Tour belooft mooiste van na de oorlog te worden TITEL BERGKONING INTERESSEERT VAN IMPE NIET MEER Borsov hersteld van blessure KIEFTENBURG GREEP VIERDE SEIZOENZEGE IN POELDIJK RENNERS IN TOUR MCTACTUUR VAN ANQUETIL EN MERCKX VOORBIJ Ns TOURELANTIJNEN BORUSSIA DORTMUND NAAR DE BUNDESLIGA Wielerploeg aangewezen —kpERDAG 24 JUNI H)7ö LLIDSE C0URAN1 BEGIN van hei CIRCUS 15 JUNI-1e ETAPPE-173 km SAINT-JEAN-DE-MONTS - De deelnemerslijst van de Ronde van Frankrijk, die vandaag in Saint- Jean-de-Monts begint, ziet er als volgt uit: Saper-Ser (ploegleMer: Haorald): 41 Luis Ocana (Spa), 42 Roland Ber- land (Fra), 43 José Casas (Spa), 44 Josef Fuchs (Zwi), 45 Anastasio Gra- cieno (Spa), 46 Santiago Lazcano (Spa), 47 Jesus Manzaneque (Spa), 48 Pedro Torres (Spa), 49 José-Luis Uri- bezubia (Spa), 50 José-Luis Viejo (Spa). Velda-Flandria (ploegleider: Dries- Lejeune-BP (ploegleider: Aug lade): sens): 101 Mariano Martinez (Fra), 102 Fer dinand Bracke (Bel), 103 Joel Hau- vieux (Fra), 104 Ferdinand Julien (Fra), 105 Eric Lalouette (Fra), 106 Michel le Denmat (Fra), 107 Roger ,Legeay (Fra), 108 Eugene Plet (Fra), 109 Roy Schuiten (Ned), 110 Roland Smet (Fra). Pengeol De Moe t-Esso-Mlchelin (ploegleider: 1. Bernard Thevenet (Fra), 2 Patrick Beon (Fra), 3 Bernard Bourreau (Fra), 4 Jean-Pierre Danguillaume (Fra), 5 Raymond Delisle (Fra), 6 Jacques Esclassan (Fra), 7 Jean-Luc Molineris (Fra), 8 Regis Ovion (Fra), 9 Charles Rouxel (Fra), 10 Guy Sibil le (Fra). Gan-Mereter-Hateklmson (ploeglei der: Capat): 21 Raymond Poulidor (Fra), 22 Regis Delepine (Fra), 23 Jean-Pierre Genet (Fra), 24 Yves Hezard (Fra), 25 Mau rice le Guilloux (Fra), 26 Michel Pe- rin (Fra), 27 Christian Seznec (Fra), 28 Georges Talbourdet (Fra), 29 Ge rard Vianen (Ned), 30 Joop Zoete melk (Ned). Ekas-Caatpagnolo (ploegleider: Ve- les): Gitane-Campagnolo Guimard): 11 Lucien van Impe (Bel), 12 Hubert Arbes (Fra), 13 André Chalmel (Fra), 14 Jean Chassang (Fra), 15 René Dillen (Bel), 16 Raymond Martin (Fra), 17 Alain Meslet (Fra). 18 Ro- 31 Francisco Galdos (Spa), 32 Eulalio (ploegleider: Garcia (Spa), 33 Vicente Lopez-Car- ril (Spa), 34 Enrique Martinez-Here- dia (Spa), 35 José Martins (Por), 36 Antonio Martos (Spa), 37 Carlos Me- lero (Spa), 38 Antonio Menendez (Spa), 39 Domingo Perurena (Spa), 40 José Pesarrodona (Spa). Aiiper (Ned), 52 José de Cauwer (Bel), 53 Ko Hoogedoorn (Ned), 54 Gerben Karstens (Ned), 55 Gerrie Knetemann (Ned), 56 Bert Pronk (Ned, 57 Jan Raas (Ned), 58 Aad van den Hoek (Ned), 59 Jan van Katwijk (Ned). 60 Piet van Katwijk (Ned). Jobo-Wolfcer-La France (ploegleider: Lapebie): 61 André Romero (Fra), 62 Jacques Boulas (Fra), 63 Robert Bouloux (Fra), 64 Alain Cigana (Fra), 65 An dré Corbeau (Fra), 66 Guy Dolhats (Fra), 67 Henri-Paul Fin (Fra), 68 Bernard Labourdette (Fra), 69 Clau de Magni (Fra), 70 Guy Maingon (Fra). 71 Freddy Maertens (Bel); 72 Her man Beyssens (Bel); 73 Marc De- meyer (Bel); 74 Eric Loder (Zwi), 75 Michel Pollentier (Bel), 76 Ivan Sch- mid (Zwi), 77 Tino Tabak (Ned), 78 Herman van Springel (Bel), 79 Al bert van Vlierberghe (Bel), 80 Frans Verhaegen (Bel). Miko-de Grlmaldy-Saperia (ploeglei der Van Vaereaberg): 81 Michel Laurent (Fra), 82 Jean- Pierre Baert (Bel), 83 Maurice Bellet (Ita), 84 Thierry Bolle (Zwi), 85 Mi chel Charlier (Fra), 86 Antoine Gu- tierez (Fra), 87 Roger Loysch (Bel), 88 Hubert Mathis (Fra), 89 Patrick Perret (Fra), 90 Paul Wellens (Bel). Jolly-Ceraaica (ploegleider: Fonta- Brooklyn (ploegleider: Crlbiori): 111 Ronald de Witte (Bel), 112 Gian- carlo Bellini (Ita), 113 Luciano Bor- gognoni (Ita), 114 Willy de Geest (Bel), 115 Ercole Gualazzini (Ita), 116 Valerio Lualdi (Ita), 117 Marcello Osier (Ita), 118 Aldo Parecchini (Ita),' 119 Adriano Passuello (Ita), 120 Her man van der Slagmolen (Bel). na<: 91 Fausto Bertoglio (Ita), 92 Alessio Antonini (Ita), 93 Giovanni Battaglin (Ita), 94 Marcello Bergamo (Ita), 95 Alfredo Chinetti (Ita), 96 Simone Fraccaro (Ita),97 Pierino Gavazzi (Ita), 98 Donato Guliani (Ita), 99 Knut Knudsen (Den), 100 Enrico Maggioni (Ita). Scic-Flat (ploegleider: Ctepputo): 121 Gianbattista Baronchelli (Ita), 122 Arnaldo Caverzasi (Ita), 123 Lu ciano Conati (Ita), 124 José Grande (Spa), 125 Miguel Lasa (Spa), 126 Wladimiro Panizza (Ita), 127 Enrico Paolini (Ita), 128 Walter Riccomi (Ita), 129 Attilio Rota (Ita), 130 Celes- tino Vercelli (Ita). Met Jean Nelissen inde Tour I Iaint-jean-de- BONTS Aan de zon- wergoten kust in Bre- agne maakten zich gis- eren 130 renners en 1500 volgers op voor etgeen de mooiste ^ur de France van na e oorlog belooft te rorden. De jaren van dictatuur, die van acques Anquetil en Ed- y Merckx, zijn voorbij. Fransman en de elg wonnen samen ien ronden in al die ren hielden hun ploe- ;n het peloton in hun jzeren greep, hetgeen en vervelend koersver- iop tot gevolg had. Die ijd ligt gelukkig achter ns. Ie 63e Tour start met zeven ivorieten, de Fransman Ber- ird Thevenet, de Belg Lucien an Impe, de Italianen Baron- Ihelli en Bertoglio, de Span iard Pesarrodona en onze andgenoten Zoetemelk en A. P Jacques Anquetil (tweede van rechts) in illuster gezelschap. Van links naar rechts Aimar, Merckx, Pingeon, mevrouw Anquetil, Poulidor en Janssen. Kuiper. Twee Nederlanders die kans maken op de eindze ge, een weelde die wij nooit eerder gekend hebben. Het is jammer dat Merckx, De Vlae- minck en Gimondi er niet bij zijn. Maar van een devaluatie door hun afwezigheid kan niet worden gesproken. Want zij zouden in deze ronde met zijn specifieke parcours voor klim mers, geen kans op de eindze ge hebben gemaakt. Deze Tour wordt beslist in 64 kilometer. Dat is de lengte van de vijf cols, waar van op vier toppen de aankomst van een etappe plaatsvindt. In de ne- gend e etappe naar Alpes d'Huez, in de tiende etappe naar Mont Genevre, in de twaalfde etappe naar Pyre nees 2000, in de veertiende etappe naar Saint Lary en ten slotte in de twintigste etappe naar de Puy de Dome. Teneinde het profiel van de toekomstige winnaar nog meer te accentueren: er zijn in deze ronde maar liefst 44 bergen opgenomen. De trend van de laatste jaren dat alleen een uitstekende klimmer de Tour nog kan winnen, heeft zich in alle duidelijkheid voortgezet. Daarom is het zo verheugend, dat naast Joop Zoetemelk zich dit seizoen een tweede Neder lander als klimmer heeft aan gekondigd, wereldkampioen Hennie Kuiper. Feiten Vooralsnog blijft Bernard Thevenet de grootste kans hebber. Analoog aan het vorig jaar heeft de Fransman eind mei in de etappewedstrijd Dauphiné Liberé de concur renten gedeclasseerd om zich vervolgens tot aan de start van de Tour, vanmiddag om tien minuten voor een, zoveel mogelijk in anonimiteit te hullen. Dat sommige kranten daaruit menen te moeten opmaken: Thevenet rijdt niet goed", be wijst dat deze misleiding door Thevenet en diens ploegleider De Muer weer vruchten af werpt. De feiten zijn dat Ber nard Thevenet favoriet num mer een is, dat hij de sterkste ploeg aan zijn zijde heeft en dat de commerciële belangen van de organisatie het beste gediend zijn met een tweede overwinning van de Norman- diër. Men herinnert zich welk een ongekend enthousiasme de zege van Thevenet het vo rig jaar in Frankrijk heeft los geslagen. Miljoenen mensen stonden langs de wegen. De Tour leefde dis nooit tevoren. En als Thevenet in de komen de weken een zwak moment mocht hebben, zullen er heel wat krachten in werking wor den gesteld, om het onheil daarvan te beperken. in uur afwijkt van tijd in bijvoor- Met 49 renners is ield de Benelux, Frankrijk de traditie- Het totale prijzengeld ie ft Van Impe al getrouw het best ver- „Ik heb een mooie lecteerd. Ploegleider „Ik heb hem een laatste kans INT JEAN-DE- ONTS Lueien carrière achter de m Impe, de kleine rug, dit is mijn acht- elgische klimmer, ste Tour de France gegeven in de Tour eeft zich minutieus en nu vind ik het wel- de l'Aude. Daarin oorbereid op de letjes. Het volgend reed hij zo zwak dat France, jaar rijd ik nogde hij de strijd moest minder zware wed- Iaar Frankrijk de strijden en dan stap mertijd kent, die ik VOOrgoed af". staken. Ik zou in de Tour niet veel plezier van hem gehad heb ben". i de Tour de France iertien dagen lang tegenwoordigd in de is v met het ileefd volgens het Tour. Dan volgen Ita- ranse tijdschema, lië met 25 renners, pijn huis werden Spanje en België met gen. Om precies te le klokken en hor- 20 en Nederland met zijn met 97.083 gul ges een uur later 13. Behalve de negen den. Het totale prij- isteld. Hij ging op Nederlanders van de zengeld is nu 602.700 Franse tijd naar Raleigh-ploeg rijden gulden. Op de renner ed en ook aan tafel, in buitenlandse die in parijs de gele Ze hebben mij altijd dienst Zoetemelk en trui nog draagt ligt srweten, dat ik te Vianen (Gan). Tabak een bedrag te wach- mchalant ben", zei (Flandria) en Schui- ten van 15.000 gul- ran Impe, „aan die ten (Lejeune). raatjes heb ik een A ind willen maken". Andre Gevers u,t Schijndel, die vorig de Tourwinnaar !erard Vianen be- jaar in Mettet wereld- appartement int vandaag aan zijn kampioen bij de iatste Tour de Fran- amateurs werd, is Hij is 32 jaar en niet opgenomen in de vorig jaar met bijna 100.000 gulden den. Vorig jaar 18.000 gulden. Maar dit jaar krijgt waarde van 60.000 gulden in Aquitaine. Voor de winnaar van ij ziet een vervolg Tour de France-ploeg groene trui is er an zijn carrière als inde-renner niet zitten. Vianen: Lejeune BP, hij aanvan kelijk wel was gese- net als vorig jaar 7200 gulden wegge legd. Joop Zoetemelk test kort voor de start van de Tour nog even zijn conditie 'Lucien-van Impe in zijn rode noppen versierde trui len teken van het leidschap in het bergklassement. SAINT-JEAN-DE-MONTS Lucien van Impe en Bernard Thevenet. Deze Belg en Fransman zijn de grote favorieten in de 63e Tour de France, die vanmiddag om een uur in Saint-Jean-de-Monts, de parel van de Vendee, van start is ge gaan. In het zonovergoten toeristen- en vissers stadje aan de Atlantische kust, waar „La Grande Bouclé" de gemoederen van de bevolking al danig bezighoudt, maakt Lucien van Impe een ontspannen indruk. De 29-jarige specifieke klimmer uit Mere, vader van twee kinderen, is veel meer ontspannen dan Bernard Thevenet, die zijn gele trui dit jaar gaat verdedigen. Hij zegt daar alle reden toe te hebben. Van Impe: „Bernard Thevenet rijdt niet zo goed als vorig jaar. Ik heb het met mijn eigen ogen gezien in de Dauphiné Liberé en de Midi Libre. En zelf rijd ik tien keer beter dan vorig jaar. Ik voel me zo goed dat ik er van overtuigd ben dat ik een uitstekende kans heb om de ronde van Frankrijk te winnen. Daarom rijd ik dit jaar zuiver en alleen voor de eerste plaats in het klassement. De titel „Koning-van- de-bergen" interesseert mij niet meer. Misschien word ik dat nog wel, want de ronde wordt beslist in het hooggebergte, maar ik ga niet meer zoals in het verle den sprinten op de toppen van colletjes van de derde en vierde categorie". Lucien van Impe was altijd de favoriet achteraf. Bij de aankomst in Parijs werd zes van de zeven keer (Van Impe startte vandaag in zijn achtste Tour) gezegd: „Als die Van Impe voor het klassement had gereden, had hij een beste kans gehad om te winnen". Kleine Lucien heeft dit nooit gedaan. Altijd was zijn doel: bergkoning worden. Maar nu is het anders. Lucien gelooft nu zelf in zijn kansen op de eindzege. Hij: „In de winter heb ik te Gent een operatie ondergaan. Daar ben ik enorm van opgeknapt. Voor het eerst in mijn loopbaan voel ik mij 100 procent in orde. Ik heb altijd last gehad van mijn liezen. Twee jaar geleden werd ik geopereerd, maar die operatie was niet bepaald geslaagd. In Gent werd een stuk weefsel vervangen door nylon. En sindsdien heb ik nooit meer pijn in de liezen gevoeld. In de Dauphiné Liberé en de Midi Libre heb ik mezelf getest en het ging beter dan ooit. Vorig jaar nog kon ik op een berg slechts een keer demarreren. Nu kan ik het wel tien keer". Pas laat Ondanks het feit, dat hij door die opera tie pas laat aan zijn seizoen kon begin nen Van Impe miste bijvoorbeeld Parijs-Nice maakte de Belg een sterk voorseizoen. Nooit blonk hij uit vóór de Tour. Dit jaar won hij de Polymultipliee (een bergklim), Sens-Paron, een etappe in de Midi Libre en de tijdrit in de Midi Libre. Die tijdrit van 30 kilometer over golvend terrein won hij met een gemiddelde van bijna 41 kilometer per uur. Tijdrijden was nooit de specialiteit van Van Impe, dit jaar kan hij het wel. Voorts won hij vorige week nog een etappe in de Tour de l'Aude, eindigde hij als tweede in het eindklassement van de Midi Libre, vijfde in de Dauphiné en negende in de Waalse Pijl. Van Impe: „Ik heb alle reden om optimistisch te zijn. Vergeet niet, dat ik alles op de Tour de France heb afge stemd". POELDIJK Jos Kieftenburg uit Wervershoof zegevierde gis teravond in de ronde van Poel dijk. Het was een overwinning op wilskracht en ontstond dankzij zijn ploeggenoot Sjaak Schuitemaker uit Andijk. De dolgelukkige winnaar Jos Kief tenburg, die in de laatste ronde weg sprong uit een groepje van tien renners: „Ik had met Schuitemaker afgesproken dat ik weg zou gaan in de slotfase en dat hij het aan kop dan helemaal zou proberen af te stoppen. Het is wonderbaarlijk maar het lukte". Voor dq, Nbordhollander was het zijn vierde seizoenoverwin ning. Maandag komt hij met Schuitemaker en nog twee leden van de Hoornse wielerclub aan de start van de internationale avondzesdaagse; „Ik ben op het ogenblik in uitstekende vorm en mijn verwachtingen voor de zes daagse zijn erg groot", aldus de 25-jarige amateur, die de 100 kilometer op het bochtige par cours in Poeldijk reed in twee uur 24 minuten en 30 seconden. Erg strijdlustig in deze ronde was Michel Jacobs. Hij reed eni ge ronden alleen aan de leiding en na zo'n 50 ronden (half koers) ontstond er een kop- groepje van vijf renners. Dat waren: Michel Jacobs, de Zuid hollands kampioen Marcel van Leeuwen, Theo Hoogervorst, Joop van Rossem en de EWn- gelsman Roy Erwin. Deze groep nam een voorsprong van zo'n dertig seconden, 'n twintig ronden voor de finish was de groep uitgebreid tot tien die elkaar ereplaatsen plaatsen betwisten. Met nog acht ronden te gaan, nam de jury het verstandige besluit om het peloton uit de strijd te ne men en de tien ontsnapten de laatste ronden vrij baan te ge ven. Even leek het erop dat Joop van Vliet, broer van Leo, de winnaar van Olympia's Tour, de over winning zou grijpen. Terwijl zijn vader rustig de lootjes van de vereniging" Westland Wil Vooruit" verkocht sprong zoon Joop met nog drie ronden voor de boeg weg. Maar het groepje- renners haalde hem terug. De streekfavoriet kwam tenslotte als tiende over de eindstreep. Jos Kieftenburg kon wel wegko men en greep de overwinning. Leo van Vliet, de vedette van het Westland was niet van de partij gisteravond. Hij was met het oog op Montreal door coach Middelink opgeroepen voor een trainingskamp. Maar ondanks het gemis van de renner uit Honselersdijk had de ronde van Poeldijk genoeg kwa liteit aan de start. Vorig jaar werd de ronde niet gehouden door organisatie-moeilijkheden. Maar gisteren kon het wielerco- mité van Poeldijk terugkijken op een zeer geslaagd evenement. Volgend jaar zal dan ook de 25 ste ronde van Poeldijk worden gehouden. De uitslag: 1. Jos Kieftenburg, 2. Gerrit de Wit, 3. S. Fleed- wood, 4. M. Jacobs, 5. Marcel van Leeuwen, 6. Arie de Groot, 7. Sjaak Schuitemaker, 8. Theo Hoogervorst, 9. Roy Erwin, 10. Joop van Vliet. ARTHUR VAN RIJSWIJK KIEV De tweevoudige Olympische sprintkampioen, Valeri Borsov, lijkt vlak voor Montreal geheel hersteld te zijn van zijn enkelblessure. Op de tweede dag van Russi sche kampioenschappen in Kiev werd hij kampioen op de 100 meter in 10.27 seconden en kwalificeerde zich meteen voor de spelen van Montreal. Joeri Silo vs werd tweede (10.42) en Aleksander Aksiline derde (10.44). Bij de dames sprintte Loedmilla Maslakova naar de titel in 11.37 seconden voor Tatjana Anissowa (11.46), die echter de 100 meter horden in 12.97 seconden op haar naam schreef. Uitslagen Heren: Hink-stap-sprong: 1. Tsjevts- jenko 16.64 m. Dames Kogelstoten: 1. Svetlana Kratsjevskaja 20.70 m., 2. Raissa Taranda 20.06. Speerwerpen: 1. Svetlana Ba- bitsch 63.74 m„ 2. Nadesjda Jakoebowitsch 61.92 m. De Finse atleet Lasse Viren heeft gisteravond op de twee de dag van de wereldspelen in Helsinki de beste seizoenpres tatie geleverd op de 10.000 meter. De Olympische kam pioen van 1972 liep de afstand in 27 minuten en 42.95 secon den. Voor de tweede beste seizoen- prestatie zorgde een andere Fin. De speerwerper Seppo Hovinen overbrugde een af stand van 93.54 meter. John Akii-Bua, de Olympische kampioen en wereldrecord houder op de 400 meter hor den met 47.82 seconden, heeft zich in Helsinki bij het inlopen geblesseerd aan de knie. Akii Bua besloot daarop zijn Euro- VALERI BORSOV pese toernee te onderbreken en terug te keren naar Oegan da. De Amerikaanse atleet Dave Roberts heeft het wereldre cord polsstokhoogspringen verbeterd en gebracht op 5.70 meter. Tijdens de selectiewed strijden voor de Olympische spelen in Eugene kwam hij daarmee drie centimeter hoger dan het oude record, dat sinds 29 mei van dit jaar op naam stond van zijn landgenoot Earl Bell. De beste wereldseizoenpresta- tie op de 100 meter kwam in Bydgoszcz op naam van de Poolse Grazyna Rabsztyn. Zij won het nummer in 12.69 se conden. De beste electronische tijd stond voor dit seizoen met 12.91 seconden op naam van Annelie Ehrhardt (O-Dld.). DORTMUND Na vier seizoenen te zijn weggeweest is Borussia Dortmund na een overwinning van 3-2 op FC Nürnberg, weer teruggekeerd in de hoogste divisie van het Duitse voetbal, de „Bundesliga". In een uitverkocht Westfalen-stadion (54.000 toe schouwers) in Dortmund zorgde Huber in de voorlaatste minuut voor de winnende Dortmundse treffer. Met Borussia Dortmund promoveren ook de kampioen van de tweede divisie noord, Tennis Borussia Berlijn, en de kampioen van de tweede divisie Zuid, FC Saarbrücken, naar de Bundesliga. Het voetbalelftal van Rusland heeft in Moskou het Europese kampioenschap voor ploegen onder de 23 jaar behaald. De Russen, die in de halve finales Jong Oranje uitschakelde, wonnen de tweede ontmoeting tegen titelhouder Hongarije met 2-1, nadat de eerste wedstrijd in Boedapest in een gelijkspel van 1-1 was geëindigd. DEN HAAG Het Nederlands Tak, Adrie van Houwelingen, Frits Olympisch Comité (NOC) heeft Pirard, Fons van Kahrtik en Fnts de voordracht van de KNWU Schür. Coach is Joop Middelink. van de renners voor de Olympi- Gerrit Mohlman, peter sche spelen m zijn geheel over- Nleu„enhujs, Geme Slot, Hennie genomen. Dat houdt in dat de stamsnijder, Martin Rietveld, Her- volgende wielrenners naar man Ponsteen en Sjaak Pieters. Montreal gaan: 9?ach is Frans Mahn T v.uan Als mecaniciens gaan mee J. Kwan- tes en J. de Wit Chef d'equipe is H. Meuwesse. Titel Minneboo achter demies AMSTERDAM Gaby Minneboo is gisteren op de cementbaan van het olympisch stadion in Amsterdam Nederlands kampioen achter de dernies geworden. Hij reed achter Bruno Walrave 30 kilometer in 30,37 minuten en bleef de tweede man Mathieu Pronk ruim 200 meter voor. Venix viel met pech uit.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13