LANGS OMWEGEN Driegezworenen' veroverden plaats in de makelaardij Rotterdams slachthuis gaat Leidse neus voorbij m Rehabilitatie begint medio '77 noord vest wil geen winkels op lbf-terrein JONG BLOED OP HET GROENE LAKEN Kgfc' AIRCONDITIONING Rustig dagje op tennistoernooien oÊNSDAG 23 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA DOOR 0p mi'n omwe9en door s,ad en land kom 'ik graag mensen tegen. Elke n morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie ION u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De bloeiende wijngaard der makelaardij is verrijkt met nieuw en jong talent. In Ut recht werd zeer onlangs geschud aan een „boom" met zo'n 840 makelaars in spé, maar slechts 100 werden rijp genoeg be vonden om voortaan al makelend door het onroerend goed-leven te kunnen gaan. Ik zat gisteren tegenover drie jonge Noord wij kers, die de landelijke examen-hel glans rijk hadden doorstaan en zich nu makelaar mogen noemen. Max Sedelaar jr (25), Fred Hazenoot (27) en Jan Hiep 29) hebben het helemaal gemaakt en zijn nu dolgelukkig dat ze tot die honderd uitverkorenen beho ren. Max loopt een eindje terug in de geschiedenis: „Twee jaar geleden begon nen we - zonder het van elkaar te weten - aan de opleiding Makelaardij in Onroe rend Goed te Utrecht. We kwamen elkaar op de deelnemerslijst pas tegen, maar we sloegen toch meteen de handen ineen en besloten tegelijk te slagen. In april deden die 840 kandidaten hun schriftelijk exa men, 210 slaagden er. Een landelijk resul taat, dat aanmerkelijk geringer was dan in voorgaande jaren." Max, Fred en Jan hadden toen nog zes weken voor de boeg om hun „mondeling" voor te bereiden. Jan Hiep: „We heb ben weinig aan het toeval overgelaten. We staken de koppen bij elkaar en stopten al onze tijd in de laatste studie voor het goeie doel: elk week einde, Hemelvaartsdag, Pink steren, we hebben geen dag stil gezeten. Nou ja, we zijn er alle drie in één keer doorgeko men. Als we niet zo serieus waren geweest, was onze kans van slagen maar erg gering geweest. Uiteindelijk slaagden maar 100 van de 210 die na de eerste zifting waren overge bleven: een achtste deel van de beginners." Max Sedelaar vraagt zich af. of het niet allemaal te streng is geweest, maar volgens Fred Hazenoot kun je aan het vak van makelaar best hoge eisen stellen: „De selectie wordt daardoor nu wel bijzonder goed. De ruimte tussen de bo nafide makelaar en de sja cheraar, de rommelaar of „be middelaar" wordt groter. Dat komt het koperspubliek ten gunste. Ziet u, de mensen gaan vaak roekeloos om met de handel in onroerend goed. Als je ziet wat de malafide hande laren uithalen, dat is schrikba rend. In die hoek vallen zon der meer slachtoffers en dat is niet meer terug te draaien." Max, Fred en Jan zijn het er zonder meer over eens, dat men moet kunnen bouwen op het advies van een deskundi ge. Max voegt daaraan toe: „Het gaat om geweldige bedra gen over een tijdvak van tien tallen jaren." Jan: „Ze kopen soms zonder te weten hoe ze aan geld moeten komen." Fred: „Het gaat niet alleen om dat kopen, ook taxaties bij voorbeeld komen om de hoek kijken. Het gaat om het inzicht in de toekomst door de prak tijk, je moet niet te veel in het koffiedik kijken. De vakman komt daar gemakkelijker uit" Max Sedelaar jr signaleert dat de taak van de makelaar steeds meer omvattend wordt: „De makelaar wordt zelfs in geschakeld in erfeniskwesties, in onteigeningen, verzekerin gen en dat soort zaken. Trou wen op huwelijkse voorwaar den? Ze komen er al voor bij de makelaar. Het is een gezon de zaak als je zo iemand kunt adviseren. Hier houdt de oplei ding ook geheel rekening mee. Kijk maar naar die acht vak ken: praktijkleer, privaatrecht, publiek recht, bouwkunde, as surantie. economie, boekhou den en Nederlands (want je moet een beetje redelijke brief kunnen schrijven en een con tract kunnen „lezen". Sedelaar jr. Hazenoot en Hiep bezitten niet alleen jong make- laarsbloed, ze ontwikkelen ook frisse inzichten: „We willen aan een makelaarskantoor een „winkel-idee" geven, niet meer dat opgeprikte: kom maar ge woon binnen lopen, dan krijg je het advies waar je op zit te wachten. Ons werk wordt niet bepaald door uitsluitend koop en verkoop." Max Sedelaar jr: „Door onze leeftijdsovereen komst is de kans groot, dat je meer collegialiteit krijgt. We hebben elkaar in elk geval nu al nodig gehad. Daar zal wel een band van over blijven. Ook voor „het publiek" (wat een rot woord is) is het van belang te weten, dat die colle gialiteit ook werkelijk bestaat. Juist naar buiten toe kunnen we meer doen als je weet wat je aan elkaar hebt." Al met al is Noordwijk een gunstig werkterrein voor een make laar: er zijn 5000 woningen, waarvan 3000 eigen bezit, en men woont en vertoeft er graag. Ai- •-*»' Drie makelaardij-aanwinsten naast elkaar, v.l.n.r. Fred Hazenoot, Max Sedelaar jr en Jan Hiep op de afgetakelde Noordwijkse boulevard. Voor een juiste interpretatie van het tot kopen opwekkende bord dient gezegd, dat de mededeling niet serieus genomen moet worden. Biljarten is een hoogst ontwapenende sport. Je legt aan, stoot, en de gelukzaligheid is al een aardig eind dichterbij gekomen. Ik heb dat een beetje kunnen proeven toen ik dezer dagen in Oegstgeest biljartende jeugd aan het werk zag. De biljartvereniging Centraal, residerend in het café van die naam, heeft namelijk een brok jeugdwerk op zich geno men. In februari begon de heer A. L. van Iter- son, een van de oprich ters van de bijna 25 jaar bestaande vereniging - die in '78 feest gaat vie ren - met het instrueren van vijf knapen te neinde hen de zozeer be geerde vaardigheid op het groene laken bij te brengen. Het werd een „bekijk het maar en stoot"-curus, in samen werking met cafe-eige- naar Bob Droog. Elke zaterdag gaf instructeur Van Iterson twee uur les. Zowel leraar als leerlingen hielden moe dig vol, zodat zelfs een competitietje gespeeld kon worden. Eind vorige week werd de op leiding afgerond met een fees telijk slot waarbij de veelbelo vende jeugdleden van Cen traal (14 leden tellend, „maar we kunnen er best nog een paar goeie wedstrijdspelers bij hebben", vindt penningmees ter Jan-Piet Haasnoot) onder de warme biljartlamp in het zonnetje werden gezet - mata- dortje Stikvoort was net met vakantie en werd „posthuum" met een medaille onderschei den. Klein-maar-dapper Ro bert Hilgerman, die maar net boven het biljart uitkwam, ging met het ere-bekertje strij ken omdat hij de meeste wed- strijdpunten had verzameld, zijn collegaatjes Menno van Aken, Ronald van Aken en Marcel van Kralingen hielden aan hun eerste biljartervaring een medaille over. Centraal is best content met deze knapen tussen 13 en 16 jaar. Jan-Piet Haasnoot: „Toen ze in februari begon nen, konden ze nog geen keu vasthouden. De resultaten wa ren niet slecht. Het wedstrijd gemiddelde van onze senioren in competitieverband is 2 en deze jongens zitten tegen de half gemiddeld aan. Als ze zo door gaan schoppen ze het straks verder dan onze seioren nu zelf doen. Dan spelen ze beslist meer dan 2. Maar dan moet er wel gewerkt worden natuurlijk". :n Professioneel doordacht en 'n plezierige prijs... VOORN en KONING airconditioning bv I Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960*. 1 Na 1 juni nieuw tel. nr.01726-19203* It Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het heeft er alle schijn van dat de kans dat het Leidse slachthuis zou kun nen profiteren van de sluiting van het slachthuis in Rotterdam verkeken is. Lei den is roepende in de woestijn in zijn pleedooi de slachtcapaciteit uit de Maas stad over te hevelen naar Leiden of althans te spreiden over slachthuizen in de hele procincie. Het ziet er dan ook naar uit dat de ambitieuze plannen van wethouder Van Akem om van Leiden een agrarisch cen trum te maken voorlopig utopische wens dromen zullen blijven. Dat bleek gisteravond in de commissie voor economische zaken en bedrijven waar de positie van het Leidse slachthuis aan de orde orde werd gesteld. Het slachthuis heeft vorig jaar blijkens de voorlopig cijfers met een verlies van 95.000 gulden gedraaid tegen een winst van 2 ton het jaar daarvoor. Slachthuisdirecteur Cremers weet deze ver slechtering van het bedrijfsresultaat aan het niet verhogen van de tarieven in 1975. Dit jaar zijn ze wel met 12 procent gemiddeld gestegen, maar desondanks verwachtte hij geen positiever beeld dan vorig jaar. Het extra verhogen van de tarieven om het slachthuis rendabel te maken wees Cremers ook van de hand, omdat dit een aantasting op langere termijn van de concurrentieposi tie van het Leidse slachthuis zou kunnen betekenen, die met het oog op een mogelijke versterking in de toekomst ongewenst was. Daarmee doelde de directeur op het sluiten van het Rotterdamse slachthuis, maar blij kens mededelingen van de wethouder ziet het er niet naar uit dat Leiden hiervan een graantje zal kunnen meepikken. In het provinciaal overleg over de situatie van de Zuidhollandse slachthuizen, die het overigens geen van allen voor de wind gaat, bestaat alom een voorkeur voor de concen tratie van het slachten in Delft. Een verde ling van het slachtvee tussen Den Haag en Delft is op grond van practische redenen éan de hand gewezen. Wel zal er in oktober een studie worden uitgebracht van TNO, waarin de mogelijkheid van een concentra tie in Den Haag zal worden belicht, Leiden staat als enige een verdeling van de slacht capaciteit over heel Zuid-Holand voor. De veehandel zelf staat unaniem achter een slachtconcentratie in Delft. De ontwikkeling van de laatste tijd noemde wethouder Van Aken gisteren „Bijzonder teleurstellend", Van Aken wees erop dat Leiden niet aan sluiting van zijn slachthuis kan denken gezien de aanwezigheid van de veemarkt in de Groenoordhal die binnen kort met een nieuwe runderhal zal zijn uitgebreid. Overigens is er met name aan het eind van de week in alle slachthuizen een overcapaciteit te bespeuren, zodat slui ting van een of meer slachthuizen in de provincie waarschijnlijk niet te vermijden zal zijn, maar Leiden zou daar volgens de wethouder eenvoudig niet toe kunnen beho ren. Dat neemt niet weg dat het Leidse slachthuis van een overhevelen van de Rot terdamse slachtcapaciteit naar Delft of Den Haag een gevoelige klap te verwerken zal krijgen bovenop de toch al niet rooskleurige economische vooruitzichten voor dit ge meentelijk bedrijf. T/-AT)fr\V7F komend jaar als bibliothecaris Kt t van respectievelijk het orkest LEIDEN De stichting wijk- comité De Kooi houdt van avond een hoorzitting over de Sumatrabrug. De hoorzitting is in de kantine van speeltuin vereniging „Oosterkwartier" aan de Borneostraat en begint om acht uur. LEIDEN Het Leids studen ten koor en orkest „Collegium Misicum" heeft een nieuw be stuur. Voorzitter is Cora de Groot, secretaris Liesbeth Kuhlemayer en penningmees ter Bram Breure. Kees Blo- maard en Henriet Tulp zijn benoemd tot commissaris van respectievelijk het orkest en het koor. Mieke Soetman en Jaap de Wekker fungeren het 1 het koor. LEIDEN Op het sportpark VTL, naast zwembad „De Vliet" gaat vanavond een wan deltocht van start. De te wan delen afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Het in schrijfgeld bedraagt 2,- per persoon. Er wordt gestart tus sen zes en zeven uur. LEIDEN De Leidse afdeling van Amnesty International voert deze week een actie voor Brazilië. Voor de Hartebrug- kerk is aanstaande zaterdag een stand ingericht waar in formatie is te krijgen over het land dat sinds 1 april 1964 een dictatuur heeft. Volgens Am nesty International worden da gelijks politieke gevangene in Brazilië gemarteld. BETER LICHT VOOR MARKT LEIDEN De Leidse week markt krijgt mogelijk binnen kort een mobiele verlichtingsin stallatie, die ook zal kunnen worden aangewend voor toe komstige wijkmarkten en voor de traditionele 3-octobermarkt. Parkeren 11 vrachtwagens in Lisse aan Met de vervanging van de be staande voorzieningen, die op j de nominatie staan om te wor- den afgekeurd is, een bedrag j gemoeid' van 86.000 gulden, I waarvan de dekking is te vinden I in de begroting voor dit jaar. IN MEDUSASTRAAT EN VAN HOGENDORPSTRAAT ALPHEN A.D. RUN/SASSENHEIM Op het van gezelligheid bruisende tennispark van STV in Sassenheim vielen gisteren nog weinig grote uitschieters te noteren. De wedstrijdleiding probeert in de eerste dagen zoveel mogelijk C en D partijen op de baan te brengen (gisteren werden maar liefst 63 partijen op de acht banen gespeeld) om vanaf donderdagavond het accent op B-catego- ricen te kunnen gaan leggen. In de afdeling heren D werd de kwart-finale bereikt door C. Schoon, /M. Ekker, M. v.d. Berg en R. Lips. Laatstgenoemde heeft er lang voor moeten zwoegen. In zijn partij tegen Van Manen werd technisch niet hoogstaand getennist, maar beide spelers blonken uit door inzet en loopwerk. De score van 6-4, 4-6, 6-4 getuigt hiervan. Bij de dames had de partij tussen de dames Stichter en Orlowski een merkwaardig scoreverloop. De laatste pakte de eerste set net aan met 6-4, doch hierna liep ze naar adem te snakken en moest de volgende set laten lopen (0-6). Ze kwam via 9-7 in de laatste set evenwel opvallend sterk terug. Bij de C-heren nam Hei-mans het in de derde ronde in de tweede set tegen De Graaf te nonchalant op (6-2, 5-7, 6-2). In het gemengddubbel C stuitte het eerste geplaatste Leidse Hout koppel Bas Ploos v. Amstel en Mia Smit tegen het duo Westerbeek/Bonje slechts in de eerste set op tegenstand (6-4, 6-0). In Alphen bij TEAN (Tennis En Anders Niets) is het onderdeel heren-B wel al volop bezig. C-speler Johan Vis versloeg Gravenstein met 6-2 6-3 en Kouw speelde te solide voor de veel te veel fouten makende De Wit (6-1. 7-5). In de tweede ronde l.pe Charles Asselbergs zonder pardon langs Rob Lucas (tweeman 1 b-1). Henny Koemans moest tegen Alphenaar Jansonius constant up zijn hoede blijven. Hij deed dit naar behoren en het resultaat was ernaar (6-3, 6-3). Bij de dames in de hoogste afdeling, waarin de vier deeldnemers in oulesysteem tegen elkaar uitkomen, is Carien Heestermans wellicht de zwakste. Tegen Anita Hamming kwam ze er althans niet aan te pas (3-6, 2-6). De favoriet in het herenenkel C ontdeed zich gemakkelijk van Nederhof in de eerste ronde waren de zaken echter '"under rooskleurig verlopen. Hij moest toen tot het laatstemomentstrijd leveren met Derks (6-1, 4-6. 6-4). Bij de dames had Inge Siegentha- ler, twee geplaatst, in de tweede set moeite M. Su^rvan zich •af te schudden (6-1. 7-5). M. Kiers herstelde zich tegen E Leer goed na tie-breakverlies, toch altijd een mentale afknapper, van de eerste set Via 6-2, 6-4 plaatste ze zich voor de volgende ronde. banden LISSE De gemeente Lisse wil het parkeren van vrachtau to's binnen de bebouwde kom te lijf gaan. Het college stelt de raad tijdens zijn vergadering morgen voor het terrein aan de Haven en de Ruishomlaan te gebruiken als parkeerterrein voor vrachtwagens. Dat terrein komt met ingang Van het volgend jaar vrij en is eigendom van Hobaho b.v. Deze vennootschap is bereid het ter rein aan de gemeente te verhu ren, maar wil geen huurover eenkomst sluiten over enkele ja ren. Het bedrijf wil, indien zij dat nodig acht, het terrein direct op kunnen eisen, eventueel voor nieuwbouw. De opzegtermijn zal dan ock slechts enkele maanden bedragen. Er is geen I garantie dat het terrein voor een lange tijd gehuurd kan worden. Toch wil de gemeente overgaan tot huur van het terrein om aan het steeds toenemende parkeren van vrachtauto's binnen de be bouwde kom een einde te ma ken. Bedrijven die hun vracht wagencombinaties inderdaad op het terrein neerzetten, zullen daarvoor een vergoeding moe ten betalen, omdat zo meent het Lissese college zij eigen lijk zelf voor parkeerruimte die nen te zorgen. LEIDEN De vernieuwing van de riolering in de Van Hogen- dorpstraat en omgeving en de Medusastraat en omgeving wordt half oktober ter hand genomen. In aansluiting hierop wordt in het voorjaar van 1977 een begin gemaakt met de verbetering van de woonomgeving. Gisteravond werden de rehabilitatie plannen aan de raadscommissie volkshuisvesting voorgelegd. Al eerder zijn er enige hoorzit tingen voor de bewoners gehou den. Op aandrang van hen is het aantal parkeerplaatsen met name in de Van Hogendorp- straat en omgeving uitgebreid. Het plan van de gemeente enke le straten verkeersvrij te maken leed schipbreuk bij de bewo ners. Teneinde doorgaand ver keer te weren uit de buurt is thans besloten de wegen die de buurt in gaan, te versmallen. De Marnixstraat, de toegangsweg tot de buurt, krijgt eenrichting verkeer. Het terreintje aan de Van der Duynstraat wordt op aanraden van de Verkeerscommissie geas falteerd. De heer Bosch (CDA) zag liever dat het terrein tot trapveldje zou worden gebom bardeerd. Wethouder Verboom wees hem erop dat in het verle den al te vaak is gebleken dat een trapveldje vaak niet vol doet. „Het gras is binnen de kortste keren kapot", aldus de wethouder. Medusastraat In de verbeteringsplannen voor de Medusastraat en omgeving heeft de gemeente eveneens meer parkeerplaatsen moeten opnemen dan ze aanvankelijk van plan was. Ook hier stelden de bewoners zich op het stand punt dat zij hun auto voor de deur wilden hebben. In de For- mosastraat komen verkeers drempels. Over de aanleg van verkeersdrempels in de Siebold- straat is nog geen beslissing ge nomen. Deze straat heeft meer verkeer te verwerken dan een woonplaats, omdat er verschil lende winkels aan liggen. Te vens zouden de drempels een onoverkomenlijke hindernis voor het busvervoer vormen. De Sieboldstraat en Javastraat zijn aangemerkt als toegangswegen tot de buurt. De Medusastraat krijgt eenrichtingsverkeer om sluipverkeer naar de Lage Rijn dijk te voorkomen. LEIDEN Wijkcomité Noordvest wil geen winkelcentrum op het voormalig terrein van de Leidsche Broodfabriek. In een brief aan de gemeente schrijft het wijkcomité ernstig verontrust te zijn over de plannen van projectontwikkelingsmaatschappij Kavel b.v. een aantal winkels met etagewoningen op het terrein neer te zetten. Het wijkcomité stelt sich achter het standpunt van enkele gemeen teraadsleden die op het terrein een park willen zien ontstaan. Tevens doet Noordvest de suggestie bij dit park ook molen De Valk te betrekken. „Molen De Valk heeft een grote toeristische waarde, die des te beter tot zijn recht zal komen, als het molencom plex geïntegreerd wordt in het park", aldus het wijkcomité.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5