Hartpatiënten orgen al weer even uit bed PRIJSSTIJGING IN POLEN LEIDT TOT STAKINGEN begrip Den Uyl Joor twijfels an Van Agt OPLUCHTING NA UITGESTELDE OPERATIES Nog geen verkoeling ARKA: is er open overleg mogelijk? ri 2eid6C0ouxcuit apenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden;- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Unties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Zaterdag 26 juni 1976, 66e jaargang no. 20461 Willem Ruis De Willem Ruis-show op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 19.05 uur Koning Kind en om 22.15 uur tv-film Verkrachting. Zondag Ned. I komische tv-film om 20.15 uur Kom mee naar buiten allemaal. Ned. II om 19.00 uur Kinderen van 47A en om 21.35 uur Mee ting Mr. Ives. Zonnig en zeer warm weer met aan het eind van de dag kans op een lokale onweersbui. Zwakke noordoostelijke wind. Maxima rond 34 graden, maar in de kuststrook verkoeling door de wind van zee. Zondag: Zon: 04.21 21.04; maan: 04.31 20.35 Hoog water Scheveningen: 02.51 - 15.19 Maandag: Zon: 04.22 21.04, maan: 05.32 21.14 Hoogwater Scheveningen: 03.30, 15.57 3nlHOUSTON (ANP) - De ge- 3en,zondheidstoestand van de ze- 1 ;ven Nederlanders die gisteren 'in het St.-Luke's Hospital een hebben onder- kaan is bevredigend. Als zich hei|geen complicaties voordoen moeten ze morgen of maandag al het bed uit om een stukje te lopen. Zij krijgen als taak zo gauw mogelijk een mijl 1(1600 meter) te wandelen. Dit 'zowel om hen nieuw zelfver trouwen te bezorgen als om te voorkomen dat door te lang< liggen zich bloedstolsels vor men. °^|,,Ik verwacht dat de gezondheid van alle zeven patiënten aanzienlijk zal (verbeteren door deze operatie en dat .ze weer een actief leven kunnen lei- niet met zekerheid te zeggen of ze weer voor de volle honderd procent de oude zullen worden". Dit zei dokter Denton Cooley gisteravond na afloop van de operatie. Dokter Cooley zei er verbaasd over te zijn dat in Nederland zoveel hartpatiënten die voor operatie in aanmerking komen, daar op een lange wachtlijst staan. De Amerikaanse chirurg zei verder dat de ingrepen weloverwogen een dag zijn uitgesteld. Oorspronkelijk was de bedoeling - en dat was ook tegen dokter Van der Schaar gezegd - dat de patiënten binnen 36 uur na aankomst zouden worden geopereerd. Bij nader inzien heeft men iets langer gewacht om de effecten van de vlieg tocht en het tijdsverschil van zes uur volledig te laten uitwerken. Begeleider dokter Van der Schaar ver klaarde ook tevreden te zijn over de toestand van de patiënten. Volgens hem waren de ingewikkelde ingrepen aan de harten van de zeven Nederlan- routine. Maar de Amerikaan zelf zei: „Dit is geen routine-chirurgie. Hartchi- rurgië bergt grote risico's in zich". Negen uur van ingespannen wachten op het verlossende woord over het slagen van de operatie was het lot van de zes echtgenotes die mee zijn gegaan op deze reis. Er lagen grote tijdsver schillen tussen de operatie van de eerste en de laatste Nederlander. Om half elf plaatselijke tijd kon mevrouw Lelieveld uit Den Haag over haar 49-jarige man al melden: „Hij is klaar, hij heeft alles goed doorstaan". Maar voor alle anderen duurde het wachten aanzienlijk langer. Vooral voor de echtgenote van de laatste Nederlandse patiënt duurde het wach ten erg lang. Haar man werd latei- geopereerd, omdat er een spoedgeval tussendoor was gekomen. Dokter Cooley en zijn staf verrichtten giste ren in totaal 29 hartoperaties, waar van bijna de helft op buitenlandsei Bij de begijnen Koningin Juliana heeft gisteren, bij een reis langs enkele gemeen ten in West-Bra bant. een bezoek gebracht aan het Begijnhof in Bre da. Begijntje Frij- ters bood de vor stin op symboli sche wijze „begij nen rijst" aan (rijst met boter, suiker en saf- raan). WARSCHAU, (DPA/Rtr.) De Poolse regering heeft gisteren de aangekondig de prijsstijgingen voor levensmiddelen ongedaan gemaakt, nadat gisteren op grote schaal stakingen waren uitgebro ken en door stakers zelfs de spoorrails aan de rand van Warschau waren opge broken. De prijsstijgingen, die donder dag waren aangekondigd, bedroegen in enkel gevallen 100 procent. Premier Pjotr Jaroszewics verklaarde voor de televisie dat de prijzen opnieuw zullen worden bekeken. Hij heeft het presidium van het parlement verzocht het wetsontwerp voor de prijsverhogin gen te schrappen. Het bestuderen van de kwestie zal verscheidene maanden in be slag nemen, en intussen zullen de oude prijzen van kracht blijven. In Polen geldt een prijsstop voor eerste levensbehoeften sinds in december 1970 ernstige ongeregelheden uitgebroken wa ren die een eind hadden gemaakt aan het bewind van de toenmalige partijleider Gomoelka. Daarom werden de stakingen van gisteren beschouwd als een uitdaging aan het adres van de huidige partijleider Gierek. Behalve tot stakingen hebben de aangekondigde prijsverhogingen gisteren ook geleid tot hamsteren op grote schaal. HAAG Volgens premier Den Uyl is de slotzin, die minister Agt heeft geschreven in zijn brief aan de Kamer over de in de Bloemenhove-kliniek „zeer ongewoon". Van Agt ;f daarin, dat hij nog niet wist of hij als minister wel moest ijven. Een beslissing zou Van Agt nog steeds niet hebben nen. ijn wekelijkse persconferentie zei drs. Den Uyl gisteravond, ninister Van Agt tijdens het kabinetsberaad zijn spijt erover sproken heeft dat hij de brief over zijn beleid in de kwestie de abortuskliniek in Heemstede zonder overleg vooraf met abinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. VP-bewindsman heeft ook, aldus Den Uyl, erkend dat zijn uitzonderlijk, innerlijk tegenstrijdig en onlogisch was. Het iet heeft Van Agt gisteren duidelijk gemaakt, dat een minister beslissing neemt daar voor de volle honderd procent itwobrdelijk voor is. „Minister Van Agt onderkent dat ook", de premier. Uyl zei wel degelijk begrip te hebben voor de twijfels van Agt. ,Zijn gewetensnood is gezien zijn bijzondere betrokken- het vraagstuk verklaarbaar'. De premier voegde hieraan „Maar die twijfels doen niets af aan zijn beslissing om niet grijpen. Daar is hij voor 100 procent verantwoordelijk voor". vee doden vluchtstrook n rijksweg ÏRDEN (ANP) - Op de iweg Utrecht-Den Haag zijn mannen om het leven ge len toen vrijdagavond laat vrachtauto op ze inreed. De htoffers stonden met twee 's op de vluchtstrook langs loordelijke rijbaan. Eén van stilstaande auto's raakte de botsing in brand en een j-W die in die auto zat liep ©wonden op. oorzaak van het ongeval is 'Olitie niet duidelijk gewor- De chauffeur van de vrach- o heeft verteld dat hij „al- een klap heeft gehoord". 'een krant ontvangen? Bel .ussen 18.30 en 19.30 uur jhummer 469522 Fokker krijgt mogelijk regeringshulp SCHIPHOL (ANP) - Het minis terie van economische zaken heeft na lang aandringen van Fokker-VFW besloten tot de vorming van een ambtelijke werkgroep, die zal onderzoeken welke maatregelen de overheid eventueel zou kunnen nemen om het Fokker F-28 project te kunnen steunen. Dit project heeft zware hinder ondervonden van de monetaire en valutaire veranderingen van de afgelopen tijd. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van VFW-Fok- ker, mr. G. C. Klapwijk, giste ren meegedeeld tijdens de jaar lijkse vergadering van aandeel houders. Mr. Klapwijk benadrukt nog maals dat Fokker een stabiele en continue steun van de over heid mist, dit in tegenstelling tot de concurrenten. Niet alleen in Frankrijk vallen de rivieren droog, ook in Italië is dit het geval. Hier de Po bij Parma. (Van een onzer ver slaggevers) DE BILT Op veel koelte hoeft Neder land dit weekeinde nog niet te rekenen. Mogelijk brengen en kele onweersbuien morgen enige verkoe ling. maar overigens blijft het weekeinde warm tot zeer warm, met alleen aan de kust wat verkoeling door wind uit zee. Gisteren is op soimni- ge plaatsen in Neder land een tropenwerk- rooster ingevoerd, het geen tot een vrije middag leidde. In Groningen kregen de schoolkinderen in de ochtend al vrij-af. In Eindhoven werd een door glas omgeven loopbrug tussen twee gebouwen gesloten, omdat de temperatuur er opgelopen was tot 50 graden Celcius. In het Friese Langweer was het in de trouw zaal zo warm dat de trouwplech tigljeden verplaatst werden naar de tuin van het gemeentehuis. Onder de bruidsparen in de tuin waren de natio naal damkampioen Harm Dost en zijn vrouw HiUie. - - Ook het pakken van de bagage is een warm werkje. Op een weg bij Heusden moest flink wat werk worden verzet omdat door de hitte betonpla ten omhooggekomen waren. DEN HAAG (ANP) De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat de indirecte bekostiging van allerlei vormen van dienstverlening via de bijstand moet beperken. De situatie i; DEN HAAG (ANP) ambtenarenvereni- ging ARKA vraagt zich in zijn blad van deze week af of open overleg over de regeringsnota over de collectieve voorzieningen en de werkgelegenheid nog mogelijk is. De ARKA verwijst daar bij naar de centrale missie voor georga niseerd overleg, waarin de minister van binnen landse zaken geen voor stel heeft overlegd en waarbij de verwachting werd uitgesproken dat de minister dit zou doen na behandeling van de nota door de Tweede DOODSTRAF VOOR MOORD TOERISTEN TOULOUSE (AFP) De rechtbank in Tou louse heeft de 24-jarige Joseph Keller en de 28-jarige Marcelin Horneich ter dood veroor deeld wegens moord op twee Britse toeristen in 1972. Keiler en Horneich vermoordden de 23-jarige Robert Latter en zijn 21-jarige verloofde Joyce Jaffe met een krom oogst- mes. De verloofde werd eerst nog verkracht. De twee moordenaars werden twee maan den na de moorden opgepikt op aanwijzing van lifters, die door hen waren afgeranseld en gemarteld. HOND GESTIKT IN VLIEGTUIG PARAMARIBO (ANP) Tijdens een lijn- vlucht tussen Willemstad en Paramaribo is een Duitse herder gestikt, waarschijnlijk omdat de kist waarin hij werd vervoerd op zijn kant was gezet, waardoor de luchtgaten op de bodem van het vliegtuig kwamen en zo werden afgesloten. Verder had men een groot aantal postzakken op en rond de kist gestouwd. De voorzitter van de dierenbescherming in Paramaribo noemde het een „schandelijk voorval". Hij kondigde aan de nodige stap pen te zullen nemen om te proberen herha ling van dergelijke gevallen te voorkomen. Beperking indirecte bekostiging via bijstand dat de bijstand allerlei vormen van dienstverlening betaalt voorzover de cliënt de prijs niet kan opbrengen. Daardoor konden veel vormen van hulpverlening tot stand komen en kon in noodsituaties snel worden gereageerd, aldus het kabinet. Het wil dat niet geheel afkappen, maar de groei hiervan in goede banen leiden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kamer. In de nota wor den concrete bezuini gingsmaatregelen met betrekking tot het over heidspersoneel ge noemd, zoals een bezui niging op de interimre geling ziektekosten en een bezuiniging op de pensioenvoorzieningen. Deze bedragen vormen volgens de ARKA een gedeelte van het totale bedrag dat volgens de regering moet worden bezuinigd. Indien hie raan wordt getornd komt in feite het hele regeringsvoorstel op los se schroeven te staan. Daarom hebben, aldus de ARKA de centrales van overheidspersonee in alle duidelijkheid ge steld dat overleg me hen alleen mogelijk i over zaken wanneer nie bij voorbaat de uitkoms van het overleg staat. Illllllllllllllllllllll Carter maakt republikeinen in NEW YORK (Rtr) - De demo- craat Jimmy Carter zou presi dent Ford of diens republikein se concurrent Ronald Reagan inmaken, als de Amerikaanse presidentsverkiezingen nu wer den gehouden. Dit blijkt uit een opiniepeiling, georganiseerd door de „New York Times" en radio- en televisiemaatschappij CBS. De peiling wees uit dat Carter, twee maal zo veel stemmen zou krijgen dan elk van zijn twee mogelijke tegenstanders. Rijkspolitie: rijd mstig, let op gladheid (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De drukte op de rijkswegen was rond zeven uur vanochtend nog niet erg groot, maar de centrale van de rijkspolitie in Driebergen ver wachtte dat in de loop van de dag heel wat vakantiegangers op weg zouden gaan. Gisteren zijn weinig mensen van huis gegaan. Met de drukte in ver band met de TT in Assen raadt de rijkspolitie aan vooral rustig te rijden en remafstand te be waren. Dat geldt zeker in geval van een regenbui. Door de lange droogteperiode heeft zich op de wegen een vetlaag kunnen vor men die bij regen een enorme gladljgjd veroorzaakt. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam adres: woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam adres woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1