Alaska 5en loeiende zee van vuur en rook ging de Arizona, de trots van de Amerikaanse marine, ten onder. Negen minuten, nadat het schip door Japanse do's getroffen was, sloot het kokende water in de haven van Pearl Harbour zich boven het wrak. Een sober document gebouwd op de resten van de Arizona l de herinnering levend aan deze grootste scheepsramp van de Tweede Wereldoorlog. gezichten heeft gemaakt Met tienduizenden worden zij via een permanente luchtbrug aangevoerd en door behulpzame gidsen in het brandend zand gedropped. Aan de vloedlijn van Waikiki zijn honderden beton nen hotelbunkers gebouwd en in het hart van Honoloeloe hebben slimme beleggers uit New York en San Francisco een oosterse nepmarkt geopend, waar toeristen hun har de dollars kunnen inwisselen voor rieten rokjes en plastic bloemkransen. Elven buiten de stad, die sterk doet denken aan de toeristische nachtmerrie Marbella in Spanje, ligt de vulkaan Puowaina, een bergreusje van 75000 jaar, die op zijn oude dag werd uitverkoren om de lichamen van 16000 gesneuvelde militairen voor eeuwig onder zijn hoede te nemen. Onder hen is de beroemde oorlogscorrespondent Ernie Pyle, die in de uitgebluste krater ligt onder een wit houten kruis. Op de marmeren trappen, die leiden naar muren, waarin de namen der onbekende helden zijn gebeiteld, verdringen zich de vakantiegangers. Een onafgebroken kolonne van air conditioned bussen klimt naar de heuveltop en lost zijn lading dagjesmensen bij de toiletten en de souvenierkramen. Er zijn opmerkelijk veel Japanners bij, die zich eerst bij voorkeur in groepsverband vóór de muren en de eeuwige waakvlam laten foto graferen en daarna in het frisse gras de meegenomen eetwaren nuttigen. Doorgaans wordt hun pad op dit kerkhof geëffend door een gids, die stralend de juiste jaartallen en het exacte aantal ontslapenen aan zijn ge hoor doorgeeft Moe, maar voldaan neemt de groep vervolgens weer plaats in de bus, die langs de kortste weg naar de haven rijdt waar de witte pretboot Leilani al klaar ligt voor vertrek. Tijdens de korte cruise wordt via 'n band recorder uitgelegd, wat de bezoekers straks kunnen verwachten. Meisjes in strakke ten- niskleren gaan ondertussen rond met foto's en dia's van brandende slagschepen. Elén opname kost anderhalve dollar, maar bij afname van de gehele set van tien betaalt men slechts acht dollar. Wie thuis nog eens op zijn dooie gemak wil nalezen, wat er precies op die zevende de cember 1941 gebeurd is, kan-er het rijk verluchte boekje Pearl Harbour Story" ko pen (drie dollar) of het uitgebreide herden kingsalbum aanschaffen, waaraan vele hoogbejaarde admiraals van de USA-navy hebben meegewerkt Tijdens de verkwikken de zeereis van drie kwartier kan men aan de bar verfrissingen kopen tegen normale prijzen. Ook kleine snacks zoals hot dogs en Hamburgers zijn verkrijgbaar. Om teleurstellingen te voorkomen deelt de cruise-director nu al vast mee, dat de bar voor korte tijd gesloten wordt wanneer de gezonken wrakken in zicht komen. Dan zullen ook de motoren worden gestopt en kunnen de opvarenden desgewenst een mi nuut stilte in acht nemen. Degenen, die foto's willen nemen of wensen te filmen mogen bij het herdenkingsmonu ment gebouwd op het wrak van de Arizo na van boord gaan. Het oponthoud zal ongeveer een kwartier bedragen. De eersten, die zich op het roestend casco van de Arizona hijsen zijn de Japanners. Voorop loopt weer de gids, die alle details kent Hij weet ook blindelings de beste lokaties voor succesvolle foto's te vinden. Met de armen broederlijk over eikaars schouders laten mannen, vrouwen en kinde ren zich glimlachend portretteren. Sijtje Boes in schimmen land. Op de steiger ver koopt «en jongen gekoelde cola met een rietje. Op de terugreis naar Honoloeloe gaan de tassen open en komen de meeneem-lunches tevoorschijn. De meeste Japanners drinken er limonade bij, een enkeling neemt bier of een whisky met veel ijs. De hemel is onbewolkt De palmen staan roerloos langs de verlaten stranden. De keizer van Nippon kan wederom tevre den zijn over zijn onderdanen. LEO THURING seven december 1941, nu 35 jaar geleden, Winston Churchill op zijn landgoed juers in Engeland het bericht op van Japanse aanval op Amerikaanse oor- i bod ems. De kwaliteit van zijn draagba- lio is slecht en de stem van de BBC- komt bijna onverstaanbaar onder gekraak en gefluit uit de luidspreker, gasten, de Amerikaanse diplomaten it en Harriman hebben meegeluisterd, ook zij konden slechts vage brokstuk van de tekst opvangen. „Ik meende >ts als Pearl River te hebben verstaan", Churchill, „in elk geval had hij het een pearL Ligt dat niet in China?" Hij ;t naar ambassadeur Winant, die lijk- is geworden. „Kunt u die naam mis- thuisbrengen?**, peilt Churchill.- Wi nt knikt en antwoordt: „Mijn God, het «over. De Jap heeft onze vlootbasis in arl Harbour op Hawaï aangevallen. Nu |len we toch kleur moeten bekennen. ar(berika kan onmogelijk meer neutraal ligljven". jd l it iikele minuten later zoekt Churchill via de lebknsatlantische hot-line in zijn werkkamer wijptact met president Roosevelt in Washing- n. De verbinding komt na dertig seconden *eej stand. ,Jk heb zojuist over de radio een 'ez4ag bericht gehoord", peilt hij, „is U al iets et Jkend over een mogelijke aanval van Ja- igein?" „Inderdaad", zegt Roosevelt, „Pearl enkrbour staat in brand. Ik zit nu in hetzelf de I schuitje als u. Ik zal het Congres zo gauw ïgdpgelijk voorstellen om Japan de oorlog te ldlrklaren" Chteraf blijkt, dat het plan voor de vernie- oni^g van de Amerikaanse vloot in de Stille ilufeaan één der best bewaarde geheimen in I Tweede Wereldoorlog is geweest. De God- j lizer Hirohito had al maanden vóór de „lale zevende december zijn fiat gegeven j n deze gigantische operatie, waaraan 253 vechtsvliegtuigen zouden deelnemen. De orbereidingen werden in het diepste ge- _P im getroffen en toen begin december een Dot van 33 schepen koers zette in de *ei :hting van Hawaï bleef deze mammoet-ma- 'ga>euvre onopgemerkt bij de geallieerde in- htingendiensten. De spionnen faalden dit w( er jammerlijk met uitzondering van Ta- lCje o Yoshikawa, de vice-consul van de Ja- inse ambassade in Honoloeloe. In feite was j een luitenant van de keizerlijke marine, onder de veilige diplomatieke dekmantel e bewegingen in de haven van Pearl ve' irbour doorseinde naar Tokio. m p de ochtend van de 7e december stemt 'ari j af op een Japanse kortegolf-zender, die lve 'ee keer het bericht doorgeeft, dat „oosten uil ind en regen" voorspeld zijn. Het is de ille gesproken code, die het begin van de iksem-aanval op Amerika inluidt. ji oshikawa verbrandt daarop zijn boeken en r ipporten en neemt een bad. In zijn laatste ipport, dat hij op 5 december heeft doorge- !ven maakte hij melding van de aanwezig- leid van negen Amerikaanse slagschepen, |rie klasse B-kruisers, drie vliegtuigmoeder- ■fchepen en zeventien torpedobootjagers. ok gaf hij door, dat nog vier kruisers en rie torpedobootjagers op het punt stonden e zwaar bewaakte koraalhaven van Pearl arbour binnen te lopen, oor de keizerlijke adviseurs is dit rapport e aanleiding tot de zorgvuldig voorbereide enadastoot. Enkele uren later geeft admi- aal Chiuci Nagoemo vanaf het immense liegdekschip Akagi opdracht aan zijn pilo- ïn om op te stijgen en koers te zetten naar et eiland Ohau. In Japan is het dan de chtste dag van de twaalfde maand van het «tiende jaar van Showa, het glorieuze jaar an de Slang. Iet eerste eskader van 183 mosterdgele Üegtuigen vertrekt om zes uur 's ochtends, fijf kwartier later volgen nog eens 170 oestellen hetzelfde dodelijke spoor. Als ze un doel bereikt hebben duiken ze in brede olven dwars door het zwakke afweervuur P hun weerloze prooien en spuwen ze onderden torpedo's en brandbommen op -hepen, landingsbanen en barakken. 'aarmee is de gruwelijke chaos compleet. De Amerikanen in Pearl Harbour zijn totaal verrast en proberen in paniek uit de verzen gende hel te vluchten. Voor 2304 militairen is echter geen redding meer mogelijk. Zij zitten opgesloten in hun schepen en verbran den levend. Het 25 jaar oude trotse slagschip Arizona krijgt de eerste voltreffer, die zich via de schoorsteen in de machinekamer boort en daar ontploft. Het schip breekt in tweeën en zinkt na negen minuten met 1100 opvarenden in een zee van vuur. Ook de Oklahoma wordt door een torpedo getroffen en kapseist. Naast hem probeert de Nevada nog te ontsnappen, maar het langzaam opstomende schip is een te mak kelijk doelwit voor de haviken. Het bran dend wrak loopt vijf minuten later bij de havenmond aan de grond. Hetzelfde lot treft de „West Virginia", de .Maryland", de „Pennsylvania" en de „Cali fornia". Inktzwarte roetwolken hangen als een lijkwade boven het massale zeemans graf, waar de gloeiendhete rompen aan hun ankerkettingen naar de bodem worden ge trokken. De verliezen aan Amerikaanse zijde bedra gen 18 gezonken of zwaar beschadigde sche pen, 188 compleet vernielde en 159 bescha digde vliegtuigen. De Japanners verspeelden. 29 vliegtuigen, 1 onderzeeboot, 5 dwergon derzeeërs en 90 militairen. Zij brengen dit offer graag voor hun goddelijke keizer, die vanuit zijn paleis de banbliksem naar de vijand werpt „Wij bij de gratie van de hemel keizer van Japan en gezeten op de troon van een eeuwenlang ongebroken lijn van afstammelingen, laten u, onze loyale en dappere onderdanen het volgende weten: wij verklaren hierbij de oorlog aan de Ver enigde Staten van Amerika en „aan het Britse Rijk. De gehele natie zal nu met vereende wil haar totale kracht mobiliseren, zodat onze oorlogsdoeleinden door niets meer tot mislukking gedoemd worden". De Samurai hebben vol eerbied naar hun keizer geluisterd en trekken nu hun zwaar den om daarmee de wereld te onderwerpen aan het uitverkoren volk van de rijzende zon. Sinds die keizerlijke proclamatie zijn er 35 jaren verstreken. Meer dan een kwart eeuw, die de plooien onzichtbaar glad heeft gestre ken. De koning van Hawaï, die met zijn kleurrijke hofhouding heerste over het ver brokkelde rijk in de Stille Oceaan heeft al lang plaats gemaakt voor een bubblegum kauwende gouverneur, die van de eilanden ghetto's voor potsierlijk recreërende bleek- De haven van Pearl Harbour op het Hawaï-eiland Ohau leek lange tijd een bomvrije schuilplaats voor de Amerikaanse vloot. Op 7 december 1941 kwam er een eind aan die droom. Binnen enige minuten was de haven veranderd in een hel, waarin lamgeslagen schepen veranderden in wrakken. Ruim een eeuw geleden, in 1867, werd het grondgebied van de Verenigde Sta ten door het tekenen van een koopcon tract opeens met een zesde deel ver groot Toen hebben nL de Verenigde Staten Alaska gekocht van Rusland. In de achttiende eeuw had een Deense zeevaarder in Russische dienst, Vitus Bering, vanuit Oost-Siberië een ontdek kingstocht gemaakt en bevonden dat nog verderop, aan de overzijde van een zeestraat, opnieuw een kustlijn liep. Of daar het Amerikaanse vasteland begon, heeft hij niet kunnen vaststellen; dat bleek eerst later. Toen werden de Rus sen zich er van bewust dat zij de hand hadden weten te leggen op een groot, maar vrijwel onbewoond gedeelte van Noord-Amerika. Alaska heeft een op pervlakte van ruim anderhalf miljoen vierkante km en een kustlijn, die van wege de vele fjorden op die van Noor wegen gelijkt De totale lengte van die kustlijn, niet langs de open zee, maar langs de fjorden gemeten, is 55.000 km (de omtrek van de aarde is 40.000 km). Het gebied was alleen van belang voor de pelsjacht, vooral die op zee-otters. Toen Rusland het gebied aan Amerika verkocht, waren de zeeotters schaars geworden en de weinige inheemse be woners waren door de Russen uitge moord. Zij hadden geen belang bij dit afgele gen gebied en zij wisten dat de Amen- kanen vonden, dat'zij van het westelijk continent dienden weg te blijven. Toen dan ook door de Krimoorlog Rusland zware verliezen had geleden, was het bereid een toch waardeloos geacht ge bied aan Amerika te verkopen. James Monroe In het jaar 1820 had in de Verenigde Staten de presidentsverkiezing plaats, omdat de termijn van de zittende presi dent was verstreken. Het merkwaardige feit heeft zich toen voorgedaan, dat de zittende president door de kiesmannen met op één na algemene stemmen werd herkozen. Die president, die dus aan het hoofd van de USA heeft gestaan van 1816 tot 1824, heette James Monroe en was afkomstig uit Virginia. Op 2 december 1823 richtte hij een boodschap tot het Congres over de bui tenlandse politiek van de Verenigde Staten. Het ging daarbij om drie pun ten. 1. Geen enkele Europese staat mag proberen, zijn koloniaal gebied op het westelijk halfrond uit te breiden. 2. Geen enkele Europese staat mag zich mengen in politieke geschillen op het westelijk halfrond. 3. Daar staat tegenover, dat de Verenig de Staten zich zullen onthouden van elke inmenging in Europese zaken. Eerst later werd het gebruikelijk, deze drie stellingen samen te vatten onder de naam Monroe-leer en die leer werd Op 4 jal mrm da Varangdt Staten hat tvaada aaivfaaat va da aatartafijkMd. Da ontotk» lag raad deze gabavteda steOaa vi j fc «en aaria korte artikelen aan de orde. Vandaag: fcnerfca m da wereld. Vorige afleveringen op 1,8,15,22 en 29 mei, 5,12 en 19 juni. had Spanje nog twee belangrijke eilan den: Cuba en Puerto Rico. Op Cuba brak in 1895 een opstand uit tegen Spanje, Cubaanse vluchtelingen vertel den in New-York van de wreedheden van de Spaanse onderdrukkers en hun verhalen werden in twee elkaar scherp beconcurrerende dagbladen in New- York breed uitgemeten. Zo werd een oorlogszuchtige stemming tegen Spanje gekweekt. Toen gebeurde er een inci dent Een Amerikaans oorlogsschip lag in de haven van Havana op Cuba om Amerikaanse burgers te beschermen en het vloog in de lucht Dat is een streek van de Spanjaarden, was de Ameri kaanse opinie. Een ongeluk, zeiden de Spanjaarden, die bovendien op allerlei manier genoegdoening wilden geven. Maar het hielp niet meer, de publieke opinie drééf gewoon naar de oorlog, die door Spanje werd verloren. Gevolg: Cu ba werd een onafhankelijke staat Puer to Rico kwam onder Amerikaans be stuur. Maar dat was niet alles. De Ame rikanen dwongen de Spanjaarden, ook Vooral de republiek Venezuela heeft zich tegenover verscheidene Europese staten, waaronder Nederland (met het oog op Curacao) meermalen gedragen op een wijze die in het internationaal verkeer niet te pas komt. Maar het kon zo optreden omdat het wist dat Amerika op grond van de Monroe-leer elke actie vanuit Europa tegen Venezuela zou beletten. Vandaar deze spotprent uit Punch: als een kwajongen steekt Venezuela de gek met de Duitse en Britse politieagenten die toch niet over de schutting durven te komen. dan vaak verkort en vereenvoudigd in de stelling: Amerika voor de Amerikanen. Spanje en Frankrijk Twee landen hebben ondervonden, dat het met de Monroe-doctrine ernst was. Allereerst Spanje. Bij het begin van de negentiende eeuw was de grootste helft van Amerika nog Spaans koloniaal ge bied. Maar het ene gebied na het andere maakte zich onafhankelijk. Het ligt voor de hand, dat Spanje deze grote onafhankelijkheidsbeweging niet lijdelijk wilde aanzien, maar de Ver enigde Staten erkend en vlot de nieuwe onafhankelijke staten en wisten Spanje wel duidelijk te maken, dat het op het vasteland van Amerika voortaan geen boodschap meer had. Later hebben de Fransen het onder Napoleon III in Mexico geprobeerd. De Franse keizer meende kans te zien, van Mexico een voorpost te maken van een Latijns Amerika, dat als een tegenwicht zou fungeren tegen de Verenigde Sta ten. Toen de Verenigde Staten in alle bitterheid hun burgeroorlog voerden, wist Napoleon III te bereiken, dat in Mexico, dat aan politieke verwarring ten prooi was, een keizerrijk werd ge vestigd met de zegen van de Paus en de militaire steun van Frankrijk. Keizer werd een Oostenrijkse aartshertog, Ma ximiliaan die getrouwd was met Char lotte, een dochter van de Belgische ko ning. Maar toen de burgeroorlog in de Ver enigde Staten was afgelopen, heeft de opvolger van de vermoorde president Lincoln, Johnson, Napoleon III laten weten, dat hij zich buiten de zaken in Mexico had te houden. De Franse troe pen, die de keizer Maximiliaan steun den, werden teruggetrokken, de republi keinen in Mexico maakten een einde aan het regime van keizer Maximiliaan, die stierf voor een vuurpeloton. Zijn weduwe overleefde haar man zestig jaar, maar werd bijna al die jaren als een krankzinnige in België verpleegd. Zij overleed op 87-jarige leeftijd in 1927. Ooriog met Spanje In Zuid- en Mid den-Amerika was de Spaanse macht al sedert omstreeks 1820 verdwenen. Maar in de Caribische zee de Philippijnen in het Verre Oosten aan hen te verkopen. De Amerikaanse han del was daar sterk voor geweest Zij zagen Manilla als hun grote handelsba sis voor Oost-Azië. Maar het bezit van de Philippijnen bete kende, dat Amerika in de gehele we reldpolitiek werd betrokken en een eer ste stap zette op de weg naar het impe rialisme. Theodore Roosevelt In de strijd tegen de Spanjaarden op Cuba maakte een aanvoerder van een vrijwilligersregiment cavalerie een gro te naam. Hij heette Theodore Roosevelt en zijn regiment had hij de naam gege ven van „The Rough Riders". Deze „Teddy" Roosevelt is acht jaar presi dent geweest (1901-1909). Theodore Roosevelt verklaarde: als we de lijn van de Monroe-leer doortrekken, en de Verenigde Staten aanvaarden als hun taak, Europese inmenging in Ame rikaanse zaken te verhinderen dan moe ten de Verehigde Staten er ook voor zorgen, dat er voor die inmenging geen aanleiding wordt gegeven. Stel, dat een Amerikaanse staat een lening afsluit in Londen, en dan brutaalweg weigert ren te en aflossing te betalen, dan zou men niet van Engeland kunnen vragen, daar in zonder meer te berusten, omdat het kwaad gesticht wordt door een staat van het Westelijk halfrond, die dus door het schild van de Verenigde Staten wordt gedekt Het beleid van Roosevelt stelde, dat de Monroeleer als conse quentie meebracht dat de USA ge^ dwongen zou kunnen worden, als een soort politie een andere Amerikaanse staat tot de orde te roepen. Er is nog iets bijzonders in de buiten landse politiek van deze merkwaardige Republikeinse president die tenslotte met zijn partij brak, omdat zij hem te conservatief was. Theodore Roosevelt stond op het standpunt al in 1909 en daarvóór, dat Engeland de natuurlijke bondgenoot was van de Verenigde Sta ten en dat Duitsland hoe langer hoe meer een gevaar voor de vrede beteke nen. Zijn opvolger Wilson heeft ingegre pen in de Eerste Wereldoorlog en beslis send bijgedragen aan de Nederlaag van Duitsland. Daarmee werd een van de drie stellingen van de Monroeleer ver zaakt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15