"Horeca verzet zich tegen ^beperking sluitingsuur LiiAiafimi PARDOEZA EN SAMANTHA VREZEN GEVOLGEN: Eh iHuurderscomité Merenwijk: VERLAGING VAN HUURSUBSIDIE ONAANVAARDBAAR Behandeling nota bejaardenzorg uitgesteld Leiden wil Tolhuis verkopen Commissieleden wijzen bezwaarschrift tegen 9 Winkelhof99 af ,,Dorp" in Zuidwest VAKANTIEFEEST VOOR DE JEUGD Geen extra tennisvelden in Merenwijk INI iuJJK.rHjr Zj JUKI lavii LEIDSE COURANT PAGINA 3 e Em^ ïtuigf t Bon 1 I I fiaal (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het intrekken van de permanente ontheffing van het sluitingsuur betekent voor Pardoeza absoluut de nekslag. Ik zie niet hoe we dit op moeten vangen. Voor 75 procent draaien we nu al ne gen jaar op wat er 's nachts ^^na 1.00 uur in kas komt. Het ™"1is een trieste zaak, vooral ook 1 voor de vier man personeel lidie we in dienst hebben". Dat nJJzegt de pachter van het uni versitaire trefcentrum Par doeza, Herman van Asperen, enkele uren voordat de ge- ,d meentelijke commissie voor Wjll de beroepschriften zich zal buigen over zijn bezwaren te gen het voornemen van burge meester Vis Pardoeza met in gang van 1 juli zijn voor- ^ikeursrecht te ontnemen. Dat voorkeursrecht houdt al negen jaar in dat dit trefcen trum aan de Doezastraat van middags drie tot 's nachts drie uur zijn poorten geopend heeft. Officieel voor leden van de universitaire gemeenschap 13 vamaar in de praktijk slipt er ^n°P nog wel eens een buitenstaan der mee naar binnen. Met twee andere horecagelegenhe- Bden, diskotheek Samantha aan de Langebrug en Club 70 aan de Stationsweg verkeert Par doeza in deze uitzonderingspo sitie. Een privilege dat intus sen door de burgemeester is ondergraven en volgende week zal zijn afgeschaft, als Vis ligt tenminste. Re den: allereerst een stuk orde en rust in de nachtelijke uren. mma Dat moet volgens de burgerva- |der beter gewaarborgd wor- WWden. En dat kan niet als na de ^UOdok van drie op verschillende plaatsen in de stad nog eens 3d. i vrolijke mensen op weg naar 03® huis gaan, compleet met het lunti nodige burengerucht. Boven- liddidien zou dit privilege concur- ortslj rentievervalsing inhouden. i5 In - Trefcentrum Pardoeza in de Leidse Doezastraat. Sociëteit Pardoeza-pachter Van Aspe ren licht toe dat zijn gelegen heid helemaal is ingesteld op negen jaar draaien met een nachtvergunning. Het enige al ternatief is misschien de om- 'vorming tot een sociëteit, die dan net als de bestaande stu dentenverenigingen een ont heffing van het sluitingsuur zou kunnen krijgen. Desge vraagd wil Van Asperen over deze mogelijkheid nog niet zo veel kwijt. „Maandag heb ik een gesprek met de uiteinde lijk verantwoordelijken voor Pardoeza, het college van be stuur van de universiteit. Eindelijk mag ik wel zeggen. Ik heb er vier weken geleden al om gevraagd en had het prettiger gevonden als ik wat meer had geweten voor de commissie voor de beroep schriften zijn bezwaren behan delde". Dat gebeurde gistermiddag. De advokaat van Pardoeza, die er overigens blijk van gaf zijn stukken slecht te hebben bestudeerd, vroeg zich af of de studentensociëteiten voor zo veel minder overlast dan een instelling als Pardoe za. Dit omdat mr. De Jong, die namens de burgemeester het gelijktrekken van de' sluitings uren verdedigde, een onthef fing in het vooruitzicht had gesteld, wanneer Pardoeza zou worden omgevormd tot een so ciëteit. Die omvorming vond noch de advocaat, noch de pachter van Pardoeza erg aan trekkelijk. „Je wordt van ei gen baas als pachter ineens personeelslid, daar voel ik niets voor", aldus Van Aspe ren. Overigens vond de pleiter van Pardoeza het van discri minatie getuigen, dat de stu dentenverenigingen niet wor den aangepakt, maar dat Par doeza als onderkomen van de Huiskamer Volgens mr. De Jong, pleiter namens de gemeente, was het bezwaar van Pardoeza for meel niet ontvankelijk, zodat er inhoudelijk eigenlijk niet over gesproken hoefde te wor den. „Het gaat hier niet om het intrekken van een vergunning of ontheffing, noch om het weigeren van een nieuwe, want er is er niet eens een aangevraagd", zo meende De Jong. En voor zover er wel inhoudelijk over het bezwaar van Pardoeza gesproken moest worden vond de verte genwoordiger van de gemeen te toch een aantoonbaar ver schil tussen Pardoeza en de studentensociëteiten. Bij de laatste zou er veel meer spra ke zijn van een „huiskamer sfeer". „Een sociëteit heeft zijn bezoekers veel meer in de hand. Bij de andere gelegenhe den kun je nooit garanties ge ven tegen overlast", meende De Jong. Dit werd bevestigd door inspecteur Van Dijken namens de gemeentepolitie. Een andere horecainstelling die gisteren tegen het besluit van burgemeester Vis bezwaar maakte was de diskotheek Sa mantha aan de Langebrug. Pleiter mr. Van der Kroft vroeg van de commissie aan dacht voor de noodzakelijke diversificatie in de horecawe- reld. Hij bestreed het argu ment van concurrentieverval sing door te stellen dat een coffeeshop nu eenmaal andere belangen heeft dan een dan cing eif dus geen enkele be hoefte heeft om later open te zijn. Ook Samantha haalt vol gens mr. Van der Kroft het grootste deel van zijn inkomen uit de nachtelijke uren. Hij vond het onjuist dat de burge meester het argument van openbare orde had gehanteerd om de sluitingstijden van de cafés te regelen en sprak in dit verband van misbruik van be voegdheid. Ook het hanteren van het argument van overlast vond Van der Kroft willekeu rig gehanteerd, te meer omdat volgens hem niet duidelijk door klagende omwonenden was aangegeven waar de over last vandaan kwam. „Vooral rond Samantha is het aantal omwonenden gering. Daar komt nog bij dat ik eerder had verwacht dat naar minder zware middelen was gegrepen om regulerend op te treden dan dit middel met deze eco nomische gevolgen". De pleiter van Samantha he kelde ook de opstelling van de gemeente ten aanzien van de studentenverenigingen. „Blijk baar nemen de studenten in Leiden een dermate belangrij ke positie in, dat alleen al het woord student een reden is voor het scheppen van een uitzonderingssituatie", zo stel de Van der Kroft. De Commissie voor beroeps schriften zal woensdag 30 juni in beide zaken een uitspraak doen. LEIDEN Het Huurderscomité Merenwijk beschouwt een verla ging van de huursubsidie zoals die bjijkens de door de overheid per één juli af te kondigen nieuwe h uursubsi dietabellen plaats vindt als volstrekt onaanvaardbaar. Het comité heeft daarbij de steun van 1100 Merenwijkers, die middels een door het comité georganiseerde handtekeningencampagne blijk gegeven hebben van hun ongenoegen over de nieuwe huursubsidietabellen. De handtekeningenactie omvat te als verdere eisen: geen verho ging van de niet bij de subsidie inbegrepen woonkosten (vooral stookkosten), volledige compen satie van de gestegen woonkos ten in de lonen. Het Huurderscomité is ontstaan naar aanleiding van de hoge kosten waarvoor de huurders in de Merenwijk binnen een tijdbe stek van een half jaar plotseling kwamen te staan. Allereerst was daar de huurverhoging (1 april) die de toch al hoge huren in de Merenwijk nog eens extra ver zwaarde. 400,- tot 440- per maand). Kort daarpp gingen de stookkosten met 50 procent om hoog. (een verhoging van 56,- tot 66,- per maand) Als klap op de vuurpijl krijgen de huur ders nu per één juli de nieuwe huursubsidietabellen te verwer ken. Uit berekeningen die het huur derscomité gemaakt heeft blijkt dat het vooral de lagere inko mensklassen zijn, die door de subsidieverlagingen worden ge troffen; en dat terwijl juist de lagere inkomens bij gratie van die subsidies in de Merenwijk (flats) kunnen wonen. Nadat de handtekeningen op 16 juni symbolisch aan wethouder Verboom werden aangeboden, die de actievoerders beloofde bij staatssecretaris Van Dam te protesteren, heeft het huurders comité ook nog geprobeerd Van Dam zelf de handtekeningen aan te bieden. De staatssecreta ris had het echter te druk; het comité vermoedt echter dat hij zijn nederlaag (hij is zijn belof ten niet nagekomen) niet wil toegeven. BEJAARDEN LEIDEN-NOORD KREGEN HUN ZIN LEIDEN De bejaarden van Leiden-noord hebben hun doel bereikt: de behandeling van het rapport bejaardenzorg 1975 is uitgesteld. In grote getallen waren zij gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor sociale zorg en maatschappelijke aangelegenheden aanwezig om hun eisen kracht bij te zetten. Grote verontwaardiging was er bij de bejaarden ontstaan, toen zij vernamen dat de no ta in de raadscommissie aan de orde zou komen, zonder dat zij kennis hadden kun nen nemen van de inhoud van het rapport. Zij verwe ten wethouder Oosterman in deze „onfatsoenlijk beleid". De wetnouder verdedigde zich gisteravond door te stel len dat het hier om een open discussienota gaat. „Het was de bedoeling naar de bejaar den en de werkers in 'het veld met de nota te gaan, wanneer er beleidsconclussie waren getrokken". Overigens wilde de wethouder wel op de eis van de bejaarden, de nota onder hen te versprei den, ingaan. Leiden Wellicht zal de ge meente Leiden binnen afzienba re tijd overgaan tot de verkoop van de oude tolgaarderswoning langs de Haarlemmertrekvaart. Dit in het kader van de wens van wethouder Waal alle Leidse enclaves op het gebied van de omliggende gemeenten zo snel mogelijk af te stoten. Momenteel wordt al onderhan deld over de problemen rond de Leidse Vaart in Noordwijker- hout, waarvan de gemeente Lei den nog steeds het onderhoud moet betalen. Een andere encla ve van Leiden op andermans gebied is de Haarlemmertrek vaart en in het bijzonder het hieraan gelegen Tolhuis. Hiervoor is de nodige belang stelling van de kant van de ex ploitatiemaatschappij „Voorhof- Warmond" van de heer Menten uit Warmond. Deze wil aan de hier liggende Plas- en Oeverlan den een recreatieve bestemming geven, waarbij het Tolhuis de functie zou krijgen van een soort uitspanning. Om de gemeente Leiden tot ver koop te bewegen van het Tol huis heeft Menten voorgesteld een aantal verplichtingen op zich te nemen, die voor de ge meente Leiden nogal aantrekke lijk zouden zijn. Zo wilde hij het Tolhuis gaan restaureren, die voor zijn recreatiegebied nood zakelijke omlegging van de weg langs de Haarlemmertrekvaart voor zijn rekening nemen, en zegde hij Leiden voorts toe zijn medewerking te verlenen aan een wijziging van een tussen Menten en de gemeente gesloten overeenkomst voor zandwin ning. Deze voorzag in de ver plichting voor Leiden een slib- deken aan te leggen in het zand- winnings gebied. Menten beloof de dat deze verplichting wel uit het contract zou verdwijnen wanneer Leiden hem het Tol huis zou verkopen. Daartegen kwamen gisteren de bwoners van dit Tolhuis, twee ambtenaren van de gemeente, in verzet Zij hebben voor zich zelf het recht van koop opgeëist te meer omdat zij de wettelijke huurders zijn. Bovendien heb ben ze er elk al voor ettelijke duizenden aan vertimmerd. En daarbij vinden zij dat de door Menten geboden voordelen wel een beetje naar chantage rui ken. Middels een schrijven aan de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening, waar de verkoop van het Tolhuis gisteren aan de orde kwam, wisten zij de ver koop aan Menten voorlopig te gen te houden. Geen van de raadsleden vond de voorwaar den van de Voorhof-Warmond- exploitatiemaatschappij uiteind elijk aantrekkelijk genoeg om er idee in te stemmen. Temeer daar de bewoners in hun schrij ven aantoonden dat de nood zaak van het aanleggen van de dure slipdeken contractueel ge zien helemaal niet zo onaan vechtbaar is. Wethouder Waal zegde de commissie daarop toe later met een nieuwe voorstel ten aanzien van het tolhuis te komen. EIDEN De leden van zowel de raadscommissie economische ongelegenheden als van ruimtelijke ordening hebben gisteravond iet plan van het college van b en w in beroep te gaan tegen et Leiderdorpse bestemmingsplan „Winkelhof" afgewezen. Op Jorstel van het PvdA-raadslid Van Baaren zal andermaal een rief naar het gemeentebestuur van Leiderdorp worden geschre- en waarin het Leidse college zijn bezwaren tegen het bestem- nei lingsplan beargumenteert. ,n Ie drie bezwaren die het Leids ,,)llege tegen Winkelhof heeft. ;ge ijn: de omvang van de grootste y rinkeleenheid in Winkelhof 500 m2); de grootschaligheid n an de in het plan opgenomen g antoorvestigingende omvang jjan het terrein dat in reserve ordt gehouden voor winke- enheden, wanneer het plan uitenhof is gerealiseerd (3000 htt l2>- as ter Wethouder Van Aken stelde dat fhijlet onjuist was te denken dat 'inkelhof geen regionale func- lie zou krijgen „We zien het met t\ le kopermolen. Hier komen veel inwoners van de randgemeenten iun inkopen doen". In de groot te winkeleenheid van Winkel lof wordt een, zoals wethouder [an Aken het noemde Miro-ach- jge" zelfbedieningszaak geves- igd. „Iets dergelijke is voor veel tiet-Leiderdorpers juist een lekkertje in het winkelcentrum, zouden er minder moeite mee hebben, wanneer een con ventioneel warenhuis zou wor den gevestigd". Ten aanzien van de kantoor ruimte in Winkelhof merkte wethouder Van Aken op dat het de taak van Leiden, als cen trumgemeente, is om grootscha lige kantoorruimten ter beschik king te stellen. Met name de heer Bleijie (CDA) vond dat het college van b en w van Leiden wat dit betreft helemaal geen recht van spreken heeft. „Wan neer plannen in die richting zou den worden ontwikkeld, was het een andere zaak. Nu is Leider dorp ons gewoon te slim af ge weest". Hij verwees naar op sta pel staande plannen voor het Schutterveld, waar maar geen schot in komt. Voor de heer Van Zijp (CDA) was de overweging dat het Lei derdorps college tegemoet was gekomen aan de bezwaren van de middenstanders voldoende om niet in beroep te willen gaan. „Wat betreft de kantoor ruimte ben ik het wel met het college eens. Ik vraag me alleen af of dit bezwaar de moeite waard is om het bestemmings plan aan te vechten". Wethouder Van Aken stelde dat de raadsleden zich er te weinig rekenschap van gaven wat het totstandkomen van Winkelhof in zijn huidige opzet op den duur voor de Leidse binnenstad zal gaan betekenen. „Nu is men misschien nog wel tevreden met de bereikte resultaten". (Het Leiderdorps winkelcentrum wordt aanzienlijk kleiner dan het aanvankelijk werd ontwor- pen-red.). „Ik verzeker u dat de winkeliers uit de binnenstad zich over tien jaar door het gemeentebestuur in de steek ge laten voelen." De heer Houtman (SGP/GPV) wees de wethouder er op dat er geen beroepsprocedure nodig is om de middenstanders een hart onder de riem te steken. „Laten we zorgen dat de binnenstad bereikbaar wordt en dat er rui me parkeermogelijkheden ko men. Dan kan de Leidse binnen stad op een eerlijke manier con curreren met „Winkelhof". LEIDEN Kinderen van 5 tot 13 jaar kunnen zich van aanstaan de maandag tot en met 6 augustus weer vermaken in het Jeugddorp Zuidwest, naast zwembad „De Vliet". Voor de tiende maal wordt hen van maandag tot en met vrijdag van half tien tot drie uur een uitgebreid programma aangeboden. De toegang sprijs is 1,25 per dag en 10,— voor tien dagen. Voor peuters van twee tot vier jaar is er een speelzaal van half tien tot twaalf uur van maandag tot en met vrijdag. w 7- Kleien is een van de vele activiteiten, die het Jeugddorp de jeugd dit jaar aanbiedt. LEIDEN Er komen niet meer dan acht tennisvelden in de Merenwijk. Ondanks vuri ge pleidooien van de verte genwoordigers van de dinsdag opgerichte tennisvereniging voor de aanleg van tenminste 12 banen was de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning gisteravond weinig toe schietelijk. De aanleg van meer banen op het terrein na bij de Drontermeerlaan zou een beperking van het aantal te bouwen woningen beteke nen hetgeen de exploitatie van de grond te duur zou ma ken zodat de woningen niet in de gewenste premiesector zou den kunnen worden gereali seerd. De heer Van Rooij van de tennisvereniging wees daaren tegen op exploitatiemoeilijkhe den die-dreigen voor het ten- niscomplex wanneer met de aanleg van acht banen zou worden volstaan. Dit aantal is volgens de nieuwbakken ten nisvereniging veel te klein ge zien de grote belangstelling onder de Merenwijkers voor deze sport Een enquête had uitgewezen dat bij het volge bouwd zijn van deze wijk de tennisvereniging over zeker 1000 leden zou kunnen be schikken. Dat kan heel goed gezien het feit dat de vereni ging er nu al 400 zegt te heb ben terwijl er voorlopig nog helemaal geen tennisveld ligt. Wethouder Waal hechtte ech ter niet zoveel waarde aan de resultaten van de enquête: „Dat zelfde verhaal gaat vol gens mij ook op als u infor meert naar de behoefte aan voetbalvelden, een zwembad of een hockeyveld". De activiteiten staan elke week in het teken van een verschil lend land. Van 28 juni tot en met 2 juli is als onderwerp Tur kije gekozen. Er staat onder meer een verkleedpartij met crêpepapier op het programma, er is een haremroofspel, een oosterse markt ep een speur tocht. In een van de huisjes op het terrein is een tentoonstelling over Turkije ingericht. Van 5 tot en met 9 juli wordt veel aandacht besteed aan sport en spel. Dit in verband met het onderwerp Canada, waar de Olympische Spelen worden ge houden. Op vrijdag 9 juli is er een tienkamp. Suriname staat van 12 tot en met 16 juli in het middelpunt van de belangstelling. Een van de huisjes op het terrein zal' worden veranderd in een rieten hut. Hierin zijn Surinaamse ge bruiksvoorwerpen, handwerk en dergelijke te bezichtigen. Op woensdag 14 juli krijgen de kin deren Surinaams eten voorge schoteld. Tevens staat er een Surinaams feest in originele kle dij en een optreden van de volksdansgroep „Oud Poel geest" op het programma. Van-19 tot en met 23 juli is Marokko aan de beurt. De kin deren brengen een bezoek aan het museum van volkenkunde. Er wordt een Marokkaanse markt ingericht. Tevens wordt Couscous bereid. Op vrijdag 23 juli treedt de volksdansgroep „Oud Poelgeest weer op. Een groot zeeroversspel staat in de week van 26 tot en met 30 juli op het programma. Dit in verband met het onderwerp Skandinavië. Ook is er een land spel met uitbeeldingen van Noorse sagen. Er is een maaltijd met echte stokvis. Nederland sluit de rij van dit landenprogramma. Op 2 augus tus wordt gestart met een bal lonnenwedstrijd. Verder is er een levend ganzenbordspel, een ruilmarkt, een tienkamp, een poppenkast en een suikerspin- stand. Op 6 augustus vieren de „Jeugddorpelingen" een boeren bruiloft met clowns. Tenslotte wordt een spuitbalwedstrijd ge houden. Onafhankelijk van de speciale activiteiten kunnen de kinderen elke dag hutten bouwen, kleien, schilderen en voetballen. Inlich tingen over de vakantieweken zijn te krijgen bij het jeugddori tel. 765929.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3