RPS verhoogt rente op I juli 1976 Beleggings- bewijzen Spaar- deposito's Uitwijzing van Turkse leidt tot hongerstaking Amerikaanse prof BESLAG OP LOON TERECHT ZEKER 15 DODEN BIJ TREINRAMP IN ZWEDEN 3 jaar vast Tl0/ 4 jaar vast 730/ 5 jaar vast Q0/ 3 jaar vast 710/ 4 jaar vast O0/ 5jaarvast Q'o/ 6 jaar vast Ql0/ 7jaarvast O3,,. Economische groei zonder in S3 Rijkspostspaarbank Ambtenrengerecht beslist: CONFERENTIE PORTORICO: INS INSDAG 29 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Onze hypotheekrente is de afge lopen week verhoogd. Dus: ook de rentetarieven worden verhoogd voor de spaargelden die bij de RPS 1 worden ondergebracht tegen een vaste rente gedurende vaste termijn. coupures van f 1.000,-- en f 5.000,-- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 7%, wordt a /O was 714%, wordt m /O was 71/2%, wordt /O minimum storting f 1.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 7%, wordt éL 0 was 7Vi%, wordt /O was 7%%, wordt CJ 4 was 8%, wordt was 8 !4wordt /O De rente op reeds bestaande beleg gingsbewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Schrijf, zonder post zegel, naar de Rijkspost spaarbank, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Amerikaanse pro fessor in de taalwetenschappen, Lyle Jenkins is gisteren voor het Nederlands consulaat-gene raal Düsseldorf een hongersta king begonnen uit protest tegen de uitwijzing van zijn Turkse vriendin Lale Berke uit Neder land. Volgens de 36-jarige Ameri kaanse professor die in Wenen doceert, was hij samen met de 23-jarige Turkse en twee Oos tenrijkers op weg naar het taal congres dat gisteren in Grpnin- gen begopnen is en tot donder dag zal voortduren. Toen het groepje even voor Arnhem door de Nederlandse grensbewaking gecontroleerd werd kreeg Lale Berke te horen, dat zij Neder land onmiddellijk diende te ver laten, omdat haar papieren niet in orde zouden zijn. Toen prof. Jenkkins betoogde dat zij zeven weken geleden met dezelfde pa pieren wel toegelaten was, zei de grensbewaking dat zij ook niet genoeg geld bij zich had, waarop prof. Jenkins opmerkte dat hij geld voor hen beiden had. Daarmee nam de grensbewa king evenmin genoegen, want omdat hij niet met de Turkse getrouwd was, moest zij het geld zelf bij zich hebben. In Arnhem aangekomen moest La le de trein uit om op de trein richting Duitsland te worden ge zet. Aan niemand van het groep je werd toegestaan om haar met de zware koffer te helpen. Toen een van de Oostenrijkers dit toch probeerde, zou hij een klap van een van de leden van de grensbewaking hebben opgelo pen. Prof. Jenkins heeft daarna de zaak aanhangig gemaakt bij de consul-generaal in Düssel dorf, drs. J. H. Proper. Van Nederlandse zijde wordt het incident in grote trekken toegegeven. Men beroept qich erop, dat het steeds weer voor komt, dat bepaalde buitenlan ders, die niet voldoende geld bij zich hebben, in gezelschap van anderen ons land proberen bin nen te komen en eenmaal toege laten, weer uit elkaar gaan. „Het kost ons land jaarlijks miljoe nen om deze mensen weer kwijt te raken", aldus een Nederland se woordvoerder. Jenkins zou maar honderd gulden in contan ten hebben gehad en voor het overige persoonlijk op zijn naam geschreven reischeques. Volgens Jenkins gaf men hem niet de kans deze cheques te verzilveren. De situatie is nu zo, dat Lale Berke het land binnen mag als de cheques verzilverd1 zijn en zij er een bepaald be drag van gekregen heeft. Vol gens drs. Proper heeft Jenkins daar geengehoor aan gegeven. De hele zaak zal VARA's om budsman, Johan van der Min nen, in een van zijn uitzendin gen behandelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft het bezwaar dat de heer A. J. Niemarkt, ambtenaar bij het ministerie van Sociale Zaken, had ge maakt tegen een gedeeltelijke beslagleg ging op zijn loon door zijn werkgever, de minister van Sociale Zaken, verwor pen. De beslaglegging, een bedrag van 150 gulden aan forensenbelasting, was ge daan op verzoek van de gemeente Oost- stellingerwerf (Friesland) waar de heer Niemarkt een tweede woning bezit. Om dat hij naar zijn zeggen reeds het volle pond aan grond- en personel belasting betaalt, komt hem de betaling van foren senbelasting onbillijk voor. Volgens de heer Niemarkt dwingt de ontvanger van de de gemeente Ooststellmgerwerf hem met onjuiste juridische middelen het be drag te betalen. Hij lichtte zijn bezwaar toe aan de hand van een aantal artikelen in de ambtena renwet. Eerst zou volgens hem bewezen moeten zijn dat hij inderdaad belasting verschuldigd is, voordat er beslag wordt gelegd op zijn salaris. De heer Niemarkt is van mening dat ten onrechte belasting wordt geheven en dan dient een ander artikel van de ambtenarenwet in werking te treden, zo meent hij, en daar in staat, dat de overheid pas tot beslaglegging kan overgaan „als de vordering is gebaseerd op een authentieke akte of een uitspraak van de civiele rechter". Namens de minister van Sociale Zaken trad op de heer T. van Ham, van de Centrale Afdeling Personeel van het mi nisterie. Hij gaf toe dat bij de inhouding van de belasting niet de vereiste zorgvul digheid was betracht, maar dat bij belas tinginhoudingen nooit de rechtsgeldig heid in twijfel wordt getrokken. Na over leg met de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken is besloten aan het verzoek van de gemeente Ooststellinger- werf te voldoen. Volgens juristen is deze zaak belangrijk omdat de rechtspositie van ambtenaren in het geding is. Ten opzichte van dege nen die niet in rijksdienst zijn, verkeert de ambtenaar in het nadeel omdat het rijk voor de ambtenaar tegelijkertijd werkgever en ontvanger van de belastin gen is. De werkgever van diegenen, die niet bij een rijksinstelling werkzaam zijn, kan pas tot inhouding of beslaglegging van loon in opdracht van de overheid worden verplicht op grond van authentie ke stukken of uitspraken van de civiele rechter. Naar alle waarschijnlijkheid zal het be zwaar tegen de onderhavige toepassing van de ambtenarewet in hoger beroep worden voortgezet bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Opluchting en blijdschap voor Michele Thomas. Haar zoekgewaande echtgenoot is terecht. Ballonvaarder meldt zich NEW YORK (Reuter) Karl Thomas, de Amerikaanse bal lonvaarder, die vrijdag voor een transatlantische solovlucht per ballon is vertrokken uit Lake- hurst, New Jersey, met bestem ming Europa, heeft gisteren van zich laten horen. Een Italiaans verkeersvliegtuig had radiocontact iViet de 27-jari- ge ballonvaarder toen deze zich 900 mijl ten Oosten van New York bevond. Hij had toen een derde afgelegd van de tocht die hij met zijn met helium gevulde ballon „Spirt of '76" hoopt te volbrengen. Men had sedert za terdag niets meer van hem ge hoord. Van Agt worstelt nog steeds met zichzelf Van een onzer verslagge vers DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren op een lunch van de buitelandse persvereni ging gezegd, dat hij nog steeds geen beslissing heeft genomen of hij in verband met de Bloemen- hove-affaire als minister zal aanblijven. „Maar ik ben me or wel van bewust, dat de onzekerheid hier over niet onbeperkte tijd kan voortduren". 5,$,ministerscrisis zou kun nen hebben, met andere woorden, tot een kabinet scrisis Van Agt zei, tevens rekening te houden met de mogelijkheid, dat zijn ver trek verdergaande conse quenties dan een minister crisis zou kunnen hebben, met andere woorden, ot een kabinetscrisis zou kunnen leiden. De minister verklaarde, met zichzelf in een geweldi ge worsteling te zijn gewik keld over zijn verantwoor delijkheid voor wat gebeurt en wordt nagelaten „elke dag dat de abortuskliniek niet wordt veroverd". (Van onze correspondenten) NEUFVILLES/HELSINGBORG Na de treinramp bij Neufvilles in België die aan tien reizigers het leven heeft gekost onder wie negen Nederlanders, is gisteren bij Helsingborg in het zuiden van Zweden opnieuw een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Daar bij zijn tenminste 15 mensen om het leven gekomen. De trein waarin zij zaten reed recht op een goederen trein uit de tegenovergestelde richting in. Vrouw van Papadopoulos veroordeeld ATHENE (Reuter) Mevrouw Despina Papadopoulos, de vrouw van de Griekse ex-dicta tor, is tot 25 maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens fraude ten nadele van de staat. Ze zou tussen 1967 en 1973 800.000 drachmen (rond 60.000 gulden) hebben ontvangen van de Griekse geheime dienst zon der er voor gewerkt te hebben. Canadese ambassadeur benoemd OTTAWA/DEN HAAG - Saul F. Rae (61), vertegenwoordiger van Canada bij de Verenigde Naties in New York, is tot am bassadeur in Den Haag be noemd. Hij volgt Thomas Carter op, die sinds december 1972 in Nederland was gestationeerd en is benoemd tot ambassadeur in Wenen. Een beeld van de ravage nadat gisteren bij het Zweedse Helsingborg een personentrein op een goederenwagen was ingereden. De oorzaak van deze ramp is nog niet bekend. Het drama dat zich afgelopen zondag bij Neuf villes voltrok is vrijwel zeker veroorzaakt door de warmte. Ofschoon nog niets officieel vaststaat wordt algemeen aan genomen dat de hoge tempera tuur de wissel heeft doen ver springen toen daar de expres- trein Amsterdam-Parijs over heen raasde. De wissel is in beslaggenomen door de Belgi sche justitie. De doden die bij dit ongeluk zijn gevallen zijn nu alle geïden tificeerd. Behalve de negen Ne derlanders is ook een Ameri kaans meisje omgekomen. De Nederlanders zijn afkomstig uit Amsterdam (een moeder en twee dochters), Schiedam, Goès, Oudeschild, Nijmegen en Enk huizen en Gouda. Van de gewonden waren er gis teren nog veertien opgenomen in ziekenhuizen in de omgeving van Neufvilles. Zij kregen be zoek van de Belgische vorstin koningin Fabiola en prinses Paola. Weeroverzicht Aan het huidige warme tot zeer warme weer komt ook op wat langere termijn nog geen einde. Het ene hogedrukgebied volgt het andere op en oceaandepres sies trekken in een noordelijke baan via IJsland weg. Gisteren kon langs de oostflank van een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Engeland lag, wat koelere lucht Nederland binnenstromen. Vooral de mini mumtemperaturen werden dan ook belangrijk lager dan de voorgaande dagen. Op het vlieg veld Zestienhoven bijvoorbeeld daalde in de nacht van zondag op maandag de temperatuur tot 19 graden maar vannacht tot 13 graden. Deze verkoeling is ech ter van korte duur omdat het centrum van het hoog naar De nemarken koerst. De wind ruimt hierdoor naar het oosten waardoor opnieuw lucht wordt aangevoerd waarin de tempera tuur tot boven 30 graden kan oplopen. Vooruitzichten voor donderdag: weinig verandering. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon 8 tot 16 Min. temp.: omstreeks 16 graden Max. temp.: omstreeks 28 gra den Kans op een droge perioden van minstens 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog et maal 90 procent Ambassade dicht Als gevolg van de zware gevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet heeft de West-Duitse regering opdracht gegeven de ambassade in deze stad te sluiten, aldus een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken. ONTVOERING UIT AMBASSADE MONTEVIDEO (AP) Een Uruguese veiligheidsagent is gister avond de Venezulaanse ambassade in Montevideo binnengedron gen en heeft daar een vrouw, die zojuist om politiek asiel had gevraagd, bij de haren weer naar buiten gesleept. Volgens de Venezolaanse ambassadeur kwam een vrouw de ambas sade binnengerend. Ze riep dat ze asiel wilde. Een auto, die de vrouw kennelijk had gevolgd en van de politie was, stopte voor de deur. Er stapte een man uit die voordat wij iets konden doen de vrouw aan haar haren naar buiten begon te slepen. Een lid van het ambassadepersoneel, die trachtte de vrouw te ontzetten, werd door de andere inzittenden van de wagen afgetuigd". Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een hap geld. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig), 't Scheelt aanzienlijk (I in tijd en geld. 2D De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden. Tel.: 071-122007. SAN JUAN De regeringsleiders van zeven vooraanstaande industrielanden die op Porto- rico bijeen zijn hebben besloten een econo misch beleid te volgen dat aanstuurt op voort duren van de groei, vermindering van de werkloosheid en tegelijkertijd het voorkomen van een nieuwe golf van geldontwaarding. Na afloop van de tweedaagse conferentie in San Juan op Puerto Rico hebben de regerings leiders gisteren in een gezamenlijke verklaring gezegd dat dit een uitbreiding van de produk- tieve investeringen vergt alsmede nauwe sa menwerking tussen „alle groepen in onze maat schappij". De deelnemers aan de topconferentie hebben opnieuw hun vertrouwen in de toe komst uitgesproken en hebben geen twijfels omtrent de economische en de financiële voor uitzichten. „Het economisch herstel is goed op gang gekomen en in veel van onze landen is aanzienlijke vooruitgang geboekt bij het bestrij den van de geldontwaarding en de verminde ring van de werkloosheid", zo wordt in de verklaring meegedeeld. Op uitnodiging van de Amerikaanse president, Gerald Ford, hebben de regeringsleider van West-Duitsland, Japan, Italië, Frankrijk, Groot- Brittannië en Canada aan het overleg deelgeno men. In hun slotverklaring zeggen zij dat de vastbeslotenheid om buitensporige stimulering van de economie en nieuwe belemmeringen voor de handel te vermijden heeft bijgedragen tot de solidariteit en de brede basis van de opleving. „Als gevolg daarvan is herstel van een evenwichtige groei binnen handbereik. Wij zijn niet van plan die kans te laten lopen", staat verder in de verklaring.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9