Basketballers vrijwel zeker in finalepoule TENNISSTERS SPELEN ZOALS COMPUTER WIL Bertil Haage uitblinker in verliezende honkbalploeg Joop Kettenis in leiderstrui van wieier avondzesdaagse Vorige week zondag vielen zo'n 25.000 Lotto-spelers in de prijzen (^Ékë) Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók uwslag slaan. NA OVERWINNING OP ZWEDEN: DINSDAG 29 JUNI 1976 LEIDSE COURANT pagina io HAMILTON Nederland hoort prak tisch tot de „finalisten" van het voor- Olympjsch toernooi van Hamilton. Een indrukwekkende overwinning op Zwe den gistermiddag (93-65 na een ruststand van 48-23) brengt Nederland met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid in de finalegroep met Tsjechoslowa- kije, Joegoslavië, Brazilië, Mexico en Spanje, jyiet het halen van de eindronde heeft de Nederlandse ploeg overigens zijn maximum bereikt. Zelfs na het ijzersterke spel tegen de Zweden, waarmee de opgaande lijn werd voortgezet, mag van Nederland niet wor den verwacht dat er nog triomfen op Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Brazilië volgen. Dat drietal landen heeft namelijk in de eerste week van Hamilton een niveau laten zien, dat de prestaties van iedere andere ploeg, ook van de sterksten in de „Nederlandse" groep, overtrof. Montreal zal dus geen Nederlandse bas ketballers zien. Bill Sheridan heeft zijn spelers voor de laatste twee wedstrijden geweldig weten te motiveren. Hij heett de keiharde trai ning onderbroken en meer gewerkt aan de stemming binnen de groep. Zondag gingen de spelers, in plaats van naar de trainingszaal, naar een zwembad. Giste ren was er gezamenlijk ijs eten in plaats van verder te werken aan conditie en zekerheid in de oefenzaal. Sheridan ging weggenomen. er van uit, dat de conditie goed genoeg was en dat de zekerheid zou komen, wanneer de spanning zou kunnen worden Motivatie Aan motivatie ontbrak er gistermiddag werkelijk helemaal niets. Het overwicht was zo groot, dat Sheridan het zich kon veroorloven alle spelers, met uitzonder ing van Harrewijn, binnen de lijnen te brengen, nadat er na tien minuten al een gat van twintig punten was gemaakt. Gorter, Sideris en Kip, die in de vorige wedstrijden nauwelijks in het veld kwa men, speelden ieder ongeveer een kwar tier en het was aan de produktie nauwe lijks te merken. De prestatie van Neder land, de ongekend grote overwinning op de Zweden, dient echter ook niet uit zijn proporties te worden getrokken. Zondag avond laat speelde Zweden alles-of-niets tegen Mexico en heeft daarvoor de prijs betaald. Na een volledig open wedstrijd wonnen de Mexicanen, na lang te hebben achter gestaan, met vijf punten verschil. In dat duel gebruikte Zweden een deel van de kracht die gisteren tegen Neder land werd gemist. De Zweden bleven in alles een beetje achter, het bleek zowel in aanval als verdediging. Scores: Nederland: Ombre 12, Sikking 2, Gorter 2, Van Vliet 16, Akerboom 16, Woudstra 28, Van Helfteren 2, Pluim 11 en Kip 4. Zweden: Nordgren 4, Skyttevall 8, Hjorth 8, Karlsson 4, Schaffer 5, Taxen 16, Feldreich 12, Niegnar 6 en Hansson 2. Ook in Groep B speelde Spanje tegen Bulgarije. De Spanjaarden wonnen met 115-79 nadat zij bij rust al een voor sprong hadden van 58-41. (Gbr)—Marise Kruger,t il) 0-6. 6-2, 6-4. Laura pont (VTVWendy Turnbull (Aus)Julie An hony/Pam Teeguarden (Vsl) 1-6. 6-3, 6-J 3 Morozova's spel (foto) werd door Chris Evert totaal ontregeld Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiii FIBAK NAAR MELKHUISJE BUSSUM De Pool Wojtek Fibak zal deelnemen aan hel internationale tennistoernooi om de kampioenschappen van 1 Nederland, dat van 11 tot en met 18 juli op de banen vai het Melkhuisje in Hilversum wordt gehouden. Fibak woi onlangs in Stockholm de Scandinavische titel, en het toernoo van Bournemouth. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verlies Mexico HAMILTON, De Vooruitzichten voor Nederland, die na de riante overwinning op Zweden zo gun stig leken, zijn vannacht een stuk minder geworden. Polen verraste een experimenteel Me xicaans team. De Polen versloe gen Mexico, dat nog geen neder laag had geleden met 10481. Bij rust zat Mexico al op het slechte pad, 3551. De onver wachte overwinning van de Po len heeft tot gevolg, dat het laatste duel van vanavond, de wedstrijd Nederland-Polen, plostseling weer van uitzonder lijk belang is geworden. Neder land namelijk kan ervan uit gaande dat Zweden niet voor een nieuwe sensatie zorgt door Spanje te verslaan nog door de Polen worden uitgeschakeld. Tips Duindigt (Van onze sportredactie) I WASSENAAR Zeven drave rijen en drie rennen staan mor- genmiddag op het programma j van de Wassenaarse renbaan Duindigt. De eerste start is om half drie. De tips: DIEPPEPRIJS: Nosca, Nurejev j en Mundy Mars. MARSEILLEPRIJS: Nita P, Nanko Buitenzorg en Of ram Du Bois. CRAONPRIJS: Ossian, Nina Spencer en Otavi. LYONPRIJS: Majoor, Match-1 less en La Kolo. BORDEAUXPRIJS: Lukie B, Never Worry en Nichol t. COMPIEGNEPRIJS: Nubar van Echten, Longshot en Iron. VICHYPRIJS: Oil V, Olexis P en Omar Laguna. LUCRETIAPRIJS, (eerste afde ling): Midgetina, Riki Lash en Heretic. LUCRETIAPRIJS, (tweede af deling): Rucam, Moon River en Rich Auntie. 1 LUCRETIAPRIJS, (derde afde ling): Rock Aldis, Hillegonda en Haut Girl. Jan Knippenberg Edam geniet van een welverdiende rust voor het stadhuis van Jan Knippenberg heeft gisteren zijn tocht te voet op het heetst van de dag (van twaalf tot drie uur rondom het IJsselmeer volbracht in 59 uur en 20 minuten. De atleet uit Hoek yan Holland zette daarmee de eerste tijd op de recordlijst, want nog geen super-lange-afstandatleet vóór Knippenberg had zulk. een prestatie geleverd. Zaterdagnacht vertrok Jan Knippenberg uit Edam. De.hitte bleek tijdens de 360 kilometer de grootste tegenstander, 's middags) hield hij „siësta". De atleet die in 1974 in negentien dagen van Hoek van Holland naar Stockholm liep, kwam gisterochtend, tien minuten voor op zijn schema, aan bij het raadhuis van Edam. Knippenberg wil zich nu voorbereiden op de Botniken-run, die in 1977 in het noordelijk deel van de Skandinavische landen wordt gehouden. zo zeer zelfs dat Knippenberg, die werd begeleid Deze wedstrijd gaat over 2500 kilometer, die Knip- door onder anderen een arts en een masseur, heeft penberg hoopt af te leggen in vijfentwintig dagen, overwogen op te geven. Hij zette toch door maar LONDEN Als de tennissters hun voorne men doorzetten om niet meer op Wimble don aan te treden als zij niet hetzelfde prijzengeld krijgen als de heren, nemen zij dit jaar afscheid met een toernooi dat spanning en sensatie ontbeert. De dames spelen precies zoals de computer het heeft uitgerekend. In de kwartfinales ontregelde Chris Evert, naarmate de partij vorderde, Olga Morozova zozeer dat een totaal ineenstorting het gevolg was: 6—3, 6—0. Virginia Wade, die zaterdag in de derde set een achterstand van 5—1 wegwerkte tegen de zeventienjarige Zuidafrikaanse Kruger hield de Britse hoop hoog door geconcen treerd en agressief spelend Kerry Reid-Mel- ville met 64, 62 uit te schakelen In de halve finales ontmoet Wade evenals vorig jaar Evonne Cawley-Goolagong, die in vloeiende stijl afrekende met Rosie Casals: 7—5. 6-3. In een door foutieve beslissingen van lijn rechters beïnvloede partij versloeg de Tsje chische Martina Navratilova de Britse num mer twee, Sue Baker, in de enige driesetter. Rolf Thimg (Ned.) verloor gisteren in de WIMBLEDON eerste ronde van het troost-toernooi met 62, 3—6, 57 van de Brit Robinson. In de kwartfinales van het herendubbelspel werden de titelhouders, Vitas Gerulaiti Harry Mayer (VS) uitgeschakeld door Australische koppel Ross Case/Geoff ters: 3—6, 4—6, 9-8, 6—3, 6—1. Het als eerste geplaatste duo Brian Gott (VS) Raul Ramirez (Mex.) kwalifice zich voor de kwartfinales door in drie af te rekenen met Jeff Borowiak CV Haroon Rahim (Pak.X 8—6, 6—1, 8—6. fried/Ramirez ontmoeten de wereldkam nen in het dubbelspel (WCT), de Pool Wc Fibak en de Westduitser Karl Meiier, een plaats bij de laatste vier. De derde partij in de kwartfinales tussen de Indiase broers Amritraj, die derde ronde geen enkele moeite hadden Phil Dent (Aus.) Andrew Pattison (F 6—3, 64, 6—4. De vierde partij word speeld door de als vijfde geplaatste col natie Bob Lutz/Stan Smith (VS), die derde, ronde wonnen van Adriano Pai (It) Ion Ririac (Roe) en voor een plaa de halve eindstrijd uitkomen tegen Syd (Aus) Nikki Pilic (J. SI.). HAARLEM Hoewel het Nederlandse honk balnegental gisteren ook zijn derde wedstrijd in de Haarlemse Honkbalweek tegen de Sulli- vans uit handen moest geven, was er tenmin ste één zeer tevreden lid van de Oranjeploeg. Dat was Bertil Haage, de 21-jarige werper van het Enschedcse Tex Town Tigers. Deze in de tweede klasse uitkomende Haage kreeg tegen het ondanks alles met veel faam overladen team van de Sullivans de belangrijke opdracht de verdediging te leiden. En dat heeft Haage voortreffelijk gedaan. Zes innings stond Haage jp de heuvel en in die periode behoefde hij slechts vier honksla- ?en te incasseren, een waarlijk uitstekende prestatie tegen de gemakkelijk slaande Amerikanen van meubelfabrikant Sullivan. Dat Nederland van de ploeg uit Grand Rapids toch met 7—3 verloor was dan ook geenszins de schuld van Bertil Haage. blaam voor het feit dat Sulli- „Ik heb twee jaar geleden", ver telde de in Enschede als onder wijzer werkende Haage, „tijdens het wereldkampioenschap al een paar wedstrijden als starter gefungeerd. Dus het was niet helemaal nieuw. Maar toch is het wel een zekere belasting als je een van de slechts drie star tende werpers bent uit de Ne derlandse ploeg. Maar ik vind dat ik het bepaald niet slecht heb gedaan". Bertil Haage kon tevreden zijn. Hij had zich in alle opzichten bewezen en trof ook geen enkele vans, nadat Nederland dankzij Frank Lewis een voorsprong van 10 had geno men, in de vierde slagbeurt ei genlijk al de beslissing forceer de. Nadat de Amerikanen in de derde inning gelijk hadden ge maakt via een run van Mike Depres, stortte het Nederlandse veld een ronde later volledig in. Een hoofdrol in dit trieste ge beuren was weggelegd voor Harm Horeman, die in de aller eerste actie al in de fout ging. Een misser van hem en een l£s veiuh van ffoül LEIDEN De eerste etappe van de Internationale Wieier Avondzesdaagse (IWAZ) is gis teravond in Leiden gewonnen door de 23-jarige Hagenaar Joop Kettenis. Hij deed over de tachtig kilometer twee uur, zes minuten en drieëntwintig se conden. Het was voor de renner van De Spartaan zijn vierde seizoen- overwinning. Of hij zaterdag na de laatste etappe de rode leider strui als eerste over de eind streep in Scheveningen zal bren gen, betwijfelt hij wel enigszins. "Ik zal nu onder grote druk rijden en ik weet niet of ik in staat ben met mijn ploeg de concurrentie af te slaan. Het is vanavond goed gegaan en daar ben ik erg blij om. Morgen zien we wel weer. Vooral de Duitsers zijn erg gevaarlijk in deze IW^Z. Maar het is in ieder ge val beter gegaan dan het afgelo pen weekeind. Wij wilden met onze ploeg aan de start komen van de Kersenronde, maar kwa men te laat omdat onze auto plotseling onderweg zonder ben zine stond". De eerste etappe aan ae i^eiase Rooseveltstraat ging over zeven tig ronden. Al snel was er een kopgroepje onder aanvoering van Joop Kettenis, dat verder bestond uit de Duitser Ronald Weissinger, de Batavusman Waasdorp, Wim Gomes van de Bleu de Nilploeg en de Schie dammer Gerrie Mak. Deze groep liep 38 seconden uit en pakte het gerekte peloton zelfs op een volle ronde. Bleven de medestrijders in het peleton pchter, Joop Kettenis ging vro lijk door en was al snel niet meer te benaderen. Gerrit den Hartog had inmid dels ook de kop opgezocht van het groepje dat een ronde voor was. Gerrit Pronk had bijna aansluiting gekregen bij de lei ders teen de speaker bekend maakte dat alle overige renners uit de strijd moesten, dus ook Pronk, die inmiddels bij het kopgroepje was aangekomen. Alleen de vroege vluchters gin gen sprinten om de overige ere plaatsen. Pronk stapte ontevre den van zijn fiets en moest ge noegen nemen met een achtste plaats. Wellicht had er voor de Scheveninger meer ingezeten. L/uiisci i\uiidiu weissinger won de sprint van het groepje van zes renners. vangfout van Van der Berg zorgden ervoor dat Sullivans doorstoomde van 1—1 naar 51. Haage bleek van het mistasten van zijn veld nauwelijks hinder te ondervinden. Hij schakelde, met behulp (nu wel) van zijn veld de drie volgende Amerika nen soepel uit. „Ik heb er be wust geen last van gehad", ver telde Haage, „dat er in het veld fouten werden gemaakt. Maar je weet natuurlijk nooit of mis schien onbewust die gevallen van invloed zijn geweest". Slachtoffer „Haage heeft goed gespeeld", zei ook coach Myers. „Als we niet zoveel fouten (in totaal 6, red.) hadden gemaakt, hadden we winstkansen gehad. Ook het optreden van scheidsrechter Van Groningen Schinkel is van invloed geweest. In principe is het zo dat een scheidsrechter beide partijen in gelijkè mate bevoor-1 en of benadeelt, maar onze spelers zijn misschien in deze wedstrijd iets meer slach toffer geworden van arbitrale dwalingen". Ondanks het feit dat zijn ploeg de derde nederlaag op rij leed ziet Ernie Myers het resterende deel van de honkbalweek nog optimistisch tegemoet, ondanks het feit dat zijn ploeg nogal wat geblesseerden telt. „Ik kon Harm Horeman na zijn fouten niet vervangen omdat ik nie mand anders had. Arnold Smith heeft een armblessure, Frank Smit een enkelblessure en Don Wedman (die overigens later nog wel in de arena verscheen, red.) heeft pas twee weken in militaire dienst gezeten en daar door weinig gespeeld". Weggeveegd c Na de fatale misgrepen \i reman en Van den Berg ver scheen tegen het eind van het duel overigens toch nog Wim Sieval, gestart als tweede honk- man, op het derde kussen, maar toen was het onheil al geschied. Er ontstond nog wel een goede stemming in het stadion (5000 toeschouwers) toen Nederland in de achtste inning nog drie honken in handen kreeg. Een Van den Berg: fatale misgreep dubbelspel maakte aan perspectiefrijke situatie evei een eind. Coach Myers br nog een hele stoet werpers ring: Volkerijk, Neuteboon Ronnenberg, maar dat n meer worden gezien als op' mertje voor de rest van week. J In het middagduel veegde 2 Korea de vloer aan met US/ De Amerikaanse militaireij Duitsland konden de score de negende inning tot 7—C perkt houden, maar een s vloed van runs bracht toe eindstand van 15—0 op het rebord. Het is dan ook US! dat Nederland de komend^ gen nog zal kunnen verslaai FRANK WERKMAN CIJFERS HONKBA1 De Internationale wieier-avondzesdaagse is gisteren gestart i amateurs voor de eindzege Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier Leiden (foto). Tot en met zaterdag rijden de j Mecking vergrootte voorsprong De tweede plaats wordt door Poloegajevsky zijn landgenoot Balasjov sloeg. De uitslagen uit de ronde zijn: MANILLA De Braziliaan Henrique Mecking heeft na de twaalfde ronde van het interzo nale schaaktoernooi in Manilla zijn voorsprong vergroot. Mec king won van de Amerikaanse grootmeester Browne. De Tsjech Hort viel van de tweede plaats terug naar de der de door een verliespartij tegen Tsjesjkovsky (Rusl). Uitslagen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10