„MAERTENS DOET HET VANAF I HU KALM AAN" Ploegleider Lomme Driessens: Maertens heeft Merckx verdrongen Onthutsende verschillen na tijdrit VAN KILOMETER TOT KILOMETER TOURELANTIJNEN II LEIDSE COURANT PAGINA 15 VISIE EX-VEDETTE WIM VAN EST (Van de sportredactie) Wim van Est, de krachtpat ser uit St. Willibrord, was in zijn glorieperiode een van de beste tijdrijders. Het is daarom niet ver wonderlijk dat „IJzeren Willem" de grootste be wondering heeft voor de prestaties van Freddy Maertens. „Maar", vertelt Wim van Est, die nog steeds volop met de wielrennerij mee leeft en op veel koersen te vinden is, „het heeft me niet verwonderd. Zaterdag avond zaten we met een groepje over de Tour te praten en toen al heb ik voorspeld dat Maertens op zijn minst twee minuten op Thevenet zou pakken. Het is tenslotte uitgedraaid op bijna vier minuten. Dat be wijst dat Maertens van gro te klasse is". Volgens Wim van Est heeft Freddy Maer tens de rol van Eddy Merckx nu definitief over genomen. Het vakmanschap van de ex-ploegleider van Maer tens, Briek Schotte, heeft er voor een groot deel toe bijgedragen dat Maertens naar de top is doorgestoten. „Briek heeft Freddy steeds voorgehouden om het rus tig aan te doen. Deze weg van de geleidelijkheid heeft Freddy goed gedaan. Schotte is echter niet hard en zakelijk genoeg om er bij een coureur alles uit te halen wat er in zit, in tegen stelling tot Lomme Dries sens, zijn tegenwoordige ploegleider, die keihard is. Dat is een beroepsversier der, die alles en iedereen tot het uiterste kan opjut ten". Volgens Wim van Est is Maertens nog niet kansloos, omdat hij in de bergen niet zou meekunnen. ANGERS Vanwege de hitte starten alle 130 renners in An gers voor de tweede etappe over 236 kilometer naar Caen een half uur eerder. 13 km: aanval van Ocana. 15 km: Ocana ingelopen door peloton. 18 km: aanval van Teirlinck 20 km: Teirlinck ingelopen 49 km: Maertens wint eerste vliegende sprint voor Gualaz- zini en Delepine. 50 km: aanval van Hauvieux en Teirlinck 52 km: vluchters achterhaald door peloton 70 km: Legeay gaat er van door en neemt 25 seconden voorsprong 76 km: Mesiet, Boureau, Me- nendez en Demeyer voegen zich bij Legeay. 78 km: kopgroep terug in het peloton 82 km: doorkomst op de Cote de Saint Suzanne, vierde cate gorie: 1. Caverzasi, 2. Chas- sang, 3. Bellini, 4. Conati. 185 km:" valpartij in het pelo ton van vijftien renners; daar bij zijn Thevenet, Torres en Van den Hoek. 196 km: doorkomst op de Cote Saint Clair, vierde categorie: 1. Bellini, 2. Kuiper, 3. Caver zasi. 218 km: aanval van Legeay, Genet, Chalmel, Pollentier en Demeyer gaan mee. 221 km: peloton komt bij de vluchters 222 km: nieuwe kopgroep met Genet, Lualdi en Beysens 224 km: vluchters achterhaald 227 km: Jan Raas demarreert, Legeay en De Witte volgen hem 231 km: kopgroep terug in pe loton 232 km: Battaglin gaat er al leen vandoor en neemt negen tien seconden voorsprong 236 km: Battaglin wint met tien seconden voorsprong de tweede etappe in Caen. Gavaz- zi wordt tweede en Jan Raas derde. Freddy Maertens wint de sprint van het peloton en behoudt zijn gele trui. Bij de heersende hitte zochten de renners verkoeling op talloze manieren. De Witte: „Ik stelde me veel van de ronde van Frankrijk voor. Ik ben' in superconditie, maar ik heb alleen maar pech. Zo wel in de proloog in Saint Jean de Monts als in deze tijdrit kreeg ik een lekke band. Bij elkaar verspeel de ik minstens een mi nuut. Was dat niet ge beurd, dan stond ik nu bij de eerste drie in het klas sement. Ik ben de groot ste pechvogel van deze ronde van Frankrijk". Duif Gistermiddag tijdens de tijdrit in Le Touquet kreeg de Tourkaravaan plotseling bezoek van een Nederlandse duif, die in gezet werd op vluchtnum mer 088. De jonge duif droeg aan een van haar poten een ring met het nummer 886152. Ze vloog uitgeput de regiewagen van de Franse televisie binnen. De Franse techni ci ontfermden zich onmid dellijk over het diertje. Ze gaven de duif te eten en drinken en het dier zat na een poosje toe te kijken hoe de straalverbinding met negen Eurovisielan- den tot stand werd ge bracht. „We houden de duif voorlopig bij ons als een mascotte", vertelden de mensen van de Franse televisie. Ader Peter Post, de ploegleider van de Nederlandse Ra- leigh-ploeg, kan de auto die hem door de organisa tie van de Tour ter be schikking is gesteld, niet besturen. Post heeft last van een verkalkte ader in het linkerbovenbeen, waardoor hij maar moei lijk kan ontkoppelen. Thuis rijdt hij daarom in een auto met een automa tische versnelling. Rimboe De Engelse journalist Phil Liggett van The Guardian is niet ondersteboven van de publieke belangstelling voor de Tour de France. „Er staan hier veel men sen langs de weg", zei hij, „maar in Zambia heb ik de mensen in nog grote ren getale langs de weg zien staan". Liggett was daar in Afrika wedstrijd leider bij de eerste grote ronde van Zambia. „Wat ik daar heb meegemaakt grenst aan het ongelooflij ke. We startten met vij fentwintig renners en on derweg tijdens de ver schillende etappes kwa men plotseling nog tien tallen coureurs met een fiets uit de rimboe, zodat we de finish bereikt heb ben met twee en dertig renners, zeven meer dus dan waarmee we van start waren gegaan". Maag Joop Zoetemelk heeft sinds een paar dagen last van z'n maag. „Na afloop van de tijdrit in Saint Jean de Monts heb ik van iemand een drinkbus aan genomen", aldus Joop, „en het water daarin was kennelijk zo koud, dat mijn maag daardoor ont regeld is". De dokter heeft zich nu over Zoete melk ontfermd en hem medicamenten voorge schreven Protest Henri Anglade, de ploeg leider van Lejeune, heeft gisteravond namens zijn kopman Roy Schuiten bij de wedstrijd-commissaris sen van de ronde van Frankrijk een officieel protest ingediend. Schui ten en Anglade hadden, nadat de Nederlander door zijn derde plaats m de tijdrit te Le Touquet opschoof naar de vierde plaats in het algemeen klassement, hun oog laten vallen op de witte trui. Die wordt gedragen door de beste jonge renner (Pronk). De trui is alleen te winnen door renners die na 1 augustus '74 pro fessional zijn geworden. Schuiten tekende echter al in juni '74 een prof con tract bij Raleigh. Na uren lang beraad werd het pro test afgewezen. Met Jean Nelissen in de Tour ging Maertens op bed liggen. Het zweet liep nog steeds in dunne straaltjes langs zijn ge bruinde hals. Lomme Dries sens nam een handdoek uit de badkamer, maakte die nat en legde hem op het voorhoofd van Maertens. Vanaf maart „Vanaf vandaag gaan we het kalmer aan doen", zei hij. „Het seizoen is nog lang. Wij hebben ons in deze Tour al goed laten zien, drie etappes gewonnen en de gele trui ge dragen. En er komen in het najaar nog belangrijke klas siekers zoals ParijsTours, ParijsBrussel en vooral het wereldkampioenschap". „In Bastogne (over twee da gen, red.) mag Freddy de gele trui uittrekken, en dan hebben we rust. Want ik jaag deze jongen voor geen goud over de kop. Hij staat vanaf maart al op het podium, wat denk je dat er van dit lichaam ge vraagd wordt. Altijd maar het uiterste geven, dat kan niet blijven duren". Vrees Hoe had Maertens deze tijdrit ervaren? „Voor de start ge loofde ik niet in een overwin ning", vertelde hij, „ik vrees de vooral Roy Schuiten die toch de grootste specialist is. Maar ik heb me er wel goed op voorbereid. Ik wilde erg snel starten, want ik weet dat Schuiten in de eerste kilome ters traag rijdt en dus kon ik in het begin winst pakken. Daarom reed ik voor de start 50 km. warm en ik ging zo hard als ik kon weg". Driessens: „Vertel eens met welke versnelling je hebt gere den". Maertens: „Ja, ik had een erg grote versnelling laten monteren, 55 tanden voor en 13 achter". Driessens: „En hij rijdt op 170 grams zijden bandjes, die ik jarenlang bij mij in de kelder bewaard heb". Duimen Maertens: „Onderweg wist ik niet hoe ik er voor stond. Maar tegen het einde zag ik dat de mensen langs de weg met hun duimen omhoog ston den. Toen wist ik dat ik goed zat. Dat de verschillen zo groot geworden waren, had ik niet gedacht". Driessens: „Jij weet niet wat je allemaal kunt". Buiten de aankomst van Maer tens had Roy Schuiten, toen hij de tijd van de Belg ver nam, gezegd: „Ik kan het haast niet geloven. Ik weet wel dat hij goed kan tijdrijden, maar dat hij twee minuten Freddy Maertens in actie in zijn gele trui, die hij volgens ploegleider Lomme Driessens na Bastogne wel weer mag uittrekken. sneller dan ik zou zijn, nee, dat had ik nooit voor mogelijk gehouden". Toch wezen de chronometers onverbiddelijk tot welk een ge nie Freddy Maertens aan het uitgroeien is. Hij behaalde dit seizoen liefst 24 overwinnin gen, hij won klassiekers en etappe-wedstrijden en hij zorgde dan nu voor dit gran dioze spektakel in de Tour de France. Lomme Driessens, tot voor enkele jaren ploegleider van dat andere Belgische feno meen, Eddy Merckx en sinds januari de grote bezieler ach ter Maertens, zei: „Ik heb geen rancunes jegens Merckx maar ik weet wel dat hij zich daar in Brussel nu erg zal verbazen. Wie weet Plotseling wilde in Le Tour- quet gisteravond ook iedereen van Maertens weten of hij nu hoop op de eindzege begint te koesteren. In enkele dagen heeft hij de favorieten immers op meer dan 3,5 minuten ach terstand gereden. Lomme Driessens wilde daar niets over horen. „Freddy de eind zege? Ze zijn gek. Als hij de groene trui pakt in Parijs, is het schoon genoeg". Maertens zelf houdt nog een slag om de arm: „Ach, wie weet, als ik in de bergen redelijk kan volgen, dan ga ik misschien nog wel voor dat algemeen klassement rijden". Een raadselachtige glimlach speelde daarbij om zijn mond. LE TOUQUET Aad van den Hoek, één van de knechten in de TI-Ra- leighploeg, heeft zaterdag bij een valpartij een licht gekneusde rib en een aan tal bloeduitstortingen op gelopen. De valpartij had plaats na 185 km in de tweede etappe in een scherpe bocht van een af daling van een heuvel. Het wegdek in die bocht was door de zinderende hitte gedeeltelijk gesmol ten en bovendien lag er veel olie. Het peloton da verde er met een snelheid van rond 60 kilometer per uur overheen. Vijftien renners kwamen ten val, waarbij Van den Hoek en de winnaar van de vorige ronde van Frankrijk, Ber nard Thevenet. De Franse favoriet raakte niet ge blesseerd. Hij had alleen wat schaafwonden, maar reed toch een voor zijn doen slechte tijdrit. Van den Hoek had totaal geen last van de gevolgen van de valpartij. Hij eindigde in de tijdrit vlak achter Zoetemelk en Thevenet op de 24e plaats. Vergissing Jan Raas uit 's-Graven- polder in Zeeland maakte zaterdag een kleine ver gissing. De Nederlandse kampioen voelde zich tij dens de snikhete etappe van 236 kilometer tussen Angers en Caen uitste kend in vorm. Daarom besloot hij alles te probe ren om de etappe te win nen. Zeker toen hij in Monde- ville vlak bij Caen de met 1800 gulden gedoteerde supersprint had gewon nen. Het kopgroepje waar Raas op dat moment in reed, werd ingelopen door het peloton. Raas pro beerde het even later op nieuw. Hij demarreerde op indrukwekkende wijze uit de hoofdmacht en dacht dat hij op weg was naar de overwinning. Het deerde hem helemaal niet dat de Italiaan Gavassi aan zijn wiel kleefde. Raas denderde met kleine voorsprong op het peloton over het laatste plaatselij ke rondje in Caen, maar zag 100 meter voor de eindstreep tot zijn verbij stering dat de Italiaan Giovanni Battaglin op dat moment de' etappe won. Raas was diep teleurge steld. „Ik dacht dat ik de etappe ging winnen. Ik heb die Battaglin hele maal niet uit het peloton zien vertrekken". Woede Ronald de Witte was gis termiddag na de tijdrit in Le Touquet in staat zijn fiets in elkaar te trappen. De Belg stotterde van woede. Wat was er aan de hand? Ronald de Witte is voor het eerst in zijn le ven kopman van de Broo- klyn-ploeg. Altijd was hij knecht, maar na een goed gereden ronde van Italië en door de blessures van Roger de Vlaeminck en Johan de Muynck werd hij voor deze ronde van Frankrijk aangewezen als kopman van de Italiaan se formatie. De Italiaan Battaglin greep de zege in de tweede etappe. RavifaiNering A Berg LE TOUQUET „Na Bastogne wil ik die gele trui niet meer zien" brieste Lomme Driessens, „dit is teveel van het goede. Kijk eens hoe die jongen bestormd wordt, ze laten hem niet meer met rust, wat denk je hoe slopend het is na zo'n inspanning nog een half uur te moeten praten". De ploegleider van Freddy Maertens verbood radioverslaggevers de drager van de gele trui nog verder lastig te vallen. „Allez, Freddy, kom mee naar het hotel", gelastte Driessens. En hij voerde Maertens weg uit de kolkende massa op de boulevard langs de kust in Le Touquet. Want iedereen verdrong zich rond de man die met het ongelooflijke gemiddelde van meer dan 47 km. per uur de beste tijdrijders ter wereld gedegradeerd -had en voor de derde keer de etappe won. Onthutsende verschillen ont stonden in de 37 km. lange tijdrit: Roy Schuiten verloor twee minuten, Hennie Kuiper bijna drie, Van Impe 3.13 rrün.; Thevenet 3.32 minuten, Zoete melk 3.37 min. en Ocana bijna vier minuten. Om over de an deren nog maar niet te spre ken. Op de kamer in zijn hotel DE ARDENNEN IN. 29 JUNI-6e ETAPPE 2e deel-HA km

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9