Duisenberg verwerpt aktie tegen Amrobank Staking in havens tegen verlenging van loonstop 13 Touroperators verliezen naam Kuurcentrum in Scheveningen Vanaf vandaag Olympische berichtgeving „Aantasting fundamentele beginselen" Gratis drinken in cafés Naaldwijk Juni-maand op warmste van deze eeuw DEN HAAG - Van daag is de Olympische maand begonnen. Over zestien dagen wordt de Olympische vlam in Montreal ontstoken en van af dat moment staat de Canadese stad veertien dagen in het brandpunt van de wereldbelang stelling. Dan strijden de beste atleten om goud, zilver en brons. Voor onze krant zijn drie verslaggevers in Mont real om de gebeurtenissen aldaar op de voet te volgen. Vanaf vandaag publiceren wij een reeks pagina's met artikelen die betrekking hebben op de Olympische Spelen, waarin Nederlandse deel nemers hun visie geven op de komende strijd. De verslaggevers zijn van links naar rechts Jack Arentsen, Herman van Bergem en Harry Ver meulen. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - Minister Duisenberg van Finan ciën veroordeelt de boy cotactie van de PvdA, de PPR en de PSP tegen de Amrobank, omdat deze bank geldleningen verstrekt aan Zuid-Afri- ka. De minister meent, dat deze partijen met hun aktie fundamentele beginselen in eigen land dreigen aan te tasten. Dit blijkt uit een brief, die bij de drie partijen over deze zaak geschre ven heeft. Hij deed dit, omdat hij, „vanuit mijn bijzondere verantwoor delijkheid tegenover het bankwezen als minister van Financiën deze ak tie onjuist acht." De minister schrijft in zijn brief, die hij ook aan minister president Den Uyl en de Am robank gezonden heeft, onder meer dat hij persoonlijk even als deze partijen, kerkelijke instanties en anderen het apartheidsregiem in Zuid-Afri- ka verfoeit. Hij wijst er daar naast op, dat het in dit geval echter niet gaat „om een alge mene politieke standpuntbepa ling, doch om een gerichte ac tie tegen een onderneming aan wie handelingen worden weten, die volgens de huidige Nederlandse wetgeving niet verboden zijn en die zich bo vendien niet principieel onder scheiden van handelingen, welke door vele andere onder nemingen eveneens worden verricht. Door dergelijke boy cotacties kunnen de belangen van instellingen, groeperingen en individuen op een willekeu rige volmaakt ongecontroleer de en qua omvang onvoorzien bare wijze worden geschaad. De rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid fundamen tele grond slagen van een democratische samenleving komen bij een actie als door u gestimuleerd op niet verant woorde wijze in gedrang", al dus de minister van Financien. Zoals bekend worden niet al leen akties gevoerd tegen de Amrobank maar o.a. ook te gen de Stevin-Groep die in Chili geïnvesteerd heeft en te gen Rotterdamse scheepswer ven, die Indonesische Marine- orders willen uitvoeren. NAALDWIJK - Ia het Westland is het morgen avond gratis drinken ge blazen. In verband met de aanhoudende hitte hebben vier horeca-bedrijve n in Naaldwijk besloten alle bezoekers morgenavond gedurende anderhalf i gratis van drank te voor zien. Onder het motto „Wij wei geren met deze hitte te ver kopen! Wij gooien onze kroegen open." draaien morgenavnd tussen acht en, halt' tien alle frisdrankin stallaties en bierpompen van café Ouwe Droog", koffiebar „t Winkeltje", dis- cobaar „De Wip" en het „Tejater" gratis en voor niets op volle toeren. £eid6e Qowo/nt Bi Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Ad| hoofdredacteur J J. Hallewas - Chef-redacteur: .yvini Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Donderdag 1 juli 1976, 66e jaargang no. 20465 Accatone Nederlanders om 20.25 uur en om 20.55 uur toneel: „Onder één dak". In Achter het Nieuws om 22.25 uur Kerncentrales en werk bij Vredestein. Aanhoudend droog Aanhoudend droog en zonnig weer met maximumtemperatu ren van 23 tot omstreeks 30 graden. Overwegend matige noordoostelijke wind. Morgen: Zon: 4.25-21.02 Maan: 10.20-23.09 Schev. hoogw: 5.54-18.18 laagw: 1.44-14.06 Leidse (57) benoemd tot burgemeester van Voorburg VOORBURG Voorburg krijgt een vrouw als burge meester. Gisteren heeft de mi nister met ingang van 1 augus tus benoemd de 57-jarige me vrouw N. A. den Haan-Groen uit Leiden. Zij is lid van de VVD en had de afgelopen twee jaar zitting in de Provinciale Staten. Daarvoor was zij acht jaar lang wethouder in Leiden. Zij volgt jhr. mr. A. Feith op, die begin dit jaar om gezondheidsredenen ontslag nam. Mevrouw Den Haan-Groen is met haar benoe ming in ons land momenteel de negende vrouwelijke burge meester in functie. Voordat zij de politiek inging, was zij jaren lang actief in het jeugdwerk. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/ROTTERDAM In de havens van Amsterdam en Rotterdam is vanmiddag enkele uren gestaakt uit protest tegen het verlengen van de periode, waarin de lonen niet mogen worden verhoogd. De vervoersbonden van N.V.V. en N.K.V. hadden hiertoe opgeroepen. De vervoersbond C.N.V. heeft zich ervan gedistancieërd omdat het hier om een politieke staking gaat. („Ze is niet gericht tegen de werkgevers maar tegen de regering".) Rondom het middaguur was nog niet te overzien in welke mate aan de oproep van de bonden, die gisteravond volgde op besloten kamervergaderingen, gevolg werd gegeven. Evenmin was duidelijk of men in andere bedrijfstakken, waar geen formele oproep van kracht was, uit solidariteit het werk eveneens zou onderbreken. Het was de bedoeling, dat tussen 12 en 4 uur in Rotterdam het werk zou worden neergelegd door tienduizend havenarbeiders en in Amsterdam door tweeduizend. Ook sleepbootbemanningen zijn bij de actie betrokken. De staking werd aangeduid als een „demon stratieve werkonderbreking", die dus alleen geldt voor de middag- ploeg. De bonden van de Vervoersfederatie NW/NKV willen ermee hun grote onbehagen tegen de verlengde loonmaatregel tot uitdruk king brengen. Zij eisen herstel van vrije onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. De werknemers in de havens willen het spits afbijten voor de hele vakbeweging. Nadere acties zijn al in het vooruitzicht gesteld als deze eerste staking niet tot resultaat zou leiden. Op de staking werd onmiddellijk ingehaakt door het Rotterdamse actiecomité voor handhaving van de koopkracht, dat onder commu nistische invloed in de havens opereert. Dit comité heeft pamfletten verspreid, waarin onmiddellijke loonsverhoging werd geëist. Paalzitten DE KAAG De tra ditie van het paalzit ten is weer in ere hersteld. Elf deelne mers hadden voor de wedstrijd in stilzit ten ingeschreven. Zij beklommen gister avond de wiebelende staken die bij het Kaageiland in de Ka- ger Plas zijn gesto ken. In de loop van de avond hielden vier paalzitters het voor gezien. De harde wind en het steeds gevoeliger wordende zitvlak, maakte voor hen voortzetting van de inspannende sit- down-actie onmoge lijk. De zeven volhou ders hebben voorlo pig nog een fikse ruk voor de boeg willen zij het record van Hannes de Jong uit Roelofarendsveen van ruim 91 uur ver breken. Kenners van het „paalzitten" veron derstellen, dat de zit- tenblijvers in hun re cordpoging zullen stranden. De stimule rende uitbundige feestsfeer die de ma nifestatie voorheen in Roelofarendsveen kenmerkte, zou op het Kaageiland niet aanwezig zijn. De or ganisatoren verwach ten, dat zondagmid dag rond vier uur de laatste paalzitter zal vallen. Pas op dat tijdstip is immers het wereldrecord gebro ken. i: ",tÈ DE BILT (ANP) Afgelopen juni was de op een na warmste juni maand van deze eeuw en ook de op een na zonnigste. In de meeste streken was het erg droog, aldus het KNMI in De Bilt. De normale gemiddelde tmeperatuur in juni bedraagt 15,5 graden. Juni 1976 bracht het tot 18 graden. In de heetste juni-maand van deze eeuw, in 1917, liep het kwik op tot. 18,3 graden. In de Bilt kwamen elf zomerse dagen voor. Het normale aantal is zes zomerse dagen voor juni. Iets bijzonders is het grote aantal tropische dagen: het liep in De Bilt op tot zes dagen, normaal is één dag. Juni heeft in Bilt 291 uren zon gebracht. Alleen juni 1959 komt er wat deze eeuw betreft bovenuit met 301 uren zon. Vooral in Brabant en Limburg was het erg droog. In het midden van het land daarentegen werd plaatselijk de normale hoeveelheid neerslag bereikt, dankzij de langdurige regen van 19 en 20 juni, zo meldt het KNMI. EEN REISPROGRAM HOLLAND INTERNATIONAL (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Holland International, die twee jaar geleden 13 bestaande touropera tors onder zijn vleugels nam en daarmee de grootste reisorganisatie van Nederland werd, overweegt om met ingang van het zomerseizoen 1977 de afzonderlijke merkna men achterwege te laten en voortaan met een gezamenlijk programma-pakket onder de vlag van Holland International op de vakantiemarkt te komen. Een definitieve beslissing over de wijze waarop dit zal gebeuren wordt voor 1 sep tember verwacht. Gedacht wordt aan aparte reisgidsen voor lucht-, trein- en autoreizen. De merknamen die gaan verdwijnen zijn onder meer Eurotours, Centouri, FIT, Air Tour, Magneet, Quo Vadis, Rail Tour. Hol land International is reeds geruime tijd be zig met een massale interne reorganisatie, die de slagvaardigheid van dit bedrijf zal moeten vergroten. Onlangs werd nog beslo ten om het kantoor in Alkmaar, onder meer de basis van de eens zo machtige Magneet- groep te sluiten en het personeel over te plaatsen naar Rijswijk. Aan de 98 medewer kers is een gelijkwaardige functie in het nieuwe hoofdkantoor voor Holland Interna tional in Rijswijk aangeboden. Holland International, een organisatie waar in KLM en Ned. Scheepvaart Unie, grote deelnemers zijn, had vorig jaar ruim eender de van het chartervervoer door de lucht. Dit kwam neer op 230.000 passagiers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vernieuwde badplaats Scheveningen moet de beschikking gaan krijgen over een speciaal kuurcentrum. Om de kwalificatie van Scheveningen als toekomstige medische kuurbad plaats te benadrukken zullen in Scheveningen tevens allerlei gemarkeerde wandelroutes, speciale kuurtrimbanen en overvloedi ge hoeveelheden bloemen en planten aangebracht moeten worden. Ook zal in Scheveningen een aantal zonneweiden moeten worden aangelegd in een omgeving waar zuivere lucht is gegarandeerd. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit een rapport dat de werk groep Gezondheid stoer isme in Scheveningen in opdracht van b. en w. van Den Haag heeft opgesteld. Waar het kuurcentrum moet komen is nog niet duidelijk. De werkgroep denkt daarbij aan de Rudolf Steiner Kliniek of aan het vrijetijdscentrum dat in Scheven ingen gebouwd gaat worden. Trein grijpt tractor VOORHOUT Een nieuwe tractor bestuurd door de heer S. van Leeuwen (42) uit Voorhout is gisteravond om half acht ge grepen door een aanstormende trein. Het ongeval gebeurde op een onbeveiligde overgang voor landbouwvoertuigen tussen Voorhout en Noordwijkerhout. De bestuurder van de tractor wist net op tijd zijn voertuig te verlaten. Vorig jaar werd zijn vorige tractor op dezelfde plaats door een trein eveneens volledig vernield. Peuter overleeft val van 20 meter Eindhoven (ANP) Een drieja rige peuter uit Eindhoven heeft een val van twintig meter in een vuilstortkoker van een flat gebouw overleefd. Het jongetje ligt in het Catharinaziekenhuis in Eindhoven met een verbrij zeld been, een scheurtje in de scheden en met buiten en schrammen. Het kind was met zijn ouders op familiebezoek op de achtste etage van een flat. Hij speelde op de galerij, waar de deur van de stortkoker niet gesloten bleek te zijn. Het huisvuil in de stortkoker brak zijn val enigs zins. En wie zou niet Judy in huis willen hebben'' U in ieder geval we! Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1