Alliantie Ford-Reagan noet Republikeinen redden Vatikaanse studie over vrouw in ambt GENERAAL EANES WAARSCHUWT LINKS VOOR WANORDE Doodstraf in Angola voor ,oorlogswolven' Ziektekostenverzekering onder „meevallers" landel in ■estolen auto's Vanuit kamer schoolhoofd Spoken belagen prinses A op Gatcombe Park onge gehandicapten •p vaarvakantie A Poolse proletariaat toonde weer eens zijn dictatuur NÜDAG 29 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 fan onze correspondent Simon Win- jester) ASHINGTON Dc haas van de Re- iblikeinse Partij, in de persoon van c-gouverneur Ronald Reagan, zit nu logge schildpad Gerald Ford al vlak de hielen in het laatste stadium van ■ze schadelijke, ontmoedigende, ver kerende en steeds smeriger worden- marathon. waarin de strijd om de epublikeinse kandidatuur ontaard is. a een aantal partijconventies het af ge pen weekeinde in staten in het Verre esten scheiden nog slechts 25 stem- ien de twee kanshebbers. En dat ver schil is zo klein dat het ofwel aanleiding geeft tot de somberste voorspellingen of roept om een stoutmoedige daad om in november een ramp te vermijden. De daad die op dit ogenblik als de stoutmoedigste gezien wordt zou een alliantie zijn van de twee elkaar bestrij dende Republikeinse kampen, waarna de twee kandidaten samen als één front zouden moeten optrekken. Bij een der gelijke regeling zou Ford president blij ven en Reagan zou de plaats van vice- president innemen, met misschien een garantie van uiteindelijke opvolging als Ford die al zou kunnen geven. Zondag voorspelde de vroegere minis ter van defensie Meivin Laird, die de trouwste politieke bondgenoot van Ford is, dat er een samengaan van Ford en Reagan bewerkstelligd zal worden, het zij vóór hetzij tijdens de nationale par tijconventie in Kansas City. Het feit dat Laird deze uitspraak deed zou erop kunnen wijzen dat Ford zelf privé in zulke termen is gaan denken. Maar Reagan toont zich. althans in het openbaar, een absoluut tegenstander van de idee dat "nij nummer twee zou worden op het Republikeinse verkie- zingsvoorstel. Vorige week nog ant woordde hij nijdig op een persconferen tie dat hij een dergelijke oplossing „nooit" zou accepteren. En voor een groot aantal Republikeinen is de gedachte aan een alliantie tussen Ford en Reagan natuurlijk volslagen onaanvaardbaar. De gedachte van de absolute verveling die de twee al wat oudere conservatieven over het hele land teweeg zouden brengen bij het publiek is voor een aantal van de nog overgebleven energieke Republikeinen te gek. Zij willen nieuw en jong bloed (waarvan er nog net een beetje over is) zien stromen door de aderen van de leiders van de partij. (Copyright The Guardian) VATIKAANSTAD (CIC) De perschef van het Vatikaan heeft meegedeeld, dat de des betreffende instanties van de H. Stoel de kwestie van de priesterwijding van vrouwen zorgvuldig bestuderen. Hij voegde er direct aan toe, dat bestudering van een vraag stuk gewoonlijk niet betekent, dat er veranderingen te ver wachten zijn. Voor wat be treft de priesterwijding voor vrouwen heeft deze studie ten doel de traditionele leer en praktijk van de r.-k. kerk, die de paus verschillende keren duidelijk heeft uiteengezet, beter te presenteren, aldus de Vatikaanse woordvoerder. Het vatikaan reageert met de ze verklaring op het resultaat van de studie, die pauselijke bijbelcommissie ten behoeve van de congregatie van de ge loofsleer heeft verricht. Deze curie-instantie, welke belast is met de controle op de zuiver heid van de leer binnen de r.-k. kerk, bestudeert momen teel het vraagstuk van de vrouw in het ambt. De pauselijke bijbelcommissie is blijkens een uitgelekt rap port tot andere conclusies ge komen dan gewoonlijk in de kerk gepresenteerd worden. De bijbelcommissie blijkt in meerderheid (7 tegen 5) van mening, dat er niet voldoende bijbelse gronden zijn om de mogelijkheid van de vrouw in het ambt uit te sluiten. IECHT (ANP) De „meevallers" die het in de verplichte enfondsverzekering mogelijk maken, de premie eventueel per |i met 0,5 of 0,6 procent te verlagen en die verlaagde premie >n met 1977 te handhaven, schijnen in de particuliere ziekte enverzekering een minder belangrijke rol te spelen. 1 I teer Th. F. Kok, voorzitter van de Kontaktcommissie Landelijke jnisatie van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ) zef gisteren des- logpagd. dat de prognoses waarop de meeste maatschappijen hun br^ies hebben gebaseerd aardig lijken te kloppen. Overigens zijn a eji?er 1976 nog onvoldoende cijfers beschikbaar om definitieve t Jraken te kunnen doen. n cïegevens over 1975 wijzen uit, dat er vorig jaar sprake is flest van de normale trendmatige ontwikkeling van de kosten. lijkfn de kosten voor ziekenhuisverpleging zijn wat bij de progno- lefAchtergebleven, dank zij het feit dat het stijgende aantal in ^rnen iets meer gecompenseerd is door een daling van de Hdelde verpleegduur. es Jeer Kok herinnerde er bovendien aan, dat het ministerie van upmische zaken de verzekeraars vorig jaar slechts een beperkte WOIlieverhoging heeft toegestaan, die de maatschappijen noopte ge ^euwe calculaties en scherpere marges. 101 on inj n sc (Van onze correspondent) ^^STERDAM Als gevolg van een tip van een Amsterdamse >fdonderwijzer heeft de hoofdstedelijike recherche een eind |e anen maken aan een reeks autodiefstallen en vervalsingen van itekenbewijzen. Voorts werd een groot aantal nagemaakte ïkbiljetten in coupures van 100 en 10 gulden in beslag genomen, deze zaak zijn bij de politie op. het gebied van vervalsing lang t onbekende 40-jarige J. S., diens 42-jarige vriend A. G. en re vrouwen, die beiden- 26 jaar oud zijn, gearresteerd. Deze tsten verrichten in deze omvangrijke zwendelzaak hand- en kdiensten. hoofdverdachten hebben in fidels toegegeven vier Merce- i van een recent bouwjaar Rebben stolen om ze vervol- s te voorzien van valse num- iborden en kentekenbewij- I. Om de kentekenbewijzen te maken stalen ze bij een £tal bedrijven in de hoofd- 1 apparatuur, dat geschikt is offset-drukken en fotoko- |ren. In de buurt van het Cen- al Station huurden zij een manen Rijk: ^NLeur begroting 'an privincie nu nel goed" an een onzer verslaggevers N HAAG Het provinciaal tuur van Zuid-Holland is ptig verontrust over het feit, de regeririg de provinciebe- ting over 1976 nog steeds t heeft goedgekeurd. Men fnt, dat men daardoor wordt 1" emmerd in de uitvoering i zijn totale beleid. iaal| hebben Gedeputeerde Sta- aan minister De Gaay Fört- rï h van binnenlandse zaken la- weten. Het is niet voor het St, dat er problemen zijn d de goedkeuring van de vinciale begroting. De begro- voor 1975 werd, ondanks haalde verzoeken van G.S. meer spoed, pas aan het 3e van dat jaar door de mi- ier goedgekeurd. loods, die als drukkerij werd ingericht. Zodra er een auto gestolen was heerste in het loodsje een koortsachtige bedrijvigheid. Als de wagen eenmaal van valse kentekenborden en de daarbij behorende papieren was voor zien, werd een advertentie ge plaatst met een telefoonnummer dat na 's avonds/uur gebeld kon worden. Het nummer corres pondeerde met dat van de lage re school in de hoofdstad. S., die een beruchte autodief en inbreker is en in de vijftiger jaren het drukkersvak in de ge vangenis leerde, drong samen met zijn vriend en de twee vrou wen vrijwel elke avond de school binnen. Het viertal zette zich in de kamer van de hoofd onderwijzer in afwachting van reacties van aspirant-kopers. Zodra iemand had toegehapt, werd hij verzocht naar een par keerterrein bij het nieuwe RAI- gebouw aan de Europaboule vard te komen, waren de gesto len wagens in al hun pracht waren uitgestald. De zwendelaf- faire leek probleemloos te verlo pen, totdat het hoofd van de school argwaan kreeg, omdat zoveel mensen onder schooltijd opbelden om te informeren naar de te koop aangeboden Merce- dessen. Hij waarschuwde de po litie, die er spoedig achterkwam, dat de recidivist Jan S. weer op het dievenpad was. Het spoor leidde toen snel naar zijn medeverdachten, en naar het loodsje, waar ook een aantal vervalste rijbewijzen en bank biljetten van 100 en 10 gulden werden aangetroffen. Volgens de afdeling valsificatie van de Amsterdamse recherche zijn zij van „redelijk goede" kwaliteit. KLM-Jumbo breekt start af SCHIPHOL (ANP) - Zeer hard remmend, waardoor vier van de achttien banden lek sloegen, heeft de Amerikaanse gezag voerder J. H. Shanley gister middag op Schiphol de start afgebroken van zijn grote vol geboekte viermotorige Boeing 747. Aanleiding daartoe was een waarschuwingslicht voor brand in motor drie, dat op het instrumentenpaneel aanfloepte op het moment waarop het vliegtuig met een snelheid van 260 km per uur bijna los kwam. Met volle kracht remmend wist gezagvoerder Shanley zijn ma chine nog voor het einde van de baan tot stilstand te brengen, terwijl een noodblusinstallatie motor drie begon te besproeien. Omdat het toestel wegens de gesprongen banden niet op ei gen kracht kon wegtaxiën, moesten de passagiers van boord worden gehaald, om pas veel later weer te kunnen ver trekken. Geelzucht doet school sluiten KAMPEN (ANP) In overleg met de schoolartsendienst zijn de 250 leerlingen van de Aver- campschool in Kampen een week eerder met vakantie ge stuurd. Reden was, dat vier kin deren uit verschillende klassen besmet bleken te zijn met geel zucht. De schoolarts, dokter Bieshaar, achtte het toen beter de gehele school vrijaf te geven, omdat geelzucht, vooral bij zo merse temperaturen, zeer be smettelijk is. Generaal Eanes (1) tijdens zijn persconferentie. Naast herri Raul Rego, hoofdredacteur van het dagblad Republica. LISSABON (Rtr/AFP) De nieuw gekozen presi dent van Portugal, generaal Antonio Ramalho Eanes, heeft gisteren verklaard dat de wet nooit meer een dode letter zal worden. ,De minderheid zal de wil van de meerderheid moeten respecte ren'. Wet en orde zullen worden gehandhaafd, en communisten en uiterst links zullen zich aan de wet moeten houden of anders de gevolgen ervan ondervinden. Eanes treedt op 5 juli in functie als opvolger van president Da Costa Gomes. Hij bevestigde dat de socialistische leider Mano Soares gevraagd zal worden een regering te vor men, de eerste niet-voorlopige regering sinds de coup tegen Caetano in april 1974. De ploeg van Soares zal waarschijnlijk bestaan uit socialisten en enkele onafhankelijken. Deze regering zal zich gedwongen zien tal van impopulaire maatregelen te nemen om de economie weer in het goede spoor te krijgen. Gezien het aanzienlijke stemmenpercen tage dat de kandidaat van de linkse volksmacht', majoor Otelo Saraiva de Carvalho verwierf, 17 procent, mag toch met heel wat verzet rekening gehouden worden. De kiezers van Otelo zijn ver moedelijk ook minder gedisciplineerd dan de com munistische partijleden. Bij verkiezingen van regionale volksvertegenwoor digingen op de Azoren en Madeira heeft de volks- democratische PPD een ruime overwinning ge boekt. De eilanden zullen neige mate van autono mie van Lissabon krijgen. (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Prinses Anne en haar echtge noot, kapitein Mark Phillips, kunnen in hun toekomstige achttiende-eeuwse kasteel „Gatcombe Park" last krijgen van belastingambte naren en een spook. Vooralsnog weten zij niet welke van beide plagen de ergste zal blijken. Wat het spook be treft, daaraan schijnt nog de minste twijfel te bestaan. Het werd herhaaldelijk gezien door dorpelingen van Avening, in het j graafschap Glouces- tershire, waar het uit- I gestrekte domein van I het Gatcombe Park- j kasteel gelegen is. Om de zaak nog wat I griezeliger te maken, I geldt het hier niet I eens een gewone I geest, maar een hond-zonder-kop. Joe Hatherill, een 74- I jarige gepensioneer- I de bouwvak-arbei der, woonachtig in een gehucht tegen over de hoofdingang van Gatcombe Park, 1 De vier terdoodveroordeelden. V.l.n.r. Callan, Gearhart, McKenzie en Baker. HAAG P) Zestig jon- |n in leeftijd va- end van 10 tot 20 i, zijn gisteren het hospitaal- P J. Henri Du- t uit Utrecht ver- iken voor een ttocht van een ik Deze jeugd- 4 van het Jeugd- le Kruis is be id voor jongeren, die een lichamelijke handicap hebben en niet op eigen gelegen heid met vakantie kunnen. Zij zijn af komstig uit het hele land. Voor de bege leiding zorgen vrij willigers: artsen, fi- sio-therapeuten, ver pleegkundigen, re creatiemedewerkers en ander verzorgend personeel. Er zal vooral 's mor gens worden geva-' ren, terwijl de gasten in de middaguren in de aanlegplaatsen in de gelegenheid ge steld zullen worden te gaan passagieren. In de loop van de week zullen verschil lende artiesten 's - avonds aan boord op treden. LOEANDA (Rtr/DPA) In het huurlingenproces in de Angolese hoofdstad Loeanda heeft het revolutionaire volkstribunaal vier doodvonnissen uitgesproken. Tot de dood door de kogel werden de 25-jarige Brit Costas Georgiou, bekend onder de naam kolonel Callan, de Britten Andrew Gordon McKenzie en John Derek Barker en de Amerikaan Daniel Francis Gearhart veroordeeld. De negen anderen, zes Britten, twee Amerikanen en een Ier, kregen gevangenisstraffen van 16 tot 30 jaar. De president van de recht bank zei dat president Neto de vier terdoodveroordeelden nog gratie kan verlenen. Tevens noemde hij de V.S. en de Britse regering de ware schuldigen. Hij zei dat de organisatie die de huurlingen in Engeland had aangeworven een dekmantel van de Amerikaanse CIA was en dat geen der beide regeringen iets tegen het aanwerven en het vertrekken van de huurlingen naar Afrika had gedaan. De Afrikaanse landen worden de laatste twintig jaar geteisterd door „horden oorlogawolven". Han Lammers landdrost DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 augustus is Han Lammers te Amster dam benoemd tot landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders. Han Lammers, die 44 jaar is, was van september 1970 tot 23 januari 1976 wethouder van Amster dam. Hij is lid van de Pv dA. Lammers, die lid is van de Amsterdamse gemeente raad, nam in januari van dit jaar tijdens de bestuur scrisis in Amsterdam ont slag als wethouder, nadat hij eerder had laten weten te willen aftreden, als ook wethouder Roel van Duyn (PPR) zou vertrekken. Hij wilde hiermee de weg vrij maken voor wethouders van WD en/of CDA om de door hem noodzakelijk geachte verbreding van de politieke samenstelling van het college van B en W te bewerkstelligen. zegt: „Ik heb de hond-zonder-kop al vier maal gezien. Hij bezorgt me bijna een rolberoerte. Ik was helemaal overstuur". De spookachtige aan wezigheid van de hond-zonder-kop wordt door geen en kele lokale legende opgehelderd. Toch dient gezegd, dat het park van Gatcombe een akelige indruk kan maken. Het kan er 's nachts erg een zaam zijn. Het kasteel heeft ne gen slaapkamers. De onverlichte weg, die dwars door het do mein heen naar de hoofdingang loopt, is omzoomd met hoge bomen en struikge was. De waarde van huis en grond wordt op 425.000 pond ge schat Ofschoon prinses An ne Gatcombe Park cadeau krijgt van haar moeder, konin gin Elizabeth, ziet het er naar uit, dat dit geschenk het konin klijke paar nog veel geld zou kunnen kos ten. Ambtenaren van de Britse belastingen onderzoeken name lijk of zij over drachtsbelasting zul len kunnen heffen. Bij een schenking in plaats van een lening, zouden prinses Anne en kapitein Phillips zowat 250.000 pond te betalen kunnen krij gen aan de Britse staat. Het spookbeeld van een dergelijk aan slagbiljet zou voor de prinses en haar man even vreesaanjagend zijn als het verschij nen van de hond-zon der-kop. Kapitein Phillips hoopt er wat te kun nen boeren op de wijdse velden. Wat hij daarmee verdient, zal normaal belast worden. Met een aan slagbiljet van 250.000 pond zou het paar echter geen raad we ten. Als kapitein ver dient Mark Phillips minder dan 5.000 pond (25.000 gulden) per jaar en hij heeft zo goed als niets ge spaard. Prinses Anne krijgt jaarlijks 35.000 pond van de civiele lijst. Autoreis Spanje nu sneller (Van onze correspondent) PARIJS Voor de toeristen die zich per auto naar Spanje begeven zal de roemruchte op stopping aan de Spaanse grens bij Le Perthus-Le Jaunquera vanaf woensdag grotendeels tot het verleden behoren met het in gebruik stellen van de autosnel weg B-9. Via deze verbinding komt Bar celona op 165 km van Perpig- nan en de twee grootste Cata laanse steden beschikken dien tengevolge over een rechtstreek se moderne wegverbinding. De Franse autoriteiten hebben alles in het werk gesteld om de auto baan voor de grote juli-toeris- tenstroom in bedrijf te stellen. (Van onze correspondente Hella Piek) WARSCHAU De Poolse leiders hebben in het openbaar toegegeven dat er „storingen zijn veroorzaakt aan installaties" en „terroristische excessen" hebben plaatsgevonden na de aan kondiging afgelopen donderdag dat de prijzen van vlees en andere essentiële levensbehoeften fors verhoogd zouden worden. Zij hebben aan de verleiding kunnen weerstaan om het protest met geweld de kop in te druk ken. In plaats daarvan besloten de Poolse leiders om de prijsstijgingen uit te stellen, hangende „nader nationaal overleg dat ver scheidene maanden kan duren." De Poolse partijleider Edward Gierek zal waar schijnlijk gaan proberen om de Polen over te halen de hogere voedselprijzen uiteindelijk toch te accepteren. Maar het lijdt nauwelijks enige twijfel dat hij vorige week met het invoeren van een realistischer prijsstelsèl een onhandige zet heeft gedaan en dat hij daar in politiek opzicht een zware klap mee gekregen heeft, ook al had hij het aan zijn eerste minister overgela ten om het nieuwe prijsstelsel aan te kondigen en ook de opschorting daarvan, 24 uur later. Het is nog te vroeg om nu al te kunnen beoordelen hoezeer de positie en autoriteit van de Poolse leider door deze gebeurtenissen gele den hebben. Hij zou de premier de zondebok kunnen laten worden. Maar het is zeker dat Gierek de stemming in het land verkeerd had beoordeeld. En toch heeft hij in tegenstelling tot zijn voorganger Gomoelka, niet geprobeerd het arbeidersprotest met geweld te beëindigen, maar heeft juist erg snel toegegeven. De les die uit deze gebeurtenissen te trekken valt zal nauwkeurig en met grote bezorgdheid bestudeerd worden, zowel in de Communisti sche wereld als in het Westen. De Poolse arbeiders hebben weer eens laten zien dat zij over eigen kracht beschikken in de dictatuur van het proletariaat, en dat is niet het soort krachtvertoon dat het Kremlin en zijn aanhan gers in de andere Oostbloklanden graag zien. Bovendien blijven op deze manier de funda mentele economische problemen van Polen onopgelost. Het is hoogst ironisch dat de voed selprijzen op de vrije markt en op de zwarte markt in Polen vaak hoger zijn dan de „officie- Ie" prijzen die de Poolse regering vorige week wilde opleggen. Dezelfde arbeiders die momen teel best bereid zijn om de hoogste prijzen te betalen op de bloeiende vrije markt in Polen, hebben hun weigering kenbaar gemaakt om dat in de staatswinkels te doen. Donderdag kondigde de Poolse premier in het parlement een onmiddellijke prijsverhoging aan van gemiddeld 69 procent; de suikerprijs werd verdubbeld, gevogelte werd 30 procent duurder en boter 50 procent. Alleen de prijzen van brood en melk werden gehandhaafd op hun vaste niveau. De prijzen betaald aan de landbouwproducen ten gingen omhoog, maar ook de prijzen van kunstmest en tractoren. De laagstbetaalde ar beiders en de gepensioneerden kregen meer geld om tegemoet te komen aan de gestegen kosten van het levensonderhoud. Ook de gezin stoelagen werden verhoogd. Dat waren allemaal rationele maatregelen. De voedselprijzen in Polen waren al 5 jaar onver anderd gebleven, terwijl het werkelijke inko men aanmerkelijk gestegen was De landbouw, die nog voor meer dan driekwart in particuliere handen is, produceert niet genoeg om te kun nen voldoen aan de vraag, en er is zeer zeker niet een voldoende exportoverschot aan ham, een van de voornaamste bronnen voor harde valuta voor Polen. Nu moet Polen, dat toch al zwaar hij het Westen in de schulden staat, nog meer kostbare valuta besteden aan de import van graan en andere voedingsmiddelen. En dat allemaal in een tijd dat Polen bezig is aan een vijfjarenplan voor industriële ontwikkeling, waarvoor het in hoge mate afhankelijk is van Westerse credie- ten. De economie is gevaarlijk overtrokken en Polen is het eerste Oostblokland dat ernstige moeilijkheden tegemoet ziet voor het verkrijgen van aanvullende kredieten uit het Westen. Tegen deze achtergrond zijn hogere voedsel prijzen en hogere prijzen voor de boeren econo misch juist. De Poolse leiders zijn al sinds het Poolse partijcongres van december vorig jaar bezig te pogen het volk voor te bereiden op „een grotere flexibiliteit" in de prijzen. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7