Hittegolf blijft ons land nog beheersen KLM vliegt weer over Canada -'Minstens zes □Nederlanders nn ramptrein omgekomen NEDERLAAG COMMUNISTEN VERKIEZINGEN IN PORTUGAL Mislukte aanslag op vice-consul Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.VLeiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg denties (e*cl. BTW) 0,45 per mm. Telefoonties 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (1800 tot 19.00 uur) - Abonnementen kwartaal 38,27; jaar 149.15. losse nummers. 55 cent Maandag 28 juni 1976, 66e jaargang no. 20462 Prins Bernhard Koninklijke piloten: prins Bern hard op Ned. I om 21.50 uur. M'n ouwe baas om 19.30 uur en om 19.55 uur McCoy. Ned. II, om 19.05 uur Run, Joe, om 20.25 uur Jongens van de grote weg, om 21.15 uur Moeder wat heet en om 22.30 uur Glen Campbell. Aanhoudend warm Droog en zonnig en aanhoudend warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Minima omstreeks 1? gr. Maxima van 28 gr. in de kustgebieden tot 33 gr. plaatse lijk in het binnenland. Morgen zon: 4.22—21.04. Schev. Hoogw.: 4.07 en 16.32 laagw. 12.08. EUFVILLES Zes van de elf reizigers die gisteren bij et treinongeval bij Neufvilles om het leven zijn gekomen, ijn inmiddels als Nederlanders geïdentificeerd. Ook onder e in totaal 29 gewonden bevinden zich veel landgenoten, [an hen waren vanmorgen nog een kleine 25 personen in ospitalen opgenomen. >ver de oorzaak van de ramp valt nog weinig met zekerheid zeggen. Vaststaat alleen dat er geen menselijk falen in et geding is. Sommige deskundigen menen op grond van en voorlopig onderzoek dat de wissel die gistermiddag lotseling versprong toen daarover de exprestrein Amsterda- Parijs denderde, is defect geraakt als gevolg van de armte. Anderen bestrijden dat. et ongeluk gebeurde om half twee 's middags, op een fstand van ongeveer 45 kilometer ten zuiden van Brussel. >e D-trein reed toen met de ter plaatse maximaal toegestane lelheid van 130 a 140 kilometer per uur. Toen de wissel msprong waren de voorste treinstellen er al over heen edenderd. De zeven achterste van de in totaal 13 wagons lakten ontspoord. Vijf daarvan waren gehuurd door de ranse Toeristen Service. Eén wagon werd metersver uit het aanvak geslingerd en sloeg te pletter. Hierin zijn de meeste achtoffers gevallen. In totaal vijf treinstellen kantelden en wamen in de berm terecht. negen uur gisteravond waren de reddingsploegen met lijbranders in de weer voor dat zij alle doden en gewonden adden bevrijd. Sommige van de doden waren afschuwelijk irminkt. De identificatie verliep uiterst moeilijk omdat de' ieeste rezigers in de lichte zomerkleding die ze droegen, len identiteitspapieren op zak hadden, omvang van de ramp was nog aanzienlijk groter geweest men er niet in geslaagd was de aanstormende TTE-trein 'arijs-Brussel op het laatste nippertje te stoppen. 'eze dreigde op de ontspoorde treinstellen in te rijden. De rein uit Parijs had de onheilsplek volgens dienstregeling nkele minuten na de ramp moeten passeren. Het hulpverle- ings- en reddingswerk kwam vrij snel op gang maar werd emoelijkt door het warme weer. De Rijkswacht was ter laatse, er werd hulp geboden met een helicopter, de Belgi- :he Civiele Bescherming bood assistentie en ook het Rode ruis nam aan de reddingsoperaties deel. In totaal bevonden ch in de trein 600 tot 700 passagiers. Velen van hen zijn a het ongeluk naar huis teruggekeerd. Anderen hebben de eis naar hun vakantiebestemming vanmorgen vervolgd. De Veinramp van gisteren was de derde binnen één jaar in •uid-België. DEN HAAG Nederland moet de komende dagen rekening blijven houden met warm tot zeer warm weer. Ons land ligt nog steeds in het hoge drukgebied, dat de tem peratuur tot zo'n 34 graden laat oplopen. Kalmte en koelte blijft daarom het devies ook voor de komende dagen. Dat vooral koelte voor velen noodzakelijk was bleek wel uit het bezoek tijdens het weekeinde aan zembaden en het strand. Half Nederland heeft, als men afgaat op de gegevens geprobeerd zo lang mogelijk in het water te blijven. Als men er ten minste de kans toe kreeg bij de overweldigende druk te. De warmte en de drukte brachten ook veel ongemakken teweeg: in Scheveningen alleen al meer dan vijfhonderd mensen, die door de EHBO behandeld moesten worden en meer dan driehonderd zoekgeraakte (en weer gevonden) kinderen. Andere ongemakken zijn het hinderen door keiharde muziek van de buren tot diep m de nacht. In geheel west-Nederland wordt de politie overstroomd met klachten van deze aard. Men kan er weinig aan doen, een zeer dringend beroep op de veroorzakers van deze geluidshinder helpt soms wel. Een ander zeer begrijpelijk ongemak veroorzaakte een zeer vroege bulldozer- chauffeur vanmorgen in Sint Odenrode, die om half vier al met zijn bulldozer begon te werken. Heel begrijpelijk, aldus de politie, maar het mag nu eenmaal niet. Leo van der Kroft vraagt KNVB om actie bij FIFA (Van onze sportredactie) rA.a Een van de wagons van de Parijs-express ligt als jen wrak langs de verwrongen rails. Je en' jpenj Dete{ verschillende rijtuigen sloegen om en werden Opengescheurd door de palen van de bovenleidingen angs het baanvak. DEN HAAG Scheidsrechter Leo van der Kroft I heeft bij de KNVB een verzoek ingediend om stap pen te ondernemen nu hij nadat anderhalve week geleden bekend werd dat hij was gerehabiliteerd nog steeds geen officieel bericht van de FIFA heeft gekregen. Pas wanneer hij de bevestiging van de wereldvoetbal bond heeft ontvangen wil Van der Kroft bekend maken of hij op de nieuwe uitnodiging wil ingaan. Zoals bekend raakte Van der Kroft in diskrediet door zijn arbitrale optreden in de Europa Cupwedstrijd Real Madrid-Borussia Mönchengladbach. waarin hij twee doelpunten van de Westduitsers afkeurde. De Haagse scheidsrechter die al geruime tijd op de Olympische lijst stond werd toen door de FIFA daarvan afgevoerd. Andere belangrijke onderwerpen in Sporttribune: 6 Freddy Maertens' triomftocht 0 Forse zwemploeg naar Montreal Betty Stöve tenonder tegen Evert 0 Ondanks topprestatie honkballers verlies Dopingzaak in paardesport Dusseldorp (DPH) Vanmorgen is op de vice-consul van Joegoslavië in Dusseldorp een mislukte aanslag gepleegd. De beide vermoedelijke daders zijn korte tijd later door de politie gegrepen. Volgens de politie wilde de vice-consul tegen half negen het gebouw van het consulaat binnengaan, toen plotseling een man op hem afkwam, een vuurwapen tevoorschijn haalde en schoot. De vice-consul vluchtte de garage binnen. De pleger van de aanslag sprong in een auto, aan het stuurwaarvan een tweede man zat. Negen verdrinkingen DEN HAAG (ANP) Minstens negen men sen zijn dit weekeinde verdronken tijdens het zwemmen of bij andere watersport- evenementen. Enkele verongelukten konden niet zwemmen, anderen, zoals twee jonge tjes in de Lauwerszee kwamen in een diepe vaargeul terecht en konden zich niet meer in veiligheid brengen. Een groot aantal mensen heeft, toen de jongetjes van vijf en zeven jaar vermist werden, van zaterdagmiddag tot zondag avond gezocht. Zondagmorgen vond men het omgekomen zevenjarige jongetje, gister avond pas ontdekte men het andere slach toffertje. Zwembad gekraakt HARDINXVELD (ANP) Een aantal jon geren en jonge gezinnen heeft gistermiddag het zwembad van Hardinxveld-Giessendam gekraakt. Verschillenden kregen van de po litie weliswaar een proces-verbaal, maar de krakers mochten verder de hele middag nog blijven om wat verkoeling te zoeken. Oorzaak van de kraakaktie was een besluit van de gemeenteraad van enkele dagen er voor. Met slechts één stem meerderheid wisten de christelijke fracties te bereiken, dat het zwembad zondags gesloten moest blijven, omdat anders 6000 gulden meer uitgetrokken moest worden. Een beroep van de burgemeester en betrokken wethouder, dat de 6000 gulden geen enkel bezwaar vormden, bleven de tegenstemmers bij hun beslissing. Het werd 9 tegen 8, maar gisteren kozen de gemeentelijke kiezers hun eigen weg. Ambtenaar schiet man neer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een schiet partij zaterdagavond in de Haagse Van Ravesteinstraat is I een 44-jarige Hagenaar door zijn overbuurman een Haagse ambtenaar in zijn been gescho ten. De schutter had al eerder woor denwisselingen met de neerge schoten man gehad, omdat hij niet wilde, dat zijn kinderen met die van deze man speelden. Het slachtoffer kon, nadat de kogel uit zijn been verwijderd was, naar huis terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De KLM vliegt sinds zaterdag weer langs de normale (snellere) route naar New York, nadat de vereniging van Nederlandse verkeersvlie gers bad besloten om het ooste lijk Canadees luchtverkeersge- bied weer veilig te verklaren. Er wordt echter nog niet geland in Canada. De moeilijkheden met het Cana dese luchtverkeersgebied vloeien, zoals bekend, voort uit de taalstrijd. Luchtverkeersge- leiders daar voelen niets voor de beslissing van de regering, dat voortaan naast het Engels ook de Franse taal gebruikt moet worden. Stakingen waren het geval. Aangezien de KLM-machines uit Canada niet steeds volgens Verdronken Eenentwintig mensen, voornamelijk vrouwen die van de markt terugkeerden, zijn in het Volta-meer in Joego slavië verdronken nadat hun schema terugkeren, raken soms anders vluchtschema's in de knoop. De KLM ontkent berich ten, dat als gevolg van de Cana da-misère alle vluchten ver traagd zijn. „Schiphol kampt immers ook met een vakantiepiek, waardoor er wel eens iets mis wil gaan". Een Amerikaans jeugdkoor en orkest uit Detroit, dat gisteren in Voorburg een concert zou geven arriveerde met meer dan 36 uur vertraging in Nederland. Hoewel de jongelui een uur voor aanvang van het concert in de kerk aan de Herenstraat voet op Nederlandse bodem zetten, ging het concert toch door. De be wondering van het publiek was even hartverwarmend als de temperatuur in ons land, ver klaarde de dirigent na afloop. veerboot plotseling kapseisde, aldus maakte het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg be kend. Water... een van de weinige mogelijkheden om in deze hitte enige afkoeling te vinden. LISSABON (Reuter-UPI) De stafchef van het leger, generaal Antonio Ramal- ho Eanes, is als overwinnaar tevoor- v,/ schijn gekomen uit de gisteren in Portu- Aj» 'V gal gehouden presidentsverkiezingen. Hij versloeg met groot verschil zijn riva- ♦fji :'wk pp len, admiraal Jose Pinheiro de Azevedo L.11 *de huidige premier), de uiterst linkse i ^1 mai°or Otelo Saraiva de Carvalho en de communistische kandidaat, Octavio Pa- to. Eanes geniet de steun van de drie De grote winnaar in de Portugese or-ootste Dartiien in Portugal, de sociaal verkiezingen: Eanes. Generaal Ramalho grootste partijen in Portugal, de sociaal democraten, de volksdemocraten en de centrum-democraten. Toen meer dan driekwart van de stem men was geteld bleek dat daarvan meer dan zestig percent op Eanes was uitge bracht. Hij was toen zeker van het presi dentschap voor de komende vijf jaar. Eanes heeft voor de verkiezingen ver klaard rust en orde in het land te zullen herstellen en de democratie te zullen garanderen. Hij is de eerste Portugese president die in vrije algemene verkiezin gen is gekozen. Verrassing was het stemmenpercentage van premier De Azevedo. Men had voor hem op zo'n 28 percent gerekend. Dat hij niet verder kwam dan ruim 14 percent wordt geweten aan het feit dat de pre- I mier vorige Week tijdens een verkiezings campagne door een zware hartaanval i werd getroffen, waarvan hij nu herstel- j lende is. De tweede verrassing was het grote aan- deel dat majoor De Carvalho wist te behalen. Hij kwam met bijna 13 percent op de tweede plaats. Dat is duidelijk ten j koste gegaan van de communistische kandidaat Pato, die met slechts 8 percent een voor de communisten teleurstellende I score boekte. Commandant van Leidse brandweer naar Den Haag LEIDEN/DEN HAAG - Ing. A. C. Broeshart is benoemd tot brandweercommandant in Den Haag. De afgelopen acht jaar was ing. Broeshart als hoofd van de brandweer in Leiden werkzaam De benoeming van ing. Broes hart werd vanmiddag bekend gemaakt. Hij volgt in Den Haag op ing. A. C. Cilijamse, die op 1 april de Haagse brandweer verliet in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. (Zie verder pag. 3) Naasting President Didier Ratsiraka van Madagascar heeft zaterdag de naasting door de staat van de olieindustrie van j zijn land bekendgemaakt. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de gemeenten in ons land gead viseerd alle bij de brandweer in gebruik zijnde reddingslijnen op hun kwaliteit te laten onder zoeken. Aanleiding daartoe vormden twee ongevallen met reddingslij nen. Een TNO-onderzoek wees uit, dat de lijnen niet voldeden aan de gestelde normen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1