fakantiedrukte langzaam opgang Zuid-Afrika volhardt halsstarrige houding VERKEERD GEBRUIK GASTOESTEL OORZAAK ONGEVALLEN Ook criminelen bij vluchtelingen uit Z-Amerika 5LJOENEN TREKKEN ER OP UIT ™*s Bezuinigingsdebat Eerste stakingen na verkiezingen treffen Italië I 1[JDAG 25 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 ROTTERDAM (ANP) Hoe wel het aantal ongelukken Het V.E.G.-gasinstituut en de Vereniging van Exploitanten gebruik van afzuigkappen. Wanneer op hetzelfde afvoer met aardgas in vergelijking met enkele jaren geleden ge daald is, blijkt het aantal mensen, dat bij dergelijke on gevallen om het leven kwam, van gasbedrijven maken zich blijkens hun communiqué no gal zorgen om deze ongeluk ken. Vooral omdat deze vol gens de onderzoekingen in de kanaal van deze kappen ook badgeisers aangesloten zijn kan de ventilatie in de ba- druimte door de luchtstroom in het afvoerkanaal onvol of verwondingen opliep te stijgen. Veruit het grootste aantal on gevallen hebben betrekking op vergiftigingen. Het totaal aantal vergiftigingsgevallen schommelt rond de 60 per jaar. Vorig jaar overleden elf mensen aan deze vergiftiging. meeste gevallen te wijten zijn aan ondeugdelijke toestellen, of aan het verkeerd gebruik ervan. Vooral keukengeisers zonder afvoer blijken vaak ongevallen te veroorzaken, evenals slecht schoongemaak te toestellen. sBeide instanties waarschu wen ook tegen het verkeerd doende worden. Ongevallen door brand of ont ploffingen zijn de laatste ja ren sterk gedaald. De voor naamste oorzaken van deze calamiteiten zijn gaslekken, verzakking van leidingen en onvoorzichtigheid tijdens Werkzaamheden. Weeroverzicht urnminmmmmiimimiinimiiim el HAAG (ANP) Langzaam maar beginnen de Nederlanders aan hun lsclntïe. In het zuiden en in de Rand- hilj zijn de schoolvakanties reeds be- v op 2 juli volgen de overige neies met als jaarlijkse klap op de lijl de bouwvakantie, die op 5 juli >ns honderdduizenden in beweging ^rengen. zoveel Nederlanders op vakan- lan als vorig jaar, hebben de des- igen reeds voorspeld. Maar wanneer d rwachte 7,2 miljoen landgenoten op '9 gaan, zal het op het oog beslist niet baar zijn dat het er minder zijn dan jaar. Van deze ruim zeven miljoen 0ud( aar verwachting de helft in Neder- bliiven; de overigen gaan naar het lelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH buitenland en in beide gevallen zal de auto het meest geliefde vervoermiddel zijn: 78 procent wat het binnenlands ver voer betreft, 65 procent voor de buiten landse vakantie. Vijftien procent van de naar het buitenland gaande vakantiegan gers gaat met het vliegtuig; acht procent met het openbaar vervoer en nog eens acht procent met een toeringcar. Favoriet is dit jaar weer Frankrijk, dat volgens de berekening van deskundigen op minstens anderhalf miljoen Neder landse toeristen mag rekenen; een aantal, waarmee Duitsland vorig jaar ook uit de bus kwam. De overigen gaan her en der, waarbij Spanje het dit jaar met minder Nederlanders zal moeten doen; Italië, Joego-slavië en Griekenland met meer. Ook Oostenrijk staat nog zeer in de gunst bij onze landgenoten, maar ook onze Engelse overburen moeten zeker 550.000 Nederlanders aan een hotel- of kampeer- plekje helpen. Verwacht wordt dat dit jaar 55 procent van de Duitse burgers met vakantie zal gaan. De Zweden zijn van alle Europea nen het reislustigst met hun vakantieper centage van 67; Frankrijk noteert 49 procent; België 39 procent en onderaan staat Oostenrijk met bijna 28 procent vakantiegangers. Dat wil echter niet zeg gen dat men in deze percentages de grens over gaat. Van alle Zweden, die er op uit trekken, blijft bijvoorbeeld 82 procent in eigen land. Nu de Nederlanders weer massaal op vakantie gaan zijn als elk jaar van orga nisaties in de pen geklomenmen om het onze landgenoten met allerlei raadgevin gen wat gemakkelijker te maken. Daarbij Variëren de adviezen van „mijd de va- kantiepiek" van de Stichting Recreatie tot de raad van de politie niet te duidelijk te laten zien, dat je met vakantie bent, omdat anders de grijpgragen gemakkelij ker hun slag slaan. De ANWB wijst op de reisverzekering en adviseert de groene kaart niet te vergeten en je vakantieadres achter te laten. Ver der kan men voor eventuele hulpverle ning in het buitenland een internationale reis- en kredietbrief aanschaffen, zijn er ANWB-steun- (en toeverlaat) punten en wijst deze bond er bovendien op af en toe onderweg te rusten (om de twee uur). wia iiblikatie venfuncties jodzakelijk N HAAG (ANP) Van poli ambtsdragers en hoge itenaren dient bekend te welke nevenfuncties zij be ien. Aldus de Tweede-Ka- servi fractie van de PvdA. Om deze openbaarmaking te |ve'|iiuien hebben de kamerle- Franssen, Vellenga en Stof- (allen PvdA) gisteren rgesteld het reglement van van de Tweede Kamer zo- ,a, ig te wijzigen, dat Kamerle- verplicht worden hun ne- functies publiekelijk te ma- socialisten verwachten dat •egering ten spoedigste ook Kas alingen maakt over het pu- 0252 eren van nevenfuncties van :re politieke ambtsdragers, commissarissen der konin- burgemeesters en leden van raad van state, en voorts van ileur, gleraren en hogere ambtena- socialisten vinden, dat als lerleden niet uit zichzelf hun enfuncties openbaar maken, 'ERKi voorzitter van de Tweede daag ner dit moet doen. In het het publiceren van enfuncties hoort volgens 'frissen, Stoffelen en Vellenga het openbaar maken van ;PAR bezit van aanzienlijke aan- Elk ftouderspakketten. 30 ƒ- -"ïoord- en »Huid-V ietnam bert - Herenigd O NOI (DPA) De Vietname- nationale vergadering heeft ter bij de opening van haar ite zittingsperiode de een- d van Vietnam uitgeroepen, der luide bijval van de 492 evaardigden sprak Truong 5 jajinh, voorzitter van de ope- e leAgsbijeenkomst„Eindelijk is cade# land verenigd Wij zijn 20 trenigd in vrijheid en onafhan- ijkheid". parlement, waarvoor op 25 1 in Noord- en Zuid-Vietnam kiezingen werden gehouden, idJd eerst een herdenkingsbij- De L ikomst aan het graf van Jwijkjord-Vietnams eerste presi dent Ho Tsji-Minh. ojzevedo gaat ïped vooruit SSABON (AP) De artsen de Portugese premier José iV^iheiro de Azevedo behande- hebben gisteravond ver- trd dat de premier, die ensdag werd getroffen door zware hartaanval, goed oruitgaat. het ziekenhuis van Porto is premier weer geheel bij be stzijn, herkent de mensen om heen en kan weer zonder lp ademhalen en spreken, kritieke fase van de toestand de patiënt is echter, nog niet >rbij. Het lijkt waarschijnlijk de presidentsverkiezingen n zondag zullen kunnen door- iscard: Londen n Parijs moeten unenwerken 0NDEN (IIPI-AFPI Presi- snt Valery Giscard d'Estaing in Frankrijk vindt dat Lon- !n en Parijs samen een rich- ngbepalende rol moeten spe- n bij de pogingen de Westerse ionomie uit het slop te helpen, enzelfde voorhoede-functie hij voor Frankrijk en root-Brittannië weggelegd bij et helpen van de ontwikke- igslanden. iscard zei dit gisteren in zijn de tot een gehoor van hoofd- ikelijk bankiers en topfiguren t het Britse zakenleven. dag eerder tekenden Gis- en zijn Britse gastheer, 'emier James Callaghan, een lechtige verklaring waarin bei- e landen beloven hun uit het Brieden stammende gevoelens rivaliteit verder te vergeten i te komen tot een nauwere 'menwerking. ïfl 3T (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De besnoeiing van de kinderbijslag bleef ook vannacht bij het bezuinigingsdebat voor de christen-democraten een probleem. Het kabinet wil de fiscale kinderaftrek afschaffen en op de kinderbijslag besnoeien, maar wel in het kader van een inkomensbeleid. Het plan is echter nog vaag. De christen-democraten willen dat voor de oplossing van dit vraagstuk diverse oplossingen worden bekeken, maar minister Boersma zou het een gerichte adviesaan vrage aan de Sociaal-Economische Raad richten. Ja maar, was de vraag van mevrouw Van Leeuwen, legt de minister dan ook de alternatieven aan de S.E.R. voor. Daar had de minister het weer moeilijk mee. Uiteindelijk ging het C.D.A. akkoord met de hoofdlijnen van de beleidsombuigingen, zij het, dat op de kinderbijslagregeling voor de periode na 1977 nog moet worden gestudeerd. De fiscale kinderaftrek zal al per 1 januari.'77 worden afgeschaft. Een deel van KVP, AR:P en CHU, had tegenover dat plan grote reserves, want nog niet bekend is wat daarvoor als compensatie voor gezinnen met kinderen wordt gegeven. De scheidslijnen wat betreft deze reserves liepen door de drie fracties heen. Minister Boersma slaagde er in de vroege uren in de christen-demo craten tamelijk tevreden te stellen. Hij was met minister-president Den Uyl en de ministers Duisenberg (Financiën) en Lubbers (Economische Zaken) heel tevreden dat de een-percentsoperatie zo'n mooie steun van de christen-democraten kreeg. Hij verzekerde dat de Kamer onderlinge verschuivingen kan aanbrengen in de voorstellen ten aanzien van de beperkingen in de sociale verzekerin gen. Jammer vond hij wel dat de „Verenigde fracties KVP, ARP en CHU" - zoals de minister het wat ironisch uitdrukte - ten aanzien van een geheel nieuwe regeling voor kinderbijslag en fiscale aftrek een voorbehoud hadden gemaakt. Niet helemaal duidelijk was hem geworden wat de christen-democraten precies wilden, maar dat j wordt te zijner tijd wel duidelijk als de uitgewerkte plannen ter i tafel komen. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllll Heroine-stick van OOK NA GESPREK MET KISSINGER De deskundigen zijn zeer in hun nopjes met de vlijmscherpe fo to's die het nu nog rond Mars draaiende Amerikaanse ruimte vaartuig Viking I van zijn toe komstige landingsplaats en naaste omgeving naar de aarde gezonden heeft. De ellips op de foto links is de toekomstige landingsplaats: een brede kale vlakte met enkele kleine, scherpgetekende kraters. De landing zal 4 juli plaats hebben. Op de foto rechts een door meteorieteninslag veroorzaakte krater met een diameter van ongeveer 18 kilometer. UTRECHT (ANP) - Het hoge comiriissariaat voor vluchtelin gen in Buenos Aires in Argenti nië zou niet alleen politieke vluchtelingen uit Latijns-Ame- rika naar Europa sturen, maar ook en opzettelijk econo mische vluchtelingen en zelfs criminelen. Om hoeveel perso nen het precies gaat is nog niet bekend. Deze beschuldigingen hebben woordvoerders geuit van een zo juist uit Buenos Aires aangeko men groep van in totaal 55 vluchtelingen. De groep is in drie delen in Nederland aange komen. Gisteren kwamen de laatste zeventien op Schiphol aan. De woordvoerders zeggen van deze beschuldigingen bewijzen te hebben. Zij kennen ook de namen van economische vlucht elingen en criminelen die reeds in Europa en ook in Nederland verblijven. Onder de economi sche vluchtelingen zijn mensen die Chili hebben verlaten, toen daar Salvador Allende presi dent was. De politieke vluchtelingen heb ben de namen van de anderen doorgegeven aan organisaties in Nederland, die zich met de op vang en begeleiding van vlucht- 108.6 DECIBELS Gracie Hall uit Exeter (Engeland) is hier bezig met een poging om het wereldrecord schreeuwen te verbeteren. Zij haalde de 108.6 decibels en dat maakte haar tot de luidste vrouw van' Engeland. Voor een wereldrecord was het niet genoeg, want daarvoor kwam zij 1.3 decibel te kort. Gracie Hall is 65 jaar. ROME (AP) De drie grootste Italiaanse vakbonden hebben hun 'wapenstilstand', die zij ge durende de verkiezingsperiode van kracht hadden verklaard, beëindigd en de 1.2 miljoen ar beiders in de agrarische sector tot een nationale staking opge roepen. De stakingsoproep kwam zowel van communistische als niet- communistische vakbonden. Het is de bedoeling dat de agra- rische arbeiders vandaag sta ken om hun eisen voor een nieuwe arbeidsovereenkomst kracht bij te zetten. In de loop van gisteren ontstond weer arbeidsonrust toen piloten op nationale- en internationale vluchten een wilde staking be gonnen. De meeste vluchten moesten worden afgelast. De pi loten eisen een arbeidsovereen komst, die los staat van de ar beidsovereenkomst voor het an dere luchtvaartpersoneel, die onlangs is gesloten door de drie voornaamste bonden. Ce communistische partij heeft gisteren verklaard dat Italië zijn economische moeilijkheden niet kan oplossen door middel van 'oude regeringsmethoden'. Het zou voor het land noodzakelijk zijn dat de communisten aan de regering deelnemen. In de eerste openbare verkla ring na de parlementaire verkie zingen noemde de leiding van de partij de toestand in Italië 'vol gevaren, vooral' wat betreft de economische en financiële si tuatie'. 'Een zodanige crisis kan niet worden overwonnen en even wichtig en veilig te boven wor den gekomen zonder het vraag stuk van deelname van de arbei dersbeweging aan het politieke bestuur van het land op te los sen'. ding moet uitoefenen, wimpelde Müller af met de verklaring, dat dit niet te realiseren was. Hoewel Kissinger en Vorster na hun twee-daagse ontmoeting in een uithoek van het Beierse Woud weigerden ook maar eni ge verklaring af te leggen, kon men uit betrouwbare bronnen vernemen, dat de Amerikaanse minister bij de minister-presi dent eveneens op graniet was gestuit. Veelbetekend was ook de verklaring van Kissinger, waarin hij zei, dat de Ameri kaanse houding ten aanzien van Zuid-Afrika onveranderd blijft. j 12,50 was fataal elingen bezig houden. Ook het hoofdkwartier van het hoge commissariaat in Genève is van deze beschuldigingen op de hoogte gesteld. Ook het ministe rie van buitenlandse zaken is ervan in kennis gesteld. Volgens de vluchtelingen ge beurt het zenden van criminelen opzettelijk om de linkse bewe gingen in Europa op die manier in een kwaad daglicht te stellen. Met name zou Oost-Europa de zwaarste criminelen in de maag gesplitst krijgen. Ook de Argen tijnse geheime dienst zou kandi daat-vluchtelingen aanwijzen. ROTTERDAM (ANP) De 18- i jarige W. M. H. uit Rotterdam is gistermorgen overleden aan een overdosis heroine. De poli tie in Rotterdam houdt er reke ning mee, dat ook de slechte kwaliteit van het spul bij zijn dood een rol kan hebben ge speeld. Volgens vrienden van het slach toffer had de jongeman woens dagavond voor 12,50 heroine gekocht of iets dat daarvoor doorging. Thuis rookte H. het spul in de vorm van een sigaret. Gister morgen om vijf uur trof een bewoonster van het pand in Rotterdam waar het slachtoffer woonde, de heroine-roker roche lend aan. Even later overleed hij. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiimiiiiiiii (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Ondanks heftige druk van de Amerikaanse en West- duitse regering weigert Zuid- Afrika zijn apartheidspolitiek ook maar in geringe mate te herzien. Dit is het negatieve resultaat van besprekingen die Johannes Vorster en zijn minis ter van buitenlandse zaken Hil- gard Müller, met Henry Kissin ger in het Beierse Woud en met de Westduitse regering in Bonn gevoerd heeft. De houding van de Zuidafri- kaanse regering is zo star, dat ook het protest van kanselier Helmut Schmidt met zekerheid op dovemansoren zal stuiten. De kanselier kondigde al aan, dat hij Vorster vandaag tijdens een kort gehouden beleefdheidsbe zoek zonder enige reserve dui delijk zal maken, dat de rassen politiek veranderd moet worden door een deelname van de zwar te bevolking aan de regering en dat Zuid-Afrika de vroegere Duitse kolonie Namibië op korte termijn onafhankelijkheid moet verlenen. Op al deze punten hebben Kis singer en zijn Westduitse colle ga, Genscher, echter reeds nul op het rekest gekregen. Onom wonden deelde Müller tegenover Genscher mee, dat de rassen scheiding voor zijn land de be ste oplossing was, waaraan men geen einde meer kon maken na dat men deze weg eenmaal inge slagen had. Uiterst hard bleef Müller ook in zake Namibië, waarbij hij zich beriep op constitutionele onder handelingen, waarvan eerst het resultaat nog afgewacht moest worden. Ook het verlangen van de Amerikanen en de Westduit sers dat Zuid-Afrika op de blan ke minderheidsregering van Rhodesië een matige beïnvloe- Prins Bernhard op de plaat (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Veertig jaren uit het leven van prins Bern hard zijn op twee grammofoon platen vastgelegd. De platen zijn ondergebracht in een al bum dat dit weekeinde ver schijnt. De platen bevatten his torisch materiaal uit de periode 1936-1976. De plaat, geproduceerd door Lou Thiel en uitgebracht onder het merk Sabra, kost 35 gulden. Frits Thors, oud-tv-presentator spreekt de verbindende teksten bij de fragmenten die voorna melijk bestaan uit radio-opna men, afgestaan door de NOS. Onder meer zijn opnamen te beluisteren van verloving en hu welijk, capitulatie en de waters nood van 1953. De vroegere we reldkampioen autocoureur, Jackie Stewart, heeft een ande re manier van zich verplaatsen uitgevonden: op een tandem met het Franse mo del Mireille Al- lonville (22) als „voorzitster". Mireille gaf Jac- om zo te zeggen een vlie gende start. DEN HAAG (ANP) De Westduitse re gering wil dat Ne derland voor het transport door Duits land meer gebruik maakt van de spoor wegverbindingen in dat land. Alleen als dat gebeurt is Duits land bereid te over wegen meer ritmach- tigingen toe te ken nen voor het vervoer over de weg. Dat heeft staatssecre taris Van Huiten gis teren in de Tweede Kamer meegedeeld. West-Duitsland ver strekt aanzienlijk minder ritmachtigin- gen dan de Neder landse transporton dernemingen nodig hebben om aan de Voorwaarde gesteld aan uitbreiding ritmachtigingen wensen van hun van 50.000 tot 60.000. klanten te voldoen.. Na lang aandringen In de periode oktober werden er nog eens 1975 tot oktober 1976 12.000 gegeven, maar gaf Bonn er 650.000. verder willen onze Dit betekende een te- Oosterburen tot nu kort voor onf land toe. niet gaan. Morgen zal het opnieuw zeer rm weer worden. Het om vangrijk hogedrukgebied, dat ons de laatste dagen zonnig en zeer warm zomerweer bracht, blijft het weer boven onze om geving beïnvloeden. Met een zwakke zuidelijke stroming wordt lucht aangevoerd, waarin morgen de maximumtemperatu ren mogelijk tot 37 graden kun nen oplopen. Koeler weer met middagtemperaturen rond 20 graden komt voor in Ierland en Schotland. Oceaanfronten bren gen daar veel bewolking en plaatselijk wat regen ook in midden- en Noord-Scandinavië is dit het geval, maar in Zuid- Scandinavië wordt het weer beïnvloed door het Europese ho gedrukgebied. Het is daar vrij zonnig en de maxima lopen er tot circa 25 graden op. Vooruizichten voor zondag: wei nig verandering. Weersvooruit zichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon: 7 tot 16. Min. temp: omstreeks 18 graden; max. temp.: omstreeks 29 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog et maal: 80 procent Weer Ma*. Neer-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9