In nieuwe wegwerpluier in T-vorm heeft de baby het beter naar z'n zin Zelf theatertjes bouwen: oud knutselwerk werd weer als nieuw Indrukwekkende opvoering van Shakespeare's Henry V hortensia: voor tuin en kamer VAN^^UIS^t ach nog hoogtepunt aan slot Holland Festival-toneel Met „American Salute" afscheid van het Holland ir Festival 1976 Meeting Mr. Ives XNSDAG 23 JUNI 1976 LEIDSE COURANT ierpartikelen hebben 25 jaar na de oorlog in Ierland een grote vlucht >men. Ze worden gebruikt >r ziekenhuizen, in de in- strie en bij moeder en kind. itste Europese producent lölnlycke AB, die zich on- associeerde met een der kapitaalkrachtige concerns Svenska llulosa Aktiebolaget met werkgelegenheid voor mensen, waarvan 5000 I Mölnlycke. De argumenten een fusie waren: expan- en risiospreiding. osprei- ig. De medische afdeling D het gehele concern levert :I 400 verschillende soorten ™^ikelen, operatieprodukten, ding, hygiënische, sterk ab- om berende bescherm ingspro- i bonkten voor baby en kraam- piaer. tg. bestaan uit absorberende har stof, gaas, textiel, tissue, t vG#stic en cellulose pulp. Mid- nt pj Tekst: Ikon en Tiny Francis den 1963 kreeg het bedrijf ook een vestiging in Nederland en wel te Hoogezand (700 werkne mers), dat indrukwekkend ex porteert. Veertig procent van de consumentenartikelen gaat naar België, Luxemburg en Scandinavië. Ons land laat zich voor eigen gebruik ook niet opzij duwen. We kennen allemaal het maandverband Mimosept, slip- vast en slipvast mini, de weg- werpluiers Mölny en Billies Welterusten alsmede de Amira tampons, waarop de televisies pot zich zo ijverig werpt en die bij miljoenen over de toon bank gaan. Verder celstof doekjes voor keukengebruik, gebruik, en in de industrie wegwerppoetsdoeken per rol en kappersdoeken. Na het 12 1/2-jarig bestaan van hetNe- derlands Produktiebedrijf werd recentelijk een nieuwe hal inHoogezand feestelijk geopend voor de fabricage van een nieuwe papieren luier voor de internationale markt (België, Frankrijk, Zweden). Er is nogal wat verschil in de consumenten van de hygiëni sche wegwerpzaken. Maar er is slechts een groep, die alleen zijn wensen kenbaar kan ma ken door schreeuwen of la chen: de baby. Mölnlycke inte resseert zich bijzonder voor de zuigeling. Vijf jaar lang boog de Nederlandse research-afde- ling zich in samenwerking met een aantal Zweedse ziekenhui zen over de luier in verschil lende uitvoeringen, welke on derzoekingen resulteerden in aantallen ingevroren pla- sluiers om te ontdekken op welke plaats dit instrument het snelste en intensiefste ging soppen. Uit de plasjes van dui zenden baby'sbleek dat de ge bruikte luier een T-vorm ging aannemen. Het absorptiemate- riaal werd naar voren geduwd. Het gerommel over de luier moet niet worden onderschat. Moeder en kind vormen bij Mölnlycke Internationaal de twee groepen consumenten met de grootste omzet, zijnde verbanden, tampons en luiers. Per jaar schat men dat in Nederland op 850.000 verscho ningen; 40% van de moeders gebruikt wegwerpluiers (tegen 100% in Zweden). Natuurlijk een globaal cijfer. In de grote steden zijn de cijfers 58%, in het zuiden 12% en in het (meer conventionele oosten) 7%. Moe ders maken het de baby graag naar de zin. Al in het prenata le stadium houden ze zich met het babyverzorgingsvraagstuk bezig. Ongemak Ze spellen Spock, wikken en wegen over aanschaffingen. Wat bleek uit de luier onder de loep? Goede observeerders van de „proefbaby's" zagen dat baby ging lachen als men hem de luier uitdeed. Het liefst plaste hij voor het vaderland weg. Het is dan ook geen pre tje luchtdicht in een steeds natter wordende lap of ander materiaal verpakt te zitten. Want de onvermijdelijke plas tic broek sluit broeierig af. Afgezien van dit ongemak voor de baby, is het apparaat dat als een buitenboordmotor motor aan de bibs hangt geen fraai gezicht in een leuk pakje. Het systeem van de wegwer pluier is dat hij zo min moge lijk kledderig wordt en dan door de zwaarte afzakt. Tot nu toe kwam men niet tot optimale resultaten. Een wan hopige strijder tegen de zak- broek: „Galgjeshelpen niet, bandjes helpen niet, je kunt er alleen maar een spijker in slaan....". De stapel ingevroren luiers deed de onderzoekers nieuwe ideeën aan de hand. Als de hoeveelheid pulp in de luier in een T-vorm wordt ge stuwd door hier het grootste volume absorptiemateriaal aan te brengen vangt die de grootste hoeveelheid vocht op. De nieuwe lijn loste meteen het probleem van het afzak kende broekje op, want de on derkant van de luier is geplas tificeerd. De losse plastic broek wordt vervangen door een luchtig stretch broekje van textiel (rood/wit, blauw/- wit) dat het zaakje op zijn plaats houdt. Het is wel effe wennen, want het risico van lekken is groter als de nieuwe luier niet goed wordt aange bracht. Voor de nieuwe hal waarin dit produkt wordt vervaardigd zijn indrukwekkende machi nes ontworpen. Het kost de onderneming miljoenen. Maar de filosofie van Mölnlycke is gezond: diversiteit, sterke en voortgaande expansie en een groeistrategie gericht op markt en consument. De totale omzet van de Mölnlycke SCA- groep bedroeg inl975 ruim 2 miljard gulden. De nieuwe Mölny-luier met de meeste absorberende celstof aan de voorkant. Hij onderscheidt zich duidelijk in uiterlijk en gebruik van alle andere wegwerpluiers. Door het bijpassende textiel (stretch) breekje en een minimum aan plastic is de luier erg luchtig. Van 5,95 - 8.11 per 28 stuks. (De prijs is afhankelijk van het inkoopquantum van de detaillist) hortensia of „hydranga macrophylia" siert vel de tuin als de kamer. Ze houdt wel van i schaduwrijk plekje. Een plant voor in de ;lte met een groot kleurengamma. Als ze zich I" eft getooid met haar in alle schakeringen van se tot oranje en zelfs blauwe bloemen, wil j veel water hebben en tweemaal per week t mest. Afgesneden hortensiabloemen kun- n heel goed gedroogd worden. Men moet ze n samenbinden met een touwtje en onderste- 'en hangen op zolder of in een schuur. Na bloei moet de kamerhortensia verhuizen naar een grotere pot in een cocktail van turf molm, potgrond (ook in de supermarkt ver krijgbaar), graszodengrond en wat droge koe mest. 10 cm lange stekken (zijscheuten en afgesnoeide toppen) wortelen in een glas water voor het raam en kunnen nieuwe planten vor men als de wortels lang genoeg zijn om in bovengenoemd mengsel te worden gepoot. De rose hortensiabloem wordt blauw gemaakt door in de zomer een eetlepel ammoniak-aluin op de aarde te gieten. Fijne plant om als cadeautje furore mee te maken. -* Een zelf gebouwd theater Om een oude vrijetijdsbesteding opnieuw te introdu ceren wordt deze hele maand juni, tot en met 4 juli in het Museum Borg Verhildersum in Leens (bij Groningen) een unieke tentoonstelling gehouden uit de verzameling van Ab Vissers. Ouderen herinneren zich misschien het oude schimmenspel waarmee men zich rond 1900 thuis vermaakte. Daaraan verwant, maar veel kunstiger is het papieren theater, dat in Nederland nooit zo populair werd als in Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Denemarken en Engeland. In ;;ijn simpelste vorm, de bouwplaat kent Nederland het tegenwoordig wel. Het echte papieren theater was lang niet kinderachtig. Juist volwassenen amu seerden zich er enorm mee. Sir Winston Churchill had er een en de bekende Engelse schrijver Robert Louis Stevenson was er ook dol op. Men fluistert zelfs dat zijn beroemde boek „Schateiland" voor het papieren theater was geschreven. Het papieren thea ter geeft zijn fans gelegenheid mini-toneeltje te spelen met zelf gemaakte lijmpoppen. Vooral in het buitenland waren schouwburgbezoekers in de gele genheid na afloop van een toneelstuk op straat of in de winkel van hun geliefde acteurs te kopen. Ook de décors van een bepaald stuk kon men krijgen. Soms was er een summiere, aangepaste tekst bij, zoals van Eduard Hal in Don Quichotte. Papieren acteurs zijn natuurlijk een beetje immobiel, maar ze waren in verschillende houdingen nagetekend, zoals bijvoorbeeld Koning Arthur te paard, zittende, stervende. Zo konden ze achter elkaar worden „ten tonele gevoerd". Kopie Het oude papieren theater was een vrijwel natuurge trouwe kopie van bestaande schouwburgen, ongeveer zo groot als onze televisie. De Koninklijke Schouw burg in Kopenhagen was in Denemarken erg in trek. Het front met gordijn werd overeind gehouden door een constructie van lichte latten. Hieraan waren de coulissen bevestigd en de décors. Men was in die tijd reuze handig met het maken van deze décors. Hand geschilderde uitslaande branden, deinende golfjes, een woeste zee, ze leken „net echt". En het effect benaderde dat van het echte toneel. Verlichting ont brak niet. Die bestond uit een stelletje kaarsen of een (walmende) oliepit. Enthousiaste schouwburgbe zoekers kleurden de prenten zelf zwart/wit waren ze goedkoper dan gekleurd) en plakten ze op karton. Na nog één keer uitknippen waren de figuren be speelbaar. Dit dubbele knipwerk was praktisch. Door de knipsels voor het opplakken tegen elkaar te schuiven, werd op karton bespaard. Er bestonden verschillende manieren om ze overeind te houden. Een ervan was ze in latjes te construeren. Omdat het eigenlijke toneel verhoogd w.as en verborgen bleef achter de onderzijde van het front kon men de „toneelspelers" in overdwarse gleuven op de verho ging op hun latjes of stroken karton heen en weer schuiven zonder dat de toeschouwers „achter de schermen" konden zien hoe de beweging ontstond. Bovendien maakte het front vaak deel uit van de toneellij st of het wa$ voorzien van een (geschilderde) orkestbak. Verzameling Ab Visser, zelf semi amateur (papieren)theater-direc- teur is werkzaam bij het Amsterdams Toneelmuseum. Omdat men daar wil weten wat er nog in huis is, catalogiseert hij wat er nog aan papieren theaters in verborgen hoekjes huist en harkt bij elkaar wat er nog beschikbaar zou zijn. Zelf heeft hij (los van het museum) nog een eigen verzameling en bij hem ontstond het plan in binnen- en buitenland eens te gaan neuzen of hij nog meer van deze kunstige knipsels kon opsporen. Door er een tentoonstelling van samen te stellen hoopte hij een vrijetijdsbeste ding uit vroeger jaren weer in de belangstelling te brengen. Hij trok er speciaal voor opuit. In Antwer pen was het geluk hem al direct gunstig. In de vitrine van een antiquariaat lag een prachtig theaterfront van papier. De eigenaar nodigde hem op zolder nog eens in een kist te graaien, waarin zich nog wat „van die rommel" zou bevinden. Ab Visser haalde er de mooiste poppen uit in nog ongeknipte vorm. Hij zette bij elkaar zo'n 30 theatertjes in elkaar van spullen, die hij van heinde en ver bij elkaar verzamelde. Hoewel het tijdens deze speurtochten wel bleek dat nog enkele doehetzelvers zich bezig hielden met het maken van papieren theaters, blijkt de moderne mens er toch weinig van te weten. Mogelijk komt door het enthousiasme van Ab Vissers deze vorm van vrije tijdsbesteding er weer in. -JWIW Vrd Holland Festival-toneel iaa)t gisteravond een slot gekre- Ai dat eigenlijk zo'n beetje om- heterd evenredig was aan al dia voorafgaande. Wat de Royal ikespeare Company in de isterdamse Stadsschouwburg zien, was namelijk zonder he(r indrukwekkend: Een voor- lenlling van Shakespeare's „Hen- die je graag het voltallige Lerlandse toneelpubliek zou chotelen. Inclusief toneel- Iers, acteurs, vormingstoneel- likanten, hun gelovige disci- rn en wat er nog meer in de ^Jjaterdoos van Pandora schuil En£e gaan. het Engelse Shakespeare-gezelschap le was een combinatie van acteerta- sterke regie-opvatting, decorkunst log altijd actuele zeggingskracht van ?en eeuwenoud werk, waar een volle schouwburg laaiend „U" tegen zei. Jam mer dat zoiets maar een enkele maal opgevoerd kan worden, en dan nog niet eens dankzij het Holland Festival, maar voornamelijk door de goedgevigheid van de Banque de Paris et des Pays-Bas die in eerste instantie de financiën fourneer de en eergisteren de eerste voorstelling voor een geheel eigen publiek voor zich opeiste. - Merkwaardig overigens, die Franse bank met zo'n Engels historie-drama waarin de Fransen verslagen worden en bovendien nogal karikaturaal (zeker in de regie van Terry Hands) als pronk- en praatzieke haantjes worden neergezet. Terry Hands drukte trouwens toch een uitgesproken stempel op de opvoering. Als het publiek binnenkomt staan de acteurs op het to neel te wachten: De een in een slobberig trainingspak, de ander in huiskamerkle- dij of op gympjes. Als de verteller op komt verontschuldigt hij de gebreken van het theater, doet hij een beroep op de fantasie van de toeschouwers om de spectaculaire stof met veldslagen en al toch maar vooral zelf mee te helpen verbeelden. De acteurs vangen hun spel aan in werktenue, maar langzaam aan krijgt het geheel meer kleur. Er ver schijnt een gekostumeerd acteur, er vol gen er meer en het lijkt of je fantasie inderdaad die middeleeuwse wereld in Royal Shakespeare Company met Shakespeare's „Henry V". Vanavond, 23 juni en morgen 24 juni nog in de Stads schouwburg van Amsterdam. het verder kale decor met alleen hoge, staketsels voor de trompettisten, enkel en alleen beheerst door een prachtig en ingenieus reuzendoek dat achtereenvol gens dienst doet als allesoverheersend wapen, tentenkamp en baldakijn, op roept. Henry V is het drama van de „goede" koning die strjd levert op diverse ni-1 veau's. Met zichzelf en zijn koningschap, j met zijn manschappen, met Frankrijk, culminerend in de Slag om Agincourt (1415) en uiteindelijk met de liefde. Een j complex werk, dat hier te lande nooit werd gespeeld, als „moeilijk" gold doon de beperkte identificatiemogelijkheid met de held Henry, maar dat opeens volko- j men speelbaar als een brok veelzijdig theater met heroiek en de dubbele bo- j dems daarvan, poëzie, humor en volop theatereffecten in deze Engelse opvoering overkomt. Voorop gaat hoofdrolspeler Alan Howard J die een ook in z'n taalplastiek gebeeld- j houwde visie op de jonge Henry gaf, maar naast hem staan zoveel perfecte acteurs dat namen noemen eigenlijk on- begonnen werk is: De „clowns" Pistol en Bardolph (vroegere kornuiten van Fal- staff), kleurrijke soldaten uit diverse de len van het Britse rijk met accenten en al, de Franse Dauphin. Als er nog kaart jes zijn, ga kijken. Dat is het enige dat er op zit. BERT JANSMA Het ligt bijna voor de hand, dat een Holland Festival gewijd aan Amerika wordt afgesloten met een concert dat getiteld is „American Salu te". Zo'n kreet impliceert voor de één een muzi kaal ere-saluut, de ander slaakt wellicht „Ameri can Salute" met een zucht van verlichting omdat in deze weken aan de Amerikaanse compositori sche import geen einde leek te komen. Hoe dan ook, het zeer uitvoerige programma werd gister avond door het Residentie Orkest in een vrijwel geheel bezette Prins Willem-Alexanderzaal gepre senteerd en zal door dezelfde uitvoerenden van avond in de Rotterdamse Doelen tot klinken worden gebracht. Dirigent is Charles B. Axton. Het programma in deze kolommen in de krant van gister reeds uitvoerig belicht - had voor het publiek veel aantrekkelijks. Die „aantrekkelijk heid" valt overigens moeilijk te verklaren, omdat het concert door het Promenade Orkest met de zelfde soort composities in het Circustheater uitge sproken slecht bezocht was. Men hoorde de top pers uit musicals en operettes met de bekende namen: Rodgers en Hammerstem (South Pacific, Carrousel en The King and I), Jerome Kern (Roberta, Showboat) en verder Lane Harburg, Lerner Loewe, Bock Harnick. Geen dagelijk se kost voor het Residentie Orkest, doch dirigent Axton had de musici wel de juiste sfeer bijge bracht. Soms wat stijfjes, dat wel, maar over 't algemeen goed afgewerkt en sfeervol. Men had er hoorbaar zin in en dan is al veel gewonnen. Drie vocale solisten: Doris Bierett, John Waddell en Henk Smit. Bierett en Waddell moesten 't van de presentatie hebben en Henk Smit van de vocaliteit. En dan natuurlijk het succes van de avond Larry Fuller in Tap Dance Concerto van Morton Gould. Ik heb er eerlijk gezegd geen idee van hoe goed 't was, maar het maakte een uitste kende indruk en 't was ook grappig, zij 't wat te lang. Tenslotte een compliment voor het veelzij dige koor „Deo Sacrum", dat ook nu toch maar weer prima voor de dag kwam. A.H. Veilingen naar alleen als je hem al goed kent) helmina Hoedeman maakt r de NOS experimentele te- isieprogramma's: muziek om t te kijken. Er zitten wel s aardige vondsten in maar geheel maakt bijna altijd gekunstelde indruk van uld-be originaliteit. Je moet en en persoonlijkheid van de iponist en de betrokken mu- t kennen, om te zien hoe ik een volkomen vertekend bid van de historische werke nd wordt gegeven. Het is JUr goed dat die programma's niet erg populair zijn want ze zorgen maar al te gemakkelijk voor de grootste misverstan den. Dit alles geldt in verterkte mate voor de show „Meeting Mr. Ives" een oorspronkelijk Ameri kaanse produktie die mevrouw Hoedeman met enkele Engelse tv-mensen (die vóór drie maan den ook nooit van Ives hadden gehoord) heeft bewerkt. Waar om die bewerking nodig was, weet ik niet want ik ken de originele versie niet, maar wat gisteravond in de toneelzaal van het Congresgebouw werd ver toond was een belediging voor Ives en zijn muziek. De compo nist kwam over als een vage halve gare, zijn vader als een clown, en dat waren ze geen van beiden. Ze kenden hun vak be ter en wisten meer van wanten dat de zotten die ze presenteer den en dat (ook gezien van het standpunt van theatraal vak manschap) uiterst dilettanterig en kinderachtig deden. Het ge bruik van voorvallen uit Ives' leven en exacte uitspraken ga randeren geen authenticiteit in een volstrekt vertekende toneel matige werkelijkheid, die geen moment overtuigde. Het enige van waarde aan de show was de muziek van Ives zelf, enkele redelijk gezongen liederen, niet al te best gespeel de pianomuziek en dan een ra dio-orkest van 36 man achter het toneel, dat onder Richard Dufallo van allerlei fragmenten produceerde. De toeschouwer die „the unanswered question" niet kent en herkent, kon bij voorbeeld de daarbij klungelig geacteerde scène niet doorzien. Gelukkig maar. Er waren enke le tientallen belangstellenden dus de schade kan niet groot zijn geweest. Maar weldra komt dit wanprodukt op de Neder landse tv, en dat is dan veel erger! j KASANDER Cultuurprijs Heerlen voor Paul Hupperts HEERLEN De cultuurprijs van Heerlen, genoemd naar oud-burgemeester van Gruns ven, is toegekend aan de uit het Limburgse Gulpen afkomstige musicus Paul Hupperts, diri gent van het Utrechts Symfo nieorkest. De prijs, groot 2500 gulden, zal aan de bekroonde dirigent op een nog nader te bepalen dag worden uitgereikt. Het gemeentebestuur van Heer len heeft de prijs aan Paul Hup perts toegekend op voordracht van een jury waarvan deel uit maakten de heren André Jur- rens uit Breukelen, André Rieu uit Maastricht en Rogier Starre- veld uit Amsterdam. RIJNSBURG, 22 juni, bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer): Alstroemena 0.243 15220. I Amaryllis 0,209^1390. Tros Jr.C. 2,381 16451. Wirral 0,158 21450, Duizendschoon 0,646 17112. Eremerus 0,615 9993. Freesia 1.104 8543. Gerbera 0,327 5920. Gladiolen 0,270 78583. Glad. Colville 0,132 48380. Glad. Nanus 0.209 116920. Godetia 0,707 1015. Iris 0,772 22569. Ixia 0,645 2757. Korenbloemen 0,085 56180. Lathyrus 0,469 635. Lelie Kelk 0,217 9560. Lelie Tak kas 0,383 141670. Liatris 0,300 9480. Margriet Wit Enk. 0,075 36597. Margriet 1,301 1771. Narcis kas 0,284 4110. Orchideeen 0,513 714. Ornithogalum 0,143 1090. Pioenen 0.566 1900. Rozen Grootbl. 0,176 7280. Rozen Kleinbl. 0,092 51680. Sca- biosa 0,190 5220. Snijgroen 0,658 1040. Sta- tice 1,510 6003. Stephanotis 0,204 1550. 2e soort per bos 0,497 152. Violieren 0,283 12580. 2e soort per stuk 0,092 39742. Anjers Tros 0,207 31950. Rozen Baccara 0,197 11040. Rozen Sonia 0,101 31840. Rozen Ilo- na 0,229 6160. Div. Snijbloemen 0,097 33573. Div. Snijbloemen 0,206 144154. Gladiolen Imp. 0,154 19600. Liatris Imp. 0,210 4260. St Paulea 0.795 895. Div Perkplanten 0.252 2433. Div Potplanten 0.834 2306. KATWIJK. 22 juni, groenten Waspeen per kist. Nieuwe oogst AI 1300-1810 All 850—1750 BI 1990—2290. Bloemkolen 6 I: 44—144 6 II. 38—117 8 I: 67-126 8 II 29—36. Aardappelen 130-145 Andijvie 15—28. Bonenkruid 32—41. Waspeen I 91-98 Waspeen II 61-112. Breekpeen 770. Kroten 23-36. Peterselie 21. Krulpeterselic 44—52. Princessebonen 370. Radijzen 11-22. Selderie 56-59. Sla 9-19. Snijbo nen 310. Spitskool 62—68. Tuinbonen 76. Weer huwelijk Frank Sinatra De zanger en acteur Frank Si natra trouwt 10 oktober met zijn vriendin Barbara Marx. Dit is het vierde huwelijk van Sinatra, die nu 60 jaar is. Bar bara is „ongeveer 44 jaar". Het huwelijk wordt voltrokken in de woning van de acteur Kirk Douglas. Barbara is getrouwd geweest met Zeppo Marx; Frank met Nancy Barbato, Ava Gardner en Mia Farrow. Steenkamp, Sandra Tielkemeij- sendorp, Eelco Geertsma. Fred d Heinrich. Arie Heinsman. Harry Hakman, use van Hamert, Yolanda den Hoed. Marjolein Henn Krauwel. Patra Langereis. Constance van Leeuwen, Henk van der Linden, Annehes Meyer, Yvonne Nieuwenburg. Aartian Nooter, Christine OosterhoH, Wim van der Plas, Gerda van Polanen. Marianne Polderman, Hero Post, llonka van Riet, Ron Robijn. Gé Roozenda Examens gemeenschap z.|n geslaagd voor Mavo-3: Robert De Boer. Arién Brouwer. Jolanda Cor- sten. Marc van Geel. Oesirée Klopma. Yvonne Komen. Marietta van Loenhoud. Rudi Mole naar. Manan Pepers. Lex Schoordijk. Dwight man. Manna van der Bijl. Liesbeth Chaudron. Martme de Clercq. Rene Cramer, Robert van Doorn. Thea van Di|k, Sam Erades. Laura de Haaa. Elsbeth Hardenberg. Enk den Hartog. Marhen Hennink. Philip Hollebeek. Herman ir Lee, Henk de Leeuw. Enny Gene MacLennan. Mana Mekel. Berthil b Pronk. Made- on Schoitz. Heleen Smin'k, Peter Smit. Robert rsluys, Margreet Wink, Peter k Aartsma. Bert Bavelaar. Monique Dekker. Herma Gitaar. Wim Klaren- beek, Paul Kuyt. Felix Meyknecht, Hans Otte- vanger. Caria de Ruiter. Tom Saat. Arnold Schalks. Henk Velders. Biek Verra, Rob Visser. Caroline Vonck. Pauline Wilmink. Jack van Woudenberg. tiilebrand. J. c_ wen, W Oremus. G POuw. F Pynacker. M Scheilmgerhoudt. J Stedmg. I Stokman. J. T Bennerman. L Bouter. J. Bras. V Breedi|k i Scharder. N. Smorenburg. J Timmermans.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15