op weg naar wereldtop H Zuidkoraanse honkbal Motorcoureurs stellen de veiligheid boven snelheid IN T T ASSEN loxjru-x Av.,w_ FAUNA it Operatie voor gemolesteerde scheidsrechter ROME Twee voetballers en een elftalleider zijn door de politie in Rome' gearres teerd wegens het moleste ren van de scheidsrechter in een voetbalwedstrijd het afgelopen weekeinde. De scheidsrechter, de 37-ja rige Giuseppe Jannaccon- ne. werd door het drietal gemolesteerd nadat hij twee doelpunten had afge keurd. De arbiter werd zo ernstig gewond dat hij een vier uur durende operatie moest ondergaan. Zijn toe stand is ernstig. Voetballen zonder doelpunten STOCKHOLM - Verdan- di, een Zweedse sociaal-de- mokratische vereniging van jeugdige drankbestrijders, heeft een nieuwe vorm van sport ingevoerd namelijk het voetbalspel waarbij geen doelpunten kunnen worden gemaakt. „Wij willen een gemeen schap opbouwen die vrij is van concurrentie en zijn met de sport begonnen, je moet tenslotte ergens be ginnen," aldus zei een woordvoerder van Vernan- di. Nederlanders in Kiel vooraan KIEL Joop en Robert van Werk hoven hebben gisteren de vierde wedstrijd in de 470 klasse gewonnen van de internationale regatta te Kiel. Sjoerd en Enk Vollebregt zorgden voor een derde plaats bij de Finnjol- len. Heike Blok eindigde in de vijfde Solingrace als zesde. Uitslagen: FD, derde race: 1. Koenig (WD), 2. Dieseh (WD), 3. Vollebregt (Ned). 470-klasse, vierde race: 1. Van Werk hoven (Ned), 2. Kuppnon (WD), 3. Roemer (WD). Finnjollen, vierde race: 1. Sülberg (WD), 2. De Vos (Ned), 3. Offermann (WD). Soling, vijfde race: 1. Hirt (WD), 2. Trenel (WD). 3. Haist (WD). 6. Heike Blok (Ned). Stand: 1. Below 6.1; 2. Hirt 8.0; 3. Kuhweide 10,6; 5. Blok 15,8. Finnjollen, vijfde race: 1 Law, 2. Skjonbergnoo, 3. Van der Veen (Ned). Klassement met aftrek van de slechtste wedstrijd: 1 Law 0 punten. 2. Schumann (OD) 13.8, 3. Starling 15.9. 470-klassc, vijfde race: 1 Johansson (Zwe), 2. Euermann (WD), 3. Balt- scheffsky, 4. Joop van Werkhoven (Ned). Klassement: 1. Van Werkhoven 10.9 punten, 2. Bengtsson (Zwe) 12, 3. Euermann 12.1. FD-klasse, vierde race: 1 Diesch (WD), 2. Forstmann (WD). 3. König (WD), 4. Erik Vollebregt (Ned). Klassement: 1. Vollebregt 9 punten. 2. König 11.9, 3. Hotz (Zwi). LIMBURG Olympisch kam pioen hockey West Duitsland heeft op het kunstgrasveld in Limburg aan de Lahn gelijkge speeld (2—2) tegen Australië. Bij de rust stond Australië voor met 2—0 door treffers van Riley (in de 10e en 13e minuut). In de 43e minuut scoorde wolfgang Stroedter uit een lange comer tegen en in de 66 minuut zorgde dezelfde speler voor de gelijk maker. BERGEN De nationale teams van Noorwegen en Denemarken hebben in Bergen een wedstrijd voor het voetbaltoernooi om de Noorse beker gelijkgespeeld. Er werd niet gescoord. Er waren 15.000 toeschouwers. Jt lottopot twee ilioen voor clubs )EI I HAAG De stichting de ïnale sporttotalisator heeft bedrag van 2.224.500 gulden Ie toto-lotto-uitslagen toege- ^n aan 202 verenigingen. Het •ft hier een toewijzing uit 129jjestedingsplan 1976, deel I, le minister reeds geruime en [geleden heeft goedgekeurd. - 93 verenigingen 46 pro- sprake van een tweede jring. Ook nu blijkt dat vrij- litsluitend uitkeringen kun- orden verstrekt aan ver- ngen met een veldsportac- ïodatie. De nationale sporttotalisator heeft het tweede gedeelte van het voorlopige bestedingsplan 1976 ter goedkeuring toegezon den aan minister Van Doorn van CRM, ook de afdelingen van de KNVB en de drie natio nale sportcentra zijn ervan in kennis gesteld. Tot 1 augustus bestaat de gelegenheid bezwa ren tegen het plan in te dienen. Daarna stelt de minister het plan definitief vast. In het beste dingsplan worden incidentele uitkeringen gedaan tot een to taal bedrag van 676.200 gul- )rt alleen aan leiding 1ILLA De 32-jarige Ts- Vlastimil Hort lijkt in Ma- tijdens het interzonale aktoernooi, op weg een der plaatsen, die recht geven leelname aan de kandida- satches, op te eisen. Hort m in zeventien zetten remi- met de Argentijn iel Quinteros, en leidt nu zeven punten uit negen ijen. (negende ronde): Torre •-Tsjesjkovski (Rus) afg.; Ma li (Ita>—Ribli (Hon) afg.; Harandi (Irn)Spasski (Rus) afg.; Panno (Ar- g)—Balasjov (Rus) afg.; Kavalek (VS)—Ljubojevic (Joe) 10; Pach- man (WD)Biyiasas (Can) afg.; Po- loegajevski (Rus)— Uhlmann (OD)— 1/2—1/2; Tan (Sing)—Browne (VS) 1—0; Quinteros (Arg)—Hort (Tsj) 1/2—1/2; Gheorghiu (Roe)—Mecking (Bra) uitg.; (achtste ronde) Hort Tan 1-0. Stand: 1. Hort 7 punten, 2. Mecking 5 1/2 (+2); 3. Uhlmann 5 (+2); 4/6. Browne, Poloegajevski, Ljubojevic 5 (+1); 7. Tsjesjkovski 41/2 (+2); 8. Spasski 4 1/2 1); 9/12. Balasjov. Gheorghiu. Quinteros, Kavalek 4 (+2). HAAG Lotto 25 van 20 juni kende geen eer- irijswinnaars. Van het be- van de eerste prijs gaat 1/5 naar de eerste prijs van de i van zondag 27 juni. Het rige 4/5 deel wordt gelijke- verdeeld over de tweede tot net de vijfde prijs, aantal deelnemers aan de no. 25 bedroeg 774.507, die bruto inleg van 187.110,- zorgden. Van het jzenbedrag van 1.646.374,- ontvangen de twee winnaars van de tweede prijs elk bruto f 141.929,. Voor de derde prijs kwamen 80 winnaars in aan merking, die elk bruto 4.494,- ontvangen; voor de vierde prijs 5174 winnaars, die elk per ko lom 84,- krijgen en voor de vijfde prijs 6948 winnaars, die ieder per kolom 62,- ontvan gen. De jackpot voor de lotto van zondag 27 juni bedraagt 132.470.-. an der Mije dicht bij titel STERBEEK Kathy van Mije is gisteren in Ooster- k weer een stapje dichterbij veroveren van de Neder- dse schaaktitel voor dames •men. Zij won in de zevende le zonder veel problemen mevr. De Klerck en de con- rente, Cora van Gent, leed nederlaag tegen Hanneke Parreren. Uitslagen: afgebroken partij zesde ronde: Van Parreren—Mulder 0—1. Zevende ronde: Van Gent—Van Par reren 0—1, Van der MijeDe Klerck 10, BelleBruinenberg 01, Mul der—De Graaf remise. Van Eist vrij. Stand: 1. Van der Mije 5,5 uit 6, 2. Van Gent 4 uit 7, 3. Mulder en Bruinenberg 3,5 uit 6, 5. Van Parre ren 3 uit 5 en 1 afgebr., 6. Belle 3 uit 6, 7. De Graaf 2,5 uit 6, 8. Van Eist 2 uit 6, 9. De Klerck 0 uit 6 en 1 afgebr. uhelsea zwaar in zorgen 'NDEN Chelsea tot voor jaren één van de toonaan- clubs in het Engelse 1, zit zwaar in de zorgen. Londense club heeft een huid van ruim tien miljoen gulden. Het bestuur van Chelsea heeft voor volgende week een vergadering bijeen geroepen waarin men de situatie met de schuldeisers gaat bespreken. McKenzie naar Anderlecht LEEDS Duncan McKen zie, spits van Leeds United, tekende in Leeds een con tract voor de Belgische ver eniging Anderlecht. Het transferbedrag bedroeg on geveer een miljoen gulden. McKenzie ging in 1974 voor ongeveer 1,2 miljoen van Nottingham Forest naar Leeds. Winnaar van i gevecht Ali tegen Inoki krijgt alles TOKIO Muhammed Ali treedt morgen in het krijt tegen de Japanse beroepsworstelaar Antonio Inoki en degene die verliest zal er geen yen beter op worden. Tijdens een luxe diner stelde Inoki voor dat de win naar het totale prijzengeld zal krijgen. Door de organisatoren van het gevecht was eerst be paald dat Ali 18 miljoen gulden en Inoki 12 miljoen gulden zou krijgen. De winnaar ontvangt nu dus 30 miljoen gulden. JL boven naar be Op zestien hoog in het bovenuit torenende hotel Bouwes in Zandvoort, dat een schitterend op het overbevolkte strand, een zes man sterke delegatie van de honkbalploeg. Na het weg- van de équipe van Cuba mag deze Aziatische afvaardi- ing zonder overdrijven als de grote trekpleister van de rgende Haarlemse honkbalweek worden beschouwd, eem me edeling die de heren uit Seoel met een beleefde glimlach laten voor wat die is. leiding van de vice- van de Zuidko- honkbalbond, Choi in ge- van te te staan. Terwijl buiten warmte als een muur tegen aanduwt is het verkwikkend in de kamer, waarin enige echter verwoede pogin- doen middels grote siga- de atmo- te tasten, voor het overige zijn de uidkoreanen één en al be- om te vertellen over meest populaire sport in uithoekje van Azië, waar de noordelijke helft overi- onder communistische in staat. „Die grens is her gesloten", vertelt één de heren, die als vrijwel het Engels zodanig is dat er enigszins van :en gesprek sprake kan zijn. Maar daarover willen we lie er niet praten. We zijn hier om te honkballen", p.* dat, mogen we aannemen, DL' can Zuid-Korea. Vorig jaar 'eroverde de ploeg uit het land, dat driemaal zo groot is ils Nederland en 35 miljoen iwoners heeft, de Aziatische itel. En dat kan pas gebeuren ils eerst de andere grootmacht dat continent, Japan, 'ordt verslagen. De Japan- nemen in het ïnternatio- lale honkbal een vooraan- taande plaats in en het tekent de vooruitgang van het Zuid- SULLIVANS ZIJN DUUR (Van onze verslaggever) HAARLEM Het afzeggen van Cuba voor de Haarlemse Honkbalweek heeft de organi satie voor financiële proble men gesteld. Vervanger Sulli- vans eiste voor overkomst naar Nederland volledige ver goeding van reis- en verblijf kosten, hetgeen meer is dan enige andere ploeg ontvangt. „Als de publieke belangstel ling en het weer maar goed zijn, springen we er wel uit", verklaarde voorzitter van het organisatiecomité, Gerard Voogd, gisteren. koreaanse honkbal dat de Aziatische titel in Seoel te recht kwam. „We gaan inder daad in vrij hoog tempo voor uit", deelt de woordvoerder mede. Niet eenmaal Tot dusver heeft Zuid-Korea nog niet eenmaal in een toer nooi om de wereldtitel ge speeld, maar wel reeds ver scheidene keren deel genomen aan de strijd om de Interncon- tinental Cup. „Vorig jaar eindigden we in Montreal als vierde. We moes ten daar Amerika, Japan en Nicaragua laten voorgaan", laat de gesprekspartner weten. topspelers van het Zuidkoreaanse team van beneden, van links naar rechts: werper Kye Young Chel, infielder Kim Jae Bak en verre velder en tevens beste slagman Yoon Dong Kyun. hun prestatievermogen te wil len leggen. Hoewel ze met een vriendelijke glimlach verkla ren dat hun niveau ongeveer gelijk is aan dat van Italië, dat overigens Nederland vo rig jaar van de Europese troon stootte, mag worden verwacht dat Zuidkorea nog voor het nodige spektakel in de Honkbalweek zal zorgen. Degenen die gisteravond de training van deze Aziaten bij woonden kunnen dat alleen maar beamen. Fifty-fifty Het hele Zuidkoreaanse gezelschap bij aankomst op Schiphol, na een vliegreis van twintig uur via Alaska en Parijs, gewillig poserend voor de fotograaf. .Met ons eindigde Italië ge deeld als vierde". Zuid-Korea heeft door zijn ligging uite raard veel contacten met Ja pan. dat naar schatting van de Zuidkoreanen zo'n 45.000 gere gistreerde honkballers heeft. Daar steekt het aantal in Zuid- Korea (na de nodige bereke ningen wordt het getal van plus minus 3000 genoemd) wel wat schril bij af. Maar toch zijn de Zuidkoreanen er in geslaagd de Aziatische titel al driemaal te veroveren: 1963, 1971 en 1975. Het Zuidkoreaanse honkbal, dat alleen nog op amateurba sis wordt bedreven in zes ver schillende competities (een zo genoemde little league, junior high school, senior high school, college teams, gespon sorde bankploegen en leger- formaties), heeft ondanks het geringe aantal beoefenaars enige talenten in de loop der jaren afgescheiden die hun heil elders zochten. Zo acteer de een zekere Kaneito Cho Ichi jarenlang in Japan om daarna afsluiting van zijn ac tieve carrière manager te wor den en vertrok Lee Won Ku naar Mexico om daar zijn ta lenten te gelde te maken. De beroemdste Zuidkoreaanse spelers is naar zeggen van de delegatie echter Chang Hoen, die als outfielder in Japan triomfen vierde". Zuidkorea heeft zich dus in middels in het' Aziatische honkbal, waar ook de ploegen van de Philipijnen, Australië, en Taiwan aan de weg timme ren om aansluiting te vinden bij het hoogste amateurni veau ter wereld, een vooraan staande positie toegeëigend. De heren van het Zuidko reaanse gezelschap, bij wie zich af en toe een verdwaald lijkende landgenoot voegt die de training na een twintig uur durende vliegreis via Alaska en Parijs naar Amsterdam ook maar even voor gezien houdt, lijken echter een waa- s(je) van geheimzinnigheid om „We rekenen op een fifty-fifty- resultaat in Haarlem", verkla ren de heren, bij wie inmid dels de oudste speler van de ploeg werper Kim Ho Joong is gearriveerd. „Dat is de speler aan wie we erg veel te danken hebben". Kim laat de lof, nadat die in zijn eigen taal aan hem is overge bracht, met een tevreden grijns over zich heen gaan. De 33-jarige Kim lijkt meer als blijk van waardering te zijn mee gekomen voor de vijftien- daagse Europese trip, die de Zuidkoreanen overigens voor het eerst maken. Verder staan nog wedstrijden gepland in Kopenhagen en eventueel in Italië. Met de ploeg reisde een radi overslaggever mee, die met enige trots meldde dat hij drie wedstrijden live zal verslaan. „De mensen thuis willen graag weten hoe de ploeg het er hier vanaf brengt", zegt hij. „Honk bal is in Zuidkorea populair der dan voetbal, basketbal en volleybal, ui die volgorde." De opkomst van de in 1946 gestichte bond is daarmee vol doende aangetoond. Hetgeen de overige ploegen in de Haar lemse Honkbalweek waar schijnlijk aan den lijve zullen ondervinden. FRANK WERKMAN (Van onze verslaggever) ASSEN Het motorcircus, dat al meer dan vijftig jaar de naam draagt „Dutch T T", heeft de tenten rond het Drentse cir cuit weer opgeslagen. De benzi nedampen hangen als een on zichtbaar gordijn over de Drentse hoofdstad waar mor gen de Grand prix van Neder land zal worden verreden. De toeschouwers die zaterdag pas „binnen" mogen, hebben zich de afgelopen dagen al voor de kassa's opgesteld want nie mand wil de training van de motorsporthelden missen. Ook gistermiddag niet, toen de 250 en 350 cc-klassers met hun ran ke machientjes het circuit wer den opgestuurd. Ruim 22.000 toeschouwers pas seerden de afgelopen twee da gen de kassa's van het organise rend comité, en zorgden daar door al voor een recette van ongeveer 60.000 gulden. De grote klap moet zaterdag mX^oX^r^Nederttó Ook de trainingen in Assen trokken veel bekijks. Begunstigd door het stralende weer hadden velen en West Europa voor zich maar in (zonne)badkleding gestoken. Giacomo Agostini stijlvol in actie tijdens zijn trainings ronden op het Asser TT-circuit. plaats 12,50 gulden zullen neer tellen. Aan recettes zal de Dutch T T minstens twee miljoen gul den opbrengen en elk jaar op nieuw worden er in Assen re cords gebroken. Koesterend in de zon volgde het motorvolk de trainingen van de „helden van morgen". De eerste trainingsdag voor de TT races in Assen plegen de renners over het algemeen te benutten om het circuit te leren kennen. De eerste oefenrondes van woens dag vormden daar geen uitzon dering op, maar gistermiddag was het „menens". Giacomo Agostini. Johnny Ce- cotto, Hans Stadelmann, Henk Van Kessel, Wil Hartog, Phil Read, en Marcel Ankone, reden hun trainingsronden met volle overgave. De meeste vedetten kenden het circuit van Assen op hun duimpje, omdat ze al jaren hun tenten opslaan in het naar olie en benzine stinkende renners- kwartier. Toch is voor alle renners, nieuwkomers en oudgedienden, het parkoers op een plaats on bekend terrein. Daarom moes ten de motorhélden, zoals Phil Read en Giacomo Agostini toch in actie komen. De bekende kniebocht, is im mers vervangen door een twee tal bochten die tot behoedzaam manoeuvreren manen. Zelfs voor de Italiaanse miljonairs- zoon Agostini, de coureur die toch wel iets gewend is, was de vernieuwing van de kniebocht een grote verrassing. De „snel heid" is uit de kniebocht ge haald, vroeger gingen de cou reurs met snelheden van 130 km per uur door deze vermaarde, maar ook gevreesde, bocht, maar nu zou deze snelheid de dood betekenen. SNELHEID Agostini en Read gingen giste ren niet harder dan 80 km per uur door de vernieuwde knie bocht want op hun racekalen der staan nog meer wedstrijden op het programma. Veiligheid stellen de topcoureurs boven snelheid. De rondetijden liggen door de wijzigingen zeven tot acht se conden hoger dan vorig jaar, zodat de motorsportinsiders dit jaar geen ronderecords kunnen verwachten. Vorig jaar werden alle snelheidrecords van Assen verbeterd, maar dit jaar zal dat niet ipogelijk zijn. Het belangrijkste nieuws uit het rennerskwartier was verder dat de Venezolaan Johnny Cecotto, die vorig jaar als een komeet naar de internationale top was geschoten en de wereldtitel in de 350 cc klasse greep, niet in de 250 cc zal starten. Hij geeft er de voorkeur aan om in de zware klasse, de 500 cc, zijn kwaliteite te tonen. De jonge Venezolaan ging tijdens de trai ning ongelooflijk hard en zal morgen nog meer uit zijn Yama ha proberen te halen. De training gaf de juiste krachtsverhouding weer. De be ste renners plaatsten zich voor de „grand finale" van morgen. De eerste echte trainingsdag, woensdag kwamen de renners alleen op het circuit om het terrein te verkennen, was niet zonder ongelukken. De Neder lander Polanen vloog de bocht uit en had evenals de Oostenrij ker Carl Auer, die hetzelfde overkwam, motorschade. Voor de zwitser Hans Stadelmann is Assen al weer voorbij. Bij de training van de 350 cc klasse verdween Hans Stadelmann met zijn snelle Yamaha in de Drent se hei en moest met een hersen schudding in het ziekenhuis van Assen worden opgenomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13