Australiërs kregen de zomer in het hoofd Collectie ansichtkaarten wacht op goede bestemming Paul Kallenberg slaat z'n slag ERNINK BLIJFT 3AN MORSWEG Piet van Leeuwen niet in Zoeterwoudse ronde JDAG 25 JUNI 1976 l.EIDSE C OURANT DOOR m''n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen 1 tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. te# Rick en Sue Bell uit i Australische territo- pi New South Wales Een, hoop ik, wel ge iten hebben waaraan drie maanden gele- begonnen zijn. In geval hebben zij hun lerneming gebouwd het besef, dat ze een r lang zomer meema- it ge i Deze vooruitzichten "^en me op het ogen- moordend, maar n we Rick en Sue de tste keer in Wasse- zagen konden ze g breed lachen: de >en waren toen nog verdwaald. i Bells hadden het al- te pakken: ze zouden Eu- I „doen" op een comforta- en toch pioniersachtige Drie maanden geleden ten ze aan de uitwerk- van hun plannen. Sue en k kochten in Londen een e kan het anders) originele idense taxi zo één met kofferruimte opzij, ze daaraan niet genoeg hadden, kochten ze er meteen een caravan bij. Toen gaf Rick gas en begon het avontuur. Ook Sue geeft op haar tijd gas, maar Rick zou het leeu wendeel nemen achter het stuur. Om te beginnen reden ze zich bijna drie maanden in met een rondrit door hun stamland, Engeland, en daar na staken ze met de pont over naar Frankrijk, vanwaar ook Luxemburg en België werden verkend. Begin van deze maand., arriveerden ze gezond en wel en enthousiast op de. camping van Duinrell. De tongen kwamen toen al los, want wat de Bells tot dan toe van Europa hadden gezien overtrof al vele stoute ver wachtingen. Zo waren dan moet je toch niet al te veel gewend zijn de sanitaire voorzieningen, vooral in Ne derland, voor hun een openba ring. Dat feestje blijft voorlo pig bij hen, want het passa giers-compartiment in de cara van hadden ze voorzien van keurige gordijntjes en een mi nuscuul chemisch toiletje. Wat dat betreft is de grote trek tocht al geslaagd. Inmiddels zijn Sue en Rick Bell (ik weet niet of het een honeymoon betreft) alweer in de richting van de midder nachtzon vertrokken. Ze reden over het wonder Afsluitdijk naar Duitsland en van daaruit zouden ze als alles goed ging via Denemarken en Zweden naar Lapland gaan, waar ze zouden trachten een rendier in hun kofferruimte te krijgen, want dat was een Londense taxichauffeur nog nooit gelukt. Hoe ze het verder lappen is me ook niet bekend, maar na het afscheid van de Poolcirkel en de zon die je ook 's nachts niet met rust kan la ten wilde het tweetal naar Oostenrijk, Italië, Grieken land, Turkije, Spanje en Por tugal. Ik som het maar op in willekeurige volgorde, maar er zitten genoeg haken en ogen aan. Ik moet er bijvoorbeeld niet aan denken hoe de Tur ken langs de stoffige wegen zullen reageren op een leven slustige Londense taxi-met-ca- ravan. Ofschoon ze daar mees tentijds vrachtwagens ver wachten. Niettemin hopen de Bells ge zond en wel hun reis- en tre klust te kunnen bevredigen. „We komen terug," zeiden ze in Wassenaar tegen al die aar dige lui op de camping. U kent die beloften wel, als je gezelli ge mensen op je vakantie ont moet. Zo verwacht de direc teur van Duinrell die Sue en Rick weer hartelijk uitno digde beide jonge Austra liërs tegen Kerstmis weer op Duinrell. Graaf van Zuylen van Ni je velt heeft ze namelijk gevraagd om een compleet toeristisch verslag te maken over hun wetenswaardigheden in Europa. Misschien is dat tegen die tijd allang niet meer door een Australische bril. Als die tijd vervuld is keert het echtpaar Bell terug naar Aus tralië, het homeland. Als ze dan nóg niet bruin zijn, kan het daar alsnog gebeuren, want in onze winter liggen de Australiërs te bakken op hun stranden. Sue en Rick Bell met hun Londense taxi op Duinrell Naast de koude glazen met prik en een ijsklont je heeft mevrouw G. van Gemeren de kaarten ge schud. Ze laat in ieder geval duidelijk zien waarom het gaat, terwijl de temperatuur in de Boskoopse huiskamer tot bijna 30 graden is opgelopen. Een stuk of vier ordners en een schoenendoos vol. Vol ansichtkaarten. Aan- kijkkaarten uit alle de len van de wereld, in zwart-wit maar meren deels in kleur. Oude en nieuwe kaarten. Kaarten met de weemoed van zestig jaar terug, vol plekjes die er niet meer Mevrouw Van Gemeren- zjjn of bomen die plaats hebben gemaakt voor huizen. Honderden kaar ten, duizenden kaarten, want boven heeft me- vro'üw Van Gemeren nog zeven van die ord ners en een schoenen doos tot en met gevuld liggen. Allemaal voor de zending. Alt hans, dit is mevrouw Van Ge- merens ideaal. Zelf is ze een paar jaar lang bezig met het innemen van ansichtkaarten van vrienden en bekénden. Voor het goede doel. Van de opbrengst kan de zending weer het een en ander doen. Net zoals de missie destijds kleine wonderen verrichtte met het zilverpapier dat eens om chocoladerepen had geze ten. Johannes de Heer, wiens bundel op het Hammond-orgel staat, zou met de eerste beste ding volkomen vrede hebben gehad, maar het zilverpapier zou volgens hem zonder meer de afgoderij in de hand heb ben gewerkt. Om het niet al te ingewikkeld te maken heb ik het nu over de kaarten die de zending een ruggesteuntje moeten gaan geven. Dat kun nen molen-, Kerst-, kleder dracht- en kasteelkaarten zijn. Wat zeg ik? Alle kaarten pas sen in de collectie die opeens tot een enorme is uitgegroeid. Enige tijd geleden namelijk kreeg mevrouw Van Gemeren m één klap het ansichtkaar- tenbezit van een 80-jarige Bos koopse dame, die naar een rusthuis moest verhuizen en haar levenswerk niet kon mee nemen, in bezit. Een erfenis, waarvan mevrouw Van Geme ren even stond te kijken, maar al spoedig héle maal enthousiast raakte. Als het tenminste om de zending ging, want het collectioneren zit haar niet in het bloed. Het werd me duidelijk dat ze de kaarten liever kwijt dan rijk is. „Men komt niet zelden bij me om bepaalde kaarten te vragen. Maar ik vind het zon de om in die geweldige collec tie te scheuren; die verzame ling wil ik beslist intact hou den. Daarom moeten die elf ordners en dozen in één keer verkocht worden. Ik weet niet eens om hoeveel ansichtkaar ten het gaat, het is onbegon nen werk ze te tellen, daar zou ik dagen mee bezig moeten zijn. Het is van die oude dame een waar levenswerk geweest, ze is er al mee begonnen tben ze jong was." Een kaartenwereld ging voor me open toen mevrouw Van Gemeren begon te bladeren: binnen- en buitenland, Zwe den, Oostenrijk, Zwitserland in kleur, maar ook Amerika en Zuid-Afrika. Beschreven met teksten die voor anderen bestemd waren, gefrankeerd met postzegels die zeldzaam aan het worden zijn: kaarten met een postzegel van een cent erop. Zuid-Holland, de eilan den, de bollenstreek, tientallen kaarten uit Boskoop zelf „toen dit en dat er nog stond". Bos gezichten, schepen, bergen en steden in vogelvlucht. u„Oud en nieuw", noemt me vrouw Van Gemeren het, een aardrijkskundeles in de trant van Ot en Sien, waar de lief hebber stil van moet worden, of in een actieve bui, van wa tertandt. „Wat moet ik ervoor vragen? Ik weet het waarachtig niet." Mevrouw Van Gemeren dacht zelf aan een gulden of zeshon derd, maar een taxerende ken nis schatte de „intrinsieke" waarde op zeker „een duizend of daaromtrent". Mevrouw Van Gemeren vindt het maar verdraaid moeilijk, met die ordners: ,,Het is zo met zorg gedaan; zo'n verzamelwerk van tientallen jaren is nauwe lijks op waarde te schatten. Maar enkele stuks eruit halen doe ik zeker niet hoor," Me vrouw Van Gemeren wacht af. Wie een collectie ansichtkaar ten begeert waar je koud van wordt, kan rustig komen pra ten met mevrouw Van Geme ren, Mendelweg 30, Boskoop, tel. 01727-2291. Illlllllllllllllilllllllllllllli |EN Het bedrijf Wernink Beton blijft voorlopig aan de weg gevestigd. Tijdens een vergadering van de raadscommis- jconomische aangelegenheden sprak wethouder Van Aken Iravond alle geruchten als zou de directie van Van der É/Wernink Beheer N.V. het bedrijf willen opheffen of afstoten |n. Wel zijn er nog niet vastomlijnde plannen om het bedrijf I een andere plaats in Leiden over te plaatsen. ichten zijn ontstaan na thouder Verboom tijdens 'ergadering van de raads- volkshuisvesting vo- naand de mogelijkheid op- de Leidse Betoncentrale Het terrein van Wernink te plaatsen. Sindsdien zijn [eruchten een eigen leven leiden. Een en ander had evolg dat enige leden van ladscommissie economische veronderstelden dat het ijf spoedig zal worden op- hetgeen zij in een ver- ring eerder deze week lie- loorschemeren. Hun veron- elling zagen zij bevestigd in feit dat op de structuur- Leiden-West het terrein- Wernink groen was ingete- wat zou duiden op een imstige recreatieve bestem- Ook toen ontkende wet- er Van Aken dat Wernink torte termijn zou verdwij- Dit heeft niet kunnen ver eren dat er enige onrust bij link is ontstaan. De directie van Van der Vliet/- Wernink Beheer N.V. maakt gis teren het volgende bekend: „Blijkens een verslag in de Leidse Courant van 23 juni over een vergadering van de raads commissie economische aange legenheden, zou door leden van deze commissie onder meer zijn gesteld, in het kader van de behandeling van het structuur plan Leiden-West, dat te ver- waèhten zal zijn dat het bedrijf Wernink binnenkort wordt op geheven. De directie is over de ze uitlatingen zeer verontrust. Allereerst wenst zij te verklaren dat van de uitgesproken ver wachting haar totaal niets be kend is. Daarbij vreest zij dat door deze uitlatingen de belan gen van dé onderneming en de medewerkers ernstig worden geschaad. Zij stelt het op prijs mee te delen dat intussen met het gemeentebestuur contact over deze onjuiste uitlating is opgenomen". TENNISTOERNOOIEN SASSENHEIM EN ALPHEN SP Terwijl iedereen die iets met het dierenpark Wassenaar te maken heeft zo langzamerhand op apegapen ligt in afwach ting van de gorillabevalling, die alsmaar uitblijft trachten andere dieren kennelijk de directie en personeel van het park wat op hun gemak te stellen met een geheel eigen bijdrage. Dat deed bijvoorbeeld het serval-kattenpaar, dat is verblijd met de geboorte van twee poesjes. Een blijde gebeurtenis vindt men bij het dierenpark, want de servals worden met uitsterving bedreigd. De Zoo heeft op die manier geen kat in de zak, al staat men nog niet voor de verwachte aap. SASSENHEIM Voor Paul Kallenberg, de niet spectaculair, maar des te effectiever tennissende Unicummer, was het gisteren een bijzonder succesvol dagje. Eerst draaide hij Harry Verdegaal helemaal dol. Verdegaal, een speler die nota bene zelf bekend staat vanwege zijn beheerste en solide spel, moest in Kallenberg duidelijk zijn meerdere in dit opzicht erkennen. Via 62, 62 liep hij rechtstreeks de nederlaag tegemoet. Ook voor Pieter Vroegop, de ex-LLTC speler, die ook wel weet wat volhouden is, was het geen doen om met Kallenberg een ralley aan te gaan. Voor hem schoot er nog een game minder over in vergelijking met Verdegaal. i v - s ï- LAKENHAL KRIJGT KKEN VOOR SCHILDERIJEN DEN De raadscommissie uur is gisteravond akkoord met het beschikbaar en van ongeveer 30.000,- de aanschaf van schilde- irekken door het stedelijk leum „De Lakenhal". Dit be- wordt aangewend uit het is Rembrandtprijzen. heer Hoppener (PvdA) on- itreepte de noodzaak van de schaf van de rekken, hij ig zich echter af waarom het igde bedrag uit het Rem- Itfonds moest worden ge- Wethouder Oosterman ffde de commissie dat hij in iber van dit jaar met een itel voor de bestemming ït resterende bedrag in het Rembrandtprijzen en het js aankopen van winnaars Rembrandtprijzen zal ko- lulturele Raad zal het colle- jjverigens negatief adviseren T deze aanwending van het jbrandtfonds. Een meerder- B van de raad vindt het prin cipieel onjuist dat het geld uit het fonds hiervoor wordt ge bruikt. In een vergadering van de Culturele raad gistermiddag kwam naar voren dat de beel dende kunstenaars het geld lie ver aan een artotheek zagen be steed. Een artotheek kan een jaar draaien op eerdergenoemd be drag. De inrichting van een ar totheek zou een uitstekend mid del zijn om de kunst dichter bij het Leidse publiek te brengen. Verder kon in de vergadering van de Culturele Raad worden meegedeeld, dat de garantiesub sidie op ae post van evenemen ten van de Groenoordhal ook voor culturele evenementen geldt, hetgeen grote mogelijkhe den opent voor de Taptade in het najaar voor de sectie mu ziek. Tenslotte werd ook nog de mo gelijkheid geopperd om in heti Plan van Actie voor de Binnen stad het LAK-theater te betrek ken. LUXOR Operation Day break. Dimothy Bottoms vertolkt een heldenrol als geallieerd agent met een gevaarlijke opdracht tijdens de Tweede Wereldoorlog. De regie van de spannende film is in handen van Lewis Gilbert. (18). STUDIO Vaarwel Com missaris. De Franse chef van de moordbrigade neemt op een spectaculaire wijze afscheid van de dienst. Lino Ventura speelt commissaris Poulet. De re gie is van Pierre Granier- Deferre. CAMERA Tien Geboden. Spectaculaire verfilming van de uittocht uit Egypte met veel massa-scenes. On der meer de indrukwekken de verfilming van de tocht door de Dode Zee. In de hoofdrollen onder meer Charlton Heston, Yul Bryn- ner, Anne Baxter en Ed ward G. Robinson, (a.l.) LIDO One flew over the cuckoos nest. Jack Nichol son in een indrukwekkende rol als patient in een psy chiatrische inrichting. Voor de achtste week in Leiden (18). TRIANON Eiland aan het einde van de wereld. De filmfabrieken van Walt Disney hebben de trucen doos wagenwijd open ge zet, waardoor het specta- kel het verhaal overheerst, (a.l.) REX Meisjes die geen kleintjes willen. Een door snee sexfilm, waarvan er meer dan dertien in een dozijn gaan. (18). Blommendaal demonstreerde weer eens wat vechtlust is. Het is zo langzamerhand ongelofe lijk hoezeer de wil om te winnen bij deze Noordwijker aanwezig is. Met 6—3, 6—6 en 4—0 in de tiebreak stond hij tegen Creijgh- ton achter, maai- hij vertrok geen spier en bleef zijn zenuwen volledig de baas. Dit leverde hem de tweede set op en via 64 in de beslissende set ook nog de wedstrijd. Qua tennis- kwaliteiten is Blommendaal lichtelijk op zijn retour, doch de mentaliteit lijkt met het jaar beter te worden. Ook het treffen tussen Hans v.d. Loo en Arnold v.d. Capellen had een enerve rend verloop. Van de Loo begon zoals vaker erg sterk (6—3), maar viel in de tweede set sterk terug (2—6). In de beslissende set liep v.d. Capellen uit naar 4—1, 40—0 maar toen kreeg V.d. Loo een opleving, zodanig, dat hij met 5—4 voorkwam. Een on enigheid over het al dan niet in zijn van een drive van Arnold werkte meer in op de oneven wichtige Hans v.d Loo, zodat Arnold de partij toch nog wist te winnen (7—5). Had Meyer kon het niet bolwer ken tegen de uit Groningen af komstige Verburg (57, 2—6) en Ton Crepin redde het niet tegen xie soepel tennissende Ferry Holster (3-6, 5-7). Mia Smit moest in C de afgebro ken partij tegen de Katwijkse Piet Heiligers afspelen, hetgeen haar 63 winst in de derde set opleverde. In de dames-B afde ling had Mia Smit het vreemd genoeg heel wat gemakkelijker: 61, 62 tegen mevr. Zayes. Maureen Meyer en Ineke v.d. Meer kwamen even moeiteloos een ronde verdei ALPHEN a/d RIJN Bij het Rijnstreektoernooi was de grote klapper de partij tussen de als derde geplaatste Koemans en de altijd gevaarlijke Asselbergs. In de eerste set sloeg Asselbergs bijna geen bal goed (0—6). Koe mans ging het onwillekeurig te makkelijk opvatten en verslap te, waardoor Asselbergs de kans kreeg in zijn spel te komen. Na 3—5 pakte hij de tweede set met 7—5. Ook in de derde set ver speelde Koemans bijna zijn riante voorsprong. Vanaf 5—2 voor zag hij Asselbergs terugko men tot 54 en 400 op Assel bergs service. Tot zijn grote op luchting won Koemans de game toch nog en kreeg zo een ver diende revanche voor de neder laag eergisteren in de gemengd- dubbelfinale op De Munnik. Ma- rinus Brooshooft had de groot ste moeite om de wisselvallig spelende Ad v.d. Berg van zich af te schudden. Van de Berg kwam via kapitale blunders op 2—5 maar daarna via briljante slagen weer op gelijke hoogte. Bij 66 had Brooshooft in de tiebreak het geluk aan zijn kant Ook de tweede set was voor Brooshooft dankzij zijn meer beheerste en gelijkmatige ten nis. Om de volgende ronden met succes door te komen zal Broos hooft meer aandacht aan zijn opslag dienen te besteden. Hees termans/De Bakker versloegen in het gemengddubbel B het duo Hamming/Kouw (64, 6—2). In het damesenkel C be reikten de dames Siegenthaler en Bakker de halve finale via respectievelijk een 60, 63 ze ge op T. Hijna en een 76, 36, 6—4 zege op M. Kiers. Van onze sportredactie ZOETERWOUDE Vanavond zal in Zoeterwoude weer de tradi tionele wielerronde worden verreden. Een ronde die voor het tweede jaar geboekt staat als nationale amateurkoers. Ook deze keer zijn de organisatoren er in geslaagd een sterk veld bij elkaar te krijgen. Zo zal de winnaar van vorig jaar, Hans Langerijs uit Blokker eerste in Olympia's Ronde van Nederland in 1975, opnieuw aan de start verschijnen. In het veld verder onder meer Ruud Haller (Alkmaar), Marcel Rehorst (Den Haag), Jos Kieftenburg (Wervershoof), Henk Botter huis (Sanbeek), Sjaak Schuitemaker (Andijk), Ko Moritz (Amster dam), Erik Waasdorp (Den Haag) en vele renners uit de Leidse regio. Piet van Leeuwen, de renner uit Zoeterwoude die tijdens de Nederlandse kampioenschappen een elfde plaats behaalde ont breekt. Van Leeuwen is vandaag, op uitnodiging van de KNWU, naar Joegoslavië vertrokken om daar deel te nemen aan een internationale ronde. Om zes uur starten vanavond „ingezetenen" van Zoeterwoude voor hun „gezelligheids-wedstrijd" en om kwart voor zeven gaan de amateurs van start in de Van Swietenstraa't. VTL NAAR ITALIË Van onze sportredactie LEIDEN Vandaag zijn de BI en Al-junioren van de Leidse voetbalvereniging VTL afge reisd naar Italië om daar deel te nemen aan een toernooi in Riva. Een bijzonder sterk bezet toernooi. Behalve de junioren van VTL zullen ook jeugdteams van di verse eredivisie-clubs uit Duits land, België, Noorwegen, Fran krijk en Denemarken acte de présence geven. Buiten dit, zes dagen durende toernooi, staan er voor de Leidse jeugd-spelers verschillende uitstapjes op het programma. De VTL-groep blijft zeventien dagen in Italië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5