„IK ZAL HET LEIDSE 1 KORPS MISSEN" slot schooljaar Popconcert geslaagd Alle rangen doorlopen Vriendschapsbanden nauwer aanhalen Zevensprong mitte remde ffeesteh ikheden Scheidende brandweercommandant A. C. Broeshart: E ItAANDAG 28 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 waar ken dan een gedeelde zesde plaats met 14 punten. Schoolgroepen met eigen werk scoorden duidelijk hoger. Zo kreeg de groep Spoill, samenge steld uit leerlingen van de Leidse analistenschool 21 pun ten en daardoor een tweede plaats, vlak voor Gallah uit Lei derdorp, ook al op de Pinkster- es-uit te zien en eveneens optre dend met eigen composities, kenmerkten de meeste groepen zich door een tamelijk eentonig genre: de havey music, het zwa re roek-werk was tien warme zaterdagse uren niet van de lucht. Uitgezonderd het optre den van Hans Ruitenberg die als Simple Simon wat eigen folkcomposities ten gehore bracht en het winnende duo van de dr. Visser 't Hooft Scholenge meenschap. Paul Go (16) en Pie- ter Swager (19), 6 maanden bezi met twee gitaren een goeie stemmencombinatie en aardige nummers, kortom alle ingre diënten bezig folkmuziek voor bij de borrel, zoals zij hun werk zelf typeerden. Optredend onder «Jrouwen ïIDEN De Leidse 'politie eft zaterdagmiddag rond .30 uur drie zigeunervrouwen ingehouden op verdenking in diefstal. De vrouwen wer- :n uit een auto aan de Prinsse- ide gehaald, en overgebracht lar het bureau. politie had de auto op aan- jjzing van een getuige later 'Ppen. In de kofferruimte n aantal gestolen over riden en lappen stof aange- ">ffen. Mogelijkerwijs hebben vrouwen nog meer diefstal- op hun geweten. Die politie iderzoekt of zij wat uitstaande ibben met enkele insluipingen de diefstal van spaarcentjes vorige week nog een iaarde vrouw het slachtoffer !rd. De gearresteerde vrou- m waren afkomstig uit de •onwagens aan de Vrouwen- «EIDEN De Leidse proces- ie naar Kevelaar is vastge- ild op 8, 9 en 10 augustus, lelangstellenden kunnen in- ichtingen over de processie Tijgen bij: pater Demmers, "aarlemmerstraat 106, tel 20401 en bij mevrouw B. •chenk, Haagweg 74, tel. 41479 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ruim 1700 scholie ren uit Leiden en omgeving hebben zaterdagmiddag en -avond het slot van het school jaar gevierd met een gratis openluchtpopconcert, annex j poptalentenjacht, op het gras- I veld aan de voet van de Burcht. Daar had de Leidse boekhandel AV Boek BV voor twee podia, een aantal bekende en onbeken de popgroepen en de drive-in show van Radio Leiden ge zorgd. Onder een felle zon en voorzien van het nodige vocht genoot een groot aantal scholieren van de Rotterdamse hitmaker Limousi ne. Dit vroegere Heart, het or kest achter het Rotterdamse zangeresje Patricia Paay, werd enige tijd geleden aangevuld met enkele leden van de Swin ging Soul Machine en wist zich via de hitsingle Seventy-five hun eerste notering in de Neder landse hitparade te verwerven. Hun jongste succes Don't let love bring you down, ligt nog vers in het geheugen. Dit was een van de nummers waarop Limousine de Leidse scholieren zaterdag verraste. Daarnaast ook Goodbye and thank you, hun nieuwste single nog prij kend in de tipparade en werk van hun LP, zoals Holy Spirit en America plus hier en daar wat overgenomen successen van anderen. Dat laatste was vooral wat de Volendamse formatie Hope op het andere podium ten gehore bracht. Vooral nummers van Status Quo en uiteraard Rolling Stones dreunden rond de Burcht. Trouwens, ook de Leidse amateurs wisten hierin flink mee te blazen. Alom brachten deze groepen, gerecru- teerd uit een aantal scholen in en om Leiden, en geïntrodu ceerd door Radio Leiden D-J flink wat bekende rocksucces- sen. De Palookaville Express, een vertegenwoordiging van het Rijnlands Lyceum wist een hal ve Stones-LP ten gehore te brengen. Toch wisten zij in de beoordeling door een deskundi ge jury niet veel meer te berei de naam Ballentine kregen zij van de jury 22 punten en daar mee van organisator AV Boek de zwaarste van drie fraaie be kers en boekenbonnen van 50 gulden. De uitslag van deze scholieren talentenjacht: 1 Ballentine (22); 2 Spoill (21); 3 Gallah (20); 4 Hail uitkomend voor het Rijnlands Lyceum (19); 5 Nebbish van Adelbertcollege in Wassenaar (18); 6 ex aequo Palookaville Express (14) en Porty Gal uit Noord wijk (14); 8 Simple Simon - Dr. Visser 't Hooft S.G. (13); en 9 Tenderfeet uit Leiderdorp (12). De door AV Boek geschonken bekers zullen voorzien van in scripties op de scholen komen te staan waarvoor de groepen zijn uitgekomen. Volledigheids-' halve dient vermeld te worden dat de groep Gomorrah, de ver tegenwoordiging van de Chr. S. G. Leiden-Zuid-West niet aan bod kon komen. Door techni sche moeilijkheden door de warmte liep het programma ruim vier uur uit. ARJEN BROEKHUIZEN Claus naar Leiden DEN HAAG - Prins Claus zal vrijdag 10 september de viering van het 125-jarig be staan van het Koninklijk Insti tuut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde in Leiden bijwonen. Burgerlijke stand Loiden Geboren Steven zn. v W van Beek J. Wolting. Overleden E H Veenendaal geb. 12 mei 1968 dr v. A M. Veenendaal en E. Schaap: J. van der Laan geb. 17 dec 1928 man; E M. ten Bosch geb dec. 1941 echtg v P M J Steggerda; H. Krol geb. 16 mei 1917 man G Schouls en J E. Kok; J. Vermont on C van Vliet. V P van Loon en J van dor Heiden. J P Perez Sainz en S. M Cuales; O Ho ogen- Doom en H A Schade van Westrum; A Hustinx en M B van der Stigchel. A Timmers 5) Opq JL V-X "JftDEN De tropische temperaturen hebben afgelopen zaterdag (S, «opening vanhet Zevensprong Zomerfeest (Zevensprong is het m jbhuis van Noorderkwartier) tot een nogal uitgebluste aangele- [ïheid gemaakt. De meeste geplande activiteiten smolten lang- ""rn weg als sneeuw voor de zon omdat niemand zin had zich pen dergelijke hitte erg druk te maken. hall drie het een sterk uitgedund majorettekorps een grote 'eelheid ballonnen los en maakte daarna met clowns een ronde de Bernhardkade. Daarmee werd het Zomerfeest officieel ide bbenjpublieke belangstelling viel in vergelijking met het vorige jaar ornra tegen, omdat het zwembad De Zijl waarschijnlijk een grotere inderftrekkingskracht had dan de opening. De organisatoren hebben ?n drter de goede hoop. dat met het afnemen van de hitte de ele langstelling zal toenemen Hét Zomerfeest, dat behalve door de tje nnensprong ook door „Het Anker" wordt georganiseerd zal vijf ««Cs- He. sterk uitgedunde ma)ore.tekorps m ballonnen opstijgen ten teken da. het it daWassenen en bejaarden. zomerfeest begonnen. Commandant Broeshart, brandweerman in hart en nieren. Ing. A. C. Broeshart werd in 1924 in Nederlands Indië gebo ren. Op 21-jarige leeftijd ging hij naar Amsterdam waar hij eenHTS-opleiding volgde. In Zoetermeer kwam hij voor het eerst in aanraking met de brandweer. Hij werkte daar bij gemeentewerken en werd door collega's het vrijwillige brandweercorps „ingepraat". Via gemeentewerken Oegst- geest, kwam de heer Broes hart in 1957 terecht op de af deling preventie van de Haar lemse brandweer. Hier door liep hij alle rangen en bracht het tot ondercommandant. WENS VAN KREVELD EN LEIDEN: LEIDEN De banden tussen Leiden en zijn Westduitse zusterstad Krefeld zullen moeten wor den aangehaald. Dat is de wens van de politieke sectie internationale uitwisselingen uit de Leidse gemeenteraad en die van hun collega's uit Kre feld. Zij vormt de slotconclusie van een twee daags bezoek van een delegatie politieke verte genwoordigers uit Krefeld aan Leiden, vrijdag en zaterdag. Direct na aankomst, vrijdagavond, kreeg het Kre- feldse gezelschap van het gemeentebestuur van Leiden een koud buffet aangeboden in de Groe- noordhal, voorafgaand aan een gesprek in de directiekamer van de hal met als thema de regio nale politiek. Gemeentesecretaris mr. H. Lodder belichtte daar voor zijn Duitse gasten de ontwikke ling van de mini-provincies in Nederland en bena drukte nog eens de wens van zijn stad in elk geval het centrum van een eigen provincie te worden en niet als bouwplaats van Den Haag te gaan fungeren, zoals nu in de bedoeling van de minister ligt- Lodders collega uit Krefeld, dr. H. Vogt stipte soortgelijke problemen aan rond zijn stad in rela tie tot de buurgemeenten Duisburg, Düsseldorf en Mönchengladbach. Na de gebruikelijke stadsrondvaart op de tweede warme dag van het bezoek bespraken gasten en gastheren en -dames in het restaurant de Vergul den Turk de algemene problemen in het stadshu- welijk dat twee jaar geleden in Leiden werd gesloten. In Krefeld blijken vooral problemen te leven ten aanzien van de driedeling in secties die in Leiden wordt toegepast. In tegenstelling tot onze Westduitse vrienden wordt in Leiden op drie ni- veau's aan internationale uitwisselingen gedaan: onder de ambtenaren, de raadsleden en de burge rij. Vooral op het laatste vlak lopen de contacten nog erg stroef en in beide steden leeft de wens binnen de beperkte financiële mogelijkheden tot een meer levendige relatie te komen. TWEE GEWONDEN Warmte kwelt Leids verkeer Genietend van popmuziek en zon brachten ruim 1700 scholieren de zaterdag door aan de voet van de Burcht LEIDEN De bijzonder hoge temperaturen in het afgelopen weekend hebben ook enige verkeersdeelnemers parten gespeeld. Verscheidene malen moest de Eerste Hulpdienst uitrukken om onwel geworden Leidse burgers naar betere oorden te transporte ren. En enkele malen had dit onwel worden ook voor' andere verkeers deelnemers consequenties. Zo werd op de hoek van de Parkstraat met de Atjehstraat zaterdagmorgen een 33-jarige vrouw op de fiets onwel en reed pardoes tegen een haar tegemoet komende auto op. Zij moest met schaafwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een 19-jarige jongeman reed zaterdagmiddag ten gevolge van een I black-out door de hitte aan de Meerburgerkade tegen een lantaren- j paal. Hij moest evenals een 20-jarige passagier met snijwonden naar het AZL worden overgebracht. Zonder letsel liep een aanrijding op de hoek van de Vijf Meilaan en de Zoeterwoudseweg af. Daar reed een 50-jarige Leidse dame met haar auto zondagmiddag om 16.40 uur eerst tegen andere ander auto en vervolgens tegen een paaltje op. De dame had ten gevolge van de warmte het nodige alcoholhoudende vocht tot zich genomen, alleen net wat meer dan nog verantwoord was. Gelukkig leverde het ongeval slechts blikschade op. de I» 1 LEIDEN „Ik zal mijn mannen missen. Leiden een| heeft een fijn en moedig korps. Soms voel ik me een vader van de jongens. Velen komen naar me mm toe met hun problemen. Ze kennen mijn gezin, omdat ik vlak naast de kazerne woon. Dat schept een m band". Dat zegt brandweercommandant ing. A. C. Broeshart, die tot hoofd van het brandweerkorps in ■"*1 Den Haag is benoemd, (zie voorpagina). Acht jaar heeft hij de leiding van het Leidse korps in handen en dj gehad. Hij zegt in Den Haag vooral de persoonlijke i band met de korpsleden te zullen missen. „Het Haagse korps is vijfmaal groter dan dat van Leiden. "f Veel tijd voor persoonlijke gesprekken zal ik jammer genoeg niet meer hebben", j Met het vertrek van de heer Broeshart verdwijnt mmA opnieuw een topambtenaar uit Leiden. Hij werd in I de afgelopen twee jaar voorgegaan door onder ande- 20 00, ren directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, met de heer Kramer, chef afdeling financiën Visser en il. 2lJ gemeentesecretaris dr. J. van de Poel. Het bekend 3r om| worden van het vertrek van ing. Broeshart komt op opH de dag dat de gemeenteraad van Leiden zal besluiten en vd een andere topambtenaar, de voormalige directeur van de Groenoordhal, Th. C. Daey Ouwens, te ont- |Tt| slaan. Over de laatste zegt ing. Broeshart: „De afgelopen "*jtwee en half jaar zijn voor Daey Ouwens een hel 'twistI geweest. Zoiets staat voor mij eigenlijk gelijk aan Sua levenslang. Het is onmenselijk. Er wordt hier drukte ie Neg gemaakt over gevangenen in Indonesië die al jaren «Pm zonder proces vast zitten. In feite is hier met Daey RadTc Ouwens niet veel anders gebeurd". toor f Overigens ontkent de brandweercommandant dat zijn vertrek uit Leiden stoelt op het ontslag van zijn collega Daey Ouwens. Wel vindt Broeshart dat deze I ontslagprocedure een zeker gevaar inhoudt voor an dere topambtenaren in dienst van de gemeente. Hij onderschrijft de opmerkingen van een van de advoca- 13.00 10 oP— 15.00 16.03 ten van Daey Ouwens, mr. Geleijnse, die in een intervie\y met de Leidse Courant eens heeft gezegd dat zoiets als een zwaard van Damocles boven het hoofd van elke ambtenaar hangt. Broeshart vindt dat in de hele affaire Daey Ouwens de menselijkheid onvoldoende heeft gesproken. „De massa oordeelt in feite over hem: groepen mensen die alleen maar stukken over hem hebben gelezen, maar die de man zelf niet kennen. Er is geen schuldige in deze zaak aan te wijzen. Het is een collectief dat verantwoorde lijk is voor de gang van zaken. Ze hadden hem nooit 2,5 jaar aan het lijntje mogen houden Gedurende de acht jaar dat ing. Broeshart de Leidse brandweer leidde, is de regionale brandweer tot stand gekomen. Zesentwintig brandweerkorpsen nemen er aan deel. „De aanzet verliep een beetje moeizaam. De brandweercommandanten vreesden dat Leiden de baas zou gaan spelen. Het tegendeel is gebleken. Nu is er een fantastische samenwerking. Enkele maanden geleden is een regionaal preventiebureau opgericht. We hebben ook een zekere normalisatie van voertui gen en apparatuur verkregen". Zijn ervaringen uit „het Leidse" zullen Broeshart ten dienste staan in Den Haag. Het is de bedoeling dat ook daar een regionale brandweer tot stand komt. „De onderhande lingen zijn in Den Haag nog niet zo ver. De burge meesters van Den Haag en van de omliggende ge meenten moeten het op bestuurlijk niveau nog uit vechten". De uitbreiding van de brandweerkazerne is één van de zaken die commandant Broeshart voor zijn opvol ger laat liggen. „Het is helaas niet gelukt, meuwbouw te krijgen. Nu krijgen we de beschikking over de oude school die naast de kazerne ligt. De tekeningen liggen al klaar. Het wachten is op het „ja" van de gemeenteraad. Het is zo jammer dat het allemaal zo lang duurt". 3 (S) t/ Vechten Enthousiast kan de scheidende brandweercomman dant vertellen over het vak, dat hij in 1957 koos. „Een brand waar je voor moet vechten om hem te bedwin gen, geeft de meeste bevrediging. Zoals onlangs op de Hooigracht. Er stond een studentenkamer in de hens. De vlammen sloegen eruit. We zijn er met zijn allen tegen aan gegaan en het vuur heeft zich niet verder verspreid dan alleen in de studentenkamer. Wanner er een hele hectare duin, hei of bos brandt, mag dat sensationeel zijn voor het publiek. Voor ons is daar geen lol aan. Je zet een paar waterkanonnen neer en spuit er duizenden liters op. Er is dan toch geen redden meer aan". Goed gehard worden de mannen van Broeshart wel. Tijdens oefeningen in een bunker op het vliegkamp Valkenburg moeten zij niet gasmasker op zich in het vuur wagen. Op de ambulance komen zij in contact met zwaargewonden. Maar de Leidse brandweerlie den zijn niet van staal: „Wanneer er bij een of ander ongeval een kind betrokken is, merk ik dat op de kazerne. Dan is het er de hele dag opvallend stil". Werktijden De problemen rond de arbeidstijden zijn voorlopig opgelost. Met ingang van 1 juli gaat het Leidse korps 66 uur per week werken. Over anderhalf jaar zal de werkweek bestaan uit 60 uur. „Onze stiptheidscacties hebben succes gehad. Ook hebben we alle steun gekregen van de Leidse bevolking. Als een recht geaarde brandweerman, die direct moet reageren, zeg ik dat het ambtelijk apparaat wat te traag werkt in Leiden. Ik heb alle vertrouwen in de commissie die zich de komende tijd gaat bezig houden met de werktijdverkorting. Daar zitten een paar raadsleden in die de problemen van de brandweer wel begrij-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3