KKER WILDE NIET TE ANG IN DE ZON BLIJVEN Zwembond hanteert het harde Amerikaanse systeem Gevarieerde samenstelling van Landelijk Pastoraal Overleg III GIIÉDONDERDAG 24 JUNI 1976 LEIDSE COURANT N (Londen Dankzij de omstandigheid "dat de natuur Betty Stöve en Tom Okker wat meer in bescherming heeft meenomen dan de meeste andere old-ti- f't'Hners in het beulszware tennismetier en ie heeft gevrijwaard voor ernstige bles- d a sures, doet Nederland nog steeds aardig apa, mee op het 99ste Wimbledontoernooi en ubri lijn perspectieven op beter volop aan- wezig. Beiden doorstonden ongeschon- den een van de eerste hondsdagen van bet jaar en plaatsten zich bij de laatste 32 van het enkelspel. Okker door een overwinning met 9—7, 6—2, 6—3 op de e torenhoge figuur uit Holland Michigan, edie naar de naam Viktor Amaya luis tert, Betty Stöve via een eenvoudige 6—1, 6—2 op Sue Saliba, een niet onbe vallige Australische, die bet racket hal verwege de steel vasthield en iets meer li missers dan winners produceerde, het- ;een bij Betty Stöve precies omgekeerd 'r ve 'tWI maar achterwege laat, omdat deze hem direct volstrekte rust zou voorschrijven. Desondanks be zorgde hij de Britse toeschouwers een deceptie door hun laatste Davis Cup-speler John Feaver uit te schakelen. Betty Stöve en Okker daarente gen zijn door de tijd ogenschijnlijk ongemoeid gelaten, al moet worden afgewacht hoe het gaat als de broeiende hitte aanslagen op de conditie blijft plegen. Vooralsnog is Jimmy Connors het gunstigst af. Afgezien van het feit dat hij met uitzondering van Björn Borg de minste jaren met zich mee torst, heeft hij een extra vrije dag in het vooruitzicht omdat hij zich als eerste een plaats bij de laatste zestien verwierf. Vervaarlijk as. isti' hep< d. OjDat beide Nederlandse dertigers nog volop mee- i draaien met de top is geen vanzelfsprekende zaak. kii Leeftijdgenoten als Newcombe (2 maanden jonger zwa dan Okker), Bob Lutz, Ismail el Shafei, Martin üiessen en Francoise Durr bewegen zich neer krakend over de baan. Zelfs Arthur Ashe niet meer de oude. De drievoudige Wimbiedon- pioen Newcombe kan nauwelijks de knieën neer buigen. De spieren van zijn slagarm functio neren zo slecht dat hij het bezoek aan een dokter Op baan twee, waar het gras slecht en de verras singen van oudsher het grootst zijn geweest, trad Tom Okker gistermiddag aan tegen Viktor Amaya. Een herhaling van het treffen van vorig jaar in dieielfde ronde tegen Haroon Rahim werd gevreesd. Amaya bleek een vervaarlijke reus, die een volle kop hoven de 1.78 meter van Okker uitstak en - alsof dat niet genoeg was bij elke opslag met beide benen van de grond ging om de bal vanaf meer dan drie meter hoogte in het vijandelijk servicevlak te knallen. Op die manier sloeg hij zeventien aces in drie sets. Een aardige produktie als men bedenkt dat Rahim er vorig jaar zestien in vijf sets produceerde. Als de partij over de volle lengte was gegaan had Amaya een beste kans gehad het record van dit jaar van 26 aces (Bill Collins tegen Panatta) te breken. Maar voor dat laatste voelde Okker niets. „Nee", sprak hij ontspannen na afloop: „De hitte deed me niet veel, maar je moet natuurlijk niet te lang in de zon blijven". In de lange eerste set had Okker alle kans om zijn boomlange tegenstan der op diens kwaliteiten te testen. Het stond al snel vast dat diens lichaam te groot was om alle informatie van het hoofd op tijd aan de spieren door te geven In het spel van David tegen Goliath had Okker de meeste troeven in handen: reacties nelheid, handigheid, inzicht en techniek. Bleef alleen die dreunende service. Steunend op dat wapen werkte Amaya bij 7—6 drie set-points weg en bij 8—7 nog eens twee, waarbij hij eenmaal zijn hele lange lichaam in het schot gooide, toen Okker met een gevaarlijke voorhand topspin de set wilde binnenhalen. Van Amaya's raket viel de bal dood achter het net. In de wetenschap dat een „tie break" waarschijnlijk slecht voor hem zou aflopen, viel Okker weer aan en pakte de set met een passeerslag, toen de Amerikaan zich weer eens aarzelend naar voren begaf. Vanaf dat moment was het gevaar geweken. Amaya bleef nog wel een enkele ace slaan, maar als hij terugviel op de tweede bal was Okker er als de kippen bij om te demonstreren hoe verbeten hij eigenlijk wel was en vooral met delicate stop-volleys schepte hij Amaya op met een minderwaardigheidscomplex. Hoofdschuddend en mopperend vervolgde de Amerikaan de les. Even dreigde Okker in zijn enthousiasme oververhit te raken. Een dubieuze beslissing van de scheidsrechter en het geredeka vel erover gaven hem de gelegenheid het even rustiger aan te doen en krachten te verzamelen voor een finale, die hij besloot met een love-game. Gevreesd Voor Okker zijn de lichte vingeroefeningen nu voorbij. Zijn volgende tegenstander op weg naar de laatste zestien is Phil Dent, één van de laatste prod uk ten van de Harry Hopman-lijn, die geen kans heeft gessen de tien jaar durende Australi sche hegemonie te handhaven, maar wel een gevreesd opstakel vormt voor de allergrootsten. Okker heeft - afgezien van een kort setje in de stedencompetitie - nog nooit van hem verloren. Hier op Wimbledon heeft de 26-jarige Australiër in de eerste ronde de grootste moeite gehad om zich te handhaven. De Brit John Lloyd had tegen hem een match-point op 8—7 in de vierde set, nog twee in de „tie break" en nog enkele bij 5—3 in de vijfde set. Dent werkte ze weg, won uiteindelijk met 7—5 in de vijfde en had ineens opvallend weinig moeite met Andrew Pattison (6—2, 6—2, 7—5) die Okker eigenlijk tegenover zich had ver wacht. Twee jaar had Dent op ditzelfde Wimble don oq|c zo'n vastberaden bui. Jimmy Connors kon hem toen slechts met uiterste moeite in vijf sets opzij schuiven. „Ik zal u wel wakker houden", zei Betty Stöve tegen de slaperige dame die geacht werd een van de zijlijnen van baan zeven te bewaken. Dat deed Betty dan ook en Sue Saliba, een kittige 19-jarige uit Melbourne, hielp naar vermogen. Was het raak, dan klopte de bal het stof uit de dorre grasmat, was het een afzwaaier, dan diende het publiek te bukken. In dit spel van alles-of-niets serveerde Saliba ettelijke dubbele fouten, tot zelfs vier maal toe in een game. Stöve stelde daar wat aces tegenover, meed de dubbele fout al evenmin en mikte ook wel eens over het omheining zonder dat dit op haar goede humeur inwerkte. Serieus was het allemaal toch niet. Dat kan anders worden in de derde ronde. Dan komt ze vermoedelijk tegen over de Amerikaanse jeugdkampioene Beth Nor ton te staan, die Evonne Cawley dezer dagen aanduidde als een van de meest talentvolle jonge- WIMBLEDON Uitslagen Heronenkelsp«l eerste ronde Mark Edmonsson (Aus)Ray Moore (Zaf) 7—5. 4—6. 89. 7-5, 6—3, Phil Dent (Aus)—John Lloyd (Gbr) 4—6. 7. 6—3. 9—6. 7—5. Charlie Pasarell (Vst>—Vijay Amritraj (Ind.) 6—4, 6—2. 6—4. Stan Smith (Vst)—Patricio Cornejo (Chi ll) 6-1.6-2, 6—4 Heren enkelspel tweede ronde Arthur Ashe (Vst)—Allan Stone (Aus) 75. 89, 97. 75. Jimmy Connors (Vst)—Steve Warboys (Vst) 6—3. 6—2. 6—3, llle Nastase (Roe)—Zljko Franulo- vic (Joe) 61. 7—5. 63. Björn Borg (Zwe)—Marty Riessen (Vst) 6—2, 6—2. 64, Adriano Panatta (Ita)David Col- lings (Aus) 97, 26. 36. 86. 6—1. Ismael el Shafei (Egy)Bob Carmichael (Aus) 8-6. 6—4. 6—4 De belangrijkste Wlmbledon-uitslagen van woensdag zijn: Heren-tnfca lapel. Tweede ronde: Tom Okker (Ned)-Victor Ameya (VS) 9—7 6—2 6—3. Guillermo Vilas (Arg)-Haroon Rahim (Pak) 9—7 6—3 6—4. Roecoe Tanner (VS)-Ken Hi- rai (Jap) 6—3 6—4 9—7. Mark Edmortd- son (Ausl-Mark Farrell (GB) 9-8 9—7 6—4. Nikki Pilic (Joe)-Victor Pecci (Per) 89 9—8 6—3 £—7 6—4. Ramirez (Mex)-Wayman (GB) 6—4 8—9 6—4 6—3. Metreveh (Sov)-Stockton (VS) 6—8 6—3 6—3 3-5 11—9. Roche (Aus)-Reid (VS) 6—4 6-2 6—4. Newcombe (Aus>- Feaver (GB) 6-3 3—6 8—9 6—4 6—4. Gottfried (VS)-Andrews (VS) 8—6 7—9 2-6 6—4 6—2. Fillol (ChiKase (Aus) 8—9 6—4 6—8 9—8 6—2. Smith (VS)- Battick (GB) 6-0 6—8 6-2 6-3. Lutz (VS) Gorman(VS) 6—1 8-9 6-3 2-6 6—4 e: Olga Morzova (Sov>- Margaret McLean (VS) 6—2 6—0. Chris Evert (VS)-Annette Coe (GB) 6-0 6-0. Renate Tomanova (Tsj)-Kathy Harter (VS) 6—3 3—6 9—7, Regina Marsikova (Tsj)-Tory Fretz (VS) 6—2 6—4, Beth Norton (VS>-Plotman (Zaf) 6-3 9—8, Virginia Wade (GB)-Sue Mappin (GB) 6—1 6—0. Evonne Goolagong (Aus)- Sharon Walsh (VS) 6-0 7—5. Mar.a Bueno (Bra)-Anne Bruning (VS) 6—4 3-6 8—6. Betty Stoeve (Ned)-Saliba (Aus) 6—1 6—2, Rosie Casals (VS)-Bo- strom (VS) 6—2. 6—4, Kerry Raid (Aus)- Pat Teeguarden (VS) 6—4 1—6 6—2 Cuba laat het afweten HAARLEM Wereldkampioen Cuba heeft op het laatste moment afgezien van deelneming aan de Haarlemse Honkbalweek, die morgen begint. De reden is onduidelijk. Cuba, dat de honkbalweek de laatste jaren beeft ge wonnen, had visa aangevraagd, maar deze aanvraag geannuleerd. De Cubanen zelf gaven als reden op dat zij geen visa konden krijgen. De plaats van Cuba wordt ingenomen door de Sullivans. De semi-profs van Bob Sullivan zeiden in een eerder stadium af. Zij werden toen vervangen door Korea. De Nederlandse ploeg heeft gisteren in het Pim Mulierstadion in Haarlem ook de tweede wedstrijd tegen de Ramstein Rams gewonnen: 6—0. Het was de laatste oefenwedstrijd van de Myersequipe voor de honkbalweek begint. Meyers gebruikte drie werpers, Nol Beenders, Martin Ronnenbergen en Ferry Neuteboom, die elk drie innings de defensie leidden. WIJDA MAZEREEUW TOELATINGSEXAMEN VOOR MONTREAL Dit zijn de limieten De limieten die in het weekeinde moeten worden gehaald om naar Montreal te worden afgevaardigd zijn: DEN HAAG De zwembond is de enige die ruim tevoren beeft beslist dat de Olympische.limieten bepalend zijn voor een reis naar Montreal. Daarmee hanteerde de zwembond het Amerikaanse systeem, waartegen weliswaar bezwaren worden nfoii jeuit maar dat in elk geval niet de mogelijkheid laat tot narchanderen. Wie op de Amerikaanse kampioenschappen ïoldoet aan de eisen, gaat naar de Spelen. Wie faalt, door welke oorzaak ook, blijft simpelweg thnis. Een keihard systeem wat al menige wereldrecordhouder vorige Spelen heeft doen missen. De atleten weten evenwel waaraan zij toe zijn en behoeven niet stad en land af te reizen om te trachten ergens een succesje te bereiken dat mogelijk toegang geeft tot de Olympische piste. De vaderlandse zwemtop moet morgen, zaterdag en zondag in het Rotterdamse Zwembad-West het toelatingsexamen voor Montreal doen. Voor verscheidene dames een opgave die niet te hoog zal liggen omdat zij reeds een of meermalen de limiet hebben gehaald, dikwijls ruimschoots. Voor de heren ligt dat anders, nog niemand kwam onder de limiettijden. Voor ben is het dus helemaal erop of eronder. De ongelooflijke uitbarsting at van de Oostduitse zwemsters, stiel enige weken geleden, ligt nog het geheugen. Alle we- een reldrecords op de Olympische nummers werden in een enige dagen durende wonderbaarlij ke explosie in het Oostberlijn- se bad veroverd. Een even on- v3waarschijnlijke als bijna inwe- zenlijke prestatie, gerealiseerd door meisjes die over het alge meen tussen de veertien en zeventien jaar zijn. Het oplei dingssysteem had zijn waarde bewezen, althans voor hen die ermee akkoord kunnen gaan. Men mag zich afvragen: waar om eigenlijk niet Ook in Ne- rtig derland wordt alles gevergd en geëist van de zwemsters en zwemmers. In de vroege och tenduren, tussen de middag en in de vooravond worden zij te water gelaten. Want, hoe para doxaal het klinkt, in ons wa terrijke land is geen zwemwa ter. zodat op de onmogelijkste tijden door onze top moet wor den getraind. Dat is in een land als Oost-Duiteland beter geregeld. De faciliteiten zijn omvangrijker. Maar ook de voorbereiding verschilt he melsbreed met die in Neder land en dat is een facet waar over niet mag worden ge klaagd. Nederland is zo ver (nog?) niet. De wetenschappelijke ba sis, waarop de Oostduitse suc cessen zijn gegrondvest, kan ook hier ontwikkeld worden - Zoals elders, ook in de Ver enigde Staten, de best mogelij ke begeleiding naar weten schappelijke maatstaven wordt gegeven, zou dat punt ook in ons land meer aandacht moeten krijgen. Bouw van het lichaam, mogelijkheden voor korte of lange afstand en vele andere onderzoeken puren het optimale uit de zwemster of zwemmer. Men kan tégen zulk een systeem zijn maar het le vert wél prestaties op. Er is ook mee uit de wereld gehol pen de stelling dat het niet mogelijk is meer dan één piek in de prestatiecurve in te bou wen. Begin juni leverden de Oostduitse zwemsters onvoor stelbare prestaties. Anderhal ve maand later zullen zij in Montreal bepaald niet zijn uit geblust of opgebrand. Absolu te top moet in staat zijn meer dan eens te exploderen. Wie daartoe niet behoort, zal het inderdaad van incidentele uit schieters moeten hebben en moeten zwoegen om, bijvoor beeld, het aanstaande week einde de limiet te halen, die in de meeste gevallen niet eens zo bijzonder zwaar is. Enith Brigitha geldt als zekere kandidate voor de Olympische Spelen. Op de 100 meter vrije slag dames is deze 59.1 sec. Enith Brigitha bleef enige malen daar al ruim onder met als beste tijd 56.31 en ook Ineke Ran zwom al een keer 58.43 (in een 50-meter-bad). Het is over igens vreemd dat de vader landse top ook in 25-meterba den uitkomt tijdens een Olym pische voorbereiding. Er wor den bedriegelijke tijden ge n, die in een „dubbel" bad wegzakken tot boven de limiet. Verloren Behalve bij pertinente top- zwemsters als Enith Brigitha die zowel op de 100 m. vrij, als de 200 m., 400 m. en 800 m. de Olympische limiet reeds verwezenlijkte en derhalve voor dit weekeinde geen zor gen zal hebben. Tot nu toe slaagden in het min of meer recente verleden meer zwem sters daarin: Wijda Maze- reeuw, die met Enith Brigitha tot de .zekeren" voor Mont real mag worden gerekend, op de 100 m. schoolslag en de 200 m. idem, Corianne Heijmans, Diane Edelijn en Enith Brigit ha op de 100 m. rugslag, waar op - evenals op de 200 m. - Paula van Eijk haar limiet, die zij al ruimschoots haalde, niet zal kunnen zwemmen in dit weekeinde omdat zij eind mei geveld werd door de ziekte van Pfeiffer. Daardoor ging een zekere kandidate voor Montreal verloren. Voorts werden de limieten reeds gehaald door Ineke Ran (100 m. vrij), Annelies Maas (200 m. vrij), Aggenbach (800 Aggenbach(800 m. vrij), Anne- 100 m. vrije slag 200 m. vrije slag 400 m. vrije slag 800 m. vrije slag 15.00 m. vrije slag 100 m. schoolslag 200 m. schoolslag 100 m. rugslag 200 m. rugslag 100 m. vlinderslag 200 m. vlinderslag 400 m. wisselslag ind. 4x100 m. vrije slagest. 4x100 m. wisselslagest. 4x200 m. vrije slagest. lies Maas en Yolanda Aggen bach op de 400 m. vrij terwijl zij beiden ook op de 800 m. vrije slag hun kandidatuur hebben gesteld en Annelies Maas bovendien nog eens op de 400 m. wisselslag de limiet haalde. Met het beschikbare potentieel kunnen ook de es tafettes - 4 x 100 vrije, 4 x 100 wissel en 4 x 200 vrije slag - zodanig bezet worden dat uit zending gerechtvaardigd is. Het ziet er naar uit dat op het eindexamen in Rotterdam een behoorlijke ploeg zwemsters de limiet, die allesbeslissend is, zal bereiken. Mochten er enige - door zenuwen, indispo sitie of iets dergelijks - afval len, dan bieden de estafettes veelal nog een zijdeurtje om door naar Montreal te glippen. Daar mogen overigens geen wonderen worden verwacht. Men herinnere zich de tijden die vooral de Oostduitse feno menen als o.a. Kornelia Ender, Barbara Krause, Ulrike Rich ter. Birgit Treiber, Petra Thu- mer en Claudia Hempel op de klokken hebben gebracht, ter wijl ook Amerika met Shirley Babashoff, Jill Sterkei, Kim 1.06.7 2.22.5 1.04.3 2.18.5 5.04.5 4.00.7 4.31.7 Heren: 53.4 1.55.8 4.06.0 16.10.0 1.06.8 2.25.0 59.2 2.10.0 57.2 2.06.0 4.40.0 Peyton, Wendy Boglioli en nog een hanjevol sterke tijden kan voortbrengen. En uit andere landen zullen ongetwijfeld ook zwemsters opduiken die op medailles belust zijn. Voor de heren ziet het er min der gunstig uit, overigens een bekende situatie in ons land. Behoudend Henk Elzerman zijn er weinig kandidaten die rijp zijn voor Montreal, tenzij er toch nog opzienbarende vorderingen zijn gemaakt. Na een stage van vier maanden in Amerika moet Henk Elzerman in staat worden geacht ten minste dicht in de buurt van een limiet te komen. Voorts gokt hij op de estafette vrije slag maar dan zullen toch nog drie anderen een zodanige tijd moeten halen dat het totaal onder de 7.55.4 voor de 4 x 200 m. vrije slag komt. En ook dat staat te bezien. Onverwachte tegenslagen daargelaten moet het mogelijk zijn dat Nederland met een redelijke damesploeg naar Ca nada vertrekt en een „dunne" herenafvaardiging. Misschien wel een vliesdunne. HERMAN VAN BERGEM Ruim de helft van de tot nu toe bekende eenenzeventig le den van de delegaties voor het derde Landelijke Pasto raal Overleg van de Neder landse kerkprovincie, dat vol gend jaar zal worden gehou den, is tussen de veertig en zestig jaar oud. Ongeveer tien behoren tot dc leeftijdsgroep van achttien tot dertig jaar. De jongste deelnemer is een student van negentien jaar, ongeveer twintig afgevaardig den komen uit de groep van dertig tot veertig jaar. Slechts enkele leden zijn oudér dan zestig jaar. Aldus meldt de persdienst van de r.k. kerkpro vincie. De voorbereiding van LPO-III is onlangs begonnen met de uitgave van de discussiebro chure „Mijn idee", waarin en kele verhalen zijn opgenomen rond het LPO-thema „Samen geloven en kerk-zijn". Op het bisdom Roermond na hebben de bisdommen in to taal achtenveertig mannen en vrouwen als hun afgevaardig den aangewezen. Uit een werkgroep van dertig perso nen zal dezer dagen de Roer- mondse delegatie worden ge kozen. Een landelijk kiescolle ge heeft ter aanvulling van deze delegaties wat betreft leeftijdsgroep en/of beroep drieëntwintig mensen gekozen. Om deze groep van in totaal vijfentwintig aan te wijzen personen rond te maken, wor den nog twee vertegenwoordi gers van de buitenlandse werknemers gezocht. Deze vij fentwintig worden verdeeld over de delegaties van de bis dommen. Onder de nu beken de eenenzeventig afgevaardig den zijn achtenveertig n en drieëntwintig i Uit de sector onderwijs komen vijftien afgevaardigden, de meesten met een academische opleiding. Er zijn twee theolo giestudenten. Negen afgevaar digden zijn werkzaam in het pastoraat, van wie vier als priester. Er zijn ook enkele religieuzen. Uit de sectoren industrie/be drijfsleven/overheid komt ruw geschat een kwart van de af gevaardigden, onder wie twee van de „werkvloer": een bouwvakker en een etiketteer der. Een afgevaardigde is vak bondsbestuurder. Uit de secto ren maatschappelijk werk/vor mingswerk komen veertien af gevaardigden. Van de vier huisvrouwen hebben de mees ten een sociaal-maatschappe lijke functie, onder meer in vrouwenorganisaties. Het LPO kent in totaal negen tig deelnemers: zeven bis schoppen, zesenvijftig afge vaardigden van de bisdom men, vijfentwintig aangewezen door het kiescollege en twee afgevaardigden van het mili tair vicariaat. De pauselijke bijbelcommis sie is in meerderheid van me ning, dat er niet voldoende bijbelse gronden zijn om de mogelijkheid van de vrouw in het ambt uit te sluiten. Een zelfde meerderheid van de commissie was eveneens van mening, dat het niet tegen de oorspronkelijke bedoeling van Christus zou indruisen, wan neer de kerk het priesterambt voor vrouwen zou open stel len. De hele commissie is er van overtuigd, dat het Nieu we Testament op zich niet in staat is om de kwestie duide lijk eu voorgoed te regelen. De pauselijke bijbelcommissie heeft deze studieresultaten neergelegd in een rapport voor de congregatie voor de ge loofsleer. die een document over de kwestie van de vrouw in het ambt voorbereidt. Bijbelcommissie: Onvoldoende grond om vrouw uit te sluiten van ambt Verandering van de kerkebjke praktijk is echter niet zo waar schijnlijk, omdat deze de goed keuring moet hebben van paus Paulus die een beslissing in deze aangelegenheid niet al leen zal baseren op de mening der bijbeldeskundigen. De me ning van de paus is bekend. Op 18 april 1976 verklaarde hij, dat Christus geen vrouwen tot het priesterambt had ge roepen. De paus kan dit dan ook niet veranderen, zo zei hij. De pauselijke bijbelcommissie merkt in verband met de voor schriften van de apostel Pau lus, die heeft geschreven, dat de vrouw alleen maar haar mond heeft te houden op dat de apostel heeft ingehaakt op mogelijke concrete situaties en misbruiken. Er zijn volgens de commissie in de begintijd der kerk duidelijke veranderingen opgetreden. Aanvankelijk mocht de vrouw bijvoorbeeld geen doopsel toe dienen. Later wel. Andere tij den en andere omstandighe den kunnen aanleiding zijn tot wijzigingen, zegt de commis- Het „Radicalenbesluit" werkt verlammend op de West-Duit se universiteitsstudenten. Zij worden bang hun mond open te doen. Daardoor wordt de weg naar de vrijheid afgesne den. Aldus de studentenpastor Eek- hard Minthe uit Bonn op het congres, dat protestantse en katholieke studentengemeen ten, respectievelijk parochies, in Bonn hebben gehouden. Tijdens een podiumdiscussie berichtten afgestudeerden over hun pogingen werk te krijgen. Zij deelden mee afge wezen te zijn op grond van studentenactiviteiten van soms lange tijd geleden. Noch bij het bijzonder onderwijs noch in de ambtenarij hadden zij enige kans gekregen. Van de kant der evangelische studentenpastores werd er dan ook op aangedrongen, dat de Radicalenbesluit snoert Westduitse studenten de mond raad der evangelische kerk in West-Duitsland niet langer zou zwijgen over de verontrusten de toepassing van het Radica lenbesluit. Zij wezen erop, dat krachtens dit besluit sollicitan ten voor de openbare dienst niet op grond van een straf blad worden afgewezen, maar op grond van vermoedens. In verband hiermee verklaar de prof. Walter Kreek, dat het Radicalenbesluit het rechtsbe wustzijn aantast. Duidelijk moet volgens hem ook gesteld worden, dat een christen het nooit voor de volle honderd procent eens kan zijn met wel ke politieke partij ook, omdat hij steeds op de eerste plaats aan zijn geloof gebonden is. Daardoor wordt ook het ge vaar beperkt van een partijpo litiek engagement. KORTE METTEN Het katholiek theologisch ge nootschap van Amerika heeft een vrouw tot vice-presidente gekozen. Dit betekent, dat zij volgend jaar automatisch pre sidente wordt. Hiermee is voor het eerst in de geschiede nis van het Amerikaans kath oliek theologisch genootschap en misschien van alle kath olieke theologische genoot schappen, een vrouw in de leiding gekomen. Gekozen werd de uit Engeland afkom stige zuster Agnes Cunning ham, hoofd van de afdeling historische theologie van het Lake seminary in Mundelein. De internationaal bekende do minee Tullio Vinay, leider van het „Servicio Cristiano" der Waldénsekerk in Riesi op Sici lië, is in de kieskring Chivaso Casale in Piemonte in de se naat gekozen. Hij had zich als onafhankelijk kandidaat ge steld op de lijst van de com munistische partij. Hij zei, dat hij het, als lid van de commu nistische fractie, als zijn bij zondere taak zou zien een bij drage te leveren vanuit het christelijk geloof. Vertegenwoordigers van zes christelijke kerken in de Sov jet-Unie hebben de regering gevraagd een einde te maken aan wat zij noemen het voort durend lastigvallen en tegen werken van de gelovigen. Zij noemen het verbazend, dat de algemene veranderingen in het land na de dood van Sta lin, die leidden tot het wijken van de terreur en de onder drukking op vele gebieden, de tegenstand tegen de kerk ab soluut niet hebben beinvloed. De verklaring is ook toegezon den aan de Wereldraad van Kerken. Een van de onderte kenaars is dr. Igor Sjafere- witsj, een wiskundige die van wege zijn kritiek op de staat als docent aan de universiteit van Moskou was ontslagen. Kardinaal Willebrands voorzitter commissie oecumene Kardinaal Willebrands is voor zitter geworden van de com missie van bisschoppen ter be hartiging van de oecumene in Nederland, als opvolger van kardinaal Alfrink. Verder maakt van de commis sie deel uit bisschip H. Ernst van Breda, die tevens lid is van het moderamen (dagelijks bestuur) van de Raad van Ker ken in Nederland. Kardinaal Willebrands heeft nog met be slist over een eventueel lid maatschap van dit modera- men. De commissie van bis schoppen wordt bijgestaan door de Sint-Willibrordvereni- ging als deskundig adviescolle ge. Aldus meldt de persdienst van de rk kerkprovincie. De bisschoppenconferentie heeft voorts kardinaal Wille brands aangewezen tot zijn vertegenwoordiger in het be stuur van de Radboudstich- ting/wetenschappebjk onder wijsfonds als opvolger van kardinaal Alfrink. De stichting financiert ondermeer gedeelte lijk het studentenpastoraat in ons land en activiteiten ten dienste van de vorming van katholieke academici.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11