k ,,Hier wordt een hetze ontketend tegen bouwers Zuidhollandse land- en tuinbouw neemt stelling tegen verstedelijking Sassenheim besluit tot bouw 132 woningen 11 Bouw van Duinoordschool in de koelkast Oegstgeester onderscheiden EREPENNING VOOR MR. VAN GORCUM HANDEN AF VAN WAARDEVOLLE AGRARISCHE GEBIEDEN CDA-prograi krijgt steun KVP-Leiden Examens I Vice-president v Hoge Raad overleden j LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JUNI NOORDWIJKSE VERWEERT ZICH TEGEN AANTIJGINGEN IN RAAD (Van onze correspondent) NOORDWIJK „Hier wordt een hetze ontke tend tegen het bouwbe drijf De Raad en andere Noordwijkse aanne mers", zei gisteravond wethouder Van Duijn van Noordwijk. Hij doel de daarmee op de opmer kingen van het raadslid Schaap (PvdA) over de verkoop van premiewo ningen in Noordwijk. In de raadsvergadering van mei had het progressieve raadslid fel uitgehaald naar het Noordwijkse bouwbedrijf De Raad bv over de verkoop van pre miewoningen. Het bouw bedrijf had zich thans te gen de aantijgingen ver eerd in een brief aan de gemeenteraad. Het CDA-raadslid De Geus, stel de in de discussie: „De linkse fracties willen dat de bouw van de eerste tot de laatste steen door de gemeente wordt bege leid. De meerderheid van de Raad wil dat niet. In het betoog van raadslid Schaap wordt zon der meer gesuggereerd, dat de kopers van premiewoningen al les maar in hun maag gesplitst krijgen. Uit incidentele gevallen wordt afgeleid, dat de premie- bouw niet deugt". Het bouwbedrijf had getracht de aantijgingen van het progres sieve raadslid te ontzenuwen Daartoe had het bouwbedrijf een deel van de notulen van de •in mei gehouden openbare raadsvergadering ontvangen. Ook dat zat de progressieve fractie niet lekker. In de brief verweet het bouwbedrijf het raadslid Schaap onzorgvuldig heid. Het raadslid handhaafde zijn stelling, dat de prospectus van het bouwbedrijf te summier was geweest en dat op vele vra gen geen antwoord werd gege ven. In het vervolg van zijn betoog somde het raadslid een groot aantal gebreken aan een woning op. Het CDA-raadslid De Geus attendeerde de raad er daarbij op, dat de heer Schaap de gebreken van een woning van een andere bouwer behan delde. Tenslotte kwamen de raadsle den tot de conclusie de gehele zaak eerst eens in de commissie te bespreken en er later even tueel nog eens in de raad op terug te komen. Fluks Leden van de Korfbalcub „Fluks zorgden in de gister avond gehouden raadsvergade ring voor een unicum in de plaatselijke parlementaire ge schiedenis. Toen het voorstel aan de orde kwam om een kre diet te verstrekken voor de bouw van kantines en kleedge legenheden voor Fluks en MSV, ontrolden zij op de publieke tribune een spandoek met het opschrift „Fluks kantine over vol. Er zijn nog 30 wachtenden voor u". Met deze buiten-parle mentaire aktie attendeerde de reeds jarenlang misdeelde club op haar teleurstelling over het voorstel, dat voorzag in de bouw van een te kleine kantine. Het bestuur van .Fluks" had haar bezwaren tegen de voorge nomen bouw in een brief onder de aandacht van de raadsleden gebracht en zelfs voorgesteld de meerkosten van de bpuw voor eigen rekening te nemen, des noods ten koste van de training. Dit appél van de korfballers op Bij het lezen van de brief was mijn eerste reactie: „ondankba re honden", verklaarde Schelvis (PPR), maar bij nadere overwe ging zag hij toch wel iets in het plan van Fluks, dat nooit veelei send was geweest en er steeds bekaaid was afgekomen. Frac tievoorzitter Alkemade deelde mede, dat het CDA zich spon taan achter de wensen van Fluks stelde, terwijl Admiraal namens Gemeentebelang en de WD verklaarde de zelfwerk zaamheid van de club toe te juichen. Het resultaat was dat Fluks meer kreeg dan het ge vraagd had. TOUR DE LISSE LISSE Frans Bon kwam gisteren als eerste over de finishstreep van de gistere verreden etappe in de Tour de Lisse. Hij behaalde hiermee tevens de gele tru In het algemeen puntenklassement wordt hij op de hielen gezeten door Marcell Jonkers en Harry de Jong. De prijs voor de strijdlustigste renner ging naar Har van Eyk. Het ploegenklassement wordt nog steeds aangevoerd door de rennei van „Stippi-bar" (zie foto). In het sprintklassement wordt de lijst aangevoerd dot Kees v.d, Zwet. NOORDWIJK 'Met zes stemmen tegen (het CDA) en negen stemmen voor (WD. Gemeentebelang, PPR en PvdA) heeft de gemeenteraad gisteravond besloten het voor stel om op het terrein van de Mij. Zeebad aan de Julianastraat de nieuwe Duinoord- school te bouwen een paar maanden aan te houden. WD-woord'voerder Kor bee voerde een aan tal bezwaren aan. onder meer dat het voor stel niet in de commissie voor ruimtelijke ordening was gebracht. Hij vond het onjuist op het terrein van Zeebad een school te bouwen, zonder dat de omwonenden in de gelegenheid waren gesteld bezwaren tegen dit plan in te brengen. Korbee begreep de haast van het college niet, temeer omdat in de augustusvergadering de Onderwij s-Nota aan de orde komt. Ook de PvdA was het daarmee eens. Burgemeester mr. Bonnike zette uiteen hoe men naar een plaats voor de nieuwbouw van de Duinoordschool had gezocht. Het college was gelukkig met deze mogelijkheid tot ruiling met de Mij. Zeebad. Wethouder Van Duyn wees er nog op dat de bouw in overeenstemming is met het bestemmings plan. Bovendien wordt op deze manier een stukje sanering tot stand gebracht. De school behoort in een woonwijk. De Geus (CDA) zag niet zoveel bezwaar 'tegen de bouw van een school. Deze zaak moet niet opgehouden worden. Er is geen andere plaats, en vast staat nu eenmaal dat de Duinoordschool in het hart van Noord wijk aan Zee moet komen. „Omdat de raad reeds medewerking heeft toegezegd, zijn we gewoon verplicht een plaats aan te wijzen waar de nieuwbouw kan plaatsvinden", betoogde burgemeester mr. Bonnike. „De woonwijk wordt er niet minder van", voerde Alkemade (CDA), nog aan. De meerderheid van de raad viel echter niet te vermurwen. Bij de stemming, waarbij tot uitstel werd besloten, ging wethouder Jan sen overstag en stemde met de meerderheid mee. OEGSTGEEST De uitgereikt aan de eremedaille in goud heer J. N. C. van verbonden aan de Leeuwen, ter gele- Orde van Oranje genheid van het feit Nassau werd gisteren dat hij veertig jaar in dienst is bij de rijks overheid. De heer Van Leeuwen is chef ijkkamer bij het Ma rine Electronisch Be drijf aan de Haar lemmerstraat in Oegstgeest. De ver sierselen behorende bij de onderscheiding werden hem opge speld door directeur H. A. Rijks. BOLTINI IN WASSENAAR EN KATWIJK WASSENAAR. KATWIJK - Het heeft wel lang geduurd, maar eindelijk kan deze uit de Oeral afkomstige beer dan brommer rijden. Hij is een van de vele attracties die het circus „Toni Boltini" in het jubileum programma meevoert. In het programma is verder opgeno men een niet oncharmante blon dine die in een mum van tijd verandert in een grommende leeuw. Het circus komt morgen naar Wassenaar. Volgende week dinsdag en woensdag staat de circustent in Katwijk. (Van onze correspondent) SASSENHEIM De Sassen- heimse gemeenteraad heeft gis teravond besloten tot de bouw van 38 woningen in de Hoek- straat en 94 in de Zuiderstraat in het kader van de reconstruc tie- en saneringsplannen voor deze straten. Dc kosten van de 38 woningen in de Hockstraat bedragen bijna 2.8 miljoen gul den. De woningen zullen wor den verhuurd voor ongeveer 353 gulden, exclusief de kosten van verwarming. De huizen gaan zes kamers bevatten. Het studierapport van de Pro vinciale Planologische Dienst, bouwlokaties in Zuid-Holland west en oost, werd door de di verse fracties als gecompliceerd en innerlijk tegenstrijdig be stempeld. De burgemeester ver klaarde dat hij zich bij de con clusies van het college van Noordwijk aansloot, dat een Uitgaansdag met hindernissen ZOETERWOUDE - De jaar lijkse uitgaansdag van de Zoe- terwoudse bejaarden ging giste ren met hindernissen van start. Door een communicatiestoornis waren er aanvankelijk geen bussen beschikbaar. Het vertrek werd daardoor een uur uitge steld. De daarna toch geslaagde tocht, financieel mogelijk ge maakt door de jubilerende Ra- bo-bank, voerde dc reizigers tenslotte naar Avifauna waar deken A. Lamot het woord voer de. De aankomst in Zoeterwou- de kreeg een feestelijk tintje door de luidruchtige aanwezig heid van de drumband VIOS en de Sint Jans Fanfare. OEGSTGEEST WEERT VRACHTVERKEER OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest wil het rijden met vrachtwagens in de Dorpsstraat tussen de Almondeweg en Presi dent Kennedylaan verbieden. Het college verklaart in een voorstel aan de raad dat de zware auto's in dit deel van de Dorpsstraat, mede door het smalle weggedeelte en de smalle trottoirs, geyaar opleveren voor de veiligheid in de straat. Het zijn vooral zandwagens die de veiligheid in gevaar brengen. Deze rijden van het zandopslagterrein aan de Haarlemmerstraat weg via de Dorpsstraat naar diverse richtingen. In verband met de aanleg van de Schiphollijn heeft de gemeente met de N.S. een overeenkomst bereikt dat de vrachtwagens via een andere route rijden. Voor de periode van anderhalf jaar zullen zandwagens af en aan rijden om de Schiphollijn te realiseren. Een en ander wordt aan de raad voorgelegd tijdens de vergadering van aanstaande donderdag. bouwlokatie in Voorhout over bodig wordt geacht. „Met het oog op de werkgelegenheid is de bouw in de eigen gemeente van woningen en bedrijfsgebouwen, een zaak die niet uit het oog mag worden verloren. De in druk wordt gevestigd dat men van de zijde van het provinciaal bestuur per se tot de woonag- glomeratie Voorhout wil ko men", meende de burgemeester mee. De raad ging gisteravond ak koord met de aankoop van het perceel Vaartkade 1 voor 125.000 gulden. In het gebouw is de jeugdsociëteit „De Stormbal" ondergebracht. De heer Homan (KVP) verklaar de er niet gelukkig mee te zijn dat „De Stormbal" in dit pand is ondergebracht. Hij sprak zelfs van „Zorgenkind". De bur gemeester verklaarde dat het gebouw bij uitstek geschikt is voor jeugdwerk. De stichting moet ongeveer 900 gulden huur betalen per maand. Tijdens de rondvraag leverde leden van de diverse fracties kritiek op de geluidshinder in onder meer het sportpark. WASSENAAR Mr. C.A. van Gorcum heeft gisteren uit handen van Wassenaars burgemeester Staab de gemeentelijke erepenning ontvangen: een penning die wordt uitgereikt aan personen die zich voor de gemeente en de plaatsejjke gemeenschap bijzondere dienst en hebben verworven. Van Gorcum was onder meer oprichter van de Stichting Wassenaarse Openbare Leeszaal en Bibliotheekfedera- tie en oprichter van de stichting flats voor ouderen „De Burcht". DEN HAAG— De Zuidhol landse land- en tuinbouw is, aldus de Gewestelijke. Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, alsmede de; Tuinbouwstruktuurkommis- sie Zuid-Holland van me ning dat de waardevolle agra rische gebieden in deze pro vincie niet voor verstedelij king in aanmerking dienen te komen. Mei name worden ge noemd: het Westland, de Kring, de Bollenstreek, de Boskoopse sierteeltgebieden en delen van IJsselmonde. Dit standpunt is dezer dagen ge motiveerd in brieven ter ken nis gebracht aan zowel de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening als aan het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land. In deze brieven wordt harde •kritiek geuit op met name de cijfermatige onderbouw van de Verstedelijkingsnota van de regenng en de nota „Alterna tieven en Varianten" ter voor bereiding van de streekplan nen Zuid-Holland-West en -Oost van Gedeputeerde Sta ten. Naar het oordeel van de Zuid hollandse land- en tuinbouw berusten de grondslagen van de alternatieven in laatstge noemde nota in meer opzich ten op onjuiste en irreële gronden. Men wil (en kan) zich dan ook niet uitspreken voor welk van deze alternatieven dan ook. Nadere bestudering wordt noodzakelijk geacht, al vorens een in agrarische ogen acceptabel alternatief kan worden ontwikkeld. „De in de nota te constateren tegenstellingen, vaagheden en onvolledigheid, maken naar ons oordeel een uitstel van de besluitvorming rond deze nota alleszins verantwoord en wij verzoeken u daartoe stappen te ondernemen", aldus de ge zamenlijke land- en tuinbou wers. Uiteenlopend In een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening wordt gewezen op de onderling sterk uiteenlopende behoefteramin gen in enerzijds de Verstedelij kingsnota en anderzijds de no ta Bouwlokaties Zuid-Holland van de provincie. „Dientengevolge boeten deze ramingen aan geloofwaardig heid in", aldus de brief. De provincie becijfert voor de Haags-Leidse agglomeratie de behoefte aan aanvullende bouwplaatsen tot 1990 op 56.000 woningen. Het rijk komt tot 21.000 stuks. Zolang over de feitelijke behoefte geen behoorlijke overeenstem ming bestaat, ontbreekt naar de mening van de briefschrij vers, de basis voor het nemen van de ingrijpende beslissin gen, die aan de orde zijn. Ont kennend wordt de vraag beantwoord of de huidige ste den wel zo intensief worden benut, dat overloop naar nieu we gebieden nu reeds onver mijdelijk is. Men heeft de overtuiging dat naast de stadsvernieuwing een veel zwaardere nadruk moet ko men te liggen op het vol bou wen van de steden naar bin nen toe. In dit verband wordt zelfs het woord ..ruim te ver spilling" gebruikt De Zuidhollandse land- en tuinbouw is van mening, dat niet uitsluitend agrarische grond voor de noodzakelijke verstedelijking behoeft te wor den aangewezen. Ook andere grondgebruikers moeten ir» het afwegingsproces worden be trokken. In dit verband wordt opgemerkt, dat Zuid-Holland een drietal vliegvelden telt met een gezamenlijke oppervlakte van 800 ha. Handhaving van deze vliegvelden in de volgor de Zestienhoven-Ypenburg- Valkenburg wordt alleszins aanvechtbaar genoemd. Betwijfeld wordt of het bou wen van nieuwe steden in het Zuidhollandse deel van de randstad wel tot een doelmatig ruimtegebruik leidt. „Het ge mak waarmee planologen de ruimte opnieuw indelen, zon der daarbij aandacht te beste den aan het eerder gevoerde beleid, waarop een gehele be drijfstak zich regionaal orien- teerde, kan van agrarische zij de of)' geen enkel begrip reke nen. De geloofwaardigheid en de betrouwbaarheid van een eenmaal gedane beleidskeuze komen hierdoor op de tocht te staan". Bijzondere aandacht wordt in de brief aan de minister be steed aan de positie van de tuinbouw. Achtereenvolgens wordt een veto uitgesproken over de bouwlokaties Waterin gen, Den Hoorn, de Hofplein spoorlij nzöne, Barendrecht- Smitshoek en Voorhout. Dit veto wordt in de brief, mede aan de hand van gegevens be treffende de tuinbouw in de betrokken gebieden, duidelijk toegebcht. Geconcludeerd wordt, dat de Zuidhollandse land- en tuinbouw ernstig twij felt aan de noodzaak en de omvang van nieuwe bouwlo katies, alsmede aan de situe ring daarvan. Accent in de brief aan het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland ligt op de ruimtereservering, zoals verwerkt in de nota „Alterna tieven en Varianten" ter voor bereiding van de streekplan nen Zuid-Hol land-West en -Oost. Allereerst worden be zwaren aangevoerd tegen de begrenzing der plangebieden. De Tu in bouwstruktunrk om- tnissie en het Landbouw schap, Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland, zijn van ptwnlng dat de gemeenten Ze venhuizen, Nieuwerkerk aan de Ussel, Bleiswijk, Berkel- Rodenrijs en Bergschenhoek dienen te worden opgenomen in de plangebieden „Oost" (Zevenhuizen en Nieuwer kerk) en „West" (overige ge meenten). Een aantal opmerkingen over bevolkingsaantal en woningbe zetting samenvattend komt men tot de conclusie, dat in de nota „Alternatieven en Varian ten" een aanzienbjke overvra ging van nieuwe ruimte voor de huisvesting van de bevol king is ingebouwd. In verband hiermee worden herziene prognoses geëist, waaraan moet worden voldaan eer van een aanvaardbare ruimtere- servering voor dat doel sprake kan zijn. Alvorens in te gaan op plaat sen waar niet moet worden gebouwd en waar wél kan worden gebouwd, wordt opge merkt dat de noodzaak om in nieuwe bouwlokaties te bou wen zeer onvoldoende gemoti veerd wordt geacht. Ten ene- male onverenigbaar acht men de projectie van bouwlokaties, 'zoals genoemd in de nota „Al ternatieven en Varianten", met één van de doelstellingen van dezelfde nota, namelijk dat de „typische eigen agrarische ac tiviteiten van het Westland, de B-driehoek, Boskoop en de Bollenstreek moeten worden veihggesteld". Een doelstel ling, die niet kan worden om zeild door te verplaatsen tuin bouwbedrijven elders binnen deze gebieden te hervestigen. Op langere termijn gaat het immers om de keuze vóór ver- stedebjking of vóór handha ving (en dus versterking) van de genoemde agrarische cen tra. Tenslotte wordt uitvoerig inge gaan op de afweging van de agrarische belangen tegen an dere functies van het landelij ke gebied. Gevreesd wordt voor aanzienlijke belemmerin gen van de agrarische functies in het veenweidegebied, een gebied dat van oorsprong uit stekend geschikt is voor zijn agrarische functie. Het aim de landbouw geven van optimale ontwikkelingskansen biedt naar de stellige overtuiging van de briefschrijvers de enige garantie, dat de open struc tuur van deze veenweidegebie- den kan worden gehandhaafd. (Van onze correspondent) LEIDERDORP In dc gis avond in de Scheppingskerk Leiderdorp gehouden vergl ring van de K.V.P. Kring den, is het ontwerp-verkiezi sprogram van het C.D.A. voerig besproken. Het C.D.A. program beo kernpunten te formuleren christen-democratische polit om daarmee het profiel van ze politiek te verscherpen. C traal staat daarin het stre naar een rechtvaardiger sam leving, waarin een beroep gedaan op het verantwoordel heidsgevoel van de mens thema van het program i: bij brood alleen". Enkele politieke vraagstuk kwamen aan de orde. zoa vermogensaanwasdeling (V.A.D.). De vergadering het in meerderheid eens met standpunt, dat gedecentralisi de fondsvorming de voork verdient boven een centraal heer door de vakbonden, het kabinet Den Uyl thans staat. Ook werd een amei ment van de afdeling Lei< waarvoor de heer H. E. Driessen het woord voerde, het onderhoud van woningen] trekbaar te maken voor de drachtgever, aangenomen, op onderdelen gewijzigde gram werd, op deze zeer g< bezochte vergadering, unani aanvaard. Tot lid vaii het dagelijkse l stuur van de kring Leiden wf gekozen mevrouw M. Akkeren-Straathof, lid van C.D.A.-fractie in de gemeei raad van Leiden. Tenslotte werd een door K.V.P.-Lisse ingediende re: tie aanvaard, waarin op gr( van het gezamenlijke optrc van P.v.d.A. en V.V.D. bij initiatief-wetsontwerp inza abortus, bij het partijbestuur de Tweede Kamerfractie er werd aangedrongen, zich v( de volgende verkiezingen te o houden van een akkoord n een dezer partijen. SASSENHEIM A in Sassenheim sia Fons Aelen Char e: i v d Berg. Rene Boe' v Duin. Richard Elly v. Di|k; Her René «d Krogt; Willried Langelaan. Tl Lans. Rob v.d. Mey. Peter Meyer Arjar lom: Cate Fioole: Hermien e Gruyter. Jelle Heidema- Astnd Heiins. Agnes Hogewom isen. Edith Kreeftenberg. Thea <uhn. Gen vd Luit. Frank v M ireen v d. Meer: Anneke Mohl 1 Neut: Jeanel Nieuwenhuis. Voel. Yvonne v.d Voet; Carta Vos Geest Vreugd. Emiel de Vries. Hans de Vries. I Westerbeek. Jaqueline Westerbeek. Piete Wijnnobel. Jolanda v.d. Zeeuw; Joke v .-m. ii. Zegveld; Karin Zwaan; l LEIDEN (ANP) Mr. Dt Meli ere uit Leiden, vice-presfde» L van de Hoge Raad der Neder v landen, is gisteren op 68-jarif leeftijd overleden. Tijdens de oorlogsjaren was hl als advocaat en procureur werk zaam in Leiden. Gedurende jaar was hij als rechter verbon den aan de arrondissements rechtbank in Rotterdam. Naai het vice-presidentschap van d Hoge Raad bekleedde hij d' functie van raadsheer in ht Renelu\hof in Brussel

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4