Barry Eygendaal acht honkbal Oranie aan absolute maximum STRUIKELINCIDENT VOOR STRAFCOMMISSIE KNAU Basketballers verloren van zichzelf je er met aan geven t woensdag 23 juni 1976 leidse courant/. I Eygen Kunststofbaan in Onder het mes Als het weer blijft meewerken heeft Den Haag deze week z'n eerste kunststofbaan. Het begin van de moderne atletiekaccom- modatie is er in elk geval. De Duitse firma die de rekortan moet aanleggen, verwacht mor gen (regen moet dan uitblijven) gereed te komen met de laatste twee (van de zes) banen. Te laat overigens om de primeur van de districtstitelstrijd op tarten die zaterdag en zondag aan de Zuidlarenstraat zou worden ge houden te redden. Omdat de belijning ook nog enige dagen met zich meebrengt, wordt met die wedstrijd uitgeweken naar de Laan van Poot. '/I t «5? m m i Johan Cruijff onderging gisteren de operatie aan zijn knie, waarvoor hij vorige week de Nederlandse ploeg in Joegoslavië eerder verliet. Op de ene foto arriveert een glim lachende Cruijff met echtgenote Danny in het ziekenhuis in Barce lona. Nadat de operatie was vol tooid werd de nog bewusteloze voetbalvedette per brancard afge voerd. SANTPOORT In het lommerrijke lover van Santpoort ligt het voormalige klooster van de Wit te Paters de Spaarn- berg. Dit religieuze instituut bestaat als zodanig al lang niet meer, de gebouwen worden tegenwoordig gebruikt als con gres- en vergadercentrum. Ook strijkt er wel eens een groep sportlieden neer, zoals vanaf afgelopen zondag de nationale honkbalselectie. Midden in de serene rust van een prachtig stuk bosgebied bereidt de Nederlandse ploeg zich voor op het tweejaarlijkse hoogtepunt van het sei zoen: de Haarlemse Honkbalweek. Naar dat evenement leeft de spelersgroep, die juist een morgentraining achter de rug heeft en een korte verpozing zoekt op het terras voor één van de bijgebouwen, in tens toe. Vrijdagavond treedt de Oranje-brigade in het slagperk voor zijn eerste treffen tegen Usafe, een Amerikaanse legerploeg die voor de Nederlandse ploeg een goede op warmer kan betekenen voor het grotere werk dat daarna volgt. Eén van de spelers die voor vuurwerk moet zorgen is Barry Eygendaal. De verrevelder van het Haagse Olga/ADO, die in zjjn bijna tien jaar du rende honkbalcarrière tevens veelvuldig werd ingezet als tweede honkman en zelfs werper, houdt van spektakel. Lui onderuit gezeten op twee stoelen op de Spaarnberg erkent Barry Eygendaal (26) dat. „Ik heb een zekere reputatie als speler die er wat van probeert te maken", zegt hij met een brede grijns op zijn bebaarde gezicht. „Als de situatie in de wedstrijd het toelaat wil ik er nog wel eens een fraaie zweef tegen aan gooien als ik de bal moet pakken". Koel Het getuigt aan de ene kant van een „speelse" instelling van Barry Eygendaal, die evenwel als het een kritiek moment in een duel betreft, zo koel is, als maar nodig is, maar aan de andere kant bewijst de Hagenaar, dat hij de wensen van het publiek begrijpt. „Toeschouwers komen voor het spekta- Barry Eygendaal in actie bij een poging met een buiksliding een hon te bereiken. kei", stelt hij terecht. „Maar ook voor kwaliteit. Het lijkt de laatste jaren een beetje de verkeerde kant op te gaan met honkbal. Er wordt het publiek niet vol doende meer geboden. Er zijn maar drie clubs in Nederland die geen problemen kennen: Aktie '68, HCAW en Dorlas Quick. Daar zitten altijd veel mensen te kijken. Nicols en Sparta redden het ook redelijk, maar bij ons (Olga ADO; red.) en Schoten gaat het slecht. Er wordt bij ons te weinig aan public relations gedaan, hoewel we over aandacht in de kranten niet mogen klagen. Nee, dan doet Storks het veel beter.Toen die club ging verhuizen naar Ockenburgh hebben ze geweldige acties ontketend in de nieuwe buurt. Het gevolg was een grote respons van nieuwe leden en belangstelling voor de wedstrijden". Spectaculair Na een spectactulaire opbloei in de jaren zestig is het met de belangstelling voor honkbal in neergaande lijn gegaan in ons land. Het toch zo boeiende spel met de knuppel en precisie gooi- en vangwerk in het veld kreeg van het publiek niet die aandacht die het verdiende. „Toch is de bond op de goede weg met het peanutball", meent Barry Eygendaal. „Er wordt erg veel aan gedaan en daar moet op den duur toch wat uitkomen". Een andere zaak die het Nederlandse honkbal kent is de stilstand in niveau om niet te spreken van een lichte teruggang. Vorig jaar leverde het Europese kampioenschap in Barcelona daarvan het bewijs. Voor de eerste keer in de historie hield Italië Oran je van de eerste plaats af. Maar ook al eerder was gebleken, dat het Nederlandse honkbal, in die tijd nog superieur op dit continent, tegen toppers uit andere wereld delen nauwelijks tot opzienbarende daden kwam. Het recente wereldtoernooi in Cu ba, waarin geen enkele overwinning werd behaald, onderstreepte dat. Maximum Barry Eygendaal heeft een verklaring voor die niet meer stijgende prestatiecur ve. „We zitten met onze mogelijkheden in Nederland aan het absolute maximum van ons kunnen". „Neem nou mijn geval. Ik train op dinsdag bij ADO, vervolgens woensdag voor htet Nederlands team, donderdag weer bij ADO, waarna in het weekeinde twee wed strijden moeten worden gespeeld. Dat be tekent dat je drie avonden en twee keer overdag met honkbal bezig bent. Als je een baan en een gezin hebt kun je er domweg niet nog meer tijd aan besteden, want die heb je niet. Je ziet het bij basketbal ook: de enigen die zich handhaven zijn de stu denten". Ondanks zijn werk als econoom op de afdeling stadsontwikkeling van de gemeen te Voorburg krijgt Barry Eygendaal nog wel kans zich intensief voor honkbal in te zetten. Maar niet alleen als honkballer is hij actief, de fors gebouwde Hagenaar is tevens een zeer verdienstelijk basketballer. Na zijn middelbare school toog hij voor een jaar naar de Verenigde Staten, in welke periode hij veelvuldig basketbal speelde. Na zijn terugkomst kwam hij via een vriend bij de toen in de eredivisie spelende Haagse ploeg Suvrikri terecht, waarin hij een jaar lang uitkwam. Toen viel die club, waarin verder spelers acteerden als Leys- ner, Petrici, Emanuelsson en Van Eijk, uiteen, waarna Eygendaal naar Jumpers vertrok. Met die ploeg speelt Eygendaal nu in de betere regionen van de eerste divisie. Hij werd tevens ooit nog eens gezien als kandidaat-doelman voor het betaalde voet bal bij ADO. Daar speelde hij nog samen met Dick Advocaat, Kees Weimar en Leo de Caluwé, van wie de eerste en de laatste tegenwoordig eredivisievoetbal spelen. „Ik had er geen zin meer in, omdat je erg hard moest trainen en soms in de winter zes weken niet speelde. Daarom heb ik toen ik vijftien was voor honkbal en op mijn zeventiende voor basketbal gekozen". Vierde seizoen Van het Nederlandse honkbalteam maakt Barry Eygendaal nu voor het vierde sei zoen deel uit Hij beleefde het Europese kampioenschap in Barcelona en het we reldkampioenschap in Cuba. In dat laatste toernooi behoorde hij temidden van de wereld-amateurselectie tot de beste slag mensen hetgeen bewijst, dat hij met de knuppel stevig overweg kan. Dat bleek ook in de vorige competitie. Barry Eygendaal werd uitgeroepen tot de beste hitter en tevens de meest waardevol le speler. Over zijn prestaties zegt hij: „Ik ben nog te wisselvallig. Zo kan het een tijd voortreffelijk gaan en ineens is het stuk ken minder. Er is nauwelijks een verkla ring voor. Je staat er en doet je best Belangrijk is dat je niet verkrampt speelt. Daarom heb ik ook goede verwachtingen van de Honkbalweek. We bereiden ons in een lekker relaxt sfeertje voor, dat is volgens mij de beste manier om tot goede prestaties te komen. Als we twee wedstrij den winnen ben ik al tevreden, we spelen tenslotte met teams als Zuid-Korea en Cuba. tegen de wereldtop. Ons voordeel is echter dat de andere teams ons waar schijnlijk onderschatten". FRANK WERKMAN Kees Akerboom HAMILTON Hamilton ligt, geogra fisch gezien 520 kilometer van Mont real. Voor het Nederlands basketbal team is sinds gistermiddag de af stand veel en veel groter. De sprong van het Voor-Olympisch toernooi naar de Spelen van Montreal lijkt nauwelijks meer te maken. Niet al leen door de nederlaag tegen Mexico (7184), veel meer door het getoonde spel. De nationale ploeg speelde slechter nog dan in de trainingswed strijd tegen de Tsjechoslowaken. Ver geleken met wat bijvoorbeeld Spanje en Polen in de openingswedstrijd lie ten zien, zijn de vooruitzichten voor Nederland somber. Er zal nog heel wat moeten gebeuren om de ploeg uit de depressie te halen die de neder laag tegen Mexico heeft veroorzaakt. De depressie is ontstaan binnen de eigen gele deren. Mexico namelijk was helemaal geen wonderploeg, hoewel Manuel Raga een plaatsje veroverde in de groep van koningsschutters in dit toernooi. Nederland heeft van zichzelf verlo ren, door onzekerheid, door nervositeit, door slordigheid, door gebrek aan overtuiging, door het missen van de meest simpele mogelijkheden en door het gewoonweg volledig ontbreken van geluk. Dat laatste was misschien de meest belangrijke factor, maar van een ploeg die pretendeert basketbal op een hoog niveau te kunnen spelen mag worden verwacht dat tegen slagen kunnen worden opgevangen. Te kort schieten Tegenslagen, domme pech desnoods, manifes teerden zich het eerst bij Kees Akerboom, die vooral in de eerste helft als schutter volledig faalde. Dat letterlijk en figuurlijk te kort schieten van Akerboom was van invloed op de hele ploeg, die door de gemiste kansen uit de eerste periode voortdurend op zijn tenen moest staan om een achterstand weg te wer ken. Dankzij Jim Woudstra en Herman Pluim lukte dat nog in de eerste periode. Een achterstand van tien punten (1424 en 1626 na elf minu ten) werd beetje voor beetje opgebouwd en praktisch in het rustsignaal herkreeg Neder land de voorsprong, die alleen in de eerste minuut op het bord had gestaan: 3433. Na een paar minuten in de tweede periode leidden de Mexicanen echter weer met vijf puntea verschil. Nederland krabbelde weer na derbij en zelfs langszij (4949). Tien minuten voor het einde was er wéér evenwicht (57—57), maar Nederland liet de mogelijkheden liggen. Slechts zes schamele punten bezegelden het lot van de ploeg van Sheridan in de laatste zeven minuten. Mexico scoorde wel en zegevierde verdiend. Topscorers bij Nederland: Dekker 2, Ombre 2, Sikking 3, Harrewijn 5, Van Vliet 2, Akerboom 16, Woudstra 19, Van Helfteren 8 en Pluim 14. AMSTERDAM/DEN HAAG Het struikelincident in een Zwitserse marathon met in de hoofdrollen Geert Jansen en coach Aad Steijlen ontwikkelt zich steeds meer tot een probleem a la Peyton Place. Atleet Jansen heeft geen genoegen genomen met de „gerechtelijke" overwinning die hij behaalde na de (inmiddels ingetrokken) aantijgingen van Harm Hen driks, commissielid van de super lange afstand, en de zaak doorverwezen naar de strafcommissie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Geert Jansen: „Ik beschouw het terugnemen van de beschuldigingen van Hendriks na inschakeling van mijn advocaat natuurlijk wel als een enorme genoeg doening. Maar ik vind ook dat deze man van zijn functie moet worden ontheven. Hij heeft me en public te schande gemaakt". ste tijd hebben afgespeeld vin den hun oorsprong in proble- men jaren terug ontstaan. In het kort kwam het erop neer dat de partijen met aan de ene kant Geert Jansen en aan de andere zijde de commissie super lange afstand elkaar het licht in de ogen niet gunden. Het resulteer de in felle kritiek afkomstig van de atleet in kranten uitgespro ken aan het adres van de bond. Waarbij het weerwoord vooral van Harm Hendriks kwam. „Hoogtepunt" vormde de zwart- brief die de Hagenaar onlangs naar verschillende kranten zond. „Ik werd er doodziek van. Mag ik ook eens een keer mijn temperament verliezen? Het is zo doodzielig. Sinds oktober '73 spuwt Jansen al zijn gal. Een paar keer heb ik geprobeerd de strijdbijl te begraven, nooit met succes". Sportwereld BRUSSEL Het Indiase hoc- key-elftal versloeg België in een oefenwedstrijd met 2-1. India speelt in Montreal met Neder land in een poule. DEN HAAG Lange afstandlo- Johan de Bruin. Johan Lam- per Jan Knippenberg gaat pro beren in twee dagen rond het IJsselmeer te lopen. Knippen berg start voor de 360 kilometer zaterdagmorgen. DEN HAAG Ruud Nederlof, mertink, Theo Luyten, Rob Ra- be, Ronald Bessems, Albert Bongers, Godfried Driessen, Ja cob van der Meer en Andreas Wijnand nemen deel aan het WK wielrennen jeugd van 3 tot en met 8 juli in Gooik (Bel). Reden voor de Amsterdamse at leet een klacht tegen het zwart boek van Hendriks, gemaakt na de turbulente ontwikkelingen in Zwitserland, in te dienen bij de bond. Hetgeen automatisch het in het werk stellen van de straf commissie inhoudt. Het bete kent ook dat deze commissie de verwikkelingen van het struike lincident, waarbij bondscoach Steijlen naar verluidt Jansen beentje wilde lichten in de ma rathon, tot op de bodem mag gaan uitzoeken. Het werk van een eerder benoemde onder zoekcommissie is dus allemaal voor niets geweest. Jansen: „Dat is maar goed ook. Een onder zoekcommissie is voor mij een doofpotcommissie. Ik wil nu wel eens dat de zaak helemaal wordt uitgezocht". Succes Hagenaar Harm Hendriks al even zeker: „Ik beschouw het als een succes dat de zaak nu doorverwezen is naar de straf commissie. Het zinde ons al niet dat Hes Grewer (ook lid van AAC) de vereniging van Jansen, (red.) zitting in de on derzoekcommissie had. Het strafcomité, dat gelukkig zel den in actie moet komen, kan z'n lol op". Ook Hendriks is blij met de voortzetting voor de strafcom missie, omdat hij nu wel eens een eind wil maken aan het jarenlange incident. Straks zal hij ook zijn weerwoord klaar hebben. „Wij deponeren ook een klacht bij de strafcommissie over enige zeer onheuse uitspra ken van Geert Jansen. Hij had onder meer ook ooit eens ge zegd, dat Steijlen de jongens Aad Steijlen ven doen uitgaan aan die jon gens, en toevallig zijn gisteren de antwoorden binnen geko men. Daarin zeer positieve reac- ties van atleten ten gunste van Steijlen". rw.r-f Theory Tk hecehn.iw hèt als een enorme overwinning, dat Hendriks zijn excuses heeft moeten maken. Ik wil echter nooit meer iets met die mensen te maken hebben". De strafcom missie mag het uitzoeken. KFFS KOOMAN Koersen Hilversum Dinardprijs (Eerste afdeling) 2000 m.: 1. Mousa Beroona (J. Hoejenbos) 2.46.7, 1.23.4, 2. Merciful, 3. Oroline. Winn.: 5.90, pl. 2,10, 3.90, 2.60, kopp. 72.20. (Niet gestart nummer 4 en 5). Daonprijs 2020 m.: 1. Jaguar Gregor (K. v.d. Bosch) 2.43.7, 1.21.9, 2. Lim bus Hanover, 3. Jacques. Winn.: 3.80, pl. 1.60, 1.60, 2.20, kopp. 6.20, trio 71.40. 1 De Gouden Armband VII 2000 m.: 1. Mira (Mevr. R. Pools) 2.41.0, 1.20.5, 2. Lea W., 3. Liberia. Winn.: 2.90, pl. 1.30, 18.60, 2.80, kopp. 51.30. Douelleprijs 2020 m 1. Milady Ba ker (J. Wagenaar) 2.46.5, 1.22.4, 2. Mary Hollandia, 3. Koek Buitenzorg. Winn.: 2.00, pl. 1.40, 1.60, 3.40, kopp. 6.20, trio 186.00. Durasprijs 2920 m 1 Ivar (J. Wage naar) 4.05.5, 1.24.1, 2. Lola Hollandia. 3. Jour Buitenzorg. Winn.: 5.00, pl. 2.40, 2.50,1.80, kopp. 26.50. Dinardprijs (Tweede afdeling) 1 Na- tasja W. (J Wagenaar) 2,49.1, 1.24.6. 2. Nina, 3. Oscar Hagheweyde-No- randa (dead heat). Winn. 8.80. pl. 2.10, 2.20, 2.20, 1.60, kopp. 31.60, trio 756.60 (2-6-13) en 319.10. (26-1). Douzereprijs (Tweede afdeling): 1 Napoleon V (J. Duivenvoorden) 2.50.2, 1.25.1, 2. Orient Express, 3 Nelly. Winn 4.20, pl. 1.80, 3.50, 4.20, kopp. 16.40. Totalisatoromzet: 393.679,-. Pierewaaiers Zeehengelclub De Pierewaaiers houdt op donder dag 1 juli op de Scheveningse Pier de 5de zomeravondcompe titie. Er wordt gevist van 19.30 tot 22.30 uur

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11