiken om de toekomstige niestijging te drukken, wil de elf hun premies de ko lde vijf jaar bovendien nog l met 2,7 a 3,2 procent beper- waardoor, zo hebben zij middag verklaard, de pre- 5 gedurende vijf jaar met 5,5 5 procent worden gematigd. Dit betekent dat hun cliënten ongeveer 50 miljoen minder aan premie hoeven te betalen. Als alle particuliere ziektekos tenverzekeraars hun voorbeeld volgen, hoeft er volgend jaar 140 miljoen minder aan pre mies te worden opgebracht. De elf zijn verenigd in de Per manente commissie van overleg uit instellingen voor gezond heidszorg (PCVO). Onder hen zijn het Nuts in E>en Haag en Het Zilveren Kruis in Noord- wijk. Zij geven als reden voor hun stap op dat de invoering van de EEG-richtlijn voor de vorming van de vrije reserve hun voldoende waarborgen biedt om aan hun verplichtin gen ten opzichte van hun verze kerden te kunnen blijven vol doen. Overigens stelt de PCVO dat de ziektekosten elk jaar ge dekt moeten worden door de premies in datzelfde jaar, waar door ze reserves voor toekomsti ge uitkeringen niet nodig acht. De voorzitter van de Kontakt- commissies landelijke organisa ties van ziektekostenverzeke raars (KLOZ), de heer Th. Kok, betreurt het besluit van de elf, nu over de problematiek rond de reservevorming nog overleg' gaande is met de verzekerings kamer en de betrokken ministe ries. In de KLOZ hebben ook de „gewone" verzekeringsmaat schappijen zitting. Bij het be sluit van de elf heeft een rol gespeeld dat een aantal van de ze verzekeraars voorstander zijn van een volksverzekering tegen ziektekosten, waarin alle verze kerden en verzekeraars over één kam worden geschoren. NEW YORK (UPI) - Een Rus sisch koopvaardijschip, de De- kabrisk, heeft de Amerikaanse ballonvaarder Karl Thomas uit zee opgepikt, circa 500 km. ten zuiden van de kust van Nova Scotia en 550 km. ten n.o. van Bermuda. Het schip is onder weg naar Rotterdam. De Rus kreeg Thomas woens dagavond in het oog. De ballon vaarder, die als eerste de Atlan tische Oceaan per ballon wilde oversteken, is in goede wel stand. Er is drie dagen naar hem gezocht. Het was de twaalf de poging de Atlantische Oceaan in een ballon over te steken. Het eeuwenoude, indrukwekkende Kasteel van Breda. (Van ©en onzer verslaggevers) BREDA De Baroniestad Breda zal dit jaar van 19 tot en met 28 augustus voor de eerste maal de nationale Taptoe organiseren en daar mee een 21 jaar oude traditie van de Prinsen- stad Delft voortzetten, waar deze militaire muzikale lichtshow onder druk van linkse actiegroepen en progressieve politieke partijen in 1974 werd verbannen. De (veelal aanvechtbare) motieven die tot het verdwijnen van het spektakelstuk in Delft heb ben geleid (optische vervuiling en afsluiting van de Markt, nadelig voor de middenstand, ge voegd bij de anti-militaire houding van de actievoerders) spelen in Breda niet. De Baro niestad is van oudsher garnizoensstad en het festijn wordt gehouden op de parade van het eeuwenoude, indrukwekkende renaissance Kas teel van Breda, eens de verblijfplaats van het Huis van Oranje Nassau, en sinds 1828 in gebruik als militaire academie. Er is weliswaar nu al een anti-taptoe-comité in Breda, maar, zo zegt de voorzitter van het Taptoe-bestuur, wethouder J. van Graafeiland, „wij schatten de intelligentie van de gemiddelde Nederlander zo hoog, dat hij het aangevoerde argument, als zou de Taptoe romantiserend werken op het leger, wel glimlachend terzijde schuift". Minister Vredeling van Defensie heeft wel als voorwaarde gesteld, dat meer burgergezel schappen een plaatsje in het programma moe ten krijgen. Dat betekent dat de bezoekers naast de oude en goede bekenden als de K.M.K., de Marinierskapel, de Luchtmachtka pel en de verschillende tamboer- en jachthoorn- korpsen enkele van de beste burgerkorpsen uit ons land zoals de Koninklijke Harmonie Ceci lia, de Show- en Drumfanfare Excelsior, het Jazz-straatorkest Intercity en The Memphis Queen Jazzband, alle uit Breda, en de Poolse folkloristische dansgroep Mazur (bestaande uit Polen die na de bevrijding van Breda daar zijn blijven wonen) in de wervelende show te zien zullen krijgen. Wat die jazz betreft: Breda heeft zich de laatste jaren met zijn Oude Stijl Jazz festival een muzikale naam bezorgd. Taptoe-Breda kan per avond 5.500 bezoekers - men verwacht veel Belgen - anderhalf uur kijk- en luistergenot verschaffen. Men rekent op een bezettingsgraad van 85%. De kaartver koop loopt via de V.V.V.'s. Hoogst merkwaardig vindt Taptoe-voorzitter Van Graafeiland het, dat het ministerie van CRM, dat vroeger wel de militaire Taptoe-Delft subsidieerde, dit thans weigert, terwijl het ex ploitatietekort door de verplichte deelname van de burgerkorpsen met 45.000 gulden (de helft van het tekort) is opgelopen. Gemeente en provincie stellen zich voor ruim een ton garant voor het tekort. Duitse lotto zoekt miljonair (Van onze correspondent) BONN In Duitsland wordt een man gezocht, die afgelopen zaterdag kennelijk zonder het te weten plotseling miljonair is geworden. In Bremen had de grote onbekende de vorige week een lotto-briefje met zes goede tips ingeleverd. Toen de winnaars vast stonden bleek hij de hoofdprijs 1 miljoen mark te hebben gewonnen. Vier dagen na de trekking had hij zich echter nog steeds niet gemeld en de lotto-directie kon hem ook niet op het spoor komen, omdat hij alleen maar zijn naam op het briefje ingevuld had. De onbekende win naar heeft nog drie maanden tijd om zijn vermogen te incasseren. WASHINGTON (Rtr) Jimmy Carter, zo goed als zeker Democra tisch presidentskandidaat, gaat naar verwachting de komende week praten met een aantal kandidaten voor het vice-presidentschap, zo heeft een van zijn assistenten gisteren onthuld. De assistent noemde zes mogelijke „tweede mannen", van wie de twee of drie „finalisten" zouden worden uitgenodigd om de ex-gou verneur van Georgia te ontmoeten. Dat waren de senatoren Ed mund Muskie van Maine, Frank Church van Idaho, Adlai Steven son van Illinois, John Glenn van Ohio, Walter Mondale van Minnesota en Henry Jackson van Washington. Omdat Carter nooit in federale dienst is geweest, zoekt hij een vice-presidentskandidaat Washineton. (Van een onzer verslaggevers) VOLLENHOVE - Minister Westerterp van verkeer en wa terstaat en de Westduitse mi nister van wetenschappelijk on derzoek en technologie Mattho- fer hebben gisteren in de Noordoostpolder de eerste paal geheid voor een gezamenlijk windtunnelproject. De bouw en exploitatie van deze lage snelheids windtunnel zijn in handen gelegd van het Natio naal lucht- en ruimtevaartlabo ratorium NLR voor Nederland en de Deutsche Forschungs- und Versuchsanstalt für Luft- und Raumfahrt voor de Bonds republiek. Met de bouw van deze windtun nel die tot de grootste en mo dernste ter wereld zal gaan be horen, hoopt men eind 1979 ge reed te zijn. De totale bouwkos ten belopen ongeveer 80 miljoen gulden, gerekend naar het prij speil van 1975. De installatie zal direct werk bieden aan 40 man zeer gespe cialiseerd personeel, Duitsers zowel als Nederlanders. De ontwikkelingen in de lucht vaart zullen de komende jaren vooral gericht zijn op de vergro ting van de veiligheid, speciaal bij start en landing, verbetering van de vliegtuigeconomie, zoals lager brandstofgebruik. en ver mindering van de geluidshinder Hierdoor komt, aldus vertelde minister Westerterp in zijn ope ningsrede, het accent meer en meer te liggen op goede lage snelheidseigenschappen van het vliegtuig. De nieuwe Duits-Nederlandse windtunnel, afgekort DNW, werd speciaal ontworpen voor het snelheidsgebied van 10 tot 450 kilometer per uur. Een be langrijk aspect van deze zeer moderne tunnel is, dat ook on derzoek naar lawaaiverminde- rende maatregelen voor vliegtui gen zal kunnen worden uitge voerd, hetgeen bij de huidige windtunnels niet mogelijk is door het te hoge geluidsniveau van de tunnels zelf. De windtunnel is bovendien bij zonder geschikt voor onderzoe kingen op het gebied van mi lieubeheer, zoals windhinder in woonwijken en winkelcentra. De tunnel zal worden uitgerust met verwisselbare meetplaatsen, waarin een schaalmodellen van vliegtuigen en helikopters me tingen worden verricht. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Ruim 350.000 (middelbare) eindexamenkandidaten in Italië zijn gisteren op de eerste dag van de examens thuis moeten blijven, omdat de opgaven Italiaans en mathematica uitgelekt waren. Na een nachtelijk spoedberaad heeft de regering moeten besluiten de examens uit te stellen. Er is geen sprake van een incidenteel geval zoals aanvankelijk gedacht werd, maar de organisatie van de eerste examendag is achteraf zo lek als een zeef gebleken. Op tal van plaatsen in geheel Italië waren de eindexamenopgaven bekend, in enkele gevallen al dagenlang. Het opzienbarende detail in de hele affaire, waardoor de ruim 350.000 leerlingen volgende week maandag nog een extra examen dag zullen hebben, kwam in de loop van woensdag aan het licht. Een onbekende, die zich uitgaf voor de onderwij sinspecteur van het district, belde een school in Vigevano, een stadje in Noord-Italië. De pseudo-inspecteur wilde bij de zuster die de telefoon aannam het hoofd van de school met veertig jaar onderwijservaring weten, of de ontvangen examenopgaven de goede waren. Er zouden misschien correcties nodig zijn. De betrokken zuster heeft daarop alle gevraagde informaties gegeven aan de „inspecteur". Later op de dag kreeg ze argwaan en informeerde de officiële inspectie waar men ogenblikkelijk groot alarm sloeg. Er is in allerijl een nieuw examen uitgezocht dat in de grootste haast per koerier en zelfs met vliegtuigen, naar de scholen overal in het land is gebracht. Vlak na de oorlog heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan toen een leraar in een stadsbus in Rome een enveloppe met examenopgaven liet liggen, daags voor het examen. Ook toen werden de opgaven vervangen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7