Gedeeltelijke revanche BUKSEMSTART BRACHT HARTOG TOCH FRAAIE van hockeyploeg DERDE PLAATS tegen Aussies Toine Hezemans verstevigde i< toppositie door overwinning t ploeg langs Engels teanf Dode bij 11 autorally NA FORSE NEDERLAAG TEGEN WESTDUITSERS Na afloop was er bij Van Heu- men van enige opluchting spra ke: „Defensief sloot het nu beter dan zaterdag. Ook de vleugel spelers werden goed in de gaten gehouden. Alleen jammer van de slordigheden in de laatste tien minuten. Toen kon de spits van zijn vrijheid profiteren". Zaterdag in Limburg aan de Lahn: West Duitsland: Ludwiczak; Peter; Montag, Stroedter, Kaessmann; Sch midt (Droesse), Vos, Lauruschkat (Seifert); Dopp, Camnenberg, Trump. Nederland: Sikking; Taminiau; Tim Steens. Jorritsma, Kranenberg; Bol huis (Kan), Leefers, Ron Steens. Van Eyck, Litjens. Kruize Zondag in Rotterdam Nederland: Sikking, Taminiau; Tim Steens (Al- bers), Jorritsma, Kranenberg; Li tjens, Ron Steens, Leefers; Van Eyck, Doyer, Kruize. Australië: Reid; Hammond; Bell, Ir vine (Cooke), Haigh; Charlesworth, Smith, Poole; Walsh, Golder, Mars hall. IPSWICH Het hockeyteam van Groot Brittannië heeft za terdag in Ipswich een vriend schappelijke wedstrijd tegen Maleisië gelijkgespeeld: 3—3. Bij de rust stonden de Britten, die zich niet voor Montreal hebben geplaatst, met 1—0 voor. Het Britse hockeyteam won in Bury St. Edmunds een vriend schappelijke wedstrijd tegen Maleisië met 3—1. Bij de rust was de stand nog 1—1. Het was de tweede wedstrijd tussen bei de teams. IPSWICH Het dameshockeyelftal dag in Ipswich de 22e tegen Engeland met wonnen. Nederland kreeg acht si ners en zes lange hoeksli nemen tegen Engeland ft drie korte corners. Uit F' strafcomers aangegeven Marlies Jansen, gestopt ad; sette Sevens en ingedei door Toos Bax ontstond j een treffer. Uit de zejk« seconden voor rust, nadg< tevoren verdedigster Anij de bal nog net uit de |ni hoek had getikt. De vei?4 2—0 kwam uiteindelijk I scorebord, toen Marja lr in de 64e minuut de gëvfp ste Britse aanvalster, f. Robinson even alleen duf" laten en vanf de rand cirkel inschoot. fei Opstelling Nederland: Lierop; Jose Poelmans. Puffelen, Toos Bax, Suzan (li Marja Fikkers, Marja Sty Marjolein Gouka, Kathy burg, Lisette Sevens NEURENBERG Toine Hezemans heeft gisteren op Morrisringcircuit bij Neurenberg ook de derde race, die nu i voor het Europees kampioenschap Grand Tourisme, gewona Hezemans reed de 151,80 kilometer (66 ronden) in zijn Poi.6 Turbo in één uur drie minuten en 20,5 seconden. De race werd beheerst door de Porsches Turbo, die de eerste vijf plaatsen bezetten. Tweede werd de Westduitser Reinhard Stenzei met een achterstand van zeventien seconden op Toine Hezemans, die ook de snelste trainingstijd had gere den. De Nederlander heeft in het klassement voor het Euro pees Kampioenschap 60 pun ten en staat daarmee ruim voor op de Westduitser Keile ners (27). John Fitzpatrick en Toml kinshaw in eenzelfde wf. zij reden 186 ronden, en a' de Zwitsers Claude* Halo Peter Zbinden in een Por' Turbo, die 182 ronden %- De uitslag is: 1. Hezemans (Ned.) Porsche Turbo 151,80 kilometer in 1.03.20,5 (gem. 14.3.78 km/u). 2. Stenzei (W.-Dld) Por sche Turbo 1.03.37,4; 3. Kelleners (W.-Dld) Porsche Turbo 1.04.00.1 Stand Europees kampioenschap: 1 Hezemans 60 punten, 2. Kelleners 27. 3. Stenzei 25. De Italiaan Maurizio Flammi- ni heeft .gisteren in Rouaan met een March/BMW de zeven de race voor het Europees kampioenschap formuIe-2 ge wonnen. Porsches wereldkampioen Porsche is gisteren door een zege in de vierde wedstrijd, wereldkampioen sportwagens geworden. Evenals in de drie voorgaande races was Por sche het snelst in de vier-uurs race van Pergusa op Sicilië. De Westduitsers Jochen Mass en Rolf Stommelen konden overigens al na drie van de vier uur als winnaars worden gehuldigd, omdat hevige re genbuien verder rijden onmo gelijk maakte. Mass en Stom melen hadden op dat moment een voorsprong van tien ron den op de Italianen Strezel en Gumac. De duizend-kilometerrace voor sportwagens op de Os- terreichring is gisteren ge wonnen door twee BMW-wa- gens nadat Porsches die lang de leiding hadden waren uit gevallen wegens motorpech. Het was een wedstrijd meetel lend voor het wereldkam pioenschap merken. Winnaars waren de Oostenrijker Dieter Quester en de Zweed Gunnar Nilsson in een BMW 3,5 CSL die 187 ronden of 1.102,45 kilo meter aflegden met een gemid delde snelheid van 184,102 k. p.u. Tweede werden de Britten Rally van Marokko De Fransman Jean-Pierjg colas heeft zaterdagavo! Casablanca de autorallj Marokko op zijn naaijt|. bracht. Nicolas, die ii^ Peugeot 504 reed, had de in 1968 en 1974 eerder g^ nen. L In het laatste gedeelte vj n rally, 745 kilometer do( woestijn, nam de Fransi leiding over van de Abarths. In het eind ment had Nicolas een sprong van ruim 22 op de Fin Lampinen en dan drie kwartier op liaan Munari. De einduitslag van de r Marokko is: 1. Nicolas (Fra) met een 504, 22 uur 20 minuten en J den; 2. Lampinen (Fin) Peugeot 504, 20.42.52 uur; I ri (Ita) met een Stratos, uur; 4, De Schazeaux (Fra) Citroen CX, 21.44.45 uur; vre (Fra) met een Peugei 22.06.54 uur; 6. Privé (Fra) Renault 17G, 22.34.17. IEPER De Zweeds/1 landse combinatie Lars son/Bob de Jong is in uren van leper", een ai ly, die meetelde voor hebri derlands kampioenschap derde geëindigd. De zegejje naar het Westduitse duo I 1/Pitz met een Opel KW GTE. 4 I IEPER De 24-jarige man Jean-Luc Maghier fl terdagavond verongeluk', dens de autorally „de 24 van leper". Tijdens een snelheids, kreeg de Alpine van Ma*( een klapband, kwam iifllS sloot en sloeg daarna te p o tegen een stenen brug|»e Jean Luc Maghier was oj ;r dood. Zijn broer Jean M met zware verwondingel genomen in een ziekenhui LEIDSE COURANT LIMBURG/ROTTERDAM - Het pad van de nationale hoc- keyselectie voor Montreal gaat bepaald niet over rozen. Na een moeizame selectieprocedure, waarbij verscheidene „zekere" spelers afvielen, begon bonds coach Wim van Heumen na Pa sen welgemoed aan een immens voorbereidingsprogramma voor de spelen om ze veel mogelijk te wennen aan de grillen van het in Canada gebruikte kunst gras. Al spoedig kreeg de ambi- tueuze Brabander echter te ma ken met blessures (Hans Krui ze, Ron Steens, Tim Steens), waardoor het creëren van de „ideale formatie" werd bemoei lijkt. Met uitzondering van een zieke Imbert Jebbink en de nog steeds met een lieskwaal tob bende Hans Kruize leek het Ne derlands hockeyvaarwater afge lopen week weer tamelijk rim pelloos. Gisteravond werd ook na een bespreking besloten Hans Krui ze normaal bij de selectie voor Montreal te houden. „Ik oor deelde het nuttig hem mee te némen", aldus bondscoach Wim van Heumen. Zaterdag moest Van Heumen in de wedstrijd tegen West-Duits- land evenwel opnieuw een ge duchte tegenslag incasseren. In de gloeiende oven van Limburg aan de Lahn liep de inspireren de aanvoerder Andre Bolhuis een gebroken duim op. Hij moest in de rust van het duel, dat met niet minder dan 6—! verloren ging, worden vervan gen. Een dag later zag Bolhuis, met zijn rechterarm in, een mi tella, zijn makkers in Rotterdam met 3—2 winnen van Australië. De kans bestaat dat Bolhuis voor Montreal zal moeten afha ken. „We laten de beslissing he lemaal aan Andre over", aldus Van Heumen. „Hij zal bijna drie weken uitgeschakeld zijn. Dan staat .het Olympische toernooi op het punt te beginnen. Bolhuis zou dan kunnen spelen met zijn duim in een soort „corset". Als het aan ons ligt gaat hij mee, hoewel hij dan de oefenwed strijden heeft moeten missen". Voor Bolhuis ligt de zaak ge compliceerd. „Vier jaar geleden zou het niet zo moeilijk voor me geweest zijn. Dan had ik ge woon gezegd; gaan. Maar nu heb ik ook met andere omstan- Het veld in Rotterdam werd voor het duel besproeid, waarvan de last hadden tijdens de wedstrijd. Wil Hartog deed de hoop in de Nederlandse harten leven, maar bereikte uiteindelijk niet meer dan de derde plaats. (Van onze verslaggever) ASSEN De toeschouwers rond het circuit van Drente hebben zaterdag erg lang moe ten wachten op het moment dat het gebeuren op de zinderende racepiste aanleiding gaf tot eni ge opwinding. Tot aan de voor laatste wedstrijd, de race in de halve liter klasse, was er hoege naamd niets gebeurd, dat de toeschouwers in figuurlijke zin in vuur en vlak vermocht te zetten. In de beginfase van de - strijd in de klasse 500 cc sloeg eindelijk de vlam in de pan: na de van hem zo overbekende bliksemstart mocht Wil Hartog vier ronden lang het veld van de „grote kanonnen" aanvoe ren. Het publiek kwam er over al waar de „Witte Reus" in leidende positie voorbijflitstte voor overeind. Zwaaiend met programma's, petten, hoeden en andere zonwerende attributen. Eigenlijk tegen beter weten in hoopte men eendrachtig op het wonder: een Nederlandse zege in de zwaarste klasse. Hoe geweldig Wil Hartog zich ook weerde het moest eenieder duidelijk zijn dat hij met zijn „gewone" Suzuki toch in ieder geval in één man zijn meerdere zou mioeten erkennen: de Brit Barry Sheene. koploper in de strijd om de wereldtitel die zijn fabrieks Suzuki in de jacht op Wil Hartog zo snel het door de aanleg van een dubbele S-bocht tot 7117,8 meter verlengde cir cuit rondstuurde dat hij onder de drie minutengrens bleef c (2.59,6, een gemiddelde snelheid van 154.699 km. per uur). Na die vier enerverende eerste ronden kreeg het verdere wedstrijdver loop eigenlijk weer hetzelfde vrij vlakke aanzien van de voor gaande wedstrijden met dit ver schil dat ver achter Barry Shee- ne's rug Wil Hartogs verdere verrichtingen uiteraard bleven boeien. gen de koplopers achterstevoren over de baan en belandden in de daarnaast gelegen strook zand. Onverschrokken trokken de Zwitsers hun machine uit het zand, kregen hem weer aan het lopen en vervolgden hun weg naar de glorieuze overwinning. Geweldige pech was er voor een andere Nederlandse combinatie, de König van de gebroeders Cees en Jan Smit. Enkele tien tallen meters na de start moes ten zij de strijd al staken, omdat Jan Smit in het gedrang bij de start aan een enkel geblesseerd raakte. De vier wedstrijden die vooraf gingen aan de voor het Neder landse motorvolk zo succesvol verlopen races in de halve liter en de zijspanklasse, werden ge kenmerkt door een bijzonder eenzijdig verloop voor wat de kopposities betreft. In de 50 cc prolongeerde Angel Nieto zijn overwinning van vo rig jaar. De regerend wereld kampioen in de lichtste klasse, vorig jaar rijdens op een Kreid- ler, maar nu op een door het Nederlandse duo Jan Thiel-Mar- tin Mijwaart geprepareerde Bul taco nam vier ronden lang ge noegen met een tweede plaats achter de Italiaanse vice-wereld- kampioen Eugenio Lazzarini, voor de verandering eens rij dend op een Kreidler. Daarmee was de aardigheid er wel af, want Nieto liep met grote over macht steeds verder weg van de rest van het veld. Alleen de felle strijd om de vijfde en zesde plaats met als inzet de eer van de eerste Nederlander leverde nog wat spanning op. Theo van Geffen en Nico Polane hielden elkaar heel aardig bezig. Totdat Polane in de laatste ronde stil kwam te staan en Van Geffen met een overigens voortreffelij ke vijfde plaats de beste Neder lander werd. Ook Gerrit Strik- ker (zevende) en Engelbert Kip (achtste) zaten er goed bij. en drongen de Oranjehemden direct terug op eigen helft. Al in de tweede minuut verzil verde Michael Peter een straf- bal, hetgeen hij in de 21e mi nuut nog eens herhaalde (2—0). „Toen konden de Duitsers vrij uit spelen", aldus Van Heumen. „Met als gevolg dat alles lukte". De Nederlanders kregen in de hitte ademnood en konden het hoge tempo van de tegenstan ders al spoedig niet meer bijbe nen. „Het was hopeloos", zei Bolhuis. „Ik heb nu al een paar keer gemerkt dat wij in warm weer ernstig te kort schieten. We slaan gewoon dicht". Zonder veel problemen konden de West duitsers uitlopen tot 6—1 na een ruststand van 3—1. Paul Litjens zorgde vlak voor het rustsignaal uit ten strafcorner voor de te gentreffer. Toch putte Bolhuis nog iets positiefs uit dit resul taat: „Voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Malei sië wonnen we eens met 4—1 van West-Duitsland. We eindig den toen in Koeala Loempoer als negende. Misschien heeft de ze nederlaag wel een omgekeerd effect". Overigens wordt West-Duitsland algemeen gezien als favoriet voor Olympisch goud. Bolhuis; „Het zijn allemaal oude jongens onder elkaar. Spelers met hon derd of meer interlands. Je merkt aan alles dat ze er zin in hebben. Kijk, dat is de goede combinatie. Een goede conditie en gezelligheid in de ploeg. Dan kan je het ver brengen". Overvloedig Gisteren reisde de hockeyploeg van Schiphol door naar Rotter dam voor de eerste interland tegen Australië. Op het vooral te overvloedig gespoten poli gras bleken de „Aussies" vooral in de eerste helft niet al te veel inspiratie te hebben. Spits Ron Riley, die enkele dagen eerder in een wedstrijd tegen West- Duitsland twee doelpunten maakte (2—2), moest met een knieblessure aan de kant blij ven. Bij Nederland overheerste de wil om iets tegenover het grote verlies van zaterdag te stellen en' dit leidde in de eerste helft tot twee treffers van Paul Li tjens. Na de pauze stelde Aus tralië zich wat feller te weer, maar toch kon uitblinker Theo- dor Doyer in de 51e minuut nog een fraai doelpunt (stoppen en slaan in een vloeiende bewe ging) laten aantekeken (3—0). Dat was de Australische coach Mervyn Adams toch wat te gor tig. Hij bracht Cooke in het veld voor Irvine. Dit bleek een nieu we impuls te geven aan het Australische spel. In de 62e mi nuut kon doelman Maarten Sik king (die een paar fraaie reddin gen verrichtte) bij een doelwor- steling weinig anders doen dan de bal aan het spel onttrekken. Bell wist wel raad met de straf- bal (3—1). Nauwelijks twee mi nuten later schoot Cooke een lange corner in (3—2). In de resterende tijd probeerden de gasten, die morgen in Utrecht weer tegen Nederland spelen, nog de gelijkmaker te forceren, maar deze pogingen mislukten door te gehaast werk. Vier mi nuten voor het einde scoorde Paul Litjens nog. maar de Belgi sche scheidsrechter Manneback constateerde als een van de wei nigen. „snijden" en keurde de treffer af. Voorbij In de zesde van de zestien te verrijden ronden moest Hartog ook veelvoudig wereldkam pioen Giacomo Agostini voor laten gaan en in de negende ronde streefde ook de Ameri kaan Pat Hennen hem voorbij. Toen waren de kaarten ge schud: rondenlang veranderde er niets aan de volgorde Sheene, Agostini. Hennen, Hartog. Na dat Barry Sheene zijn race glo rieus beëindigd had door met beide armen omhoog zegevie rend over de eindstreep te rij den en Pat Hennen ook binnen was gekomen was het wachten op Agostini: die verscheen ech ter niet (Ago was in de laatste' ronde met machinepech blijven staan) waardoor Wil Hartog tot een uitbundig bejubelde voor treffelijke derde plaats kwam. Van de overige Nederlanders kwam Rob Bron tot een zeer fraaie achtste klassering. Piet van der Wal werd elfde. Boet van Duimen en Marcel Ankone behoorden tot de grote schare uitvallers. Uitvallers Uitvallers waren er ook in het sluitstuk van de racedag, de zijspanklasse, bij de vleet. Doordat in deze zijspanklasse veel König-motoren gebruikt worden die wel snel maar ook bijzonder onbetrouwbaar zijn, werd het veld al spoedig aan zienlijk uitgedund. Daardoor schoof de Nederland se combinatie Martin Kooy/Rob Vader met een König die het wel keurig uithield, van een na drie ronden al veroverde vijfde plaats op naar de tweede plaats achter de winnende Zwitserse équipe Hermann Schmidt/Jean Martial op.Yamaha. Die buiten gewoon verrassende tweede plaats van het Nederlandse duo in een klasse die al jarenlang, volkomen beheerst wordt door Duitsers en Zwitsers vormde sa men met de derde plaats van Wil Hartog in de klasse 500 cc de sensatie van deze TT-races, waardoor men de daaraan voor afgaande vlakke races opslag vergeten was. Die fraaie tweede plaats van Kooy/Vader was overigens niet alleen te danken aan het voortijdig naar de pits moeten van veel andere cracks als wereldkampioen Rolf Stein- hausen, Werner Schwarzel en Rolf Biland. De Amsterdam mers stuurden zich zeer be kwaam naar de tweede plaats en durfden het zelfs in de laat ste ronden nog heel best aan de leidende Zwitsers Schmidt/Mar tial serieus te bedreigen. Schmidt/Martial kwam de zege echter alleen al toe op grond van hun schitterende herstel na een spectaculaire crash in de negende ronde. Nadat zij juist de leiding hadden overgenomen van de met pech uitvallende Siegfried Schauzu raakte hun combinatie in de nieuwe dubbe le S-bocht geweldig aan het spinnen. Tientallen meters vlo- Tim Steens en Hans Kruize doen een poging door de Australische linies te komen. digheden te maken. Op dit mo ment weet ik nog niet wat ik zal doen. Misschien is het 't beste consult te vragen van een gehepl objectief ingestelde arts. Ie mand dus, die helemaal niets met hockey te maken heeft. In tussen is het wel een probleem voor mee". Lesje Zaterdag kreeg het Nederlands elftal op het astroturf van Lim- bugrg aan de Lahn een lesje in doortastendheid van Olympisch kampioen West-Duitsland. De Duitsers trokken zich niets aan van de tropische omstandighe den (vlak boven de grond was de temperatuur vijftig graden) De kanonnen van de halve literklasse in de bocht. Barry Sheene leidt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10