Kabel-tv in Meren wijk en Leiderdorp in oktober macht GEEN BOUWLOCATIE NODIG VOOR LEIDEN EN BOLLENSTREEK Adviesraad wil Barbaraschool handhaven b Gemeente misbruikt i eerstejaars ingeschakeld Ibu onderzoek binnenstad 2301 11 Verzoek om verbod op barbecue Werkgroep Milieubeheer in nota: -y P\G1\ 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN3LEIDERD0RP De Leidse Merenwijk en Leider dorp zullen vanaf oktober aan gesloten kunnen worden op ka beltelevisie. Op het terrein ach- I ter de vuilverbranding zal Lei den zijn eigen mast gaan bou wen nadat vorige maand on derhandelingen met Oegstgeest 1 en de Rotterdamse firma Multi- visie die in die gemeente de kabel-tv gaat verzorgen, eenzij- 1 dig werden afgebroken. Zoals I bekend gebeurde dat omdat de- ze firma niet voldoende zeker heden kon bieden omtrent tijd stip van realisering, type, mast, kosten en beheer. De behoefte aan spoedige signaajont- vangst is met name in de Leidse Meren wijk en in Leiderdorp urgent. Met het oog daarop is onmiddellijk na de beëindiging van het overleg met Oegst geest gezocht naar een andere oplossing die de realisatie van kabel-tv voor de betrokken gemeenten op korte termijn garandeert. Na overleg tussen de colle ges van b en w van Leiden en Leider dorp is een stichting opgericht onder de naam Stichting Mast, die zich belast heeft met de bouw en de voorlopige exploitatie van een in Leiden te plaat sen ontvangststation. Als eerste be stuurleden hiervan zijn aangewezen de wethouders Van Aken (namens Leiden en tevens voorzitter) en Drenth van Leiderdorp en de burgemeesters Van der Have (Leiderdorp) en Vis (Leiden). De Stichting zal worden geadviseerd door BV Kabeltelevisie Advies Instituut KAI in-Woerden. De Stichting Mast heeft zich intussen verzekerd van de medewerking van ge specialiseerde ondernemingen, zodat het voor haar vaststaat dat het geven van signaal in oktober mogelijk zal zijn. De Merenwijk zal dan eindelijk zijn lang verwachte zes televisiestations en tien FM-radiozenders kunnen ontvan gen. Voordat de oprichting van de huidige Stichting Mast werd voorbereid, is de bestuurlijke werkgroep Kabeltelevisie Regio Leiden, waarin de colleges van b en w van negen gemeenten vertegen woordigd zijn, gehoord. Ingevolge de wens van deze gemeenten streeft het bestuur van de stichting naar een spoe dige tot standkoming van een publiek rechtelijke samenwerkingsvorm door middel van een gemeenschappelike re geling. Ook andere gemeenten dan Lei den en Leiderdorp worden in de gelegenheid gesteld van het in Leiden op te richten ont vangststation gebruik te maken en te zijner tijd tot die gemeen schappelijke regeling toe te tre den. WOONWATENBEWONER OVER WEIGERING LEENBIJSTAND: (Van een onzer verslaggever) LEIDEN „Het college van burgemeester en wethouders van Leiden maakt zich schuldig aan misbruik van macht door te volharden in het weigeren van leenbijstand aan woonwagenbewo ners die niet beschikken over een legale stand plaats." Dat argument voert de Leidse voorvechter van de woonwagen bewoners op het Trekvaartplein, Roger de Jager, aan in de toelichting op zijn bezwaarschrift tegen de weigering van b. en w. aan de Leidse woonwagenbewoner Kersten. Deze had het college in februari om leenbijstand verzocht voor de aanschaf van een nieuwe woonwagen. De oude is al geruime tijd geleden afgekeurd. De gemeente weigerde echter aan zijn verzoek te voldoen omdat Kersten niet beschikte over een legale stand plaats in het Leidse kamp. Zoals bekend werd dit principe van koppeling tussen bijstand en een standplaats onlangs door het college van Gedeputeerde Staten van de hand gewezen. Dat gebeurde op het beroep dat een andere Leidse woonwagenbewoner, J.Bos, tegen het besluit van Leiden had ingesteld. Ambtshalve bepaalden G.S. toen dat ®os we' recht had op bijstand en dat Leiden de algemene bijstandswet oneigenlijk interpreteerde. Desondanks besloten b. en w- hij de Kroon in beroep te gaan en overigens de gedragslijn van koppeling te blijven volgen. Dit tegen het advies van de gemeentelijke commissie voor de beroepschriften in. Deze had het college geadviseerd wel bijstand te verschaffen. idff lad tel BEIDEN Zeshonderd aankomende eerstejaarsstudenten van en universiteit zullen in hun introductietijd in augustus j worden ingeschakeld voor een binnenstadsonderzoek. Dit in hC* kader van he* vergaren van informatie ten behoeve van de voorl>€reiding van een structuurplan voor de binnenstad, I die na de zomervakantie zal starten. Voor het inschakelen van we de studenten is gekozen opdat op deze manier de benodigde gegevens zo goedkoop mogelijk zullen kunnen worden verkre- gen. chJ dankzii deze goedkope manier van werken zullen de bosten van de ambtelijke voorbereiding van dit structuurplan, waaroyer wij gisteren al berichtten, relatief laag uitvallen, /at Inclusief de werkzaamheden van de secretarie komen deze in J de buurt van 900.000 gulden te liggen over een periode van 20 maanden. Daarbij is inbegrepen het salaris van een drietal on externe adviseurs die de integrale aanpak van de binnenstad •rd voorbereiden. Zij doen dat volgens Gronings model, waar zij =et; ^rder "iet dit bijltje hebben gehakt. "jj Op 19 augustus zal de gemeenteraad een informatieve vergade ring aan de integrale aanpak van de binnenstad, besteden. Daarna zal de betreffende nota op grqte schaal huis-aan-huis J worden verspreid, waarna de inspraakoperatie zal kunnen be- _J ginnen. Uit het politie-rapport LEIDEN Een 22-jarige Leidse kleuterleider is gistermorgen ingerekend nadat de politie in zijn woning aan de Volmolen gracht een groot aantal wapens had aangetroffen. Het gaat om zeven vuurwapensmet 700 patronen en een gaspistool met bijbehorende patronen. LEIDEN Een 40-jarige Leidenaar die gisteren werd aangehou den heeft bekend tussen 26 en 28 juni uit het Diaconessenhuis een EGC-apparaat (elektrocardiogram) te hebbengestolen ter waarde van 3500. Het apparaat is weer terecht. W- Burgemeester Vis schudt inspecteur van politie E.R.M. van der Sommen de hand. Grootscheepse beëdiging bij Leidse politie LEIDEN De 24-jarige E.R.M. van der Sommen is gisterenmor gen om elf uur in de kantine van het Leidse politiebureau beëdigd als inspecteur van politie. De heer Van der Sommen heeft de politieacademie in Apeldoorn doorlopen en is belast met de surveillancedienst. Tevens werden gistermorgen, in het bijzijn van burgemeester Vis acht politiemannen beëdigd. Het gaat om de agenten H. J. Cuiper, A. Gravekamp, J. E. Koper, L. P. M. Nederstigt, W. Noordhoek, F. H. M. Rozendaal, W. A. M. Wamelink, B. van der Weijden. Het betreft hier geen uitbreiding van het korps maar een aanvulling. Het is de eerste keer dat in Leiden zoveel politiemannen tegelijkertijd worden beëdigd. BB SNELT TE HULP gen spuiten water over het door overmatige zonnewarmte verschroeide gras. Bescherming Bevolking verricht deze hulp vaardige diensten al enkele dagen. Zij worden ingeschakeld De Leidse afdeling van Bescherming Bevolking is op tal van yja het Landbouwschap. Gisteren was men in Leiden en plaatsen veehouders te hulp gekomen om het door droogte omgeving op zes plaatsen actief. Op de foto de spuiten bij geteisterde grasland te redden. Brandspuiten met groot vermo- veehouder A. C. van Winden aan de Leidse Rijndijk. LEIDEN De heer B. Mulder heeft via een ingezonden brief het college van B&W dringend verzocht een barbecue verbod uit te vaardigen in tuinen die gelegen zijn in het stadscentrum en korter zijn dan 15 meter De heer Mulder hoopt met dit verzoek in de geest van vele Leidenaren te handelen die zich net als hijzelf ergeren aan de overlast die barbecuefeesten in tuinen de nabijgelegen buren zouden bezorgen. In zijn brief spreekt de heer Mulder van ongedwongen barbecue's die veelvuldig in „burenpeste- rij" uitmonden en het gezellig buiten zitten op een warme zomeravond onmogelijk maken door grote rookwolken, von ken en asdelen. De buren zijn genoodzaakt om in zo'n geval naar binnen te gaan èn alle ramen en deuren hermetisch te sluiten, aldus de heer Mulder LEIDEN Voor de Leidse agglomeratie en de Bollenstreek is een nieuwe bouwlocatie vooralsnog zeker niet no dig. Dat schrijft de Werk groep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit van Leiden in een becommen- tarieerende nota op de nota „alternatieven en varianten", een vervolg van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op de verstedelijkingsnota. Daarin wordt een aantal mogelijke bouwlocaties voor de toekomst in de provincie Zuid-Holland genoemd. Een daarvan zou de gemeente Voor hout zijn. Voor wat be treft het verder deel van de provincie ten noorden van Den Haag wordt ook nog wel eens Zoeterwou- de genoemd. Naar het oordeel van de Werk groep Milieubeheer zijn deze noordelijke bouwlocaties echter helemaal niet nodig. Er zou vol gens de werkgroep best in gro tere dichtheden kunnen worden gebouwd. In een reactie op de bouwplannen voor de Leidse Stevenshofjespolder werd daar door deze werkgroep al eerder deze week op gewezen. Het vol bouwen van deze polder zou niet nodig zijn als in de binnen stad wat open gaten zouden worden volgebouwd en met een grotere dichtheid zou worden gewerkt. De werkgroep becijfer de dat alleen al in de binnenstad een kleine 1000 huizen extra ge bouwd zouden kunnen worden. Daarom wijst de werkgroep bouwlocaties in de Leidse agglo meratie en de Bollenstreek van de hand. Wanneer mocht blijken dat het in de praktijk niet haal baar is meer woningen in de bestaande woongebiéden te rea liseren zou de keuze gaan tussen het uitvoeren van al bestaande nieuwbouwplannen of het ont wikkelen van een beperkt aantwl nieuwe bouwlocaties. En dat laatste zou dan volgens de werkgroep de voorkeur verdie nen al wil dat nog niet zeggen dat men daar dan zo gelukkig mee is. „Het gevaar bestaat im mers dat het ontwikkelen van nieuwe bouwlocaties kan leiden tot minder aandacht voor de benutting van het bestaande ste delijk gebied, waardor de open gaten niet worden opgevuld, ou de kantoorpanden niet tot wi ningen worden omgebouwd en de woonfunctie door werkgele- genheidsfuncties zal worden verdrongen", aldus de werk groep. Hij vindt bovendien in het ont wikkelen van nieuwe bouwloca ties het gevaar aanwezig dat de beruchte Leidse Baan alsnog zal worden aangelegd. Vooral in verband met het. aantrekken van een Haangse forenzen- stroom is de werkgroep hier bijzonder beducht voor. Van daar dat nieuwbouw geconcen treerd in Zoeterwoude resoluut wordt af gewezen. Ovér het alternatief Voorhout schrijft de werkgroep:' „Wij achtten het op zich een goede zaak de bevolkingsgroei in de Bollenstreek op één plaats te concentreren. De uitbreidings plan van de verschillende ge meenten Lijken echter voldoende voor de opvang van de natuur lijke aanwas, zeker wanneer in iets hogere dichtheden zal wor den gebouwd". De werkgroep wijst er op dat bouwen in Voor hout voor de overloop uit Lei den helemaal niet nodig is ge zien het eerder oordeel dat zelfs bouwen in de Leidse Stevenshof al overbodig zou zijn. Maar als dan toch een concentratie zou moeten plaats vinden voelt de werkgroep milieubeheer meer voor een grotere plaats aan de spoorlijn Leiden-Amsterdam waarbij gedacht wordt aan Hil- legom of Lisse. LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad verzet zich tegen de voorgenomen sluiting van de Barbarascholen aan het Leven daal. Hij doet dit in zijn advies aan het gemeentebestuur inzake het ontwerp-bestemmingsplan Haver en Gortbuurt. De adviesraad meent dat het „afbouwen" van dit complex voor kleuter-, basis en Mavo-onderwijs niet strookt met het versterken van de woon functie in de binnenstad zoals het college dat zegt na te streven. Voorts is de adviesraad van mening dat de hofjes in de Haver en Gort slechts bestemd mogen worden voor bejaardenhuisvesting. Men verklaart zich tegenstander van het opwerpen van verkeers drempels en het plaatsen van paaltjes in de wijk in verband met de bereikbaarheid ten behoeve van hulpverlening. De adviesraad zag liever een algeheel eenrichtingverkeer ingesteld. Tenslotte wil de raad dat de tuin van het verzorgingstehuis Solglytt op de hoek van de Plantage met het Levendaal onverkort gehand haafd blijft. Het afbreken van de muur en het verkleinen van de tuin zou naar het oordeel van de Adviesraad een verzwaring van de overlast met zich mee brengen De jaarlijkse afscheid- stentoonstelling van de Eerste Leidse Schoolver eniging liet gisteren een grote verscheidenheid aan kunsttechnieken zien. Op de tentoonstelling was een deel van de ln het afgelopen schooljaar tij dens de creatieve lessen gemaakte werkjes ge plaatst Het resultaat was de moeite waard om ge zien te worden. Kinderte keningen, geglazuurd aar dewerk, werkstukken, brel-en borduurwerkjes, te veel om op te noemen. Ook was de plaattegrond van de nieuw te bouwen school te zien. De School vereniging hoopt namelijk binnen een jaar of twee het oude te kleine ge bouw aan het Leidse Noordeinde te verwisse len voor een nieuw mo dern gebouw aan de Von- delland. Op de foto de leerling Paul Olmen voor zijn werkstuk: een zelf ver vaardigde kermis

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3