Rijn en Schiekade willen Trekvliet helemaal open VERSNELDE AANLEG TIEN TENNISBANEN -Brand verwoest fpand Aalmarkt PAKHUIZEN EN GARAGES VERDWIJNEN VOOR HUIZEN reen bezuinigingen |p restauratie ]eidse monumenten ïk Overleg over Sumatrabrug niet mo Se|iik FREE POPCONCERT ROND DE BURCHT ijf mille subsidie voor Csardas NU, At jum i»(o LiEUJai!, CO Uit Am' i een onzer verslaggevers DEN De door de regering jekondigde bezuinigingen het restauratiebeleid van lumenten zal geen conse- ities hebben voor de ge- l^nte Leiden. Deze geruststel toezegging deed gisteren hoofd-directeur van de ;dienst voor de monumen- irg de heer J. Jessuren, bij start van de restauratie- kzaamheden aan het Heer- jogement. start kreeg zijn beslag in het itimmeren van een tympaan Irzien van zijn initialen J. J. de woorden „renovatum -19" bovenop het dak van Herenlogement. oor had de heer Jessuren plan voor de restauratie van 'oormalige stadsherberg de voet van de Brucht „am en doeltreffend" ge- ™%nd. Dit vooral vanwege de opzet van het geheel ten behoe ve van vestiging van de openba re bibliotheek en het herstel van de woonfunctie boven het voor malige Van der Heidecomplex aan de Nieuwstraat. Ondanks de wat sombere voor uitzichten in verband met de aangekondigde bezuinigingen liet de hoofddirecteur van Mo numentenzorg positieve gelui den horen over de Leidse aan pak van de restauratie. „Wat ons betreft zal de samenwerking tussen de gemeente Leiden en de Rijksdienst goed blijven ver lopen. We zullen proberen de Leidse restauratieplannen niet stuk te laten lopen op geldge brek. Daarvoor staan we veel te positief tegenover deze plannen. Wellicht is in dit verband C en A toch nog voordeliger dan we dachten omdat het. ons de res tauratie van een paar panden in De aanvang van de resturatie van het Heerenlogement. Onder het lachend toezien van wethouder Waal (midden) en de aannemer Du Prie (links) geeft de hoofddirecteur j van Monumentenzorg. J. Jessuren, het startsein. de Breestraat bespaart", merkte de heer Jessuren gevat op. Hij hoopte dat de restauratie van het Heerenlogement in 1977 zal kunnen worden voltooid en Ook door hem werd inaejaan „p,.^ daarbij de hoop uit dat op de financiering van de momi de toenemende belangstelling merttenrestauratie. .Zowel uit voor monumentenzorg onder de cultureel oogpunt als uit dat van burgerij van blijvende aard zou werkgelegenheid is het raad- zijn en niet slechts een nieuwe sloot zich hier aan bij wethou- zaam op dit punt actief te blij- modegril der Waal van stadsvernieuwing. ven", vond de wethouder. Hij (Van een onzerverslaggevers) LEIDEN Wethouder D. Tes- selaar van sportzaken wil in het najaar met de tennisvereni gingen in Leiden om de tafel gaan zitten om te spreken over een versnelde aanleg van tien tennisbanen in Leiden Zuid- West. Daarmee zou het totaal gebracht moeten worden op 40 en dat is precies genoeg om de Leidse behoefte te dekken. Tes- selaar kondigde dit gisteren aan op een fractievergadering van zijn partij, de PvdA. Bij die 40 zijn inbegrepen de acht aan te leggen tennisbanen in de Meren wijk. De wethouder stelde dat dit uitgangspunt nog steeds gehandhaafd is ondanks het voornemen van het college een deel van de grond die eerst voor een tenniscomplex was be stemd te verkopen voor woning- bouw. Tesselaar lichtte gisteren toe dat door wat verschuivingen de oppervlakte toch nog net ge noeg zou zijn voor de door de Merenwijk gewenste acht ba nen. Zoals bekend hebben de tennisliefhebbers uit dit stads deel onlangs in een schrijven hun ongerustheid uitgesproken over het mogelijk niet realiseren van het tenniscomplex. Volgens de wethouder kan alles echter nog net doorgaan, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. In dit verband wees hij nog eens op de mogelijkheden die het universitaire tenniscomplex aan de Wassenaarseweg in de toekomst ook voor de Leidse burgerij zal kunnen gaan bie den. Nu wordt hier alleen nog maar door leden van de univer sitaire gemeenschap getennist, maar de gemeente heeft destijds bij het afgeven van een bouw vergunning de uitdrukkelijke eis gesteld dat na een jaar zou worden bezien in welke mate de banen ook voor de burgerij zou den kunnen worden openge steld. „En daar zullen we ze aan houden" aldus de wethouder. üllllllllllllll LEIDEN De bewoners van de Rijn en Schiekade willen dat de gehele Trekvliet weer wordt opengegraven. Deze wens maakten zij gisteravond kenbaar tijdens een informatieve bijeenkomst over de plannen van de universi teit met het gedeelte van de Trekvliet tussen iet Noordeindseplein en de Groenhovenstraat. .Zoals bekend is in het plan voor universitaire —/nieuwbouw aan de Witte Singel de Trekvliet X als een gracht geprojecteerd. Een dergelijke waterpartij zou, volgens de ontwerpers van het nd. plan- een natuurlijke, stedebouwkundig verant- 45 woorde afscheiding kunnen vormen tussen de 16 bestaande bebouwing aan de Rijn- en Schieka- g' de en het Witte Singelcomplex. Bovendien zou- 30! den de bewoners van de Rijn- en Schiekade niette maken krijgen met verkeersoverlast van de universiteit, aangezien er tussen de openge- I graven Trekvliet en het complex •een twee- baansweg wordt aangelegd. Het plan van de universiteit dè Trekvliet in ere te herstellen heeft veel bijval gekregen van de 3 bewoners en de gemeente. Mogelijk zal de universiteit voor een groot deel in de kosten bijdragen. Tegen de zin van de meeste bewo- 'oJ un Na bij ners van de Rijn- en Schiekade is de Trekvliet ongeveer vijf jaar geleden gedempt. Het toen malige college van b en w wilde er een grote vierbaansweg aanleggen als onderdeel van de City-ring. Sinds die tijd zijn de opvattingen over de aanleg van grote wegen veranderd, er kwam ook een nieuw college van b en w met een geheel andere signatuur. Een gevolg is dat de bewoners nu al vijf jaar tegen een dorre zandvlakte aankijken. Minister van verkeer en waterstaat heeft geweigerd een subsidie te ver lenen voor het opengraven van de Trekvliet. Het rijk heeft immers de demping voor het grootste deel gefinancierd. Kosten Nu doet de kans zich voor alsnog een deel van de Trekvliet weer open te graven met behulp van de rijksuniversiteit. De kosten bedragen zes miljoen gulden. Het opengraven van de gehele Trekvliet zal ongeveer negen miljoen gulden vergen. Wethouder Waal van ruimtelijke orde ning stelde gisteravond dat de gemeente Leiden dit bedrag niet zal kunnen opbrengen. Boven dien heeft de gemeente andere plannen met het deel van de Trekvliet dat dicht blijft. De dienst gemeentewerken heeft hier een aantal wonin gen geprojecteerd. Tijdens de bijeenkomst bleek dit plan in het geheel geen instemming van de bewoners te hebben. Juist dat gedeelte van de Rijn- en Schiekade is niet al te breed, waardoor de huizen op korte afstand van el kaar zouden komen te liggen. Er zou geen ruimte meer zijn om auto's te parkeren, aldus de bewoners van dit deel van de kade. Wethou der Waal legde uit dat het beleid erop gericht is zoveel mogelijk open plekken in de binnen stad te benutten voor woningbouw. „Ook de landelijke politiek is zo dat de groei naar het platteland zoveel mogelijk wordt tegengegaan." Hij kon de bewoners evenwel niet overtuigen. In de volgende hoorzitting zullen zij ongetwij feld op dit gewraakte onderdeel van het plan- Trekvliet terugkomen. De heer Van 't Zelfde bood wethouder Waal een lijst met handteke ningen aan van tegenstanders van deze bouw plannen. Een bewoner vroeg zich af in hoeverre hij een claim op de gemeente kan leggen, wanneer door de werkzaamheden voor de universitaire nieuwbouw schade aan zijn woning zal betrok kenen. De heer Akkermans viel hem bij: „Er zijn nu nog bewoners van de Rijn- en Schieka de die met de brokken van de demping zitten. Mondeling is hun toegezegd dat de schade kan worden verhaald. Inmiddels hebben we een nieuw college gekregen en de toenmalige wet houder van ruimtelijke ordening blijkt niet meer verantwoordelijk te kunnen worden ge steld voor zijn beloftes." Om in ieder geval de overlast te beperken die het bouwverkeer ongetwijfeld met zich mee zal brengen, stelde de heer Akkerman voor aller eerst de Trekvliet uit te graven, alvorens met de bouwwerkzaamheden te beginnen. De heer Van Stigt, een van de architecten van het Witte Singel-plan, kon niet ingaan op dit voorstel. Het grondwaterpeil zou dermate stijgen, dat de fundering van de drie gebouwen, die de univer siteit wil bouwen aan de Witte Singel in gevaar komt. WETHOUDERS OP HOORZITTING DE KOOI: LEIDEN „Overleg met de bewoners was door de snelle besluitvorming niet mogelijk", gaf wet houder Van Aken gisteravond toe op de hoorzitting van de wijkvereniging De Kooi inzake de bouw van de Sumatrabrug. Ook wethouder Ver boom vond dat de bewoners wat be treft de inspraakpro cedure „wat laat aan de bak waren geko men". De wijkvereniging heeft grote bezwaren tegen de bouw van de Sumatrabrug, die in het kader van het scheppen van werk gelegenheid zal die nen om het industrie gebied „De Waard" te ontsluiten en aldus de vestiging van nieuwe industrieën zal stimuleren. De wijkvereniging vreest voor een enorme ver keersoverlast in de Sumatrastraat en vraagt zich af of er van de brug voor op tijd een recon- noemde plannen ge- structie- en een we- reed zullen zijn. gencirculatieplan zal Het wijkcomité zou komen. Beide wet- het liefste helemaal houders verzekerden geen brug gebouwd dat met de afbouw willen zien en gaat proberen de gemeen te er nog eens voor het laatst toe te be wegen van het plan af le zien. De kans daarop is echter klein. an een onzer verslaggevers) EIDEN Een brand in de winkel van Van Berge Henegouwen n de Aalmarkt heeft voor tenminste 600.000 gulden schade ngericht. De winkelgoederen, waaronder televisies en huishou- lijke apparaten werden door de enorme hitte en dikke rook otendeels vernield. brand ontstond nadat studenten, die boven de winkel wonen, ydden gebarbecued in de kamer. Zij hadden daartoe een stenen itform opgericht op de houten vloer. Door de enorme hitte is hout van de vloer het plafond van de winkel gaan oeien. De brand woekerde in eerste instantie in de winkel, maar ook m een van de kamers. Een groot gedeelte van de winkel, kamer en een keuken brandden uit. De brandweer werd pas 4 uur vanmorgen gewaarschuwd. Door de enorme rookontwik- ig had de brandweer nogal wat moeite om de brandhaard te liseren. De nablussingswerkzaamheden duurden tot vanmorgen uur. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. boven de winkel wonende studenten hebben zich langs een touw beneden laten glijden. De studenten hadden een dik touw knopen in huis als voorzorgsmaatregel bij eventuele branden. waren al buiten toen de brandweer arriveerde. Veilingen RIJNSBURG, 23 jum bloemen (resp. g«m prijs, aanvoer) Alstroemena 0,182 8860, Amaryllis 0,166 1756, Anemonen 0,181 680, Anjers Am 0,247 51600, Anthunum 0,728 8365, Campanula 0,136 46090, Chrys. Gepl. Jr. C. 0,112 100. Chrys. Tros Jr C 1.162 15604. Wlrral Supreme 0.153 19960. Dui- zendschoon 0.643 17412. Ereraerus 0,461 16210, Freeaia 0,979 8246, Gerbera 0,213 8150, Gladiolen 0,276 54450. Glad. Colvill. 0.123 51800, Glad. Nanus 0,224 63500. Gode üa 1.129 693, Iris 0,658 23880. baa 0,546 1930. Korenbloemen 0.065 78360,. Lathyrus 0.621 573, Lelie Kelk 0,237 7945, Lelie Tak Kas 0,379 161835, Liatns 0,300 8680, Mar griet wit enk. 0.069 40070, Margriet 1,150 2343, Orruthogalum 0,230 2800, Papaver 0,190 270, Pioenen 0,475 4370. Rozen groot- bi. 0,181 1300, Rozen kleinbl. 0,074 37380, Soebiosa 0,186 10820, Snijgroen 0,571 1400, Statice 1.629 4158, 2e soort per hes 0,748 482, Violieren 0,372 11220, 2e srt. per stuk 0,115 19408, Anjers Tros 0,156 46820, Rozen Baccara 0,160 9700, Rozen Soma 0,084 De uitgebrande kamer op de eerste verdieping. Leiden Scholieren van het voortgezet onderwijs kunnen zater dag aanstaande terecht op de Grote Burcht waar boekhandel AV Boek een gratis popconcert annex talentenjacht verzorgt. Amateur-groepen van scholen uit Leiden en omgeving krijgen op dit free popconcert een unieke kans zich aan een breder publiek te presenteren. De popamateurs moeten uiteraard hun eigen in- struementen meebrengen maar krijgen de beschikking over de technische apparatuur van de Volendamse formatie Hope, die kort geleden de eerste succesvolle schreden in de nederpopwereld zette. Ook deze groep wil zich in Leiden gaan bewijzen met de amateurs die zich tot nog toe hebben aangemeld zoals Spoilt. Gomorrah. Palooka Express Gallah, Ballentine, Tenderfeet, Simple Simon en Nebbish. Zij zullen zich aan een deskundige jury die onder leiding staat van Muziek Express-redacteur Léon Keezer, moeten onder werpen Speciale attractie op dit free popconcert is de aanwezigheid van de groep Limousine uit Rotterdam, bekend geworden door succes- sen als Secenty-five, Daddy Grandpa en Don't Let Love bring you RX'rWIjk, 23 juni, groenten Waspeen down, p. kist: A I 6.50-13.60, A II 3.20-10.50, 6 1 n 22.io-23.40. Bloemkolen 6 I 148-2,02, 6 II j De presentatie van dit gratis concert van en voor scholieren is 58-115, 8 1 122-140, 8 II 36-64. Aardappelen i jn handen van de drive-inn disco van het Leidse muziekstation 15-19.' Bonenkruid 23^43, Radio Leiden. Kaarten zijn te krijgen bij A.V. Boek, Pieterskerk- 11-14, Breekjpeon 8.70, Kroten 25- j choorsteeg 14 en vrijdagavond op de Leidse schoolboekenbeurs in de Burcht. 20740, Stro/Droogbl. 0,750 100, Di bloemen 0,924 24716, Div. snijbloemen 0,157 133496, Gladiolen bnp. 0,173 9020, Orchid. Arach. Imp. 0,498 6382, Orchid Dendr. Imp. 0,057 6080, 2e sr.t per stuk i 0,011 1140, Div. Bladsrt. Imp. 3,750 799. I Div. snijbl. Imp. 0.948 915, Div. Siujbl. Imp. I 5,806 134, Begonia 1,155 589, St. Paulea I 0,689 596, Div. Perkplanten 0,427 3565, Div. IDEN Het Leids zigeune- irkest „Csird&s" heeft van het •rfonds Zuid-Holland 5000,- gekregen voor de aan- an geluidsapparatuur. - jet Anjerfonds is een van de irtien afdelingen van het Prins Bernhard fonds dat zich beijvert financiële steun te ver lenen aan culturele arbeid. Met een eigen geluidsinstallatie kan „Csardas" ook in grote za len optreden zonder van ver schillende aanwezige installaties afhankelijk te zijn. Het dansen semble van „Csardas" heeft eni: ge maanden geleden een subsi die van het Anjerfonds gekre gen voor de aanschaf van kle ding". -Bejaarden Leiden-Noord verontwaardigd EIDEN De bejaarden in kiden-Noord zijn ernstig ver- Intwaardigd over de gang van met betrekking tot de landeling van de bejaarden- brief, die gister- fvond aan alle leden van de ladscommissie sociale zorg en latschappelijke aangelegen- lllllllllli heden is verzonden, noemen de bejaarden het beleid van wet houder Oosterman „onfatsoen lijk". De oudere bewoners van Lei- den-Noord voelen zich gepas seerd. Zonder dat ooit met hen de nota besproken is, wordt de ze vanavond in de raadscom missie sociale zorg en maat schappelijke aangelegenheden behandeld. In de brief vragen de bejaarden om uitstel van be handeling totdat zij over de nota gehoord zijn. Gedurende de ver gadering vanavond zullen de be jaarden hun verzoek nader toe lichten. LEIDEN De rehabilitatie van de Haver- en Gortbuurt is inmiddels uitgemond in een ontwerp-bestemmingsplan voor dit gebied tussen Levendaal 4e Biunenvestgracht, Geregracht en het water van de Zoeter- woudse Singel. Daarin wordt uitgegaan van het omvormen van pakhuizen en garages in woningen, een nieuwe functie voor het postkantoorterrein en de mogelijkheid van een par keergarage onder de grond in de (verre) toekomst. Het ontwerp-bestemmingsplan is voorafgegaan door een reha bilitatie plan dat momenteel wordt uitgevoerd. Een aantal particuliere woningen wordt op geknapt. De stand van zaken is nu: 83 woningen verbeteren, 32 nieuwe huizen bouwen en 84 panden slopen, waarvan 6 wo ningen. De nieuwbouw in deze buurt vindt voornamelijk plaats op de terreinen die vrijkomen na de sloop van de huidige op stallen. Vooral pakhuizen en ga rages moeten er hier aan gelo ven. Met name in de Haver- straat en in de Gortestraat tus sen de Pakhuisstraat en de Kraaierstraat zal er een aantal moeten gaan verdwijnen ten be hoeve van nieuwbouw. Het noordelijk deel van de Gor ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN HAVER EN GORTBUURT: testraat, tussen Rijnstraat en Pakhuisstraat zal met uitzonder ing van twee panden tegen de grond gaan. Op die plek zijn telkens twee naast elkaar gele gen huizen met tuinen gedacht. In het deel tussen de Rijnstraat en de Kraaierstraat is op de plaats van het huidige schoolge bouw woningbouw geprojec teerd. Ter compensatie van het verlies elders in de buurt zullen hier ook enige pakhuizen en ga rages verrijzen. De Haverstraat zal helemaal verdwijnen. De hekjeswoningen rug aan rug zullen worden „ver heeld", van twee huizen één ma- k^n). waarbij de aanbouwen zul len worden gesloopt. De wonin gen voldoen allang niet meer aan de huidige eisen van woon comfort. Om tussenruimte te scheppen voor de huizen aan de zuidkant van de Gortestraat en de Vierde Binnenvestgracht is de Haverstraat en de grond van de zuidelijke bebouwing bijna helemaal als tuin of erf be stemd. Het ontwerp-bestem mingsplan houdt voor het Plant soen geen consequenties in. Al les blijft hier bij het oude. Al leen de school zou te zijner tijd vervangen kunnen worden door huizen. Toegestaan zijn verder atelierruimten en praktijkruim- térV Hotels zijn echter in de toekomst uit den boze. Langs de Kraaierstraat en de Rijnstraat is een vrijwel aaneen gesloten bebouwing gedacht, waarop de begane grond win kels zijn toegestaan. De toe komst van het postkantoorter rein is nog een open vraag. B. en W. zullen hiervoor een be stemming nader uitwerken. Ge dacht wordt in elk geval aan een sociale of culturele functie. Onder dit terrein zal wellicht in de toekomst een ondergrondse parkeergarage komen. Ieder die belangstelling heeft voor de ontwikkeling van de Haver- en Gortbuurt kan op het stadhuis een ontwerpbestem- mingsplan gaan kopen 2,50 bij bureau voorlichting). De di rect betrokkenen worden vol gende week al in de gelegenheid gesteld hun zegje te zetten. Dat gebeurt in de gymnastiekzaal aan de Haverstraat 77, waar een kleine tentoonstelling over de buurt is ingericht. Deze is geo pend op maandag 28 juni van 10 tot 4 uur en dinsdag 29 van 2 tot 5 uur. Er is dan een verte genwoordiger van de gemeente aanwezig. Op deze dagen wordt 's avonds tussen 19.00 en 21.30 uur een inspraakmarkt voor de bewoners gehouden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3