an paardegeur en gouden Commandeur LANGS OMWEGEN w Nat Gonella heeft wederopstanding te danken aan Hagenaar Ted Easton DOOR fON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land'kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur künt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. PAGINA 5 *71 [DERDAG 24 JUNI 1976 LEIDSE COL RANT meen je bij een dierenarts thuis ook nensleren aan te tre^en- Ofschoon je niet de verkeerde m;Jvolgtrekking kunt maken, dat de bij een huisarts Pvfndlopende vrouw en kinderen een beroepsmatig ijraaltvloeisel zouden zijn. Niettemin verwachtte ik bij 75-jarige heer N. A. Commandeur iets dierlijks cen ontmoeten. „Dat was vier jaar geleden nog wel j aaJ, maar toen mijn 16-jarige langharige dwergtek- atuifl was overleden ben ik met het houden van een isomer gestopt. Iemand die 50 jaar dierenarts is n de>weest, doet het een beetje matig aan". Dierenarts tra. ruste N. A. Commandeur vierde gisteren in "jtieme familiekring zijn gouden dierenartsschap. ne,Jie periode was niet zo maar wat. Dat verdient ,ang£ndacht. Daarom belde ik bij de heer Comman- Bur aan en jawel, het was dé Commandeur. Nog die tn jaar of vijf geleden ik zie hem nog zó voor .^je zat deze man als een ware commandeur hoog ten Paarc*> schitterend in postuur, gebruind gezicht be)ider de zwarte hoge zije en met de paardegeur hem heen. Met een oranje strikje versierd wtfeepje gaf hij 25 jaar lang op 3 oktober om één bijsiur exact het vertreksein voor de Grote Optocht. !an zette de bereden politie zich op de Hoge in beweging, want Commandeur had zijn tvapen" geheven. !a". glimlacht Commandeur, lat was wat. Ik was voorzit- r van de Optochtcommissie I tweede voorzitter van de fie October Vereniging. Een part eeuw heb ik die optocht •geleid, officieel tot 1962, laar ik reed nog jaren voor in. Daar hadden ze me voor Sstrikt. Dan stond je elke roep op weg te helpen en als B zaak eenmaal draaide moest ik zien de kop van de stoet te bereiken. Dat vond ik altijd verrekt moeilijk: tussen de schetterende muziek, de praalwagens en het paarde- volk door. Goed de toom hou den. Dat lukte wel, maar dan moest je niet op een drukte maker zitten". Dat was Commandeur van de 3 oktoberoptocht. Maar hij was veel meer: actief bestuur slid van de Vereeniging van 1937 tot 1962, daarna ere-lid en adviseur van de Optochtcom missie; lid van de Leidse Rij en Jachtvereniging. Belangrij ker nog waren de 30 jaar dat hij als dierenarts praktiseerde, 29 jaar in Leiden en een jaar „waarnemend". „In 1956 deed ik mijn praktijk over, waarna ik veterinair ad junct-inspecteur werd van de Volksgezondheid tevens Arse- nijkundige Dienst (VG en VD) en inspecteur-districtshoofd in noordelijk Zuid-Holland. Als zodanig ben ik op 1 augustus 1965 gepensioneerd. Inder daad, vandaag is het 50 jaar geleden dat ik mijn dierenarts diploma kreeg. Wilt u nog meer weten? Het is de moeite niet waard". Natuurlijk is het wel de moeite waard om Commandeurs staat van dienst in een belangrijke sector van de diergeneeskunde na te gaan, maar deze rijzige dierenarts heeft nu eenmaal een broertje dood aan ophef. Ik krijg nog het een en ander bij hem los: 12 jaar was hij voorzitter van de Stichting voor Arbitrage in de Veehan del in Nederland, jarenlang ju rylid van de NDR (Ned. stich ting Draf- en Rensport). In 1970 werd hij gevraagd om lid te worden van de Raad van Appel (hoogste strafcollege, een soort „Hoge Raad" van die stichting). „Wat ik echt belang rijk vond was, dat ik in okto ber '64 werd gekozen tot voor zitter van de Kon. Ned. Maat schappij voor Diergeneeskun de later ere-lid. Toen ik op 1 augustus '65 afscheid nam als inspecteur VG en VD werd ik Officier Oranje-Nassau. En dan was ik technisch leider van het KI-station Vita Nova in Hazerswoude, waar ik in '54 prins Bernhard moest rondlei den en op z'n gemak stellen voor die en die prijsstier Het is verleden tijd geworden, voor dierenarts Commandeur, maar hij leeft nog mee met zijn vak: „We zijn allround mensen: chirurg, bacterioloog, gynaecoloog, noem maar op. Het vak kent geen specialisten, maar een studiecommissie is daar mee bezig.Dat zou specia lisatie kunnen worden: voor aparte diersoorten, kleine huisdieren en zo. Maar dat is nog lang niet klaar. Hoewel er dierenartsen zijn die zich uit sluitend bezighouden met die kleine huisdieren, maar ze noemen zich nog niet specia list. Ik had veel te maken met de grote huisdierenpraktijk: koeien, paarden, varkens, schapen. Dat was voor mij de hoofdmoot. Er zijn nu 5, 6 dierenartsen in Leiden en naaste omgeving. Dat was ik vroeger praktisch alleen. De mogelijkheden zijn beter ge worden, meer medicamenten én meer dieren. Het aantal stuks vee wordt groter of schoon het land kleiner wordt". Wat vond de heer Comman deur het boeiendst aspect van zijn vak? „Het boeiendst? Wel, het stellen van de diagnose. Maar ook wel het moeilijkst. Zo herinner ik me, dat ik 1939 bij een heel stel boeren koeien doodgingen. Dan gaat je een lichtje op: bij welke ziekte sterft een dier zonder vooraf gaande verschijnselen? Dat is miltvuur, anthrax. Beender meel was de boosdoener, ge malen beenderen uit Achter- Indië. Dat werd door veevoer gemengd. Het was een hele naloperij voor me, maar ik ben eruit gekomen. Het heeft de importeur wel wat pijn ge kost". De heer Commandeur is niet stil gaan zitten. Hij tuiniert veel en gaat luis en „spin" met spuit en zeepspiritus te lijf. „En dan kijk ik graag naar koersen op Duindigt. Ook on derzoek ik daar nog steeds buitenlandse paarden die na afloop weer over de grenzen terug moeten. Dat doe ik als plaatsvervangend inspecteur Veeartsenijkundige Dienst. Het werk in de „Hoge Raad", die Raad van Appel, doe ik nog steeds graag". Dan buigt Commandeur zich over moei lijkheden van een gepikeerde pikeur die het niet eens is met zijn fikse boete, of die „te voet is gesteld" en een maand of wat niet meer mag rijden. Of hij heeft te maken met een gepakte bookmaker of met do- pinggevallen „die overigens bij paarden sporadisch (aan- gebruiken. Verdraaid lastig De heer Commandeur toonbaar) voorkomen. Maar er dóór achter te komen, met die Wi zijn rakkers die iets anders linkerds". ,n z'Jn bloeiende tuin. nte j heet Theo van Est, ncjejiar noemt zich al sinds rte pnsenheugenis Ted Eas- drinkt cola met li- tegelijk. Is daarnaast e tfceten van gebak met aJgroom. Is sinds 1968 bauwende kracht in de j iheveningse dixieland- mpel New Orleans, on- \rgeschoven ballentent het Palace-knekelhuis, [|J||||(e hij indertijd voor niks '"""in keizer Zwolsman in mikleen kreeg. De oude aten verklaarden hem larop spontaan voor gek, Ibsidiair ontoerekenings itbaar. Dixielandmuziek as in die tijd immers lit" en inmiddels royaal hij Verspeeld door jankende in \taren. Vandaar dat geen latiouwerij geld wilde ste de ip in zijn roekeloos ex- idinjruaent Ik werd door iedereen Jtgelachen herinnert hij ef^ met Pijnlijk6 scherpte, heidi in tegin dacht ik 0k *lf ook, dat de pessimis- ïkert" Selijk zouden krijgen. 'ant er kwam geen hond. yloed en modder heb ik i itten zweten. En maar por emmeren tegen beter \eten in. i vei>oen kwam dat half uur- a' P|e televisie. Live vanuit de lub in Scheveningen. Ik d^5 vóór de uitzending de luur achter het podium ver wart gemaakt en daarop 'erdé, witte letters geschilderd res. New Orleans Schevenin- eenfen". Dat gebeurde alle- eujiaa/ op vrijdag. De avond riaarop moest ik 400 men- c?een wegsturen, omdat de n inbal bomvol was. Sinds- *npen hoef je me niks meer '6e p vertellen over de blik- de vmkracht van de televi- idhafed Easton, een prijshou- tijdfende grijsaard met on weerstaanbare wervings kracht begon zijn muzikale farrière als bassist in een Haagse schoolband. "en ïat, terwijl ik bezeten was Van drummen. Ik heb net Jolang gewacht, totdat de KGirummer in ons orkest op rotte. Toen ben ik als een haas achter de trommels tekropen". Na zijn schooljaren werd luj ingelijfd bij de Dixie land Pipers, waar hij de BakHrums bespeelde achter vaneen muur van meester-bla- "ui kers: Hans van Assenderp, Brandt en Jan Morks. ie periode deed hij aan de Avro-jazzcom- ie. Hij won. Mededin- Pieter van Vollenho- moest genoegen ne- renbnen met een derde plaats. iDie overwinning leverde !I"t them een buitenlands enga- semigement voor drie maanden Dixie-doordouwer: Ted Easton: "Zondag gaan we Nat uitge breid huldigen. Want nou kan het nog". op. Het werden uiteinde lijk dertien jaar, waarin hij als rondreizende dixie- drummer over de wereld zwierf. Tijdens zijn omzwervingen strandde hij op een gege ven moment in de "Pier Forty Club" in San Fran cisco. Daar speelde een band, waarvan de drum mer die avond niet was komen opdagen. "Mag ik het eens proberen?", vroeg hij aan de bandleider. Die zei: "Oké man. We begin nen met Fidgety Feet. Eas ton: "Dat is uitgerekend het moeihjkste nummer voor een drummer. Ze wil den gewoon weten, of ik er wat van bakte. De dacht: "Ik zal de heren even een poep je laten rui ken". Ik maakte alle drumbreaks feilloos en vulde de improvisaties moeiteloos op. En gelijk op de eerste noot weer in komen. Na afloop draai den de drie blazers zich om en gelijktijdig riepen ze: "Het is ons een genoe gen om met u te hebben kennis gemaakt". Jersey Op een andere buitenland se missie, die hem als en- tertainment-officer van de Amerikaanse troepen in Frankrijk naar het Ka naal-eiland Jersey voerde hoorde hij van een band leider, dat Nat Gonella de avond tevoren een deuntje met zijn orkest had meege blazen"Gonella", zei een verbaasde Easton, "laat ik nou gedacht hebben, dat die man al jaren dood is". Easton nu: "Dat was niet eens zo'n gekke gedachte, want Gonella was lang voor de Tweede Werel doorlog al een topper. Als hij bij Heek op het Spui in Den Haag speelde stonden de mensen tot ver in de Lange Poten voor die man in de rij. En dan was het de hele avond "twee eruit, twee erin". Man, Gonella. Ik wist wat ik hoorde. Ik ben gelijk naar het hotel gegaan, waar hij logeerde, maar de vogel was al gevlogen. Via het gastenregister heb ik toen zijn adres in Enge land achterhaald. Ik schreef hem drie brieven, waarop geen antwoord kwam. Maar ze kwamen ook niet onbestelbaar te rug. Dus er was hoop". twee katten "Om niet langer in het on zekere te blijven ben ik hem op een dag gaan op zoeken. Hij bleek een vriendelijk ouwe baas te zijn geworden, die met zijn vrouwtje Dorothy en twee katten in een bungalowtje even buiten Londen woont Zijn trompet had hij al in geen jaren meer aange raakt. Die hing aan een roestige spijker, sinds hij officieel afscheid had ge nomen van de business. Hij was na de oorlog niet meer echt aan de bak ge komen en had er gedesillu sioneerd een grote punt achter zijn carrière gezet. Tot grote vreugde overi gens van Dorothy, die de pest heeft aan alles, wat naar jazz zweemt. En opeens stond er een vreemde knakker uit Hol land op hun stoep, die ent housiast over meneer Go nella begon te praten en alsmaar oude herinnerin gen ophaalde. Ik kreeg hem zelfs zo gek, dat hij die trompet van de spijker te spelen. Vóór ons waren er uitsluitend play-backers opgetreden, dus je kunt je voorstellen hoe die zaal op ons optreden reageerde. Bij ons ging het wél van hatsjikidee en recht voor zijn raap. Ze braken de tent af. ouderwets En nou gaan we hem zon dag ook nog eens ouder wets als koning van de jazz huldigen. Want nou kan het nog. Nat vertelt al jaren, dat hij 68 is, maar het zou me niks verwonde ren, als hij inmiddels een stuk in de zeventig is. Die man is gewoon een leven de legende, die alleen nog in ons land wenst te bla zen. Ik ken niemand, die zo mesjokke van Neder land is als hij. Alleen voor dat sympathieke trekje heeft hij al een feestje ver diend". Ted Easton met zijn her-ontdekking Nat Gonella, de vooroor logse trompettist-zanger uit Engeland, die met name in Neder land furore maakte. tilde en in zijn mond schroefde. Ik zie dat tafe reeltje nog vóór me. Zijn lippen waren kapot en de ventielen zaten muurvast. "Sorry", zei hij na een paar minuten zwoegen, "het lukt me echt niet meer". Drie maanden later kreeg ik een briefje van hem. Hi had het een alleraardigst gesprek gevonden en wilde de vriendelijke relatie graag voortzetten. Wat mij betreft kon ik daar geen enkel bezwaar tegen heb ben. kersverse blaren En daarmee was de we deropstanding van de ver geten Engelse zangei--trom- pettist een feit. Nat Gonel la kwam opnieuw naar Nederland, speelde zich kersverse blaren op de lip pen en overwon. Er kwam een langspeelplaat met zijn oude successen op de markt en Willem-vuistje- Duys huldigde tijdens een Grand Gala du Disque Go nella als een verloren zoon, die glorieus was te ruggekeerd in de schoot van zijn fans. Easton her innert zich die televisie happening nog: "Toen Nat zijn naam hoorde noemen kwam er een big smile op zijn gezicht. Daarna stond hij waardig op en dankte hij professioneel voor het applaus van de volle RAI- zaal in Amsterdam. Hij glom als een opgewreven appel. oh mona Later volgt nog de single "oh mona", die doordringt tot de hitparades in Duits land, België en Nederland. Er worden 63.000 platen in ons land verkocht en Go nella is weken lang een vaste verschijning in Top- pop Easton: "Het was een moordgezicht om de oude knakker tussen al die langharige rockers te zien opereren. Later heb ik ook een tour- neetje met hem gemaakt in Duitsland en een show gemaakt voor de televisie. Vlak, voordat Nat op moest zag ik hem in de kleedkamer een pilletje on der zijn tong steken. Ik denk: "Oh, daar heb je het gedonderd. Hartklachten". Geen minuut later stond hij toch weer als een god Elke zondag, weer of geen weer. treedt Ted Easton met zijn swingende dixie-jazzband op in of bij Herman van der Dussens' strandtent Eldorado. Vanaf vijf uur De Scheveningse Pier zal vrijdag, zaterdag en zon dag daveren van de onver valste New Orleans-klan- ken. Die drie hopelijk zon nige junidagen zijn uitge roepen tot de DIXY DAYS 1976. Op alle pier- eilanden zullen dan muzi kale stoottroepen uit bin nen- en buitenland aantre den. Allereerst initiatief nemer en swingende pro motor Ted Easton met zijn bands. En door hem gestrikt en naar Nederland gebracht de oude reus Nat Gonella (oh Mona), pianist Ralph Sutton, blue-zanger Jimmy Witherspoon, de Ierse zan geres Jeannie Lamb, Klari nettist Ian Wheeler, be kend uit de Chris Barber- band, trombonist Bobby Fox („wordt een regelrech te sensatie", voorspelt Eas ton bij voorbaat), zangeres Bertice Reading, zwaarge wicht uit Philadelphia, die indertijd tijdens haar op treden met de formatie van Lionel Hampton door het podium van de Am sterdamse Apollohal zakte, trompettist Keith Smith van Papa Bue's Viking Jazzband, de sensationale blinde stijlpianist Eddie Thomson, het 15-jarig wonderkind Enrico Satch- mo Tomasso, die naast zijn trompetspel ook feillo ze imitaties van zijn peet vader Armstrong zal geven en pianist Chris Smildiger, ex-bassist van de Dutch Swing College Band. Dit internationaal geluids décor zal voorts worden aangevuld met de muziek van vele Nederlandse di- xielandbands. Entree tien gulden per dag. Aanvang telkens 9 uur, einde om circa half twee. Gaat dat zien en- horen. Eén van de zwaargewichten tijdens de Scheveningse Di xie Days is Bertice Rea ding, die indertijd tijdens een optreden van het or kest van Lionel Hampton door de toneelvloer zakte. EXTRA ATTRACTIE: Nat Gonella zal zondagmiddag om twee uur beginnen aan een zegetocht van strand paviljoen Eldorado tegen over het Kurhaus naar de Pier, waarhij zal worden gekroond tot King of Jazz. Hij zal dat doen in de be proefde New Orleans-stijl zittend op een door fans getrokken strijdkar en om ringd door vijf vibrerende dixieland-bands. Van de DIXY DAYS 1976 zal de echo naklinken op een langspeelplaat, die CNR begin augustus op de markt brengt. Aan deze el pee oillen alle deelnemers aan de Scheveningse mu- ziek-marathon meewerken Onder redaktie van Leo Thuring

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5