Minister Van Agt denkt nog steeds aan aftreden FNV: 55,- netto ook aanvaardbaar Judy zoekt kennismaking IN DROGE STREKEN EG BIEDT HULP AAN VEEBOEREN DOOR BLOEMENHOVE IN GEWETENSNOOD Kans op extraatje minimumloners Poging tot doodslag in sexclub Antiekdief gegrepen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Van een onzeverslaggevers) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie is het met zichzelf nog niet eens, of hij minister zal blijven, nu de abortuskliniek Bloemhove in Heem stede voorlopig blijft doorwerken. Hij zal het echter in geen geval aanvaarden, wanneer het kabinet vooraf zou beslissen, dat de apparatuur van de kliniek niet met geweld in beslag genomen mag worden. In een uitvoerige uiteenzetting aan de Tweede Kamer laat minister Van Agt uitkomen over voldoende bewijzen te beschikken, dat in de Bloemenhovekliniek onzorgvuldig te werk wordt gegaan. Maar hem is wel gebleken, dat een neiuw ingrijpen door middel van geweld de inzet van 380 politiemannen zou vergen. Daarbij zou meent hij j een politieke storm ontstaan, die hem tot aftreden zou dwingen. Letterlijk zegt de minister hierover in zijn brief: „Het is in de I voorbije weken steeds duidelijker geworden dat het met behulp van een politiemacht in beslagnemen van apparatuur, waarvan sluiting van de kliniek het gevolg zou zijn, een politieke storm zal doen opsteken. Van degenen met wie ik nu door het politieke leven ga, staan vele zo afwijzend tegenover zulk een aktie, dat t ik er ernstig rekening mee moet houden, dat het niettemin j ondernemen ervan mijn vertrek als minister tot gevolg zou hebben". „Maar, aldus de minister, wanneer een dergelijk optreden een Minister Van Agt: wat te doen? einde zou maken aan wat daar dagelijks gebeurt dan zou dit niet nagelaten mogen worden ook al zou het kabinet erdoor vallen". Dat alternatief is echter niet reëel, meent hij. Want wanneer hij aftreedt" zal een minister van Justitie van een ander signatuur waarschijnlijk het openbaar ministerie opdracht ge ven het beslag onmiddellijk op te heffen" De minister betreurt het in hoge mate.dat de bestaande rechtsor de niet gehandhaafd kan worden, omdat zoveel mensen, ge steund door het bestuur van de kliniek, dit verhinderen. Het isechter niet bekend, wie de verzegeling verbroken heeft. Een stap, waardoor de hoofdofficier van Justitie zich toen heeft laten ontvallen, dat daardoor het beslag opgeheven was. „Een in die omstandigheden begrijpelijke maar ongelukkige fout"., aldus minister Van Agt. Hij ontkent bij dit alles, dat het kabinet destijds een beslissing genomen heeft om de geplande tweede aktie tegen de kliniek niet te laten doorgaan. De minister wijst er verder op, dat medio septembr de initiatiefwetten van de PvdA, WD en van me vrouw Van Leeuwen-Van Schaik (AR, KVP) in de Tweede Kamer in behandeling komen. De handelwijze van de Bloemen hovekliniek stroken zelfs niet met het initiatiefontwerp van de specialisten en de liberalen, meent mr. Van Agt. De arts moet namelijk volgens dit initiatief zelf onderzoeken of de vrouw in vrijheid en overeenkomstig haar verantwoordelijkheid tot haar besluit gekomen is. Zonodig pleegt hij overleg met een of meer andere deskundigen. „Dit gebeurt in Bloemhove niet", aldus de minister. In een voetnoot wijst hij erop, dat in de Bloemhovekliniek niet door de artsen maar door „probleemreceptionisten" dit gesprek gevoerd wordt. Vragen hoeveel probleem-receptionisten er in de kliniek werkzaam zijn, werden nog steeds niet beantwoord. Woensdag 23 juni 1976, 66e jaargang no. 20458 Elfde uur Poolse tv-film ..Het elfde uur" op Ned. I om 20.00 uur. Haan stra's film „Zoo" om 21.20 uur. Ned. II om 19.05 uur Doe. De meisjes van de textielfabriek in „Jouw wereld". Om 19.30 uur Kenmerk met gesprek omgeko men Polisario-leider. Om 20.30 uur Veronica totaal. Warm Warm en overwegend zonnig. Maximumtemperaturen om streeks 28 graden, aan de kust "s middags afkoeling door zee wind. Morgen: Zon: 4.20—21.04 Maan: 02.16-18 00 Schev. hoogw.: 0.41—13.16 Laagw.: 8.32—21.05. lirley Temple, eens het door de gehele wereld geadoreerde id-sterrelje thans VS-ambassadrice in Ghana is hier gezeten or de Senaatscommissie buitenlandse zaken in Washington om m toelichting te geven over haar benoeming tot chef-protocol n het Witte Huis. :.P. GROOTSTE N ROMEINSE RAAD OME (AFP/UPI) De communisten zijn als sterkste partij aar voren gekomen in de Romeinse gemeenteraad. Maar ij beschikken met hun bondgenoten over te weinig zetels m een links bestuurscollege te vormen. Zij kregen 35,5 rocent van de stemmen (in 1971: 25,4), tegen 33.1 pet voor e christen-democraten van 16,2 tot 10,6 procent, e communisten krijgen nu 30 van de 80 zetels in de nieuwe lad, de christen-democraten 27, de neo-fascisten 8 en de icialisten 6. In de regio Lazio. waarvan Rome de hoofdstad I hadden de communisten vorig jaar al de meeste stemmen ehaald. De communisten hebben nu de leiding van het adsbestuur in de meeste grote steden: Bologna, Florence, ilaan, Turijn en Napels. hristen-demoeraten en communisten hebben ook stemmen- inst geboekt bij de regionale verkiezingen op Sicilië. De iristen-democraten kwamen van 33,3 op 40,9 procent, de nmmunisten van 20,5 op 26,8 procent. apenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur. F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur. Wim Buijteweg nties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Tsjechische gevangenen vragen hulp uit Frankrijk LUXEMBURG (ANP-AP) In die gebieden van de Europese Gemeenschappen, die het zwaarst door de droogte zijn getroffen, zullen de boeren hun melkkoeien tegen een gegaran deerde minimumprijs mogen la ten afslachten. Dit hebben de landbouwministers gisteren in Luxemburg besloten. De gebieden waar deze tijdelij ke maatregel geldt zijn Norman- dië, Bretagne en de Elzas. De toestand is daar zo hopeloos dat de boeren hun vee de graanvel den moeten insturen om ze te kunnen laten eten, aangezien het gras volledig verschroeid is. De landbouwcommissaris van de EG, ïr. P. Lardinois verwacht dat als gevolg van de droogte in West-Europa de tarweexpor- ten dit jaar met 4 tot 5 miljoen ton zullen verminderen. Ook elders in Frankrijk heeft men met de gevolgen van de droogte te kampen. De Rhone is nagenoeg drooggevallen, wat sommige wandelaars lokt tot een stevige wandeling door de bedding. Men heeft de elektri sche spanning al drastisch moe- I ten verminderen, omdat er ge- I brek aan koelwater is. Het ge- volg daarvan is, dat liften niet j meer betrouwbaar zijn. Aange- j raden wordt dan ook geen liften te gebruiken. Ook aan vakantie gangers is advies gegeven de droge gebieden te mijden. In Parijs verspreidt, door de lage waterstand, de Seine een zeer kwalijke reuk, mede als gevolg van de legio dode vissen, die rottend stroomafwaarts drij ven. PRAAG (Reuter) Familiele den van gevangen Tsjechoslo- waken, die politiek actief wa ren tijdens de „Praagse lente", hebben een beroep gedaan op de communistische en socialis tische partijen van Frankrijk om hen te hulp te komen. De brief aan Marchais en Mit terrand is onder meer onderte kend door de kinderen van Ja- roslav Sabata, ex-partijsecreta- ris in Brno, en de wouw van Milan Huebl, ex-lid van het Cen traal Comité. Zij werden in 1972 veroordeeld tot zes en een half jaar wegens ondermijnende ac tiviteit. De briefschijvers zeggen dat ze alle wettelijke mogelijkheden in Tsjechoslowakije al uitgeput hebben. De betrokkenen zitten gevangen wegens hun politieke overtuiging, en activiteiten voortvloeiend uit hun socialisti sche overtuiging, aldus de brief. DEN HAAG De minimumloontrekkers maken er toch kans op dat de matiging die hun in de tweede helft van dit jaar zal worden opgelegd, in 1977 zal worden goed gemaakt. Minister Boersma heeft zich giste ren hiertoe bereid verklaard bij de behan deling van de herziening van het i loon in de Eerste Kamer. Zonder specifieke maatregelen zou het mini- De Tweede Kamer verwierf onlangs een mumloon per 1 juli met 280 gulden stijgen, amendement waarin werd voorgesteld, dat Men was echter van mening dat ook de deze halvering volgend jaar wordt goedge- minimumlonen een aandeel moeten leveren maakt. in de bezuinigingen en daarom werd de Overigens gaan de minimumlonen, ondanks verhoging van het minimumloon gehalveerd, de halvering van de verhoging, er gemiddeld De Eerste Kamer heeft deze herziening gis- toch meer op vooruit dan de gemiddelde teren goedgekeurd. cao-lonen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een 31-jarige Lei- denaar heeft gisteravond in een sexclub aan de Rijnstraat ge tracht een vrouw neer te schie ten. Voordat hij zijn wapen kon afvuren, werkten omstanders hem tegen de grond. De Leidenaar viel in de sexclub de wouwlastig. Toen zij hem te kennen gaf, niet van zijn avan ces gediend te zijn, greep de man naar het wapen. De Leidse politie heeft de man aangehou den en ingesloten wegens po ging tot doodslag. Heropening zaak Menten gevraagd DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Geurtsen (VVD) en Kosto (PvdA) hebben minister Van Agt gevraagd een gerechte lijk onderzoek in te stellen of er reden is een nieuwe strafver volging iu te stellen tegen Pie- ter Menten. In het weekblad Accent en in Tros-Aktua zijn nieuwe beschuldigingen tegen hem geuit over zijn handelwijze in de Tweede Wereldoorlog. Naar aanleiding van deze be schuldigingen besloot Menten een veiling van kunstvoorwer pen van hem, maandag, uit te stellen. Geurtsen vraagt de mi nister verder ofl er ooit naar de vermogensontwikkeling van de heer Menten tussen 1938 en 1946 een onderzoek is ingesteld. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een 18-jarige Hage naar is door de Leidse politie aangehouden en heeft bekend in maart van dit jaar voor een groot bedrag aan antieke voor werpen te hebben ontvreemd uit een pand aan het Rapenburg. De jongeman stal verder "een antieke klok uit een woning aan de Kaiserstraat. Het grootste ge deelte van de buit is boven wa ter gekomen. De Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs, de aanmoediging sprijs van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, is toegekend aan componisten om hen in de gelegenheid te stellen tijd vrij te maken voor composi torische arbeid. Onder hen zijn: Dick Borstlap uit. Leiden, Otto Ketting uit Den Haag en Wim Laman te Zoetermeer. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG In het vervolg- loonoverleg van de Stichting van de Arbeid van hedenmor gen heeft voorzitter W. Kok van de Federatie Nederlandse Vak beweging formeel laten weten, dat zijn achterban de eis van een bruto-loonsverlioging van 102 gulden per maand voor ie dereen, wel wil omzetten in een formule, die een netto-loonsver hoging van 55 gulden per maand oplevert. Van die 102 gulden zou namelijk na aftrek van premies en belastingen ook slechts dat bedrag overblijven. Kok heeft dit een hele stap ge noemd, niet alleen omdat het volgens hem de grootste moeite zal kosten om de werknemers duidelijk te maken, dat zij met een ingewikkelde formule even goed af zijn als met een bruto- verhoging van 102 gulden wat de koopkracht betreft, maar ook omdat het aanbod moet worden gezien als een wezenlijk offer. De nieuwe formule - slechts voor een keer - betekent immers, dat men - als belangrijk element» aerin - in plaats var loonsverhoging, premieverla ging krijgt. Een achterblijven van de stijging van het loonni veau heeft onder meer invloed op de hoogte van vakantiegeld, pensioenen e.d. Werkgeversvoorzitter Van Veen heeft bovenop het gemanipuleer met premies een bruto-loonstij- ging van 20 gulden aangeboden. Al met al komt men dan netto op een loonstijging van 38 gul den per maand voor iemand met 24.000 gulden inkomen. „Dat- voorstel van de werkge vers is duidelijk onvoldoende", aldus Kok in een commentaar. Ongetwijfeld heeft de heer Van Veen nog iets achter de hand, maar of hij voldoende onder handelingsruimte heeft om de kloof van 17 gulden netto te overbruggen is zeer de vraag. „Ik acht de kans om overeen stemming te bereiken klein", ta xeerde de heer Kok dan ook vanmorgen, toen hij het overleg inging. Overigens accepteert de FNV een formule, waarin premiemu taties het hoofdelement vormt, nog slechts aarzelend. Zij wil van de regering de zekerheid, dat er dit en volgend jaar niet opeens weer premieverhogingen uit de lucht komen vallen, waar door het netto-effect weer teniet wordt gedaan. Op de premie hoogte heeft de vakbeweging geen invloed. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats STUUR als dank v 0owva/nt aars en Vis- de nage- drooggevallen van de ilevorming bi) de Van Brienen- cist jaarlijks 250.000 liter benzi-. ixtra nster Westerterp heeft belooft ütuatie te verbeteren..

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1