Laatste Olympische test roeiploeg teleurstellend Goede resultaten =van Olympische iwielerselectie Waterpoloteam tweede in vierlandentoemooi Zege broers Vollebregt in Kielerweek restatie van formaat tor Van der Sterre José de Frel vierde van sterke schoon, springsters Dames tennisteams tegen Brazilië Engelen eerste in kunst, zwemwedstrijd revanche Afgewezen ormaties Ook tweede keus Oost- Duitsland opper, machtig STERDAM Sean Drea I overtuigend de Hollandbe- I Het ging aan de Nederlan- J vrijwel voorbij dat de 29- We Ier, tweede tijdens de (idkampioenschappen van jaar in Nottingham bij de ïfs, het hoofdnummer van de gandbekerwedstrijden op de baan op zijn naam bracht. Bers het Nederlandse con tent skiffeurs, dat in de Cge morgenuren de series ^schonden was doorgeko- i, werd in de halve eindstrij- j geëlimineerd. Overduide- werd opnieuw aangetoond de grote dagen van de Ne- landse scullers voorbij zijn. •a, die aanvankelijk gecoa- i werd door de Nederlandse mpioen Rob van Mes- kreeg het in de eerste fase i zijn strijd moeilijk tegen snelle Zweedse starter »on, die echter zijn faam r 300 meter kon ophouden. de gebroeders Frank en Hansen, wereldkampioenen de dubbel twee maar nu tomend in het „eenzame" {lingnummer, hebben de )-0-x fere ,er n'e* a' *e serieus [)_0-0 Pen bedreigen. In de laatste meter bouwde Drea zijn 2-0 rsprong uit tot meer dan prhalve lengte. 5-0-x hoo^dnuiTimer was, zoals ï-0-0 fgd voor Nederland amper ressant. Belangrijker was i de Olympische roeiers zou- (presteren in hun laatste test f de regatta in Montreal. Dat Van der Horst en Boeschoten waren de sterkste in de twee zonder stuurman. resultaat was beslist niet onver deeld gunstig. Jan van dei- Horst en Willem Boeschoten de den in de tweeën zonder stuur man wat van hen verwacht mocht worden. De Nereiden wonnen tweemaal zoals zij wil den, maar hadden het nadeel geen tegenstanders van werke lijk topniveau te treffen. Datzelfde gold voor de twee met stuurman van Dudok van Heel, die door een uiterst slech te race op de finaledag van de Rotseeregatta veertien dagen geleden onverwacht een Olym pische toekomst ontging. De be roepsofficieren wonnen nu op indrukwekkende wijze met vele lengtert voorsprong. Maar ook zij hebben zowel zaterdag als zondag de wereldtop van het roeien niet ontmoet. Deson- danks blijft de vraag of zo'n R6VdnCt)6 twee ten gevolge van een zij het toegegeven complete off day niet het voordeel van de twijfel verdient Voorzitter Cees Kerdel van het NOC heeft gisteren van Vianen en Van der Pas aan het werk gezien. Of die lijfelijke aanwe zigheid van de praeses van het Nederlands Olympisch Comité consequenties voor de samen stelling van de Nederlandse ploeg zal hebben blijft voorals nog in de schoot der toekomst verborgen. Vice-voorzitter 'Jan Fortuin van de KNRB: „Wij blij ven staan achter de voordracht die wij hebben ingediend en wachten af". De vier met stuurman van Laga heeft niet kunnen imponeren. Zaterdag werden de Delftena ren derde en laatste op grote achterstand achter de Zwitserse vier die zij twee weken eerder in Luzern ruim achter zich had den gelaten. Gisteren moesten zij de Noorse vier, die hen al eerder heeft verslagen, laten voorgaan. Bij de dames waren de resulta ten ook al aanmerkelijk minder regelmatig dan op de Rotsee waarop de Olympische uitzen ding werd afgedwongen. Hellie Klasse en Andrea Vissers start ten niet in verband met een lichte blessure. Het is echter boven alle twijfel verheven dat die in het trainingskamp in Zwitserland, dat morgen wordt betrokken, snel zullen zijn gene- De Ier Drea begiet bij gebrek aan beter maar met champagne om het hoofd koel te houden. Dat deed hij tijdens de race, want hij won. In de laatste grote wedstrijd voor Montreal kreeg Trudy Jon- genelen een zeer duidelijke re vanche op Ingrid Munneke-Dus- seldorp die door uiterst sterk varen op de Rotsee de reis naar Canada verdiende. De Delftse werd zaterdag tweede achter de Russin Elena Antonova, die vo rig jaar met Galina Ermolaeva bij de wereldkampioenschap pen het goud van de dubbel tweeën veroverde. Ook gisteren ging zij met een achterstand van een lengte na Antonova als tweede door de finish. Ingrid Munneke werd volkomen overklast en volgde op vele lengten. Een test was er amper voor de Nereus-Orca-Tri- ton vier met stuurvrouw. Slechts de Russische nationale dameséquipe die onweer staanbaar bleek was een waardig tegenstander voor de Nederlandse dames die gisteren de confrontatie aanvaardden en op een lengte werden geroeid. Datzelfde overkwam de Neder landse acht, die naar Montreal zal gaan in deze wedstrijden waar de kwaliteit toch niet van dat niveau was om van een internationale topregatta te kun nen spreken. De combinatieacht kon de Russen geen partij bie den. Maar dat stond al bij voor baat vast. Even duidelijk was al voor dat er een meter geroeid was dat de overige tegenstan ders weinig mogelijkheden had den. Voor een waardig hoofdnum mer zorgden de senioren A-acht van Njord en de Evian-Vichy- Bergerac-combinatie. Het hoogst gewaardeerde nummer van de „Koninklijke" werd niet figuurlijk, maar letterlijk bij de laatste haal beslist. Tweehon derd meter voor de finish werk ten de Leidenaars het tafje ver schil weg. Met amper waar neembaar verschil veroverde Njord de beker. .NOTTINGHAM De Oostduit- se tweede keus heeft afgelopen weekeind in Nottingham aange toond hoe breed de roeitop in dat land momenteel is. door tijdens internationale wedstrij den aldaar de meeste elitenum- Chris Shinners en Ian Lux ford. de Olympische twee zonder stuurman van Australië, behaal de zaterdag op dat nummer een overtuigende overwinning. Een prestatie die zij gisteren her haalden. Belangrijkste uitslagen, elite- nummers: skiff: 1. Borscht (OD1) 7.50.44, 2. Drager (OD1) 7.55.42. Twee zonder stuurman: 1. Aus tralië 7.38.37. Vier met stuurman: 1. Oost- Duitsland 7.04.83, 2. Canada 7.21.82, 3. West-Duitsland 7.28.21. Vier zonder stuurman: 1. Groot- Brittannië 6.53.33, 2. Canada 7.11.13, 3. West-Duitsland 7.18.62. Acht: 1. Oost-Duitsland 6.13.45, 2. Canada, 3. West-Duitsland. Zondag: Skiff: 1. Borscht (OD1) 7.49.85, 2. Kirschner (Odl) 3. Wigging (WD1). twee zonder stuurman: 1. Lux- ford/Shmnejrs (Aus) 7.28.25, 2. Clay/Sturge (GB). twee met stuurman. 1. Oost- Duitsland 8.19.66, 2. Ierland. Vier zonder stuurman: 1. Lon don RC (GB) 7.13.28, 2. Universi ty of British Columbia (Can), vier met stuurman: 1. Deutscher Ruder (Odl) 7.07.20, 2. Universi ty of British Columbia (Can), acht: 1. Deutscher Ruder (Odl) 6.08.98, 2. University of British Columbia (Can), 3. University of Londen (GB). in he^AN De Nederlandse wielerploeg voor de idat wedstrijden zal zeker niet kansloos afreizen pzet li Montreal. De ploeg van Frans Mahn behaal- JjIterdag bij wedstrijden in het nieuwe sport- s in Milaan goede resultaten. Mahn toonde dan ook optimistisch voor de Olympische ïhtervolgingsploeg, bestaande uit Herman ;n, Gerrit Möhlman, Peter Nieuwenhuis en lot, reed de snelste tijd ooit door een Neder- op de klokken gebracht: 4.25,24. In- bleek echter ook, hoe zwaar de concurren- Italië kwam tot 4.25,03 en de Polen bleven ,74 ook in dezelfde seconde. ;rves van de achtervolgingsploeg Hennie Cawfnijder en Martin Rietveld realiseerden de tijd met 4.55,27, wat tevens een persoonlijk I betekende. De Pool Jankowicz werd win naar met 4.46,57. Zij lieten onder anderen de Italiaan Pizzaferato achter zich, die bij de WK 1974 in Montreal nog de tweede plaats voor zich opeiste. Martin Rietveld eindigde als vijfde in 5.00,27. De Nederlandse sprinters kunnen weer aardig meekomen met de internationale top. Afgelopen woensdag is dit bewezen in het Olympisch stadion en in Milaan bleek dit weer. Zowel Lau Veldt als Sjaak Pieters, die is aangewezen voor Montreal, bereikten de finale, waarin de Italiaan Turrini de snelste was. Pieters, de achttienjarige nieuwkomer, liet andermaal zien zeer snel te zijn. In de series verbeterde hij zijn persoonlijk record over de laatste 200 meter en bracht het op 11,39. Eeen gebrek aan ervaring en tactisch inzicht geeft Pie ters echter nog een achterstand op de oudere sprinters. In de finale werd hij verrast door Turrini en Lau Veldt. (NERSTOP NIET IN fcRSENRONDE BLO Chiel van der Sterre leverde zaterdagmiddag een latie van formaat. De 25-jarige renner uit Haarsteeg, die pas pijn tweede seizoen als amateur bezig is, bracht de klassieke ironde op zijn naam na een indrukwekkende solo over ruim fctig kilometer. lens die eenzame, en door de k barre tocht bedroeg de ma- ^ale winst van Van der Ster vijf minuten. Aan de in het Brabantse kersen- Mierlo had hij daarvan 145 seconden over. Met name laatste kilometers kwam erg moeilijk vooruit. „Ik pn mijn krachten niet goed innen verdelen", aldus de rstegenaar, „ik heb het nu J kunnen houden, maar in de pe van Limburg had ik geen •es met mijn solo", 'lersenronde was veel zwak- >ezet dan voorgaande jaren. Bat in tegenstelling daarmee Nederlands kampioenschap p verreden en ook omdat de rnpische selectie al is ge- Tal van coryfeeen lieten I daarom afweten. Begrijpe- t want een verblijf op de Ibantse wegen was bij de rsende temperatuur aller- it een pretje. Alleen de ploeg van Jan van Erp was op volle sterkte aanwe zig, maar de renners daarvan hebben geen enkele rol kunnen spelen omdat ze aanvankelijk niet in de mogelijkheden van Van der Sterre geloofden. Toen ze uiteindelijk wel wilden reage ren, was de achterstand veel te groot. SCHEPDAAL Leo van Vliet heeft zaterdag weer aangetoond in een uitstekende vorm te ver keren. De winnaar van Olympia's Ron de door Nederland won in de Belgische plaats Schepdaal een wedstrijd over 108 kilometer. Van Vliet reed de afstand in twee uur en 46 minuten. Een ander lid van de ploeg voor de Olympische Spelen. Ad Tak, werd tweede. De uitslag is: 1. Van Vliet (Ned) 108 km in 2.46. 2. Tak (Ned). 3. Deneef (Bel). 4. Gillisjans (Bel) Bolzano De Haagse schoonspringster José de Frel heeft zaterdag in Bol zano een fraaie prestatie geleverd door tijdens sterk bezette internationale wed strijden op de drie meter plank als vierde te eindi gen met een totaal van 421,95 punten voor de tien sprongen. Eerste werd de Oostduitse Christine Köchler met 467.40 punten, voor de Zweedse Ulrike Knape met 457,77 punten en de West- duitse Ui'sula Mockel met 426,39 punten. José de Frel liet ondermeer de Britse kampioene Helen Koppel en de beste Russische Ha ler Estjeva achter zich. Lia Molenaar eindigde als tien de en Mirjam Hoffer werd zeventiende. Bij de heren kwam Hans Feis niet verder dan de zï/e plaats met 461,28 punten. Eindstand dames (drie meter) was 1 Christine Köchler (Odl) 467 40 punten 2 Ulrike Knape (Zwe) 457.77 pnt. 3. Ursula Mockel (Wdl) 428.39 pnt4. Jose de Frel (Ned.. Morgen stond) 421 95 pnt.. 5 Helen Koppel (Be) 419.88 pnt.. 6 Haler Estjeva (Rusl) 415.11 pnt., 7. Renate Piotrios- ka (Wdl) 404 97 pnt., 10. Lia Mole naar (Ned. Stotijn) 398.49 pnt., 17. Mirjam Hoffer (Ned., Stoüjn) 380 85 pnt. 20. Ljdy Spruyt (Ned. Stotijn) Nederlandse aanval zet het Westduitse doel onder druk KIEL Zonder in actie te komen, hebben Sjoerd en Erik Vollebregt zaterdag de Flying Dutchman-klasse van de Kieler week gewonnen. Voor de tweede keer deze week was er een windstilte, waardoor geen enkele wedstrijd op deze laatste dag kon worden gezeild. In de Flying Dutchman-klasse bleef daardoor het aantal races beperkt tot vijf. Het gevolg was dat het slechtste resultaat niet kon worden afgetrokken. Belgrado Het Nederlands waterpoloteam is bij het vierlanden- waterpolotoernooi in Belgrado als tweede geëindigd. Nederland woji zaterdag met 5-4 van West-Duitsland en verloor gisteren met dezelfde cijfers van toernooi-winnaar Joegoslavië. Nico Landeweerd scoorde in beide wedstrijden twee keer. In de strijd tegen de Westduitsers begon Nederland goed. De ver dediging gaf weinig kansen weg. Na drie perioden leidde Neder land dan ook verdiend met 4-1. In de vierde periode van deze strijd, die in de stromende regen werd gespeeld, verslapte de con centratie van de Nederlanders. LONDEN Het Nederlandse dames-tennisteam komt in de strijd om de Federation-cup, die van 22 tot en met 29 augus tus in Philadelphia zal worden gehouden, in de eerste wed strijd uit tegen Brazilië. Dat is het resultaat van de lo ting, die gisteren in Londen plaats vond en waar 28 landen rechtstreeks werden toegelaten tot aan het toernooi. De overige dertien landen, die hebben inge schreven. zullen in een kwalifi catietoernooi om vier plaatsen strijden. De Nederlandse selectie bestaal uit Betty Stöve, Tine Zwaan. Elly Vessies en Nota Lautesla- ger. Van deze vier dames zullen er drie naar de Verenigde Sta ten gaan Met name Hans van Zeeland ging twee keer in de fout. De Westduitsers profiteerden hier van. Zij kwamen terug tot 4-4, maar de winst ging toch naar Oranje. De Nederlandse doel punten kwamen uit de handen van Nico Landeweerd (2), Ton Buunk, Jan-Evert Veer en Hans van Zeeland. Joegoslavië bleek in Belgrado een sterker tegenstander dan bij het toernooi in Amersfoort. Toen kon Nederland nog tot winst komen, maar sindsdien is Joegoslavië sterker geworden. Bovendien is er bij Oranje spra ke van een kleine terugval, me de veroorzaakt door de terug keer van enkele spelers, die exa mens achter de rug hebben. Zij hadden nog een gebrek aan con ditie. De eerste twee perioden waren met 2-1 voor de Joego's, die zwaar op de man zaten. Nederland kwam in deze kwali tatief goede wedstrijd terug tot 4-3, maar meer zat er niet in. Het werd uiteindelijk 5-4 voor Joegoslavië, dat in dit toernooi alle wedstrijden won. Robben-speler Nico Lande weerd was weer topscorer voor Nederland met twee treffers. Hans van Zeeland en Ton Buunk maakten de andere doel punten. De uitslagen zijn Nederland-West Duitsland 5-4, Joegoslavië-Nederland 5-4, West Duitsland-Spanje 5-4. De eindstand is: 1. Joegoslavië 3-6, 2 Nederland 3-3, 3 West Duitsland 3-2, 4 Spanje 3-1. HEIDELBERG De vijf tienjarige Marijke Engelen heeft gisteren te Leimen bij Heidelberg (Wdl) tij dens een vijflandenwed- strijd kunstzwemmen voor de jeugd (svnehroonzwem- men) het onderdeel solo ge wonnen. In de duetten zegevierde het Nederlandse duo Enge len/Van der Berg. De Ne derlandse ploeg eindigde in het landenklassement op de tweede plaats achter Zwit serland. De uitslagen zijn: Solo: 1. Marijke Engelen (Ned) 99.79 punten. Duetten: 1Engelen/Van der Berg (Ned.) 91.54 pun ten. Groepen: 1. West-Duitsland 89.32 punten. 2. Zwitser land 88.92 pnt. 3. Nederland 87.15 punten. Landenklassement: 1. Zwit serland 532.70 punten. 2. Nederland 522.29 pnt. 3. West-Duitsland 504.00 pnt. En dat brak de Westduitser Al- bert König op. Want tijdens het ruwe weer in de begindagen van de Kielerweek wist König zich. in tegenstelling tot de Volle- bregts, niet bij de beste te klas seren. Na de overwinning van Joop en Robert van Werkhoven in de 470-klasse, die vrijdag al zeker was, hebben opnieuw twee Nederlandse zeilers hun uitzending naar de Olympische spelen in Kingston waar ge maakt. De eindstanden in de Olympi sche klassen zijn: Finn jollen - klasse: 1. Chris Law (Eng) 0 punten, 2. graham Deegan (N.Ze) 25,6 pnt., 3. Mike Starling (Eng) 31,9 pnt., 4. Hans-Werner Zachariassen (WD1) 32,9 pnt, 5. Uwe Heinzmann (WD1) 35 pnt., 6. Jürgen Schümann (OD1) 35,8 pnt. 470-klasse: 1 Gebr van Werkhoven (Ned) 12.5 pnt., 2. Gerd Eiermann (WD1) 17,1 pnt.. 3. Lars Bengtsson (ZWwe) 19 pnt, 4. Lars Johansson (Zwe) 23 pnt, 5. Tom Löfstedt 25,5 j pnt., 6. Göran Eckeström (Zwe) 26,5 I Flvmg Dutchman-klasse: 1 Gebr 1 Vollebregt (Ned) 11,4 ont. 2. Hans Albert Konig (WD1) 15,9 pnt., 3. Udo Steingros (OD1) 29,5 pnt, 4. Axel Forstmann (WD1) 44,6 pnt, 5. Peter Frisch (Zwi) 47 pnt., 6. Heiner Diek- I mann (WD1) 50 pnt. j Tornado-klasse: 1 Peter Kolni (Zwe) 17.1 pnt., 2. Wemer Fiala (WD!) 19,2 pnt., 3. Gieselher Eberhardt (WD1) 26,9 pnt., 4 Tobias Neuhann (WD)) 33,1 pnt., 5. Rainer Martens (WD1) 34 pnt., 6. Jean Cavatz (Fra) 47 pnt Soling 1. Willi Kuhweide (WD1) 10,6 pnt., 2. Erich Hirt (WD1) 10,9 pnt., 3. Dieter Belov (OD1) 13,1 pnt., 4. Karl Haist (WD1), 21,5 pnt., 5 Heike Blok (Ned) 21,8 pnt., 6. Achim Kudelbach (WDD 31 pnt. De klasseringen van de overige Nederlanders zijn: Finnjol- len: 11. de Vos 55,6 pnt, 13. Van der Vee 63,9 pnt.; 470: 40. Van de Koek 172 pnt.; Flying Dutchman: 12. Dietz (Ned) 75 pnt., 28. Van de Aat 140, 41 Van Kreuningen 170. Niet-Olym- pische klassen: 420: 27. Van den Seijs 126 pnt.; OK-jollen: 6. Hoede- mann 27,6 pnt. Van Leverink 36,9, 16. Van der Veen 86. 21. Hoogesteger 98,5, 24 Ter Heege. Laser: 1. Van Aanholt 25,9 pnt In Loosdrecht zijn dit week einde de eerste drie van de in totaal uit vijf races bestaande jubileumwedstrijden in de Olympiajollen-klasse gehouden. De olympiajol bestaat dit jaar veertig jaar. Aan de wedstrijden nemen in totaal 55 zeilers deel. De uitslagen zijn: Eerste wedstrijd zaterdag: 1. T Mol- ler (Ned), 2. N. Schlieker (WD1). 3 J Schwarz (WD1), Tweede wedstrijd zondag 1 T MöUer (Ned), 2. U. Woite (WD1), 3 W. Beekhof (Ned); Derde wedstrijd zondag: 1. R. Franz- mann (WD1). 2. U Woite (WD1), 3. T van Wamel (Ned). In het klassement na drie races staat Moller op de eerste plaats. Sjoerd en Erik Vollebregt tijdens het optuigen van hun boot LEIDSE COURAN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15