succes van de slag tegen vermoeidheid Woudstra maakte Miel Puttemans denkt niet aan zijn rol van favoriet BASKETBALPLOEG WEER TERUG IN DE RACE LEUVEN BROEIKAS VAN LANGE AFSTANDLOPERS LEIDSE COURANT Nederland, dat in Sofia op alle mogelijke manieren van .winst was afgehouden, wilde vurig een revanche en behield steu nend en stomend in de broei kas, met kleine schommelin gen, zijn voorsprong van tien punten. Zelfs het voorgoed verdwijnen van Jimmy Woud stra, vijf minuten voor het einde, had geen invloed meer op het resultaat. Het door hem ontstoken vuur bleef brande- n. De ploeg had namelijk aan de moeilijkste opgave voldaan. Spelend onder de druk dat de nederlaag een einde aan alle kansen zou maken, werden de gevaarlijkste Bulgaarse spe lers geremd in hun scorings drift. Bramzov kwam niet ver der dan zes punten, terwijl zijn gemiddelde bij de vorige wedstrijden op zeventien lag. Tsjarkov strandde op tien en Peitsev oogstte er slechts veer tien. Dat de ervaren rot Kris tov profiteerde van de extra aandacht die de anderen kre gen, was vooral in de eerste helft een hinderlijk bijver schijnsel. Ook dat werd in de tweede periode gecompen seerd door een Nederlands team dat beheerst de opdracht volgde rustig te blijven. Dat drukte weliswaar het tempo maar het had tot gevolg dat het balverlies in geen verhou ding stond tot de hoge totalen van de vorige ontmoetingen. Dat houdt een compliment in voor de intelligentie van de ploeg en bewondering daar voor is op zijn plaats. Neder land heeft zich met overtui ging en inzicht teruggevochten te midden van de ploegen die nog een kans op een plaats in de finalegroep hebben. Dat was na Mexico en Spanje ei genlijk nauwelijks nog te ver wachten. Winst op Zweden zal van dat doel al een werkelijk heid maken. Scorers waren: Nederland: Dekker (7), Ombre (4), Sikking (4), Van Vliet (10), Akerboom (24), Woudstra (19), Van Helfteren (4), Pluim (2) en Kip (2). Karei Lismont (drinkend), ook een lange-afstandloper uit de buurt van Leuven, waar er zo veel vandaan komen HAMILTON - Neder land is weer terug in de race voor een plaats in de finalegroep van het voor-Olympisch toer nooi van Hamilton. Gis teren werd Bulgarije verslagen met 76—63 na een ruststand van 3738. Het herstel van drie teleurstellende wedstrijden werd overi gens pas duidelijk zicht baar in de tweede helft van de ontmoeting met Bulgarije, dat vijf we ken geleden Nederland in Sofia nog met 81—70 versloeg. In de eerste twintig minuten speelde Nederland zwak. Die aanwijsbare terugval kregen de Bulgaren in de tweede helft. Voor beide partijen was het een logisch uitvloeisel van de afschuwelijke hitte in de hal. De thermometer liep op tot 32 graden en dat heeft een invloed op de sportman die een binnensport moet bedrij ven waarin veel op het spel staat. Het gegeven immers was simpel, de winnaar behield zijn kansen, de verliezer zou feitelijk de voortzetting van het verblijf in Hamilton als een vakantie kunnen beschou wen. Voor rust leek het er op dat Nederland die vakantiege dachte helemaal niet zo onple zierig vond. Er werd bij vlagen met onvoorstelbare lauwheid gespeeld. Er werd soms bij zonder onnauwkeurig gescho ten en gemakkelijke kansen werden gemist. Niettemin bleef het voor Nederland lang een minimale, maar gunstige, marge. Tot vijf minuten voor rust. Een paar slechte passes van Woudstra, gevoegd bij een korte periode van apathie bij Akerboom, gaven de Bulgaren de kans terug te komen. Kris- tov, de zekerste schutter, tilde zijn ploeg vlak voor rust bo ven Nederland uit: 38—37. In de tweede periode hebben de Nederlanders echter laten Kees Akerboom had een groot aandeel in de score, (archieffoto). Bulgarije: Peitsev (14), Petkov (3), Arabad Jiski (6), Tsjarkov (10), Stoijanov (2), Bramzov (6), Bogdanov (2) en Kristov (20). Uitslagen groep A: Tsjechoslo- wakijeFinland 7060, Joego slaviëBrazilië 8880, Isr'èe- 1—IJsland 116—65, Joegosla vië—IJsland 113—53. (Van onze correspondent) VOSSEM Dit jaar heeft hij nog geen tienduizend meter gelopen. Toch is hij een van de grote favorieten op dit Olympisch nummer in Mont real. Het deert Miel Putte mans, het Belgische loopwon- der, niet dat hij tot nu toe niet is uitgekomen op de tien kilometer. „Want", zegt de im mer bescheiden Belgische ve dette, „voor de Olympische Spelen in München heb ik pre cies dezelfde voorbereiding gehad. Toen had ik ook geen tien kilometer in de benen, maar ik werd wel tweede. Voor mij een bewijs dat het kan". Miel Pittemans gaat niet alleen voor de tienduizend meter naar Canada. Ook de vijfdui zend staat op zijn programma. Ook voor dit onderdeel staat hij erg hoog op de favorieten- lijst, want zijn snelste tijd is 13.13.- minuten, het wereldre cord. Het is trouwens opmerkelijk dat België al jarenlang toppers op de lange afstandnummers aflevert. Gaston Roelants do mineerde lange tijd het inter nationale veld. Karei Lismont oogstte lauweren in de mara thon. Ivo van Damme is een van de kanshebbers op ereme taal (800 meter), terwijl ook Mignon de laatste tijd aan het bewijzen is dat hij nog steeds niet is afgeschreven. En Miel Puttemans uiteraard, die er haastig aantoevoegt: „Ze ko men bijna allemaal uit de buurt van Leuven, zeker de lange afstandlopers. Een ver klaring daarvoor heb ik niet, maar het is wel opvallend. Aanvankelijk zag het er voor de kleine en schriel ogende loper uit Vossem (bij Leuven) echter niet zo best uit. Enkele maanden geleden liep hij een dijbeenblessure op, waardoor een rustkuur van tien dagen nodig was. Daarna liep hij weer enige wedstrijden, maar niet naar wens. „Logisch", stelt hij, „Ik had tien dagen niets gedaan. Toen heb ik slechts vijf dagen getraind en in vijf dagen drie wedstrijden gelopem. Ge begrijpt dat dat veel te veel was. Ik kon het zowel geestelijk als lichamelijk nog niet aan. Maar ik heb me daar geen zorgen over ge maakt. De pers in België deed dat wel. Er werd zelfs al ge zegd dat ik niet meer naar Montreal zou gaan, omdat ik over mijn hoogtepunt heen was. Ook daar heb ik me niets van aangetrokken. Iedereen snapt toch wel dat je na een lange rustperiode niet meteen weer in topvorm bent. Als je twee weken in bed ligt en je komt er dan uit, ben je wel uitgerust. Je kunt de volgende nacht echter niet al te best slapen. Dat is precies hetzelf de. Ommekeer Een week geleden kwam voor Miel Puttemans de ommekeer, althans in de ogen van zijn fans. In Wenen liep de opvol ger van Gaston Roelants een redelijke vijfduizend meter. Puttemans: „Mijn tijd was daar 13.34.2, geen hoogvlieger, maar ik liep gemakkelijk. Ver geet niet dat het daar onzet- tend warm was. Veel te warm Arabed Jiski werden halver wege de tweede helft met vijf fouten geëlimineerd. Peitsev en Petkov beëindigden het duel met vier fouten. Die be strafte overtredingen waren een afschuwelijke last voor het Bulgaarse team. Bulgarije miste overigens ook lengte door een ernstige enkelblessu re van Golomejev, die net als de minder ernstig aan zijn en kel verwonde Harrewijn naast de spelersbank zat. Alleen Georghi Kristov kon zich handhaven onder de steeds groeiende Nederlandse druk. Deze vaste keus in Euro pese teams van een jaar of vijf geleden, bleef op zijn ervaring overeind. Ook hij slaagde er echter niet in de machine draaiende te houden. Tegen over zijn veertien punten uit de eerste helft stonden er slechts zes na rust. Een ver dienste voor de Nederlandse verdediging, waar Ombre en Sikking de zware taak hadden deze scherpschutter, die vrij wel de volledige veertig minu ten binnen de lijnen bleef, te beteugelen. Doorbraak De doorbraak van de ploeg van Sheridan kwam in het begin van de tweede helft Nadat de minimale achter stand van één punt was weg gewerkt, stond er in de vierde minuut weer een voordelige score op het bord, 47—45. Drie minuten later bedroeg het verschil en vooral Woud stra was daarvoor verant woordelijk tien punten. Het was overigens niet alleen de verdienste van Jim Woud stra. Kees Akerboom had de indolentie van de eerste helft van zich afgeschud en in de verdediging kregen de Bulga ren geen spat ruimte meer. Meer dan vijf volle minuten werden zij van scoren afge houden en dat besliste het duel. Dit zijn de laatste Spelen van Emiel Puttemans. Daarna gaat hij nog wat (jj de indoorbaan lopen en wat crossen. om een topprestatie te leveren. Voor mij was het ook meer een test en die is bevredigend verlopen. Ik heb totaal geen last meer van die blessure. En dat is uiteraard erg goed voor je zelfvertrouwen". Gisteren liep Puttermans in Brussel al een veel betere vijf kilometer. Een paar jaar geleden werd door Amerikaanse zakenlie den profatletiek in het leven geroepen. Ook Miel Puttemans werd benaderd, maar na am pel beraad besloot hij er van af te zien. „Aanvankelijk voel de ik wel wat voor dat avon tuur. De bedragen die ge noemd werden klonken aan lokkelijk. Maar al ras werd duidelijk dat die bedragen toch tegenvielen en je bent bovendien een heel jaar van huis en dat trekt me ook niet zo. Ik vond het te riskant. Nu heb ik tenminste zekerheid. Een job als hovenier en ik kan lopen. Dat is voor mij voldoen de. Daarnaast moet je maar afwachten hoe lang zo'n prof circus duurt. Als een van die zakenmensen zegt dat hij stopt, heb je helemaal niets. Dat is bij het schaatsen wel gebleken". Favoriet Miel 'Puttemans bleef dus amateur, tot genoegen van het Belgisch Olympisch Comité en zijn vele aanhangers. Tenslotte is hij een van de mensen die de eer van België in Canada hoog moet houden. Met een wereldrecord op de vijf kilo meter en alle indoorrecords tussen de twee- en tienduizend meter, is hij de grote favoriet. Maar dat woord wil hij niet horen. „Iedereen zegt dat ik een grote kans op goud heb, maar ik denk daar niet aan. Als je dat doet bent ge binnen een maand zot. Dan is die druk zo groot dat ge in Mont real niet meer vooruit komt". „Favorieten zijn er genoeg in Montreal. Ik denk er alleen aan als ik weet met wie ik de eerste serie moet lopen. Dan weet ik ook pas hoe ik mijn koers moet lopen. Daarom vind ik het ook niet erg dat ik nog geen tienduizend n gelopen heb. Ik moet in A real vijf keer aantreden, minste als ik de finales Als je dan al veel gel hebt, ben je kapot. Dat is wens voor iedereen vers lend. Jos Hermans heeft voorbeeld wel wat meer pen, maar hij kan dat 1 verdragen dan ik. Iedere z is verschillend. Met mijn ner Van den Eijnde bekij wat voor mij het beste ii Montreal moet dan maar ken wie gelijk heeft. Overi loopt Jos Hermans de la! maanden ook niet veel mei Voor Miel Puttemans zijr[ Olympische Spelen in M|. real in ieder geval de laa|:. „Ik ben nu 28, wellicht looP nog twee jaar wat wedstriji op de indoorbaan, en dan twee jaar crossen. Dan is I I genoeg geweest. Missdp probeer ik nog wel eens trr marathon. Maar als het gaat, stop ik absoluut. IkL niet als bijloper fungeren". zien dat men naar Hamilton was gekomen om te basket ballen en om, indien mogelijk, dat te doen tot de laatste dag van het toernooi. Tot en met de finalegroep dus. Terwijl de inzet van de Bulgaren ver schrompelde tot een te ver waarlozen beetje, groeide de overgave bij Nederland. Desondanks werd het van Ne derlandse zijde ook geen flon kerend duel, want zelfs de veel gretiger ploeg voelde de slo pende werking van de afschu welijke hitte in de zaal. Het tempo bleef laag, maar lag een stuk hoger dan dat van de Bulgaren, die bewust of onbe wust hun krachten veel slech ter hadden verdeeld. De sleutelfiguur in de slag te gen de vermoeidheid was Jim my Woudstra. De hoogblonde Amerikaanse Nederlander van Punch ontworstelde zich aan de greep van Roumen Peitsev, die drommels wel wist dat Woudstra in Sofia 22 punten had gemaakt tegen zijn team. Woudstra en de anderen had den bovendien het voordeel dat de wat traag reagerende Bulgaren een lange reeks van persooonlijke fouten maakten. Het werden er 29, tegen 18 van Nederland. Bramzov, de productiefste Bulgaar in de eerste drie wed strijden met vijftig punten en een schotpercentage van ruim boven de zestig, Petrov en John van Vliet was goed voor tien treffers tegen Bulgarije.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16