in de hippische wereld bewees ook Rob Eras als echte amateur te slagen Henk Nooren jeune premier Brabander hoopt op meer dan reserverol MONTREAL'76 Programma voor ruiters HELVOIRT Eindelijk lijkt Rob Eras weer over een paard te beschikken dat vol komen bij de schriele, in eer ste instantie wat zenuwach tig overkomende Brabander piast. Want wat de 21-jarige springruiter met Iwan F tijdens h'et CHIO in Aken, waar Nederland zich kwalificeerde, liet zien, geeft bijzonder veel vertrouwen voor de toekomst En vooral voor de ruiter zelf. Want al mag Iwan F op de meest vreemde plaatsen in het parcours regelmatig verrassende bokkige sprongen maken, het paard is er nog nimmer in ge slaagd om de slechts 59 kilo wegende man op zijn rug uit het zadel te lichten. Rob Eras, één van de grote steunpilaren tijdens de beslissende Olympische kwalificatie voor de ruiter-équipe in Aken, heeft volledig leren leven met de vreemde bewegingen van het paard. „Voor de mensen", legt de altijd druk geba rende Eras uit, „lijkt het misschien een beetje chaotisch. Steeds na een paar hindernissen slaat Iwan met zijn achterbenen. Maar hij doet het altijd pas na een hindernis. Voor een obstakel is Iwan altijd erg geconcentreerd en voor mij is het dan ook niet moeilijk om hem de laatste drie galoppassen voor eenhindernis uit eigen beweging te laten, nemen. De bokki ge reactie na het volbrengen van de sprong, is misschien voor een paard -wel een uiting van vreugde, dat hij het karwei zo fijn heeft opgeknapt". Foutloos Rob Eras lacht dan ook hartelijk om alle verhalen die er over hem en Iwan F. worden verteld en geschreven. „Die vierbenige psy chopaat waar ik op zou zitten, presteerde in Aken toch maar iets waartoe geen van de andere Nederlanders in staat was. Hij kwam DALFSEN Hij is de klein ste, maar wel de meest ta lentvolle springruiter die ons land tijdens de Olympische spelen van Montreal gaat vertegenwoordi gen. Henk Nooren, 22 jaar oud en woonach tig in Dalfsen, wordt door de internationale hippische wereld zonder enige bedenkingen de grootste belofte voor de toekomst ge noemd. Zelf heeft Nooren niet zoveel proble men met de roem die hem reeds nu in diverse concoursen vooruitsnelt. „Want", zegt hij, „een ruiter kan nog zoveel talent hebben, als hij niet over optimale paar den beschikt, dan valt er totaal niets te bereiken" Henk Nooren heeft vooral de laatste jaren het geluk gehad dat het aankoopbeleid van de paarden voor hem erg goed is uitgevallen. Er tekende zich eind vorig -jaar al een aantal grote internationale successen af, dit jaar is die reeks voortgezet en er zijn maar weinig' grote concoursen geweest waar de kleine, goedlachse Nooren niet tot de prijswinnaars wist door te dringen. Met „Funest", alsmede met „Pluco" en de laatste tijd met zijn nieuwe topper „Jagermeester", die voorheen onder de naam-„Grande Giso"-grote prestaties leverde,, heeft paardenkoopman Nooren ondertussen al een vaste plaats in de internationale top veroverd. Elegant Tijdens de landenwedstrijd in Montreal en mogelijk ook nog tijdens de individuele Grand Prix wil Henk Nooren, die door zijn geweldig elegante rijstijl al een opvallende figuur in de ring is, zijn plaats in de geweldi ge brede internationale top veilig gaan stel len. De „jeune premier" in de hippische wereld, beseft echter wel dat het de laatste jaren allemaal wel erg snel met hem is gegaan. „Zelf ben ik namelijk de mening toegedaan", zegt Henk Nooren, „dat ik iets te vroeg ben wegge gaan bij een topruiter als Hans Günther Win kler. Na mijn eerste, strenge opleiding in Neder land, kreeg ik namelijk de kans om bij Winkler in West-Duitsland te trainen. Daar leerde ik veel en snel En ineens kwam de gedachte bij me op, dat ik maar moest vertrekken. Dat ik het allemaal al wel onder de knie had. Nu vraag ik me af en toe wel eens eerlijk af; heb ik er wel goed aan gedaan om bij Winkler-te vertrekken. Die man weet alles van de theorie af". Anderhalf jaar lang heeft Henk Nooren het straffe schema bij Hans Günther Winkler ge volgd. Dat bracht hem in die periode over de zo moeilijke drempel om van nationaal ruiter over te stappen naar de internationale klasse. Het werd een moeilijke aanloopperiode, want zijn enige toppaard „Funest" kon uiteindelijk niet meer op tegen de kolossale muren, de vette oxers en de moeilijkheden die altijd wel in de driesprong zitten Voorproefje Henk Nooren, in eerste instantie opgeleid door zijn vader die ook ruiters als Johan Heins en de nu voor Oostenrijk rijdende Henk Hulzenbos, wiens naam ondertussen door de nationaliteitsverandering ook is omgedoopt tot Heinrich Hulzenbosch, de eerste beginse len bijbracht, weet echter wel dat hem over enige tijd in Montreal bijzonder zwaar werk te wachten staat. „De landenwedstrijd in Aken was voor ons ai een aardig voorproefje van hetgeen ons in Canada te wachten staat. Voor zo'n parcours moet je beslist beschik ken over een paard dat kan blijven galoppe ren. Dat niet schrikt wanneer er ineens een levensgrote sloot voor z'n neus komt te liggen en kort daarna via lastige stijlspron- gen en brede oxers een aantal meervoudige sprongen krijgt te overwinnen. Het springver- mogen van een paard voor een Olympisch parcours moet erg groot zijn. Gelukkig heb ben we in Nederland momenteel een aantal paarden die dat werk behoorlijk aankunnen", is de stellige mening van Henk Nooren. Na eerst kampioen bij de ponyruiters te zijn geweest, veroverde Henk Nooren in 1971 het Nederlands kampioenschap junioren, Het jaar daarop werd hij kampioen bij de senio ren, iets wat hij in 1974 herhaalde. Tijdens Indoor Brabant 1974 werd hij tot de beste ruiter van het concours uitgeroepen. Zijn beste prestatie in dat jaar was het winnen van de Grote Prijs van Geesteren èn een uitstekend gereden landenwedstrijd tijdens het CHIO in Rotterdam. Vorig jaar verspeelde Nooren door diskwalificatie in de tweede man che de kans om zijn nationale springtitel te prolongeren. Keihard De trainingsarbeid is voor Henk Nooren de afgelopen jaren erg intensief geweest. En daarover durft hij nu zelfs te zeggen: „Ik ben er bijna zeker van dat er in Nederland beslist mensen zijn te vinden, die nog over meer talent beschikken dan ik. Maar die mensen nemen niet de tijd om het optimale te berei ken. Wil je in de ruitersport iets bereiken, dan moet je keihard voor je zelf zijn. Ik ben er zeker van dat mijn prestaties er alleen maar uitgekomen zijn, omdat ik altijd keihard heb willen werken". „Misschien", zegt hij dan met een wat ondeu gende glimlach in zijn ogen, „is dat niet van toepassing geweest op mijn laatste fase bij Winkler. Toen werd ik ineens wat eigenwijs. En zijn strafpunten tijdens de landenwedstrijd in Akeh, toen hij tot tweemaal toe een erg slordige fout op dezelfde hindernis maakte, onderstreepte dat nog. Geen machine Als Henk Nooren op die kleine slordigheidjes wordt gewezen, haalt hij snel de woorden aan die de meest geroutineerde Nederlandse ruiter Anton Ebben altijd zegt: „Wij en de paarden zijn oog altijd geen machines. Foutjes zullen altijd gemaakt worden. Dat maakt de spring- sport juist zo fascinerend voor deelnemer en publiek". Prognoses voor de strijd in Montreal wil men in deze kringen dan ook niet maken. Op enkele feiten wil men echter wel wijzen: de Nederlandse landen-èquipe bereikte toch maar, in zware wedstrijden tijdens het CHIO in Rotterdam, het Engelse Hickstead en ook in Aken derde plaatsen in het eindklassement. „En dan hebben we toch wel het bewijs geleverd dat we in de top helemaal kunnen meedraaien", is de visie van Henk Nooren. r Het Olympische ruitersportprogramma, met tussen haakjes de Nederlandse aanvangstij den, ziet er als volgt uit: 22 juli: dressuurproef military (13 00 en 19.00 uur). 23 juli: dressuur proef military (13.00 en 19.00 uur), 24 juli: uithoudingsproef military (13.00) 25 juli: sprin gen military (19.00 uur), 27 juli: grand prix springen individueel, 28 juli: dressuur equipes (13.00), 29 juli: finale dressuur equipes" (19.00 uur), 30 juli: finale dressuur individueel, 1 augustus: eerste manche grand prix springen equipes (14.00 uur), finale grand prix springen equipes (22.00 uur). in de landenwedstrijd eenmaal foutloos rond", zegt de Brabantse Groothandelaar in Italiaan se meubelen. En gniffelend vult hij aan: „Toen vorig jaar vlak voor het CHIO in Rotterdam mijn toenmalige toppaard „Sleeping Partner" kreupel raakte, had voor velen Rob Eras voorlopig afgedaan. Ik heb er hard voor moe ten knokken om behoorlijk terug te komen, want een geschikt paard was niet voorhanden Maar met Iwan F hebben we toch weer behoorlijk in de roos geschoten. En mijn extra vakantiedagen die ik voor Aken heb moeten opnemen, hebben volledig hun rendement opgeleverd". Amateur Is de paardesport voor Anton Ebben, Henk Nooren, Hans Horn en bijvoorbeeld nationaal kampioen Johan Heins feitelijk het enige middel waardoor zij zich maatschappelijk staande kunnen houden, Rob Eras is. een rasechte amateur. Alleen de avonduren en de weekeinds zijn beschikbaar voor de trai ning. Het deelnemen aan grote internationale con coursen brengt voor hem altijd de extra moei lijkheid met zich mee dat hij zijn hobby moet zien te combineren met zijn drukke leven van meubel-importeur. Dat alles heeft er niet toe geleid dat Era? uiteindelijk Montreal niet zou kunnen halen. „In Aken heb ik gewoon voor mijn kansje geknokt. Door de blessure van Johan Heins was er een plaats vrij en ik voelde gewoon dat ik hoewel anderen er vaak anders over denken in het gezelschap van Anton Ebben, Hans Horn en Henk Nooren mijn partijtje aardig kon meeblazen. Maar vraag me niet wat ik daarvoor allemaal heb moeten doen". Ruimte De zo op het oog nogal nerveuze combinatie Eras-lwan F werd in Aken de koelbloedigheid zelve toen het op het leveren van prestaties aankwam. „Hoe langer Iwan in Aken was, hoe geroutineerder hij zich ging gedragen. Schrok het paard in eerste instantie nogal eens van al die mensen die op de hoog uitlopende tribunes zaten, naarmate het con vier voor de landenwedstrijd bestemde ruiters af te vaardigen". Voor het eerst sinds de Olympische Spelen van 1948 staat Nederland weer met een sprin gruiter-équipe aan de start. „Dat wordt een geweldige propaganda voor onze sport", den ken de professioneel ingestelde kopstukken als Ebben, Horn, Nooren en Heins. Maar Rob Eras, de man die aan lichaamsgewicht slechts 59 kilo meebrengt en reglementair voorge schreven zes kilo lood onder het zadel, op de rug van Iwan F moet meevoeren, denkt anders over zijn vliegticket naar Montreal. Hij zegt dan ook hardop: „Voor Iwan F en voor mij is dit een stuk persoonlijke erkenning. Zelfs een echte amateur kan Montreal berei ken". cours vorderde, trok Iwan F zich van al dat publiek nog maar weinig aan. En dat was een erg groot winstpunt". Iwan F was, na de indoorconcoursen van de afgelopen winter, nog maar betrekkelijk weinig buiten in actie geweest. Hij had, duidelijk moeite met de geweldige ruimte die hij ineens tijdens een buitenconcours te zien kreeg. Alleen al voor dat feit ben ik vaker dan normaal met hem naar Gorssel gegaan om hem daar alleen maar aan ruimte te laten wennen" Triomfen De op zijn zestiende jaar al tot Nederlands jeugdkampioen uitgeroepen Rob Eras, die in hetzelfde jaar ook nog reservekampioen werd bij de Europese jeugdkampioenschap pen, heeft al een behoorlijke staat van dienst achter de rug. In 1973 behaalde hij tot nu toe zijn hoogste triomfen. In dat jaar werd hij niet alleen Nederlands kampioen bij de senioren, maar won hij het puissancespringen in Leeuwarden en eindigde hij enkele malen hoog tijdens het CHIO in Rotterdam; in de hoog genoteerd staande Grand Prix van We$t-Berlijn sleepte Eras ook nog een derde plaats uit het interna tionaal sterk bezette strijdperk In Montreal zou Rob Eras overigens zijn plaats in de landenploeg wel eens kunnen verliezen. Ebben, Naoren, Horn en Heins beschikken nu eenmaal over paarden die over een veel groter springvermogen beschikken en de kracht heb ben om een lang Olympisch parcours te overbruggen. Maar Rob Eras blijft in zijn eigen kwaliteiten geloven. Want zegt hij dan: „Wat er voor Aken plaats vond, kan ook in Montreal plaats vinden". En chef d'équipe Ben Arts vult aan: „Met paarden kan op het laatste moment van alles gebeuren. Van de een op de andere dag kunnen ze ziek zijn. En zo'n beest kan nu eenmaal niet vertellen wat er precies aan de hand is. Dus moet je met medicijnen werken. En door de strenge doping-controle in Montreal, zal het bijna niet mogelijk zijn om snel doeltreffend in te grijpen, Daarom tien ik bijzonder blij dat het NOC orize voordracht heeft goedgekeurd om vijf in plaats van de Rob Eras leverde tijdens de kwalifikatiewedstrijden in het CHIO in Aken de beste prestatie van de Ne derlandse ruiters. Een plaats in de équipe voor Montreal was zijn belo ning.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12