HITTl El M'N GROOTSTE VIJAND n Ëoemans ioorbreekt egemonie EGM0ND DOORBREEKT TRADITIE BIJ SNELSCHAKEN Vijf districtstitels voor AV Holland ennisser Iram Madera: BOB VAN OVERBEEKE VERRASSEND WINNAAR IN SASSENHEIM Nederlagen Ajax in dubbelprogramma II John van der Wiel tweede bij Nederlands kampioenschap HELEEN HAVERKORT SUCCESVOL OP LANGE AFSTAND 2 LEIDSE COURANT 5 '4i onze sportredactie) iORSCHOTEN Het ziet er uit, dat ook dit jaar de gesett- tennisgarde van Leiden en ;eving alle lauweren, die er op Verschillende Leidse banen te iienen zijn, voor zich gaat opei- In de eerste open toernooi, dat het Leiderdorpse De Munnik, tsten oudgedienden als Tem- ik, Bouman, Keizer, Blommen- 1 en Madera zich bij de laatste allen tennissers, die al jaren lesvol hun sporen achterlaten iet Leidse gravel. Voorschote- Bram Madera (30) vorig sei- zonder meer de sterkste op de Ise banen, zegt daarover: „Het bijna allemaal mensen, die jaar geleden ook al de dienst akten. Je gaat, ook al draai lang op dit niveau mee, toch steeds tot het uiterste. Je wilt ien. Maar als je het objectiet ijkt, zeg je: „Laat er nu maar s iemand anders komen". Voor- ig zie ik in het district Leiden jjter geen talentrijke jeugd op- ken, zeker niet bij de heren". aV&ntbreken van een nieuwe tennisgenera- ('s-Grfi Leiden, is volgens Madera terug te ssont^n tot één groot structureel gebrek, het Kieeifeken van een echt grote Leidse vereni- '3| „Wil je in het district Leiden goede pissers houden, dan moet er een eredivi- 16 Qreniging komen en dan moet je ook een •Jflfcor hebben. Daarmee zou je bijvoor- Morefl spelers als Loek Sanders en Wouter luurh. terug naar Leiden kunnen halen. Als iensen terug zijn, dan pas kun je een vereniging gaan opbouwen. Dat zal óojeen, twee, drie gaan. Maar dan moet in een aantal seizoenen aan gaan (lren". „Neem nu zo'n vereniging als Popeye, die is geleidelijk aan omhoog gekomen. En ze hebben nu in elke klas een team zitten, vanaf de eredivisie en lager. Op deze manier kun je het talent in een district zoals Leiden ook gemakkelijker vasthouden, omdat ze op elk niveau kunnen gaan spelen. Goede spe lers gaan dan ook niet weg". De noodzakelijke doorstroming, die nu nog sporadisch voorkomt naar andere districten, zou binnen het Leidse district gekanaliseerd kunnen worden. Dan nog, weet Madera, is er een andere weerstand te overwinnen: „Er zijn nog heel wat clubs, die bang zijn, dat hun goede spelers weg gaan. Zo worden door besturen nog wel eens brieven van de bond met uitnodigingen voor talentrijke spe lers zonder meer de prullenmand ingegooid. Op die manier wordt de doorstroming ook tegengehouden. En bovendien zijn er nog een heleboel verenigingen, die jeugdspelers in districtstrainingen hebben en die hen dan weer uit hun eigen training houden. En dat, terwijl de training in de vereniging vaak beter is. Ze krijgen meer aandacht. Die districtstraining is natuurlijk mooi om je in de picture te spelen, maar je krijgt indivi dueel te weinig aandacht. Ik geef zelf aan één groep een uur les. Dat zijn er acht, maar ik kan ze niet allemaal genoeg leren in dat Hoewel Madera zelf de kans heeft gemist om in zijn jeugd districtstrainingen te volgen („Ik had misschien wel meer kunnen berei ken, maar ik was al twintig toen ik, samen met Hans Keizer, opviel"), heeft hij daar nu geen spijt meer van en kijkt hij relativerend tegen het tennissen aan: „Ik ga dit jaar, na het toernooi van de Leidse Hout, eens een week niets doen. Het wordt me nu gauw teveel. Het moet ook wel leuk blijven. Ik heb het een keer gehad, dat ik in één weekend zeven partijen moest spelen. Dat gebeurt me niet meer. De laatste jaren is het ook vaker het geval, dat de organisaties teveel inschrij vingen toelaten. Dan mag er geen druppel regen vallen, want anders kan het program ma niet afgerond worden". Madera, die na de toernooien bij Tean („Ik ben gymnastie kleraar in Alphen, daarom heb ik dat toer nooi verkozen boven Sassenheim"), De Mun nik en Leidse Hout zijn geluk weer gaat beproeven in Pijnacker, Zoeter meer en bij Leeuwenbergh en dan afsluit bij zijn eigen club Roomburg, ziet zichzelf voorlopig nog wel meedraaien in de dunne Leidse top: „Tennis is grotendeels een kwestie van bij houden. Ik heb dan nog het voordeel, dat ik sportleraar ben en mijn conditie op peil houd. Op deze manier zou ik nog wel tien jaar mee kunnen". Niettemin heeft de Voorschotenaar het de afgelopen weken wel eens moeilijk gehad: „Ik kan erg slecht tegen de hitte. Ik geef er misschien te gemakkelijk aan toe. Maar ik vind het onverantwoord om iemand in die warmte van de afgelopen tijd de baan op te sturen. Dan zeg ik liever, sorry, maar zo geef ik op. Ik speel tenslotte voor mijn plezier. Die hitte is mijn ergste vijand". Óp de vraag of hij zijn successenreeks van vorig seizoen zal herhalen, antwoordt hij dan ook glimlachend: „We doen ons best. Maar het moet wel wat kouder worden". Koud was het gisteren echter bij lange na niet. Of de hoge tempera tuur Madera nu wel of niet parten heeft gespeeld, feit is in ieder ge val, dat Madera de finale van het Tean-toernooi in Alphen verloor van Henny Koemans. Bram over Henny: „Hij is een van de weinige jongere spelers, die zich wel met de oudere garde kan meten. Ik zou aanvankelijk binnen een paar da gen driemaal tegen hem hebben moeten spelen. Dat vond ik wat teveel. Daarom wil ik de halve finale voor De Munnik nog maar even verzetten, tot na de Leidse Hout-week. Maar als het wat mee zit moet ik Henny nog kunnen pakken". Gisteren lukte dat in ie der geval niet. Maar Madera krijgt zijn revanche. ROEN VAN DER GEEST Bram Madera: krijgen". „Leiden moet een eredivisie-vereniging (Van o e tennismedewerker) Sassenheim Bob v. Overbeeke heet de verrassende winnaar van het herenenkel B op het toernooi van de STV. Blommendaai, die op weg leek naar zijn eerste B-overwinning van dit seizoen, had de halve finalestrijd met Paul Kallenberg nog in de benen. De 4-6, 7-6, 6-3 zege die hij tegen volhouder Kallenberg boekte, vergde veel krachten. Overbeeke had de finale bereikt in een schitterend duel, een finale waardig, met Alfred Gelevert (6-2, 6-7, 6-2). De finale ging tot 4-4 gelijk op, maar toen pakte Van Overbeeke met behulp van zijn harde service de set. In de tweede reeks kon de zichtbaar vermoeide Blommendaai het tempo en de vaart van de thuis spelende Van Overbeeke niet meer bijbenen: 6-2. De zaterdag gespeelde finale damesenkel B eindigde ietwat verrassend in een zege van Maureen Meyer op Ineke v.d. Meer (7-6, 6-1). In het herendubbel kreeg Blommendaai de titel wel. Met Pasma moesten zij Van de Loo en Nijleveld wel een derde set toestaan, maar door hun routine konden zij het nauwelijks verliezen: 6-4, 2-6, 6-2. Ook het gemengddubbel B werd in drie sets uitgevochten. Het koppel Vermeulen/Alessie toonde zich sterker dan Bros en Verburg (6-2, 6-7, 6-3). In de C-categorieën bood de strijd bij de dames veel meer spanning dan die bij de heren. Knot won hier met minimale marge van Tombrock: 7-6, 7-5. Bij de heren ging de overwinning opvallend gemakkelijk naar Van de Meer. Met maar liefst 6-1, 6-2 troefde hij Hylkema af. Uitslagen van de overige finales: HDC: Uhlenbeck/v.d. Meer-v.d. Meer/Schouten 6-7, 6-0, 6-1. DDC: Vink/v. Balen-Splinter/Wester beek 6-7, 6-3, 6-4. GDC: Smit/Ploos v. Amstel-Splinter/v. Leeuwen 7-5, 6-0. HED: Schoon-v.d. Berg 3-6, 6-2, 10-8. DED: Verdegaal-Roze- ma 6-4, 7-5. HDD: v.d. Linden/v.d. Hoorn-Maarten/v.d. Brun 6-3, 4-6, 7-5. DDD: Postumus/Roos-v. Noort/Heemskerk 6-4, 7-5. GDD: Verdegaal/Kuyk-Ribbink/Ribbink 6-1, 6-0. ™»>HEN A.D. RIJN Eindelijk is er in de regio fuc/hJen weer een jonge speler, die zoveel precisie in 10 M aanvalswerk weet te leggen, dat hij het met ïes tegen Bram Madera op kan nemen. Een Aimeiadioos tennissende Henny Koemans zorgde met n°'(TuJera voor een ongewoon spannende tie-break. !de> fler had Koemans op 65 verzuimd de partij uit t (Amérveren. Met 5—1 kwam Koemans in de tie-break rnster®er en het zag er naar uit, dat Madera het evenals "(s^yorige dag tegen Jan Theunissen (7—6, 6—2) toch r net zou redden. Op dat moment sloeg de alles iets spelende Koemans een reeks van vijf onge- 'd scherpe volley's. gaf zich Het damesenkel B sen van de titel af te 'el nog niet ge- vas een TEAN-aan- houden (6—3, 7—5). :n. Beide spe- gelegenheid. In de In het herendubbel- 'isten, dat deze poule hadden de ge- spel C zorgden Vis en »k het beslis- zusters Langeveld elk Schrama, dat ze toch moment voor in drie sets van Anita in de prijzen vielen irds ilc*zeSe was- Ma- Hamming gewonnen, (tweemaal 6—1 tegen kreeg geen en- terwijl Hanneke haar het pas enkele jaren er (setpoint, maar jongere zus Tineke tennissende Leidse d' (Je er wel vijf met 6—1, 6—0 klop Hout-duo Hins/v. d. (W«i Koemans weg. gaf. Het gemend - Water). Inge Siegent- i 1210 greep dubbel was voor het haler is hard op weg i MiJians de set. In koppel Asselbergs/- om een plaatsje op rdinjveede set bleef Langeveld,die een de B-lijst te krijgen. nmetans scherP ser* walk-over kregen Na vorige week op •g (J en volleren, door een blessure De Munnik te hebben rdinjji de zon de van Liselotte v. d. gewonnen, bleef zij oojlust, die Madera Bijl. ook in Alphen de 'i|k jr ten toon sterkste. ,vf?nlm, had opge- Het herenenkelspel tl. Via 6-1 ver- C, waar de vier ge- Zij versloeg in de fi- l0lmie Koemans plaatste spelers allen nale A. Thjo met an j de tweede ach- de halve finale had- $_4, g_2. Net als in L^pvolgende maal den bereikt, gaf twee b kon ook de verlie- hiedltel. In de halve onverwachte finalis- zer van het herenen- had hij het ver- ten te zien. Edwin kei C de nederlaag m gemakkelijk Bosch had met zijn niet verzachten door tegen Marinus harde drives titelfa- een overwinning in ■hooft (1—6, voriet Schrama vlot het dubbelspel. Ed- 1—4). uitgerangeerd, terwijl win Bosch, die vier iet herendubbel Paul Theunissen met partijen moest spe- p voor Madera Johan Vis afrekende, ien, kwam in het ge- naar wens. In Na 5—2 achter en na mend dubbel energie 'oor het publiek 52 en 64 in de tekort om samen met aantrekkelijke tie-break achter te mej. Kiers te zegevie- moest hij met hebben gestaan pak- ren over het echtpaar r Brooshooft te Theunissen de set Everts (6—3, 5—7, lieren voor het alsnog met 76 en 36). Het damesdub- I-duo Suyver/- daarmee in feite ook bel C werd een over- •nius (6—4, 5—7, de partij 6—1. In de winning van de da- De Alphenaren finale speelde Bosch mes Bakker en Thjo ien hiermee de met meer power, Qp de dames Hijna voor de derde maar zijn spel was te en De Meyer (6—3, op rij. slordig om Theunis- 6—4). Ook tegen Hilversum verloor Ajax. Hier is bowler Frits de Jong (links) vergeefs in de aanval. LEIDEN Het dubbelpro gramma dat Ajax dit week einde moest afwerken heeft de Leidse cricketers twee nederla gen opgeleverd. Ajax, tot zater dag ongeslagen in de over gangsklasse, verloor van Excel sior en Hilversum. De nederlaag tegen Excelsior kondigde zich al spoedig aan. Het als eerste battende Ajax kwam slechts aan een totaal van 107 runs. Frans Woortman bleek topscorer met 26 runs, Ernst Oudshoorn (21) en Frans Hou- ben (14) steunden hem. Ondanks dit lage totaal duurde het toch lang voordat Excelsior Ajax overtrof. Voor een verlies van acht wickets werd de 108 bereikt. Frits de Jognh bowlde 3 voor 25, Ton Eldering 4 voor 39 en Eric Spruyt 1 wicket voor 27 runs. Willem Moelnaar (2x), Jan Wolter IJssel de Schepper en Frits de Jongh hielden van gen vast. Thuis tegen Hilversum werd Ajax eerst het veld in gestuurd. De Leidse aanval kwam pas laat op dreef en Hilversum kwam dan ook aan een hoog totaal: 145 runs. Frits de Jongh 4 voor 46, Erik Spruyt 2 voor 12, Ton Eldering 3 voor 55. Ajax slaagde er met het slaghout in de hand niet in deze score te overtreffen. Ope- ningsbatmen Rens de Graaf (7) en Jan Wolter IJssel de Schep per (16) wisten met Frans Hou- ben (12) nog wel een redelijke opening te maken, maar het ver volg bleek duidelijk minder. Al leen de sterke Frits de Jong (15), captain Ton Eldering (22) en Frans Woortman (19) bereikten nog de dubbele cijfers. Ajax all out voor 110 runs. Van onze schaakmede werker LEIDEN De nieuwe Nederlandse jeugdsnel- schaakkampioen heet Pe ter Egmond. Hij nam de titel over van Roy Dieks die inmiddels geheel van het doek verdwenen is. Hij zorgde ervoor, dat de traditie, dat de jeugd kampioen ook de snel- schaaktitel verovert, werd verbroken. De jeugdkampioen, Joan Baart, eindigde slechts op de vierde plaats. Bij de wat jongere spelers gingen de titels naar Rob Nio Bartholee (tot 13 jaar) en Frits van Dooren 16 jaar). 16j aar). Kwalitatief bezien was dit toer nooi zwakker bezet dan in voor gaande jaren. Grote afwezigen waren Bruno Carlier, Peter de Roode, Jan Boersma en Leon Konings. Degene die hier het meeste profijt van trok was Da vid Schweizer. Deze toch niet al te sterke speler kon nu gemak kelijk eindigen op een verras sende derde plaats. Hij zag zelfs lange tijd kans op gelijke voet te blijven met Peter Egmond. In de laatste rondes viel hij echter door de mand. Tegen mensen ls John v. d. Wiel en Coen Stehou- wer kon hij het toen niet meer bolwerken. Dankzij deze terugval kon Peter Egmond alsnog onbedreigd op de eerste plaats eindigen. Hij stond slechts twee remises af: tegen Joan Baart en David Sch weizer. In vele andere partijen had hij het geluk duidelijk aan De drie winnaars van de titelstrijd snelschaken in Katwijk: v.l.n.r. Rob Nio Bertholee (C), Peter Egmond (A) en Frits van Dooren (B). zijn zijde. Vele malen gingen zijn tegenstanders in gewonnen stelling door de vlag. John v.d. Wiel eindigde met een tweede plaats als beste Leide- naar. Met 8 1/2 punt uit 11 wedstrijden bleef hij weliswaar ver achter bij Peter Egmond, maar ruim voor op Joan Baart. Deze laatste viel met een vierde plaats duidelijk tegen. Vijfde werd Coen Stehouwer. In de tweede groep was de strijd zeer spannend. Niet min der dan drie spelers eindigden met een gelijk aantal punten: Jan v.d. Steen, Theo v. d. Berk- mortel en Gert Jan de Boer, die op sonneborn berger eerste werd. Uitslagen van de overige groe pen A3: 1. Werkman 10; 2. De Vilder 6 1/2; 3. Wasmus 6 1/2. A4: 1. Commandeur 9; 2. Bak ker 8 1/2; 3. Tijdeman 8. A5: Thierry 9 1/2; 2., de Bruyn 7 1/2; 3. Vogels 7 1/2. In de groep voor jongeren tot 16 jaar ging de strijd tussen Frits van Dooren en FTans Cuy- pers. Een beslissingswedstrijd moest uitkomst brengen. Frits van Dooren beschikte over de sterkste zenuwen. Peter Gelpke finishte met een vol punt achter stand op de derde plaats. Beste Leidenaar was hier Wim Haas noot die 2 1/2 punt behaalde in de finalegroep. Uitslagen in de lagere groepen: B2: 1. Wijgers 9 1/2; 2. Brouwer 9; 3. San Tjoa 8 1/2. B3: 1. Van Ginkel 9; 2. Schenkeveld 8; 3. Duyzen 6 1/2. Bij de allerjongsten was Rob Nio Bartholee duidelijk de sterkste. Hij hoefde slechts een maal zijn koning om te leggen. Met een straatlengte achter stand eindigde Roel Piket (Lei derdorp) op de tweede plaats. Derde werd Derik Elders. De lagere groepen werden ge wonnen door: C2: Wijnhold C3: Robert Koot en C4: Peter Hoek. De aanmoedigingsprijs werd ditmaal uitgereikt aan de zeven jarige Jeroen Piket. Hij eindigde in de finalegroep op de laatste Koen Gijsbers (De Bataven) kwam zaterdag zijn (avorietenrol bij de jongens A na met een tweede plaats op de 200 meter in 23.0, net zo snel als de winnaar. Met het oog op zijn krachtsinspanning een weerk eerder bij de jeugdti- telstrijd in Amsterdam schreef hij voor gisteren af. (Van onze atletiekmedewerker) LEIDEN Het afgelopen week einde werden overal in Neder land districtswedstrijden geor ganiseerd. De leden van Leidse verenigingen konden in Den Haag uitkomen. Vooral de Hol land-atleten boekten fraaie re sultaten. Tezamen veroverden zij niet minder dan vijf titels. Heieen Haverkort zorgde voor de enige Bataven-overwinning. Voor AAV'36-c waren twee gou den plakken weggelegd. Op de Laan van Poot bewezen de „Hol landers" dat zij nog altijd vooruitgang kunnen boeken. Meerdere persoonlijke records werden verbroken of 'geëven aard. Mark van Vliet, langzamerhand genezen van een blessure, overbrugde met de polstok 4.20 m. Mies Kuipers kwam weer een stukje verder met de discus: 32.02 m. Alfred Verhoef is bezig met een zeer goed seizoen. Voor de zo veelste maal bleef hij op de honderd meter onder de 11 seconde: 10.9. Kees Riemens won het speerwerpen met 57.16 m. Bert Paauw heeft steeds minder tijd nodig voor de 400 m. horden: 56.7. Roel Hendriksen kwam op dit nummer tot éen derde plaats: 59.3 Ook op de honderd meter, maar dan bij de junioren, bezette hij de derde plaats: 11.8. Tot een zelfde resultaat kwam Frans Kroone alleen dan op de 400 m. heren: 51.5. j De Bataven waren met een zeer grote groep aanwezig. Voor het beste resultaat zorgde A-juniore Heieen Haverkort. Zij won de 1500 m. dames: 4.49.1 Ook op de 800 m meisjes A kwam zij zeer goed voor de dag: 2.28.7, goed voor een derde plaats. Er werden trouwens veel derde plaatsen veroverd. Theo Brussche bij het verspringen: 6.46 en het hink-stap-sprin- gen: 13.17. Hij moest hier zijn clubgenoot Rob Rijskamp voor laten gaan: 13.27. Tineke de Groot werd tweede op de 100 m.: 13.2, derde bij het verspringen: 5.05 en liep de 200 m. in 27.3. Bij de meisjes B was Linda Krouwel succesvol: derde op de 200 m., 28.1; The,a Kouwenhoven werd twee maal tweede bij de dames: 400 m in 61,5 en ver 5.10. Koen Gijsbers kwam ditmaal uit op de 200 m. Slechts een jongen was hem te snel af: 23.0. De laatste bronzen plak was voor Hans van Zeijl die de speer 28.72 meter wegwierp. Wim SchoenaKer van de AAV'36- c won het kogelslingeren met 48.40. Deze afstand was een nieu we Gouds record. Ook Ingrid Hoogeveen boekte een goed re sultaat. De discus wierp zij 35.56 meter weg-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13