.A.D. moet al )er 1975 ingaan Kissinger: geen steun voor Yorster Pouw in Algiers nog steeds niet terechtgesteld £cldóc6oumnt EVACUATIE NEDERLANDSE AMBASSADE IN BEIROET VOLDOENING IN VATIKAAN OVER VERKIEZINGS UITSLAG r 'OENSDAG 23 JUNI 1976 LEIDSE COURANT SGERING HOUDT VAST AAN PLAN: (Van onze parlementaire redaktie) N HAAG De regering houdt vast haar plan om het kollektieve deel d de vermogensaanwasdeling aan te nden in de sfeer van de oudedags- orziening. Op die manier wil zij voor de gepensioneerde werknemers die niet al te breed hebben een finan- el steuntje in de rug geven. Dit blijkt de toelichting van de ministers Dui- iberg van Financie-n en Boersma van ciale Zaken op het wetsontwerp inza- de Vermogensaanwasdeling dat gis- en bij de Tweede Kamer is inge- üid. wetsontwerp behoort tot het kwartet plannen het kabinet-Den Uyl om sociale hervormingen ons land tot stand te brengen. De Vermogens- iwasdeling houdt in, dat de werknemers mee delen in de overwinst van de ondernemingen, ingang van het kabinet wil ook langs die weg de inkomensverschillen te verkleinen. De ndkoming van het voorstel heeft heel wat ïwa »n< btar voeten in aarde gehad. Vorig jaar mei leidden de tegenstellingen hierover tussen vooral de progres sieve bewindslieden en KVP-minister Lubbers (Ekonomische Zaken) bijna tot een breuk in het kabinet. Ook bij verschillende kamerfracties roept het ontwerp kritische vragen op. Het deel van de vermogensaanwas (overwinst) vèn de ondernemingen dat aan de werknemers ten goede zal komen, zal volgens uiterst globale ramin gen ongeveer 300 miljoen gulden per jaar bedra gen. Dit bedrag zal in de vorm van aandelen of nieuw te ontwerpen vermogensaanwasbewijzen worden ondergebracht in een centraal fonds dat wordt beheerd door vertegenwoordigers van de vakbeweging. Voor de verdeling van het werknemersaandeel in de vermogensaanwas heeft de regering een ge mengd stelsel ontworpen, waarbij een deel ten goede komt aan in principe alle werknemers en een ander deel aan de individuele werknemers van de ondernemingen die overwinst hebben gemaakt. Volgens Duisenberg en Boersma is het redelijk dat werknemers in relatief winstgevende bedrijven meer ontvangen dan andere werknemers. Verwacht wordt dat, wanneer het ontwerp in het najaar behandeld wordt en een moeilijke discussie over zal ontstaan. WEER BENDELID GEPAKT Vuilnisemmer als baiu^Juis (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM r ju welen ter waardtf-Va' uim 450.000 gulden Kjn gireren gevonden in een vuilnisem mer in de woning van een van de jeugdige verdach ten, die begin deze maand in Amsterdam werden aan gehouden in verband met een indrukwekkende serie juwelierskraken. Met de vondst van de vermiste sieraden kon tevens op nieuw een lid van deze jeugdbende worden gear resteerd. In totaal heeft de hoofdste delijke recherche inmiddels 28 inbraken waarvoor de jeugdbende verantwoorde lijk kan worden gesteld, op gelost. De gezamenlijke buit bedraagt meer dan een miljoen gulden. De helft daarvan is nog niet gevon den. De uit acht tot negen man tellende groep opereerde op klaarlichte dag met zeer snelle gestolen motorfiet sen. De diefstallen verlie pen zo snel, dat memand een bruikbaar signalement van een van de daders kon opgeven. De motorbende werd begin deze maand ontmaskerd, doordat een van de leden bij het mslaan van de ruit van een juwe lierszaak zich zo ernstig verwondde dat de politie het bloedspoor slechts hoefde te volgen om hem te arresteren. lUlllllllllllllllllllllllllllllUUJIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) De Nederlander Arthur Pouw, die op 22 november vorig jaar in Algiers we gens drugsmokkel zou worden terecht gesteld, zit nog steeds in de gevange nis, aldus verklaarde de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In januari vorig jaar werd de computer deskundige uit Am stelveen gearres teerd, nadat hij ge probeerd had 600 ki lo hasjies Algerije binnen te smokkelen. Hij werd door een rechtbank ter dood veroordeeld en dit vonnis werd in Hoger Beroep door het Al gerijnse Hoogge rechtshof bekrach tigd. De Nederlandse rege ring heeft daarop bij de Algerijnse rege- i ring een verzoek tot gratie ingediend en I heeft herhaaldelijk I geprobeerd inlichtin- j gen in te winnen over de stand van zaken. Van Algerijnse zijde kwam slechts de ver- j zekering dat er geen i ongerustheid hoeft te bestaan over een j eventuele terechtstel ling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Standaardgroep officieel failliet in. Lubbers: ïatige groei an economie ewenst ARIJS (ANP) De minister n economische zaken, drs. R. ibbers, heeft gisteren in de ESO-conferentie in Parijs ver aard dat de westelijke landen beleid moeten voeren dat is richt op een matig groeiritme de economie. „De conse- lentie hiervan is dat een voor- chtig beleid moet worden ge- terd". e landen van de OESO, negen- in Westeuropese staten, de VS, anada, Japan, Australië en ieuw-Zeeland, moeten trach- meen nieuw beleid te ontwik- Kien om inflatoire tendensen te «/komen en de structurele Werkloosheid te bestrijden. Hoe- ël de mate van herstel van ind tot land verschilt - „in Ne erland bijvoorbeeld is dit nog rg aarzelend" - is men het er lgemeen over eens dat het een pldoende basis voor verdere ipansie vormt, aldus minister ibbers, die zijn rede door ie- id anders liet voorlezen. Van onze correspondent BRUSSEL De handelsrecht bank heeft gisteren de drie overgebleven vennootschappen van de Standaardgoep failliet verklaard. Een van deze ven nootschappen is de NV de Stan daard, die het gelijknamige blad, het meer populaire nieuwsblad en nog een drietal kranten uitgeeft Door de uitspraak van de rech ter is het onzeker geworden of deze kranten nog zullen voort bestaan. De curator moet terza ke een beslissing nemen. De re dactie en drukkerij van De Standaard werkten gisteren j normaal om vandaag de krant te kunnen uitgeven. De handels- rechtbank gaf geen motivering voor het faillissement. De nieu- j we voorstellen van twee kandi- daat-overnemers, onder meer de groep Leysen, die eerst de 1800 man personeel wil ontslaan en dan opnieuw in dienst nemen om zo te kunnen profiteren van een uitkering van 600 miljoen francs uit het fonds voor be drijfssluitingen. Vonden geen gehoor bij de rechtbank. Gewetensnood van een minister DE BRIEF VAN MINISTER VAN AGT over de gang van zaken met en rond de Bloemenhovekliniek, waarin hij voor de Tweede Kamer de gebeurtenissen verantwoordt, is een politiek en tegelijk ethisch getuigen. Zijn tegenstanders in deze kwestie kunnen aan de hand van de brief moeilijk hun beschuldigingen staande houden, als zou de bewinds man van Justitie zijn persoonlijke visie aan het Nederlandse volk willen opdringen. Zijn medestanders kunnen - de brief goed lezende - nu nog moeilijk van hem eisen, dat hij toch nog akties onderneemt, gezien de zwaarwegende overwegin gen, die hij hiertegen heeft ingebracht. Het zou echter van weinig werkelijkheidszin getuigen als men gelooft dat de minister „spontaan en vrijwillig" deze besluitvorming op papier heeft gezet. Het zijn de gebeurte nissen rond de kliniek die hem hiertoe hebben gedwongen en dat is bedenkelijk. HET MOGE DAN ZO ZIJN, dat Nederland dringend toe is aan een herziening van de abortuswetgeving, maar een feit is dat we nu nog steeds te maken hebben met een wet die zwangerschapsbeëindiging slechts in uiterste nood zaak toe staat. Feit is eveneens dat de minister van justitie deze wet zeer soepel hanteert. Hij sloot een compromis tussen de huidige wet, de wens van een groot deel van het volk en zijn eigen verantwoordelijkheid. Justitie stelt slecht» enkele voorwaarden aan de klinieken. De voornaam ste daarvan is, dat men tenminste enige zorgvuldigheid betracht ten aanzien van de noodzaak van de ingreep, alvorens tot abortus over te gaan. WANNEER DE MINISTER dan bewijzen zegt te hebben, dat men zich in Bloemenhove zelfs niet aan deze voorwaar de kan houden, dan dient hij maatregelen te nemen. Als minister van justitie is het immers zijn plicht er op toe te zien dat de wet, welke dan ook, wordt nageleefd. De maatregelen die hij nam, werdenechter door een groep aktievoerders teniet gedaan. Verdere aktie dient uit te blijven vanwege alle (partij)politieke gevolgen die daaraan kunnen vastzitten. MOCHT DE MINISTER besluiten alsnog af te treden, hoewel niemand hem er nu toe zal dwingen, dan zal voor hem wellicht de voornaamste reden zijn, dat het hem naar zijn mening onmogelijk wordt gemaakt zijn taak uit te oefenen: het handhaven van de rechtsorde in Nederland. DEN HAAG (ANP- in Den Haag De am- derlandse ambassadeur in laten en plaats te maken Reuter-AP) Zodra bassadestaf bestaat Libanon verblijft op het voor contingenten van de de laatste Nederlan- op het ogenblik uit ogenblik op Cyprus. Hij der in Libanon, die vier Nederlanders. --J- d™ weg Wil, weg IS, Het ministerie van bui- kritiek werd. Hij heeft nu naleving van WOrdt OOk de am- tenlandse zaken schat dat de opdacht gekregen daar bestand in het door oor- Arabische vredesmacht die zijn gearriveerd om toen de situatie in Beiroet toezicht te houden op de In Athene is de Amerikaanse oorlogsbodem Spiegel Grove aangekomen met aan boord enkele honderden evacuëes, voor het merendeel Amerikanen, uit Libanon. Zij waren begin deze week met een landingsvaar tuig uit Beiroet aan boord gebracht en arriveerden 45 uur later in Athene. bassadestaf géeva- cueerd, zo verklaar de gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken er ongeveer twintig Ne- te blijven. log geteisterde Libanon. doen zich onheilspellende uitbarstingen van geweld voor aan de andere be langrijke strijdfronten in Libanon. Radio Beiroet heeft be kendgemaakt dat aan de Libanon Syrische troepen hebben Maar terwijl het conflict noordelijke en noordoos- "n ge- tussen de 13.000 man Sy- mt igrijke rische troepen in Libanon Dat wil zeggen Nederland gebied rondom de lucht- en het verbond van links- gebroken tussen rechts- ussen lanceren ioet-5 falj 1 IOSKOU (Reuter) - De Sow- pt-Unie heeft gisteren een peuw ruimtestation, de Sal- bet-5, in een baan om de aarde |ebracht. Met dit ruimtestation de bestudering van de ruim- voortgezet worden, zo meldt :t Sowjet-persbureau Tass. het bericht van Tass wordt Set gezegd, of het ruimtesta lon, evenals dat bij vorige Sal- ;t-experimenten gebeurde, ireneens tijdelijk bemand zal irden. installatie aan boord van de [nbemande Saljoet-5 werkt vol- g ïns Tass normaal. BONN/JOHANNESBURG (Rtr.) De Amerikaanse minister Kis singer betreurt het dat zijn ont moeting met de Zuidafrikaanse premier Vorster in de Beierse Alpen onder deze omstandighe den plaatsvindt. Deze ontmoeting betekent in geen enkel opzicht- steun van Amerika voor het op treden van de Zuidafrikaanse re gering tegen zwarte betogers, zo heeft Kissinger gisteren in Parijs gezegd aan de vooravond van' zijn tweedaagse ontmoeting met Vorster. Hij herhaalde de weer zin in Amerika tegen het geweld dat de regering in Pretoria heeft gebruikt en dat aan officieel 140 mensen het leven heeft gekost (volgens opgaven van de plaatse lijke bevolking is het dodental zeker tweemaal zo groot). Vorster heeft via zijn perschef laten we ten een open oor te hebben.voor kritiek op zijn eigen politiek, maar niet zal open staan voor een eventuele boycot tegen Rhodesië. Ook zal hij Rhodesie en het bewind van Ian Smith niet de wet voor schrijven. „Het is niet aan Zuid-Afrika om te dicteren", aldus de woordvoerder. Bonn wil ook dat Zuid-Afrika een datum vastlegt voor de onafhankelijkheid van j Namibië. Gisteren hebben in twee zwarte woon- j oorden bij Pretoria zwarte scholieren en Noord-Amerika die hem hebben voor-, weer stenen gegooid naar auto's en over- DE BILT Het warme en over wegend zonnige weer houdt aan. Een hogedrukgebied boven west-Europa handhaaft zich. Oceaanstoringen kunnen hier door niet tot het vaste land doordringen en worden gedwon gen langs Ierland en Schotland een noordoostelijke koers te vol gen. Een koufront dat boven Ierland en Schotland ligt, ver plaatst zich onder de druk van deze storingen een weinig naar het oosten maar neemt in bete kenis af. Omdat de lucht die naar onze omgeving wordt ge vrij vochtig en enigszins onstabiel is bestaat er kans op lokale onweersbui. In Mid- I In een lange rij wachten aanhangers van de Italiaanse communisti- I sche partij bij het partijbureau in Rome op de uitslagen van de j II verkiezingen in de Italiaanse hoofdstad. fll X I (Van onze correspondent) ROME De christen-democraten in Italië kun je niet begra ven, zo heeft een van de communistische partij voor mannen gereageerd op de jongste verkiezingsresultaten. Die uitspraak is als het ware als strijdkreet overgenomen in Vatikaanse kringen waar men met voldoening kennis heeft genomen van het herstel van de christen-democraten. De Osservatore Roma no spreekt van een verheugende bevestiging van het vertrou wen en de democratie in Italië. In het communistische kamp is gisteren nogeens bij herhaling gezegd dat christen-democraten en communisten er niet aan ontkomen elkaar te moeten vinden om het land regeerbaar te maken. Vandaag en morgen wordt druk vergaderd in de partijleidingen om de lijn voor de naaste toekomst uit te zetten. Binnen enkele kleine partijen hebben de verkiezingsresultaten kleine paleisrevoluties veroorzaakt. Zo heeft oud-president Sara- gat, secretaris van de sociaal-democratische partij, zijn functie ter beschikking gesteld, teleurgesteld over de gevoerde taktiek en over tegenslagen, zoals de Lockheedaffaire waaraan ook zijn partij niet is ontkomen. Saragat heeft de christen-democraten verweten alle verantwoordelijkheid voor de schandalen afge wenteld te hebben op de rug van de sociaal-democraten. Minstens drie van de vijf prominente katholieken, die zich op de kandidatenlijst van de communisten hadden laten zetten en daarmee de woede van het Vaticaan hadden gewekt, zijn in het parlement gekozen. Onder hen is Raniero la Valle.'die eens in aanmerking schijnt te zijn gekomen voor de functie van woordvoerder van de H. Stoel. Ook Spinelli voormalig lid van de Europese commissie, en generaal Nino Pasti, voormalig lid van de nucleaire planninggroep van de Navo, zijn voor de communisten gekomen. gelicht over de houding van de wëreld heidsgebouwen. Overigens was het vrij tegenover de apartheid. Ook de regering rustig in het land. In Johannesburg ston- j naar in Bonn heeft zich duidelijk uitgespro- den lange rijen voor het lijkenhuis om voena ken. Kanselier Schmidt zal tijdens zijn te zien of onder de doden van de laatste i ontmoetingen met Vorster a.s. vrijdag dagen ook verwanten zijn, die worden niet over „koetjes en kalfjes" willen pra- vermist. De meeste doden zijn jongeren. en~ e" ZuidpEuropa liepen gis ten, aldus de regeringswoordvoerder. Er zijn 900 arrestanten. terende temperaturen tot hoge 1 waarden op. Zo meldde Lyon 33 en Sevilla zelfs 36 graden. I Vooruitzichten voor vrijdag. Warm tot zeer warm met een kleine kans op onweer. Weersvooruitzichten in cijfers: j Voor vrijdag: Aantal uren zon: 7 tot 16; Min. temp.: omstreeks 16 graden; Max. temp.: om- I streeks 27 graden. Kans op een I droge periode van minstens 12 j uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 Drocent. Amsterdan De Bilt Deelen Helsinki Innsbruck Kopenhagen Doe-het-zelf winkeliers weinig precies (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK „Kijk de baas of het personeel van een doe-het- zelf-winkel goed op de vingers wanneer een stuk hout precies op maat moet worden gezaagd. Controleer ook schroeven, spij kers e.d. op hun juiste maat en lengte. Want de nauwkeurig heid in veel DHZ-winkels laat nog al eens te wensen over". I Dit advies geven de Verenigde Eigen Huis en Konsumenten- L bew. Kontakt, die de prijzen, voor- I lichting en service in de doe-het- j. zelf-branche hebben doorge- i J j licht. Gebleken is dat het dienst-henaat keurt drugs wet goed nn ïri rip mppstp zakpn on betoon in de meeste zaken op 1 een redelijk niveau ligt. Bij de Den Haag De Eerste Kamer steekproeven bleek dat echter heeft gisteren de wijziging van niets te maken te hebben met de opiumwet goedgekeurd. Vol de duurte van de winkel. Inte- l gens de gewijzigde wet zal het gendeel; op het goedkoopste bezit van zogenaamde softdrugs adres bleek de klant beter te i niet langer als een misdrijf, worden behandeld dan in de maar als een overtreding wor- duurste zaak, zo ondervonden den beschouwd Daarentegen KK en Eigen Huis, bij het on- 'zai tegen de handel strenger derzoek dat enorme prijsver- opgetreden kunnen worden, schillen aan het licht bracht. j Voor de wetswijziging stemden de fracties van Partij van de Arbeid, PPR, D'66, CPN en de Christen Democratische fracties KVP, ARP, CHU, met uitzon dering van het CH-lid mevrouw Ten Cate en twee leden van de WD-fractie. Tegen stemden de meerderheid van de WD-frac- tie, SGP, Boerenpartij en me vrouw Ten Cate. Stadstaxi Volvo heeft een nieuw model ge maakt voor een ta- xi-voor-de-grote- stad. Hoewel de bestuurdersplaats uit veiligheidsover wegingen geheel is afgesloten, heeft de chauffeur ron dom uitzicht. De ta xi biedt plaats aan 3 tot 4 passagiers, die via een schuif deur met lage in stap naar binnen kunnen. Vaste plannen voor een serie-produktie bo- staan nog niet

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9