lontslag daey ouwens definitief £eidóe Sou/uwt Verkeerscommissie wil wijziging verkeer in Steenstraat per 1 juli BEMIDDELINGS VOORSTEL AFGEWEZEN Universiteitsraad steunt Witte Singel/Doelenplan N1;NSDAG 29 JUNI 1976 LEIDSE COURANT ime Van onze raadsverslag- gever) LEIDEN Een meer- Herheid van de Leidse Bemeenteraad heeft gis teravond na meer dan ™fl/2 jaar een punt gezet ichter de affaire Daey )uwens, de gewezen di- jecteur van de Leidse Sroenoordhal. Met 20 :gen 13 stemmen viel {isteren het besluit deze iet ingang van 1 no- iember 1976 eervol ont- tlag te verlenen. De frond hiervoor is gele den in „ongeschiktheid j inders dan op grond ^an lichamelijke of Zielsgebreken". [et besluit viel nadat door een linderheid van de raad een iatste poging was onderno- de procedure voor het ibtenarengerecht, waarbij ley Ouwens tegen het ont- beroep zal gaan. te lorkomen. Ir. Houtman (SG- 'GPV) kwam met een voor- :1 de kwestie van wel of niet htslaan voor te leggen aan bemiddelingscommissie. !j™jai|it op verzoek van de advo- kaal?a^ van de Groenoordhaldi- ig cecteur en met instemming Denhn de raadsman van de ge- innejeente, de Haagse rechtskun- ge dr. T. van der Horst. Bij ^■onde van burgemeester Vis, ^Je het ontslagvoorstel ook gis- ^^ren verdedigde, werd tegen banlft rechtskundig advies stel- (S)Jig genpmen. willae heer Houtman motiveerde iniit»n arbitragevoorstel met de 'gumenten van Leidens eigen :aat. Deze had er op ge- dat bij ontslagprocedu- an rijksambtenaren ge- lonlijk eerst een commissie irdt benoemd die oordeelt of It ontslag wel kan worden Marleend. Omdat deze gedrag- jjn bij de rijksoverheid is ls porgeschreven wilde Hout man deze oqk ten aanzien van fuulft ontslag van Daey Ouwens I. 'olgen. Hij wees in dit ver- tand op de stelling van de r^pmeente-advocaat dat de s\ ambtenarenrechter in zulke gevallen aan het oordeel van deze commissie pleegt te refe reren, mocht een van beide partijen het oordeel van deze commissie toch nog voor' dit rechtscollege brengen. Onmenselijk Het SGP/GPV-raadslid haalde fel uit naar de burgemeester vanwege de „bijzonder onzorg vuldige manier" waarop hier gehandeld was. Een deel van de correspondentie tussen col lege en haar raadsman had zich namelijk buiten de raad sleden om afgespeeld. Tot op gisteravond beschikte men niet over alle hierbij verzon den brieven. Bovendien was de advocaat van Daey Ouwens ondanks de uitdrukkelijke toe zegging van de burgemeester van een week geleden gisteren nog steeds niet in kennis ge steld van het feit dat het colle ge had besloten zijn suggestie van arbitrage af te wijzen. Als klap op de vuurpijl constateer de Houtman gisteravond zelfs dat het college niet alleen in strijd met de adviezen van haar eigen raadsman deze be middeling van de hand had gewezen, maar dit besluit ook helemaal buiten de gemeente advocaat om had genomen. Gesteund door zijn collega raadsleden Bleijie (CDA). Hoe ven (CPN), Van Oosten (PPR) en Wessels (WD) diende Houtman een motie in waarin alsnog om een arbitrage in de zaak-Daey Ouwens werd ge vraagd. Daarbij wees hij er op dat heel wat Leidse ambtena ren de behandeling van deze kwestie zien als test-case voor de manier waarop de sleutel- Van Oosten (PPR). Hij consta teerde dat aan de hand van vage omschrijvingen welis waar kon worden vastgesteld dat Daey Ouwens onvoldoen de had gefunctioneerd, maar dat ontslag hiervoor een veel te zware straf was. „Het zake lijk belang gaat hier ver boven het menselijk belang en de grens van het menselijk toe laatbare is hier ver overschre den", constateerde het PPR- raadslid. Van .Oosten vroeg zich af welke andere functies inmiddels aan Daey Ouwens binnen het gemeentelijk appa raat waren aangeboden, wat het college van deze procedure had geleerd en hoe het in de toekomst in soortgelijke geval len dacht te gaan optreden. De liberaal Wessels vond de manier waarop het college te gen de rechtskundige adviezen in was gegaan „typerend voor de rode draad van onvermo gen die door deze affaire loopt". Overigens zag Wessels in het advies van dr. Van der Horst „slechts een poging om zijn huid te redden". Door het liberale raadslid is de kundig heid van de gemeentelijke ad viseur in deze al eerder in twijfel getrokken. Dat laatste werd onderstreept door CDA-leider Driessen. De ze wees namens een meerder heid van zijn fractie de sugge stie van arbitrage van de hand Volgens Driessen zou arbitrage in tegenstelling tot een procedure voor de ambte narenrechter niet de mogelijk heid inhouden van het dwin gend horen van getuigen en overigens een advies opleve ren dat vrijblijvend voor beide partijen zou zijn. Hij achtte de kans gering dat Daey Ouwens dan zou afzien van beroep op de rechter en was er helemaal niet zo zeker van dat deze het advies van de commissie zou volgen. Daey Ouwens heeft overigens te kennen gegeven zich bij het oordeel van een bemiddelingscommissie te zul len neerleggen. Burgemeester Vis ontkende in zijn antwoord dat de gemeen te-advocaat zou hebben gead viseerd tot arbitrage. Vis sprak van „een pleidooi voor een nader onderzoek". Hij stel de verder dat de gemeente niet de plicht had de raadsman van Daey Ouwens onmiddel lijk te antwoorden op diens suggestie. Voor het in de wind slaan van de juridische advie zen van dr. Van der Horst zonder diens medeweten voer de Vis als grond aan „dat de zaak Daey Ouwens intussen in een stroomversnelling is geko men en dat met spoed een besluit diende te worden geno men". Daarmee doelde Vis op het naderend zomerreces van de raad. Inhoudelijk motiveerde Vis de afwijzing door te stellen „dat de meerderheid van de raad van mening was (getuige een principe-besluit van februari) dat het ontslag voldoende zorgvuldig was voorbereid, dat langer voortduren van een on zekere situatie mede gezien een spoedige vervulling van het directeurschap van de Groenoordhal ongewenst was, dat arbitrage de zaak alleen maar zou rekken en dat bo vendien het financieel nadeel voor de gemeente alleen maar groter zou worden". Randverschijnsel Volgens de burgemeester ging het hier om een bestuurlijke zaak. „Praktisch gemeentebe leid noodzaakte ons tot een Doordrammen Öaey Ouwens is ontslagen. Na een schorsing van 2,5 jaar wordt hij per 1 november aanstaande toegevoegd aan het leger van werklozen. Een kleine 20 maanden is men op het stadhuis in Leiden bezig geweest „belastend materiaal" tegen de man te vinden op grond waarvan hij aan de kant kon worden gezet. Het „belastend materiaal' is allereerst bijzonder vaag, overigens aan vechtbaar, in elk geval volstrekt onvolledig. Het besluit tot ontslag is echter toch gevallen. Tegen de zin van de advokaat van Leiden in werd de mogelijkheid van bemiddeling van tafel geveegd. „Niet ter zake doende, een randverschijnsel, onbelangrijk", vonden burgemeester en wethouders. „We hebben haast", of, zoals burgemeester Vis het gisteren noemde, „de zaak Daey Ouwens is in een stroomversnelling geraakt". Nee maar! Twintig maanden weet men de directeur van de Groenoordhal aan het lijntje te houden en hem in de grootste onzekerheid te laten. Al die tijd wordt er naar de rechtskundig adviseur van de gemeente £oed geluisterd en wordt Daey Ouwens op aanraden van die advokaat nog eens naar een dokter gestuurd om te kijken of dat misschien een reden tot ontslag oplevert en dan, een paar weken voor de zomervakantie is de zaak ineens in een „stroomversnelling" geraakt. Dan moet het ontslag plotseling in sneltreinvaart worden doorgedramd en is er geen tijd meer voor arbitrage. Het besef dat dit eindeloos gesol met overheidsdienaren voor de ambtenarenrechter nog wel eens een flink finan cieel staartje zou kunnen krijgen ontneemt Daey Ouwens de laatste hoop op een rechtvaardige beslissing. snel besluit. De juridische ad viezen zijn dan maar randver schijnselen. Als we een beslis sing willen nemen dan moet dat onmiddellijk. We hebben daarbij de zienswijze van Van der Horst niet nodig", aldus Vis gisteravond. Hij voegde daar aan toe dat naar zijn mening arbitrage ook Daey Ouwens alleen maar zou kun nen schaden. niet meer baten. Het college bleef bij monde van burge meester Vis onwrikbaar vast houden aan ontslag zonder meer. Een houding die het WD-raadslid Wessels (mede ondertekenaar van het arbitra- gevoorstel) ter elfder ure op grond van duistere motieven nog deed besluiten tegen dit voorstel te stemmen. De motie Houtman kreeg alleen de stemmen van PPR, PSP, CPN, SGP/GPV, de liberalen Van Duyn, Langerak en Kuijers en de CDA-leden Bleijie, De Geus en mevrouw Van Akkeren en werd met 11 tegen 22 stemmen verworpen. Het voorstel tot ontslag per 1 november werd vervolgens aangenomen. Voor stemden PvdA, D'66 en de meerderheid van het CDA. Tegen wa ren WD, PPR, PSP, CPN, SGP/GPV en de CDA-leden Bleijie, De Geus en mevrouw Van Akkeren. Opvallend was de frac tiediscipline bij de Pv dA. Volgens insiders hadden zeker drie leden ernstige twijfels. De so cialisten zwegen gisteren echter in alle talen en sloten bij de stemming de gelederen. ad eist snel sluit over Nieuwbouw AZL 9 02 anti? onze raadsverslaggever 'nagBDEN De gemeenteraad •j-iro Leiden heeft staatssecreta- (S) Klein met klem verzocht tolk*l een beslissing te nemen Ir het al dan niet doorgaan IIIIIlP de nieuwbouw van het lllllilademisch Ziekenhuis (AZL). raad nam gisteren met 20 n ;en 5 stemmen een motie van t PPR-raadslid Bei jen aan, larin om een spoedige beslis- ig wordt gevraagd rworpen werd een voorstel icelji dt* communist Hoeven mel als raad de brandbrief die AZL enige tijd geleden 'anjreef te ondersteunen. Daarin gestegen stafconvent, bestuur en ndéectie van het AZL de staats ecretaris af te zien van verdere euwbouw aan het 50-jaar e ziekenhuis, omdat dit ..zin- hteje geldverspilling" zou beteke- 're fi Hoeven memoreerde giste- nog eens in de raad het jhandalige gesleep met pa- de medisch onverant- |orde toestand op het zieken- iscomplex". Hij eiste snel ld voor nieuwbouw en vroeg ndhandhaving van Annakli- ^■fk en Endegeest. 2ijn betoog erd ondersteund door de ijnLpA-fractie t;j londe van me- igeipuw Kramp-Heitink. thouder Waal en PPR-raad- Beijen verzetten zich echter ;en het voorstel van Hoeven, ïdat dit teveel vernieuwbouw oplossing zou uitsluiten, koraal verwees daarbij nog naar petitie van 1400 handteke- t leggen die hij voor de aanvang vliln de raadsvergadering in ont- erdjngst had genomen en waarin aktfliswaar gevraagd werd een snelle beslissing en geld ior betere voorzieningen op le zjt AZL, maar waarin de moge- heid van. vernieuwbouw van totale nieuwbouw fs ferd opengelaten, eft! De sinds maart in de Steenstraat, afgesloten Turfmarktbrug. Nog steeds oorzaak van verkeersoverlast klagende winkeliers en felle diskussies in de verkeerscommissie. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN De verkeers commissie heeft het col lege van b en w geadvi seerd de verkeerssituatie rond de Steenstraat met ingang van 1 juli aan staande te wijzigen. Van af die datum zou in deze straat stad-in éénrich tingsverkeer voor alle weggebruikers moeten worden ingesteld. Stad- uit zouden auto's en bus sen gebruik moeten gaan maken van de route over de Beestenmarkt langs het water. Daarmee zou den de bussen richting station uit de Steenstraat worden geweerd. Het besluit van de verkeerscom missie, dat met zes tegen drie stemmen werd genomen, komt volledig tegemoet aan de wen sen van de winkeliers van de Verkeerslichten op laagse Schouwweg IEIDEN De verkeerslichten tpor de Haagse Schouwweg bij k oversteek van de Plesman- a»an zullen nog voor de bouw- fökvakantie worden neergezet, telde wethouder Waal gisteren pede. De verkeerslichten zijn Jooral bestemd voor fietsers in Jerband met de heropening van oude fietsverbinding Leide- Oegstgeest. ANDERE AANPAK INSPRAAK BIJ PLAN HAVER EN GORTBUURT LEIDEN De eerste „inspraakmarkt" die gisteravond in de Haver en Gortbuurt werd gehouden was van een geheel andere aard dan de gebruikelijke procedure die bij de inspraak van bewoners van een bepaalde buurt over vernieu wingen in de buurt wordt gevolgd. Meestal organiseert men een hoorzitting waarop de bewoners van de onderhavige buurt hun mening kunnen geven en geïnformeerd kunnen worden over de vernieuwingen die zullen plaatsvinden. In het geval van de Haver en Gortbuurt heeft men echter gekozen voor een andere opzet: men heeft een tentoonstelling georganiseerd waar de plannen van de gemeente (in dit geval een ontwerp-bestemmingsplan) duidelijk worden getoond. Overdag kan men deze plannen bekijken en s' avonds bestaat er dan gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van bezwaren bij een dan aanwezige vertegenwoordiger van de gemeente. Het voordeel van deze werkwijze is, dat de bewoners op hun gemak (want men kan komen wanneer men wil) vragen kunnen stellen en men vermijdt de chaotische taferelen die zich soms bij een hoorzitting kunnen afspelen. Een van de bezwaren die de gemeentevertegenwoordiger gisteravond te horen kreeg was het probleem van de stalling van fietsen. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de Haver en Gortbuurt voorziet namelijk in het afbreken van pakhuizen waarvoor dan huizen in de plaats gebouwd worden. De bewoners gebruiken enkele van die pakhuizen thans als fietsenstalling en vrezen hun fiets niet meer kwijt te kunnen. Bij de bouw van de huizen zal hiermee rekening worden gehouden. WEINIG BEZWAREN MINISTERIE VERWACHT LEIDEN De universiteitsraad van de Leidse Universiteit is gisteravond akkoord gegaan met het voorlopig programma van eisen voor het Witte Singel/Doelenplan. De raad sprak zich daarbij nadrukkelijk niet uit voor de definitieve verdeling van de in dit plan aanwezige ruimten over de ver schillende faculteiten, vakgroepen en insti tuten. Aan de besluitvorming over dit punt ging in de vergadering een langdurige, maar niet erg wezenlijke discussie vooraf. De universiteitsraad had waardering voor het door de architecten opgestelde structuur plan voor het ter beschikking staande ge bied. Een dezer dagen verwacht het college van bestuur een telefoontje van het ministerie om door te kunnen gaan met dit, naar verwachting, oirca 150 miljoen gulden kostende plan. Uit de verschillende opmerkingen viel te beluisteren dat er van de zijde van het ministerie van onderwijs en wetenschap- H pen weinig bezwaren te verwachten zijn tegen de voorgenomen bouw. Als alles volgens plan ver loopt krijgen de architecten van het Witte Singel/- Doelenplan binnen enkele weken opdracht voor een verdere uitwerking van het structuurplan. De verschillende opmerkingen over het de univer siteitsraad voorgelegde plan wist het college van bestuur, mr. W. G. Koppelaars, uitstekend „in te pakken" in een lange woordenstroom. Hij wist echter niet goed raad met de vragen van enkele raadsleden over de verwachte verkeers- en parkeerafwikkeling in en rond het gebied. De heer Koppelaars had het uiteindelijk niet moeilijk met het verkrijgen van het vertrouwen van de raad. Dit ook al niet omdat het merendeel van de raadsleden vooral de continuïteit in de voortgang van het Witte Singel/Doelenplan niet in gevaar wilde brengen. Ook de problemen rond de univer siteitsbibliotheek waarbij een organisatie-onder zoek weliswaar al enige tijd noodzakelijk is, maar nog niet is uitgevoerd waren niet voldoende om tegen het voorlopige programma van eisen te stemmen. Steenstraat. Deze klagen ai, sinds in maart tot een proefpe riode werd besloten tijdens wel ke de bussen in twee richtingen door de straat zouden gaan rij den, over verkeersonveiligheid en dalende omzetten. In maart werd zoals bekend overgegaan tot afsluiting van de Turfmarkt- brug voor het gemotoriseerd verkeer wegens de slechte staat waarin deze zich bevindt. In middels is een plan ontworpen voor een nieuwe brug. Deze zal echter nog wel een jaar op zich laten wachten. Intussen zal het verkeer zich via de Blauw- poortsbrug een weg moeten vin den om de binnenstad te verla ten. De verkeerscommissie bokste gisteren fel tegen wethouder Waal van verkeerszaken op. De meerderheid van de commissie vond, dat het experiment sinds maart had bewezen dat deze oplossing absoluut niet voldoet. Waal dacht daar duidelijk an ders over. Hij voerde aan, dat politie en NZH bijzonder te spreken zijn over de omleidings route en wilde pas tot wijziging overgaan als de Steenstraatwin- keliers met harde cijfers over omzetdalingen op de proppen zouden komen. Afgezien van de technische onmogelijkheid hier mee snel voor de dag te komen voelden de aanwezige winke liers er helemaal niets voor hun ziel en zaligheid aan Waal bloot te leggen. Zij zagen zich daarin gesteund door de meerderheid van de commissie. Een ander argument van de wethouder om de omleidings route niet te wijzigen was de toestand van de walmuren langs de Beestenmarkt. Wanneer hier langs zware bussen zouden ko men te rijden, zouden deze ze ker versterkt moeten worden om instorting te voorkomen. Het CDA-raadslid Van Zijp vond deze noodzaak nogal onzinnig. In dit verband verwees hij naai de plannen van de wethouder de binnenstad binnen afzienba re tijd af te sluiten voor al het doorgaande autoverkeer. Een besluit ten gevolge waarvan ook de Steenstraat en omgeving aanmerkelijk minder verkeer te verwerken zal krijgen. Met zijn collega Ham pleitte hij er voor de bus zo mogelijk vier meter van de walkant af te houden (waardoor het gevaar veel min der zou zijn) en er desnoods een stuk asfalt neer te leggen om de trillingen tegen te gaan. Conse quentie van het voeren van de bus langs de Beestenmarkt naai de Nieuwe Beestenmarkt is dat een deel van de hier aanwezige middenberm zal moeten worden opgeofferd. Anders kan de bus niet op de rechter weghelft ko men die volgens NZH-directeur Van der Sluijs nodig is om bij de kruising bij Molen de Valk de bocht naar de 2e Binnenvest gracht te nemen. Na felle diskussies over en weer moest wethouder Waal zijn ver zet opgeven. Hij zag zich gecon fronteerd met een grote meer derheid voor het standpunt van de winkeliers. Het moet overi gens nog maar worden afge wacht of hun wens ook daad werkelijk zal worden gehono reerd. Waal hield gisteren al een paar slagen om de arm wat de technische uitvoering betreft. De verkeerscommissie heeft ook niet meer dan een adviserende taak. Burgemeester en wethou ders kunnen desgewenst tegen de wil van deze commissie in gaan. Daarmee krijgt Waal dan echter wel een harde actie van de Steenstraatwinkeliers op zijn dak. Zij lieten gisteren al duide lijk doorschemeren dat de maat voor hen meer dan vol is. De wethouder kreeg het verwijt van meten met twee maten naar het hoofd geslingerd. Hij zou de winkeliers geen inspraak bij de besluitvorming rond hun straat hebben gegeven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3