Hennie Kuiper wil bergkoning worden Ook Ria Stalman krijgt nog een kans Eindelijk een open weer Tour Nieuwe leider Hordijk wil eindoverwinning WANHOOPSACTIE VAN ATLETIEKUNIE J Freddy Maertens de kannibaal van de Tour ETAPPEWINST VOOR STREEKFAVORIET i VRIJDAG 2 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG De KNAU heeft zich snel aangepast aan het drama van het minuscule atletiekploegje voor Mont real. Of de marathonvergadering met het NOC woensdagavond nog niet ge noeg was geweest, schoven verschillen de officials van de Koninklijke Neder landse Atletiekunie in een Haags eta blissement ver na het middernachtelijk uur nog eens om de tafel. Er moest worden gered wat er te redden viel en daarom werden snel gunstige wedstrij den uitgezocht voor degenen van de herkansiig: Evert Hoving, Ruud Wie- lart en Mieke van Doorn. Ook werd het besluit gmomen Ria Stalman nog een kans te jeven, een maatregel die be schouwd moet worden als een wan- hoopsactê. Ria Stalmai kwam, hoezeer zij het ook verdiende in verhoudiig tot de drie die wel een herkansing kregen, nié. voor op de lijst van het NOC. Het comité dat, wat selecteren betreft, rücksichtslos is, had de stemming op het bondsbureau van de KNAU tot beneden het nulpunt laten dalen. „Op wat voor grcnden wordt nu bijvoorbeeld wel een damesacht bij het roeien aangewezen? Toch de inconsequentie ten top?" vroeg men zich daar af. Ze hadden gelijk als men de keuze van tienkamper Eltjo Schutter afwoog tegenover bijvoorbeeld Ria Stalman. De Delftse discuswerpster, die het nieuws van haar afwijzing via de radio hoorde, wilde zich met het oog op de herkansing die de KNAU met haar voor heeft, niet boos maken. Zij heeft er alle hoop op gevestigd. „De teleurstelling heb ik langzaam maar zeker verwerkt. Toch begint het moment te komen, dat ik me ontzettend kwaad ga maken. Waarschijnlijk alleen maar goed voor de wedstrijd in Stockholm." De Zweedse hoofdstad is aangewezen als de plaats, waar maandag ook Evert Hoving zijn felbepleite Olympische vorm nog eens moet tonen. Het betekent wel het leveren van een wereldpres tatie. Evert Hoving, net terug uit Scandinavië, kan dus weer rechtsomkeer maken. Ruud Wielart en Mieke van Doom, nog steeds onder leiding van Dragan Tancic, zoeken het dichter bij huis. Zij blijven in hun Westduitse trainingsdomicilie Erlan gen, waar Tancic op 6 juli een regionale wedstrijd wil bestemmen voor de topprestatie van het hoog springduo. Of die er zal komen, is zeer twijfelachtig. De (opgepropte) zenuwen zullen het grote struikelblok zijn. Ria Stalman: „Je komt zo, dat zie ik wel, in een enorme stress-situatie terecht." Zij zal niet de enige zijn, die er zo over denkt. KEES KOOMAN ;en ''all; Tourelan tijnen MULHOUSE Lom- me Driessens, ploeg leider van Freddy Ma crtens, heeft een boete van duizend Franse francs gekre gen, omdat zijn ren ners geen uniforme re clame op de kleding dragen. Dat is voorgeschreven door de profsectie van de internationale wie lerbond. De ploeg van Driessens wordt door drie firma's gespon sord. Op de mouwen van de truien komen de namen van die drie verschillende firma's voor, gelijkelijk over de ploeg verdeeld. Vol gens de voorschriften mag echter slechts één naam door de hele ploeg worden gedra gen, althans op de mouwen. Hiertegen heeft de profsectie het hele seizoen al gepro testeerd. Het Belgische jurylid Fabbri zei gis teren: „De maat is vol, Driessens krijgt behal ve die duizend francs (ongeveer 600 gulden), ook nog een boete van 5000 Zwitserse francs (ongeveer 5500 gulden), omdat hij zich niet aan onze opdrachten stoort". Eer Enkele Raleighrenners vrezen de dag waarop Hennie Kuiper even tueel de gele trui zal aantrekken. Kuiper: „De ploegmakkers hebben mij gezegd: weet wel wat je begint. Kijk eens hoe die jon gens van Flandria moeten werken om die trui van Maertens te behouden. Ze moeten achter elke vluchter aan 43 in die warmte is dat bijna niet te doen". Kuiper is het daarmee niet eens: „Zodra ik de gele trui kan pakken, doe ik dat. Want het is toch een hele eer om ooit in die trui gereden te hebben". Jammer Gisteren kwamen de Renners Alain Cigana en Guy Dolhats met grote achterstand als laatsen in Mulhouse binnen. Ze liepen on middellijk naar de ju ry. „Zijn we nog op tijd?", vroegen ze. De juryleden keken het even na: „Ja, jullie kunnen morgen weer startenwaarop de twee renners uit te leurstelling met hun vuisten op het podium sloegen. „En wij dach ten al dat deze kwel ling achter de rug was", zei Dolhats. Verlies Piet van Katwijk, die als derde over de eind streep ging in Mulhou se, is gediskwalificeerd en teruggezet naar de 44e plaats in het dag klassement, omdat hij onregelmatig gesprint heeft Deze diskwalifi catie betekent voor de Raleighploeg een ver lies van maar liefst 1300 gulden, want an ders had de équipe van Peter Post het dagploegenklassement gewonnen en boven dien weer de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement overgenomen. Ruzie Roy Schuiten heeft ru zie met zijn ploegleider Henri 'Anglade, die Schuiten verwijt dat hij te weinig initiatief neemt en zich bepaalt tot het meerijden in het peloton. ,Als je je niet anders gaat gedra gen, kun je beter je koffer pakken en naar huis gaan", brieste An glade. Dat is Schuiten ook van plan. Hij heeft zich vanaf het begin van het seizoen verzet tegen deelneming aan de Tour. Toen ook nog bleek dat hij, zijnde de grote specialist in het tijdrijden, door Freddy Maertens tot wee keer toe overvleugeld werd, was zijn ambitie hele maal voorbij. Gisteren verloor Schuiten enke le minuten en duikelde hij van de vijfde plaats in het algemeen klasse ment naar de achten twintigste. Boete Gerben Karstens zocht voor korte tijd be schutting achter de wagen van éen van de officials. Karstens moet daarvoor tien francs (zes gulden) op tafel leggen. De ren ners uit de ploeg van De Muer werden ieder met 25 francs (14 gul den) beboet omdat zij de startlijsten niet had den getekend. Omdat het voor Sibille de tweede keer was dat hij dit deed, moet hij het dubbele van dit be drag betalen. VISIE EX-VEDETTE JO DE R00 Hennie Kuiper bj de beklimming van de Grand Ballon. Even schakelen om beter te kunnen stijgen want hij wil in Parijs als bergkoning gekroond worden. Achter hem Thevenet. „Eindelijk", stelt Jo de Roo, die in 1967 met de natio nale ploeg zijn laat ste Tour de France reed, tevreden vast, „is er weer eens een open Tonr. Sinds Jan Janssen in 1968 won, is dat eigenlijk niet meer voorgekomen, door dat Merclu en zijn ploeg volledig de dienst uitmaakte. Een situatie, die er in mijn tijd met Anquetil ook al was. Zo'n Tour als nu is echter veel boeiender. Er zijn een stuk of tien fa vorieten en er kan van alles gebeu ren". grootste favorieten aangemerkte Bem- hard Thevenet en Lucien van Impe de Fransman de mees te kans. „Ondanks het feit dat ik The venet op het ogen blik niet goed vind rijden", aldus De Roo. „geef ik de voorkeur aan hem boven Van Impe, omdat Thevenet een sterke kerel is. En dat moet je zijn met die zware ber gritten. Bovendien verwacht ik, dat de vorm van Thevenet steeds beter wordt naarmate de Tour langer duurt. Dat is vorig jaar ook ge beurd. Daarbij komt nog dat ik twijfels ten aanzien van Van Impe heb. Hij heeft al zo vaak zijn kans om de Tour te winnen voorbij laten gaan. Ik vraag mij af, of hij nu mentaal zo sterk is, dat hij de Tour durft te win- Jo de Roo, die Zoe temelk een vraagte ken noemt („hij zou nu ook moeten kun nen winnen..."), ge looft niet in een eindzege van Hen nie Kuiper. De Roo: „Ik zie niet waar Kuiper zijn slag zou moeten slaan. Hij heeft weliswaar wat voorsprong op de betere klimmers, maar of dat genoeg is? Ik geloof het niet". MULHOUSE „Ik maak me echt nog geen illusies dat ik de tour kan winnen", vertelde Freddy Maertens na zijn vierde etappezege. „Die bergen in de Vogezen zijn niet steil en ze hebben een uitstekend wegdek, net een boulevard. Je kunt ze niet vergelijken met de steile Alpen- en Pyreneeen- cols. Daarom zou het dom zijn om uit deze etappe de conclusie te trekken dat ik met de klimmers mee naar boven kan. Gelukkig heb ik van huis uit een dosis gezond verstand meegekregen. Ik laat mijn hoofd niet op hol brengen door mensen in mijn omgeving die nu al roepen dat ik de ronde ga winnen". Freddy Maertens en zijn eer ste luitenant Michel Pollentier bleven dus ook op de zevende dag overeind. De renners moesten weliswaar naar de top van de Grand Ballon klim men, die op 1424 meter ligt, maar de klim gebeurde traps gewijs. Er waren in de zeven tien kilometers naar de top voldoende rustpunten om te herstellen, zodat vrijwel nie mand grote achterstand op liep. Geen echte klim dus en geen echte test voor Maërtens, die de grote man van de eerste tourhelft is geworden. Maertens vierde gisteren zijn Vierentwintigste zege in dit seizoen, maar toch was niet hij de grote man van de etappe. Die eer viel te beurt aan al weer Hennnie Kuiper. De we reldkampioen verbruikt kwis tig zijn energie, alsof die onuit puttelijk is. En zijn krachtsin spanningen leverden hem geen seconde winst in het klasse ment op. Dat hij op de toppen van de beide cols, Calvaire en Grand Ballon, sprintte voor de punten in het bergklassement, waarvan hij nu de leider is, is niet vreemd. EERSTE 's Ochtends, voor de start in Nahcy, vertelde Kuiper: „Ik wil de eerste Nederlander worden die als bergkoning in Parijs aankomt. Dat heeft nog nooit iemand gepresteerd en dat spreekt mij erg aan." Maar dat Kuiper doorging na het passeren van de top van de Grand Ballon, is niet logi sche. De wereldkampioen be- Met Jean Nelissen in de Tour gint overmoedig te worden Hij rijdt goed, voelt zich sterk en valt aan. Prijzenswaardig, maar elke inspanning in zo'n ronde kom je later tegen. Kui per is echter niet te stuiten. „Ze zullen weten dat de we reldkampioen hier heeft mee gefietst Als er een dag komt dat ik minuten achterop raak, dan neem ik dat verlies maar". De actie van Kuiper in de afdaling van de Grand Ballon bracht wel aan het licht dat de Italiaan Baronchelli en de Spanjaarden Manzaneque en Ocana niet mee konden in de groep van veertien sterken, die zich rondom Kuiper formeer den. Eerst kwam Van Impe tot bij de wereldkampioen. „Ik heb alles moeten geven om Kuiper terug te pakken", ver telde de kleine Belg, die nog steeds last heeft van de blessu res, opgelopen bij de valpartij van eergisteren. AANKIJKEN „De dokter die me pillen heeft gegeven en een spuit, vertelde mij dat ik zeker nog een week last ervan zal hebben, aldus Van Impe. Daarna bereikten ook Maertens en Zoetemelk de kopgroep. In groepjes kwa men toen ook nog bij Theven et, Poulidór en de anderen. Er restten toen nog 35 kilmeter naar Mulhouse. Kuiper: „Aan vankelijk werd er goed gere den, maar na een poosje be gonnen ze elkaar aan te kijken en toen was het gedaan met het tempo. Eerst kwam Ocana alleen terug, later nog een gro te groep. Ik vond dat niet zo erg, want ik ben als vierde geëindigd en ik heb me dus weer laten zien". Kuiper heeft aan de cynische opmerkingen aan zijn adres, gemaakt na afloop van het wereldkampioenschap het vo rige jaar, mogelijk een syn droom overgehouden. Hij wordt bijkans verteerd door de gedachte dat hij de regen boogtrui niet waardig is en dat hij zich alsmaar moet be wijzen. 12 Giovanni Battagiin (ita. Fontana) z t.. 13. Antomo Manos (Spa. Veler) 5 41.06. 14 Vicen te Lopez-Cam I (Spa. Veiez) 5.41.12. 15 Geme Knetemann (Ned. P06t) z.L. 16 Patrick Perret (Fra. Van Vaerenberg) z.t.. 17 Michel Pollen- tier (Bel Drieaaens) Z.L. 18. Jean-Pierre Oan- guillaume (Fra. Oe Muer) 5 41.06. 19. Lucien van Impe (Bel. Guimard) 5.41.12 20 Ronald de Witte (Bel. Cribion) z.t.. 20. Ronald de Witte (Bel. Cribion) z.t.. 27. Joop Zoetemelk (Ned. Caput) z.t.. 29 Bert Pronk (Ned. Post). 44 Piet van Katwi|k (Ned. Post) z.t.. 70. Roy Schuilen (Ned. Anglade) 5.43.33. 85. Jan van Katwijk (Ned, Post) 5.48.37. 88. Gerard Vianen (Ned. Caput) z.t.. 93 Jan Raas (Ned. Post) z.t.. 104 Aad van den Hoek (Ned. Post) z.t.. 110. Gerben Kartens (Ned, Post) z.t.. 116. Tino Tabak (Ned. Driessens) 5.52.40. Het algemeen klassement na de zevende etap- r (Ned. Post) op 3.16, Jean B (Fra. De K 9 3.23. 5. Raymond Poulidor (Fra. Caput) Bert Pronk (Ned. Post) op 3.32. 7 Ronald de Witte (Bel. Cribion) op 3.45. 0 Giancarlo Bellini (Ita. Cribion) op 3.48. 9 Gi; Baronchelli (It. Chiap e (Be. Gui Thevenet (Fra, De Muer) 3.51.10. Lucien ,54. 11 Bernard 3.55. 12 Joop Caput) en Fausto Bertogho op 4.05. op 4.06, 15. Gem Van de allersterksten finishte Freddy Maertens het eerst. V.l.n.r.: Maertens, Hennie Kuiper (achter hem), Piet van Katwijk, die teruggezet zou worden, Jacques Esclassan en Pierino Gavazzi. Terwijl Thevenet en Zoete- meld Zoetemelk erg rustig houden en hun krachten spa ren voor het hooggebergte. Toen Kuiper weg was, kwa men ze zefs niet uit hun schulp. Freddy Maertens daarover: „Kuiper had al tien seconden voorsprong en ik keek naar Thevenet, Van Impe en Zoete melk. Maar geen van de drie maakte aanstalten om de jacht in te zetten. Toen ben ik zelf maar gaan rijden." Zijn reac tie leverde Maertens de vierde etappezege op waarmee hij, zoals Luis Ocana het uitdrukt, de „kannibaal van de Tour is geworden. VAN KILOMETER TOT KILOMETER In Nancy startten 123 renners voor de zevende etappe over 207,5 kilometer naar Mulhou se. 1 km: demarrage van Casas. Mintkiewicz haalt hem terug naar het peloton. 5 km: valpartij met Dolhats en Vercelli. Beide renners onge deerd terug in het peloton. 55 km: aanval Sibille, de Fran se kampioen. 72 km: Perret, de favoriet van de streek, achterhaalt Sibille in gezelschap van Van Sprin- 80 km: Danguillaume trekt pe loton bij vluchters 121 km: doorkomst op de Col du Calvaire, derde categorie: 1 Conati, 2 Kuiper, 3 Perret, 4 Bellini, 5 Chassang 150 km: Hoogendoorn stapt in bezemwagen, even later ge volgd door de Belg De Geest 165 km: doorkomsten op de Grand Ballon, vierde catego rie. 1 Bellini, 2 Kuiper, die demarreert bij begin afdaling. 166 km: Maertens en Zoete melk komen bij Kuiper, even later gevolgd door Thevenent, Panizza en Pollentier. 170 km: Battagiin, Perret, comi, Sibille, Martos, Carril en Poulidor achterh; kopgroep. 185 km: kopgrpep heeft 30 conden voorsprong. 195 km: Maertens wint sj voor sprintklassement vc Poulidor, Van Impe, Kuiper Zoetemelk. 198 km: eerste peloton acht haalt kopgroep. 207 km: Maertens wint in m sasprint zevende etappe vc Esclassan en Gavazzi ialen S?b,?rrcïïs HOOFDDORP Jim Kruu- nenberg was in de vierde etappe van de IWAZ helemaal terug van weggeweest. In zijn eigen streek, Hoofddorp, won de renner van De Bataaf uit Halfweg voor Jan Hordijk en Henk van der Berg. Hij deed dit in de snelle tijd, over tach tig kilometer, van 1.51.01. De dolgelukkige Jim Kruunen- berg: "Ik ben door tegenslag een tijdje het ritme kwijt ge weest. Goed van start gegaan dit seizoen met drie overwin ningen, maar daarna ging het met meer en bovendien ver loor ik nog mijn sponsor. Ik was er echter op gebrand om vanavond in Hoofddorp te winnen. Het was echter nooit zo ver gekomen als ik niet de steun had gekregen van mijn ploeggenoten Nico Rinkel en Aad Zuiker". Al snel na de start was er een groepje van dertien renners die een voorsprong namen. Halfkoers sprongen daarvan drie renners weg. Dat waren Peter Grootegoed, de Duitser Heinz Stodahl en de strijdlus tige Wim van Montfoort. Toen nog twintig ronden gefietst moesten worden, werden de drie renners weer terugge haald en was de kopgroep van dertien weer compleet. Tien ronden voor het eind mochten echter Hordijk, Van der Berg en Kruunenberg er vandoor. Achter deze renners verbleven in een tweede groep de leiders in het algemeen klassement, de Duitser Ronald Weissinger en Joop Kettenis. De Duitser heeft alles gepro beerd om weg te komen en aansluting te krijgen bij de drie renners vooruit. Maar het tempo van deze drie was enorm hoog en in feite was Leiderstrui Streekfavoriet Jim Kruunen berg won de sprint en de Rot terdammer Jan Hordijk werd, net als de avond tevoren in Loosduinen, tweede. Zijn tweede plaats was echter wel genoeg om vanavond in de leiderstrui van start te gaan op de Leyweg in Den Haag. Hij heeft net zoveel punten als Weissinger, van wie hij het rood mocht overnemen. Jan Hordijk: "De zie, eerlijk gezegd, de eindoverwinning wel zitten. Op de Leyweg wat rustig aandoen en geen grote schade oplopen en dan zater dag in de laatste etappe op Scheveningen de slag slaan. Alleen moet de jury eens op de Duitsers letten. Ondanks het feit, dat verzorging niet is toegestaan, krijgen ze steeds vers water. IJ its laf Tierde etappe: 1 Jim Kruunen berg (De Bataaf). 2. JanJIordijk (Bleu 5 Bas Langeveld (De Bollenstreek). 6 ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11