iscuswerpen Itjo Schutter: geen cord, wel blessure oed voor iontreal? Prestatie tienkamper Jenner een Puzzel ia Stalman KNAU STRUIKELBLOK CARRIÈRE WIELART Leleu aangereden STAAKTE STRIJD Cathy van der Mije bleef ongeslagen Bij de atletiekkampioenschappen van Amerika zorgde Bruce Jenner voor een puzzel op de tienkamp. EUGENE Een bijna onoplosbare puzzel heeft de voorlaatste dag van de Amerikaanse selectiewedstrijden in Eugene beheerst. Bruce Jenner bleef in de tienkamp met 8444 punten tien punten van het wereldrecord van Nikolaj Avilov (Rusl.) electronisch getimed dat hij in München in 1972 vestigde, verwijderd. Maar officieel kreeg de 26-jarige atleet een puntentotaal van 8507 toegewezen, omdat op de 100 meter de electronische tijdwaarneming was uitgevallen en op die afstand de met de hand geklokte tijden werden gebruikt. Wanneer de tijden van Jenner geheel op met de hand opgenomen tijden werden omgere kend, kwam Jenner zelfs veertien punten bóven zijn wereldrecord (handgeklokt) uit, dat op 8524 punten staat. Op erkenning van dat record hoeft Jenner echter niet te rekenen omdat bij gelijktijdige waarneming (electronisch en hand- geklokt) de electronische de voorkeur verdient. De tienkamp leverde Jenner in ieder geval drie puntentotalen op: 8444 punten (electronisch), 8538 punten (handgeklokt) en 8507 punten (offi cieel, hand- en electronische tijden door elkaar). Fred Dixon eindigde op de tienkamp als tweede met 8265 punten, Fred Samara werd derde met 7980 pnt. Het tweede onderdeel, dat gisteren werd beslist, was het hinkstap springen. James Butts, Tom my Haynes en Rayfield Dupree kwamen boven de zeventienmetergrens. Het verst kwam James Butts met 17,29 meter. Favoriet Haynes en Dupree bleven respectievelijk twee en een cen timeter boven de zeventien meter. Het trio werd tijdens de finale ontoelaatbaar gesteund door een rugwind van 2,9 meter per seconde. Wereldrecord De Westduitse Annegret Richter heeft gisteren, tijdens de atletiekkampioenschappen van Westfalen, het wereldrecord op de 100 meter dames (handwaarneming) geëvenaard met een tijd van 10,8 seconden. De Westduitse atlete deelt het wereldrecord met de Oostduitse Re- nate Stecher, die in juli 1973 in Dresden al 10,8 seconden liep. Annegret Richter kan zich waarschijnlijk maar zeer korte tijd wereldrecordhoudster op de 100 meter dames noemen. Over ruim drie weken komt in Montreal het congres van de internatio nale Amateur Atletiek Federatie bijeen en dan wordt het voorstel om voortaan alleen maar electronisch opgenomen tijden als wereldrecord te erkennen, waarschijnlijk aangenomen. GORKUM - De Belg Jean Sebille heeft zater dag de tien Engelse mijl van Gorkum gewonnen. Hij noteerde een tijd van 51 minuten en 28 secon den. De wedstrijd werd gelopen in een tempera tuur van rond de 34 gra den Celsius. De favoriet, de Belg Paul Leleu, kon de wedstrijd niet uitlopen nadat hij door de wagen van een ongeduldige Duitse badgast was aangereden. De verwonding van de Belgwas echter niet ernstig. Uitslag: 1. Jean Sebille (Belg), 52 minuten en 28 seco den, 2. Wim Hol (Parthenon) 54.56,0, 3. Piet van Alphen (AAC) 55.06,0. OOSTERBEEK - Cathy van der Mije, die reeds Nederlands kampioene was, heeft gisteren in de laatste ronde van het dames-kampioenschap schaken in Oosterbeek remise gespeeld tegen Hanneke van Parreren. De strijd om de tweede plaats, die van belang kan zijn voor deelneming aan het komende interzonale toernooi in Roosen daal, besliste Erik Belle in haar voordeel door een overwinning op De Klerck. De uitslagen van de negende ronde zijn: Van der Mije—Van Parreren 1/2-12; Belle—De Klerck 1-0; Mulder—Van Eist 0-1; De Graaf—Bruinenberg 1-0. De eindstand van het Neder lands kampioenschap is: 1. Van der Mije 6 1/2 punt 2. Belle 5 3/5, Van Parreren, Van Gent en De Graaf 4 1/2, 6/7. Mulder, Bruinenberg 4, 8. Van Eist 3, 9. De Klerck 0. Sportwereld KNOXVILLE - Janet Ely heeft de Amerikaanse sèlectie- wedstrijd torenspringen (tien meterplank) gewonnen met een totaal van 438,96 punten. Daarmee kwalificeerde zij zich voor de Olympische spelen. Ook de als tweede geëindigde Melis- sa Briley (412,56 pnt.) en de als derde geplaatste Deborah Wil son (411,32 pnt.) verzekerden zich van uifczeinding naar Mont real. CHICAGO Charles O. Finley, eigenaar van de atletiek- en honkbalvereniging Oakland, heeft een aanklacht van tien miljoen dollar (ruim 27 miljoen gulden) ingediend tegen Bowie Kuhn. Kuhn had in zijn functie van bestuurslid van de honkbalbond verhinderd dat Finley drie spe lers verkocht: Rollie Fingers en Joe Rudi naar de Boston Red Sox voor ieder een miljoen dol lar en werper Vidal Blue naar de New York Yankees voor 1,5 miljoen dollar. LEIDSE COURANT PAGINA 17 KOPENHAGEN Eltjo Schutter heeft zich dit weekeinde tijdens de vierlandentienkampwedstrijd tussen de herenploegen van Spanje, Engeland, Spanje en Nederland in Kopenhagen niet kun nen bewijzen. De 23-jarige Nederlandse recordhouder, die zijn derde tienkamp van dit seizoen maakte, raakte bij het inspringen voor het polsstokhoog dermate aan zijn rechterenkel geblesseerd, dat hij de strijd niet kon voortzetten. Eltjo Schutter, die begin mei op Papendal het bijna veertien jaar bleef nu weer net onder de 7000 oude nationale record van Eef punten steken: 6953 punten. Kamerbeek verbeterde en op Engeland zegevierde in de tien- 7700 punten bracht, had liever kamp me, m totaal van 21 921 niet naar Kopenhagen gegaan. „Ik voelde niet zoveel voor deze wedstrijd. En nu gebeurt dit". Volgens Schutter student Nederland eindigde als vierde met een totaal van 20.270 pun ten. - De vijf kampwedstrijd (dames) medicijnen - is zijn blessure werd gewonnen d00r de En6else met zo ernstig dat een eventuele ploeg mct een ,otaal van 12 622 uitzending naar de Olympische punten Nederland werd tweede Spelen in Montreal er door in 12022 en Denemarken derde gevaar zou kunnen komen Het met een ,otaa| van n 833 is gelukkig niet het afzetbeen. ten Met een goede behandeling moet ik binnen twee weken Ctgflr weer alles kunnen doen". Bij het polsstokhoogspringen Mieke sterk js er in de internl. had Schutter zijn nationale re cord (4,85 meter) willen verbete ren. „Vorige week bij de zeslan- tionale vijfkamp in Winterthur niet in geslaagd haar nationale record te verbeteren. De atlete denwedstrijd in Wenen ging het van Atmodes, die een beste to- goed en ik had er alle hoop op UaI van 4440 punten heeft, dat ik dit keer het record zou werd in de Zwitserse plaats kunnen verbeteren. Wanneer weliswaar winnares van de mij dat was gelukt, was het niet vjjntamp[ zij bleef met denkbeeldig dat ik mijn tien- 4354 punten toch ruim op haar kamprecord ook scherper had nationale reocrd, dat van 8 juli kunnen stellen". Niet tevreden Schutter, die over het resultaat van de eerste dag niet zo tevre- aigemeen teeen ,„oc hzsf oidoron in ^gemeen tegen. 1973 (Bazel) dateert, achter. Omdat de tijden in Winterthur conform het IAAF-reglement electronisch werden opgeno men, vielen de totalen over het den was, deed het gisteren in Omdat de eis van het NOC voor de eerste twee nummers uits e- Mjeke sterk was het handha. ,n de verzengende hitte. ven vap het niveau van 1975.. Hij liep de 110 meter horden m werd winterthur v00r Mieke 14.9 seconden en wierp met de sterk ook met de hand geklokt discus tweern aal over de 40 Zij k daardoor op de 100 met 1,5 btSte resulUat meter horden en 200 meter res- ™-3b- pectievelijk 13.3 en 23.6 secon- De prestaties van Schutter op den Haar puntentotaal kwam de eerste dag waren. 100 m: 11.1 daarmede op 4410 punten. Het ook het hoogspringen van olympische selectie werd opge- Henk Kort, die eind mei op van papendal (4362 punten) Papendal ajn persoonlijk re- da, vol bondscoach wu cord op 6929 punten bracht, Westphal in Winterthur voor een royale verbetering vatbaar zou zijn, werd Mieke Sterk uitgezon den naar Winterthur en hoefde zij niet uit te komen in de lan- denwedstrijd, die dit weekeinde Een van de goede num- in Kopenhagen werd gehouden, mors van Eltjo Schutter was ^0e»ig£ intmteï- de 400 meter. Hij had er hur als vijfde mel 4164 (handge- niet veel aan. klokt 4210) punten. van de laatste weken, op een dusdanige manier dat je er ziek van wordt. Daarover schrijf ik hem nog". Dwingen Tancic zelf beweerde nog on langs dat de Nederlandse atle ten er voor de bestuurderen waren en niet andersom. Wie- Iart zelf neemt de zaak nog al hoog op, gezien zijn uitgebreide lezing over de gebeurtenissen. De top van de KNAU komt er niet best van af; „Nog onlangs werd ik gebeld door Hes Gre- wer (voorzitter technische com missie) die me zei dat ik in Bratislava moest starten. Ik laat me niet dwingen om waar dan ook te starten. Het was er slecht weer en vanwege de mi litaire dienst (Wielart zwaait deze week af) gaf dat teveel problemen. Je moest hem eens horen: wie denk je wel dat je bent enzovoort. Te gek hoor". Wielart maakt een resolute in druk. Druk gebarend vertelt hij op de vraag of hij nog wel aan iets anders denkt, of nog iets anders doet: „Ik ga heus wel eens uit, maak het wel laat en drink wel wijn, maar ik lees ook het nodige". Technisch schijnt Wielart goed op de hoogte te zijn. Tancic wil ook dat zijn pupillen een zestal mee denken. „De sprong is het mooiste in de sport", zegt hij, „let maar op het explosieve er van bij ver en hoog, maar ook bij een doelpoging bij basket ball of een fraaie kopbal bij voetbal, vul maar in, de sprong wordt het meest gewaardeerd. Houd het maar eens in de ga ten". Wielart werkt zeer bewust aan zijn hoogspringresultaten. Hij is dan ook zeer optimistisch ge stemd over de toekomst. Het grootste struikelblok lijkt de KNAU te zijn. Over twee dagen weet Wielart of hij is voorgedra gen door de bond. En of het NOC hem heeft geaccepteerd. i is i prestatie van Evert op de 800 meter nisschien nog net op Tm in aanmerking te 'n voor Montreal. cuswerpster Ria Stalman als enige de laatste kans om zich voor Montreal te kwalificeren, gegrepen. De Delftse atlete, die op 3 juni in Bratislava het na tionale record op 58,18 meter bracht, wierp in Lille, waar de wind de discuswerpsters danig parten speelde, 57,14 meter. Ria Stalman, wier coach Peter Tschiene het passeren van de zestig meter grens voor Mont real heeft „geprogrammeerd", had een goede serie: 55,00 - 57,14 - 54,50 - 56,80 - 55,48 en ongeldig. Het belangrijke voor Ria Stal man is dat zij in staat is om in haar eerste drie pogingen ten minste een maal de 56 meter grens te passeren. De afstand van 56 meter is de kwalificatie- eis bij het discuswerpen in Montreal. Ria Stalman versloeg in Lille onder anderen de Cana dese Jane Haist, die dit seizoen al tot 60,20 meter kwam. Gerard te Broke, die het na een langdurige periode van blessu res in Lille probeerde op de tien kilometer kwam tot 29 minuten en 35 seconden. De Aaltenaar moest enkele honderden meters wandelen omdat hij last van zijn milt kreeg. Ina Blauw werd op de 800 meter tweede in een tijd van 2.07.06. Ria Stalman greep in Frankrijk de laatste kans aan om de keuzeheren van het NOC straks te vermurwen. Behalve Ria Stalman bracht ook Joke van Gerven het tot een overwinning. De Lisser atlete zegevierde op de 1500 meter in 4 minuten en 17,4 seconden voor de Canadese Thelma Wright (4.17.7). Voorsprong Tijdens internationale atletie kwedstrijden in het Heizelsta- dion te Brussel, ter gelegenheid van het 25-jarige ambtsjubi leum van Koning Boudewijn, imponeerde Evert Hoving op de 800 meter die hij won in 1.47.2. Hij had een ruime voorsprong op de Belg Mignon, die 1.48,1 liet afdrukken. Hoving bleef achttiende seconde verwijderd van het Nederlands record, dat sinds 16 juni 1971 op naam staat van Sjef Hensgens. Raymond Heerenveen werd op de 400 meter vierde in de goede tijd van 46,9 seconden. Hij is met 46,33 seconden nationaal re cordhouder. De Belg Brijden- bach zegevierde in 45,0 secon den, voor de Brit Jenkins, die eentiende seconde meer nodig had. Op de 1500 meter was er voor de Nederlander Frederickx de vijfde plaats weggelegd in 3.48,4. Hij bleef ruim vijf secon den achter op de Tunesiër Man- sour (3.43,0). Hagenaar de Vries bezette met 2,05 meter de vierde plaats op het hoogspringen. De Belg Mo- reau slaagde er in de 2,20 meter te overmeesteren. HAARLEM Ruud Wielart be hoort tot de atleten die nog steeds in het ongewisse zijn over een Olympisch optreden. De 21-jarige Hoofddorper, Ne derlands meest begaafde hoog springer heeft de Olympische kwalificatie-eis van 2.18 meter al met twee centimeter over troffen, maar weet nog steeds van niets, omdat de KNAU de laatste bond is die (30 juni, de uiterlijke termijn) zijn Olympi sche voordracht maakt. Ruud Wielart met betrekking tot de prestatie van 2.20 meter die hij volledig toeschrijft aan de Joe goslavische trainer Dragan Tancic: „Pas woensdag weet ik zeker of ik naar Montreal kan en mocht ik niet gaan, dan start ik vrijwel zeker in Mexico Ci ty". De Olympische vorm bezit Wie lart op dit moment nog niet, getuige zijn 2.10 meter en een vijfde plaats in Wenen, vorige week. „Moet je horen, je kunt niet zo maar afgaan op zo'n prestatie. Er stond een dusdani ge rugwind bij het hoogspringen dat ik niet goed uitkwam met mijn aanloop. Ik kon me daar door slecht concentreren voor de sprong. Bij een flopsprong ben je nu eenmaal in het nadeel ten opzichte van rolsprongen, doordat je niet kunt zien wat je doet, correctie is niet mogelijk. Windstilte is het beste. Zo'n prestatie als in Wenen zegt me weinig. De mensen kijken alleen maar naar die 2.10 meter en niet naar de omstandigheden" Wielart kwam onlangs nog in het nieuws door de controverse van zijn trainer Tancic met de KNAU. Tancic beweert toezeg gingen van de KNAU gehad te hebben om mee te gaan met zijn pupillen Mieke van Doorn en Ruud Wielart naar de Olympi sche Spelen in Montreal. Mede door financiële geschillen kwam het tot een breuk met de atletie- kunie. Wielart: „We blijven toch bij Tancic. Dat is geen punt. Maar de KNAU is volledig fout. Ruud Wielart gaat straks in elk geval op reis. Of naar Canada, of naar Mexico. Toezeggingen zijn gedaan aan Dragan, beloften zijn niet nage komen. Op een zevental artike len van technische aard is geen teken van leven gekomen. Bij dat alles speelt een belangrijke rol: Dragan is nu eenmaal de beste trainer en dat wekt jaloe zie". Wielart is daar volledig van overtuigd. „Luister", zegt de na tionale recordhouder, „in de tijd dat hij bondstrainer van Duits land was (1969-1972) is het West duitse record opgeschroefd tot 2.24 meter. Dragan heeft erg veel aanbiedingen gehad om bondstrainer te worden en hij heeft uitermate goede contacten met Oosteuropese landen. De KNAU beseft terdege de gang van zaken maar wil niet toege ven. Bart Kappenburg (bestuur slid KNAU) schrijft stukjes in het bondsorgaan van de unie, de Atletiekwereld, waarin hij uit haalt over de gang van zaken - j Van de Nederlandse (jische kandidaten, die dit inde in Lille deelnamen e internationale Franse oenschappen, heeft dis-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17