Hennie Kuiper koos het enig juiste moment FC DEN HAAG EN ADO KNAU HOUDT OLYMPISCHE VOORDRACHT GEHEIM VERGEEFSE ACHTERVOLGING VAN DE GROTEN WAT KUIPER DEED KOST ERG VEEL KRACHT Bert Pronk „beschermd" SPLITSING EEN FEIT: Russin eerste binnen vier minuten op de 1500 m. 0 UlNi 1D/Ö LEIDSE COURANT PAGINA U VAN KILOMETER TOT KILOMETER Le Touquet In Le Touquet. gingen 130 renners van start voor de langste etappe in de Ronde van Frankrijk, naar Bornem in België. 25 km.: Michel Laurent, win naar van ParijsNice komt ten val. maar ondanks lichte blessure kan hij weer aanslui ten bij peloton. 70 km: Garcia (Spanje) raakt bij valpartij zo ernstig gewond dat hij strijd moet staken. 168 km: Demarrage van Marti nez, De Meyer volgt hem. 172 km: Peloton achterhaalt vluchters. 185 km: Baert demarreert, neemt 20 seconden voor sprong, maar wordt ingelopen op het moment dat hij zijn vrouw staat te kussen. 192 km: doorkomst op de Kat- tenberg. vierde categorie: 1 Kuiper 2. Caverzasi 3 Knete- 200 km: Hauvieux en Caverza si gaan er vandoor en behou den vijf kilometer lang 20 se conden voorsprong 215 km: In Mere neemt Lucien van Impe 20 seconden voor sprong om in zijn huis zijn vtouw op te zoeken 218 km: kopgroepje met Pol- lentier, Vasseur en Schuiten. 222 km: Ingelopen door pelo ton, dat achteraan een aantal renners verliest. 223 km: Hauvieux, Osler en Van Springel nemen 20 secon den voorsprong 231 km: Kopgroep ingelopen 232 km: Nieuwe kopgroep met Karstens, Cigana, Vercelli, Dil len en Le Denmat 238 km: Vluchters achterhaald 241 km: Kuiper demarreert, Loder gaat mee. 258 km: Kuiper wint vierde etappe voor Loder en Gavassi. Sibille en Vianen. Bornem Met een achterstand van bijna acht minuten arriveer de Tino Tabak uit Eg- mond aan Zee in Bor nem. Hij bezette de 116e plaats. Hij was volkomen kapot. Tabak was slachtoffer van de hitte, die de karavaan al sinds de start teistert. Hij wist zelfs niet eens meer dat hij gevallen was. Dat gebeurde veertig kilometer voor het einde, in een scherpe bocht Hij kon het zich niet eens herinneren. „Vlak voor de finish merkte ik dat mijn trui onder het stof zat en op mijn arm een beetje bloed kleefde. Ik moet dus wel gevallen zijn. Ik voel me ook hele maal niet goed. Dit is een slechte dag voor mij. Later op de avond be sloten de wedstrijd- commissarissen Tabak ook nog te straffen omdat hij na zijn val- Tourelantijnen partij gestayerd had achter een auto en al dus een groep achter blijvers kon bereiken. Beminnelijk De Belg Paul Wellens heeft gisteren na de tierde etappe van de Ronde van Frankrijk, de prijs voor de be minnelijkste renner ge kregen. Dat was echter een enorme vergissing, want na de finish m Bornem ging hij op de vuist met de Fransman Taibourdet. omdat de ze in de slotfase kilo meters lang aan het wiel van de Belg had gereden. De plaatselij ke politie moest beide renners uit elkaar ha len. Even zwaar Felix Levitan. de di recteur van de Ronde van Frankrijk, deelde Tino Tabak gisteren mee dat de Col de Galibier niet beklommen zal wor den wegens niet tijdig gereedkomen werk zaamheden aan de tun nel. De Tourorganisa tie heeft een alternatie ve route gevonden. De renners moeten nu de Izoard over en die berg is net zo zwaar als de Galibier. Vrije dag Het Belgische dorp Mere, geboorte- en woonplaats van Lucien van Impe, was gisteren uitgelopen om zijn gro te favoriet met de ka ravaan van de Tour door het dorp te zien trekken. Iedere inwo ner had een vrije dag genomen. In Mere stonden duizenden mensen rijendik langs het parcours. De mees ten gekleed in een T-shirt met het portret van Lucien en de rode bollen van de bergko ning. Over de weg hin gen tientallen spandoe ken met de fraaiste teksten. De enigen die werkten in Mere wa ren de politie-agenten die de supporters op afstand moesten hou den. Met Jean Nelissen in de Tour BORNEM In het moment van triomf kwamen bij Hennie Kuiper toch even twijfels boven. „Misschien doe ik te veel, ik rijd solo en ik sprint voor de bergprijs. Mogelijk moet ik daar straks in de bergen de tol voor betalen". De wereldkam pioen had aan zijn opzienbarende vlucht van zeventien kilome ter naar Bornem weliswaar de etappezege overgehouden, maar zijn winst in het algemeen klassement bedraagt slechts een luttele veertien seconden. Was zijn toch grootse ren naar de overwinning deze inspanning wel waard? De wereldkampioen praatte zelf zijn twijfels weg. „Ach, ik rijd goed en ik bewaar zulke mooie herinneringen aan België waar ik wereldkampioen ben geworden. Ik zag die honderdduizenden mensen langs de wegen staan en ik kreeg weer dat gevoel dat ik mijn regenboogtrui waar moest maken. Tsja, toen ben ik maar gegaan...." De demarrage van Kuiper, misschien wel de krachtigste uit zijn hele loopbaan, vond plaats in het dorpje Baasrode, op zeventien kilomet er voor de finish. José de Cauwer, zijn Belgische luitenant en vriend, vertelt: „Karstens had net ge demarreerd en de ploegmak- kers van Freddy Maertens re den als duivels achter hem aan. In die helse jacht geraak ten vijftien renners voorop. Karstens werd ingelopen. Me teen viel het tempo even stil. Ik reed in tweede positie. En ineens flitste Hennie Kuiper achter mij vandaan. Zo snel heb ik hem nog nooit zien weggaan. Hij weet altijd het juiste moment te kiezen. Ze zeggen wel dat hij niet zo slim is, maar ik beweer dat hij in bepaalde opzichten zeer intelli gent is." „Dit was het enige moment waarop hij kon weggaan. Die kans heeft hij toch maar ge grepen. Wij hebben met zes renners van Raleigh de wég meteen geblokkeerd. Freddy Maertens riep zijn troepen bij elkaar. Maar zijn mannen za ten op de knieën". In de reste rende kilometers ontstond pa niek in het peloton. Dat Fred dy Maertens enkele minuten voorstaat in het algemeen klassement vinden de klim mers niet zo ernstig, maar Kuiperdat is wat anders. Inderhaast werd de jacht geor ganiseerd. Zoetemelk en Pouli- dor schoven naar voren. Tour winnaar Thevenet organiseer de de renners van Peugeot. En Maertens zelf begon ook ach ter Kuiper te jagen. Specialiteit In dit helse tempo brak het peloton in tweeën. De beste renners formeerden zich in een kolossale jachttroep, tegen wie Kuiper zo op het oog geen enkele kans had.. Maar de we reldkampioen overtrof de stoutste verwachtingen. Hij bekommerde zich niet om de Zwitser Eric Loder die hem als een schaduw volgde. Hij keek zelfs nooit om. Voort jakkerde hij door de Vlaamse dorpjes. José de Cauwer: „Wat moet hij hard gereden hebben, want in de jachtgroep losten de favorieten elkaar regelma tig af en nog konden ze hem niet pakken". Nog drie kilome ter waren te rijden en van zijn voorsprong van vijfendertig seconden restten Kuiper nog slechts vierhonderd meter. De Cauwer: „We zagen hem zo voor ons rijden, het ging ver schrikkelijk hard. Toch had ik het gevoel dat hij het zou ha len. Want dit is zijn speciali teit, alleen voor een jagend peloton uitrijden. Op die ma nier is hij Olympisch wereld kampioen geworden". Nog vijfhonderd meter. Kui per keek voor het eerst om. Het eerste peloton naderde, het verschil was nog amper honderdvijftig meter. Maar de wereldkampioen verloor zijn koelbloedigheid niet. Ineens bleek ook dat hij over taktisch inzicht beschikt. Uit de schle mielige manier waarop hij in het voorjaar de klassieke Om loop van het Volk verloor heeft hij zijn les geleerd. Kuiper trok de sprint zelf aan, sloot op tijd „het gat" waardoor Loder wilde passe ren en won op fraaie wijze. Hennie Kuiper heeft altijd een bijna cynische trek op zijn gelaat. Dat was gisteren ook zo toen hij een formidabele zege behaalde in de vierde etappe van de Tour. Alsof Kuiper, de bloemen hoog geheven, ook al eraan denkt of hij niet een te grote inspanning heeft geleverd. Even zag het er naar uit dat de Zwitser zou protesteren, omdat Kuiper van de lijn was afgeweken. Zo ver kwam het gelukkig niet. Daar stond hij dan op het podium. De enige renner die de Belgen op eigen grondge bied van een nieuwe triomf had kunnen weerhouden, die zelfs het nieuwe fenomeen Maertens had verslagen. Zoals hij ook vorig jaar in Yvoir tijdens de wereldkampioen schappen dwars door de Belgi sche coalitie naar de titel was gereden. De Cauwer: „Hennie Kuiper is een heel andere ren ner geworden. Het vorige jaar werden er nog schampere op merkingen over hem gemaakt, maar hij heeft erg veel bijge leerd. Hard fietsen kon hij al jaren, maar het kwam er nooit helemaal uit". Hennie Kuiper beaamde dit. Hij schrijft zijn succes toe aan de goede bege leiding die hij nu heeft. „Wij hebben een uitstekende ploeg met goede renners en van Pe ter Post leer ik zeer veel. In deze ploeg voel ik mij einde lijk thuis." In het verleden miste Hennie Kuiper vaak de beslissende ontsnapping omdat hij toch er- BE16IE UIT... 30JUNI- 6*ET.-2M km VISIE EX-VEDETTE JAN NOLTEN gens midden in het peloton of ergens helemaal achteraan fietste. „Ik kon mij toen nooit enige uren lang concentreren", zegt hij. „Maar ik heb daar nu iets op gevonden. Ik rijd in deze tour voor de bergprijs. Dat houdt in dat ik automa tisch van voren moet rijden anders kan ik geen punten veroveren. Zodoende ben ik veel attenter geworden." José de Cauwer: „Ik ken hem erg goed, want we trainen vaak samen en ik ga vaak bij hem op bezoek. Ik voorspel dat hij nog niet aan het einde van zijn mogelijkheden is. Hij kan nog veel beter." Bornem Bert Pronk de leider in het klassement van de jonge renners, is na Hennie Kuiper de tweede beschermde renner in de ploeg van Peter Post. De witte trui levert dagelijks geld op en als Bert hem lang kan vasthouden, loopt het be drag in de duizenden francs. De bescherming van Pronk was gis teren te merken tijdens de be klimming van de Katteberg, het enige colletje, dat zwaar was vanwege de kasseien. Daar kreeg Pronk een lekke band en onmiddelijk trok Nederlands kampioen Jan Raas zijn voor wiel uit de vork en gaf het aan Bert Pronk, zodat hij direct ver der kon rijden. Bert Pronk na afloop: Ach, die bescherming zegt me niet zo veel. Het gaat erom dat Hennie Kuiper de Tour gaat winnen en ik zal me dus ook in zijn dienst stellen". Uitslagen De uitslag van de vierde etappe is: 1. Kuiper (Netf-Post) de 258 km in 7 uur. 31 minuten en 25 seconden (gem. 34,292 km per uur. 2. Loder (Zwi-Dries- sens) z.t 3. Gavazzi (Ita-Fontana) 7.31.34, 4. Sibille (Fra-De Muer) z.t.. 5. Vianen (Ned-Caput) z.t, 8. Raas (Ned- Post) 7.31.36. 7. Panizza (Ita-Chiappa- no) z.t., 8. Maertens (Bel-Driessens) 7.31.39. 9. Gualazzini (Ita-Cnbon) z.t., 10 Esclassan (Fra-De Muer) z.t 11. Piet van Katwijk (Ned-Poet) z.t, 12 van Impe (Bel-Guimard) z.t., 13. van der Slagmolen (Bel-Cribori) z.t.. 14. Teir- linck (Bel-Guimard) z.t.. 15. Jan van Katwijk (Ned-Poet) z.t. 16. Lalouette (Fra-Anglade) z.t. 17. Perm (Fra-Caput) z.t., 18. Karstens (Ned-Poet) z.t, 19. Martinez (Fra-Anglade) z.t.. 20. Cigana (Fra-Lapebie) z.t. Klassering overige Ne- (Van onze sportre dactie) Het is nu twintig jaar geleden dat Jan Nolten voor het laatst deelnam aan de Tour de France. Dat de lan ge Limburger nog steeds in de belang stelling staat, dankt hij aan de haast legendarische duels die hij op de flanken van de Al pen en de Pyre neeën uitvocht met de vedetten gan die tijd, onder anderen Fausto Coppi en Louison Bobet. Hoewel hij de be langstelling voor de Limburgse wed strijden voor een groot gedeelte ver loren heeft, volgt hij La Grande Bou clé nog altijd op de voet. Gistermiddag zag hij de Belgische televisie hoe we reldkampioen Hen nie Kuiper Ritwin naar werd. In een onregelmatige sprint? Jan Nolten: „Zoiets kun je moeilijk beoorde len. Kuiper had het in ieder geval niet nodig om van de lijn af te wijken. Hij was toch te sterk. Ik vond het echter uiterst spor tief van die Zwitser Loder dat hij niet over die sprint wil de praten". Als winnaar van deze 53ste Tour de France tipt Jan Nolten de Belgische klimmer Lucien van Impe. Nolten: „Als Van Impe niet valt of op een be slissend moment pijn krijgt, is hij voor mij de groot ste kanshebber. Hij zit steeds in de voorste gelederen, maar doet niets te veel. Hij spaart zijn krachten voor de bergen. Wat Kuiper gisteren heeft ge daan, is natuurlijk wel leuk maar het kost ontzettend veel kracht. Om enkele seconden te pak ken, moet hij kilo meters lang het zware werk op knappen. In de ber gen heeft hij echter de kans om een hal ve minuut of meer in een kilometer te nemen. Waarom dus die krachtver spilling. Dat gaat zich wreken". Een doorn in het oog vormde giste ren voor Jan Nolten het rijden van Joop Zoetemelk. Hij was enigszins verbolgen dat Zoetemelk als een gek op Kuiper ging jagen. Nolten: „Zij zijn toch land genoten, ook al rij den ze voor ver schillende ploegen. Waarom moet aan juist Zoetemelk op Kuiper gaan jagen, atuurlijk wil hij niet verliezen op de wereldkampioen, maar zo zijn er nog tien, twaalf anderen die zich dat niet kunnen permitte ren. Laat die dan in zo'n geval het werk opknappen. Kijk zelf de kat uit de boom en ga mee. Ik vond dat maar niets". derlanders: 23. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t.. 28. Knetemann (Ned-Post) z.t.. 40. Schuiten (Ned-Anglade) z.t.. 49 Pronk (Ned-Post) z.t.. 107 van den Hoek (Ned- Post) z.t.. 114 Hoogendoorn (Ned-Post) 7.32 25. 116. Tabak (Ned-Driessens) 7.38.58 Algemeen klassement: 1. Maertens (Bel-Driessens) 19.57 26, 2. Pollentier (Bel-Driessens) op 1.58. 3. Manzaneque (Spa-Saura) op 2 29. 4. Schuiten (Ned- Anglade) op 2.32, 5. Pronk (Ned-Post) op 2.46, 6. Bracke (Bel-Anglade) op 2 55. 7. Kuiper (Ned-Post) op 3.20. 8. Poulidor (Fra-Caput) op 3.25. 9. Dan- guillaume (Fra-De Muer) op 3.26. 10. Hezard (Fra-Caput) op 3.30. 11 De Witte (Bel-Cribori) op 3.39. 12. Bellini (Ita-Cnbori) op 3 42. 3. Baronchelli (Ita- Chiappano) op 3 45. 14. Van Impe (Bel- Guimard) en Pesarrodona (Spa-Velez) op 3.48, 16. Knetemann (Ned-Post) op 3.51, 17. Thevenet (Fra-De Muer) op 3 52, 18. Zoetemelk (Ned-Capul) en Bertoglio (Ita-Fontana) op 3.59. 20. Bor- gognoni (Ita-Cribori) op 4.02. Klassering overige Nederlanders: 24. Van den Hoek (Ned-Post) op 5.29, 56. Vianen (Ned-Caput) op 6.33. 60. Jan van Kat wijk (Ned-Post) op 6 59. 62. Raas (Ned- Post) op 7.18. 84 Hoogendoorn (Ned- Post) op 8.54. 86. Piet van Katwi|k (Ned-Post) op 9.11. 109. Tabak (Ned- Or.essens) op 13.32. Bergklassament: 1 Kuiper (Ned). Ptoegenklassement: 1 Post (Kuiper. Raas en Piet van Katwijk) 20 34 40. 2. Driessens op 3 sec.. 3 Caput op 12 sec 4. De Muer z.t., 5. Fontana z.t. 6. Chiappano op 14 sec. Algemeen ptoegenklassement: Driessens 59 59.26. 2. Post op 2.38. 3 Anglade op 3 39. 4 Caput op 3.42. 5. Saura op 3.54. 6. Cribori op 4 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De ledenraad Den Haag/ADO heeft gisteravond tij dens een speciale vergadering besloten tot een splitsing per 1 juli 1976 tussen de afdelingen betaald en amateurvoet bal. i FC Het gevolg van dit besluit dat met een stemmenverhouding van dertig voor en slechts twee tegen werd genomen is dat het komend seizoen betaald voetbal ge speeld zal worden door FC Den Haag en dat de HSV ADO zal inschrijven voor de standaard vierde klasse KNVB zondag. Secretaris Fred van Hal verhul de met blij te zijn met het besluit van de ledenraad. „Je mag wel zeggen dat het bestuursvoorstel er zonder al te veel moeite is doorgekomen. De vergadering had een vrij voorspoedig verloop. Ik dacht dat de stemmenverhouding dan ook wel voor zich sprak. In ieder geval hadden wij geen enkel probleem om de vereiste tweederde meerderheid te ver krijgen." De stap waartoe men nu heeft' besloten is een uitvloeisel van het be sluit van de bondsraad van de KNVB geen derde teams van verenigingen uit het betaald voetbal tot de standaard klassen toe te laten. (Van onze sportredactie) UTRECHT De namen van de atleten, die volgens de KNAU in aanmerking komen voor een retour Montreal zullen tot morgen (woensdag) geheim blijven. Het bestuur van de Atletiekunie be sloot gisteravond tijdens de langdurige vergadering waarin het verlanglijstje van de technische commissie werd be sproken niet te kiezen voor de „tak- tiek" van de wielerunie die de voor dracht van tevoren bekend maakte. Vice-voorzitter De Beer van de KNAU: „We achten het onverstandig namen bekend te maken voordat het NOC een beslissing heeft genomen". Die beslis sing volgt morgenavond in de laatste bijeenkomst van het Olympisch Comité met een nationale sportbond. De atletie kunie. waarvoor het laatste woord een dag voor de officiële voorstelling van de Olympische ploeg op Papendal komt, heeft voor het allerlaatste mo ment gekozen om zoveel mogelijk atle ten (De Beer: „Het atletiekseizoen be gon laat") de kans te geven zich te kwalificeren. Dat zullen er. waar de vele woorden gisteravond op het bondsbureau in Ut recht ook besteed aan mogen zijn, niet veel zijn. Als de KNAU reëel is, zullen er hooguit negen worden voorgedragen: Ria Ahlers (hoogspringen), Ciska Jans sen (ver), Ria Stalman (discus), Mieke Sterk (vijfkamp), Jos Hermens (vijf en tien km), Ruud Wielart (hoog), Eltjo Schutter (tienkamp), Evert Hoving (800 meter) en Roelof Veld (marathon). Met de wetenschap dat dit rijtje nog enkele twijfelgevallen bevat, mag de KNAU blij zijn als de Olympische atle- tiekafvaardiging naar Montreal uit zeven personen zal bestaan. Het NOC heeft morgenavond het laatste woord. MOSKOU Tatjana Kazankina is de eerste vrouw ter wereld, die de 1500 meter binnen de vier minuten heeft gelopen. Tijdens wedstrijden in Moskou legde de Russin deze afstand gisteren af in 3 minuten en 56 seconden. Daarmee bleef zij meer dan vijf seconden onder het oude wereldrecord, dat sinds 9 september 1972 op naam stond van haar landgenote LjoedmiUa Bragina met 4.01.4. Ook Raisa Katjoekova, die als tweede eindigde, kwam nog anderhalve seconde onder het oude record (3.59.8). De onttroonde Bragina werd derde in 4.02,6.-. De 24-jarige atlete uit Petrovsk bracht haar beste seizoentijd met bijna zeven seconden omlaag. Eer der dit seizoen legde zij de 1500 meter af in 4.02,81 Russische atletes bezitten nu de wereldrecords op de 800 en de 1500 meter. Op 12 juni liep Valentina Vijf seconden onder het wereldrecord van LjoedmiUa Gerassimova in Kiev een nieuwe toptijd op de 800 Bragina (op archieffoto in tweede positie) meter (1.56,0).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11