uit de handen glippen Nederland liet sensatie Dames konden de mannelijke vooroordelen niet wegnemen DOOR FOUT JACOBS NOG OP WINST CIJFERS Connors/Nastase in rugby-pt ARIZONA WIMBLEDON Moedig Betty Stoves strijdwijze tegen Chris Evert was even moedig als onberaden. In een poging haar fysieke mogelijkheden uit te buiten stormde Stöve naar het net om bijna even zo vele malen te worden gepas seerd met een passing of een lob. „Bij Evert in deze vorm moet je alle hoeken van de baan beschermen. Dat gaat nu eenmaal niet", ver zuchtte Betty na afloop. Het zwakke begin een dubbele fout als ouverture gaf al aan dat Stöve ook ditmaal niet in staat zou zijn de ijsberg aan de overzijde van het net te doen smelten. Evert liep uit tot 2—0, lobde op de beslissende momenten superieur en pakte, nadat Stöve met veel geweld haar service voor 4—2 had gepakt, de eerste set op love toen de lange slagen van de opgejaagde Nederlandse achter de achterlijn terecht kwamen. Met Evert in een charmant pakje, koel en gracieus achter in het veld, was er voor Stöve weinig eer te behalen. Ze had even een kans op 2—0 in de tweede set, maar weer was het een lob die de goede bedoelingen doorkruiste. In plaats daarvan werd het 1—2 en zelfs 1—5, toen Stöve haar service met dubbele fouten lardeerde. „Ik moesl wel risico nemen", verontschuldigde ze zich. „Als je de tweede service gemakkelijk geeft maakt ze hem meteen af". Met een smash en een ace hield Stöve in de zevende game twee matchpoints tegen. In de volgende game volleerde ze bij het derde punt in hel net. Stöves aspiraties liggen nu hoofdzakelijk in hel damesdubbel. Daar in bereikte ze met Billie-Jean King de laatste acht. PAGINA HAARLEM Dicht, héél dicht was het Nederlandse honk balteam gisteren bij de eerste grote ver rassing in de Haar lemse Honkbalweek. Tot in de zevende slagbeurt had de ploeg van Ernie Myers de gereputeerde Arizona Wild Cats onder de duim tot een menselijke fout 'een eind maakte aan alle illusies. Weg waren de kansen om de favoriet uit Arizona op een nederlaag te onthalen en daarmee de Honkbalweek tot een volledig open evene ment te maken. En dat alles kwam op naam van Louis Jacobs, die vrijdag nog triomfantelijk twee homeruns op zijn naam had gebracht. De eerste honkman van het Oranjenegental ging in die gedenkwaardige zevende in nings op een onvergeeflijke manier in de fout, waardoor de voorsprong van Neder land (3—2) op slag werd omgedraaid in een achterstand van 43. Dat werd ook de eindstand, waardoor het Nederlandse team zijn tweede nederlaag leed, terwijl de winst zo dicht binnen handbereik was geweest. Het zag er allemaal zo simpel uit. Neder land leidde op het cruciale moment met 3—2. Er waren al twee Amerikaanse slag mensen naar de dug-out verwezen en een derde „nul" zou de uitzichten van Oranje bijna optimaal hebben gemaakt. Maar zo ver kwam het niet. Want Louis Jacobs had uitgerekend op het ogenblik dat hij een voudig de derde slagman van Arizona kon uitmaken door zijn voet op het kussen van het eerste honk te zetten een black out. In plaats van er óp te stappen of de bal naar de toesnellende werper Nol Beenders te gooien plaatste hij zijn schoen naast het kussen. De Amerikaanse slagman. Les Pearsy, was daardoor „in" en van de ver warring die ontstond maakte Jack Sulvin en Don Zimmermann gebruik om vrijwel ongemerkt de thuisplaat te passeren. Ari zona leidde daardoor met 43 en dat betekende de nekslag voor de ploeg van Myers. Grote gevolgen „Dat zijn van die kleine, voorvallen die grote gevolgen kunnen hebben", verklaar de coach Ernie Myers later lichtelijk te leurgesteld. „Zo kun je goede perspectie ven hebben op een goed resultaat en door een fout is het ineens afgelopen". Ernie Myers was ietwat gedesillusioneerd door de toch nog tot stand gekomen neder laag. „Ik had vantevoren tegen Jacobs gezegd dat hij zich de hele wedstrijd goed moest concentreren. Maar dat is helaas niet gebeurd. Die fout die hij maakte was een gevolg van een gebrek aan concentra tie en rust. Maar ik kan niet anders zeggen dat we een voortreffelijke wedstrijd heb ben gespeeld. Alleen is het jammer dat we hebben verloren. Want het zou juist nu erg goed voor het moreel zijn geweest als we deze wedstrijd hadden gewonnen. Nu heb ben we twee verliespartijen achter onze naam die misschien toch zijn, invloed krijgt op het verdere optreden. Maar ik kan niet anders zeggen dan dat ik tevreden ben over wat de ploeg heeft gepresteerd". Helemaal gelijk Ernie Myers had het gelijk helemaal aan zijn zijde. Wat de Nederlandse ploeg giste ren in een met vierduizend kijkers uitste kend bezet Pim Mulierstadion demon streerde was van een voortreffelijke ge halte. Steunend op het imponerende werpen van Nol Beenders, die nauwelijks een zwak moment kende tegen de illustere slagploeg van de Wild Cats, kreeg het Oranjeteam het publiek op zijn hand en de tegenstan der vaak knap onder controle. Nadat in de eerste twee Amerikaanse slagbeurten steeds slechts drie man in het slagperk waren verschenen nam Arizona in de dér- de innings plotseling een voorsprong. Een homerun van Les Pearsy betekende met werper Jay Murillo reeds op de honken een voorsprong van 2—0. Voortreffelijk Maar voor deze twee runs hadden zich al spectaculaire momenten afgespeeld, die het publiek tot enthousiasme brachten. Zo was daar een voortreffelijk staaltje veld werk van de Nederlandse ploeg te bewon deren, waarbij via de handen van Nol Beenders, Alfio Troeman en Harrie van der Berg de derde Amerikaanse nul viel. Nol Beenders nam een uitblinkersrol voor zijn rekening. Aan hem heeft het verlies tegen Arizona dan ook zeker niet gelegen. realiseerde Arizona een dubbelspel, waar door deze Nederlandse slagbeurt onmid dellijk voorbij was. De Amerikanen zou den overigens nog tweemaal een dubbel spel op hun naam brengen. Bil Simpson werd vakkundig opgesloten Aarzelend tussen het derde honk en thuis en sneuvel de dan ook. Arizona zette hier echter spektakel tegenover. Gebruik makend van aarzelingen in de Nederlandse ploeg, die sterke debutant Etienne Aertsen een honk- slag zag plaatsen, waarop Jacobs weife lend op weg ging naar het derde honk, Dit aarzelend begin, hoe enerverend voor de toeschouwers ook, beloofde evenwel weinig voor de prestaties van het Oranje team. Maar nadat Arizona, zoals eerder vermeld, op 20 was gekomen, brak het Nederlandse negental los. Op het werpen van Ray Mürillo kon eerst Beenders scoren, waarna Harrie van der Berg diens voorbeeld volgde. Een excellen te opofferingsstootslag van Ben Richard son maakte de sensatie compleet. Zijn fabelachtige korte tik stelde Frank Smit, door een fout van kortestop Bill Simpson op de honken gekomen, in staat de derde run voor Nederland op het scorebord te brengen. Het stadion stond overeind en Arizona wankelde. Werper Murillo was vóór de stootslag van Richardson al vervangen door Jack Sulvin, die in pure nood de volgende Nederlandse slagman, Louis Ja cobs opzettelijk vier wijd gaf. Dat bleef verder zonder gevolgen, want in deze ener verende slagbeurt kwam de derde nul, terwijl er twee man op de honken stonden, op naam van Aertsen, wiens tik door Bill Simpson goed werd verwerkt. Nederland leidde evenwel met 3—2 en dat was een verloop dat door niemand voor mogelijk was gehouden. Ook door coach Jerry Kindall van de Wild Cats niet. „Ik ben geimponeerd door het gooien van Nol Be°nders", sprak deze kort na afloop. „Mijn slagploeg had erg veel moeite met zijn sliders, waarop je niet zo maar als een blinde kunt gaan slaan. Been ders is voor mij de beste werper die ik tot dusver heb gezien. Er zullen nog wel enige ploegen het erg moeilijk tegen hem krijgen". Geen doekjes Jerry Kindall wond er geen doekjes om dat zijn ploeg de winst alsnog had kunnen grijpen dank zij fouten van de Nederland se ploeg. „We hebben inderdaad wat ge lukkig gewonnen", verklaarde Kindall, die aan zijn vierde seizoen bezig is als hoofdcoach van Arizona. Zijn collega Ernie Myers zag echter de realiteit onder ogen. „Het publiek heeft van het Nederlandse team twee goede wed strijden gezien. Het is, hoe dan ook, be langrijk dat we in ieder geval niet met grote cijfers hebben verloren". In de overige duels van het afgelopen weekeinde greep Arizona zijn tweeede overwinning door Usafe met 100 te ver slaan, waarna het andere duel van zater dag werd afgewerkt tussen de ploegen van de Sullivans en Zuid-Korea. Er ontstond een op hoog peil staande ontmoeting met technisch voortreffelijk spel, waarin de Aziaten met 1—0 de winst grepen. Vooral offensief bleef de Sullivans, dat slechts twee honkslagen produceerde, wat bene den de maat. Vanavond ontmoet Nederland de ploeg van fabrikant uit Grand Rapids, in welke confrontatie de taak op de heuvel wordt opgedragen aan de jeugdige Bertil Haage van Huiskes Tigers uit Enschede. „Ik heb een groot vertrouwen in Haage", verklaar de Myers gisteren. „Hij is een van de drie starters die ik tot mijn beschikking heb en ik geloof dat hij nog grote dingen kan laten zien". FRANK WERKMAN Ernie Myers llsafe 0-0-0-0-0-0-0 Arizona 1-3-7-0-0-0-0 Werpers, Usafe: Ray (2 2/3 2) 1-5-8-1 Lamb (4 1/3)0-2-2-0 Arizona: Chaulk (5) 3-0-0-0 McMichael (2) 0-1-1-0 Zuid-Korea Sullivans Werpers, Zuid-Korea: Yan Shel Kye (6) 2-2-2-0 Soen Hee Lee (3) 5-1-0-0 Sullivans: Knight (7) 9-0-6-1 Lozen (1) 2-0-0-0 Arizona Nederland Werpers, Arizona: Murillo (5 1/3) 4-1-6-1 Sulvin (1 1/3) 0-1-1-0 Gioia (2) Nederland: Beenders (9) 5-3-7-4 Sullivans Usafe Werpers, Sullivans: Van de laan 5-1-1 (5 Dijke 1-0-0 (1 inn.), Angelo 1-0-1 (1 Usafe: Nord 2-6-6 (4 2/3 inn.), steele (2/3 inn.), Lineman 1-2-1 (2/3 inn.). Stand: 1. Arizona Wild Cats 2. Zuid-Korea 3. Sullivans 4. Usafe 5. Nederland STÖVE SLECHTS VIER GAMES TEGEN CHRIS EVERT LONDEN Hoe graag ze het ook had gewild, Betty Stöve heeft de argumentatie van Wimbledon om de heren meer te betalen dan de dames niet kunnen ontze nuwen. Toen Chris Evert namens de speel stersvakbond gelijke betaling eiste, ant woordde Sir Brian Bernett dat hij het eens was met het principe gelijke belo ning voor gelijk werk, maar dat bij de dames nu eenmaal een groot gat gaapt tussen de eerste acht en de rest, als gevolg waarvan de speelsters veel minder lang op de baan staan. Dat alles werd door Betty Stöve zaterdag op de zinderende baan één nog eens ongewild bevestigd. Al pakte ze in de achtste finales titelpretendente Chris Evert meer games af 2—6, 2—6 dan de Amerikaanse aan haar drie voorgaande tegenstand sters tezamen had gegund, veel weg van een gelijkop- gaande strijd met wisselende kansen had het allemaal niet. In drie kwartier was het voorbij. Betty Stöve voerde de hitte ter verontschuldiging aan: „Door al dal volleren en smashen kost mijn spel toch al meer energie en als je dan ook nog achter al die lobs moet aanlopen wordt het heel moeilijk", Ook in de overige partijen deden de dames weinig om de mannelijke vooroordelen weg te nemen. Alle acht geplaatste speelsters handhaafden zich, zodat het vandaag komt tot de kwartfinales: Evert (VS)Moro- zova (Rus), Navratilova (Tsj.)—Barker (G.-Br.), Reid (Aus.>—Wade (G.-Br.) en Casals (VS)—Cawley (Aus.), precies zoals de computer reeds weken geleden uit dokterde. Bij dé heren gaat het heel anders toe. Daar- maakte de jonge Vitas Gerulaitis, die zijn standin voor een groot deel ontleent aan de witte Rolls Royce, waarin hij zich voortbeweegt, een einde aan de heerschappij van '„koning Arthur" Ashe. Na twee uur en drie kwartier joeg de man met het Danny Kaye-gezicht de opslag van Ashe met vier formidabele fore hand klappen retour afzender en stond de nederlaag van de titelhouder op het scorebord aangetekend: 4—6, 8—9, 64, 6—3, 64. „Ik geloof dat ik een hele tijd nodig zal hebben om er achter te komen wat er allemaal mis is gegaan", was de conclusie van de eerste poging van Ashe tot zelfanalyse. Sprankelend Alsof het er om ging het verschil met de dames nog meer te accentueren vervolgde Charlito Pasarell zijn rol van zegevierende underdog met een sprankelende vijf sets-zege op Phil Dent: 26, 46, 64, 60, 75. De 32-jarige Portoricaan wordt door Ashe nu zelfs getipt als de gevaarlijkste outsider. „Maar alleen als men hem op het centrecourt zet. Daar gaat zijn spel met vijftig procent omhoog. Als hij op een van de buitenbanen moet aantreden is hij weer gewoon Charlie". Ook in de ogen van Ashe blijven Connors en Nastase de grote favorieten. Eerst genoemde heeft nog geen set verloren, de Roemeen slechts een. Ook Björn Borg is ondanks zijn enkel blessure nog in de strijd. Hij had voor de wedstrijd tegen Brian Gottfried een pijnstillende injectie gekre gen en won in drie sets. In de kwartfinales van morgen komt hij uit tegen zijn dubbelspel partner Guillermo Vilas, die Tony Roche in een vijfzetter de baas bleef: 64, 36, 57, 63, 6—4. De andere ontmoetingen gaan tussen Gerulaitis en Ramirez, Nastase en Pasarell, Tanner en Connors. Niet alle damespartijen waren overigens zo eenzijdig als het treffen Evert—Stöve. Navratilova en Wade handhaafden zich ternauwernood met 7—5 in de derde set. Maria Bueno hield opnieuw het publiek in ademloze spanning bij haar optreden tegen de vijftien jaar jongere Sue Barker, dat de Britse nummer twee met 2—6, 6—2, 6—1 won. De verschijning van de Braziliaanse na een afwezig heid van acht jaar was op zichzelf een mirakel. Langdurige aanvallen van geelzucht en een reeks operaties teisterden de eens zo gracieuze winnares van 1959, 1960 en 1964. „Er is maar 25 procent overgebleven van wat ik eens was", aldus Bueno. Dat kwart was nog altijd voldoende om twee ronden door te komen, alvorens Arthur Roberts, de coach van Sue Barker, de betovering verbrak met het advies: ,,Zp zal schitterende punten maken, waardoor ze beter lijkt dan ze is. Tel haar missers." Toen die optelsom eenmaal was gemaakt, stond Maria Bueno in de min, alle sympathie en nostalgie van Wimbledon ten spijt. Londen Erik Savalle, een van de vijf op Wimbledon Nederlandse scheidsrechters, heeft bij hoofdscheidsrechtel Hoyles een klacht ingediend over het gedrag van Conn 1 Nastase. In het dubbelspel tegen Sid Ball en Nikola Pilic t illustere duo aan, gekleed in een rugby uitrusting met bolh vlinderdasje. Op verzoek van de scheidsrechter werden die attributen spelen vervangen door meer normale tenniskledij. Met de clo was het echter nog lang niet gedaan. Zo kreeg Savalle van 0 te horen dat hij een gehoorapparaat moest kopen. Aan he^\; stapten Savalle en zijn lijnbewakers naar Hoyles omdat wei mening waren dat Nastase en Connors de dubbel met opzet hMc verloren om hun kansen in het enkelspel niet te schaden. iter Jimmy Connors favoriet bij bookmakers Chris Evert had weiniq medelijden met Betty Stöve. De Nederlandse verloor in twee sets. Londen Na de uitschakeling van Arthur Ashe is veruit favoriet bij de Engelse bookmakers om de van zijn landgenoot over te nemen (Connors staat 6—5 Ilie Nastase (Roe) staat op deze lijst tweede Roscoe Tanner (VS, 7—1), Björn Borg (Zwe, 11—1), (Arg., 16—1), Raul Ramirez (Mex., 18—1) en Vitas 22—1). De minste kans wordt de Amerikaan Charlie gegeven (50—1). Bij de dames is titelhoudster Chris Evert met Evonne Goolagong (Aus.) favoriet bij de bookmakers (64). Daarna Virginia Wade (Eng., 11*—1), Martina Navratilova (Tsj., Barker (Eng.), Olga Morozova (Rus) en Kerry Reid (Aus.) 33—1) en Rosie Casals (VS, 40—1). Het programma voor de Honkbalweek ziet er voor de dagen als volgt uit: vanavond 20.00 uur: dinsdag 14.30 uur: Korea—Nederland 20.00 uur: woensdag 14.30 uur: Korea—Usafe 20.00 uur: Een charmante verschijning op Wimbledon was de Russische Natasja Chmyreva, die haar landgenote Olga Morozova evenwel werd verslagen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14