Zon en wind teisteren uitgeputte paalzitters OO RECONSTRUCTIES IN OEGSTGEEST ONAANVAARDBAAR Toernooi Leidse Hout had rustige dag Aktiegroepen aan gemeentebestuur: TNO ondezoekt gevaren van munitieopslag bij Maaldrift GESLAAGD PROM-CONCERT ALPHEN r Van Egmond heropende met bondshow LEIDSE COURANT Hasj verhandelende scholier bestraft LEIDEN/DEN HAAG „U had een heje klantenkring opge bouwd", xei gisteren de Haagse politierechter tegen een 1£-jari ge Leidse scholier, die had ge handeld in verdovende midde len. De scholier werd veroor deeld tot 16 weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest en negen weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Leidse politie had e jonge man betrapt bij z'n handel. Op de kamer van de jongen werd 100 gram hasj aangetroffen. LISSE In de SL-Agathakerk in Lisse geeft morgenavond de blinde Franse organist André Paganel een concert op het Ade- ma-orgel in de serie voor de Orgelkring Bollenstreek. VRIJDAG 2 JULI 19^1 Per week hebben wij nog enkele uren voor het repareren van uw Dit gebeurt dan door "n gedipl. vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen Tol. 071-130151, Park ,,dlo Loythe" 15 Loldon Ook voor woninglnr. Het gebetrt altijd div. interessant» aanbiedingen uitgebreid repertoire Hollands populair groot assortiment accessoires eigen import USA-pop en country SOUND SHOP Beatrlxstraat 4, LakJen, 071-123407 Met ingespannen aandacht lezen de paalzitters het verslag van hun verrichtingen in de Leidse Courant. Van een onzer verslaggevers KAAGEILAND De zon en de Wind hebben in de eerste 24 uur van het Kaagse Paalzitten massale slachting onder de deelnemers aan gericht. Na een koude nacht met een harde wind kregen de elf deelne mers, die woensdagavond zo opti mistisch waren gestart te maken met „de koperen ploert", die aan de conditie ging knagen. Zon en wind sloopte de krachten van de koene paalzitters en alleen de allersterk- sten konden de eerste 24 uur volma ken. Voor Dik Huibert was dat de uiterste grens van zijn kunnen, want precies één minuut later stap te de Kaagse scholier af. De benen van Dick leken in die ene dag vijf tig jaar ouder geworden, want stram en aarzelend zette de scholier van de middelbare landbouwschool zijn eerste stappen op het terras van café-restaurant ,,'t Kompas". Nog vier mannen met puur zitvlees prijkten gisteren als levende trofeeën in het Kaagse water: de gebroeders Dirk en Aad van de Berg, Piet van Schie en spruitenplukker Henk Steenbeek. Drie van het overgebleven gezel schap behoren tot de ervaren rotten in het paalzitvak. Eerder gooide Henk en Dirk van der Berg en Henk Steenbeek hoge ogen bij het paalzitten in het Braassemmermeer. Piet van Schie zit voor het eerst .op de staak en het feit, dat de leerling van de Fioretti-Havo gisteravond tot de laatste vier behoorde, was voor hem al een grote voldoening: „Ik wist toen ik er aan begon niet goed hoe het verloop van al die uren op de paal zou zijn. Ik ben ook in vergelijking met Dirk, Aad en Henk in net nadeel omdat ik lang niet zo voorbereid was. Ik heb b.v. geen verzorgers en zij wel". Piet is in het overgebleven gezelschap de amateur, die voor het eerst bij de profs meedoet. De voorbereidingen van de drie kanshebbers voor de titel zijn veel intensiever geweest. De broers Van de Berg hebben eigen verzorgers in „Ome Klaas Pecht en Jopie van Egmond, die de paalzitters regelmatig de trai ningsbroek uittrekken, om de boven- en on derbenen uitgebreid te masseren. Ook Henk Steenbeek kiest om de paar uur voor een zelfde behandeling, die er voor zorgt dat de spieren, die in die uren zo hard als een betonblok zijn geworden, weer als soepele biefstukken door de handen van de masseurs glijden. „Ome" Klaas Pecht, de gepensioneer de „ouwe gabber" van Aad, heeft gistermid dag voor alle deelnemers nog nieuwe plankjes op de palen geslagen voor de voeten van de deelnemers. De door de organisatoren gesla gen voetsteunen maakte volgens de verzorger geen recordverbetering van 91 uur en 20 minuten mogelijk. GROOTSTE VIJAND Aardsvijand nummer één van de overgeble ven paalzitters is de slaap. Twee seconden wegdommelen en ze worden met een enorme schok wakker, nadat ze in het water van de Dieperpoel, waarin de houten palen staan, zijn aangeland. Paalzitters moeten wakker blijven en dat weten ze maar al te goed. Allemaal krijgen ze een inzinking; de één na 50 uur en de ander na 70 uur. Voordat ze het record van de primus inter pares, drievou dig wereldkampioen Hannus de Jong kunnen breken, zullen ze stuk voor stuk allemaal door zo'n fase heen moeten. Aad van der Berg: „Alles draait dan voor je ogen. Je oogleden worden loodzwaar en het kan je allemaal niets meer schelen: je wil gewoon gaan sla pen. Zo'n inzinking duurt soms een half uur, maar liet kan ook wel 3 uur duren. Als de inzinking zo lang duurt wordt het heel moei lijk". Zijn broer Dirk vult aan: „Het opvallen de is, dat als je over het kritieke punt heen bent, het zeker weer 40 uur een stuk beter gaat". Toch was het optimisme waar de beoefenaren van deze jonge mengeling van denk- en krachtsport woensdagavond mee op de paal stapten voor een belangrijk deel verdwenen. „Spruit" Steenbeek, bijna 20 jaar ouder dan zijn naaste rivalen, verkondigde gisteravond dat zijn jaren toch wel een woordje mee gingen spreken. De koude nacht was de Ha- zerswoudenaar goed doorgekomen, maar de eerste 24 uur begonnen toch al aan hem te knagen. Aad van den Berg gaf eerlijk toe, dat hij zich in zijn paalzitcarrière na èen dag fitten nog nooit zo vermoeid had gevoeld. De benauwde warmte verleidde Aad tot de uit spraak, dat hij nog een zware dobber aan het verbeteren van het record zou hebben. „Als ik zaterdagmiddag 12 uur nog zit verbeter ik het record", liet de Haarlemmernieerse bloe menhandelaar erop volgen. Dirk van der Berg heeft vooral 's avonds laat veel last van de bezoekers.die tot diep m de nacht het Kom pasterras bevolken. Ze halen de 27-jarige uit zijn concentratie. Dirk verwacht dat vooral de zaterdagavond voor hem moeilijk zou worden. Kompaseigenaar Ben Ruis toonde zich tevre den toen hij hoorde, dat de paalzitters zo content waren over de service: „Twee jongens van horeca-organisatiebureau Verhagen hou den ze goed in de gaten, om ze met eten en drinken ter zijde te staan. Ik ben zelf tot 5 uur opgebleven en heb de zon over de in warme dekens gehulde paalzitters zien opko men; een adembenemend gezicht. Wat deze jongens presteren is ongelooflijk. Het is door het paalzitten drukker in De Kaag dan ooit. De buitenlanders hier vinden het geweldig. Constant wordt er gefotografeerd en ge filmd" Ook bekende Nederlanders verdrin gen zich om het Kaagse paalzitspektakel gade te slaan. Joop Doderer, even uit Engeland, kwam gisteren een blik werpen op de stoere kerels, die op een 30 bij 15 cm plankje al een dag op een in de Dieperpoel gestoken staak zaten. Ook Peter Schilperoort van de Dutcli Swing College Band, net terug uit Australië toonde rich een enthousiast paalzitsupporter: „Deze mensen hebben lol in wat ze doen en de grondslag van het leven is toch, dat je moet doen wat je leuk vindt". Terwijl de laatste zeilboten op de Kagerplös- j sen overstag gaan en zich naar de thuis-haven begeven, zakt de zon als een roodgloeiende nevel onder de kim. In de warme, gezellige ruimte van ,,'t Kompas" wagen de mensen, die aan een heerlijk diner zitten, af en toe een blik op de 4, in dekens gehuld en druk pratend met de aanzwellende schare nieuws- gierige supporters. In elkaar gedoken, maar met een brede grijns vormen ze kijkend uit de Kompasramen een sierlijk stille ven. Aan de zoldering van het Kom- pas had ook de titel van het stille- I ven: „Alles wat waard is om gedaan te worden, is dubbel waard als het gedaan is" VOOR KWALiTEiTSBROOD: BAKKER AHSMANN HOGE RUNDUK 116 - TEL 136638 KENNEOYLAAN S - TEL 783137 DIAMANTPLEIN 4 - TEL 744727 Al h«l brood en banket (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST Het plan tot recon structie van de Rijnzichtweg, Leidse Buurt en Geversstraat vergroot de mo- I gelijkheden voor bus en auto en ver- I kleint de mogelijkheden voor de fiet- sers, terwijl fraaie bomen moeten ver dwijnen als gevolg van de onnodige wegverbreding. Dit is de conclusie van de werkgroep milieubeheer, de werk- i groep Fiets, en Vereniging Milieudefen- sie. „Oegstgeest heeft geen lering getrokken uit de raadsbesluiten van de gemeente Leiden. Het meest in het oog springende punt hierbij is dat het autoverkeer vanaf de Rijnzichtweg eerst meer kans krijgt om de route Rijksweg-Plesmanlaan te nemen, vervolgens toch op het kruispunt Leidse buurt de mogelijkheden van twee rijstroken naar drie ziet opgevoerd en dan samen met het busver- keer door het Rijnsburgerviaduct (N.S.-station) wordt afgewikkeld", zo staat in een brief van de bovengenoemde groepen aan de gemeente Oegst geest. Zij zien het liefste dat op het wegvak ROOSEN OPTIEK SPECIALIST IN Contactlenzen Fabriek van MATRASSEN en ST0ELKÜSSENS Nu ook voor WONINGINR. Fabrieksprijzen Merelstraat 1A Rijnzichtweg tot viaduct rijksweg 44 de bussen door middel van een zogenaamde voorstartrege- ling niet hoeven te wachten. Verder zien de groe pen graag dat het doorgaande autoverkeer wordt gestimuleerd de route rijksweg 44-Plesmanlaan te kiezen. Zij vinden het onaanvaardbaar dat het wegprofiel van de Leidse buurt nog breder .zal worden. „De verbreding gaat ten koste van het woongenot en een fraai stuk groen Oegstgeest. De verbreding komt het busverkeer nauwelijks ten goede, maar geeft vooral meer mogelijkheden aan het autoverkeer; fietsmogelijkheden worden afges neden", zo menen de samenstellers van de brief. Zij gaan verder in op de groenstroken in de Leidse buurt, waarop - volgens samenstellers - door de Oegstgeestse bevolking hoge prijs wordt gesteld. Zij dringen erop aan dat de door de gemeente als dode aanplant en hakhout gekwalificeerde bomen door deskundigen worden onderzocht. De groepen stellen de gemeente voor de Rijnzichtweg niet breder te maken dan veertien meter. Volgens de schrijvers van de brief is de route Rijnzichtweg Geversstraat een door fietsers veel bereden tracé. In rij verboden voor (órom)fietsers op deze wegen betekenen dat fietsers een andere route moeten Voorzitter E. J. Massink va de Oegstgeestse woningbouwvereniging „Buitenkist" overhandigde gisteren de sleutel van de eerste gereno veerde woning van de bouwvereniging aan de fam. Hogewoning. Aanwezig waren onder meer burgemeester jhr. T. A, J. van Eysinga, gemeentesecretaris Jac Vreeken, bestuursleden van de bouwvereni ging en de aannemer. Na de feestelijke heropening werden de vernieuwingen aan het pand bewonderd. Voor plan De Hoek 3,6 milj RIJNSBURG Voor het reconstructieplan De Hoek heeft Staats- T secretaris J. L. N. Schaefer aan de gemeente Rijnsburg een rijksbijdrage van 3.G20.000,- beschikbaar gesteld. Het bedrag is een bijdrage van 80 procent in de verwerving van grond en een niet meer in bedrijf zijnde conservenfabriek. Op het ongeveer 5 ha grote terrein, dat wordt begrensd door de Vliet, het Additioneel Kanaal en het Oegstgeesterkanaal zullen 771 wonin- I gen worden gebouwd. Van deze woningen zal 60 procent in de woningwetsector, 30 procent in de premieseetor en 10 procent in j de vrije sector worden gerealiseerd. Het plan De Hoek. één van de laatste mogelijkheden voor Rijnsburg voor woningbouw, zal in ongeveer acht jaar gereed komen. WASSENAAR De commissie Technische Diensten uit de g meenteraad heeft zich tijdens een openbare vergadering in h raadhuis volledig achter het standpunt gesteld, dat burgemeest en wethouders hebben ingenomen ten aanzien van het militai terrein bij de Maaldrift. Door'defensie-autoriteiten was in het kader van het bestemming plan „Ter Weer" bezwaar gemaakt tegen het feit, dat in dit pli geen veiligheidszones zijn opgenomen. Burgemeester en wethoude antwoordden daarop, dat naar hun mening het gebruik dat doj Defensie vari het complex Maaldrift gemaakt wordt planologis^j volstrekt onaanvaardbaar geacht moet worden. Als Defensie ni bereid zou zijn strengere veiligheidsmaatregelen te hemen of H gebruik van het complex te veranderen dreigden burgemeester wethouders de bestemming van het terrein te wijzigen. Om dirf standpunt kracht bij te zetten werd al vast in het ontwerp het plan een nieuw voorschrift ingevoegd, dat het opslaan va munitie geheel verbiedt. De eerstaanwezend ingenieur van de Genie - die namens c minister van Defensie deze zaak behandelt - heeft enkele dag« l geleden over deze kwestie een brief aan burgemeester en wethou j ders geschreven waarin nader op de zaak wordt ingegaan. Toegeg^ ven wordt dat er bij het conplex aan de Maaldrift sprake is va een conflictsituatie en dat ook Defensie van mening is dat daaraa een einde moet komen. Er wordt op het ogenblik door TNO e€ onderzoek ingesteld naar de vraag of het risico, dat de omgevirjCn van het complex loopt aanvaardbaar is. Uit de reacties van <m leden van de commissie Technische Diensten bleek, dat zij akkooijg gaan met het door burgemeester en wethouders ingenomen stanj^j punt in afwachting van de uitslag van het TNO-onderzoek. LEIDEN Het open tennis toernooi van de Leidse Hout beleefde gisteren een rustige dag. Niet alleen deden zich nau welijks verrassingen voor, maar bovendien was het aantal korte tweesets-partijen opval lend groot, hetgen trouwens de gehele week al het geval is. Wel stelden in de B-groep enke le spelers hun kandidatuur voor een finaleplaats. Vooral Ronald Blommendaal imponeerde. De jonge talentvolle Erik Wung Chong werd door hem met 6-1, 6-1 aan de kant gezet. Ook Hen- ny Koemans, tweede plaatst en na het uitvallen van Bram Ma dera favoriet, had weinig moeite met zijn opponent. Wim Koel man werd op eenvoudige wijze met 6-1 6-2 verslagen. Evenveel games verbruikte B. Witteveen tegen Ruud Loos. Jan Haasnoot, trainer van de Leidse Hout. gaf in de vroege morgen Ruud Simons een lesje. Opmerkelijk veel moeite had Ton Crépin met de vierdeklas ser Hein Hazenberg en liij stelde pas in de tiebreak van de twee de set de zege veilig. Met 6-3 7-6 haalde hij de volgende ronde. Bij de dames in B kwam Anita Hamming voor de eerste maal in actie. Ook zij maakte er geen te lange strijd van. E. Vingerling kreeg pas in de tweede reeks vat op Anita's spel, maar toen was het te laat: 8-1 6-4. Louis van Geldrop had geen beste dag. In het enkelspel C werd hij onverwacht gemakke lijk door Siersema met 61 6-1 van de baan geveegd. De heren- dubbel met Nagel .begon beter. De eerste set werd met 6-3 bin nengehaald, maar daarna was het afgelopen en trokken Her mans en Basteis de partij met 6-4 6-4 naar zich toe. Voer voor psychologen leverde de krachtmeting tussen Evelien Wilhelm en A. Veenstra op. Na dat Evelien de eerste, geheel gelijkopgaande set op haar naam had gebracht (8-6, de da mes waren vergeten de tie break toe te passen), sloeg zij in de volgende set geen bal meer goed. Deze werd dan ook dik verloren, maar plotseling vatte ze de draad weer op en won de laatste met even grote cijfers: 6-1 De veteranen namen de langste wedstrijden voor hun rekening, met uitzondering van' Jan de Groot, die Jan Paardekooper geen game gunde. Veel >meer zweetdruppels plengden W. Ka- les en J. Jansen Zo'n mooi programma als gisteravond heb ik nog nooit gekregen! Twaalf pagina's dik, waarvan zes in vierkleuren druk. Een goede organisatie, de Stichting Promenade Concer ten Nederland. En dat hebben we allemaal maar te danken aan de Rabobank, Interpolis, Ago-verzekeringen, het dames blad Margriet (een wekelijkse symfonie, zoals het program mablad vermeldt) en de Stichting Samenwerkende Dagbla den. En wat een leerzame inhoud! Helemaal in het begin wórdt uitgelegd wat een Prom is. Ik dacht zoiets als een polonaise, een concert waarbij iedereen door de zaal mag lopen. Maar dat is helemaal niet waar! De Proms zijn uitgevonden in Brabant. Daar kom ikzelf En de Ende Brabanders hebben bedacht, dat de combinatie van klassieke muziek, jazz-improvisatie en cabaret verrassend is. En bij uitstek geschikt voor het hele gezin podium opsnellen. Zo te zien had hij nauwelijks last van de warmte. Hij speelde iets wat het midden moest houden tussen boogie-woogie en het derde deel van het pianoconcert van Mendelssohn. Dat doet hij dit jaar vijftig keer. Hij is al over de helft heen. Vervolgens zong Frans Halsema drie liederen, over zijn oom Frans en Amsterdam. Daarna kwam Gerard Cox het publiek vermaken met een lied over twee jongens die eerst niet met elkaar mochten spelen, maar later verhuisden ze naar een andere stad, en daar hadden ze het heel droevig, want er rustte geen zegen meer op en de familie kwam ook nooit meer eens langs! Maar waarom waren ze dan ook verhuisd? Als je ver weg gaat wonen is er minder aanloop. Dat hadden ze toch wel van te voren kunnen bedenken. En zo ging het maar verder. Later ging iedereen nog zingen. Hetzelfde programma is vanavond in de Groe- noordhal, in Leiden. Een belevenis voor het hele gezin, waarvan de opbrengst voor het Rode Kruis is. TON HARMSEN LEIDEN Ondanks de hoge temperatuur buiten kon gedurende drie weken dc verkoop van bont misschien af en toe gepaard gaande met een wat verhit gemoed, maar wie zal zeggen of het aan het weer of aan de prijs lag? op de eerste etage van Breestraat 173, geheel zonder strubbelingen doorgang vinden. Gistermiddag en -avond (een vorstelijke old-timer getuigde ervan in de binnenstad met bontmodellen), werd ter gele denheid van de heropening van de geheel vernieuwde bontzaak van Van Egmond een „open huis" gehouden. Bij een koel drankje konden genodigden en cliënten de nieuwe bontcollectie, die in het uitgebreide interieur met verlaagd plafond en spiege leffecten nog beter tot haar recht komt, bewonderen, passen en natuurlijk eventueel kopen ruimere zaak te staan, vooral ook met die in het oog springen de etaldges, waarin o.a. een ei gen ontwerp van S. van Eg- mond zelf: een jas van fantasie- nertsdelen met nertskraag en revers, een beeldschone lange jas. Daartegenover geklede ja ponnen van satijn en organza in aubergine en roze, van de jonge succesvolle Leidse mode-ont werper Patrick Schmidgall-Te!- lings, een 26-jarige, die zojuist in Den Haag de eerste Ascot- prijs had veroverd. Een jonge man die goed is voor fantastr^ sche creaties. Jammer, dat B naar Amsterdam wil verhuizen De rit in de open wagen do<ST Leiden in een anti-bon t-warmticu, met kleine show-onderbrekiiaJs gen, sloeg zichtbaar in. Geluld kig, dat wij vrouwen het hooft;ai goed koel kunnen houden, wai weerstand bieden aan de besliiRE erg attractieve collectie van laiEr: ge en korte mantels en beeldni* schone hoedjes konden wij giiAr teren ternauwernood. Ne ANNET PIETERf

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4