LANGS OMWEGEN fSlauwogige slimmerd Terence Hill steelt de show in „The Genius" Zuivere Texanen komen orgelfonds Hartebrugkerkorgel spekken Ripse en Oud-Adese jeugd had haar eigen-aardige modeshow „Benji" warrig geschapen detective op vier poten Liza in pittige dranksmokkeloorlog DEZE WEEK Voorhoutse Van Leeuwens f overleefden tot nog toe levensgevaarlijke overgang DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom 'ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 19' /RIJDAG 2 JULI 1976 PAGINA 5 LEIDSEC OURANT ns c LIDO: Lucky Lady (14) met Liza Minelli en Gene Hackman. Regie: Stanley Donen. dan gaat ze op pad met de zwerver Kibby (Gene Hackman) en de ex-playboy Walker (Buri Reynolds). De Verenigde Staten - het is 1930 - zijn drooggelegd en het trio weet met een bootje 'n lading sterke drank binnen te smokkelen na de nodige scher mutselingen met concurrenten en kustwacht. De beide mannen vinden dat zij het geluk genoeg getart hebben en willen gaan potverteren, doch de ambitieuze Liza weet ze te overreden en al spoedig heeft het drietal een florerend smok kelbedrijf. Maar dan slaat de van scrupules gespeende con current Christy McTeague toe en dat schreeuwt om wraak, zodat er nog een ware zeeslag volgt waarin regisseur Stanley Donen niet op een bootje meer of minder Icijlct. De rol van Claire biedt Liza Minelli minder vocale mogelijk heden dan die in „Cabaret", maar als actrice toont zij ook dit luchtige komedie werk voortref felijk te beheersen. Gene Hack man als de lakonieke fortuin zoeker Kibby en Burt Reynolds als de onhandige Walker staan haar voortreffelijk terzijde, het gegeven is echter wel erg mager "oor zoveel verzameld talent. MILO Onder auspiciën van de „Dutch Immigrant So ciety" afdeling Neder land (een gezelschap, dat ongetwijfeld de be langen behartigt van Ne derlandse immigranten in den vreemde), komt zaterdag 10 juli het „Te xas Youth Chorale Choi- re" 's avonds om half negen met een naar ik aanneem opzienba rend concert het or gelfonds van de Harte- brugkerk spekken. Ik heb doorgekregen, dat dit Texaanse koor van jongelieden onder lei ding staat van een zeke re Ken Fulton en dat dit studentenkoor (dat op de foto een ietwat knul- lige en tuttige indruk maakt met lange hand schoenen en „cleane" smile) fep concertreis is door Europa. Niettemin is Leiden de enige plaats die door deze glamour- Texanen in ons land wordt aangedaan. Nu doe ik wellicht wat denigrerend ten opzichte van deze welkome, uiterst ge drilde en enthousiaste gasten. maar ik heb al eerder een jeugdig Amerikaans koor in Leiden horen zingen en dat was inderdaad opzienbarend. De is veelal vielal „fabelhaft", de discipline ongekend, de Eu ropese koortradities worden met voeten .getreden, maar het is een interpretatie die je nog lang nablijft. Want zingen'kun nen ze, die Nieuwe Wereldbe woners. Op het oeroude koor- repertoire hebben ze een hoogst frisse en effectieve kijk. Dat wél. Het koor telt ongeveer (wat is ongeveer) 45 leden, in de leef tijd variërend van 15 tot 18 jaar. Het wordt zijn derde jaarlijkse concerttoernee in Europa. De leden (alle door kneed in de muziek) brengen een programma van klassieke werken, spirituals en folk songs; beide laatste catego rieën zijn dus volkomen au thentiek. Maar het begint al bij de Renaissance en dat gaat door tot in de hedendaagse muziekliteratuur. Grotendeels zal de avond gewijd zijn aan het herdenken van het 200-ja- rig bestaan der Verenigde Sta ten. Jan Schmitz, directeur-or ganist van de Hartebrugkerk, waarin dit alles plaats vindt, is erg blij met dit uitzonderlij ke Amerikaanse optreden in zijn kerk. „Het is toch zeker machtig, zo'n stel jongelui dat zingt in plaats van hasj te roken. Ik vind het leuk dat ze dit doen. Bovendien is de op brengst ten bate van de res tauratie van ons orgel. We ge ven ze een kratje bier, een kratje cola,*That's all, folks, de rest van de opbrengst (een toe gangsprijs van 3 gulden en 1,75 voor CJP, 65-plus en K&O-leden) mogen we hou den. Ze komen dus voor niks zingen, en góed ook. Nog even iets essentieels: de verkoop van de komende el pee, die een ton voor het Maarschalkerweerd-orgel moet opbrengen, loopt prima, althans goed. Jan schmitz: „We hebben de opnamen pas gemonteerd, het staat er alle maal prachtig op, vooral die hobo in César Franck erg mooi, moet ik zeggen". René Verhoeff, dirigent va o.a. het Toonkunstorkest, wilde (ter wijl hij aan het pakken was voor een vakantietje in Spanje en een concertconcours in Avignon) graag 2000 tot 3000 van die platen slijten: „Dan pas wordt het interessant. De eerste afname is 1000 platen geworden: -in consignatie bij K&O, bij platenhandelaren in Leiden en 400 bestellingen. Als dat eenmaal verkocht is, heb ben we 7000 gulden voor het orgel binnen. Daarna gaan we pas verdienen voor dat ding, dat hooggeprezen is. We moe ten een ton hebben, nou, reken maar even uit wat erbij moet. Geef in plaats van een fles cognac nou eens een plaat aan iemand cadeau. Da's een goeie, nietwaar?" „Op repetities van een paar van mijn koren (Residentie Koor en Rotte's Mannenkoor) is Jan met z'n plaat geweest en in één klap was hij bijna 200 van die elpees kwijt Nu nog de Leidse koren, want die hebben tot nu toe weinig inte resse getoond. Het Hartebrug- koor zou, denk ik, weieens over de brug mogen komen ten behoeve van zijn eigen or gel en zijn eigen directeur-or ganist. Het Texas Youth Chorale Choir Met het groene land naast de deur beleefde gister middag de Ripse en Oud Adese jeugd een hoogte punt in de vakantieweek VAK '76, in het dorpshuis van Rijpwetering. Opwinding in de zaal, terwijl de hitte buiten bleef. Een regelrechte modeshow van ruim 30 jongens en meisjes, die onder leiding van Tante Toos (mevrouw C. van Scheppingen) een paar uur de gemoederen danig bezighield. Op de muziek van Flipper („hij is geweldig") liepen Christa als zigeunerin, Susanne als de Deftige Dame. pittig draaiend als volwaardige mannequins om zich aan alle kanten te laten bewonderen. Applaus. Daar waren ook Trudie als Deftige Bontdame en al die andere zelfgemaakte en door moeders vaak gerealiseerde creaties. Opmars naar de drie moeders die de jury uitmaakten. „En waar sluiten we een modeshow mee?", riep lady speaker Tante Toos door de microfoon. „Met een flesje ranja", riep een vurig vakantiegangertje. „Nee, met een bruid", probeerde een ander. „Nou, dit jaar gaat het zo", aldus Tante Toos: „De bloemenkoningin met kabouters en elfjes. Daar is Miss Open Huis, Miranda Turk". De lieve koningin zat in een prachtig versierd karretje. Ze werd toegezongen, opdat ze lang zou leven in de gloria, met hoera's en met een „zij leve hoog". Heel hoog gezongen door het feestelijke grut, dat niet zonder tractaties bleef. Een schitterende vertoning bij elkaar. VAK '76 trekt deze week dagelijks rond de 200 kinderen. Een moeder, helemaal blij: „Het wordt elk jaar hoe langer hoe mooier". Vandaag zit het er weer op voor een jaar. Er was vanmorgen een bloemschikkerij en vanmiddag een heus Songfestival, dat helemaal het einde moest worden en tevens het einde van een heerlijke feestweek. Sinds een week of drie bezit de Rip weer een kinderkoor (52 leden); vanmiddag tijdens het Songfestival gaf het koor een première ten beste. Ook werd meteen de naam van het koor bekend gemaakt, met een verrassing voor de bedenker van de leukste naam. In het souterrain werd ook een stuk VAK '76 vervuld: elke dag druk en kleurig kleien, elke dag prijzen wegslepen. En daar waren heel wat asbakjes, •'liegers, schilderijtjes en baby's in het bad" bij. Bij de show werd Wendy van Veen (tomaatje, of aardbeitje welnee, zei moeder Van Veen: het is een tulp op een gele stengel nummer één. Tweede was Coby van Strien (Chineesje), drie (ex aequo) Linda Semp (neutraal toiletje) en Wendy van der Geest (iets bloemigs). En dan was er nog een stel „Hoeden-prijs- winnaartjes". Een speciale vermelding verdiende Susanne van Haastrecht als bloemenmeisje. De vijfde Ripse en Oud Adese vakantiebezigheden binnen het dorpshuis deden de toekomst even vergeten, want het heden was spannend genoeg. De prijswinnaartjes van de modeshow van Vak '76 in Rijpwetering. lerence Hill is inmiddels een ster eigen benen geworden. Zijn rol Is blauwogige slimmeljng bleek rk genoeg om die van zijn part- Ier, de logge beer en ex-waterpolo- peler Bud Spencer voortaan maar it de scenario's te schrappen. Te- ence is voor „The genius" aan een antal mindere goden gekoppeld ;en mooi, dom kijkende Robert 'harlebois en een grappige Miou- liou) en mag er van regisseur tamiano Damiani dan ook een oort totaal-show van maken. 'n oude komische image uit de Trinity- LUXOR The Genius (14) met Terence Hill. Regie: Damiano Damiani. films blijft gehandhaafd. Als de scherp schutter Joe „Bedankt" mag hij opkomen voor de belangen van de Indianen, een heel leger voor schut zetten, allerlei dubbele bo dems in zijn capriolen inbouwen, een hon derd meter horden winnen van een hem achtervolgende meute. Rond de sympathièke semi-schurk zijn maar liefst drie schrijvers aan tafel gaan zitten om onder de vlag van producer Sergio Leone een film vol vondsten te schrijven. Het zijn er dan ook zoveel geworden dat het verhaal met geen mogelijkheid is na te vertellen zonder onderweg verstrikt te raken in de bedenksels. Het gaat allemaal om 300.000 dollar staatsgeld dat voor de India nen bestemd was, maar door een majoor verduisterd is. Dat geldt komt weer boven water via een serie listen en lagen waaraan nauwelijks enige logica ten grondslag ligt. Maar dat is niet bijster belangrijk. „The genius" is een leuke, komische Western ge worden, met veel gekke effecten en even gekke mannetjes. Je zit voortdurend te glim lachen, kan af en toe schateren en het geheel is van erg leuke muziek voorzien door Ennio Morricone, die er voor in de muziekhistorie ronddoolde en zelfs Für Elise in het wilde westen ten gehore brengt. BERT JANSMA Wie verwacht had, dat Liza Mi nelli na haar daverend sncces in „Cabaret" als „follow up" met een vette, dramatische filmrol, zou terugkeren is be drogen uitgekomen. Liza gaf er de voorkeur aan op de planken te staan en nu zij na jaren weer eens in de bioscoop te zien is, blijkt dat in een filmkomedie te zijn, die zweeft tussen de klucht en de actiefilm met in het midden een uit de toon vallend serieus vuurgevecht, waarbij echte doden vallen. „Lady Luck" begint met een paar pittige dialogen en 'n liedje van Liza, die gestrand is in een dubieus Mexicaans café. Maar En verder.... ■AMERA Tien Geboden. Spectaculaire verfilming van de littocht uit Egypte met veel nassa-scenes. OnSer meer de ndrukwekkende verfilming van le tocht door de Dode Zee. In le hoofdrollen onder meer Yul lsjBrynner, Charlton Heston, An- jjie Baxter en Edward G. Robin- ^Wui). doSTUDIO - One flew over the rmituckoo s nest. Jack Nicholson e, als.patiënt in een psychiatrische uJnrlchting. Goed voor vijf Os- looifcars. dg). eslifiEX Olijke ontucht i larFranse Alpen. Willeke van Am- )eel£nelrooy, Alice Arno en Gilda "ancio veelvuldig in hun bloo- op de bergweiden. rERf TRIANON Benji (a.l.) Re gie: Joe Camp. De stevige schouderklop bij de film „Benji" gaat in de eerste plaats naar dresseur Frank Inn, die de twee warrig geschapen hoof drolspelers anderhalf uur lang in het gareel weet te houden. Benji en zijn vriendinnetje Tiffany zijn na melijk twee honden van een onbekend merk, die een ontvoering verijdelen en de boosdoe ners bij de politie inleveren. Speurwerk op vier poten dus, door regisseur Joe Camp met zoveel succes verfilmd dat zijn produkt in Amerika in 1975 op de film-top-tien als derde eindigde na krakers als „Jaws" en „Towering Inferno". Zeer opmerkelijk dus, maar daar moet dan wel bij verteld worden dat Camp met ,3enji" zo'n typisch Ameri kaanse familiefilm in Disney-süjl heeft ver vaardigd: een stevig brok sentiment wordt daarbij niet versmaad, een klein brokje spanning op kinderformaat daarnaast, en het vakantiepubliek mag komen. Benji is een honden vrij gezel die z'n dagelijk se bezoekjes aflegt en zich 's avonds terug trekt in een leegstaand huis. Hij heeft vriendschap gesloten met de kinderen van een dokter en juist die worden gekidnapt en komen o wonder terecht in datzelfde leegstaande huis. Dan steekt Benji z'n neus er in en hem observeren is echt het aardig ste van de film. Opvallend is dat Camp z'n viervoeter voortdurend met de camera op de hielen zit en een aantal scènes zelfs vanuit hondengezichtspunt in beeld brengt. BERT JANSMA Bollenverbouwer Klaas van Leeuwen in Voor hout is woensdagavond ir:.;, aan de dood ontsnapt. Om een uur of half acht J reed hij met zijn tractor J over een onbeveiligd spoorwegoverpad, zoals <0 vele keren tevoren. Er was volgens hem geen vuiltje aan de lucht, laat staan op de baan, toen plotseling een locomo tief met twee postrijtui- gen de flauwe bocht door kwam suizen, 'rin- „Ik had een paar keer geke- ;ade ken, links en rechts, toen ik and, die trein op me af zag komen, aere ik stond tegelijk op m'n rem", een verklaarde hij aan een rijkspo- aak Jtch j litieman later. Bij de oorverdo vende klap zat Van Leeuwen nog op de trekker. Gistermid dag beefde hij nog na. Zijn vrouw zei tegen me: ,Die man ligt nu op bed, hij heeft geen enkel commentaar. Hij moet rusten, want er ligt nog werk genoeg voor hem hier op het terrein". Dat was de derde keer, dat een Van Leeuwen op dat over pad op een haar na aan de dood ontkwam. Anderhalf jaar geleden kreeg broer Siem met de trein te maken. En nog veel eerder was er „één van Willem", die het hobbelen over de rails overleefde, ofschoon ook van zijn vervoermiddel weinig overbleef. In Voorhout noemt men de gebroeders Van Leeuwen nu „goudvinken" met erg veel geluk. Piet van Werkhoven hoorde woensdag avond bij de Spoorlaan een enorme klap. Even later stond de posttrein stil, vlak voor de overgang bij de Jacoba van Beierenweg. De machinist was helemaal overstuur en liep te rug in de richting van de aan rijding. Van Werkhoven reed met zijn auto ook daar naar toe. Daar stond Van Leeuwen totaal ontdaan naar de resten van zijn slechts een half jaar oude trekker te kijken. De rijkspolitie meent, dat er niets aan te doen is. Het is een „boerenpad" in de bocht van de spoorlijn, „een klere-over gang", naar men zegt; onover zichtelijk door onder meer het transformatorhuisje ter plek ke. Niemand hoopt op een vierde keer. Zeker de Van Leeuwens niet. De resten van de tractor, voor een derde keer geramd door de trein

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5