Inja McGarrity overtuigd van geknoei met paarden MICHEL FEUILLET VERWACHTTE HIETS MAAR KREEG ALLES Superieure race Jojo Buitenzorg slechts beloond met vierde plaats Nootdorpl succesvol Wassena; Dines P. won Grote Prijs der Lage Landen ,Te veel do A LEIDSE COURANT pagina'i WASSENAAR Volbloedtrainer Tom McGarrity gaat de stallen van eigenaar Huug Zuiderent in Hoogerheide verlaten. Het vertrek van Tom McGarri ty hangt ten nauwste samen met zijn sterke vermoe den dat zijn paarden gedurende de afgelopen weken door kwaadwillenden een preparaat werd toege diend. Het gevolg hiervan zou zijn geweest dat zijn paarden de laatste tijd ver onder de voor hen normaal geachte prestaties bleven. Tijdens de Grote Prijs der Lage Landen wilde Inja McGarrity namens haar man het verhaal doen van hun wedervaren met de volbloeds in Hoogerheide. „Ik ben er van overtuigd dat er paarden van onze stal gelopen hebben nadat hen een of ander preparaat was toegediend. Ik ben er vrij zeker van dat zij Calmivet kregen. Dat is een rustgevend middel dat veel in de springsport wordt gebruikt. Het is een middel waardoor de paarden niet tot hun normale prestaties komen. Het is meer malen gebeurd, dat de fut er bij de laatste bocht helemaal uit was. Ze werden dan erg rustig en waren met meer vooruit te krijgen. Bewijzen kunnen we echter niets. Enkele weken gele den kwam de uitstekende drie jarige Mactwain tot een zeer slechte prestatie. Voor de koers gedroeg het paard zich, toen wij hem uit de veewagen haalden, erg rustig. Normaal is het een echte vurige volbloed. Hij fi nishte als laatste. Omdat mijn man, die verantwoordelijk is voor de prestaties van het paard, iets vermoedde, verzocht hij het dienstdoende dopingco- mité of men een onderzoek wil de instellen. Er is toen een bloedmonster afgenomen. Over de uitslag hebben wij van de NDR nog niets gehoord. Dit is nog maar een voorbeeld, er zijn er nog meer te noemen. Zater dag hadden wij hoge verwach tingen van Coper Captain maar dit paard kwam ook als laatste binnen. Voor vandaag wilden wij geen enkel risico nemen. Voor de box van Coven Cat hebben wij vierentwintig uur een bewaker neergezet. Het paard liep uitstekend! Een an der argument is dat paarden die mijn man buiten het entraine- ment Hoogerheide traint, wel tot goede prestaties komen". De matige resultaten, hoe dan ook veroorzaakt, waren voor ei genaar Huug Zuiderent reden om Tom McGarrity ontslag aan te zeggen. Inja McGarrity: „De ware reden is echter een andere. Zuiderent heeft in de rensport veel te hoog gegrepen. Mijn man had een contract tot november. Maar bij Zuiderent kwamen een heleboel privézaken om de hoek kijken. Laten we het even op een rij zetten. Ik moet mijn woorden goed afwegen. Het ging niet goed met eigenaar Zuiderent. Tom, ik en het personeel ston den op de loonlijst van zijn con- servenfabriek in België. De be lastingdienst kwam er achter dat Zuiderent hobby en zaken door elkaar haalde. Daarnaast dachten wij dat de trainingsac commodatie en de stallen het eigendom van Zuiderent waren. Die bleken achteraf van ziin Inja en Tom McGarrity merkten gedurende de laatste weken vreemde verschiij bij diverse paarden op. oom te zijn, die ook een verbin tenis met het bedrijf had. Toen dit allemaal aan het licht kwam, moest Zuiderent zijn complex verkopen. Hij schijnt dit gedaan te hebben aan Maup Caransa die er de dravers van zijn trai ner Wim Duivenvoorden wil on derbrengen. Tom moest vertrek ken. Als reden werd opgegeven dat de prestaties onvoldoende waren. Omdat contract contract is weigerde Worn dit ontslag te aanvaarden. Ook een afkoop som van tweeduizend gulden wilde hij niet accepteren". Een plotseling geëmotioneerde Inja McGarrity gaat verder: „Omdat Tom bang was dat hem dit ook zou gaan overkomen met paarden van andere eige naars die hij in Hoogerheide traint, heeft hij nu zelf de knoop doorgehakt. Wij vertrekken naar België en vestigen een stal in Baarle Har- tog, vlak voor de grens met België. Wij hebben van Barend van der Bor al vijftien nieuwe paarden in training gekregen, zodat de start niet al te slecht Niet alleen de mensen maar ook de paarden hadden gisteren op Duindigt last van de warmte. WASSENAAR Jan van Dooye- weerd at voldaan in de kleedkamer van Duindigt aan zijn stukje tar webrood met kaas: „Dit is de beste koers uit de loopbaan van Jojo Buitenzorg geweest. Ondanks de vierde plaats in deze Grote Prijs der Lage Landen ben ik meer dan tevreden. Ik wist dat Jojo in top vorm was en toen ik nog steeds aan de leiding de laatste bocht uit kwam, dacht ik even dat Jojo kwam om te winnen. Ik durfde niet om te kijken, ik had geen idee, wat er zich achter mijn rug af speelde". Een ontroerde Michel Feuillet met de lauwerkrans om de nek. Ook zijn zoon werd onmiddellijk in de- hulde betrokken. WASSENAAR Met een ietwat wantrouwende blik bekeek Michel Feuillet het glaasje jonge klare dat hem door een bestuurslid van de NDR in de handen werd gedrukt. Argwanend bracht hij het glas onder zijn neus en snoof eens diep de geur op. Toen verhelderde het ge zicht van de winnaar van de Grote Prijs der Lage Lan den en met een forse slok werkte hij de inhoud naar binnen. En het was niet zo zeer de smaak alswel de om standigheden die Michel Feuillet deden glunderen. Zichzelf kansloos achtend, had hij desondanks een paar weken geleden de knoop doorgehakt en besloten met Dines P. aan de Grote Prijs deel te nemen. Ten slotte zo vertelde hij later, wa ren de tweede en derde prijs, respectievelijk 45.000 en 20.000 gulden, ook nog de moeite waard om voor te rijden. Wat echter niemand verwachtte, ge beurde. Na een zeer enerveren de race slaagde Dines P met Feuillet op de sulky erin als eerste te finishen voor favorie ten als Dauga en Eleazar, en daarmee de hoofdprijs van hon derdduizend gulden in de wacht te slepen. Miche, Feuillet kon zijn geluk niet op. Toch bleef hij de een voudige man die hem bij zijn collega's zo geliefd maakt. Bij de huldiging betrok hij onmid dellijk zijn vrouw („zij is de eigenaar), zijn dochter („Dat is de trainster") en zijn zoontje („de verzorger"). In het kort komt het erop neer dat Michel Feuillet alles alleen doet. Afge lopen vrijdag laadde hij Dines P. in de wagen en vertrok met vrouw, kinderen en stalperso neel van zijn boerderij in Nor- mandië naar Den Haag. In te genstelling tot andere pikeurs die een duurder hotel opzochten gaf Michel Feuillet de voorkeur aan hetzelfde verblijf als zijn personeel. „Waarom zou ik ex tra ^duur gaan zitten. Wij zijn hier met zijn allen gekomen. En we wilden maar een ding, zo hoog mogelijk eindigen". Dat dat het winnen van de Gro te Prijs der Lage Landen zou inhouden, was iets dat de vie- renveertigjarige Michel Feuillet geen seconde had bevroed. „Na tuurlijk wil iedereen die aan de start verschijnt winnen. Maar ik was er ook van overtuigd dat dat geen rële gedachte was. Ik weet dat Dauga en Eleazar bete re paarden zijn dan Dines P. Het is een gegeven en je moet ermee leven. Het is dan ook de eerste keer dat ik van Dauga win. Misschien speelde de warmte een rol. Verder geloof ik dat de vlakke baan een punt in mijn voordeel was. Dines P. liep hier uitstekend, in Vincen- nes geven de heuvels wel eens moeilijkheden". MOEILIJK Overigens verhulde Feuillet niet dat zijn overwinning een zeer zwaar bevochten zege was. „Het was een van de moeilijk ste wedstrijden die ik ooit gere den heb. Het veld was sterk, het tempo lag hoog (hetgeen uiteindelijk resulteerde in een baanrecord van 1.17) en iedereen bleef ver schrikkelijk dicht bij elkaar. „En dan haast filosofisch: „Wat zouden wij erover praten. Het is achter de rug, het is gelukt en ik ben verschrikkelijk geluk kig". Terwijl zijn vrouw met een in derhaast opgediept zakdoekje de modderspatten van zijn ge zicht verwijderde, luisterde Mi chel Feuillet naar de felicitaties- peech van Piet van Binsbergen, voorzitter van de Stichting NDR, waarin Feuillet werd af geschilderd als een waardig winnaar. De korte krachtige ge lukwens werd onmiddellijk ge volgd door het overhandigen van de geschenken, een klok, een bord en een horloge dat haast te groot was voor de klei ne pols van zoon Pierre. HOOGTEPUNT De Grote Prijs der Lage Lan den, een van de; zo niet de mooiste race in de geschiedenis van dit evenement, was het on betwiste hoogtepunt op een in tegenstelling tot andere jaren niet overvol Duindigt. &&,/,deDit keer passeerden slechts ongeveer tienduizend be zoekers de poorten. Aangelokt door het weer hadden velen ver kozen ergens anders de middag door te brengen in plaats van op het ondanks alles toch nog behoorlijk volle Duindigt. Dat, het zei nogmaals gezegd, dat warmte de meeste problemen met zich meebracht was duide lijk te merken. Programma boekjes dienden als hoofddek sel, het aantal sjalen en doeken dat op hoofden geknoopt zat ontelbaar. Op de tribune tracht ten sommigen zich met een op batterijen werkend propellertje nog enige koelte toe te eigenen. De omzetten van ijs en frisdran ken waren evenals de prijzen enorm hoog. En in de sociëteit maakte Michel Feuillet in zijn vreugde grootse gebaren. Eerst oogstte hij ap plaus met de mededeling dat hij van zijn prijs tweeduizend gul den afstond aan het ondersteu ningsfonds, daarna waardering met het gebaar de hele zaal van champagne te willen voorzien. Jammer voor hem dat dat niet voorradig was. Het enige dat nog uit de immense koelkast opgedoken kon worden was een flesje lauw bier of al even kou de frisdrank. PAUL HOVIUS Henny Hylkema met Royal Port was steeds in het kiel zog van de Nederlandse com binatie. De Nederlandse Amerikaan Hylkema: „Ik riep tegen Jan, in de laatste paar honderd meters, die Fransen komen er niet meer aan. We maken samen de eindstrijd uit. Maar wat een klasse, die laatste meters van Dines P en Eleazar, maar bovenal ben ik tevreden over de prestatie van Royal Port. 2600 meter uitlopen hadden ze immers op Duindigt nooit verwacht". De overwinning van Dines P was het sluitstuk van een prachtige strijd. Na de start was Jojo Buitenzorg uit zijn moeilijke startpositie erg goed weg. Jan van Dooye- weerd: „Ik kreeg een gaatje bij de Duitser Gohlke (Espoir Bourbonnais) binnendoor. Trekt hij het gat dicht dan is de strijd voor Jojo afgelo pen. Maar ik nam het risico, omdat Jojo de laatste tijd van een fout niets meer wil weten en hij veel trouwer is geworden. Ik bepaalde vanaf dat moment het tempo van de koers". Pikeur Martin Vergay in de buurt van Jan van Dooyeweerd in de kleed kamer: „Ik nam de,eerste duizend meter op en die ging binnen de 1.16". Jan van Dooyeweerd: „Ik ben nog nooit zo gelukkig uit een Grote Prijs gekomen als deze keer. We hebben hier toch wel drafsport gebracht van de bovenste plank. Alleen al die laatste honderd meter. Die Franse paarden hadden net nog iets over. Maar er gens weet je dat voor de start natuurlijk al". In de kleedkamer, waar de pikeurs extra lang onder de koude douche verblijven, zat Jan van Dooyeweerd nog wat na te denken. Plotseling kwam de opmerking: „Jan ben je aan de lijn?" voel mij een stuk beter. Maar ik geloof niet dat zoiets te maken heeft met de presta- Jojo Buitenzorg. Nee, het paard is in topcon ditie". De pikeur natuurlijk ook. Na een laatste hap, ver liet Jan inmiddels in het bur gerpak de kleedkamer, om boven in de sociëteit een warm pilsje te gaan drinken. Combinaties Dines P. won de Grote Prijs voor Eleazar, Royal Port en Jojo Buitenzorg. Waar zijn echter de andere Nederland se combinaties gebleven? De nieuwe Franse aankoop van eigenaar Blom, die nu voor het eerst op Duindigt met trainer, pikeur Aad Harm- sen aan de start kwam, is niet in de strijd geweest. Evenals Espoir Bourbonnais sprong het paard aan de start en werd al voor de eer ste bocht uitgeschakeld. Worthy Dean, verleden jaar met Cees de Leeuw derde, kon nu niet verder komen dan de achtste plaats. Vlak daarachter kwamen Lento H (Piet Zandt), Florissant (Ber- tus Leeuwenkamp) en Boy du Verbois die niets in deze koers te zoeken hadden. De vijfjarige Deense import van de Rotterdamse stal Marco met op de sulky Stef van Dooyeweerd, sprong aan de start en werd ingehouden. Een teleurstelling voor de ei genaren van deze grote stal. De heren lieten trouwens za terdagavond aan het diner voor de Grote Prijs der Lage Landen in het Europa-hotel hun stoelen leeg. Ze waren het niet eens met de Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport, dat hun nieuwe aankoop vanuit Frankrijk Due de Brou niet aan de start mocht verschijnen. Cees Berg, perschef van de NDR: „Het is natuurlijk een hard gelag als je met je paard niet mag starten in de Grote Prijs, als je hem voor veel geld in Frankrijk hebt gekocht. Maar in de eerste band op 2600 meter konden we maar 12 paarden laten vertrekken. Dan moet je een keuze maken. De prestaties moesten we afwegen en zoiets is natuurlijk altijd moeilijk. Hadden we een Florrisant niet opgesteld, dan was Bertus Leeuwen kamp niet tevreden geweest, immers dat paard was verle den jaar vierde". Overleg Jan van -Dooyeweerd, de trainer van Due de Brou wilde er niet zoveel over kwijt: „Als er overleg was geweest, dan had ik natuur lijk veel liever Due de Brou aan de start gehad dan Sur veyor van stal Marco. Sur- veyvor is nu eenmaal een erg moeilijke starter in een bandenstart-koers", koers". ARTHUR VAN RIJSWIJK Afgevallen De Hoofddorper bracht het is trouwens goed zicht baar naar voren dat hij de laatste weken al veertien kilo is afgevallen. Vandaar misschien de vier opeenvolgende overwinnin gen van Jojo Buitenzorg in Groningen en nu de uitste kende vierde plaats in de Grote Prijs der Lage Lan den. „Dat is moeilijk te zeg gen. Een ding is natuurlijk duidelijk, door het gewichts verlies ben ik wel een heel ander mens geworden. Ik Hoe de zaken ook liggei McGarrity is in ieder go in een goede verstand» bij Huug Zuiderent wegj Vreemd punt:? \n L wel dat de ND.S rent, die en kek .ar er: g< in het nieuws kwam van de ene op de andi uit de springsport staj middellijk een vergunn eigenaar-trainer gaf. Ir Garrity: „Waanzin. Als i paard opgezadeld moet v* moet een vriendin dat vo< doen''. ARTHUR VAN RIjJ (Van onze sportredactie) WASSENAAR De Duindigt ging op zaterd start met een uitsteken gramma. Uitschieter araateurkampioenschap Duindigt. Twee Noot 'i amateurrijders deden h goed. Joke met Tinus Bi nam de leiding en moe met de finishpaal in zi gewonnen geven aan zijn j| genoot Gerard van der Vp zijn Franse hengst Vic II. Deze zegevierde in tige kilometertijd van l.i 21 mill bracht het trioj| Icare IV-Prijs. Ludwin F Siem Hartman won voora Hanover met Zus NoorJT Mairy Dynamic met SjenJ drikx. Zondag deed Ke« kerk in de Supertrio-d dat wat van hem werd. Over. de afstand vajns meter zegevierde hij i prachtige kilometertijd 1.20.8. PRINS PHILIP: - r De finish van de Grote Prijs der Lage Landen. Dines P. (no. 15) gaat een klein stukje voor Eleazar over de streep. LONDEN Prins Phili Engeland heeft in een view mét the Sunday gezegd dat er in de pa sport op grote schaal gMI wordt gemaakt van stimtjka de middelen. De prins, di^n zitter is van de Internat Hippische Federatie, ze, ook een normaal voor p£*e bestemd middel gebrulen hebben om zijn polo-c<el( voort te kunnen zetten. I Tijdens de Olympische I van Montreal zullen voor i> ste maal dopingscontrolespd paarden gehouden wordeifvli mulerende middelen veel te vaak gebruikt", prins Philip, „ga maar e de stallen kijken van wellf nationaal evenement dar Overal slingeren injec' den, geheimzinnige fle: poeders. Je weet niet voor spullen zijn, maar j_ er wel naar raden. Pepffik len, kalmerende middelenpo voorts": Paarden die in fro real in de prijzen vallen, f E een dopingtest moeten cm gaan. „We hadden heef d< moeite de mensen in Cjng ervan te overtuigen dat d^los den veel eerder onderzoefdt nen te worden dan de ruitje Prins Philip (55) zei dat hifde een drug genaamd Buta*__ genomen had om pijn aa rechterpols tegen te gaW middel heeft in Groot Brr nië een zeer slechte naam i het was gegeven aan Wide? ke, een paard dat kort tf winnen van de Military ie minton dood in elkaar zafr.. prins gaf toe eens teveel vj"! middel ingenomen te he „Ik voelde me wat duizel» andere bijverschijnselen niets bemerkt". Buta wordt gebruikt om paard gewrichtsontsteking te bé len. „Anders zul je het 1 fende paard mogelijk afmaken".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18