1 Freddy Maertens voelde zich in element Hu zijn OKKER EERSTE SLACHTOFFER PLAATSING i m Betty Stöve na winst tegen Chris Evert 'iniJDAG 25 JUNI 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 11 PAGINA ;Spa., Velez) Twee gele truidragers naast elkaar: links Freddy Maertens die gisteren het leiderstricot veroverde: rechts Bernard Thevenet die de Tour de France vorig jaar in de maillot jaune beëindigde. Uitslag (Proloog): 1. Freddy Maertens (Bel., Drlessens) 11.03.29; 2. Jesus Manzaneque (Spa-, Saura) 11.20.46; 3. Bernard Thevenet (Fra.. Oe Muer) 11.23.05: 4. Bert Pronk (Nod.. Post) 11.23.97; 5. Gerrie Knetemann (Ned., Post) 11.24.19; 6. Michel Pollentier (Bel., Dries- sens) 11.24,37; 7. Joop Zoetemelk (Ned., Ca put) 11.25.93, 8. Raymond Poulidor (Fra.. Ca put) 11.30.62; 9. Giancarlo Bellini (Ha.. Cribio- ri) 11.31.16; 10. Yves Hazard (Fra., Caput) 11.31.18: 11. Luis Ocana (Spa., Saura) 11.31.35, 12. Knut Knudsen (Noor. Fonlana) 11.34.41; 13. Roy 11.34.74; 14. José 11.35.68; 15. Ferdinand Bracke (Bel., Anglt 11.35.72; 16. Luciano Bergognom (lta„ Cribio- ri) 11.36.39; 17. Lucien van Impe (Bel.. Gui- mard) 11.37.21; 18. Regis Ovion (Fra., De Muer) 11.38.40; 22. Hennie Kuiper (Ned., Post) jüf&H fir (Ned. Post) (Ned.. Post) 11.53 71; 41. Jan Raas (Ned.. Post) 11.57.83; 54. Ko Hoogendoorn (Ned., Post) 12.04.38; 60. Jan van Katwijk (Ned., Post) 12.06.39; 70. Tino Tabak (Ned.. Driessens) 12.09.81; 74. Gerard Vianen (Ned., Caput) 12.11.59; 75. Piet van Katwijk (Ned.. Post) 12.11.60. Ploegenklassement: 1. Caput (Zoetemelk, Poulidor, Hezard) 34.26; 2. Post (Pronk, Knete mann. Kuiper) 34.27; 3. Saura 34.30; 4. Dries- "'.36; 5. De Muer 34.51: 6. 34.55; 7. Guii 30; 8. Anglade 35.01. Met Jean Nelissen in de Tour w SAINT-JEAN-DE- MONTS Het leek bij kans een routinegebaar, waarmee Freddy Maer tens de gele trui over zijn schouders trok. Zijn zege in de proloog was zijn 22ste overwin ning in dit seizoen. Het kwam voor bijna nie mand als een verras sing. Eerder dit jaar won Maertens de pro loog in Parijs-Nice en de ronde van Zwitser-1 land. Korte tijdritten, zoals die van gisteren in Saint-Jean-De-Monts, vormen één der specia liteiten van Maertens. Hij kon deze proloog nauwelijks verliezen. Onder de omstandighe den, waarin Maertens moest rijden, waren de zelfde waarin hij heeft leren fietsen. Hij is een jongen van de kust. Hij woont in Kokszijde en daar traint hij al jaren uren lang aan de Nederlandse kust in de winter. De situatie in Saint-Jean-De-Monts is dus te vergelijken met die in Kokszij de. Een boulevard langs de kust, wind uit zee en de zilte lucht. Maertens voelde zich in zijn element, zoals trouwens ook Bert Pronk, die met een vierde plaats in het klasse ment de verwachtingen over trof. Ook Pronk is een jongen van de kust. Hij woont in Scheveningen en trainde daar. Hoe gevoelig een mens toch blijft voor omstandigheden, waarin hij zich thuisvoelt. Deze tijdrit heeft overigens weinig nieuws opgeleverd. Zoetemelk verloor twee secon den op Thevenet, Oeana acht, Van Impe veertien. Baronchel- li zestien en Kuiper zeventien. Alleen de wereldkampioen toonde zich teleurgesteld. Kui per: „Die zeventien seconden vallen me bitter tegen. Ik voel de dat ik niet optimaal draai de. Er is, sinds de ronde van Zwitserland, weer een week voorbijgegaan, waarin ik wei nig gereden heb. En dan die lange reis naar hier toe. Daar ben ik gevoelig voor. Die tocht verstoort mijn ritme". Kuiper zeurde echter niet te lang over het verlies van de zeventien seconden. „Wat zeggen secon den in deze ronde?", meende hij. „Straks in de bergen wordt er in minuten gere kend". Gedurfd Lucien van Impe, die dus veertien seconden prijs gaf op Thevenet, incasseerde dit ver lies zeer opgewekt. „Op drie kilometer voor de finish lag ik nog gelijk met Thevenet, maar ik heb de fout gemaakt een te grote versnelling te blijven draaien. Zo'n proloog zegt mij echter niet veel. Als ik voor de bergen niet meer dan twee tweeëneenhalve Een gedurfde uitspraak van de kleine klimmer. De ver wachting is nu dat de ploeg van Freddy Maertens, gehol pen door die van Raleigh, in de komende vlakke etappes, het peloton zal controleren. Maertens wil zo lang mogelijk zijn gele trui behouden en Kui per heeft er belang bij om voor de bergen niet nog meer terrein te verliezen. Eigenaardig quet", zei Van Impe, „daar kunnen nog grotere verschil len ontstaan". Inderdaad moet men niet vreemd opkijken als een tijdritspecialist voor de bergen enkele minuten voor sprong neemt. Freddy wordt door Thevenet c.s. niet als een serieuze concurrent gezien, omdat hij zich in de cols toch niet kan handhaven. Merk waardig toch, terwijl een ren ner die zo compleet is als Maertens, die in een eindsprint van de snelste sprinters wint, die een fenomenaal tijdrijder is, die alleen kan rijden als geen ander, dat hij (toch) het vermogen mist om met The venet, Van Impe en Zoetemelk Freddy Maertens op weg naar de tijd die hem de gele trui oplevert. Circulatie Dat heeft iets te maken met de circulatie in het lichaam van de atleet. Zuurstofopna me, verwerking en afvoer op grote hoogte in ijle lucht. Toen Maertens in 1975 zijn debuut in de cols maakte, werd dit voor hem een bittere ontgoo cheling. Dat gebeurde in de Dauphiné en Maertens had al le etappes (zeven in totaal) ge wonnen, toen de karavaan aan de voet van de Col l'Epine, Granier, Cucheron en Porte bereikte. Daar gingen Theven et, Van Impe en Zoetemelk in de aanval en Maertens verloor die dag maar liefst 20 minu ten. Sindsdien heeft hij welis waar beter leren klimmen. Kansloos In Parijs-Nice bereikte hij in het voorjaar geheel alleen de top van de Mont Ventoux met een achterstand van 47 secon den op een kopgroep, waarin Kuiper en Zoetemelk en Oca na reden. Thevenet passeerde die top slechts 20 seconden voor Maertens. In de Tour lig gen de zaken echter anders. Maertens moet op dit parkoers kansloos geacht worden de eindzege, hetgeen niet weg neemt, dat hij een van de merkwaardigste figuren ii ze ronde gaat worden. Tourelantijnen SAINT JEAN DE MONTS - Tino Tabak heeft voor de Tour de France een speciale fiets laten bouwen op de ma ten van Freddy Maertens. Tabak zei in Saint Jean de Monts, waar hij op zijn dooie gemak de proloog reed: „Ik ben knecht in deze ronde en niet anders. Gezien mijn eigen mogelijkheden zag ik helemaal niets in deze Tour de France. Ik ben knecht van een gewel dige coureur en verdien aldus veel geld. Daarom heb ik die fiets laten bouwen. Als er iets met Freddy gebeurt, kan hij mijn fiets zo overnemen en is het net of hij op zijn eigen fiets zit. Zelf rijd ik er een beetje ongelukkig op, maar Maertens en ik verschillen ge lukkig niet zo veel met elkaar qua bouw. Ik heb dit graag voor Freddy over. Op Merckx na is hij de grootste kampioen van de wielrennerij. Elke avond, zelfs als hij een zware wedstrijd heeft gereden, is hij nog bezig met allerlei oefenin gen. Als je hem met al die gewichten ziet werken ver schrikkelijk. Je wordt al moe als je er nhar kijkt. De overwinning in de proloog betekent voor Freddy Maer tens de 22e overwinning in dit seizoen. Hij is daarmee de suc cesvolste renner van Europa. De complete lijst van overwin ningen van Freddy Maertens in dit seizoen ziet er als volgt uit: Tweede etappe ronde van Corsica. Tijdrit ronde van Corsica. Proloog Parijs-Nice. Tweede, derde, vierde en zes de etappe (bestond uit twee delen) van Parijs-Nice. Pro loog ronde van België. Amstel Goldrace. Brabantse Pijl. Gen- t—Wevelgem. Criterium Saint- Claud. Kampioenschap van Zurich. Rundum den Henniger Turm. Tijdrit vijfdaagse van Duinkerken. Eindzege vijf daagse van Duinkerken. Ker- miskoers in Liedekerke. Pro loog en eerste etappe ronde van Zwitserland. Belgische kampioenschap. Proloog ron de van Frankrijk. Gezien het fantastische gemid delde dat Maertens op het zware parkoers draaide, zal het hier wel niet bij blijven. Maertens, die 17 seconden sneller was dan nummer twee Manzaneque. reed een gemid delde van 43.420 kilometer per uur. Io hotel Robinsoa vlak bij het strand van Saint-Jean-De- Monts riep Freddy Maertens gisteravond tegen de ober die bet eten serveerde: „Zet hier eens een paar flessen cham pagne neer. Onze ploeg beeft wat te vieren". Enkele ogenblikken later was het in hotel Robinson een la waai van jewelste toen de grandioze winnaar van de pro loog van de 63e Tour de Fran ce. de kurken van de flessen het springen. Tino Tabak, ho telhouder uit Egmond aan Zee en de enige Nederlandse knecht van Freddy Maertens zei met glinstering in zijn ogen: „Zo gaat het nou bijna elke avond met deze ploeg. Ik heb dat nooit meegemaakt. Na el ke overwinning van Freddy wordt er champagne gedron ken. De dag erna rijden ze allemaal weer als een trein. Ik heb dat nog nooit meege maakt". De sensatie van de proloog was Bert Pronk. De snper- knecbt in de bergen voerde lange tijd bet klassement aan met een tijd van 11 minuten en 23 seconden. Nadat de ve detten gereden hadden, werd de visserszoon uit Schevenin gen uiteindelijk vierde. Een uitstekende prestatie. Hij was er zelf bescheiden over. Hij zei enkel: „Ik heb zo hard mogelijk gereden en ik vind deze prestatie van mezelf niet slecht". Gerrie Knetemann, de win naar van de ronde van Anda- lusië maar daarna meer in het ziekbed dan op de fiets, deed trouwens niet veel voor hem onder. „Kneet" werd vijfde. Wie wel zwaar tegenviel was Roy Schuiten, de tijdrijder bij uitstek, wereldkampioen ach tervolging. Schuitens doel was in de proloog de gele trui pak ken. Maar het liep allemaal compleet anders. De Zand- voorter werd slechts dertien de. Hij had er geen verklaring voor". Het was een rot par koers, maar dat gold voor ie dereen. Ik heb gewoon niet best gereden. Ik heb nu mijn hoop gesteld op de tijdrit Le Touquet Die is 37 kilome ter lang. Dat ligt me beter". i Tom Okker verlaat de baan na de onverwachte nederlaag tegen Phil Dent. LONDEN De hitte golf, die de laatste groe ne grassprieten van Wimbledon tot hooi ver schroeide, het hoge pol lengetal dat hooikoort slijders de tranen in de ogen deed springen en het rumoer rond baan veertien, waar op een oude composthoop een, tribune met 1400 plaat sen is gebouwd zonder behoorlijke toe- en af- voerpaden, zijn de za ken die er wellicht mee te maken hebben dat Betty Stöve op haar 31e verjaardag wel en de een jaar oudere Tom Okker niet tot de laat ste zestien van 's we relds meest spectaculai re toernooi doordron gen. Betty Stöve bracht zware artillerie in stel ling om de Amerikaanse jeugdkampioene Beth Norton de baas te blij ven. Tom Okker boog voor de zes jaar jongere Australische speler Phil Dent: 4-6, 8-9, 4-6 na bij na twee uur spelen. Noch de slopende hitte, noch een langzaam in de benen kruipende vermoeidheid voer de Okker als oorzaak aan voor het feit, dat hij als eerste van alle geplaatste spelers (negen de) vroeger uit de strijd was geslagen dan door de compu ter was berekend. „Het was de baan, die me dwars zat", aldus Okker. „De bal stuitte veel hoger dan op centrecourt en baan twee, waar ik eerder speelde. Ik kon gewoon niet in mijn spel komen. Moe was ik helemaal niet. In feite is het juist Dent, die zo'n conditie slag meestal niet aan kan". Met die verklaring was Okker in feite net zo eenzijdig gepro grammeerd als de computer, die hem de negende plaats in het schema toedacht Zo'n re- kentuig werkt alleen op basis van gegevens uit het verleden en houdt geen rekening met de vorm van de dag. Okker ziet liever voorbij aan het feit dat hij een dagje ouder wordt en dat de dalende lijn van zijn prestaties gisteren werd ge kruist door de klimmende lijn in het spel van Phil Dent. Nooit helemaal De Australiër heeft de grote beloften van zijn jonge jaren nooit helemaal waar kunnen maken. Maar hij gaat lang zaam vooruit. Vorig jaar be reikte hij op Wimbledon voor het eerst de laatste zestien, nu is hij er weer bij. Voor een deel heeft hij dat te danken aan de manier waarop hij zich voorbereidde. De laatste maanden trainde hij dat de stukken eraf vlogen. Vooral sprinttraining buiten de baan. Toen hij naar Lon den kwam, was hij acht pond onder zijn normale gewicht. Dat heeft er zeker toe bij ge dragen dat hij fitter was dan Okker verwachtte en zo sterk serveerde dat er slechts een minimale kans op een door braak was. Na de slopende vijf-setter tegen John Lloyd in de eerste ronde (Dent: „Die had ik eigenlijk moeten verlie zen") verloor hij in twee dagen slechts een service-game. Nachtmerrie Voor Okker was die hoog wegspringende bal een nacht merrie. Hij kon er niets mee doen. Als hij hem al terug sloeg, was het nadeel in de erop volgende volley-duels nauwelijks te compenseren. Nu hij onder druk stond, bleek hoeveel Okker de laat ste jaren aan inventiviteit heeft ingeboet. De volley was niet langer su perieur. Dent kreeg gaande weg kans er zijn raket onder te krijgen en produceerde lobs die bij Okker de adem wegna men. Wat dat betreft was het een herhaling van de kwartfi nale van Tom Okker tegen Tony Roche van vorig jaar op Wimbledon. In de interview-kamer hield de Australiër later een lofzang op het gras, dat als ondergrond voor een tennisbaan steeds meer wordt gekritiseerd. „Je hebt veel meer gelijkopgaande partijen". Okker kon het daar gedeeltelijk mee eens zijn: „Ik vind het ook niet onplezierig. Maar het is wel vervelend dat de ene grasbaan zo volkomen verschillend is van de andere. Hier stuiten de ballen hoog op. Ik heb liever dat ze laag blij ven." Daarmee was Okker dan op zijn uitgangspunt terugge keerd. Hem werd gevraagd of WIMBLEDON hij zelf niet denkt dat zijn grote dagen voorbij zijn, nu hij twee jaren achtereen het voordeel van een gunstige lo ting niet heeft kunnen uitbui ten. Daarop bleef hij het ant woord schuldig. Wel kondigde hij aan in 1977 weer van de partij te zullen zijn op Wimble don. Tom Okker was gisteren de enige geplaatste speler die uit het herenenkelspel werd ge worpen. De Italiaan Adriano Panatta, die als vijfde op de plaatsingslijst staat, bleef dit lot voorlopig nog bespaard. Zijn partij tegen de Ameri kaanse Longsetspecialist Charlie Pasarell moest wegens invallende duisternis worden Phil Dent zorgde voor de eerste verrassing in het toernooi van Wimbledon. afgebroken. Beide spelers had den op dat moment twee sets gewonnen. Panatta de eerste twee met achtereenvolgens 9-8 en 6-4 en Pasarell de volgende twee met 6-4 en 7-5. Boven krachten Betty Stöve zal boven haar krachten moeten reiken om de laatste acht van Wimbledon te halen. Tussen haar en een plaats in de kwartfinales staat Amerika's meest se tennismachine van na de oor log: Chris Evert. Lisberg Chris is tot dusverre zelfs op dit snikhete Wimbledon on derkoeld gebleven. In drie partijen heeft ze slechts drie games afgestaan, waarvan een tegen Lesley Hunt, de hardslaande Austra lische die haar twee jaar gele den tot 5-5 in de derde set bijhield. De conclusie ligt voor de hand: Evert is fitter dan ooit en beter aangepast aan het spelen op gras dan tot dusverre. Het zijn allemaal za ken die ze tegen Stöve zal willen bewijzen, te meer daar Betty vorig jaar Evert precies zo in het nauw dreef als Les ley Hunt twee jaar geleden. Tom Okker heeft met zijn partner Marty Riessen in de eerste ronde van het heren dubbelspel met 6-4. 6-2, 6-2 gewonnen van de Argentijns- Braziliaanse combinatie Julian Ganzabal/Carlos Kirmayr. Rolf Thung werd, met de Amerikaan Raz Reid, ii eerste ronde uitgeschakeld. De Nederlands-Amerikaanse com binatie moest in vijf sets, 7-9, 9-7, 6-3, 4-6, 4-6, zijn meerdere erkennen in de Amerikanen Vic Amaya en Georgie Hardie. Betty Stöve en Billie Jean King versloegen de Australi sche dames Evers en Zeeman met 6-4, 6-1 en gaan over de tweede ronde in het dames dubbelspel. Uitslagen Wimbledon (Roe.)—Kim Warwick (Aus) 8-6. 7—5, 6—4; Phil Oenl (Aus)—Tom Okker (Ned) 6—1; Vitas Gerulaitis (VS)—Slev (VS) 6—2, 6-2. 6-1B|örn Borg (Zwe)—Colin Dibloy (Aus) 6—4, 6 monson (Aus) 7-5. (VS)Temoeraz Kakoelia (Sov) 8-6. 3-6. 61, 6—1 Damesenkelspel, derde ronde: Sue Barker (GB)Valerie Z.egenluss (VS) 3-6. 7—5. 6—2; Evonne Goolagong (Aus)—Connne Mo- I es worth (GB) 61. 6—1; Chris Evert (VS) Lesley Hunl (Aus) 6—1. 6-0; Vlrgim (GB)Peggy Michel (VS) 6-3. 6-3; Navratilova (Tsj)L»a Antonoplis (VS) 6—1. 64. Olga Morozova (Sov)—Regmi (Tsj) 6—4. 6—1Nalasia Tsjmireva Kloss (Zal) 7—5, 6—4 Herendubbelspel, eerste ro (VS)—Lloyd/J Lloyd (GB) i 6—4. Fibak/Meiler (Pol/Wdld)-Comejo/Fill< (Chi) 6-3. 8—9, 7-5. 6-3: Herendubbelspel eerste ronde: El Shaleii lie (Egy/Nwz)Mc.Nair/Steward (VS) 7-5, 3-6. 4-6, 6-3; Okker/R.essen (Ned/V- S)Ganzabal/KIrmayr (Arg/Bra) 64. 62. 6—2. Amaya/Hardie (VS)—Reid/Thung (VS/- Ned) 9-7, 7—9. 3-6. 6—4 Tw GottfriedrRamlrez (VS/Me*)-Edmi (Aus) 3-6, 6—3, 6—4 Damesdubbelspel eerste ronde Goolagong/- Michel (Aus/VS)Fernandez/Jausovec (Col/- Joe) 6—2. 7-5; King/Stöve (VS/Ned)—Evers7- Zeeman (Aus) 6—4. 6—1. Lutz/Smi

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11