Ilie Nastase en Raul Ramirez maakten er iets moois van BASKETBALLERS KWAMEN NIET IN STUK VOOR Twee verrassingen in honkbalweek WIMBLEDON: ARTISTICITEIT TEGEN JEUGD Einde van toernooi om de Davis Cup Regenboogteam herstelde zich maar bleef toch achter Friezen Solozeiler Flanagan was niet meer aan boord Twee met „dikke ton99 in Lotto PAGINA 1 LONDEN Artistici teit en jeugd staan mor genmiddag tegenover elkaar op het centre- court in een van de wei nige Europese finales, die Wimbledon in zijn negenennegentig jarige geschiedenis heeft ge kend. Verantwoordelijk daarvoor zijn de Roe meen Ilie Nastase en de Zweed Björn Borg. Nas tase schakelde in een van de grootste partijen van de laatste Wimble- WIMBLEDON donjarrn de Mexicaan Raul Ramirez uit. De twintigjarige Borg neu traliseerde het service- geweld van Roscoe Tan ner, die laatst overge bleven Amerikaan. Nastase en Ramirez maakten er in de eerste halve finale iets moois van. Twee balkunste naars, die het gras onderge schikt maken aan hun spel. De Mexicaan is meer een vechter dan Nastase, maar beter op het gravel dan op het Engelse LONDEN De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot Brittannie hebben zich teruggetrokken voor het eerstvol gende tennistoernooi om de Davis Cup. Hiermee willen deze landen protesteren tegen het niet aanvaarden van de motie om Mexico, dat tweemaal weigerde tegen Zuid Afrika te spelen, van het toernooi om de Davisbeker uit te sluiten. Verder maakte de Verenigde Staten gisteren in Londen, na een samenkomst van het organisatiecomité van de Daviscup, bekend dat het zich terugtrekt uit deze organisatie. Dit zal ongetwijfeld het einde betekenen van de strijd om de Davisbeker als een van de grootste krachtmetingen in de tennissport', was de eerste reactie van Derek Hardwick, de voorzitter van de Internationale Lawntennis Federatie De artistiek en spectaculair spelende Ilie Nastase, die tegen Ramirez een groots duel speelde. Björn Borg, de andere finalist van Wimbledon, wil in zijn leven (ten minste) eenmaal de titel veroveren. Uitslagen: Heren enkelspel, halve finales: Ilie Nastase (Roe)-Raul Ramirez (Mex) 6-2, 9-7. 6-3. Bjoern Borg (Zwe)-Ros- coe Tanner (Vst) 6-4, 9-8, 6-4. Dames dubbelspel, halve finales: Chris Evert (Vst)/Martina Navratilova (Tsj)-Linky Boshoff-llana Kloss (Zaf) 8-6. 8-6 ge mengd dubbelspel, kwartfinales: Dick Stockton/Rosie Casals (Vst-Colin Dowdswell (Rho)/Letsy Nagelsen (Vst) 6-3, 7-5; Jeugdtoernooi. tweede ron- Gemengd dubbelspel kwartfinales. Frew Mc Millan (Zaf)/Betty Stoeve (Ned)-Viiay Amritraj (lnd)/Kathy May (Vst) 6-1. 6-1. Bob Hewitt/Greer Ste vens (Zaf)-David Lloyd/Joyce Hume (Gbr) 6-2. 8-9, 6-2, Tony Roche (Aus)/- Francoise Durr (Ra)-Mark Farrell/Les- ley Charles (G.Br) 8-6, 6-3. Vijfde gras. Met een forse wind viel er in de eerste set overigens weinig te vechten. Nastase, ge- disponeerder en beter in vorm dan ooit, maakt een geweldig jaar door. Ramirez, immer de rust zelve, kon de eerste set dan ook snel inleveren met 6-2. Daarna werd het pas werke lijk fascinerend. Nastase kwam achter met 3-1, maar kwam terug tot 3-2, na acht keer deuce, met schitterende rallies. Bij 6-5 kwam Ramirez met 40-0 achter op zijn eigen opslag. Nastase had daarvoor twee keer op ongeëvenaarde wijze lobs achterhaald en te ruggeplaatst met zijn rug naar het net. Een zelden vertoonde stunt, zeker op gras. Maar met de drie dreigende setpunten ontwaakte de Mexicaan. Twee volleys, een service met een hoog opspringende bal en op nieuw een volley hielpen hem aan 6-6. Bij 8-7 kreeg Nastase zelfs zijn vijfde setpunt op 30- 40. Ramirez verkeer zich vaak op de geliefde voorhand-pas sing van de Roemeen. Die slag verraste Ramirez vaak en het was ook de beslissing van de tweede set: 9-7. Touwtje In de derde set had Nastase de ballen aan een touwtje. De doorbraak kwam in de zesde game. Ramirez overleefde het eerste matchpoint nog, maar het tweede, na een werkelijk su blieme dood over het net val lende bal uit een stopvolley, was te veel voor hem. Na een uur en vijftig minuten uitmun tend tennis kon Ramirez zijn 5130 dollar (bijna 14.000 gul den) voor verliezend halve fi nalist gaan halen, Hetzelfde lot zou Roscoe Tan ner ruim vijf kwartier later beschoren zijn. Tanner, die vooral door zijn supersnelle service de grote favoriet Jim my Connors had uitgescha- keld, kwam tegen Borg veel tekort. De Zweed serveerde zelfs een ace meer dan Tanner (tien tegen negen) en daarmee is al een groot deel van de overwinning in drie sets ver klaard. Tanner moet het voornamelijk van zijn opslag hebben, zijn overige spei is aanmerkelijk minder verzorgd. Borg sloeg vooral in het begin de ballen steeds langs de Amerikaan. Niet in de laatste plaats na tuurlijk door de injectie, die hij kort tevoren had gekregen. Het verrekte spiertje in de maag werd daardoor onvoel baar en Borg sloeg zijn opslag ook niet bepaald zacht. Op het juiste moment brak hij door Tanners service, en het was Betty Stöve bereikte voor de vijfde keer een Wimbledonfi- nale. Met haar partner Billy Jean King, met wie zij in 1972 haar enige titel veroverde, komt zij in het damesdubbel spel tegen Chris Evert en Martina Navratilova uit. Het als eerste geplaatste duo had geen enkele moeite met de Britse meisjes Lesley Charles en Sue Mappin. Minder nog dan de cijfers 6-4, 6-3, doen vermoeden. Met McMillan bereikte Betty Stöve de halve eindstrijd ge mengd dubbelspel door Amri- trai (Ind) en Kathy May (VS) met 6-1, 6-1 te verslaan. VRÏJ Tafeltennist v.d. Berg - Fallaux naar Docos (Van onze sportredactie) Sfjjl LEIDEN Toptafelteij Hg Ed van der Berg zal het b if|5 de seizoen niet meer uitl voor de ereklasseverei ft"' Middenstandsbank, die het wegvallen van de sj weer VDO zal gaan hete dens de afgelopen woensc gesloten overgangsperiod trok v.d. Berg naar de overgangsklasser Docos. Docos wordt bovendien sterkt door de komst v; Fallaux van stadgenoot C dat in de promotie ere f,C uitkomt. Beide spelers vi op vrijwillige basis oven^** ving aan naar de Leidse ging en zullen dus geen ciële vergoeding ontvangei y De contacten tussen Fall; v.d. Berg en Docos bestor geruime tijd omdat de ecl ten van beide spelers reec Docos uitkwamen. Bov was Ed van der Berg als trainer aan Docos verboni Spits van SV naar RVC DEN HAAG De in de klasse uitkomende Haags teurvereniging RVC wor aanstaande seizoen vei door Pieter Jeup, afk< .van de eerste divisieclub Pieter Jeup, in septeml jaar, was semiprof bij de damse vereniging en Ier. Harrie van Buuren, die a; kelijk van plan was na< oude vereniging Herme: terug te gaan, heeft dat men laten varen en blijft RVC spelen. HAMILTON De Nederlandse bas- ketbalploeg is gisterenavnd in Hamil ton overgeleverd geweest aan de ge nade van de Joegoslavische coach Mirko Novosel. Hij begeerde voor zijn ploeg, in de eerste wedstrijd van de finaleronde van het voor-Olym pisch basketbaltoernooi tegen Neder land, geen monsteroverwinning. No- vesel wilde winst en wenste tegelij kertijd niet het uiterste te vragen van zijn topspelers. De score werd 10278 na een ruststand van 55-38 Opvallend is de overeenkomst met het resultaat van de vorige ontmoeting tussen beide landen. In 1975, te Split, verloor Nederland met 102-76 in de wedstrijden om het Europees kampioen schap. Het verschil is te verwaarlozen. Op een dergelijke score is twee punten geen winst. Gezien het beeld van de strijd kan ook be zwaarlijk worden gesteld dat het Nederlandse basketbal kwalitatief zelfs maar een streepje dichter gekomen is bij dat van de Joegoslavi sche top. Het gat van twintig punten lag er al na twaalf minuten en vanaf dat moment heeft één ploeg duidelijk stoom afgeblazen, die van Joego-sla- vie. Coach Novosel heeft zelfs in het laatste kwartier afgezien van gebruik van spelers van zijn basisploeg. Nederland: Dekker 8, Ombre 11, Sideris 2, Van Vliet 6, Akerboom 18, Woudstra 11, Van Helfte ren 4, Pluim 14, Kip 4 Joego-slavie: Georgijevski 8, Kicanovic 18, Jelo- vac 2, Zizic 10, Jerkov 10, Knego 1, Slavnic 8, Cosic 8, Solman 3, Varajic 6, Dalipagic 18, Delibasic 10. Overige uitslagen: Mexico-Braziliè 85—77. Spanje-Ts- jecho-Slcwakije 9489. Stand: 1. Mexico 36, 2. Joegoslavië 3—5. 3. Spanje 35. 4. Brazilië 34, 5. Tsjecho Slowakije 34, 6. Nederland 3—3. i André Bolhuis: wel of geen Montreal? BOLHUIS BLEEF THUIS PAPENDAL André Bolhuis, die vorige week zaterdag tij dens de hockeywedstrijd tegen West-Duitsland zijn rechter duim brak, is vandaag niet met de ploeg vertrokken naar het driedaagse trainingskamp in Barcelona. De onfortuinlijke aanvoerder twijfelt ook nog steeds over al of niet meegaan naar de Olym pische Spelen. Op dinsdag 6 juli zal de definitieve beslissing wor den genomen, een dag voordat de namen van de selectie niet meer gewijzigd mogen worden. Indien Bolhuis afvalt, zal uit het I drietal Van der Staak, Boerma en Holsteyn een vervanger wor den aangewezen. HAARLEM In de dertiende wedstrijd van de Haarlemse honkbalweek heeft het Ameri kaanse luchtmachtteam uit West Duitsland voor een sensatie gezorgd. Het Usafe-team versloeg met 7—4 de Sullivans. Al in de eerste slagbeurt lieten de Amerikaan se militairen er geen misverstand over be staan wat hun bedoelingen waren. Met Mendofik op de kussens door een fout van Sullivans' tweede- honkman Hop, sloeg Mungin voor Usafe de zeventiende homerun van het toernooi. In de tweede slagbeurt moest Usafe-werper zijn meerdere erkennen in Swanson. Nadat Blodnik Rohde en Ferguson met vier wijd op de honken had toegelaten, sloeg Swanson homerun nummer achttien (4—2). Werper Blodnik werd prompt vervangen door Nord. Hij leidde Usafe bekwaam naar de zege, die in de derde slagbeurt tot stand kwam. Honkbalcijfers Zuid-Korea 00000 1 000 1 =2 0000000 1 00 1 Real Madrid EC I op „vreemd terr* I ZURICH De schorsin de Spaanse kampioensclu 'i Madred is door de com j van beroep van de UEFA Real Madrid was voor ee uitgesloten wegens de oi matigheden in de halve van het toernooi om de E se beker voor landskamp tegen Bayern Münchei Spaanse club tekende teg ze straf protest aan. De cc sie van beroep heeft giste Zurich in een speciale zitt schorsing opgeheven gewijzigd. De Spaanse pioen mag uitkomen in he nooi voor landskamp 1976/'77 maar zal de ee thuiswedstrijden niet spelen in het Bernabeust maar in een plaats die tei ste driehonderd kilometer Madrid is verwijderd. Real Madrid heeft al be die wedstrijden in Zarag spelen. Dat stadion heeft 45.000 plaatsen. Engelse spi voor Sparta Zuid-Korea heeft ook voor een enorme verrassing gezorgd. In tien innings werd Arizona, de ongeslagen lijstaanvoerder, naar een nederlaag van 2—1 gespeeld. Het duurde vrij lang voor het eerste punt werd gemaakt. Pas in de zesde innings namen de Koreanen een voorsprong. II Lyen Kim kwam via een honk- slag op de honken en werd in eerste instantie verder geholpen door een honkslag van Dae Ong Bae, waarna Dong Kyun Yoon ervoor zorgde dat zijn ploeg maat de thuisplaat kon berei ken. Twee innings later trok Arizona de stand gelijk, toen Bob Wood- side een homerun sloeg. In de negende innings werd niet meer gescoord, zodat een tiende de beslissing moest brengen. Hae Chang Lee kwam door vier wijd op het eerste honk. Een opoffe- ringsstootslag van Cha Yeai Kim bracht hem een honk ver der. De Amerikaanse werper Gioia gooide toen opzettelijk vier wijd op Jae Bak Kim, maar de truc haalde bakzeil. De vol gende slagman van de Zuidko- j reanen, Sun Hi Lee kreeg even- I eens vier wijd achter zijn naam en daarmee waren alle honken I bezet. II Kijen Kim zorgde er i met een honfcslag voor, dat Hae Chang Lee de thuisplaat kon j bereiken. (Van onze zeilmedewerker) Warmond Het Hollandse Regenboogteam heeft zich op de tweede dagn van de Kaag- week goed hersteld van de forse nederlaag, die in de eerste wedstrijd werd geleden. De eer moest echter toch aan het Friese team gelaten worden, dat een kwart punt op de Hollanders voorbleef. Hiervoor verantwoordelijk was de Fries Piet Bonnema, die als eerste de finish passeerde, hetgeen met een kwart punt wordt beloond. Bonnema had al vóór de eerste boei de leiding genomen en deze positie kwam geen moment in gevaar, ofschoon de „Furie" van Luut de Groot constant op de loer lag om van een foutje te profiteren. De teamleider van de Hollanders, Bouw van Wijk en H. Donker voerden een fel gevecht om de derde positie. In het tweede kruisrak lussen de boeien in het Norremeer en de Dieperpoel slaagde Van Wijk erin zijn oppo nent voorbij te gaan. Hierna beperkte hij zich ertoe de Fries achter zich te houden. Want dat was het grote pluspunt van deze race; de Hollanders voeren veel meer als team dan de dag tevoren. Achter het leiden de viertal speelde zich dan ook een boeiend gevecht om de plaatsen af. Dat ook de noordelingen goed kunnen teamzeilen on dervond Bob van Asten die van een vijfde plaats helemaal naar achteren werd ge bracht. Hein de Goederen daarentegen klom vanuit het achterveld op naar een zevende plaats. De stand na twee dagen: Friesland 83 3/4, Holland 71 3/4. Aanvaring Er deed zich bij de Valken een zware aanvaring voor, tengevolge waarvan twee boten de strijd moesten staken. Eén ervan liep een groot gat in de boeg op. In deze klasse wisselden de twee koplopers van plaats. M. Stomp met de Sarai eindigde als eerste, direct gevolgd door Karei van As- selt. Egon Rolff van den Baumen revan cheerde zich met een derde positie voor het teleurstellende resultaat van de eerste race. De persoonlijke wedstrijd bij de Regenbo gen had een mat verloop. De nummers één en twee waren al lang voor het einde van de overige weggelopen. Hein de Goederen ging als eerste over de eindstreep, op grote afstand gevolgd door „De Wilde Rakker" van Hettinga. Bij de Olympiajollen lijken de favorieten bekend. Beide races eindigden in een zege voor F. Mik en evenzovele keren volgde de Duitser Niels Schlieker als tweede. Dezelfde situade doet zich voor bij de Vrijheid, waar Marcel Vermeulen en T. van Wessem tweemaal resp. als eerste en tweede finishten. NEWPORT De Canadese zei ler Mike Flanagan is waar schijnlijk om het leven geko men tijdens de transatlantische solorace van Plymouth (Eng) naar Newport (VS). Volgens de organisatoren van de wedstrijd is er nog een kans dat de 42-jarige ex-Olympische zeiler in leven is. Een geringe kans evenwel want het schip van de Canadees werd gisteren op de Oceaan zonder iemand aan boord gevonden op twee derde vah de afstand door een Grieks schip. Bemanningsleden stapten aan boord van de „Gal loping Gael" en vonden per soonlijke bezittingen van Flana gan. De boot werd vastgemaakt maar raakte in mist en slecht weer los en was daarna onvind baar. Met 124 anderen verliet Flana- gan op 5 juni de haven van Plymouth voor de race over 3000 mijl naar de Amerikaanse havenstad, waar tot nu toe slechts vier jachten zijn binnen gelopen. Zevenendertig deelne mers gaven op. Flanagan zou het eerste slachtoffer van de solorace zijn geworden in de zestienjarige geschiedenis. DEN HAAG De uitslag van lotto 26 is: Aantal deelnemers: 728.362 Bruto-inleg: fl. 3.002.580,- Prijzenbedrag: fl. 1.558.696,- Eerste prijs: geen winnaar; van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de eerste prijs van zondag 4 juli; het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs Tweede prijs: twee winnaars, die elk bruto 134.476,— ontvangen. Derde prijs: 63 winnaars, die elk bruto 1. 5.401,— ontvangen. Aangezien het aantal winaars voor de derde prijs hoger is dan voor de vijfde prijs worden ingevolge art. 18 lid 4 van het lottoreglement de bedragen van beide prijsklassen tezamen geteld en gelijke lijk verdeeld over de winnaars van beide prijsklas sen. Vierde prijs: 5.440 winnaars, die elk per kolom 75,- ontvangen Vijfde prijs: 5.405 winnaars, die elk per kolom 75,-ontvangen n Jackpot voor de lotto van zondag 4 juli: fl. 126.330,- ROTTERDAM - Sparta met de 23-jarige Engelsma Clarke een nieuwe tracteerd. Clarke is afk< van Mansfield Town. Voo club scoorde hij de laatst* seizoenen in 114 competit bekerwedstrijden in tota doelpunten. Clarke komt naar Nederland. Geen competitii voor amateurtit ZEIST De zaterdag klassers voelen er niets vc de strijd om het algemeen teurvoetbalkampioenschaj de toekomst in één com met de zondagkampioenen vechten. Dit is gisteren ir besloten. Het bestuur v( zondagamateurs had on uitspraak gevraagd. Het dus bij het oude, dat wil dat de algemene zaterdaf teurkampioen tegen de z< kampioen uitkomt in de om het algemene amateu pioenschap van Nederland Fanatiek cricketteam overtroefde Iere DOWNPATRICK Noordierse plaats Downp is het Nederlandse cricke gisteren goed begonnen driedaagse interlandweé tegen Ierland. De favoriete Ieren, die eer drie keer gemakkelijk va derland wonnen, scoorde matige totaal van 160 n ker drie van de beste landse bowlers zijn niet Ulster gegaan. Op een totaal van 130 vo( voor Nederland eindigde ste speeldag, waarop de zijn overtroefd door hun tiek strijdende tegenstande

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10