SPRENGERINSTITUUT IN WAGENINGEN VEERTIG JAAR GELEDEN OPGERICHT Nog duurder aardgas economisch onverstandig en sociaal ongewenst INTERESSANTE CIJFERS VAN CCWS STATISTIEK NOG DEZE MAAND BEKEND LTB-KRING WESTLAND: GROENTE, FRUIT, Wê BLOEMEN EN BOLLEN MEESTE GROENTEN NIET DUUR Italiaanse maatregelen van invloed op Nederlandse export PAGINA IA WAGENINGEN - deze maand is het veertig jaar geleden dat het Sprengerinstituut in Wa- geningen werd opgericht. Het instituut, een instelling van het ministerie van landbouw en visserij, was tot 1966 be kend als „instituut voor be waring en verwerking van tuinbouwprodukten" (ibvt). sindsdien draagt het de naam van een van zijn oprichters, prof. ir. A.M. Sprenger. Het Sprengerinstituut zoekt naar oplossingen voor prakti sche vraagstukken bij de afzet en verwerking van tuinbouw produkten. Op grote schaal toegepaste opslagmethoden voor fruit, uien en kool zijn volgens de directie uit de acti viteiten in de beginjaren voort gekomen. Er werd toen ook veel aandacht besteed aan de verwerking van fruit tot vruchtendranken en wijnen. Het instituut heeft ook veel gedaan om de omstandighe den waaronder groenten en fruit per spoor, auto en schip worden vervoerd te verbete ren. Omstreeks 1950 werd nog veel groente per spoor verzon den en de Nederlandse Spoor wegen lieten toen hun groente wagens door het instituut be proeven en werkten ermee sa men bij het ontwikkelen van gekoeld vervoer. derzoek wordt nu verricht naar vervoer en opslag van snijbloemen, een nog weinig bewerkt gebied. Het instituut toetst verder nieuwe groenten en fruitras- sen op him geschiktheid voor verwerking, het heeft een con tinu werkend vruchtenpers ontwikkeld, en voorts het pas teuriseren van aardbeien en het steriliseren van appelmoes verbeterd. In studie is de ver werking van appels tot appel moes. Het Sprenger instituut onderzoekt ook de kwaliteit van verwerkte produkten. Lange tijd heeft het de kwali teitscontrole op Nederlandse jams verricht. De laatste jaren concentreert het instituut zich vooral op kwaliteitsbehoud en kwali teitsverbetering. Voor kassla ontwikkelde het de methode van het zgn. vacuümkoelen. Een op initiatief van het insti tuut opgerichte werkgroep „containerisatie" van het mi nisterie van landbouw en vis serij onderzoekt met een eigen proefcontainer het vervoer per gekoelde container van ver schillende landbouw, en tuin bouw— en visserijprodukten. Voor de bloembollenexport naar Amerika werden hierbij reeds praktisch bruikbare re sultaten verkregen. Veel on- De cijfers van aanvoer en prijzen aan de CCWS zijn over de afgelopen week interes sant, wanneer men die gaat vergelijken met vorig jaar. Bij aanvoer van 13.879.503 stuks of bossen, werd een omzetcijfer be reikt van 8.610.074,46 gulden. Daar tegenover kan worden gesteld, dat in dezelfde week van het vorig jaar de aan voer bestond uit 15.109.577 stuks of bossen met een opbrengst van 7.328.016,98 gulden. Hieruit kan men dus concluderen, dat de afgelopen week het beter heeft gedaan dan dezelfde in het vorig jaar. Bij minder aanvoer, hoger omzet. Conclusie is, dat het vorig jaar in dezelfde week slechter was dan nu. En in sommige opzichten is dat ook zo, zoals enkele specificaties dat de monstreren. Opvallend is in de eerste plaats, dat bij vrijwel even grote aanvoer van snijbloemen (ruim 13 miljoen stuks of bossen) daarvoor ruim 8 miljoen gulden werd ontvangen tegen bijna 7 miljoen gul den het vorig jaar. Een goede taal spreken ook de potplanten. Bij aanvoer van bijna 257.000 stuks, leverden die 391.665,65 gul den op tegen de ruim 355.000 stuks vorig jaar ruim 317.000 gulden. Voor de ruim 266.000 perkplanten werd bijna 70.000 gul den betaald, maar voor de meer dan dub bele aanvoer in het vorig jaar (766.081) bedroeg dat toen 106.500,89 gulden. Opvallend beeld is ook, dat afgelopen week slechts bijna 50.000 stuks of bossen buitenlandse bloemen werden aangevoerd met een opbrengst van 17.962,83 gulden tegen een aanvoer van ruim 100.000 stuks voor nog geen 30.000 gulden vorig jaar. Om enkele specificaties te vermelden, met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar, de fresia's gaven als gemid delde prijs 1,93 (v.j. 1,06); irissen 1,92 (1,35) snijgroen 99 ct. (94); anjers 26 (25); trosan- jers 2,57 (2,28); lelietak 44 (32), de troschrf santen 2,96 (2,02), leliekelken 33 (29). i Als geheel geeft dit lijstje dus geen slee beeld van de situatie zoals deze afgelop» week zich presenteerde. Maar toen had h warmere weer zich nog niet ten volle lat» gelden in aanvoer en prijzen. Ook de tó mende week zal dat prijspeil voor een goè deel afhankelijk zijn van het klimaat ons land en daarbuiten. De rozen maakten een slechte uitzonderii op de hogere prijzen die werden bestee zij waren van matig tot slecht. Het valt verwachten, dat de trosanjers in for hoeveelheden ter veiling komen. Er ward reeds dagen met meer dan 100.000 boss»| per dag en dat zal de prijs waarschijnlijk niet onberoerd laten. De anjers gaan oo| een aardig woordje meespreken in de aafv voer. Van pot- en perkplanten zal h^ aanbod wel geleidelijk gaan afnemen. De gladiolentelers zijn in blijde verwach ting van de oppervlaktestatistiek. Nog deze maand zullen de areaal-gegevens aan de openbaarheid worden prijs gegeven en al les en iedereen is natuurlijk hogelijk be nieuwd of de oppervlakte belangrijk zal zijn uitgebreid of niet. Alle kwekers hopen dat er geen belangrijke uitbreiding zal zijn ook al hebben ze zélf een fors aantal knollen meer uitgeplant dan verleden jaar. Als men 't ons vraagt zit de kans op een flinke uitbreiding er echter wel in. Wie de golfbewegingen van het gladiolenareaal van de laatste twintig jaar ziet, kan met één oogopslag zien welke de vette en welke de magere jaren waren. De gladiolenkwe- kers maken nl. geen uitzondering op de rest van de agrarische wereld; men holt het geluk achterna. Is er een seizoen ge weest met beste prijzen dan ziet men prompt een stijging van het areaal. Meestal meteen te veel van het goede met het gevolg, dat de prijzen dikwijls het volgend jaar of anders zeker het jaar daarop in de goot liggen. Het afgelopen seizoen is voor de gladiolen- telers vooral in het begin erg goed geweest. Alleen degenen die hun leverbare knollen te lang vasthielden, kregen het bekende lid van de al even vermaarde ketel op de neus. Geen dik beleg Een uitbreiding ligt dus zonder meer in de lijn der verwachting en de gladiolenkwe- ker die vandaag goede prijzen kan maken, doet er vermoedelijk dan ook verstandig aan het koopbriefje maar te laten schrij ven. Voor de massasoorten staat de export echter bepaald niet in de rij. Men betaalt momenteel voor cultivars als Oscar en Peter Pears, om maar een paar bomen uit het grote (gladiolen) bos te noemen 6.-, 5.- en 3.50 per 100, resp. voor de maten 14-op, 12-14 en 10-12. Voor een wilde groeier als Oscar schiet er van deze prijzen nogwel een boterham over, al zal het beleg er niet al te dik op liggen. De gladiolenkwekers zouden er bij gebaat zijn als het areaal ook dit jaar onder de 1900 ha-bleef. In feite betekent een gelijk blijven van het areaal toch een verruiming van het aanbod, omdat de kwekers door intensivering van de teelt veel meer knol len per hectare oogsten dan bijv. in de zestiger jaren. Waar men vroeger 200 bun der voor nodig had, oogst men nu met glans van 1500 ha. En dat scheelt wel een slok op een borrel. Handrem We zeiden het zo juist al: de meeste agra riërs lopen het geluk achterna. We heben een artikel als crocussen, dat nooit aan enige teeltbeperking gebonden is geweest, in twintig jaar wel acht maal duur en even zovele keren goedkoop zien worden. Zijn de knollen duur, dan willen de meeste kwekers er een flink areaal van opzetten. Door die vraag stijgt de prijs van lever baar èn plantgoed. Het gevolg is dat de export er niets meer aan verdienen kan en voor het artikel crocussen de handrerf aantrekt. Na een jaar en soms na twee jaai is het drama al voltrokken. De zakkend» prijzen doen het aanbod sterk toenemen 1 met het gevolg dat de prijs nog ver dei wegzakt. Dan moet je ze na twee jaar nèi weer hebben. Want dan gaat de export hel artikel weer oppakken. Simple commi bonjours... je kunt er bijna de klok ot. gelijk zetten, zó eenvoudig ligt het, maaM weinigen willen het kennelijk geloven. Al|( leen de goochemerds verkopen als he* duur is en kopen wel weer bij als alleR voor een appel en een ei te koop is. k Schokeffect Met de lelies hebben de gelukzoekers hei] langer dan normaal weten vol te houdenh Nu staat er echter alleen van de cultivaaj Enchantment al 220 ha meer dan vorif jaar. Een schokeffect op de leliemarktf Nóg niet, omdat voor dit jaar al 75% vaiy de produktie was verkocht en er zelfs al» voor 1977 belangrijke contracten zijn afge* sloten. Als we de grote aantallen schubberi zien die van deze lelie zijn opgeplant, dan» staat het dus al vast dat we ook volgendf jaar met een grote uitbreiding van En-S chantment opgezadeld zullen worden. Het rooien van de hyacinten voor de pre paratie de bollen krijgen een speciale behandeling, waardoor ze voor Kerstmis ir bloei getrokken kunnen worden is al begonnen. De handel toont echter geen spoor van haast. Ook niet met de tulpen, die wel stevig aan de prijs blijven. De Gas-Unie heeft aan de Kring voorstellen gedaan om de aardgascontracten voor grootverbruikers per 31 de cember 1976 aan te passen. De mogelijkheid dat de samen stelling van het aardgas ver andert door het mengen van verschillende gassoorten. De voorstellen houden verder een wi^iging in van de minimum- afnemeregbeling en van de duur van de contracten. Ten aanzien van de oliesubsi die verwacht men dat deze overheidsbijdrage per 30 juni afloopt. Voor de oliestokers in de tuinbouw, die niet op aard gas kunnen overschakelen, wordt bezien in hoeverre een bijdrage in de extra kostenver hoging kan worden verleend. Overtrokken Het Kringbestuur komt in haar verklaring ook nog even terug op de situatie van de buitenlandse werknemers in het Westland. Men concludeert daarbij dat de publikaties over vermeende wantoestanden overtrokken zijn. Men wijst er echter wel op dat het noodza kelijk is de afspraken bij ar beidsovereenkomsten duide lijk „herkenbaar" te maken en dat deze altijd op schrift moet worden gesteld. Wat betreft de planologische ontwikkeling in het Westland verklaart men dat de ernst daarvan pas nu wordt onder kend. „De belangen van de tuinbouw en de noodzaak van de centrumfunctie in ons ge bied zijn voortdurend bij de betrokken instanties onder de aandacht gebracht," zo stelt men. Het bestuur blijkt be grip te kunnen opbrengen voor het afstaan van tuin- bouwgrond, die voor het be houd van een verantwoord woon- en leefklimaat in het Westland nodig zal zijn, mits deze woningbouw alleen wordt bestemd voor de op vang van de eigen bevolking. „Met deze interne behoeft aan ruimte is het Westland over enkele jaren reeds overvol." Vervolgens verklaart me geen behoefte te hebben aan onder handelingen over het prijsge ven van tuinbouwgrond voor de Haagse b evolking. „De plannen van een Rijnpoortha- ven op Westlands grondgebied zijn definitief van de baan. Wij vertrouwen erop, dat met een zelfde eensgezindheid de drei ging, die zich nu aan de ande- re kant van het Westland voor doet, kan worden afgewend." zo besluit men. HONSELERSDIJK „Gelet op de bedrijfsuitkomsten van het stookseizoen 1975—1976, is een verdere prijsverhoging van het aardgastarief econo misch gezien onverstandig en uit Sociaal oogpunt ongewen st. Vooral als deze stijging tot gevolg heeft dat een aantal ondernemers hun bedrijven moet sluiten. Wij achten dit onaanvaardbaar." Deze ver klaring heeft het bestuur van de L.T.B. Kring Westland af gegeven ter informatie van haar leden. Dit naar aanlei ding van het te verwachten nieuwe gastarief dat per 1 oktober in werking zal treden. In zijn verklaring herinnert het bestuur aan de sterke prijsverhoging van vorig jaar. De prijs van het aardgas steeg toen met 2,7 cent per kubieke meter, (naast een stijging van 1.9 cent betrof dit een extra stijging van 0,8 cent met name voor grootverbruikers, in ver band met de prijsrestitutie, die op last van de E.E.G. verviel). Deze kostenstijging van de energie bedroeg daardoor 32% die geheel moest worden opge vangen door hogere opbreng sten van de produkten. Cijfers van het Landbouw- Economisch Instituut geven Modern ketelhuis op een tuindersbedrijf. aan dat de rentabiliteit van ondermeer stooktomaten en komkommers in vergelijking met vorig jaar respectievelijk 10 en 6 procent lagr is. In de bloemensector geven de renta- biliteitscijfers voor de meeste produkten geen gunstiger beeld te zien. Volgens het be stuur van de Kring Westland mag de overheid bij de vast stelling van een nieuwe aard- gasprijs aan deze uitkomsten niet voorbijgaan. Tuinders bedrijven: industrieën in het klein likel fatal Voor spitskool schommelt de prijs om men 70 cent per kg. De aanvoer van tuinbonkten begint weer op gang te komen, de pnner. varieert van 84 cent tot 1,05 per kg. j aanvoer zal verder toenemen waardoor] ^e: prijzen zich moeilijk zullen kunnen harp0* haven. Bleekselderij wordt verkocht vo|stic een prijs van 98 cent tot 1,03. L Kroten worden op de veiling verhandc- tegen een prijs van gemiddeld 90 cent p| Te kg. Postelein behoort ook tot de goedkop re groenten met een prijs die tussen i 28 en 58 cent per kg. ligt. Niet dire) goedkoop, maar ook niet uitgesprokl duur zijn de snij- en sperziebonen, mef gezien het feit dat ze onder glas geteé zijn, voor beide gewassen ligt de prijs roi de 4 gulden per kg. Voor de sla-te hebben de terugval in de aanvoer en li warme weer ervoor gezorgd dat de prijz iets konden oplopen, de maximumpr bereikte een niveau van 17 cent, dit zeker niet gunstig als er naar de prijz van vorig jaar gekeken word, toen lag prijs op 46 cent. Het ziet er naar uit d de aanvoer verder zal afnemen en dat prijzen daardoor kunnen oplopen. De prijs voor tomaten heeft de afgetopt ver week een sterke daling ondergaan, voor A-tomaten wordt thans 5,50 per 6 k betaald. Het ziet er naar uit dat t de verwachte gelijkblijvende aanvoer e de aanhoudende concurrentie weinig andering in de prijs mogelijk is. Ook b de komkommerteelt is er de afgelope week sprake geweest van een sterk prij verval, de prijs per stuk daalde zo'n cent, hiermee liggen de prijzen nu o< beneden de prijs van vorig jaar. Vo» komkommers van 760 gram wordt gemi» deld 30 cent per stuk betaald. Ook vot de komende week zijn de vooruitzichte niet optimistisch. Ondanks het droge weer van de afgelopen weken, steken de aanvoeren van veel ge wassen niet ongunstig af bij die van vorig jaar. Dit wil echter niet zeggen dat een aanhoudende droogte voor sommige teel ten op bepaalde percelen geen rol zou spelen bij de totale produktie. Met name bij de volle-grondteelt van aardbeien loopt men risico's op oogstvermindering. Nu het sortiment groenten zeer uitgebreid is, zijn de prijzen thans niet hoog te noemen en de consument kan hier zijn of haar voor deel mee doen. Voor bloemkool zijn de aanvoercijfers tot nu toe steeds groter geworden en naar verwacht kan de bloem- koolaanvoer nog wat groter worden, de prijs voor de grootste en beste sortering komt neer op 1,08 per stuk. De terugval in het aanvoerpatroon van radijs heeft aanvankelijk prijsstimulerend gewerkt, naar verwacht zal de aanvoer verder afnemen en de prijzen zullen zich niet kunnen handhaven. Bij de afnemende aanvoer van andijvie hebben de prijzen zich kunnen handhaven rond de 35 cent per kg. Bij aanhoudend warm weer is een verder terugevallen van de aanvoer geen garantie voor gelijkblijvende prijzen, de prijs blijft onder druk staan. Na de Pink steren is de aanvoer van spinazie snel teruggelopen, dit is er de oorzaak van dat er voor de beste kwaliteit 71 cent per kg. betaald wordt, dit wil niet zeggen dat er geen goedkopere spinazie te koop is want de veilingprijzen variëren van 24 tot 71 cent per kg. Het aanbod van spinazie zal de komende tijd beperkt blijven en in de prijzen zal weinig verandering komen. Bij de teelt van aardbeien moet er onderscheid gemaakt worden in de teelt onder glas, die een duidelijke afname vertoong en waarbij de prijs rond de gulden per 200 gram ligt. Daarnaast is er de aanvoer van de volle grond die de afgelopen tijd een duidelijke Op de Centrale Markt in Amster dam draaide vorige week de sla door. toename geeft te zien. De prijs voor de volle-grondsaardbeien komt neer op ge middeld 3,90 per kg. Als er geen verandering in het weer op treedt, met name regenval, dan zal de aanvoer gestagneerd kunnen raken, dit kan de prijsvorming gunstig beïnvloeden, maar de totale produktie zal voor de telers achteruitgaan. Naar verwacht zal de aanvoer geleidelijk groter worden en de prijzen zullen de komende week een lichte daling onder gaan. Het aanbod van bospeen blijft vrij constant, ondanks de sterke buitenlandse concurrentie kan de prijs zich redelijk handhaven, nl. rond de gulden per bos, dit is echter wel gemiddeld 20 cent lager als vorig jaar. ECE-werkgroep in september ook naar Naaldwijk DEN HAAG Op uitnodi ging vin het ministerie van landbouw en visserij zal de werkgroep landbouwmechani satie van de economische commissie voor Europa (ECE) van 3 tot 11 september een studiereis maken in ons land. Deze reis sluit aan op de 22ste zitting van de werkgroep die van 30 augustus tot 2 septem ber te Genève wordt gehou den. De werkgroep zal tijdens haar verblijf in ons land onder meer bezoeken brengen aan het instituut voor mechanisa tie, arbeid en gebouwen (imag) te Wageningen, het proefsta tion voor de groente- en fruit teelt onder glas te Naaldwijk, de proefboerderij van het imag „De Vijf Roeden" te Dui ven, het centraal melkveehou- dersbedrijf „Eemshoeve" te Spijk (Gr.), verscheidene vee houderijbedrijven en de Flevo- DEN HAAG De monetaire maatregelen in Italië hebben voor de buitenlandse afzet van vee en vlees uit Nederland naar dat land een uiteenlopende invloed gehad. Namens het produktschap voor vee en vlees heeft voorzitter ir. G. A. Meyer daarover enkele gegevens verstrekt aan de hand van uitvoercijfers zes weken voor en zes weken na 3 mei. De derde mei namelijk is de datum van ingang van de monetaire maatregelen in Italië die uiteindelijk ten'doel hadden de import wat af te remmen. Het blijkt dat in die periode de uitvoer van kalfsvlees zelfs is gestegen, maar dat de uitvoer van levende varkens met ruim 50 procent is gedaald en die van geslachte varkens met ongeveer 15 procent. Het marktverloop onderging daarvan de invloed gelet op de ontwikkeling van de prijzen. Deze week is de varkensprijs opnieuw weer wat ver laagd, vooral door de stagnerende afzet in het buitenland. De aanvoeren van slacht- varkens zijn vrij beperkt, terwijl ook voor de komende periode geen al te grote aan voer wordt verwacht. De biggenprijzen zijn weer opgelopen en bedragen momenteel rond 130 tot 140. De uitvoer van vleesconserven naar de Verenigde Staten en naar Engeland ver loopt weinig bevredigend. Wel is de uit voer van bacon naar Engeland gunstig. De prijzen van slachtrunderen noemt ir. Meyer vrij gunstig. De droogte heeft voor alsnog weinig effect gehad op aanvoer in Nederland. Overigens bedroegen begin juni de voorra den aan ingeleverd rundvlees ongeveer 280 miljoen kg. De prijzen van gemeste kalveren hebben zich door het handhaven van de uitvoer naar Italië behoorlijk goed kunnen houden. Ook de markt voor wol vee is bevredigend bij een overigens in het algemeen rustige export. De uitvoer van levende varkens daalde

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14